Onbegonnen Werk Streven naar emancipatie, tot in het openbaar toilet Monstercomplex: buurthuis en bedrijfsverzamelgebouw Regeling voor gebruiken vrijwilligers in onderwijs m Renovatie Rijn en Vliet in volle gang 'Medezeggenschap bij scholen moet ruimer'' PAGINA 4 LEIOEN VRIJDAG 23 NOVEMBER 1984 Leidse kroniek door Ruud Paauw en John Kroon Toiletten-nota Met verbazingwekkende snel heid hebben ambtenaren van de gemeente Leiden de z.g. toiletten- nota geproduceerd. Normaal duurt zoiets maanden en nog eens maanden. Maar nu, in een wip. Het kan niet anders of het on derwerp had hun grote belang stelling. Je merkt dat trouwens duidelijk aan de nota. Het begin is vrij rustig, maar allengs neemt de gretigheid toe. Ze praten over 'krullen' of ze er dagelijks geest driftig in staan te wateren en in het kader van het emancipatie streven werpen ze zich ook met overgave op de plassende vrouw. Bijna lyrisch worden de amb tenaren als ze het hebben over het (dure) computer-toilet, waarmee in Parijs wordt gewerkt: de sani- sette, die vooral voor vrouwen een uitkomst is. Maar ja, aldus de nota, "het draagvlak in Lei den is natuurlijk beperkt". Toch zien we Henriette van Dongen van emancipatiezaken zo'n ding nog wel eens met de eer ste plas openen, want de ambte naren wijzen er met klem op dat "gelet op het beleid tot gelijke voorzieningen voor mannen en vrouwen aan de sanisette niet zo maar voorbij kan worden ge gaan". Dat zal niet aan dovevrouwso- ren zijn gezegd. "Het openbare urinoir- en toi- lettenbestand is in ieder geval dringend aan verbetering toe", aldus de nota. Een logische con clusie als je zo vol toewijding met het onderwerp bent bezig ge weest. Wel schrijven de ambtenaren: "Het is niet te ontkennen dat de afgelopen jaren de behoefte aan openbare urinoirs en toiletten af genomen is. De opkomst van de horecabedrijven is in dit ver band een belangrijk gegeven. Ge makkelijker dan vroeger loopt men nu een terras op of een eetge legenheid in om daar iets te ge bruiken; ook het toilet! Boven dien kan men veelal ook in de grootwinkelbedrijven terecht". Terrassen, horeca-bedrijven, eetgelegenheden, grootwinkelbe drijven. Je vindt ze voornamelijk in de binnenstad. Reden dus om daar wat minder toiletten te handhaven, zou je zo zeggen. En de buitenwijken wat ruimer te voorzien. Maar dat beoogt de no ta juist niet. "Aangezien er nu ook geen gelegenheden in de bui tenwijken zijn, lijkt het met het oog op de gevolgen niet zinvol die wijken nu wel van urinoirs en toiletten te voorzien. Beter is te streven naar adequate en goed onderhouden voorzieningen in de binnenstad". Dit riekt naar achterstelling. Alsof het menselijk ventiel in de buitenwijken ophoudt te functio- Hier is het laatste plasje nog niet over gedaan. Zuinig Zou de standaardmeter bij de gemeente Leiden niet langer meer honderd centimeter zijn? Je vraagt het je af. Eerst de aanleg van de Rem- brandtbrug. Toen die klaar was, riep de rondvaartboten-admi raal Slingerland dat zijn plezier- De lieden die dit soort zaken ten stadsbouwhuize berekenen, hebben er natuurlijk uitvoerig voor geléérd. En zij zullen onge twijfeld ook fraaie diploma's van machtige technische bolwer ken kunnen tonen. Maar wordt het toch niet tijd voor een kleine, eh herhalingscur sus? Als Barendregt het hoort, zal hij ongetwijfeld zeggen: Onzin. Als die kerels behoorlijk chauffe ren, dan houden ze aan beide kanten de breedte van een krul in een varkensstaart over". Kabeltelevisie Eerst werd het wiel uitgevon den en pas later de fiets. Dit klinkt ons logisch in de oren. Wie in een rijwielwinkel alleen een wiel koopt, is goedkoper uit dan moeten betalen. Want er moeten filters worden aangebracht