Geruchten over roerig Kremlin Uruguay beleeft een politieke lente Britten: nog één kans voor Unesco Europa nog oneens over bouw jager Centraal Comité plotseling niet bijeen Poolse bisschoppen eisen beter klimaat Cheltenham: Brits kabinet krijgt gelijk Top VS-SU: 7 januari VRIJDAG 23 NOVEMBER 1984 MADRID - Baskenland heeft gis teren massaal gereageerd op de moord op de leider van de nationa listen, Santiago Brouard, die dins dagavond in Bilbao werd doodge schoten. Het sociaal en economi sche leven in met name de Baski- sche provincies Vizcaya en Gui- puzcoa lag gisteren goeddeels plat als gevolg van een oproep van de radicale nationalistische coalitie Herri Batasuna tot een algemene staking. Op sommige plaatsen, zoals in San Sebastian, kwam het tot ern stige botsingen tussen manifestan ten en de oproerpolitie, terwijl sommige straten gebarricadeerd werden. Naar schatting 80.000 Bas- ken passeerden vanaf dinsdag avond de baar in het gemeentehuis MOSKOU (Rtr.) - In Moskou wordt druk gespeculeerd over grote politieke conlficten in j™, ^was naast het Kremlin, nu de halfjaarlijkse bijeenkomst van het Centrale Comité is afgezegd. Ge- ter van de2e Baskische industrie- bruik is dat het comité bijeenkomt voorafgaande aan de vergadering van het parlement, stadL _waarbij leuzen ten gunste de Opperste Sojwet, die voor dinsdag op de agenda staat. ETA Militar gescandeerd wer- Britse functionarissen verklaarden dat Labour-leider Neil Kinnock, die momenteel een bezoek aan de Sowjet-Unie brengt, te horen heeft gekregen dat de zitting van het centraal comité van maandag niet doorgaat. Afspraken van president en partijleider Konstantin Tjser- nenko (met Neil Kinnock) en mi nister van buitenlandse zaken Andrei Gromyko (met de Oosten rijkse minister van buitenlandse zaken, Leopold Gratz) maken dui delijk dat er op die dag ook geen ruimte is voor een zitting van de partijleiding. Westerse deskundigen zeiden dat de beslissing om geen zitting te houden zonder precendent is en er op zou kunnen duiden dat Tsjer- nenko een potentieel conflict over politieke vraagstukken of persone le veranderingen wil vermijden. LONDEN - Als de wetenschappe lijke, culturele en onderwijskundi ge organisatie van de Verenigde Naties, de Unesco, niet binnen een jaar drastisch is gereorganiseerd, zal Engeland uit deze organisatie stappen. Minister Howe (buiten landse zaken) heeft dat gisteren in het Lagerhuis bekendgemaakt. De Britten hebben daarmee de Unesco de wacht aangezegd. Als deze organisatie, die haar hoofd kwartier in Parijs heeft, volgend jaar niet beter haar geld besteedt, zal Engeland het voorbeeld van de Verenigde Staten volgen en het lid maatschap definitief beëindigen. De Amerikanen maakten vorig" jaar hun beslissing bekend, en zijn, met inachtneming van de gebrui kelijke opzegtermijn van een jaar. Alpha Jet ramt berg: 2 doden STUTTGART (DPA/AFP) - Twee Belgische piloten zijn gisteren om het leven gekomen toen zij met hun Alpha Jet boven het Zwarte Woud in de Bondsrepubliek tegen een berghelling vlogen. Dit heeft de Duitse politie meegedeeld. Het vliegtuig stortte neer op twee meter van de televisietoren op de 1.500 meter hoge Feldberg, de hoogste berg in het Zwarte Woud. Een man die in de toren was is met een shock in een ziekenhuis opgenomen. Op het moment van het ongeluk was sprake van dichte mist met een zicht van 30 meter, per 1 januari 1985 niet langer lid van de Unesco. Voor de Britten gaat het dus om 1 januari van het jaar daarna. Algemeen was verwacht dat En geland, een van de landen die bij de oprichting van Unesco was be trokken, tot de gisteren aangekon digde stap zou overgaan. Het is be kend dat met name de Britse pre mier mevrouw Thatcher zich er- door Henk Dam gert aan wat zij ziet als de geldver spilling op het hoofdkwartier van de organisatie. De persoon van de Senegalees M'Bow, de autocratisch optreden de directeur generaal van Unesco, valt in Engeland slecht, de bureau cratie van de door hem geleide or ganisatie evenzeer, alsmede de in Britse ogen in toenemende mate antiwesterse opstelling van Unes co. De Britse beslissing