Zaligverldarmg Titus Brandsma nog slechts kwestie van tijd Spanningen in de kerk creatief maken Friese pater 'martelaar voor christelijk geloof Kouwenhoven bij sluiting synode: ZATERDAG 24 NOVEMBER 1 LEEUWARDEN (GPD) - „Hij had een echte Friese aard. Hij was een man van een degelijke vroomheid, maar zijn vroomheid was niet spectaculair. Hij maak te er geen toneelstuk van. Daarvoor was hij te veel een Fries. Hij was niet het type dat gemakkelijk in aanmer king komt om zalig ver klaard te worden. Zijn grootheid kwam pas duide lijk aan het licht door de wijze waarop hij zijn gevan genschap en dood heeft aanvaard". Die woorden schreef bisschop Bernard Möller van Groningen een jaar geleden over pater Titus Brandsma, de kleine, in 1942 in Da chau omgekomen Friese pater die onlangs officieel door de paus als „martelaar voor het christelijk ge loof' is erkend. De zaligverklaring van Titus Brandsma is nu nog slechts een kwestie van tijd. In het Vaticaan wordt gesproken van maart of april, maar er is ook nog een kleine kans dat de paus de za ligverklaring zal uitspreken tijdens zijn bezoek aan ons land in mei. De aankondiging betekent de be kroning van een proces van zalig verklaring dat precies dertig jaar heeft geduurd. Vele honderden pa gina's werden volgeschreven, tallo ze documenten verzameld en er werden zo'n zestig getuigen ge hoord. Vier jaar geleden werd het laat ste pak papier bij de congregatie voor de heiligverklaringen ingele verd. Daarna was het enkele jaren stil rond Titus Brandsma. In het openbaar sprak paus Johannes Paulus II twee keer over de karme liet, namelijk in oktober 1982 tij dens de eerste Titus Brandsma- herdenking in Rome en in januari 1983 toen alle Nederlandse bis- schopppen bij de paus op bezoek waren. Meteen daarna begonnen de speculaties over de zaligverkla ring, die nu dan toch eindelijk for meel rond is. Echte tobber Anno Sjoerd Brandsma werd op 23 februari 1881 geboren op de boerderij van zijn vader Titus in Ugoklooster, halverwege tussen Hartwerd en Burgwerd onder de rook van Bolsward. Hij stamt uit een door en door rooms-katholiek geslacht, met vele vertakkingen naar andere bekende Friese fami lies van roomse snit. Er lopen in Friesland en daarbuiten dan ook heel wat mensen rond die in de verte door bloedbanden in relatie staan tot de Brandsma's en de Ter- wisscha van Scheltinga's. Een telg uit dat geslacht, waarvan Titus via zijn grootmoeder afstamt, bewoont vandaag de dag de monumentale boerderij. Anno Sjoerd, die zijn vaders naam aannam bij zijn intrede in het klooster in 1898, was het vijfde kind en de eerste zoon van Titus en Tsjitsje, die later nog een zoon kre gen. Hij was een kind met een slechte gezondheid. Een echte tob ber, wiens tere gestalte de ouders veel zorgen moet hebben gegeven. „Een boer zat er niet in", merkt biograaf Brocardus Meijer op. Vijf van de zes kinderen voelden een roeping om in het klooster in te treden. Zoals gebruikelijk in Bols ward, het Friese Rome, waren de Franciscanen de eerste keus. De beschouwende orde der Karmelie ten begon Anno Sjoerd tijdens zijn studiejaren aan het gymnasium in het Brabantse Megen echter meer te boeien. Hij begon zijn noviciaat in Boxmeer. Op 17 juni 1905 werd hij in de kathedraal in Den Bosch tot priester gewijd. Docent Titus had toen al een moeilijke