en dat kost geld. Je zou natuurlijk ook kunnen stellen dat degenen die de buiten landse zenders wel willen ont vangen daar meer voor moeten betalen en dat zij dan ook maar de voorzieningen moeten opbren gen die nodig zijn om de ont vangst te kunnen beperken. Probleem is dat de kijkers die alleen Nederlandse televisie wil len zien en navenant minder wil len betalen, een kleine minder heid vormen. En met minderhe den hebben organen als de Ge meenschappelijke enz. in het al gemeen niet zo veel consideratie. Ze hebben toch een monopoliepo sitie. Zoals je ook niet ergens an ders gas en stroom kunt bestellen als je niets te maken wenst te heb- lijf, die grimmige blik. Geen twijfel e schuit er niet door kon. Het leidde tot een prachtige confrontatie met de generaal van gemeente werken, ir. Barendregt. Die boot kon er wél door, beweerde hij, je hield dan aan beide kanten nog een 'koebreedte' over. Een beetje vreemd meetmiddel voor een in genieur, maar vooruit. Het was een kwestie van be kwaam navigeren, vond Baren dregt, die er kennelijk aan twij felde of Slingerland dat wel kon. Het gevecht tussen die twee is he laas nooit tot op de bodem van het Galgewater uitgevochten. Maar ruim kon de doortocht beslist niet worden genoemd. En nu zitten we weer met de nieuwe toegang naar de Groenoordhallen. Dat ding is voorlopig niet te gebruiken, want men heeft ontdekt dat daar stroomkabels onder het wegdek liggen. Die dreigen door zware veewagens tot gort te worden ge reden. Maar dat is nog tot daar aan toe. Ook deze toegang is weer ui terst zuinig bemeten. Vrachtau to's kunnen elkaar nauwelijks passeren. Groenoordhal-direc- teur André de Jong zei daarover wat ironisch: "Als de wagens hun spiegels inklappen, kunnen ze wel langs elkaar". de klant die een hele fiets bestelt. Lijkt ook al een overbodige op merking. Het dagelijks bestuur van de Gemeenschappelijke Antenne energievoorziening Leiden en omgeving houdt er andere prin cipes op na. Daar betaal je voor een half pond kaas meer dan voor een kilo. Niet relatief, maar absoluut gezien. Want, zegt het bestuur van de F.C. Kabeltelevisie: dat halve pond moet je er van afsnijden, daar heb je een mes voor nodig en dat kost geld. Om misverstanden te voorko men: de Leidse wethouder Fase- Dubbelboer en haar mede-be stuursleden uit de regio hebben zich niet op de zuivelbranche ge stort. Evenmin op de handel in fietsen. Nog altijd houden ze zich bezig met het doorgeven van tele visie- en radioprogramma's per kabel. Maar het gaat even om de logi ca van de redenering. In een deze week verschenen beleidsnota van het dagelijks bestuur staat met zoveel woorden te lezen dat kij kers die hun programma's tot Ne derland 1 en 2 willen beperken, omdat ze geen boodschap aan al die buitenlandse zenders hebben, daar eigenlijk extra voor zouden ben met het Energiebedrijf Rijn land. Daar zou je toch zó liberaal van worden. Stichting Op 30 april zei J.J. Gijsman, toen de kersverse voorzitter van de Stichting Leidse Binnenstad, in het Leidsch Dagbad: "Ik ben eigenlijk voor een gesprek naar de Kamer van Koophandel ge lokt en daar vroegen ze me of ik voorzitter wilde worden". Vorige week zaterdag sprak de inmiddels al weer afgetreden voorzitter: "Ik heb in dat half jaar niets van de grond gekre gen. Ik kon zelfs geen brief de deur uit krijgen. Dat hield de Ka mer van Koophandel tegen. Alles en alles hield die onder controle". Hij karakteriseert het als een soort apeliefde en dat geldt als een onverstandige liefde die meer kwaad dan goed doet. Als een te leurgesteld man heeft Gijsman de stichting verlaten. Sprak hij een half jaar geleden uit dat "voor zitter zijn een beetje een vak is" (een ervaring die hij