is tot stand gekomen ondanks aanzienlijke druk van de Gemenebestlanden die vinden dat alleen van binne nuit iets aan de uitwassen van Unesco kan worden gedaan. Ook de landen van de Europese Ge meenschap steunen het Britse ini tiatief niet. Een woordvoerster van het Ne derlandse ministerie van buiten landse zaken zei dat Nederland op dit moment niet overweegt om uit de Unesco te stappen. „We zijn voorzichtig optimistisch en gelo- i nog steeds dat verbeteringen natte sneeuw en windkracht vijf mogelijk zijn", aldus de woord tot zes. voerster. „Er liggen zeker politieke en geen procedurele motieven aan de basis van het besluit de bijeenkomst af te gelasten. Het is duidelijk dat Tsjernenko zijn redenen heeft op dit moment de voltallige vergade ring van het centraal comité niet bijeen te roepen", zo verklaarde een westelijke diplomaat. In het verleden werden tijdens de najaarszitting van het centraal comité het economische plan en de begroting voor het komende jaar aangenomen, die vervolgens ter goedkeuring aan de Opperste Sow- jet werden voorgelegd. Ook wer den tijdens deze zittingen de door het Politburo voorgestelde wijzi gingen in de partijtop aanvaard. Nadat Tsjernenko vorige week tijdens een redevoering over de Sowjet-economie liet weten dat hij de begroting en het economisch plan direct aan de Opperste Sowjet wilde voorleggen, rees het vermoe den dat zitting van de partijtop op de tocht stond. „Het leek er toen al op of het centraal comité werd ge passeerd, maar niemand kon dat eigenlijk geloven", zo zei een diplo maat. Volgens een aantal Oosteuropa- deskundigen kan het besluit ook betekenen dat bureaucratische praktijken enigszins worden ge stroomlijnd, omdat het centraal co mité en het parlement tijdens de najaarszittingen in feite dubbel werk doen. Toch ligt deze verkla ring volgens de meeste waarne mers niet voor de hand, daar Tsjer nenko niet bekendstaat als een aanhanger van ingrijpende veran deringen in bestuurszaken. Ook werd de veronderstelling uitgesproken dat Tsjernenko op positie ondervindt bij bepaalde voorgenomen veranderingen in de politieke leiding en dat de Sowjet- leider op dit moment geen con frontatie met het centraal comité aandurft. Het is echter ook moge lijk dat onenigheid over de econo mische politiek zo hoog is opgelo pen dat het tot een openlijke revol te zou kunnen voeren. Het centraal comité, dat ruim 300 leden telt, komt gewoonlijk slechts twee maal per jaar voor een korte zitting bijeen, waarbij door het Po litburo voorbereide besluiten wor den goedgekeurd. Toch is het par tij-orgaan niet bij voorbaat mee gaand en onder bepaalde omstan digheden kan het besluiten van het Politburo betwisten of zelfs tegen houden. „Als een factie voldoende steun heeft binnen het centraal co mité, kan die het de leiders zeer moeilijk maken", aldus een diplo maat. den. De toeloop was zo massaal, dat het transport van het stoffelijk overschot van Brouard verscheide ne uren uitgesteld moest worden. Ook de begrafenis van Brouard, Massale rouw in Baskenland die ondanks zijn radicale politieke meningen zelfs door zijn tegen standers gerespecteerd werd, in diens geboorteplaats Lekeitio liep gisteren uit op een nationalistische happening, waarbij enkele tiendui- door Gerrit-Jan Hoek zenden sympathisanten van Herri Batasuna beschuldigingen uitten aan het adres van de socialistische partij en de politie. Op advies van de leiders van Herri Batasuna waren bij de begra fenis van Brouard geen vertegen woordigers van de PSOE of Bas- kisch Links (EE) aanwezig, omdat hun aanwezigheid als „provocatie" geinterpretteerd zou kunnen wor den. een „libanisering" van Basken land. De moord op Santiago Brouard heeft de spanning in Baskenland tot ongekende hoogte opgedreven. De ontketende haatgevoelens bij de radicale nationalisten richtte zich met name tegen de socialisten. Woensdag koelden nationalisti sche fanatici hun woede op een aantal partijlokalen van de socialis ten o.a. in Eibar en Llodio. Diverse vertegenwoordigers van Herri Batasuna gooiden na de moord op Brouard nog eens extra olie op het vuur. Volgens