Minder gekort in zwakzinnigenzorg Integratieproject zigeuners mislukt Meevaller door niet besteed geld Schadevergoeding voor schoonmaak bodem Walrus-zaak: aftreden Van Houwelingen geëist STAAT DER NEDERLANDEN fRIJDAG 23 NOVEMBER 1984 izmra DEN HAAG (ANP/GPD) De zwakzinnigeninrichtingen zullen volgend jaar waarschijn lijk niet worden getroffen door de eerder aangekondigde, extra bezuiniging van 1 pro cent. Staatssecretaris Van der Reijden (volksgezondheid) zei gisteren in de Tweede Ka mer, dat de extra bezuiniging - een bedrag van 18 miljoen gulden - waarschijnlijk volledig kan worden gecompenseerd. In de eerste plaats krijgt de zwak zinnigenzorg tien miljoen gulden uit de zogenoemde ancienniteits- bijdrage voor 1984. Verder komt er 'een aantal miljoenen' uit een be drag van dertig miljoen gulden dat is vrijgekomen doordat de algeme ne ziekenhuizen minder hebben gekost dan was verwacht. De staatssecretaris zei tijdens de afwikkeling van de begroting van volksgezondheid van plan te zijn de Nationale Ziekenhuisraad te vragen het bedrag over te brengen naar de sectoren die het meest in de knel zitten. In dat gesprek zal hij zich overi gens niet beperken tot volgend jaar, zei hij. Er zal ook worden ge sproken over de budgetten die de ziekenhuizen en inrichtingen krij gen toegewezen. Volgens Van der Reijden zijn er op dat gebied pro blemen gerezen met het budgette ringssysteem. Voor 1985 en 1986 was al een korting afgesproken van 1 procent voor de algemene zieken huizen en 2 procent voor verpleeg huizen en zwakzinnigeninrichtin gen. Nu blijkt dat algemene zie kenhuizen een positief saldo van 26 miljoen overhouden, terwijl de verpleeghuizen en zwakzinnigen inrichtingen 26 miljoen tekort ko men. Volgens Van der Reijden doet deze situatie, waarbij laatstge noemde inrichtingen kennelijk 'Dierenbeschermer' Van der Reijden DEN HAAG (ANP) - De Ne- derlandse Vereniging tot Be scherming van Dieren heeft staatssecretaris Van der Reij den (WVC) bedacht met het predikaat „Dierenbeschermer van 't jaar". Van der Reijden, onder meer verantwoordelijk voor het dierproevenbeleid, heeft een aanzet gegeven tot een meer diervriendelijk be leid, aldus de vereniging. De „Dierenbeschermer van 't jaar" in 1983, Europees-parle mentslid E. Woltjer, zal Van der Reijden op de algemene verga dering van de vereniging, zater dag 1 deèember in Utrecht, de bijbehorende onderscheiding uitreiken. Moties van de oppositie over de werkgelegenheid in ziekenhuizen, waar geld is blijven liggen en waar volgens de PvdA'er Wöltgens ar beidsplaatsen niet zijn ingevuld, werden door de staatssecretaris ontraden. Hierover komt het kabi net in januari met een standpunt. Evenmin voelde hij iets voor een PvdA-motie waarin werd gevraagd onbestede gelden voor bouwactivi teiten in de gezondheidszorg als nog in te zetten. Van der Reijden zei dat minister Ruding (financiën) voor een half. miljard extra bouwvolume heeft toegestaan, waardoor er in de ge zondheidszorg op termijn wat meer kan worden gebouwd. Dat bedrag kan worden besteed in de periode 1985-'90. Nieuw stelsel minder voorrang krijgen, zich al ja- ziekeilfoilds opgeschort tot uiterlijk 1 juli Daarbij komt dat in de zwakzin nigenzorg het aantal bedden sterk is gestegen en de bezettingsgraad hoog is: 98 procent. Van der Reij den heeft de indruk dat bij de ster ke groei in deze sector het manage ment in een aantal inrichtingen is achtergebleven. DEN HAAG (GPD) - Eventuele schadevergoedingen die het rijk op strijkt in processen tegen bodem vervuilers