al bij de Ro- taryclub, roeivereniging Die Ley- the en buurtvereniging Hoge- woerd opdeed), in zijn afscheids brief aan de stichting constateer de Gijsman "niet voor marionet in de wieg te zijn gelegd". Het contrast tussen beide inter views is dus groot. Gevreesd moet worden dat Gijsman niet van de juiste karakterstructuur is voor zien om de stichting te leiden. Het is namelijk iemand die geen ge noegen beleeft aan alleen de gla mour van het voorzitterschap. Hij is ook nog uitgerust met een zekere dadendrang. En dat zijn ze bij de Stichting Leidse Binnen stad helemaal niet gewend. Hier eens een brief, daar eens een notaatje, zo pruttelt de stich ting al jaren voort. Iedereen vond het best, niemand nam haar serieus. En dan komt er op eens een voorzitter die iets wil gaan doén. Dat kan natuurlijk niet. Daar heb je de Kamer van Koophandel al voor. Zo komt het merkwaardige pleidooi destijds van oud-wet houder Waal, dat de Kamer van Koophandel maar beter kon wor den opgeheven, in een ander per spectief. Hij wilde natuurlijk de Stichting Leidse Binnenstad aan het werk zetten. Al was het maar voor de vijftienduizend gulden subsidie die de gemeente elk jaar in de stichting stopt. Subsidie waarover nu in de PvdA gerechtvaardigde twijfel is gerezen. Ontwikkelingssamen werking is mooi, maar je kunt geen geld naar dromenland blij ven brengen. Dat kan straks nog een gave discussie opleveren in de gemeen teraad. Eigenlijk _was de PvdA- fractie er nooit voorstander van dat de gemeente als donateur van de stichting optrad. Zo goed als de WD niet inzag waarom je cursussen voor Vrouwen die zich Oriënteren op de Samenleving (een oriëntatie die maar zelden tot het lidmaatschap van deze partij heeft geleid), kortweg VOS genaamd, met gemeenschapsgeld zou moeten worden betaald. Omdat WD en PvdA college partners zijn, moest er destijds een compromis worden gesloten. Er waren twee mogelijkheden. Stichting en VOS krijgen beide niets. Of alllebei iets. Het werd natuurlijk het laatste. Zo bezien doemt de vraa& op of de ondergang van de Stichting Leidse Binnenstad niet tevens het einde van de VOS-cursussen bete kent. Is het daarom niet gewenst dat er toch een nieuwe voorzitter komt, iemand die na een brede oriëntatie op de samenleving in het algemeen en de Leidse bin nenstad in het bijzonder tot de vaste overtuiging is gekomen dat de Stichting niet gemist kan wor den? Kortom, een krachtige vrouw? Aan het Vrouwenhuis de taak de Stichting Leidse Binnenstad te redden. Beleidsplan Anderzijds: als je het nieuwe economische beleidsplan van het college van B en W leest, zijn Stichting Leidse Binnenstad, de Kamer van Koophandel, het KNOV en alle winkeliersvereni gingen overbodig. De ideale be langenbehartiger van het be drijfsleven is..de gemeente. Pleidooien in het plan voor "een meer dan goede service aan het bedrijfsleven en winkeliers" en voor "een ruimtelijk orde ningsbeleid dat als meer dan vriendelijk voor de ondernemer kan worden beschouwd". Wij zijn benieuwd of de parkeernota van wethouder Peters, die bijna tegelijkertijd van de persen rol de, onder deze laatste categorie valt. Het is altijd prachtig die no ta's. We zien wel weer wat er van terecht komt. Neem dit citaat uit de krant: "Om de werkgelegen heid op een hoger plan te brengen wil Leiden proberen meer subsi dies van hogere overheden bin nen te krijgen". Zoals boeren in tijden van gro te droogte God verzoeken om een flinke regenbui. Soms helpt het. Brandtrappen Wethouder Tesselaar vindt dat de onderste stukken van brand trappen bij flatgebouwen maar moet worden weggeschroefd, als bewoners de herrie van het heen en weer geloop beu zijn. Dat mag wel niet van de brandweer, maar