LEIDSCH DAGBLAD I 'Nog maar voorbode' oenen- zwendel met bankpolissen BRISTOL Geheim gesprek over raketten Voor een tientje véél wijzer Storm blaast muur in Leidse matrassenfabriek CITROEN BX v.d. Velde Citroen Dader stapt uit zichzelf naar politie Hoessein en Arafat: vredesconferentie over Midden-Oosten j pardoeza Drie doden bij schietpartij aan grens Noord-Zuid-Korea VRIJDAG 23 NOVEMBER 1984 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37560 Diredeur: G. Koopman Hoofdredacteur: dra. J. W. E. Metselaar Adj. hoofdredacteur. R. 0. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB Leiden Voor tel nrs zie colofon Behandeling loopt uit op mishandeling LEIDEN - Een Leidse tandarts heeft gistermiddag een behan deling in mishandeling zien en voelen eindigen. Een patiënt die hij rond twee uur onder handen had, be klaagde zich er over dat de ver doving niet werkte. Hij zei nog steeds pijn te hebben. Kennelijk zodanig dat de man zijn tand arts in het gezicht sloeg en ver volgens boos wegliep. De tand arts heeft daarvan vervolgens aangifte gedaan bij de politie. De patiënt bleek nauwkeurig gemikt te hebben: hij sloeg de beide voortanden van de tand arts door diens bovenlip. De gehele werkruimte onder puin bedolven. LEIDEN - De storm gisteren aan het begin van de avond heeft be hoorlijk huisgehouden, ook in Lei den. Aan de Merelstraat stortte een gedeelte van een zijmuur in. Brok stukken kwamen terecht op en in de houten werkruimte van de fir ma Edek, een matrassenfabriek. Die werkruimte werd totaal ver nield. Twee steigers aan de Marnix- straat begonnen door de harde wind danig te zwiepen. Van de vijf tien meter hoge stellages viel aller lei materiaal. Een achttienjarig meisje raakte daarbij gewond aan haar voet en moest naar het zieken huis worden overgebracht. Eén van de steigers bezweek uiteinde lijk en vernielde onder meer een ruit van een belendend pand. Een boom aan de Rijnsburger- weg dreigde ook te bezwijken on der de harde rukwinden. Voor het zover kon komen, werd de boom geveld door de plantsoenendienst. Daarnaast waaiden hekken om in de Cornelis Schuytlaan, Stations weg en Uiterstegracht en gingen alarminstallaties van banken en ju- weliersbedrijf ten onrechte over. LEIDEN - De Amerikaanse ambassadeur in ons land, Paul Bremer, glipte gisteren via de achterkant de Pieterskerk binnen om de viering van Thanksgiving Day bij te wonen. De ambassadeur werd daar niet alleen opgewacht door burgemeester Goekoop, maar ook door leden van het 'Nicaragua Komitee', die hem een protest brief tegen de Amerikaanse inmenging in dat land wilden overhandigen. Maar Bremer was hun te snel af, i enige leden van het comité het stencil maar burgemeester Goekoop in handen duwden. <foto Holvast) FNV-bestuurder op laatste dag van actieweek tegen verlaging uitkering: DEN HAAG (GPD) - Op de laatste dag van de actieweek tegen de bezuinigingen op de uitkeringen zijn vanochtend weer stakingen uitge broken in het Rotterdamse havengebied. Bij twee massagoedoverslagbedrijven voor ertsen en kolen legde een overgroot deel van het personeel het werk voor 24 uur neer. De veerdienst Hoek van Holland-Harwich werd onzeker door een werkonderbreking bij het stuwadoorsbedrijf Maasmond. Levi's sweatshirt in marine/grijs en grijs/grijs. Maten S-M-L-XL Adviespr. 59.95 alléén vandaag en morgen slechts Leiden - Lange Gracht 5 (naast Digros) tel. 071 - 142864 donderdag koopavond Buien Wisselend bewolkt en buien. Mini mumtemperatuur omstreeks 5 graden, mlddagtemperatuur ongeveer 9 gra den. Zuidwestenwind,' in het binnen land krachtig, aan de kust af en toe stormachtig. 