Txomin Zuloaga kon de moord op Brouard alleen uitgevoerd worden „met ad viezen van de politie". Jon Idigoras stelde zelfs indirect minister van binnenlandse zaken verantwoor delijk voor de moord op Brouard: „Barrionuevo heeft een monster gecreëerd (het anti-terreurcom- mando Gal) dat niet langer gehoor zaamt". Enkele socialisten in Basken land staken gisteren hun angst niet onder stoelen of banken, dat radi- cale elementen mogelijkerwijs re-x pressailles nemen tegen socialisti sche militanten. De leider van Bas- kisch Links, Juan Mari Bandres, sprak openlijk over het gevaar van Amerikaans tarwe, aangevoerd op een door de EG geschonken vrachtauto wordt ingeladen i helikopter. De internationale samenwerking bij de voedselhulp aan Ethiopië is opmerkelijk. Nog tekort aan geld Ethiopië GENUVfc (Uflj - voor rond 660 miljoen gulden aan hulp bijeengebracht voor Ethiopië. Dit heeft de VN-orga- nisatie voor hulp bij rampen (UNDRO) gisteren meege deeld. Maar Frank Verhagen, de UNDRO-vertegenwoordiger in Ethiopië, waarschuwde dat de bijdragen die sinds begin okto ber zijn toegezegd, nog niet de helft vormen van de hulp die het land nodig heeft tot novem ber volgend jaar. Om de zeven miljoen mensen in Ethiopië die met de hongerdood worden be dreigd, te redden is volgens een schatting van de regering in Addis Abeba een miljoen ton voedselhulp nodig, verklaarde Verhagen. DEN HAAG (GPD) - Er bestaat binnen de Eu ropese NAVO-landen nog grote onenigheid over de gezamenlijke bouw van een nieuw Eu ropees gevechtsvliegtuig. Dat bleek gisteren in Den Haag in de wandelgangen van de confe rentie van Europese NAVO-defensieministers over een meer eensgezinde aanpak van nieuwe defensieprojecten. Drie defensieprojecten stonden gisteren en vandaag ter discussie: een nieuwe tank, een transportvliegtuig en een luchtdoelraket. Vol gens een Nederlandse defensiewoordvoerder was het gisteren, na de eerste conferentiedag, vrijwel zeker dat overeenstemming zou wor den bereikt over tenminste twee projecten. Maar deze eensgezindheid wordt overscha duwd door de ruzie tussen Duitsland, Frank rijk, Italië, Engeland en Spanje die gezamen lijk een modern gevechtsvliegtuig willen bou wen, dat tot ver na het jaar 2000 operationeel kan zijn in de westerse luchtverdediging. Er is nog onenigheid over welk land het project zal gaan leiden. Ook Nederland overweegt nu zich bij de vijf landen aan te sluiten. Het toestel zou tegen de eeuwwisseling de F16 moeten vervangen. Het Europese project omvat zo'n 800 toestellen. Een eventuele Nederlandse deelneming zou een extra 200 toestellen opleveren. Vanwege de naar verwachting hoge prijs van het toestel (rond de 70 miljoen gulden), is Nederland nog wat terughoudend. Maar an derzijds bestaat de angst dat men buitenspel komt te staan en in de toekomst zal zijn aange wezen op dure aanschaf in het buitenland, waarbij de Nederlandse industrie nauwelijks een rol van betekenis kan spelen. De woordvoerder sloot niet uit, dat wanneer deze materieelssamenwerking werkelijk van de grond komt, er net als na de oprichting van de EG een sanering van de verschillende na tionale industrieën kan volgen. Maar welke ge volgen dat voor de Nederlandse defensiein dustrie kan hebben is nu nog niet te overzien, zo zei hij. De twee of drie projecten waarover gisteren en vandaag door al de landen is gesproken, moeten de aanzet vormen tot versterking van de Europese defensieindustrie in een poging concurrerend te kunnen optreden tegen de Verenigde Staten en Japan. WARSCHAU (UPI/Rtr.) - De ka tholieke bisschoppen van Polen hebben gisteren geëist dat de auto riteiten een einde maken aan het "klimaat van intimidatie" in het land. De bisschoppen zeiden ver der dat de moord op de priester Jerzy Popieluszko een bedreiging vormt voor een "nationale verzoe ning" en zij eisten dat de verant woordelijke personen achter de moord worden ontmaskerd. Een kapitein en twee luitenants van de Poolse veiligheidsdienst hebben bekend Jerzy Popieluszko te hebben ontvoerd en vermoord. Zij zijn inmiddels in staat van be schuldiging gesteld. Ook een kolo nel van