tijd achter de rug. Hoewel het cont emplatieve leven hem zeer hef was, was zijn tere gestel nauwelijks be rekend op het dagprogramma en de slechts vier slaapuren die de karmelieten werden toegemeten. De orde besloot dat de Friese pa ter naar Rome moest voor verdere studie, meestal het teken dat de or deleiding in de kloosterling een do cent zag. Drie jaar deed Titus Brandsma wijsbegeerte en sociolo gie in Rome, waarna hij inderdaad van 1909 tot 1923 docent wijsbe geerte was in het studiehuis van de karmelieten in Oss. Het onderwijs en de journalis tiek zijn de twee terreinen waarop Titus Brandsma zich het meest heeft bewogen. Hij schreef zelf veel, zowel artikelen als brochures en boeken, maar liet zich ook in met de rooms-katholieke pers, eerst uit belangstelling, later offi cieel als geestelijk adviseur van de rooms-katholieke journahstenver eniging en censor van „De Gelder lander". In 1923 was Brandsma be noemd tot hoogleraar aan de dat jaar opgerichte Katholieke Univer siteit in Nijmegen. Hij doceerde wijsbegeerte en geschiedenis van de vroomheid. Vooral de Neder landse mystiek had hem vanaf zijn eigen studiejaren geboeid. Fries Hoewel Titus Brandsma sinds zijn vertrek naar het gymnasium nooit meer in Friesland woonde, vergat hij zijn geboortegrond aller minst. Hij behoorde tot de oprich ters van het Roomsk Frysk Boun in 1917, nam het initiatief tot het opnieuw leven inblazen van de St. Bonifatius-bedevaarten, en was lid van verschillende Friese organisa ties, zoals Frisia Catholica, dat nog altijd bestaat en nu „Folk en Tsjer- ke" heet. Hij moet een van de eerste rooms-katholieke geestelijken na de Reformatie zijn geweest die in het Fries preekte. Dat was in 1926 bij de eerste versie van de ver nieuwde Bonifatiusbedevaart in Dokkum. Ook op onderwijsgebied diende Titus Brandsma Friesland. Hij was bestuurslid van de Provin- siale Underwysrie en hielp bij de oprichting van de Fryske Akade- my. Kort voor de oorlog kwam hij op het geniale idee om met stenen van oude Friese kloosters bij de Bonifatiuskapel in Dokkum een kruisweg te metselen. De inzet voor de rooms-katholie ke pers in de eerste oorlogsjaren is Titus Brandsma fataal geworden. Na alle beperkingen die de Duit sers de Nederlandse pers reeds hadden opgelegd, kwam in 1941 de vuurproef. Alle dagbladen werden verplicht advertenties op te nemen van de NSB. Samen met kardinaal Jan de Jong besloot Titus Brands ma de Duitsers nul op het rekest te geven. De twee Friezen, kardinaal De Jong was een Amelander, spra ken erover in Utrecht. Besloten werd dat pater Brandsma de rooms-katholieke bladen langs zou reizen om tot een gezamenlijke weigering te komen. Oranjehotel Behalve de Duitsers moesten Brandsma en De Jong ook onwilli ge hoofdredacties aanpakken, "Hoe hopeloos verdeeld de kerk in zichzelf ook lijkt, het kan en mag nooit zo zijn dat in de gemeente van Christus fronten voorgoed ko men vast te liggen. De Heilige Geest, die aan de kerk is beloofd en die ook synodes wenst te leiden, zorgt ervoor, dat we, ondanks diep ingrijpende verschillen in ziens wijzen, het ene spoor van Christus telkens weer mogen ontdekken". Dat zei dr. H. J. Kouwenhoven gistermiddag in Lunteren bij de sluiting van de gereformeerde sy node van Dokkum. Na twee jaar is deze synode nu teruggetreden. Volgend