komen ten goede aan de schoonmaak en gaan niet, zoals gebruikelijk, naar de schatkist. De ge meenten die financieel aan de opruiming van hun gifbelten moeten mee betalen, maken dan grote kans hun geld terug te krijgen. Minister Winsemius (milieubeheer) zei gisteren in de Tweede Kamer dat hij hierover overeenstemming heeft bereikt met zijn collega Ruding (financiën). Met het akkoord wordt tegemoet gekomen aan de wens van de Tweede Kamer. Gisteren werd ook bekend dat het rijk het bedrijf Aagrunol in Gronin gen voor de rechter zal dagen in verband met de ernstige vervuiling van een terrein aan het Winschoterdiep. Het is het vierde proces dat het rijk op dit gebied aanspant. Er lopen al zaken tegen Philips, dat gif stortte in Stadskanaal, Duphar Amsterdam, dat verantwoordelijk is voor de dioxi nevervuiling in de Volgermeerpolder, en tegen Shell, dat de bodem in Gouderak zwaar verontreinigde. Minister Winsemius komt volgend jaar mei met een nota over de scha devergoeding. Hij kondigde dat aan na aandrang van vrijwel de gehele Tweede Kamer. De Kamer wil een versoepeling van de huidige regeling voor schadevergoeding aan particulieren. De CDA'er Lansink noemde de bestaande mogelijkheden 'een wassen neus'. Het verkrijgen van schadevergoeding voor mensen die op een gifbelt blijken te wonen, is een ingewikkelde materie die ook de overheid hoofd brekens bezorgt. Winsemius stelde zich gisteren voorlopig nog op het formele standpunt dat een ieder zich in de processen kan voegen als hij meent recht te hebben op meer schadevergoeding dan hij al van de over heid krijgt. Maar de processen hebben nog niets opgeleverd, terwijl de sanering van 1000 gevaarlijke gifstorten mede wegens geldgebrek moet worden uitgesmeerd over 15 jaar in plaats van de oorspronkelijk verwachte vijf de particuliere) blijven ongewij- jaar. De oppositie sprak daarom gisteren van het failliet van de bodemsa- nering. Ook de regeringspartijen CDA en WD toonden zich niet geluk kig met de vertraging, maar stemden desondanks in met de plannen van Winsemius. zigd. Dat is voor het eerst sinds 3 le jaren; in feite zou zelfs een da ling mogelijk ziin. HAARLEM (ANP/GPD) - Het ex periment in Haarlem met wijkpoli- tieteams loopt gevaar als minister Rietkerk (binnenlandse zaken) zijn plannen doorzet om het politie korps de komende jaren met 43 mensen te verminderen. Dat zei de Haarlemse hoofdcom missaris T. Blom gisteren op een persconferentie naar aanleiding van de eerste resultaten van de proef met wijkteams in zijn ge meente. Hij baseert dit op een on derzoek van het ministerie van bin nenlandse zaken naar het effect van de nieuwe wijkpolitie. Het experiment begon april vo rig jaar met drie politieteams. In ja nuari volgend jaar komen er nog eens vijf teams bij in de rest van de stad. Voornaamste doel van deze nieuwe opzet is de politie dichter bij de Haarlemse bevolking te brengen. De leden van de wijk teams doen het zogenoemde basis politiewerk, zoals verkeerstoe zicht, surveillance en recherche. Proef met wijkpolitie dreigt te mislukken Met deze nieuwe benadering wil de Haarlemse politie meer aan dacht besteden aan het terugdrin gen van de kleine criminaliteit (fietsendiefstal, inbraak, mishan deling) en het wegnemen van angstgevoelens bij de bevolking. Uit een onderzoek is gebleken, dat de kleine criminaliteit in het gebied van de politieteams met tien procent is gedaald, terwijl in de rest van de stad dat percentage juist met tien is gestegen. Ook ge voelens van angst en onrust blii- BERKEL-ENSCHOT (ANP) - Een integratieproject voor een groep van 45 zigeuners in de Brabantse gemeente Berkel-Enschot is vol gens burgemeester en wethouders van die plaats volledig mislukt. De schuld daarvan ligt, volgens het ge meentebestuur, geheel bij de zi geuners. „Zij beschikken over onvoldoen de wil en capaciteiten om in een vaste woonplaats te verblijven. Er bestaat geen enkele wil tot aanpas sing, zodat de vraag gewettigd lijkt, of de Nederlandse samenle ving zich nog langer moet blijven ontfermen over een dergelijke groep", aldus B en W in een tussen tijds uitgebracht evaluatierapport. In het rapport stellen B en W dat ook in de toekomst geen enkele verbetering in de situatie te ver wachten valt. Als ze zich niet aanpassen hoe ven de zigeuners die nu nog op een lokatie in wisselwoningen verblij ven er volgens B en W niet op te rekenen, dat hen ooit nog een ste- nen woning wordt aangeboden. De reden voor B en W om zigeu nergezinnen niet langer in wonin gen tussen de andere dorpelingen te huisvesten is, „dat de zigeuner in geen enkel opzicht bereid is re kening te houden met de belangen van anderen. Begrijpelijk is dat bij veel burgers de tolerantiegrens laag is komen te liggen", aldus het rapport. Problemen die zich volgens B en W voordoen zijn geluidsoverlast, een slechte hygiëne in en om het huis, crimineel gedrag, het niet vol doen aan de leerplichtwet en het gedurende lange periodes niet aan wezig zijn in Berkel-Enschot. Dat laatste heeft er inmiddels toe ge leid, dat de gemeente van een aan tal zigeuners de bijstandsuitkering heeft stopgezet. De situatie op de lokatie met wisselwoningen is in de evaluatieperiode volgens B en W dusdanig verslechterd, dat kan worden gesproken van „verpaupe ring". „De verwaarlozing", aldus B en W, „is terug te voeren tot het feit dat de zigeuner niet bereid is, zelfs niet ten eigen behoeve, de handen uit de mouwen te steken. Men ziet geen kans een woning op redelijke wijze te bewonen". Adjunct-directeur P. de Vries van het Landelijk Woonwagen- werk, die vanaf het begin bij het zigeunerproject betrokken is, rea geert verbolgen op het rapport. „Zowel qua toonzetting als inhou delijk is het een verhaal dat is ge baseerd op stereotypen. Er wordt niet gezegd hoe het nu verder moet". Aan het integratieproject van zi geuners, begeleid en gefinancierd door het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur, ne men naast Berkel-Enschot, nog ne gen andere gemeenten deel. Het zijn de gemeenten Spijkenisse, Lelystad, Veendam, Nieuwegein, Oldenzaal, Gilze-Rijen, Ede, Epe en Utrecht. Volgens een woord voerder van het ministerie komen er ook wel klachten vanuit deze ge meenten (met name Veendam), maar niet in die mate dat men er op het ministerie vanuit gaat dat het project is mislukt. DEN HAAG (GPD) - Het nieu we ziekenfondss'telsel zal later worden ingevoerd dan de aanvan kelijk beoogde datum van 1 janua ri. Staatssecretaris Van der Reij den mikt nu op uiterlijk 1 juli 1985. Hij gaf gisteren tegenover de Tweede Kamer toe, dat 1 januari niet haalbaar is. Het wetsvoorstel voor de nieuwe ziekenfondsverze kering ligt nu bij de Raad van State voor advies. Wannneer het bij het parlement komt kon de bewinds man niet zeggen. In het nieuwe stelsel moet de be jaardenverzekering worden opge heven, alsook de vrijwillige verze kering. Een omstreden punt in het stelsel is dat een deel van de vrij willig verzekerden naar de 'parti culiere markt' moet: 750.000 men sen, onder wie veel kleine zelfstan digen en boeren. Tegen die