het ministerie van binnen landse zaken is gearresteerd op be schuldiging van medeplichtigheid. Waarnemers in Warschau zeiden dat de verklaring van de bisschop pen de suggestie wekt dat de auto riteiten niet doortastend genoeg optreden in de zaak van de ver moorde priester. Blijkens een bericht van de Pool se staatstelevisie donderdagavond is ook in de stad Walbrzych in het zuidwesten van het land een men senrechtencomité opgericht na de moord op pater Popieluszko. Vol gens de Poolse televisie zijn de le den van het comité door de autori teiten ter plaatse gesommeerd hun activiteiten te staken. Eerder werden comités ter ver dediging van de mensenrechten opgericht in Warschau, Krakow en Wroclaw. In een poging nieuwsbe richten over de oppositie in Polen te beperken hebben westerse jour nalisten onlangs te horen gekregen dat zij kunnen worden vervolgd wanneer zij persconferenties bij wonen van mensenrechtencomi tés. De stad Walbrzych was één van de bastions van het thans verbo den vakverbond Solidariteit en een centrum van verzet na het invoe ren van de staat van beleg in de cember 1981. Libië meldt nu zelf vertraging ATHENE (Rtr/UPI) - Het vertrek van de Libische troepen uit Tsjaad is door technische oorzaken aan vertraging onderhevig geweest, maar verloopt nu „zeer goed". Dit heeft de Libische minister van bui tenlandse zaken, Ali Abdel-Salem el-Treiki, gisteren in Athene ver klaard. Deze uitlating was de eerste offi ciële Libische erkenning dat Libië dat de opstandelingen in het noor den van Tsjaad steunt, nog steeds militairen in dit land heeft, on danks een recente afspraak met Frankrijk dat zij zouden worden te ruggetrokken. Treiki zei dat Libië zijn belofte zal nakomen. „De Fransen begrij pen best dat er door de geografi sche problemen aldaar vertraging in de algehele terugtrekking kan ontstaan. Ik geloof dat er een be paalde vertraging was, maar nu verloopt alles goed" LONDEN (Rtr.) - Het hoogste hof van beroep in Groot-Brittannië heeft de regering in het gelijk ge steld wat betreft haar standpunt dat personeel dat bij het militair af- luistercentrum in Cheltenham werkt geen lid van een vakbond mag zijn. Het hof, bestaande uit vijf 'law lords' van het Hogerhuis verwierp gisteren het beroep dat zes ambte narenbonden tegen het regerings besluit hadden aangetekend. De rechters motiveerden hun uit spraak met de stelling dat het be lang van de nationale veiligheid voorrang heeft boven de plicht van de overheid de vakbonden redelijk te behandelen. De bonden hadden geklaagd dat de regering het be sluit had genomen zonder hen te raadplegen. Het zeer geheime elektronische communicatiecentrum in Chelten ham is een van de schakels in het militaire afluistersysteem van de NAVO. In Cheltenham werken naar schatting 10.000 mensen, on der wie veel hooggeschoolde ex perts op elektronicagebied. Toen de regering bekendmaakte dat het lidmaatschap van vakbon den voor dit personeel niet was toegestaan stak een storm van pro test op, vooral van vakbondszijde. De regering bood toen duizend pond aan elk personeelslid dat zijn vakbondslidmaatschap zou opzeg gen. Degenen die zouden weigeren werden voor de keus gesteld bij een andere overheidsdienst te gaan werken of ontslag te nemen. De meesten verkozen in Cheltenham te blijven. WASHINGTON (GPD) - De Rus sische en Amerikaanse ministers van buitenlandse zaken Gromyko en Shultz zullen elkaar op 7 en 8 januari in Genève ontmoeten om een hervatting van de wapenbeper- kingsonderhandelingen voor te be reiden. Dat is officieel door het Witte Huis bekendgemaakt. De onderhandelingen werden een jaar geleden door Rusland af gebroken nadat de NAVO-landen begonnen waren middellange af standsraketten in West-Europa te plaatsen. De Russen zeiden toen niet naar de onderhandelingstafel terug te zullen keren voordat het plaatsen van de middellange af standsraketten zou worden stopge zet. Afgelopen zaterdag stuurde pre sident Tsjernenko persoonlijk een brief aan president Reagan waarin hij de noodzaak en wenselijkheid van ontspanning benadrukte en de weg effende voor druk diploma tiek overleg om