Tesselaar heeft het "gevechten voeren met dit soort instanties opgegeven". De wethouder voegde er aan toe dat hij zijn suggesties nooit officieel zou doen. Hij deed ze 'slechts' in een openbare vergadering van de raadscommissie van volks huisvesting. Dat zal wel Tesselaariaanse lo gica zijn. Als de wethouder zo over advi serende ambtenaren blijft pra ten, moet hij uitkijken. Ze zullen de deur uit woede bij hem plat lopen, hem op de vlucht jagen en dan blijkt dat ze de hoofduitgang hebben geblokkeerd. Tesselaar schiet de brandgang van het Stadsbouwhuis op, hij snelt naar beneden en....valt met een klap op de zijn snuit. Laten we wél wezen: daar heeft hij dan wel om gevraagd. LEIDEN - Het bejaardenhuis Rijn en Vliet aan de Aaltje Noorde- wierlaan wordt op dit moment grondig gerenoveerd. In zestien maanden tijd worden de kamers van het het sterk verouder de tehuis vergroot en voorzien van een eigen douche. In het bejaarden huis wordt verder een nieuwe keu ken gebouwd, er komt een tweede lift, een nieuwe hoofdingang aan de Churchilllaan, en de ziekenafde ling wordt aanzienlijk verbeterd. Ook zal er een beter alarmsysteem in het bejaardenhuis worden aan gelegd en komt er een grotere ruim te voor allerlei groepsactiviteiten. De renovatie van Rijn en Vliet werd vorig jaar nog onzeker toen er een bouwstop werd ingevoerd voor alle verzorgingshuizen in Ne derland. Rijn en Vliet prijkte even wel bovenaan het prioriteitenlijstje van het provinciebestuur. Dank zij een som geld die de provincie be schikbaar stelde kon de renovatie begin dit jaar toch nog doorgaan. De bewoners van het bejaarden huis Rijn en Vliet zijn tijdelijk dergebracht ting aan de Schubertlaan. In het najaar van 1985 kunnen de bewo ners naar het vernieuwde huis aan een noodhuisves- de Aaltje Noordewierlaan terugke ren. De renovatie, en alles wat bijna twaalf miljoen gulden gaan daar bij komt kijken, zal in totaal kosten. (foto Holvast) LEIDEN - In het Mostertcomplex zullen een bedrijfsverzamelge bouw en een buurthuis worden ge vestigd. Alle fractieleden van de betreffende raadscommissies zijn akkoord gegaan met het tweede van vier plannen, dat burgemees ter en wethouders aan de gemeen teraad hebben voorgesteld. In dit tweede alternatief is geen ruimte voor woningbouw, een punt, waar over zowel de PvdA-fractie als de fractie van PPR/PSP gisteravond vielen. Vooral De la Mar (PSP) zag niet in waarom zo snel is afgestapt van de mogelijkheden onder de overkapping van dit complex acht driekamer-woningen te bouwen. "Dat zou vier ton gaan kosten. Dat betekent 50.000 gulden per huis. Zo kun je een aantal huizen krij gen, dat veel goedkoper is in huur dan die in de Hekkensteeg", be toogde hij. Gemeente-ambtenaar Deurhof legde uit waarom B en W van de woningen hebben afgezien. "Het ministerie voor volkshuisves ting wilde geen subsidie verstrek ken voor de bouw van de wonin gen". Bovendien zou een deel van de totale kosten van de renovatie dan nog eens over de woningen moeten worden omgeslagen. Dat zou betekenen dat de bouw ervan niet vier ton, maar zeven ton zou bedragen. "We hebben uitgere kend dat we dan veel te hoge huren moeten vragen", aldus Deurhof. Alle" fracties toonden overigens hun waardering voor het feit, dat met de renovatie van het Mostert complex een nieuw bedrijfsverza melgebouw in dé binnenstad zal verrijzen. Ook toonde men zich er verheugd over dat nu een buurt huis komt op de plek, waar de be woners zo'n voorziening het liefst zien gevestigd. In het bedrijfsverzamelgebouw zullen voor het merendeel (70 pro cent) bedrijven uit stadsvernieu wingsgebieden komen. Het overi- Postduiven Postduivenvereniging De Snel- vlieger houdt zaterdag en zon dag