jaar zal in Gouda de nieu we voor het eerst bijeenkomen. De voorzitter van de synode ver heelde niet, dat verschillende be sluiten grote onrust hadden ver oorzaakt. Het meest omstreden be sluit was wel de afwijzing van plaatsing van kruisraketten in ons land. De volgende synode krijgt dan ook te maken met tientallen bezwaarschriften daartegen. "In de ogen van een deel van de kerk heeft de synode schromelijk ge faald. Maar anderen vonden het bleek al spoedig. De bezetters had den lucht gekregen van de activi teiten van de karmeliet. Op 19 ja nuari 1942, drie dagen nadat de kardinaal een scherpe brief had doen uitgaan naar alle rooms-ka tholieke kranten, werd Titus in Nij megen opgepakt. Hij kwam in het „Oranjehotel" in Scheveningen te recht, waar hij zo goed en kwaad als het ging de dagordening van het kloosterleven voortzette. Pater Brandsma schreef een scherp en uiterst helder document tegen de NSB en wijdde zich ver der aan de mystiek en het schrij ven van gedichten en meditaties. Veel van dat materiaal is bewaard gebleven en maakt deel uit van het omvangrijke archief dat tijdens het langdurige proces rond de zalig verklaring tot in details is bestu deerd. Op 16 mei 1942 werd pater Brandsma op transport gesteld naar Dachau, waar zijn schriele li chaam onder het onmenselijk zwa re regime bezweek. Op 26 juli 1942 maakte een kamparts met een spuitje een eind aan zijn leven. Vooral de wijze waarop hij met ge loof, levensmoed en frisse humor de laatste maanden van zijn leven de verschrikkingen doorstond en ook nog medegevangen tot grote steun was, heeft de karmelieten er na de oorlog toe gebracht het zalig verklaringsproces in gang te zet ten. DR. KOUWENHOVEN ....minder schade.... juist heel moedig, dat ze haar nek durfde uitsteken". Kouwenhoven hoopte nu maar, dat veel besluiten achteraf toch van meer waarde zullen blijken te zijn dan aanvankelijk werd ge dacht. In het algemeen zei hij nog, dat de spanningen binnen de kerk niet tot elke prijs moeten worden Navolger De vele brieven en persoonlijke getuigenissen die na de oorlog los kwamen over de kleine Friese pa ter met de heldere ogen achter het kleine brilletje, lieten er geen twij fel over bestaan dat Brandsma in de termen viel om als navolger van Christus binnen de rooms-katho lieke traditie een plaatsje te ver werven ten voorbeeld. „Bij een za ligverklaring wordt het venster van de hemel even opengezet", schrijven de Carmelieten in een brochure over Titus Brandsma. „In de verering van heiligen wordt dui delijk dat het ideaal van Christus altijd weer opnieuw navolgbaar is, in concrete situaties waarin men sen leven. Het is dus ook een uiting van erkentelijkheid omdat Chris tus ook aan deze mens de genade gaf om Hem zo gaaf mogelijk na te volgen". Over de geestelijke erfenis van pater Titus Brandsma bestaat in rooms-katholiek Nederland helaas ook enige onverkwikkelijke on enigheid. Sinds jaar en dag pro beert Klaas Beuker, de man van de Rooms-Katholieke Partij Neder land en de actie „Trouw aan de paus", Titus Brandsma voor zich op te eisen. De paters Karmelieten, het bisdom Groningen en de rooms-katholieke kerkprovincie Nederland hebben echter de afge lopen jaren laten merken dat ze ook zonder de hulp van de zeer opgeheven. Ze kunnen ook crea tief gemaakt worden. "Dan zouden we elkaar minder schade berokke- Aan het eind van haar zitting gis teren in Lunteren heeft de gerefor meerde synode de plaatselijke ker ken nog opgeroepen om contacten te leggen met ethnische minderhe den. Dat moet bijdragen aan een gezamenlijk werken voor een rechtvaardiger, veelvormige sa menleving. De synode rondde daarmee de bespreking af van de nota 'Op elkaar aangewezen' van de Raad van Kerken. Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te St. Johannesga (Fr.) kandidaat E. Kolkert Ermelo, te Ezinge-Feer- werd-Garnwerd (Gr.) kandidaat R. Fortuin Ezinge, te Hattem W. Tee- kens Bruinisse; aangenomen naar Etten-Ulft kandidaat mevrouw A. Schlimmer Den Haag, naar Hilver sum (voor vrijzinnig-hervormden) mevrouw C. J. Jacobs Nijmegen. conservatieve Beuker en de zijnen in staat zijn de zaligverklaring van Titus Brandsma op een waardige wijze voor te bereiden. Zo bestaan er een landelijk comi- naar Sint Annaland kandidaat A van Herk Stellendam; bedankt, voor Brakel G. C. Kunz Dordrecht, voor Middelharnis W. C. Hovius Apeldoorn. Gereformeerde Kerken: beroe pen te Putten J. Muntendam Spij- kenisse; aangenomen naar Den Burg (Texel) kandidaat J. Salakay Kampen, de benoeming tot pasto raal werker van 'Het Bouwhuis' (leefgemeenschap voor geestelijk gehandicapten) te Enschede J. P. van Vliet aldaar. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: beroepen te Delft en te Dalfsen P. de Wit Lelystad, te Har- lingen J. Borgdorff Axel, te Dron- ten J. Kruidhof Hardenberg, te Rotterdam-Noord P. Niemeijer Zuidwolde (Gr.). Nederlands Gereformeerde Ker ken: beroepen te Heemstede-Lisse V. Louwerse Langerak. té en een comité voor het bisdom Groningen en zijn er vergevorder de plannen voor verschillende vie ringen, zowel in Friesland als na tionaal en natuurlijk in Rome. Christelijke Gereformeerde Kerken: beroepen te Doornspijk A. van Heteren Werkendam; be dankt voor Almelo G. Bijkerk En schede. Gereformeerde Gemeenten: be dankt voor Enkhuizen A. Hofman Aalburg, voor Almelo-Wierden J. Koster Klaaswaal; beroepen te Katwijk aan Zee J. Mijnders Vee- nendaal. Benoeming. De hervormde sy node heeft gisteren ds. D C. Nico- lai (Utrecht) benoemd tot secreta ris binnenland van de Raad voor de Zending als opvolger van ds. A. de Haan, die in maart volgend jaar met de Vut gaat. Ds. Nicolai was predikant in de streekgemeente 'Oude Mijnstreek' en in Oostzaan. Hij is nu districtssecretaris van de Raad voor de Zending in de pro vincie Utrecht en predikant van de 'Stadszending' in de stad Utrecht. Overduin 2.15 ds. v.d. Beid. Ver. ter voorbereiding van een herv. deelgemeente 'De Rank' te Katwijk (au la P. Groen-college): 10 ds. v.d. Lee, Noordwijk. Geref. Kerk: Vr.kerk 10 en 5 ds. Koster, ha; Triumfatork. 10 en 5 ds. v.d. Horst, ha. Geref. K. Vrijg.: 10.15 leesdienst, 3.30 ds. Heida. Ned. Geref. Kerk: 8.45 ds. M. de Jong, 7 ds. Janse. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. Slagboom. Vrije Chr. Geref. Gem. (Unizaal). 10 en 5 ds. v.d. Belt. Geref. Gem. (Remisestr.): 10 en 5. Geref. Gem. in Ned. (Louwestr.): 10 en 5. Volle-evang.gem. ('Tripodia'): 9.45. Onafh. baptistengem. (Sluisweg 16): 10 ds. J. A. Visser. KOUDEKERK AAN DEN RIJN Herv Gem. 10 hr. v. Wallinga, Leiderdorp, 7 zie geref. kerk. Geref. Kerk. 10 dr. Bade, 7 dr v. Brug gen, Wassenaar. LEIDERDORP Herv Gem en Geref. Kerk Dorpsk. 