een gesprek Shultz-Gromyko te bewerkstelli gen. Dat heeft nu geleid tot de offi ciële bekendmaking. De inleiden de besprekingen van Gromyko en Shultz zullen hoofdzakelijk een af tasten van de prioriteiten zijn. De Russen willen vooral praten over het stopzetten van ruimtewapens, de Amerikanen hebben daar min der haast mee omdat de Sowjet- Unie in de ruimtebewapening een voorsprong heeft. Tevens zullen zowel Amerikaan se als Russische afgevaardigden naar Australië reizen om te praten over wapenbeperking. De Australi sche minister van buitenlandse za ken Hayden heeft de indruk ge wekt dat Australië wil bemiddelen tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie, maar die 'bemidde ling' heeft meer te maken met de Australische algemene verkiezin gen die op 1 december plaats heb ben. Het gaat om een poging van de regering de anti-nucleaire oppo sitie de wind uit de zeilen te ne men. Het State Department heeft direct bekendgemaakt dat er welis waar afzonderlijke Russische en Amerikaanse delegaties naar Can berra gaan, op verschillende tijd stippen, maar dat er geen sprake is van Australische bemiddeling. Zondag mogen de Uruguayaanse kiezers voor het eerst sinds dertien jaar weer hun eigen regeerders kie zen. Maar de militairen, hoe gehaat dan ook, zijn nog niet helemaal van het politieke toneel verdwenen. Eén op elke vijftig Uruguayanen heeft de afgelopen elf jaar weieens een week of langer in de gevange nis gezeten. Eén op de 65 is gedu rende zijn arrestatie gemarteld. Meer dan 150 politieke gevangenen zijn in gevangenschap gestorven. Aan het eind van de jaren '70 wa- door Rob Sprenkels ren er altijd tegen de 7000 politieke gevangenen. Nu zijn er nog zo'n 500, onder wie Wilson Fereirra Al- dunate, de onbetwiste leider van de Blanco-partij, die de verkiezin gen van zondag hoogstwaarschijn lijk zou hebben gewonnen als hij mee had mogen doen. Ook zijn er acht leiders van de Tupamaro-guerrilla. Ze zitten al langer dan tien jaar in putten en isoleercellen opgesloten, lichame lijk verminkt en uitgeput. De ne gende Tupamaro, Adolfo Wasem, stierf vorige week in de gevangenis die cynisch genoeg de naam La Li- bertad, de vrijheid, draagt. Wasem leed al sinds jaren onder meer aan tuberculose, kanker en verschil lende oogziektes. Vorige maand hield hij uit protest tegen zijn ge vangenschap een hongerstaking van meer dan twintig dagen, tever geefs. Op zijn begrafenis versche nen meer dan 20.000 mensen, die verkiezingsvlaggen meedroegen van het centrum-linkse Frente Am- plio, het brede front, maar voor de rest muisstil. Een indrukwekken de manifestatie. Oud-president Pacheco Areco is „de enige kandidaat met ervaring", aldus zijn overweldigende cam pagne op radio en televisie. Pache co levert op het ogenblik kritiek op de militairen. Toch was hij het die tijdens zijn eerste bewind de basis legde voor de politieke macht van de militairen door in 1968 het leger de straat op te sturen om de protes ten tegen de economische recepten van het Internationale Monetaire Fonds te kunnen smoren. In 1971 worden er in Uruguay verkiezingen gehouden. Voor het eerst doet het Frente Amplio mee, christen-democraten, sociaal-de mocraten, socialisten en commu nisten, bij elkaar gebracht door een generaal die uit het leger was getre den omdat de repressie hem te ver ging, Liber Seregni. De politieke strijd gaat echter vooral tussen Wil son Fereirra Aldunate en de be schermeling van Pacheco, Juan Maria Bordaberry. Staatsgreep Fereirra wint, maar Pacheco en het leger plegen fraude ten gunste van Bordaberry, een grootgrond bezitter die de democratie al snel nog verder uitholt dan zijn voor ganger. Een militaire staatsgreep üjkt onvermijdelijk. Op 27 juni 1973 is het zover. Het imposante, uit wit marmer opge trokken congresgebouw in Monte video wordt door het leger bezet. Bordaberry mag echter president blijven. Als zijn officiële mandaat in 1976 verloopt, moet hij plaats maken voor een andere burger, Aparicio Mendez. De staatsterreur wordt met de dag grover. De Uru guayaanse voltra's krijgen wereld faam. En de militaire wetten zijn steeds