overhe- ving is groot verzet gerezen, onder meer bij de adviesorganen. CDA en PvdA hadden zich woensdag al kritisch uitgelaten over de plannen voor de nieuwe ziekenfondsverzekering. De chris ten-democraten kondigden aan dat zij de inkomensgevolgen van de plannen kritisch zullen bekijken. Nu de wijzigingsvoorstellen later aan bod komen verandert er voor de verzekerden voorlopig niets, zei Van der Reijden. De bejaarden hoeven zich geen zorgen te maken, alle premies worden bevroren op het huidige peil. Ook de overige ziektekostenpremies (waaronder ken in de wijken met politieteams sterker te zijn gedaald dan in de an dere stadsdelen. De onderzoekers van het minis terie stellen dat bezuinigingen op de personeelssterkte het voortbe staan van het project onzeker ma ken. Zij achtten de kans aanwezig dat verder inkrimpen van het Haarlemse korps de motivatie van de mensen die de wijkteams moe ten vormen gaat ondermijnen. Bin nen de wijkteams moeten politie mensen veel meer 's avonds en in het weekeinde werken dan het ge val is binnen de oude organisatie. De werkdruk wordt alleen nog maar groter als door bezuinigingen met steeds minder mensen moet worden gewerkt. Toen de huidige wijkteams ge formeerd werden klonken ook al lerlei bezwaren vanuit het korps, maar deze bezwaren zijn volgens de onderzoekers nu aanzienlijk minder dan voor en tijdens de in voering. Kanaries omgekomen door gebrek aan zorg SCHIPHOL (ANP) - In het dierenhotel van het bedrijf Ae ro Groundservices op Schiphol zijn zeker 1000 kanaries door gebrek aan verzorging omgeko men tijdens een verblijf van één week in transportkisten. De dieren maakten deel uit van een zending uit Senegal, die op 16 november op Schip hol arriveerde. Ze zaten in tien kleine transportkistjes, die niet geschikt zijn voor een verblijf van meer dan enkele uren. Sinds de aankomst hebben de dieren vermoedelijk alleen wa ter gekregen. De Nederlandse handelaar die de dieren had be steld, was niet op de hoogte ge steld van de aankomst van de kanaries. Een inspecteur van de Lan delijke Inspectiedienst van de Dierenbescherming is gisteren naar het bedrijf op Schiphol ge gaan na een anonieme tip. Hij zei zeker proces verbaal te zul len opmaken tegen Aero Groundservice, dat volgens hem verantwoordelijk is voor de verzorging van dieren die daar verblijven. Op de foto de inspecteur bij een van de kooisen met dode VOgels. (foto ANP) DEN HAAG (GPD/ANP) - J. Berghoef, secretaris van de Alge meen Christelijke vereniging van militairen, vindt dat staatssecreta ris Van Houwelingen (defensiema terieel) moet aftreden. Het naar huis sturen van de marinetop naar aanleiding van de zogenoemde Walrus-affaire moet ook gevolgen hebben voor de politieke top, zei hij gisteren. Ook de Vereniging Belangenbe hartiging Zeemacht (VBZ) zet vraagtekens bij het vertrek van de chef marinestaf en bevelhebber der zeestrijdkrachten vice-admraal Hulshof. Deze gaat volgend jaar met functioneel leeftijdsontslag, terwijl normaal gesproken derge lijke topfunctionarissen wordt ge vraagd nog enige tijd te blijven. Hulshof, de schout bij nacht Kool en de directeur economisch beheer bij de marine gaan volgend jaar al ledrie met pensioen. Zij worden - zij het niet officieel - verantwoor delijk geacht voor de enorme kos- tenoverschrijdingen bij de bouw van twee Walrus-onderzeeboten. De VBZ wil opheldering hebben van minister De Ruiter over de aangekondigde reorganisatie van de marinetop. In deze ingewikkel de zaak kan niet alleen de marine top als zondebok optreden, aldus