10 en 6.30 ds. v.d. Born; Hoofdstr. 10 ds. Doesburg; Scheppingsk. 9 en 10.30 ds. Stegeman. Leythenrode 10 ds. De Leeuw. Elis.ziekenhuis 9.30 hoogmis, 10.45 ds. Brommet, ha. Bapt.gem. (wijkgeb. Zijlkw.): 10 hr. De Rk Kerk: zat. 7, zo. 10 en 11.30. Ned. Geref. Kerk (Salvatori): 10.45 ds De Lange, 7 ds. Biewenga, Z.meer. Chr. Geref. Kerk: 10 en 7 (evang.diensl ds. v. Dijken. Geref. Gem. 10 (ha) en 4 en wo. 28 nov 7.30 ds. Hakkenberg. Rk Kerk: Agathakerk zat. 7, zo. 10 en 11.30; Poelpolder zat. 7, zo. 9 en 11.30; Mariakerk zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.45; Engelbew. zat. 7. zo. 9.30, 10 30 en 5.45. NIEUWKOOP Herv. Gem. 9.30 ds. Bronsgeest, Leiden, 6.30 ds. v.d. Geer, Woerden. Geref. Kerk: 9.30 ds. Veenstra, Leiden, 5 avondgebed. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 ds. H. v. Leeuwen, Driebergen. Remonstr. Gem.: 10 mevr. ds. Bosman. Evang. gem. (Kruispunt, Kennedyl. 33): 9.30. NIEUWVEEN: Herv. Gem. 9.30 ds. De Graaff, 6.30 kand. Rietveld, Woerden. Geref. Kerk: 9.30 ds. v. Es, Hoofddorp, 7 dr. Bade, Koudekerk. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9 en 11 NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. 9.30 ds. Kret, Sassenheim, 7 ds. Bergsma. Geref. Kerk: 9.30 en 4.30 ds. Rang. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 4.30 ds. Visser, ha. Rk Kerk: zat. 7, zo. 10. NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Schrij ver, Woerden, 7 ds. v.d. Kamp, Bleis- wijk. Geref. Kerk (W. Verlaat): 10 ds. Jeroen- se. Hoofddorp, 7 ds. Becker, Ooltgens- NOORDWIJK: Herv. Gem. Voorstr- .(Binnen) 10 ds. Hoekstra. O.geest, 5 ds. v. Sliedregt, Katwijk aan Zee, 7 ds. Keu- ning; Hoofdstr (Zee) 10 ds. Keuning; geref Buurtkerk 5 ds. Kuiper; De Rank (Golfbaan) 10 ds v.d Plas, Bergambacht; Sole Mio 9 ds. Keuning Geref. Kerk: Hoofdstr. (Zee) 10 ds. El- gersma, 5 ds. Kuiper; Vinkenl. (Binnen) 10 ds. Kuiper; Stichtingskerk 11 hr. Th. de Bock, Rk Kerk: Zee zat. 7, zo. 9.30 en 11; Binnen zat. 7, zo. 8. 10 en 11.30 LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 ds. Pannekoek, 11.45 studentenekklesia; Marekerk 10 ds. De Jong, 5 ds. Geluk, Woerden; Maranathak. (L. Morsweg) 10 prof. Van den Berg; Oecumenische geloofsgemeenschap De Regenboog (Merenwijk) 9.30 ds. De Mey, 11.15 ds. De Mey en pastoor v. Well; Bethlehemk.(Driftstr.) 10 ds. Bouhuys; Bevrijdingsk.(Montgomerystr.) 10 ds. Rietveld, gezinsdienst, thema: 'Werk en de kerk', mmv jeugdkoor 'Sycomore' uit Moordrecht, 5 ds. Rietveld; Vredesk.(BurggravenL) 10 mevr. ds. Möring-Wilterdink, Voorburg; Waalse kerk (tijdelijk Rapenburg 6): 10.30. Jeugdkapel Vredeskerk 10; jeugdkapel Bevrijdingskerk 10 jeugd dienst in de kerk. Acad. Ziekenhuis 9 rk. dienst, 10.15 mevr. ds. Terlouw-Sterk; Diakonessenhuis 10.30 ds. H. Visser, Katwijk aan Zee, elke zat. 10.30 rk. dienst; Endegeest: zie Oegstgeest. Geref. Kerk: Vredeskerk zie herv. gem.; Petrak. (Surinamestr.) 10 ds. Keyser, Utrecht; Oude Vest 10 ds. v.d. Velden; Maranathak.(L. Morsw.) zie herv. gem.; Bevrijdingsk.(Montgomerystr.) zie herv. gem.; bejaardenhuis Groenhoven 10 dr. v.d. Zwaan; Merenwijk: zie herv. gem. Wijk Stevenshof, gebouwtje 'Dijkhof (Rijndijk): 10 kand. A. Verwey. Geref. K. Vrijg. (Herengr.): 10 lees dienst, 2.45 ds. Mouissie. Chr. Geref. K. (Steenschuur): 10 (met doven) en 5 ds. Franken, Zeist, ha. Geref. Gem. (N. Rijn): 10 en 4.30 lees- Geref. Gem. in Ned. (Bethl.kerk Driftstr.): 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.): 10.15 ds. Mostert. Doopsgez.