stringenter. Een decreet in zake nationale veiligheid van 1978 maakt personen strafbaar omdat ze door de militaire autoriteiten wor den verdacht vatbaar te zijn voor subversieve ideologieën. Eind 1980 proberen de militairen hun politieke leiderschap voor goed vast te leggen in de grondwet, maar die moet worden goedge keurd in een volksreferendum. Het Uruguayaanse volk blijkt echter nog altijd trots te zijn op de voor Latijns-Amerika bijna uniek te noemen democratische traditie. Er wordt massaal „nee" gestemd. die president Mendez inmiddels hebben vervangen door generaal Gregorio Alvarez, het nog een keer. De traditionele partijen, met name de Colorado en de Blanco, moeten ter voorbereiding van de beloofde democratisering interne verkiezin gen houden. In beide partijen pro beren de militairen hun kandida ten naar voren te trekken, maar zo wel de Colorado's als de Blanco's stemmen massaal voor leiders die duidelijk tegen de dictatuur zijn. In 1982 proberen de militairen, Dc militairen zijn gedwongen met de overwinnaars van de inter ne verkiezingen de voorwaarden voor de democratisering overeen te komen. President Alvarez houdt vast aan een waakhondfunctie van het leger, blijkbaar hopend dat de frontale botsing met de politici een verlënging van zijn eigen presi dentschap mogelijk zal maken. Op nieuw een zware perscensuur en massale arrestaties van politici en hun aanhangers. Maar de gerucht makende democratisering in Ar gentinië, de massale volksprotes ten in Chili en ook de mobilisatie van het Uruguayaanse volk maken de coupplannen van Alvarez on mogelijk. Tienduizenden Uru guayanen trekken de straat op om te protesteren. Ook worden er sta kingen georganiseerd en nachtelij ke concerten van pannen, deksels en soeplepels. Toezeggingen De militairen beginnen toezeg gingen te doen, het verkiezingstij lijkt niet meer te keren. In maart wordt Liber Seregni, „de generaal van het volk", vrijgelaten na dik tien jaar achter de tralies. De eerste Uruguayaanse ballingen, de schat tingen lopen uiteen van 300.000 tot 700.000, beginnen terug te keren. Oppositieleider Wilson Fereirra Aldunate, denkt in juni van dit jaar dat hij zijn slag kan slaan. Geen en kele partijleider is nog bereid ge weest om met de militairen in zee te gaan en de tijd begint te dringen. Maar nog voor de pont vanuit het Argentijnse Buenos Aires over de Plata-rivier in Montevideo arri veert wordt Fereirra Aldunate gearresteerd. Heel even lijkt heel Uruguay 'Blanco', maar de politici hebben het signaal van de militairen begre pen. De conservatief-liberale Colo rado's en het centrum-linkse Fren te Amplio gaan met de legerleiding rond de tafel zitten. Eisen inzake een algemene amnestie, politieke vrijheid voor iedereen en een on middellijke aftocht van de militai ren worden ingeleverd. De Blan co's doen niet mee aan de dialoog, uit protest tegen de arrestatie van hun leider. Nu heerst er plotseling een poli tieke lente in Uruguay. Montevi deo is het toneel van bijna perma nente politieke manifestaties. Het lijkt wel carnaval. Toeterende au to's met vlaggen, rood voor de Co lorado's, blauw voor de Blanco's, en rood-wit-blauw voor het Frente Amplio. Het centrum van de stad is overwoekerd met spandoeken. De straten worden om de vijf minuten besmeurd met pamfletten. Overal kermen luidsprekers aan een stuk door en elkaar overstemmend de verschillende verkiezingsdeuntjes. Jongeren met toeters en trommels. En ook grote manifestaties. De meerderheidskandidaat van de Colorado's, Julio Sanguinetti, is de grootste kanshebber. Maar ook de handen van deze 48-jarige advo caat zijn niet helemaal schoon. On der Pacheco is hij namelijk minis ter van industrie, energie en onder wijs geweest. Als Fereirra Aldunate mee had mogen doen, dan hadden de Blan co's bijna zeker gewonnen. Maar met Fereirra in de gevangenis en de Blanco's met de meeste radicale en harde opstelling ten opzichte van de militairen blijken veel kie zers angstig voor een Blanco-over winning. Men vreest in dat geval een nieuwe militaire staatsgreep.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 7