woordvoerder Van Donkis van de VBZ. De voorzitter van de Nederland se Officieren Vereniging, majoor S. van Nugteren, zei vanmiddag op de jaarvergadering van zijn vereni ging, dat de militair de dupe wordt van financiële stroppen als de Wal rus-affaire en het NAVO-infra- structuurfonds. Grote investerin gen van Defensie liggen al voor ja ren vast, maar het totale defensie budget blijft ondanks de tegenval lers beperkt. Dit betekent dat ge zocht wordt naar bezuinigingen op het personeel. Hij waarschuwde er voor dat bij het verwerken van te genvallers als het Walrus-project het evenwicht tussen personeel en materieel moet worden gehand haafd, dan wel hersteld. De defensiespecialist van de PvdA in de Tweede Kamer Ste- merdink zei gisteren dat de opvol ger van vice-admiraal Hulshof, schout bij nacht Brainich von Brai- nich Felth, een gesloten man is die in contacten met de politieke lei ding in Den Haag zoveel mogelijk informatie probeerde af te scher men. Stemerdink maakte als staatssecretaris van defensiemate rieel Brainich mee ten tijde van het tweede kabinet-Van Agt. Vice-ad miraal Hulshof, aldus het PvdA- kamerlid, was in contacten zeer open. Stemerdink deelt overigens de mening van de defensiewoord voerders van CDA en WD dat er voor minister De Ruiter geen ande re weg openstond dan Hulshof de laan uitsturen. ADVERTENTIE "7K96 LENING 1084 PER 1991/20ÜÜ open bedrag de koers wordt na de inschrijving op 27 november vastgesteld volgens het tendersysteem jaarlijks op 15 januari in 10 jaarlijkse termijnen van 15 januari 1991 at vervroegde aflossing is van 1995 af mogelijk tegen de koers van 103 27 november a.s van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs 15januari1985 kosteloos bij banken en commissionairs bedrag koers rente aflossing inschrijving storting prospectus Koks legden thuis voedselberg aan ARNHEM (GPD) - Voor de Arn hemse rechtbank stond gisteren een zestal koks (van 20 tot en met 50 jaar) uit Nijmegen, Wychen, Groesbeek en Huissen terecht om dat ze jarenlang levensmiddelen zouden hebben meegenomen uit de keuken van de luchtmachtka zerne Limos in Nijmegen. De mo tieven om thuis een voedselberg aan te leggen liepen nogal uiteen. Een 38-jarige kok stelde: „Al ja ren leef ik onder de dreiging van atoomwapens. Mijn huis het ik voor tienduizend gulden beveili gen. Als de bom ooit valt wil ik mijn woning hermetisch kunnen afsluiten en allen die er in verbe ven beschermen tegen radioactie ve straling. Het kan weken duren voordat die straling verdwenen is. In die tijd moeten we zien te over leven. Daarom heb ik een voedsel voorraad aangelegd. Alles was houdbaar". Een van zijn collega's stelde "dat het zo gemakkelijk werd gemaakt om iets mee te nemen". Een admi nistratie van de voedselvoorraad werd niet bijgehouden. Een andere verdachte voerde aan dat hij finan ciële moeilijkheden had en daarom het een en ander had meegeno men. Een derde stelde dat hij wel spullen moést meenemen. ,,/Üs ik het niet had gedaan, zou ik een ge vaar zijn geweest voor de anderen. Ik had ze kunnen verraden". De officier van justitie eiste straf fen uiteenlopend van acht weken cel (waarvan drie voorwaardelijk) tot twee en vier weken en geldboe tes van duizend en vijftienhonderd gulden. Uitspraak over twee we ken. DEN HAAG - Een rechtzitting van het Internationale Hof van Justitie in het Haagse Vredespaleis werd gisteren onderbroken voor een speciale ge beurtenis. De Libanese ambassadeur in ons land, Stetie, bood een ceder boom aan het nationale symbool van