de jaarlijkse tentoonstelling in het lokaal van de Vrienden club aan de Anna Paulowna- straat. Openingstijden: zaterdag vanaf vijf uur, zondag van tien tot vijf uur. Zaterdagavond treedt er bovendien een imitator van André van Duin op en zon dagmiddag om half drie is er een bonnenverkoop. Hengelsport Visvereniging De Brasem hield haar tiende wedstrijd in de Ring vaart bij Aalsmeer. De uitslag: 1 J. Blikman 5625 gram-57 stuks, 2 KCLCLTtQU T. Roodenburg 2400-24, 3 B Vo gelenzang 2325-15, 4 J. v.d. Hulst 1675-21,5 P. Eradus sr. 1425-13,6 G. Crama sr. 1425-12, 7 G. Crama jr. 1350-10, 8 B. Erades 900-11. Wild In Holiday Inn is vandaag een schilderijen-expositie geopend van de kunstschilder Kees Bos, gespecialiseerd in wildtaferelen. Ook zijn er jachthondtekeningen te zien van Kitty Bos. De exposi tie duurt tot en met 2 december. Dit alles in het kader van een Wild Festival in Holiday Inn. Daarom is er ook een presentatie van het natuur-historisch mu seum Bos Dierenwereld uit Hol ten. Chili Front Het Chili Front Leiden viert zijn tienjarig bestaan met een feestavond die zaterdag wordt gehouden in de Witte-Poortkazer- ne aan het Noordeinde 2 en niet, zoals eerder de bedoeling was, in het tijdelijke Volkshuis aan de Middelstegracht. Aanvang half negen. Vroolijcke Arke Het buurthuis In de Vroolijcke Arke geeft cursussen bridge, klas- verjasen en biljarten, stond giste ren in deze rubriek. Het daarbij vermelde telefoonnummer was fout. Het goede nummer: 123271. Voetbalvereniging LFC houdt vanavond een kaartavond in de kantine aan de Boshuizerkade. Aanvang acht uur. LEIDEN - De raadscommissie voor onderwijs zal zich binnenkort buigen over een ambtelijk voorstel voor een regeling met betrekking tot vrijwilligerswerk in het onder wijs. De circulaire 'Vrijwilligers werk in het onderwijs voor werk zoekenden' van het ministerie van onderwijs en wetenschappen geeft de mogelijkheid aan werkloze on derwijsgevenden om met behoud van uitkering bij het onderwijs be trokken te worden of te blijven. In het ambtelijk voorstel wordt een elftal richtlijnen gegeven, waarover een toetsingscommissie zich zou moeten buigen. In die commissie zouden vertegenwoor digers van het bijzonder en het openbaar onderwijs moeten zitten evenals twee leden van vakbonden plus een onafhankelijke voorzitter. Maar het bijzonder onderwijs heeft zich al bij voorbaat teruggetrok ken, omdat het zich niet kon ver enigen met het elfde punt in het voorstel aangaande het instellen van een dergelijke toetsingscom- i die moet beoordelen of het plan In de voorwaarden wordt onder meer aangegeven dat de overeen komst tussen een vrijwilliger en de school niet langer dan één school jaar mag gelden. Verlenging zou wel bespreekbaar moeten zijn. De scholen maken via een individueel plan in overleg met de vrijwilliger en de medezeggenschapsraacd de werkzaamheden vooraf duidelijk, aldus het voorstel. Die werkzaam heden zouden - in samenwerking met het schoolteam - kunnen wor den verricht met betrekking tot on der meer schoolwerkplanontwik keling, begeleiding van het school zwemmen, huiswerkbegeleiding, voorbereiding van projecten en ex cursies. De vrijwliiger zou niet mo gen worden ingezet bij het geven van bepaalde vakken, reparatie werkzaamheden en louter admini stratieve werkzaamheden. Ook zou de vrijwilliger niet mogen worden ingezet met het doel permanent kleinere klassen te creëren. Overigens liet wethouder Van Dongen gisteren al merken weinig was haar commentaar op het rond schrijven van het ministerie. LEIDEN - Gehuwd: P.C. de Gier en H.E. Treur, H.J. van der Drift en F.H. van Oyen, H. Edelman en J.J.M. van Hees, F.G. Koehler en M. Verhoeven, A. Noest en