-Remonstr. Gem. (Lokhorstk. Pieterskerkstr.): 10.30 mevr. ds. De Clercq, Woerden. Baptistengem. (O. Rijn 3): 10 ds. Bos veld. Evang. Gemeenschap (Middelstegr. 3): 10 evang. Dikkes. Zendingswerk Middernachtsroep (Zoe- terw.singel 21): 5 hr. J. de Leeuw. Evangeliecentrum (Zijlsingel 2): zo. 10 hr. Zijlstra, woensdag 8 nam. film 'Als een dief in de nacht', vnjd. 8 jeugdsa- menk. Pinkstergem. (O. Vest 13): 10 evang. Joh. v. Wieringen. Leger des Heils (hoek Groenesteeg/Ves- testr 10 heiligingssamenk., 5 nam. ver- lossingssam. Evang. gem. Merenwijk (Flevoweg 5) 7.45 nam. avondmaal. Nieuw-Apost. Kerk (H. Rijnd. 24): 9.30 en 4, wo. 8. Zevendedagadventisten (Ontmoetings- kerk Voorschoten), elke zat. 9.45 bijbel studie, 10.45 predikdienst. Chr. Wetenschap (Steensch. 6): 10.30. Leidse Soefi-stichting (Pieterskerk): 11 mevr. mr. T. v. Hartingsveldt over 'De juiste beslissing'. Oud-Kath. K. (Zoeterw.singel): 10. Rooms-Kath. K Haagweg zat. 7, zo. 9 en 10.45; Herensingel zat. 7, zo. 9.30 en 11; Rijndijk (Leiden-V.schoten) zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; Steenschuur zat. 7, zo. 8.30, 10, 11.30, 6 en 7 (lof); Boshuizerkade zat. 7, zo. 9.30 en 11; Lammenschansweg zat. 7, zo. 9 en 10.30; Haarl.straat zat. 7, zo. 9.30, 10.45 en 12.15; Merenwijk: zie herv. gem.; H. Rijndijk (zie Zoeterwoude). ABBENES: Herv. Gem. 9.30 ds. Wijn gaarden. AARLANDERVEEN: Herv. Gem. 10 ds. v. Driel, 7 zangdienst. Geref. Kerk: 10 ds. Wilschut, 6.30 kand. T. Smit, Leiden. Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst, 6.30 ds. Hofman, Ouderkerk a.d. Amstel. Rk Kerk: zat. 7, zo. 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Adventskerk 10 ds. De Jonge, 5 ds. v.d. Kamp, Rijns.woude; Kruiskerk (Gouw- sluis) 10 prof. dr. Berkhof, Leiden; Op- st.kerk 10 ds. v.d. Heiden, 6.30 ds. De Jong, Leiden, Nabij 10 jeugdkapel; G. Herderkerk 10 ds. Mulder, 6.30 zang- dienst; De Bron 9.30 ds. Taselaar, 10.15 en 6.30 ds. Moll; Ashram (Marsdiep) 10 ds. Hoogendijk; Oudshoornse kerk 10 dr. H. van Vliet; Sionskerk (Planeten- singel) 9.30 en 6.30 ds. Ouwendijk, ha. Geref. Kerk: Mar.kerk 10 ds. Lamme, Delft, 6.30 ds. Stolk; Salv.kerk 10 ds. Stolk, 6.30 ds. Wilschut. Avondmaal. Geref. K. Vrijg. (aula chr. techn. school): 9.30 en 5 ds. Veldman. Ned. Geref. Kerk (school Willemstr.): 9.30 ds. Janse, 4.30 ds. M. de Jong. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 4.30 dienst, 28 nov. 7.30 ds. v. Heteren. Oud-Geref. Gem. (Hooftstr. 240): 9.30 en 4. Bapt.gem. (Molenwerfstr. 1): 10 en 6.30 ds. Koekkoek. Bapt.gem. Noord (school Kalkovenw. 62): 10 stud. Stavleu, 6.30 hr. J. Stnet- Volle-evang.gem. ('De Ark', Pr. Hen- drikstr. 54): 10 hr. v.d. Hoorn. Pinkstergem. (school Batenstein 16): 10. Remonstr. Kring (Van Mandersloostr. 36): 10 ds. Siccama. Rk Kerk Bonifaciusk. zat. 7, zo. 9.45 en 11.30; Piusk. zat 7. zo. 9 en 10.30; De Bron zat. 7, zo. 9 en 11.30. BENTHUIZEN: Herv. Gem. 9 30 en 6 ds. Exalto. Geref. Gem. 9.30 en 6 leesdienst. BODEGRAVEN Herv. Gem. Dorps kerk 10 en 6.30 ds. Wieman; Salv.kerk 10 en 6.30 ds. Richter; Bethl.kerk 10 en 6.30 ds. v.d. Hoef. Avondmaal. Geref. Kerk: 10 ds. v.d. Berg, 6.30 ds. El- derman. Geref. K. Vrijg. (Ichthusk.): 9.30 ds. Mouissie, 4.30 ds. v.d. Scheer. Geref. Gem. (Stationsweg 17): 10 en 6.30 ds. Bac. Evang.