'Bouw geen kleine woonwagencentra' HET VERSCHIL! Leidse raadsleden houden vast aan milder incassobeleid EBR Gemeente legt twee ton toe op verkoop van wisselwoningen Bewoners Trekvaartplein bij proimcie: Deuren kerk beschadigd Geld voor TIG Surprises uit kleuterschool Onderwijs voor Turkse en Marokkaanse kleuters Politie neemt vijftig kilo vuurwerk in beslag gestolen perida" Trio bedreigt invalide man VRIJDAG 23 NOVEMBER 1984 LEIDEN DEN HAAG/LEIDEN - Een deputatie van de woonwagenbewoners van het Leidse kamp Trekvaartplein heeft gisteren op het provinciehuis in Den Haag bij gedeputeerde I. Gün- ther aangedrongen om geen nieuwe kampen met minder dan vijftien standplaatsen te bouwen. De woonwagenbewoners hebben daarbij Katwijk/Noord wijk, Rijnsburg en Sas- senheim/Lisse op het oog. Alleen het gezamenlijke kamp Katwijk/Noordwijk voldoet op dit moment aan die eis. De woonwagenbewoners denken dat het jongste provinciale plan om het Leidse Trekvaartplein snel met 27 woonwagens te verkleinen kans van slagen heeft. Die verkleining moet worden gerealiseerd met be hulp van een tijdelijk kamp van 7 standplaatsen in Oegstgeest. Ook hebben de woonwagenbe woners geëist dat het Trekvaart plein niet kleiner mag worden dan 68 vaste standplaatsen en 10 voor trekkers. De provincie is van plan de komende jaren de grootte van het kamp geleidelijk tot 41 stand plaatsen terug te brengen. Dit ove rigens tegen de wens van de staats secretaris Brokx van volkshuisves ting in, die het kamp tot 25 stand plaatsen verkleind wil zien en uit eindelijk zelfs opheffing nastreeft. identiteit De woonwagenbewoners vrezen op kampen met minder dan 15 LEIDEN - De pas gerestaureerde deuren van de Hartebrugkerk zijn gisteren danig beschadigd. Drie jongens gooiden met een zoge naamde werpster op de monumen tale toegang van de kerk. De gea larmeerde politie kon twee jongens (14 en 16 jaar oud) aanhouden, de derde verdween. LEIDEN - De Leidse toneelver eniging 'Tot Ieders Genoegen' heeft 910 gulden subsidie ontvan gen van het Anjerfonds. Het geld wordt gebruikt om geluidsappara tuur aan te schaffen, zo deelde een woordvoerster van de toneelver eniging mee. Gedeputeerde Günther. tarchieffot standplaatsen hun eigen identiteit te verliezen, aldus T.H. de Vries, een van de Trekvaartplein-bewo ners die gisteren mevrouw Gün ther heeft gesproken. Zijn mede- kampbewoner C. van Esch roemt de integratie die er tussen de Trek- vaartplein-bewoners en de huisbe woners in Leiden-noord de laatste jaren heeft plaats gehad en ziet niets in verhuizen naar een kleiner kamp. Hij zegt dat het leren samen gaan van woonwagen- en huisbe woners van beide kanten een moei zaam proces is geweest, maar dat het in Leiden-noord duidelijk stap pen vooruit heeft gedaan. Van Esch zegt bang te zijn om naar een ander, kleiner kampje in een ande re plaats te verhuizen, omdat de toekomstige nieuwe buren zich wel eens tegen de woonwagenbe woners zouden kunnen richten. Hij voorziet dat in dergelijke situa ties de woonwagenbewoners in een groter isolement kunnen ko men te verkeren dan LEIDEN - Met de verkoop van de zeventig wisselwoningen is de ge meente nog eens voor ruim twee ton het schip ingegaan. Het groot ste gedeelte is verkocht aan de Koudekerkse handelsonderne ming Reco. Ten gevolge van vandalisme en omdat een soort kwantumkorting werd gegeven, heeft Leiden maar ongeveer eenderde van de ver wachte verkoopprijs (350.000 gul den) ontvangen. De gemeente heeft al vaker geld in de woningen moeten steken omdat de houten units al enkele keren eerder ten prooi vielen aan vandalen. De woningen zijn overbodig ge worden nu de meeste vooroorlogse huizen in Leiden zijn gerenoveerd. Mensen die tijdeüjk hun huis uit moesten voor een ingrijpende op knapbeurt konden er terecht. De niet meer bewoonde wisselwonin gen zijn inmiddels weggesleept. De bewoonde en een paar waarop belangstellenden een optie hebben genomen staan er