24 november Zon op: 8.10 uur, onder: 16.41 uur. Maan op: 5.54 uur, onder: 16.00 uur Hoogwater te Katwijk: hoogwater om 3.44 en 15.59 uur, laagwater ora 11.56 uur. Ook bij een olieopslagbedrijf in Amsterdam is vanmorgen een sta king begonnen. Verder werd ge staakt bij het gemeentelijk markt en havenbedrijf en de reinigings dienst van Groningen waar het vandaag marktdag is. Tegen alle verwachtingen in hebben ook 250 bouwvakkers vanochtend besloten het werk aan de Stopera in Amster dam de hele dag neer te leggen. In de industrie werd vandaag amper gestaakt. Wel legden 110 man bij Philip Morris sigarettenfa- briek in Bergen op Zoom vanoch tend spontaan het werk neer. Tijdens een demonstratie in Rot terdam zei FNV-bestuurder J. Ste kelenburg dat de actieweek nog maar een voorbode was van wat er de komende maanden te gebeuren staat. "Wij zullen de rekening bij de ondernemers presenteren en daarvoor zal de nodige strijd nood zakelijk zijn". De vakcentrale van Middelbaar en Hoger Personeel (MHP) is het daar niet mee eens en heeft gister avond de FNV-acties afgewezen. AMSTERDAM (ANP) - Justitie heeft bij de effectenbank Theodoor Gillissen in Amsterdam een groot aantal valse lijfrente-polissen in beslag genomen met een waarde van Geruchten in Moskou na vele tientallen miljoen guldens. Er bleek voor ongeveer uitstel vergadering Cen- dertig miljoen gulden belasting te zijn ontdoken. De effec- traal Comité, tenbank is een dochter van de Algemene Bank Nederland Volgens fokker Johan Ka rens worden de nertsen pijnloos gedood. PAGINA 11 Zwakzinnigenzorg waar schijnlijk niet extra ge troffen door bezuiniging. PAGINA 5 "Het is volgens ons onjuist om door middel van werkonderbre kingen en zelfs 24-uursstakingen actie te voeren die in wezen gericht is tegen de politiek", zei MHP- voorzitter L. Laurier in Middel burg. Voorzitter Meijer Swantee van de werkgeversorganisatie SVZ heeft vandaag voor de radio gezegd dat de reputatie van de Rotterdam se haven voor een goed deel naar de knoppen is. "Wij durven in een folder over de haven, die volgend jaar opnieuw uitkomt, het woord betrouwbaar zelfs al niet meer te hanteren. Wij kunnen dat naar de klanten toe niet meer waar ma ken". Meijer Swantee zei echter ook dat de havenwerkgevers de schade die door de FNV-acties aan de Rot terdamse haven is toegebracht, niet op de bonden zullen verhalen. "Wij willen de zaak niet escaleren en graag met de bonden de toe komst bespreekbaar houden. De schade is groot, maar onbereken baar". Bij de effectenbank werd begin de ze week een onderzoek ingesteld door een rechter-commissaris van de rechtbank in Amsterdam, in sa menwerking met enkele ambtena ren van de Fiscale Inlichtingen- en Opsporingsdienst (FIOD). Volgens de Amsterdamse persofficier van justitie mr. H.P. Wooldrik werden daarbij in totaal honderd lijfrente- polissen in beslag genomen. Het merendeel van de in beslag genomen polissen bleek vals. Ze stonden op naam van mensen die niet bestaan. In het kader van het onderzoek is ook huiszoeking ge daan bij een niet met name ge- TIJDELIJK v.a. 19.900. Kennedylaan 118, Leiden Tel. 071-769322 Doodslag Heikoop (Van een onzer verslaggevers) LEIDERDORP - De man die ervan wordt verdacht de 52-jarige kran tendistributeur C. Heikoop uit Voorschoten om het leven te heb ben gebracht, heeft zich gisteren zelf gemeld bij de Leiderdorpse politie. Het betreft een 28-jarige Leide- naar. Al kort na de moord, die dins dagnacht werd gepleegd op een parkeerplaats bij Alberts Corner, verklaarde de politie te weten wie de dader is. Over de motieven van de Leide- naar kan de politie geen medede lingen doen. Hij wordt nog steeds verhoord op het Leiderdorpse poli tiebureau. Wanneer de man wordt voorgeleid bij de Officier van Justi tie is niet bekend. "We hebben vier dagen de tijd om hem te verhoren", zegt een woordvoerder van de poli tie. noemde belastingadviseur, die ook een kantoor in België heeft. Volgens mr. Wooldrik gaat het onderzoek in twee richtingen. In de eerste plaats in de richting van mensen die door de valse polissen belastingvoordeel hebben geno ten. Verder zal een onderzoek wor den ingesteld naar de rol die lei dinggevende medewerkers van de bank hebben gespeeld bij het op stellen van de valse polissen. Plannen voor vijf nieuwe casino's: 1200 banen er bij- Sponsorvereniging gaat praten met KNVB over zaalvoetbaltoernooi. PAGINA 15 Zakenlieden nodigen aantal Russen uit DEN HAAG (GPD) - Een uit vijf man bestaande Russische delega tie is op het ogenblik in Nederland om in het geheim met zakenlieden en ex-politici te praten over de kwestie van de kruisraketten. De