Libanon) uil dank voor de inspan ningen van de Verenigde Naties voor zijn door burgeroorlog geteisterde land. De bom werd geplant door hofpresident Elias (links). Ambassadeur Stetie rechtskijkt toe. roto anp» Overheid gaat niet-rokers beschermen DEN HAAG (ANP) - De overheid wil de niet-roker wettelijk bescher men. Voor overheidsgebouwen en instellingen voor gezondheidszorg, welzijn en onderwijs komt er een verpolichting om maatregelen te nemen ter voorkoming van hinder door het roken. Die verplichting zal moeten worden opgenomen in de nieuwe tabakswet. Dit blijkt uit het gisteren bij de Tweede Kamer ingediende voor stel van de staatssecretarissen Van der Reijden (volksgezondheid) en Van Zeil (economische zaken) ter beperking van het tabaksgebruik en ter bescherming van de niet-ro ker. Verder wordt voorgesteld de verkoop van tabaksprodukten in inrichtingen voor gezondheids zorg, welzijn en onderwijs te ver bieden. Het voorstel van een interdepar tementale commissie het aantal verkooppunten drastisch te beper ken, zijn in de ontwerp-regeling niet overgenomen. Als argument daarvoor wordt aangevoerd, dat dit het midden- en kleinbedrijf zou schaden. Ook het advies van de commissie om te komen met een verbod op de verkoop van tabaksprodukten aan jongeren beneden de 16 jaar is niet overgenomen. Volgens de be windsheden kleven hieraan te veel bezwaren. Zo'n verbod is volgens hem makkelijk te omzeilen; boven dien is de controle moeilijk. Uitgangspunt van de nieuwe wettelijke regeling is dat de geva ren voor de volksgezondheid die aan het roken zijn verbonden, moe ten worden verminderd. Beide staatssecretarissen menen dat het effect van de nu voorgestelde maatregelen niet gering zal zijn. Ze erkennen dat het roken niet op stel en sprong uit onze maatschappij kan worden verbannen. De nu voorgestelde maatregelen zeggen zij te beschouwen als een stap op de weg om „de diep gewortelde en sociaal nog steeds tot op grote hoogte geaccepteerde rookge woonte uit de maatschappij te doen verdwijnen". Huisartsen grepen niet in bij incest GRONINGEN (ANP) - Officier van justitie mr. H.T. van Voorst heeft gisteren tijdens een zitting van de rechtbank in Groningen fel uitge haald naar enkele huisartsen uit Stadskanaal. Dat gebeurde tijdens de strafzaak tegen de 58-jarige F.B. uit Musselkanaal, die bekende dat hy meer dan zeven jaar lang incest heeft gepleegd met zijn kleindoch ter. De incestueuze relatie was be gonnen toen het meisje acht jaar was. Volgens de officier van justitie zijn de huisartsen van de familie ja renlang van deze situatie op de hoogte geweest en hebben zij geen enkel signaal naar een hulpverle nende instantie gegeven, of zelf een poging ondernomen in te grij pen. „Een schandalige zaak", aldus de officier „omdat juist zij als eerst verantwoordelijken hier aan de bel hadden moeten trekken." B. was sinds de scheiding van de ouders van zijn kleindochter toe ziend voogd over het kind. Toen de moeder in 1981 overleed, werd een zoon van de verdachte belast met de voogdij. Ook hij stond in dezelf de zaak terecht, omdat hij gemeen schap met het meisje heeft gehad toen zij nog minderjarig was. De officier eiste tegen F.B. twee en een half jaar cel, tegen de 30- jarige H.B. luidde de eis zes maan den voorwaardelijk. De rechtbank doet op 6 decem ber uitspraak. ADVERTENTIE WOLKERS JAN WOLKERS De onverbiddelijke tijd De nieuwe roman Aangrijpend f22,50 paperback f34,50 gebonden in de boekhandel BIJ DE BEZIGE BIJ

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5