'La ville des pirates': irritatie en fascinatie 'Juist nu met een film over Nicaragua komen' iiiiiimiiiimiiimiiiiiiiiiiiiii Schoenentruc in 'Tightrope' 'Splash': modern en humoristisch sprookje Een overdosis kolder in 'Top Secret' Roger Spottiswoode over 'Under Fire': Lezers schrijven Flambierte Fr au Televisie Vrij circuit VRIJDAG 23 NOVEMBER 1984 PAGINA 21 Wie probeert het verhaal van 'La Ville des pirates' te volgen, komt van een koude kermis thuis. En na vertellen is hetzelfde als proberen water uit de rotsen te slaan; en dat is mij - hoe vaak ik het ook gepro beerd heb - nog nooit gelukt. Na het zien zou ik willen zeggen dat het verhaal veel weg heeft van een kwade droom: 's nachts zie je alle beelden haarscherp, 's ochtends herinnert alleen het klamme lijf aan de droom, verder niets. Zelfs de grootste cinefiel zal dat moeten beamen. Maar het gaat he lemaal niet om het verhaal, zal hij misschien tegenwerpen. De vorm, die prachtige beelden, daar is het Ruiz allemaal om begonnen. Ik zuig dit niet uit m'n duim; er zijn Filmkenners die zich in deze zin hebben uitgelaten over het werk van de Chileen die in Parijs woont. En eerlijk gezegd vind ik het een zwaktebod. Alleen om de beelden wil ik een film niet zien. Dan be zoek ik wel een schilderijenten toonstelling waar je rustig even de tijd kunt nemen om een beeld in ogenschouw te nemen, hetgeen in een bioscoop onmogelijk is aange zien je toch moeilijk tegen de ope rateur kunt roepen: zeg, beste man, stop even! Aanvankelijk irriteerde 'La ville .illl K lllk N AWW' 'La ville des pirates'; re gie: Raül Ruiz; hoofdrol spelers: Anne Alvaro, Melvil Poupaud; theater: Kijkhuis tot en met zon dag. des pirates' me alleen maar. En dat kwam vooral door de quasi-diep- zinnige teksten. Wat moet ik met een conversatie waarin de man het heeft over een bal die zo keurig ge hoorzaamt en de vrouw rept over haar zieleroerselen! En neem deze zin: de metronoom van de men struele Vesper. Oef! Die zit, gaat-ie diep jongens! Naarmate de film vorderde, ver dween de irritatie evenwel geleide lijk en maakte plaats voor fascina tie. Dat kwam doordat de mensen in deze film (een vrouw, haar ou ders (ouders?), een jongetje met wie de vrouw naar een piratenei- land trekt) de meest absurdistische dingen meemaken. Nachtmerrie-achtige taferelen spelen zich af. Veel bloed. Geen touw aan vast te knopen, maar toch: fascinerend. En soms lach wekkend, hoewel lachen niet valt aan te raden omdat er tijdens de vertoning van dit soort films meestal een devote stilte in de film huizen heerst. Niet voor niets spre ken de liefhebbers liefkozend over 'een moeilijke film'. 'La ville des pirates' zou ik geen goede film dur ven noemen, ook geen slechte. Op de beste momenten moest ik den ken aan die eerste tocht door het spookhuis op de kermis. Daar droom ik soms nog van. "WIM BRANDS 'Tightrope'; regie: Richard Tuggle; hoofdrollen: Clint East wood en Genevieve Bujold; thea ter: Luxor, Leiden; leeftijd: 12 jaar In 'Tightrope' wordt de schoe nentruc weer eens van stal ge haald. Het slechte mens wordt geïntroduceerd via zijn schoeisel. Elke keer als hij opduikt, gaat de camera naar beneden en herken nen wij de stappers. Al vaak ver toond, waarschijnlijk het best door Hitchcock in 'Strangers on a train'. De onbetrouwbare schoenenbe- zitter in 'Tightrope' heeft het voor zien op vrouwen van lichte zeden; ontmoetingen met dodelijke af loop. Rechercheur Wes Block wordt er op gezet en de slechterik weeft als een spin geraffineerd een net om zijn achtervolger. En Block heeft het al niet makkelijk. Z'n ge zinsleven is duurzaam ontwricht - Wes is alleenstaand vader en een dame van de Amerikaanse