nog op de ver schillende plaatsen als Turkoois laan en Wisselweg. Volgens een gemeentelijke woordvoerder was er vrij veel be langstelling voor de wisselwonin- ADVERTENTIE Uw schatting 4800,-? Bij Perida 3600,-! >f bel voor grolis dokumenlotiepokket zitten. Hij herinnerde eraan dat een Leidse kampbewoner recentelijk nog is opgebeld door iemand uit Katwijk die voorspelde dat een deel van de bewolking daar tegen de bewoners van het nieuwe Kat- wijk/Nordwijkse kamp in verzet zal komen. Energierekening Van Esch weersprak een eerder gedane opmerking van een niet na der genoemde Leidse gemeentebe stuurder dat het Trekvaartplein uit een oogpunt van openbare orde in deze omvang niet zou zijn te hand haven. Hij verklaarde het feit dat vele woonwagenbewoners hun energierekening niet betalen met de constatering dat vele individue le aansluitingen niet in orde zijn en dat het energieverbruik dus niet goed opgemeten kan worden. Dit zou zijn veroorzaakt door de hoge aansluitkosten die indertijd voor de energielevering betaald moes ten worden. Velen zagen toen van aansluiting af en hebben zelf provi sorisch een aansluiting op het cen trale net gemaakt. Van Esch wees bovendien op het brandgevaarlijke van deze situatie. LEIDEN - Wethouder Van Dongen (onderwijs) zal binnenkort met be trokken partijen de onderhande lingen openen over een experi ment voor kleuteronderwijs aan kinderen van Turkse en Marok kaanse afkomst. De raadscommis sie voor onderwijs is hiermee gis teravond akkoord gegaan. Het experiment zou van de grond moeten komen, omdat bij onderzoek gebleken is dat kleuters van Turkse en Marokkaanse af komst later op de basisschool in de problemen komen. Vooral in de derde klas zou een groot aantal kinderen afhaken en terecht ko men in het buitengewoon onder wijs. Tijdens het experiment, dat op één school zou moeten plaats heb ben en dat bestemd zou zijn voor zeven Marokkaanse en zeven Turk se kleuters, zou een buitenlandse leerkracht worden aangesteld. Uit gangspunt is dat deze kinderen volwaardig in de Nederlandse school kunnen functioneren en voldoende kennis, vaardigheden en emotionele stabiliteit opdoen, zodat zij zich ook in hun eigen leef gemeenschap kunnen ontplooien. LEIDEN - De politie heeft gisteren een flinke partij vuurwerk in beslag genomen. Het vuurwerk, met een gezamenlijk gewicht van vijftig kilo, werd aangetroffen in de flat van een 22-jarige Leidenaar aan de Arends horst. De laatste was overigens niet thuis toen agenten hun slag sloegen. Tot de vangst behoorden ook zogenaam de strijkers, een bij de wet verboden type vuurwerk. Volgens de politie is het vuurwerk afkomstig van buiten de stad en heeft het een geschatte waarde van een paar honderd gulden. Op de foto bekijkt een politieman de in beslag genomen spullen. (foto Holvast) Levering gas en stroom pas na voortdurende wanbetaling stoppen LEIDEN Onbekenden hebben vannacht veertig voor kleuters be stemde sinterklaassurprises mee genomen. Ze wisten zich door het forceren van de deur toegang tc verschaffen tot de Beatrix-kleuter- school aan de Herensingel. De goedheiligman had daar al pakjes klaar liggen voor de zestig scholier tjes. Veertig surprises werden opengebroken en de inhoud mee genomen. Bovendien verdwenen twee kostuums van Sint Nicolaas. De dieven namen daarnaast een te levisie, een pick up, een radio-cas sette en geld uit de zendingsbusjes LEIDEN - Raadsleden van PvdA, PSP en PPR houden vast aan hun voorstel om het incassobeleid van het Energiebedrijf Rijnland (EBR) bij wanbetaling te wijzigen. Het da gelijks bestuur van het EBR, het college van beheer geheten, liet vo rige week weten het incassobeleid niet te willen wijzigen. De Leidse PvdA, PSP en PPR willen dat pas na voortdurende wanbetaling de levering van gas of elektriciteit wordt stopgezet. Bo vendien zouden mensen met een schuld moeten worden gewezen op de mogelijkheid een betalingsrege ling te treffen. Tevens