-Luth. Gem.: 10.30 ds. v. Itterzon, Gouda. Rk Kerk: zat. 7, zo. 8.30 en 10. BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. Vlasblom, 6.30 ds. v.d. Pol; De Stek 9.30 ds. Elderman. Avondmaal. Geref. Kerk: 9.30 ds. v. 't Hoff, 5 ds. Wij- ers, Krimpen a.d. IJssel. Avondmaal. Chr. Geref. Kerk: 9.30 (ha) en 5 ds. Rib- Geref. Gem.: 9.30 en 6 ds. Reinders. HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. De Graaf. Geref. Kerk: 10 ds. Welbedacht, 5 ds. v.d. Woude, Wassenaar. Rk Kerk: dorp zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; Anker zat. 7, zo. 8.45 en 11.15; Rijndijk zo. 10. HILLEGOM: Herv. Gem. 10 ds. Kris pijn, 7 ds. Rothfusz, opendeurdienst. Geref. Kerk: 10 ds. v.d. Wal. Chr. Geref. Kerk: 10 ds. Biesma, 7 zie herv. gem. Rk Kerk: Mart. zat. 7, zo. 9 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 10 en 11.30. HOOGMADE: Herv. Gem. 10 ds. De Vree, Leimuiden. Rk Kerk: zat. 7. zo. 10. DE KAAG: Herv. Gem. 10 ds. Kolde- Rk Kerk: zat. 7. zo. 10 KATWIJK AAN DEN RIJN Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Boer, 6 dr. Beze- mer, Scheveningen; Ontm.kerk 10 ds. Gebraad, 6.30 ds. Boer. Ver. ter voorbereiding van een herv. deelgemeente 'De Rank' te Katwijk (au la P. Groen-college): zie Katwijk aan Zee. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. v. Breevoort, ha. Rk Kerk: zat. 7. zo. 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE Herv Gem. N. Kerk 10 ds. v. Sliedregt, 6 ds. Drieber gen; O. Kerk 10 ds. Kielder, Vianen, 6 ds. Vis- Ichthusk. 10 ds. Schuurman, 5 ds. Vroe- gindewey; Pniëlk. 9.30 kand. P. J. Visser, 6 ds. Schuurman, aula Bestevaer-mavo (Rijnsoever) 10 ds. LEIMUIDEN Herv. Gem 9 30 hr. Stam, Nieuwkoop, gezinsdienst. Geref. Kerk: 9.30 en 7 ds. v.d. Kooi. ha. Rk Kerk: zat. 7. zo. 7.30. 9 30 en 11.15 LISSE: Herv Gem. Dorpskerk 10 ds. 't Hooft, 7 ds. De Gelder; Pauluskerk 10 ds. De Gelder. Geref. Kerk: 10 dr. v.d. Kamp, Wasse naar, 5 ds. Ferwcrda, S.heim Geref. K. Vrüg 8.45 en 4.30 ds. De Put- NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk. 10 mevr. ds. v.d. Mey. Rk Kerk: Victork. zat. 7. zo. 9.30 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Zilk zat. 7, zo. 10 en 11.30. OEGSTGEEST: Herv Gem. Groene of Will.kerk 10 ds Heemskerk; Pauluskerk 10 ds. Vegter, Gemeentecentrum (Lijtw.) 10.30 ds. v. Rossum, 7 ds. De Zeeuw, Voorschoten Geref. Kerk: 10 ds. Kooman. Ned. Geref. Kerk (Gem.centrum): 8.45 en 4 (ha) ds. De Lange. Van Wijckerslooth: 4 ds. Hemmes. Endegeest: 10 ds. Friederich. Volle-evangeliegem. (Gem.centrum): 4. Rk Kerk: Will.kerk zat 7, zo. 9 en 10.30. OUD-ADE: Rk Kerk zat. 7, zo. 8.30 en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING: Herv. Gem. 9.30 ds. De Korte. Geref. Kerk: 9.30 ds. Jaspers Focks, 5 (in 'De Spreng') ds. Aalders. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7, zo. 9 en 11; Petrus-B. zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE: Herv. Gem. 9 ds. v.d. Kamp, 7 ds. v.d. Heiden, Alphen. Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst, 2.15 ds. RIJNSBURG: Herv. Gem. Laurentius- kerk 9.30 en 5 ds. Wagter; Bethelkerk 9.30 ds. Smaling. 