variant op Vrouwen tegen seksueel ge weld, zit hem ook al op de nek. Maar uiteindelijk blijft Eastwood toch trouw aan de rol van de verbe ten fatsoensrakker die desnoods in zijn ééntje het ongedierte zou wil len bestrijden. In 'Sudden Impact', zijn vorige en soortgelijke film, kreeg dat een ranzig bijsmaakje. Een troebele filosofie van 'eigen rechtertje spelen'. Ditmaal heeft Eastwood zich geplaatst onder het regime van Richard Tuggle, schrij ver van het verhaal en debuterend regisseur. Hij schreef een jaar of vijf geleden ook al een rol voor Eastwood in 'Escape from Alca- traz'. Tuggle is duidelijk iemand met talent. 'Tightrope' is ook gewelddadig, maar met meer fantasie gemaakt en minder dubieus. Block blijft binnen de wet en zo hoort het ook, nietwaar? BART JUNGMANN Wes Block met zijn dochtertjes Penny (links) en Amanda. De laatste wordt gespeeld door een dochter van Clint Eastwood. (foto pr) 'Splash'; regie: Ron Howard; hoofdrollen: Tom Hanks, Daryl Hannah, John Candy en Eugene Levy; Eurocinema 2, Alphen; alle leeftijden Na het zien van Ron Howards nieuwste rolprent zal niemand er meer of minder van overtuigd zijn dat zeemeerminnen niet bestaan. 'Splash' vertelt echter zo'n roman tisch en grappig sprookje over een dame met staart dat je bijna zou willen dat ze er wel waren. Alan Bauer (Tom Hanks), een hardwerkende fruithandelaar uit New York, heeft jaren in de waan geleefd dat hetgeen hem als kind tijdens een bootreisje overkwam, slechts schijn was: hoewel hij niet kon zwemmen deed een onweer staanbare drang hem overboord springen. Een klein zeemeermin- 'Top Secret'; regie: David Zucker, Jerry en Jim Abrahams; hoofdrol len: Val Kilmer en Lucy Gutterid- ge; Lido 3, Leiden; al. David Zucker en de broers Abra hams houden van parodie en ab surdisme. Dat toonden ze al in 'Kentucky Fried Movie' en 'Flying High'. Vooral in die laatste, een pa rodie op de rampenfilm, vierde de kolder hoogtij. In 'Top Secret' is het pak van een zelfde soort laken. De Oostduitsers hebben een professor in hun macht, die een vernietigende Pola- risraket ontwikkelt, waarmee op een kwade dag de totale NAVO- vloot zal worden vernietigd. Dit moet het Westen zien te voorko men. Een of andere popzanger, per ongeluk door de Oostduitsers uit genodigd voor een cultureel festi val, raakt tegen wil en dank in de kwestie verzeild. De dochter van de prof is namelijk nogal aantrek kelijk en wanneer het lieve kind door een politieman wordt be dreigd, grijpt hij in. Hij belandt in het gevang, komt weer vrij en sluit zich met vriendin aan bij een Fran se verzetsgroep. Onder hen schuilt een verrader, door wie de hele boel alsnog in de soep dreigt te lopen. Maar met een onwaarschijnlijke dosis geluk lukt het toch de zaak in het reine te brengen. Het drietal regisseurs, dat tevens de kolder voor 'Top Secret' be dacht, knipoogt naar werkelijk al les. De oorlogsfilm wordt op de hak genomen, Elvis Presley moet het ontgelden en zelfs een zoetsap pige film als 'Blue Lagoon', of al thans een parodie daarop, ont breekt niet. Het drietal rijgt zoveel absurditeiten aaneen, dat van een overdosis sprake is. Op een gege ven moment is van oververzadi ging sprake. Toch is 'Top Secret' alleszins aanvaardbaar, al was het maar om de vaak knappe trucs. ANNEMIEK RUYGROK netje redde hem. Waanzin, dacht hij. Twintig jaar later ontmoet hij een mysterieuze dame (gespeeld door de zeer fraai ogende Daryl Hannah) die, zo merkt hij pas veel later, dat zeemeerminnetje van toen is. Zij is hem naar New York gevolgd. Ze gedraagt zich wat vreemd, spreekt geen woord in welke taal dan ook en van kleren heeft ze nog nooit gehoord. Voor Bauer nog steeds geen reden