zou de pro cedure duidelijker moeten wor den, waardoor de mensen beter weten wanneer precies tot afslui ting wordt overgegaan. Alleen de twee laatste punten zijn overgenomen door het college van beheer. Het eerste punt wijst het college van beheer van de hand. "Het instrument dient juist te worden gehanteerd om voortdu rende wanbetaling te voorkomen, waardoor de schade minimaal blijft", aldus het college van be heer. Wel zal het EBR niet meer tot afsluiting overgaan als er minder dan tweehonderd gulden schuld is, maar dan moet de bereidheid om te betalen wel aanwezig zijn. PvdA, PSP en PPR hebben een aantal zaken, die voor de geschil lencommissie openbare nutsbe drijven zijn geweest, boven water gehaald om hun voorstel kracht bij te zetten. De geschillencommissie heeft onder meer geconstateerd dat het EBR te veel geld rekent voor het weer aansluiten bij men sen met een schuld vergeleken met de andere energiebedrijven in ons land. Het EBR berekent voor een zogenaamde heraansluiting bin nenshuis honderd en buitenshuis zevenhonderd gulden. Bovendien is de geschillencommissie van me ning dat het EBR niet afsluiting buitenshuis over mag gaan als de bewoners niet thuis zijn. De geschillencommissie vindt ook dat er eigenlijk niet mag wor den afgesloten als de schuld min der bedraagt dan de heraanslui- tingskosten, respectievelijk dus honderd en zevenhonderd gulden. Laatste middel Directiesecretaris Sandbergen kent de overwegingen van de ge schillencommissie ook. Hij vertelt dat er niet zomaar tot afsluiting wordt overgegaan: "Elke afsluiting is er één te veel. Het energiebedrijf staat dan niet te juichen. Het is echt het laatste middel". Toch zijn er in 1983 zestig men sen per maand afgesloten, meestal alleen van gas of elektriciteit. Vaak betalen de mensen na een paar da gen dan de schuld, waarna weer tot aansluiting wordt overgegaan. Af hankelijk van de vraag of er bin- gen als opslagplaats voor bedrij ven, bouwkeet, clublokaal, tuin huisje of ook om in te wonen, hoe wel dat laatste niet de bedoeling is. Adspirant-kopers bleken echter nogal eens af te haken omdat het transport of de beschikbaarheid van grond voor plaatsing van de wisselwoning een onoverkoomlijk probleem was. Slechte staat Hoewel de huisjes ver onder de prijs de deur zijn uitgegaan prijst de gemeente zich gelukkig met de verkoop. "Als we ze niet in één keer hadden kunnen verkopen wa ren de problemen nog veel groter geweest. De slechte had de ge meente dan op haar kosten moeten laten afvoeren en slopen. Dan moet je ook opdraaien voor de transport kosten", aldus de woordvoerder. De slechte staat van de wisselwo ningen komt voor een deel voor re kening van de herfstvakantie voor de scholen en de'drie oktoberfesti- viteiten. Toen zijn er nogal wat ver nielingen gepleegd en ook brand jes gesticht. De Koudekerkse firma is van plan de wisselwoningen op te knappen en te verhuren of ver kopen als bouwkeet. In Vijfhuizen zitten de makers zelf. e Spiermgweg 565 2141 Al VIJFHUIZEN (bi| H Telefoon 02508-1044. Showro Gajes '84 'Deze korte experimentele film met live geluid is een combinatie van een impressie van de Boer- haavezalen en een verslag van een performance'. Bovenstaande tekst dwarrelde begin deze week op ons bureau. Ruud Kenter en Baptist Vermeu len, zijnde Gajes '84, hebben een filmpje gemaakt over hun voor malige werkruimte en geven daarbij tevens inzicht in eigen werk. Die twintig minuten cellu loid kregen de titel 'Gajes '84' en worden vanavond om half tien vertoond aan de Oude Varkens- markt 18. Gajes is het verhaal van tien jaar toneel. Straattheater, kinder theater en een paar jaar over peinzingen leidden tot experi menteel theater. Van de oor spronkelijke groep zijn er nu nog maar twee leden over. "Vroeger had je dat idee van alles samen, dat dat prima zou werken". In middels zijn Ruud Kenter en Baptist Vermeulen iets wijzer. "We zijn nu met z'n tweeën en dat