'De Weg wijzer' 10 ds. Snel, samen-op-weg- Geref. Kerk: Petrak. 9.30 ds. Damsma, 5 ds. Snel; Imm.kerk 9 en 10.30 ds. Baayen, 5 ds. Mar.kerk 9.30 ds. Cziria, 5 ds. Damsma. Geref. Kerk Vrijg.: 10 en 5.15 ds. Grut- Chr. Geref. Kerk: 9.30 (ha) en 5 ds. v. Evang. Christengem. (aula mavo): 10 br. v. Gemeren, H.woude, 7.30 zendings- Rk Kerk: zat. 7, zo. 10.30. RIJPWETERING Rk Kerk zat. 7. zo. 9 en 10.30 SASSENHEIM Herv. Gem. 9 en 10.30 ds. v. Achterberg, 7 ds. Baas. Geref. Kerk: 10 ds. Ferwerda, 7 zie herv. gem. Chr. Geref. Kerk: 10 ds. Compagner, R.dam, 5 ds. Velema, Gouda. Ned. Prot. Bond (Jul.laan 17): 10.30 mevr. Brostrom. Rk Kerk zat. 7. zo. 9.30 en 11. TER AAR: Herv. Gem. 9.30 ds. Klein Kranenburg, 6.30 kand. Boer, Nieuw- Geref. Kerk 9.30 ds. De Boer, Hoofd dorp, 6.30 ds. Rootmensen, Ouderkerk a.d. Amstel. Rk Kerk: Aardam zo. 9 en 12; kerk Langeraar zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. VALKENBURG: Herv. Gem. 10 prof. dr v d. Beek, 6.30 ds. Vermeulen, jeugd- Geref. Kerk 9.30 ds. v.d. Werff, Voor hout, 6.30 prof. dr. v.d. Beek. Geref. K. Vrijg.: 9.30 en 5 ds. Heida VOORHOUT Herv Gem 10 ds. C.J de Jong. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9, 10.30 en 11.45. VOORSCHOTEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. De Zwart; De Ontmoeting (Noordhofland) 10 ds. Blanken, 7 ds. Wilzing. Den Haag, jeugddienst; Hulp en Heil (Schakenbosch) 10 ds. Herv. evang. op geref. grondslag (aula Lucas-college. Beeth.laan): 9.30 ds. Boot, Boven-Hardinxveld, 4.30 ds. Geu ze, Noorden. Geref. Kerk: 10 ds. v.d. Schoot. Zie ook herv. gem. Geref. K. Vrijg. (Bachlaan): 10 en 5 ds. Blokland. Rk Kerk: Laur.kerk zat. 7, zo. 11.30, M. Godskerk zat. 7, zo. 10. British school in The Netherlands (Jan v. Hoofl. 3): 10.15 anglicaanse dienst. WADDINXVEEN Herv. Gem. Brugk. 9.30 ds. Goossen, 5 ds. Maasland; Hoeksteen 9 30 ds. Korevaar, R.dam, 6.30 kand. P. J. Visser, A.dam; Bethelk. 9.30 ds. Roetman, 5 ds. Goos- Imm.kerk 10 en 5 ds. Hulst. Geref. Kerk: Kruisk. 9.30 ds. Baas, S.heim, 5 ds. Stroes, Nieuwerkerk a.d. IJssel; Ontm.kerk 10 ds. v.d. Sar, Z.meer. WARMOND: Herv. Gem. 10 ds. Muis. Rk Kerk: zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.30. WASSENAAR: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Steenstra, 4.30 dr. Tukker, Urk, 7 muziekdienst; Kievietk. 10 dr. v. Bruggen; Messiask. 10 ds. v. Waasbergen; Dorpscentrum 9.30 dr. Tukker. Geref. Kerk: Zijllaan 10 ds. De Zeeuw, V.schoten, 5 ds. Welbedacht, H.woude; Zuid (Bloemcamplaan) 10 dr. Vlijm, V schoten. Ned. Prot. Bond (Kerkdam): 10.30 ds. Werner. Rk Kerk Will, zat 7. zo. 9.30 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 9.30 en 11 G. Herderk. zat 5. zo 9 en 11 WOUBRUGGE: Herv Gem 9.30 hr. Goedhart, Nieuwkoop, 6.30 ds. Koele- wijn. Geref. Kerk: 9.30 ds. Aalders, 6.30 ds. Jaspers Focks. Rk Kerk: zat. 7, zo. 10. ZEVENHOVEN Herv. Gem. 10.30 ds. v.d. Kamp, Rijns.woude. Geref. Kerk: 9.30 ds. Verdoorn, Wadd- .veen, 7 zie Noorden. ZOETERWOUDE Herv. Gem 10 ds Wolthaus. Rk Kerk St. Jan zat. 7 30. zo. 9.30; Chr Dienaark. zat. 7, zo. 10. H. Rijndijk zat. 7, zo 10 en 11.30 ZWAMMERDAM Herv Gem 10 ds. Eysenga. 6.30 ds. Hermans, Alphen Geref. Kerk: 10 ds. Buikema, 6.30 ds. Mondeel. Remonstr. Gem.: 10 dr. Meijering.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 11