tot argwaan. Hem worden pas de ogen geopend wanneer hij ziet hoe haar benen (die ze krijgt wanneer haar staart opdroogt) worden natgespo ten en in een staart veranderen. Splash is een modern sprookje, niet meer en niet minder. Dat je niet, moe van alle violen en over dreven romantische scènes, na een half uur je stoel verlaat, is te dan ken aan de humor die rijkelijk in de film is verweven. Niet alleen is Madison, zoals Bauer z'n meermin heeft gedoopt, aandoenlijk ko misch door haar wereldvreemd heid door de film beweegt zich ook nog een wetenschapper, gespeeld door Eugene Levy. Deze heeft het tot zijn levensdoel gemaakt te be wijzen dat zeemeerminnen wel de gelijk bestaan. Elke doldwaze po ging om Madison als meermin te onthullen komt hem steevast op een gebroken ledemaat te staan. Ook het acteertalent van de zwaarlijvige John Candy, te zien als Alan's grote broer Freddie, mag niet onvermeld blijven. Behalve dat zijn verschijning alleen al op de lachspieren werkt, is ook de non chalante manier waarop hij zijn rol van sjoemelaar speelt zeer lach wekkend. SIMONE VAN DRIEL VENETIE Gene Hackman en Nick Nolte spelen in de film 'Un der Fire' de rollen van oorlogscor respondenten tijdens de revolutie in Nicaragua. In een enerverend verhaal worden de 'objectieve jour nalisten' door dramatische om standigheden gedwongen om te kiezen voor of tegen de Sandinis ten. Gisteren had de Nederlandse première plaats van 'Under Fire', door regisseur Roger Spottis- woode beschouwd als zijn eerste eigen film. De Canadees Spottiswoode kwam als 16-jarige in Engeland te recht in het filmvak. Hij bekwaam de zich tot montage-specialist en vestigde zich in de Verenigde Sta ten waar hij films 'sneed' en scena rio's schreef. Uiteindelijk kwam hij als regisseur aan de bak via 'Terror Train', confectie-horror waarmee hij mocht bewijzen de techniek van het vak te beheersen. Roger Spottiswoode: "Dit is de eerste film waarvoor ik me werkelijk aansprakelijk voel. Zo wel voor de kwaliteiten als voor de minder geslaagde onderdelen waarvan ik me bewust ben dat die er ook inzitten. Met de finale ben ik bijvoorbeeld niet zo gelukkig. Maar voor de rest mag ik best trots zijn op de film, vind ik. Ik heb het idee zelf ontwikkeld, nadat mij eerst een heel ander script was aan geboden. Dat speelde zich hoofd zakelijk af in Vietnam en een klein stukje in Nicaragua. Het ging al wel over drie journalisten en dat fascineerde me. Ik heb het verhaal weggegooid en we zijn opnieuw begonnen. Nog altijd met drie jour- nalisten, maar qua karakter zijn het andere mensen". "Ik wilde het morele dilemma van oorlogsverslaggevers tot cen traal thema maken en ik vond het belangrijk dat Centraal-Amerika aan de orde werd gesteld op een moment dat de ontwikkelingen daar nog volop in beweging zijn. De Vietnam-films zijn pas gemaakt toen 'Vietnam' zijn actualiteit ver loren had, ik vond het belangrijk dat er een film over Nicaragua zou komen, nog voor de boel daar defi nitief fout zou lopen". "Ik heb Nicaragua bezocht sa men met scenarist Ron Shelton. We hebben erg veel meegemaakt gedurende die reis, maar uiteinde lijk waren ons twee indrukken heel sterk bijgebleven: het enthousias me dat veel Nicaraguanen aan de dag leggen voor volkscultuur en voor Amerikaanse sporten, plus het verbijsterend grote aantal men sen dat ons vroeg waarom de Ame rikaanse politici niet in staat zijn om de Nicaraguaanse revolutie te accepteren, terwijl de Verenigde Staten zelf nota bene geboren zijn uit net zo'n revolutie. De film 'Un der Fire' is regelrecht geinspireerd door deze reis door Nicaragua". - Er zijn de laatste paar jaar meer films gemaakt die handelen over de morele dilemma's van oor logsverslaggevers. 