gaat veel beter. We voelen el kaar uitstekend aan". Zoals dat nu dus is geresul teerd in de film 'Gajes '84'. "Niet zomaar een uitstapje, we willen daar naast het theater ook wel mee doorgaan". Vijf jaar woonde en werkte Gajes in het Boer- haave-complex aan de Caecilia- straat. De film is daar min of meer een weerslag van. Vlak voor de ontruiming (het complex wordt een museum) hebben Kenter en Vermeulen de sfeer vastgelegd. Daarin verweven is hun eigen experimenten met plastic en maskers. Kenter: "Dat contrasteert en versterkt elkaar". De film laat zich volgens de makers het best in verband bren gen met de underground-films uit de jaren zestig. Wat betreft het geluid grijpen de makers te rug naar een traditie uit de perio de van de stomme film: live be geleiding. Oorspronkelijk uit fi nanciële overwegingen, "maar dat bleek ook heel goed te werken". Kenter: "Daardoor komt het ook heel dicht bij thea ter te staan, houdt het ook span nend. Je ontdekt steeds nieuwe dingen, nieuwe mogelijkheden. Zo'n voorstelling gaat dan echt groeien". Leiden zal het vooralsnog met de eenmalige voorstelling aan de Oude Varkenmarkt moeten doen. "Een prima ruimte waar je prima kunt projecteren". Daarna willen Kenter en Vermeulen er het land mee in en, wie weet, bui tenlandse festivals mee halen. Aap In deze krant stond woensdag een bericht over een 56-jarige vrouw die een aap in huis had: een zogenaamde Braza-Meerkat (voor de latinisten onder ons 'Cercopitheus Neglectus'). Mag volgens de wet niet. Hoe kwam de politie er achter dat de Braza-Meerkat aan de Paul Krugerstraat woonde? "Door berichten uit de buurt", weet voorlichter Graveland. "Di verse mensen hebben ons bena derd, zo van: die mevrouw heeft een aap. Ze zeiden dat met een duidelijke ondertoon van be zorgdheid". De politie ging poolshoogte ne men, vergezeld van een deskun dige. Graveland: "Er was een kenner bij van het ministerie van landbouw en visserij. Dat moet wel. want wij weten natuurlijk absoluut niet wat een Braza- Meerkat is. Voor je het weet, kom je met de verkeerde thuis". De vrouw verklaarde dat ze het dier had gekocht voor de gezel ligheid. vermoedelijk op een markt in Antwerpen (het zal niet in België zijn!). Graveland: "Ik denk niet dat ze heeft geweten wat voor aap ze precies heeft ge kocht. Zo'n vrouw zal wel geen kwade bedoelingen hebben. 'Ge zellig dier', antwoordde ze toen we haar vroegen waarom ze de aap in huis had". Het dier verblijft nu in het apen-opvangcentrum in Amstel veen. Apen-opvangcentrum? Nooit van gehoord. Voorlichter Graveland wel; hem aanhorende zou je bijna denken dat hij er kind aan huis is. "Ze gaan daar zeer deskundig met zo'n dier om. Eerst wordt hij op een afstand van de andere apen geplaatst, in een kooi. Dat is om te wennnen. Later, als hij zich thuis voelt, mag hij de kolonie in". "Maar eerst onderzoeken ze de aap. Is hij ondervoed? Want kijk: de eigenaars denken soms: o, een apie, die heeft pinda's nodig en meer niet. Maar dat-is natuurlijk niet zo. Ze bekijken in dat op vangcentrum ook goed of de aap geen ziekten heeft". En welk lot zal de Leidse Bra za-Meerkat nu beschoren zijn? Graveland: "Ik denk, maar ik weet het natuurlijk niet zeker, dat het dier naar een dierentuin of zo zal gaan. Want alleen die rentuinen hebben in Nederland toestemming om Braza-Meerkat- ten te houden". Marokko Heeft Henriëtte van Dongen, wethouder van onderwijs, de herfstvakantie goed besteed door met enige ambtenaren in Marokko scholen te gaan bezoe ken? Of was het een leuk snoe preisje onder het mom: als we daar gaan kijken, weten we hier beter wat we met het onderwijs voor Marokkaanse kinderen aan moeten? Wekenlang heeft deze vraag betrokkenen die niet waren uit genodigd, bezig gehouden. Gis teravond konden zij in de verga dering van de raadscommissie voor onderwijs hun oordeel vel len. Want Pedro Peters, kersvers en ijverig hoofd van de directie onderwijs, had in Marokko