I.J.T.M. Lamers, G.H.M. Pre- nen en I. Kapsenberg, J. Willemse en H.H. Seegers, A. Bronsvoort en M.A.M. van der Vloed, J.C.V. Anceaux en M.F.A. de Boer. i inzet van de vrijwilliger te voelen voor het veelvuldig inzet- vrijwilligers. "Ik wil dit LEIDEN - Moet de voorlopige me dezeggenschapsraad (VMR) van het scholenkoppel De Ducdali-Ut Loopplank meer zeggenschap krij gen?. Over deze kwestie discus sieerden gisteravond de raadscom missie onderwijs. Deze vorm van inspraak is een experiment waarbij iedereen die met de school te ma ken, betrokken is. Het gehanteerde reglement voor dit scholenkoppel is al een 'opgetuigd' reglement. Daarmee is de commissie indertijd akkoord gegaan. Maar de medezeggenschapsraad wil verder gaan dan wethouder Van Dongen (onderwijs) en een deel van de raadscommissie wil- werk absoluut niet stimuleren", zo len. Onder meer bij sollicitatiepro- wil zij het recht hebben i te stellen die zélf sollicitanten selecteert. Wethouder Van Dongen vindt dat dit te ver gaat. Via het instemmingsrecht kan de VMR al een kandidaat tor pederen en bovendien heeft de VMR vanaf het begin inzage in de sollicitaties. Bij de opstelling van de mede- zeggenschapsreglementen is Van Dongen van het volgende uitge gaan: "Weloverwogen is indertijd besloten de zaak bij de gemeente te houden. Het instemmingsrecht bij benoeming en aanstelling is aan deze school toegekend, maar de rest moet zoveel rr» jgelijk uniform met de andere met de andere scho len lopen". ge deel zal bestaan uit 'startende' bedrijven. Van der Nat (WD) vond de ruimte voor beginners wat aan de krappe kant. "Er is hoog stens plaats voor vier of vijf jonge bedrijven". Ook maakten sommige raadsle- den zich nog zorgen over de exploi tatiekosten van het buurthuis. "Is daar al rekening mee gehouden, want de begroting vertelt daar niets over. Het zou zeer ongewenst zijn-als de kosten moeten worden verhaald op de overige club- en buurthuizen", verwoordde Van Meijgaarden (PvdA) dit punt. Wet houder Van Dongen beloofde dat te zullen uitzoeken. Ook zal zoveel mogelijk overleg worden gevoerd met de (toekom- stige) bewoners van het Mostert complex over de indeling van het gebouw. In elk geval staat vast dat er een open binnenplaats zal ko men, bestemd voor laden, lossen en parkeren van gebruikers van het bedrijfsverzamelgebouw. Het is de bedoeling dat als de ge meenteraad akkoord gaat, nog vóór januari met de renovatie van het Mostertcomplex wordt begon- 'Heifolder' LEIDEN - Onder de titel 'Voorko men is beter dan genezen' hebben de technisch bewonersadviseurs een heifolder uitgegeven. In deze folder wordt uitgelegd hoe een huiseigenaar of bewoner schade of onenigheid daarover kan voorko men als in de nabije omgeving van de woning werkzaamheden wor den verricht als slopen, heien, ont gravingen, bemaling van grondwa ter in een bouwput of sprake is van zwaar bouwverkeer. De folder is opgesteld naar aan leiding van problemen onder meer bij de walkantvernieuwing van de Groenhazengracht, als gevolg waarvan een aantal huizen ernstige verzakte of scheurde. De praktijk leert dat bewoners over het alge meen slecht op de hoogte zijn van juridische stappen en maatregelen die zij kunnen nemen om schade aan hun woningen te verhalen of zo veel mogelijk te beperken. De heifolder wordt verspreid on der bewonersgroepen die te maken hebben met deze problematiek. Bovendien is dit geschrift verkrijg baar bij de Stichting Welzijn Lei den, het Instituut Burgerraadslie den en verschillende buurthuizen. Voor meer informatie kan men contact opnemen met de technisch bewonersadviseurs, buurthuis De Pancrat, Middelste Gracht 40, tele foon 132585.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 4