'Die Falsschung' van Volker Schlöndorff en 'The Year of Living Dangerously' van Peter Weir. Kent u die films? "De film van Schlöndorff heb ik gezien nadat wij ons script klaar hadden en nog met de opnamen moesten beginnen. De film van Pe ter Weir heb ik gezien toen mijn film al bijna af was. Er zitten in 'Under Fire' wel een paar scènes die overeenkomen met die andere films, maar er wordt toch anders mee omgesprongen. De journalist van 'Die Falsschung' bijvoorbeeld is iemand die naar Libanon ver trekt, omdat hij wil vluchten voor huiselijke problemen die hij niet kan oplossen. Dat is dus al een to taal andere motivatie dan waarmee de journalisten van 'Under Fire' de fronten opzoeken". "In mijn film gaat het om de be trokkenheid, om de stap die jour nalisten wel of niet nemen: partij kiezen. Want er komt altijd een mo ment dat zo'n verslaggever zich be wust wordt van het feit dat wat hij ook schrijft in het belang zal zijn van of de ene of de andere partij die vecht om de macht. Dit gaat in enge zin op voor de personages in ons verhaal, in algemenere zin gaat het om de Amerikaanse betrok kenheid in dit specifieke deel van de wereld. Dat is een heet hangij- - U heeft uw film in Mexico opge nomen, met kennelijk medewer king van de overheid. Hadden ze geen problemen met de politieke strekking van het script dat ze on- Vandaag kreeg ik de film-bespre king over 'Die flambierte Frau' van Bart Jungmann onder ogen. Het verbaasde mij geenszins dat de te neur van die bespreking aan mijn of onze verwachtingen voldeed. Wij mijn moeder, vrienden en ik, hadden namelijk min of meer voor speld wat Bart Jungmann over de ze film zou schrijven. Wij wisten dat Bart zijn oordeel over de film zou geven, omdat hij donderdag avond jl. ook in het Kijkhuis naar de bewuste film keek. Dat hij de film zou veroordelen, was geen misplaatste voorspelling van ons, zoals zijn stukje inmiddels heeft bewezen. Ik vraag me niet langer meer af hoe het toch kan, dat zo veel mensen te voorspellen zijn, als het gaat om hun oordelen (beter: veroordelingen) ten aanzien van het seksuele in films of boeken. Een antwoord op die vraag heb ik mijzelf reeds jaren terug al gege- Alleen al het feit dat Jungmann over een 'blik door het sleutelgat' spreekt zegt mij al genoeg. Zo heeft hij immers de film gezien. Dat wil zeggen, Bart heeft iets 'ver bodens', iets 'stiekems', iets 'vies' gedaan. Mischien had Bart wel he lemaal niet naar die film mogen kijken! Want aan het eind van zijn stukje schuift hij de regisseur 'voyeurisme' in de schoenen. Projectie heet dat in de psychoana lyse. En omdat Bart bovendien schrijft dat 'het semi-artistieke sausje dat voyeurisme niet kan ver bergen', kan men de conclusie trekken dat Bart voyeurisme als iets verbodens ziet, of liever, dat het voor hem verboden is. Nee, dat kleine stukje over 'Die flambierte Frau' zegt niets over de kwaliteiten van die film, maar des te meer over de psychologie van Bart. Want waarom deze film afzet ten tegenover 'Gebroken Spiegels' (die n.b. in Italië buiten een film festival is gehouden). En wat is er in godsnaam zo romantisch aan 'Die flambierte Frau'. Er wordt vol gens Bart niet aan het beeld van de betaalde liefde getornd. Nou Bart, ik keek af en toe om om jouw reac ties gade te slaan, maar je zat af en toe met je ogen dicht. Mischien dat het daar aan ligt dat er volgens jouw niet aan 'het beeld van de betaalde liefde wordt ge tornd'. Je hebt denk ik niet gezien hoe vaak Gundrun Landgrebe (en dus van Ackeren) walgde van be paalde klanten, of walgde van de manier waarop van haar verwacht werd voor hoer te spelen. Zij had namelijk