zijn videocamera meegenomen. En gisteravond werd het - beknopte - resultaat van die noeste arbeid voor een select gezelschap ver toond. Toegegeven: Peters is nog lang geen Paul Verhoeven, laat staan een Fellini. Maar het resul taat mocht er zijn. Wat zo'n gezel schapje in een week tijd aan scholen weet te ontdekken, is niet mis. Het Marokkaanse ministerie van onderwijs had weliswaar een programma voor het Leidse clubje opgesteld, maar daarmee hadden ze duidelijk buiten de waard van deze pientere onder wijsdeskundigen gerekend. Aan vankelijk hadden ze meegewerkt en braaf een aantal modelscho len in Marrakesh bezocht. Maar hun tocht voerde verder: naar dorpjes en gehuchten, waar be dompte Koranschooltjes en pri mitieve bouwseltjes niet veilig waren voor het gezelschap. Een overval met videocamera en al. Zo belandde de toeschouwer gisteravond van de ene school in de ander. Met steeds een onder wijzeres in wit schort voor de klas en een heleboel kinderen (30 tot 50) erin. En zowaar: er was zelfs een school waar wiskunde in het pakket zat... voor meisjes. "Het is een zinvolle reis ge weest", luidde Peters' commen taar. Dat ze hun huiswerk goed gedaan hebben in Marokko, was in elk geval na een half uurtje al duidelijk. nens- of buitenshuis is afgesloten, wordt de verbruikers honderd of zevenhonderd gulden extra in re kening gebracht. Sandbergen wijst er verder op dat er nooit zonder waarschuwing vooraf buitenshuis wordt afgeslo ten, al loop het wel eens mis: "Het is natuurlijk het mooiste als je de mensen vertelt wanneer je komt. Maar het gebeurt natuurlijk nooit onverwachts. Er is altijd een hele boel aan vooraf gegaan, vaak een uitgebreide briefwisseling". 'Er is meer in Amerika dan muziek en Mickey Mouse' LEIDEN - Wel bekend met popu laire kunstvormen als Mickey Mou se en Amerikaanse muziek. Maar een veel minder besef van de diepe re waarden die Amerika nu en in het verleden hebben geleid. Ziedaar de ervaring van de Amerikaanse professor Allan M. Winkler die een jaar lang in Neder land verblijft als gastdocent aan de universiteit van Amsterdam. Winkler sprak zijn wetenswaar digheden gisteren uit in de Pieters kerk. Daar werd in een speciale dienst 'Thanksgivingday' her dacht, een nationale feest- en dank dag in de Verenigde Staten. Die dag, vooral voor de Amerika nen in Nederland, wordt afwisse lend in Delfshaven en Leiden als bakermat van Pilgrim Fathers) ge vierd. Een speciale gast voert daar bij dan het woord over de relaties tussen beide landen. Twee jaar ge leden deed oud-premier Van Agt dat bijvoorbeeld. Voor het eerst sinds jaren mocht een Amerikaan in de persoon van de 39-jarige Winkler spreken. Hij paarde daarin het verleden aan het heden. De ervaringen van John Adams, in de negentiende eeuw de eerste Amerikaanse gezant in Ne derland, koppelde hij aan zijn ei gen ivederwaardigheden en be merkte nogal wat overeenkomsten. "Net als Adams heb ik gemerkt dat mijn kinderen het moeilijk vinden om te leren in een taal die niet hun eigen is". Maar ook verschillen: schreef Adams dat zijn kinderen door hun leraren werden geschopt en geslagen, Winklers nageslacht heeft een betere relatie met de on derwijzers. De kennis van Amerika in Neder land is door de eeuwen heen ook niet echt compleet gewordenvindt Winkler. "Ik heb gemerkt dat mijn studenten een merkwaardig ambi valente kijk op het hedendaagse Amerika hebben". Hij verbond daaraan de opmerking dat Ameri kaans gedrag en optreden niet los kan worden gezien van een zeker zendingsdrang die het vroeger ze ker ('De nieuwe wereld') en nu nog heeft. LEIDEN - Een invalide Leidenaar is gistermiddag door drie mannen bedreigd in het Huigstraatje (tus sen Langegracht en Maresingel). Het trio eiste geld, maar door schreeuwen en slaan, wist de 48-ja- rige man zijn bedreigers op de vlucht te jagen. Ze verdwenen in de richting van het slachthuis.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3