zo haar eigen ideeën omtrent haar werk. Ideeën die, zoals later in de film uit haar dagboek zou blijken, meer bij haar sadistische aard pasten. Bart, de film ging niet over 'het' hoerenle- ven, maar het ging toch voorname lijk over één hoer? En als jij deze film 'een complete staalkaart van seksuele uitersten' vindt, dan heb je nog niet veel gezien joh. En wat helemaal zo cliché van je is, dat is, dat die 'staalkaart' van jou dan wel mag, maar dat het dan niet daarbij moet blijven. Nee, want sex om de sex, dat is na tuurlijk te gewoon. Jij had natuur lijk geen 'semi-artistiek sausje' over de film willen hebben, maar een volwaardig artistiek sausje. Dan had het wat jou betreft mis chien wel allemaal door de beugel gegaan. Dan had je het een goede film gevonden en was je niet in slaap gevallen, misschien. Maar goed, het was voor jou dus een ver velende film. Een vervelende film die je dan toch maar hebt uitgezien. Je had mak kelijk een half uur voor tijd weg kunnen gaan, want jij had dan toch niets gemist en bovendien jouw stukje dan integer, althans meer in teger dan nu het geval is, overgeko men. Ik eet een slechte maaltijd, die bovendien vervelend is, ook nooit (helemaal) op, net zo min als ik een slechte film uitzit, na een uur had je toch ook genoeg mate riaal gehad om 'Die flambierte Frau' de grond in te schrijven? Na een uur slechte film kan een film mijns inziens toch nooit meer goed worden. Nee Bart, kom er nu maar voor uit. Ook jij was zeer nieuws gierig naar wat er voor meer intri- gerends zou komen. Wat is trouwens de 'mengeling van werkelijkheid en fantasie' die vol gens jou tegen het einde van de film wordt getoond. En dat terwijl er volgens jou toch 'nauwelijks' aan het beeld van de betaalde lief- lli'HlIII""!! „Iedereen die filmt in Mexico moet eerst zijn script laten lezen. Men wil er zeker van zijn dat men niet met pornografie te maken krijgt of dat Mexico in een kwaad daglicht wordt gezet. Met ons script had men dus geen enkele moeite. Het beviel hen bijzonder zelfs. Ze waren erg aardig en gaven alle medewerking waar we om vroegen, inclusief het leger". "In Mexico voelt men zich deel van Centraal-Amerika. Men zit er niet verlegen om een marxistische revolutie, maar aan de andere kant hebben de Mexicanen uitstekende relaties met Nicaragua. De Mexica nen zien het verhaal zoals ik het zelf ook zie: de Verenigde Staten hebben niet het recht om de buur landen te bevoogden en door de manier waarop ze dat toch probe ren, schaden ze hun eigen belan gen". "Er zitten nu veel Russen en Cu banen in Nicaragua, maar dat was nog niet het geval toen de sandinis ten hun revolutie tegen Somoza begonnen. De schrijnende armoe de die dat land kende op het platte land, tegenover de fabelachtige rijkdom van Somoza en nog een paar van die types! Het is zo hui chelachtig om nu te eisen dat Nica ragua zich ogenblikkelijk dient te herscheppen in een democratische modelstaat als je nooit je mond hebt opengetrokken gedurende de veertig jaar dat Somoza in dat land geen enkele vorm van democratie toestond". VBk >1..ui BLIJVERS 'Amadeus' - Milos Formans specta culaire verfilming van het toneel stuk van Peter Shaffer over Mozart en Salieri, Lido 1, Leiden 'Paris, Texas' - Wim Wenders' prijs winnende en prachtige kijk op ge broken relaties. Studio, Leiden 'Once upon a time in America' - Sergio Leone stelt lichtelijk teleur door geknip tijdens montage, maar biedt visueel veel aantrekkelijks, Lido 4, Leiden. 'Vrijdag de 13de' - Laatste deel(?). Euro 1, Alphen. 'Up the Creek' - Komedie rond wild- waterwedstrijd. Euro 3, Alphen. 'Lassiter' - Tom Selleck als gentle- man-inbreker, City 2, Katwijk. 'Woman in red' - Gene Wilder stun telt op het liefdespad, Lido 2, Lei- (Op)nieuw 'An American werewolf in London' - Horror met komisch tintje, City 3, Katwijk. 'Stripes' - Komedie over legeroplei- ding. City 4, Katwijk. 'Zelig' - Woody Allan, City 4, Kat- SEXFILMS 'Wellustig en onverzadigd' - Rex, Leiden. 'Vrolijke Tiroler sexkliniek' - Euro 4, Alphen. NACHTFILMS 'Confessions of Seka' - Rex, Leiden. 'Die Madchen von Pigalle' - Euro 1, Alphen. 'Nummertje op de schoolbank' - Euro 2, Alphen. 'Up the Creek' - Euro 3, Alphen. 'Vrolijke Tiroler sexkliniek' - Euro 4, Alphen. DEN HAAG 'Under the volcano' - Asta (463500), 16 jr. 'Amadeus' - Babylon 1 (471656), al. 'Police academy' - Babylon 2, al. 'Indiana Jones and the Temple of Doom' - Babylon 3, 12 jr. 'The woman in red' - Cineac 1 (630637), al 'Tightrope' - Cineac 2, 12 jr. 'Firestarter' - Cineac 3, 16 jr. 'Gebroken spiegels' - Euro (667066), 12 jr. 'Under fire' - Metropole 1 (456756), 16 jr. 'Once upon a time in America' - Me tropole 2, 12 jr. 'Paris, Texas' - Metropole 3, 16 jr. Top secret!' - Metropole 4. al. 'Purple rain' - Metropole 5. al. '1984' - Odeon 1 (462400), 12 jr 'Alone in the dark' - Odeon 2, 16 jr. The karate kid' - Odeon 3, al. 'The brother from another planet' - Odeon 4. 16 jr. 'Babylon blue' - Le Paris 1 (656402), 18 jr. 'Prille poesjes die verleiden' - Le Pa ns 2. 18 jr. 'Wilde meisjesfantasieèn' - Le Paris 3. 18 jr. 'Startrek III' - Passage (460977), al. AMSTERDAM The women in red' - Alfa 1 (278806). al. 'Purple rain' - Alfa 2. al. 'Betrayal' - Alfa 3, 16 jr. 'Hanna K.' - Alfa 4, 16 jr. 'Once upon a time in America' - Al- hambra 1 (233192), 12 jr. 'Gebroken spiegels' - Alhambra 2, 16 jr. 'Amadeus' - Bellevue Cinerama (234876/266227), al. 'Paris, Texas' - Calypso 1 (266227/ 234876), 16 jr. 'The karate kid' - Calypso 2, al. 'Police academy' - Calypso 3, al. 'Sex theater' - Centraal (248933), 18 jr 'The ninja mission - Cmeac (243639), 16 jr. 'Under the volcano' - Cinecenter (236615), 16 jr. 'Android' - Cinecenter, 12 jr. 'Obsessions' - Cinecenter, 16 jr. 'Startrek III' - Cinema 1 (151243), al. Tightrope' - Cinema 2, 12 jr. •Startrek III' - City 1 (234579), al. 'The hit' - City 2, 16 jr. 'Bolero' - City 3, 16 jr. 'Gebroken spiegels' - City 4, 16 jr. 'The brother from another planet' - City 5, 16 jr. 'Greystoke' - City 6, al. 'Tightrope' - City 7. 12 jr. 'Der blaue Engel' - Kriterion, (231708), 16 jr. 'Don Giovanni' - Studio K (231708), 16 jr. 'Diamanten spetters' - Parisien (248933). 18 jr. 'Deadly blessing' - Rembrandtplein- theater 1 (223542), 16 jr. 'Indiana Jones and the Temple of Doom' - Rembrandtpleintheater 2, 12 jr. 'Paris, Texas' - The Movies 1 (245790), 16 jr. 'Desiree' - The Movies 2, 16 jr. 'Los santos inocentes' - The Movies 3. 16 jr. 'Moscow on the Hudson" - Tu- schinski 2, al. The woman in red' - Tuschinski 3. al. Top secret!' - Tuschinski 4, al. 'Octopussy' - Tuschinski 5, 12 jr. '1984' - Tuschinski 6, 12 jr. '1984' - De Uitkijk (237460), 12 jr. Na de filmhuizen duikt komende week de VPRO in de 'film noir'. Het jaarlijkse Cinemathema-fes tival is nog nooit tot zulke brede lagen doorgedrongen. Morgen avond wordt begonnen met 'Mil dred Pierce' (Nederland 2, 23.15 uur). Voor de gelijknamige hoofdrol kreeg Joan Crawford een Oscar. Ze speelt een ambi tieuze vrouw, met een verwend dochtertje, die een eigen restau rant opent. Morgenavond 'Gilda', een zeer vermaarde film noir. Rita Hay- worth werd er - ook al een ge lijknamige hoofdrol boven dien wereldberoemd mee. Gilda is zangeres in een Argentijnse nachtclub. Op een dag komt haar baas aanzetten met zwerver Johnny en met hem blijkt Gilda lang geleden een meeslepende verhouding te hebben gehad (Nederland 1, 21.45 uur). Duitsland 1 vervolgt zijn inte ressante serie Rohmer-films met 'Ma nuit chez Maude'. Het is de derde 'Morele Vertelling' (zo noemde de regisseur zelf een reeks films van zijn hand) en Jean-Louis Trintignant is een keurig katholiek, verloofd met een ongerept meisje. Hij maakt kennis met de gescheiden, aan trekkelijke Maude (Francoise Fa bian) die hem via een list tot een nachtelijke verblijf bij haar dwingt. Om zijn principes op de proef te stellen. Maandag, 23.00 Simpeler vermaak biedt het tweede Duitse net dezelfde dag in de vorm van 'Les aventures de Rabbi Jacob'. Eén van de beter geslaagde komedies van Louis de Funès. De industrieel Bunt- specht ziet zich opeens gedwon gen in de out-fit van een rabbi rond te lopen. Goed voor leuke situaties, aanvang 20.15 uur. Interessant belooft 'Magash Hakessaf (Dubbel Spel) te zijn. Een Israëlische film over de ge matigde krachten in het Israëli sche en Palestijnse kamp. Reali sering van de film werd moeilijk na de Israëlische inval in Liba non, zelfs de makers en andere medewerkenden kregen er on enigheid over. Dinsdag, België 2, 20.20 uur. de wordt getornd' En heeft boven dien niet André Breton eens ge zegd, dat 'het meest verbazingwek kende van het fantastische is, dat het fantastische niet bestaat, dat al les werkelijkheid is? En wanneer je geschreven hebt dat 'het einde dan een merkwaardige mengeling van werkelijkheid en fantasie wordt, daarvan rpe eerlijk gezegd enigzins de strekking is ontgaan', dan durf je daarna te schrijven dat 'de film dan al lang niet meer intrigerend is'. Ja, hè hè, als de film dan al bijna afgelopen is en een geoefend brein enigzins de afloop durft te voorspellen. Maar dan nog. De beelden blijven dan toch een lust voor het oog. Want anders had je toch ook nooit die mooie van Gundrun Landgrebe in de krant laten zetten. En juist zo'n foto! Verder miste ik de opmerking dat muziek van Mahler mooi in de film verweven was en dat Peer Raben, net als in 'Berlin Alexanderplatz', mooie film-muziek heeft geschre ven. Jullie van het Leidsch Dag blad hadden mij beter voor een re censie over 'Die flambierte Frau' kunnen sturen dan Roomse Bart. Franklin van Polanen Steenschuur 18 Leiden. Van twee vrouwelijke regisseurs zijn deze week films bij LAK-Ci- nema te zien. 'Toute une nuit' van Chantal Akkerman wordt dinsdagavond om acht uur ver toond. Deze film is helemaal op gebouwd uit fragmentën. In elk fragment ontmoeten twee men sen elkaar in een zwoele zomer nacht. Daarna 'Agatha' van Marguéri- te Duras. Zoals in alle films van haar hand is niet het verhaal, maar de wisselwerking tussen beeld en geluid het belangrijkste element. 'Agatha' gaat over de verboden liefde tussen een broer en een zus. (22.00 uur). 'Der blaue Engel' wordt dins dagavond door K O gedraaid. Een liefdesdrama met Marlène Dietrich en Emil Jannings. (22.00 uur). In het filmhuis LVC draait vanavond en morgenavond 'Don Quichotte' van Kosintsew (21.15 uur). Woensdagavond is hier 'Ten days that shook the world' van Alexandrow en Swallow te zien naar het boek van de Amerikaan se journalist John Reed. Daarin wordt ingegaan op de achter gronden van de Russische revo lutie. (20.00 en 22.15. uur). Don derdag draait 'Reds' van Warren Beatty, een film over John Reed. Behalve Beatty als Reed, spelen Diane Keaton en Jack Nicholson belangrijke rollen. (20.00 uur). In het Kijkhuis wordt maan dag 'Possession' van Andrej Zu- lakowski vertoond, dinsdag 'Ta- les of ordinary madness' van Marco Ferreri en woensdag 'La femme aux bottes rouges' van Juan Bunuel. (20.00 en 22.15 uur)

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 21