Sowjet-delegatie, die gisteren arri veerde en tot maandag zal blijven, wordt aangevoerd door de gene raals Simojan en Bogdanov, naaste medewerkers van de Russische ontwapeningsadviseur Arbatov. Het initiatief van het vredesge- sprek kwam van de 64-jarige Am sterdamse zakenman Ernst van Eeghen, op wiens kosten de Rus sen naar Nederland zijn gehaald. De besprekingen worden gehou den op het landgoed van Van Eeg hen, Berkenrode in Heemstede. Een van de deelnemers aan het gesprek is de voormalige minister van defensie en ex-EG-landbouw- commissaris Henk Vredeling. Het landgoed Berkenrode wordt, gedu rende de besprekingen, zwaar be waakt door veiligheidsmannen van een particulier bewakingsbureau. Generaal Simojan, die telefo nisch in hotel Iepenhove in Bloe- mendaal werd benaderd, weigerde commentaar te geven op de vraag of de Russische delegatie de be doeling heeft om ons land ervan te weerhouden de Amerikaanse kruisraketten in Woensdiecht te plaatsen. Verdere vragen werden beantwoord met „njet". CDA-defensiespecialist Frinking noemt de besprekingen „flauwe kul". „De Russen kunnen ons al leen afhouden van het plaatsen van de Amerikaanse kruisraketten en Pershing-2-raketten als zij ophou den met het plaatsen van SS-20-ra- ketten. Zij hoeven er verder niets voor te doen. Het enige zinvolle is, dat zij weer terugkeren naar de conferentietafel in Genève. Zo sim pel ligt dat", aldus de CDA-defen siespecialist Ton Frinking. AMMAN (AFP) - PLO-leider Jas- ser Arafat heeft aanzienlijk aan prestige gewonnen nu pogingen van zijn tegenstanders om de zit ting van de Palestijnse Nationale Raad niet door te laten gaan, spaak zijn gelopen. Geheel volgens plan kwam de raad, het parlement van de Palestijnen, gistermiddag in het Jordaanse Amman bijeen. Enkele, vooral door Syrië gesteunde, groe peringen boycotten de vergade ring, die echter toch voldoende vertegenwoordigers trok om be sluiten te kunnen nemen. Zowel Arafat als de Jordaanse koning Hoessein toonden zich in redevoeringen voorstander van een internationale vredesconferen tie over het Midden-Oosten. Die bijeenkomst zou onder toezicht van de VN moeten worden gehou den en toegankelijk moeten zijn voor alle leden van de Veiligheids raad en alle betrokkenen in het Midden-Oosten-conflict. Hoessein bepleitte een gezamenlijk Jor- daans-Palestijns vredesinitiatief voor het Midden Oosten op basis van resolutie 242 van de Veilig heidsraad van de VN. In die resolu tie wordt de terugtrekking geëist van Isrël uit bezet gebied. „De PLO", aldus Hoessein, „zou op voet van gelijkheid met andere partijen aan de conferentie moeten deelnemen, in de mate waarin ze gemachtigd is te spreken over het belangrijkste aspect van de crisis in het Midden-Oosten, namelijk het Palestijnse vraagstuk", zo zei Hoessein. De Jordaanse vorst vroeg de steun van „onze Arabi sche broeders en de rest van de we reld" voor dit initiatief. Zonder het land met naam te noemen deed Hoessein een aanval op Syrië dat „probeert de PLO te vernietigen" en tracht „de Pales tijnse kwestie voor eigen doelein den te gebruiken". Arafat wees er op dat een oplossing van het Pale stijnse vraagstuk alleen kan wor den bereikt wanneer er de garantie is van „het recht van terugkeer van het Palestijnse volk en het recht van dit volk zijn Palestijnse staat te stichten met Jeruzalem als hoofd stad", zo zei hij. Arafat verklaarde DE HAAGSE HOPPEN. Doezastraat 43, Lelden Man bij brand suiu hij. suciiai veriuaarue voorts dat de PLO „alle mogelijke OTTIP"PK OIT1PT1 pogingen moet doen de betrekkin- pogingen gen met Syrië te herstellen De kans op de voorgestelde vre desconferentie lijkt overigens ge ring. Israël weigert aan één tafel te zitten met de PLO en voor de VS is het onaanvaardbaar dat de Sowjet- Unie bij het gesprek wordt betrok ken. Dat zou onvermijdelijk zijn als alle leden van de Veiligheids raad toegang tot de bijeenkomst krijgen, want zowel de VS als de Sowjet-Unie zijn permanent lid van de raad. VEGHEL (ANP) - Bij een uit slaande brand in een woning in Veghel is vanochtend een man om het leven gekomen. Zijn zoon is le vensgevaarlijk gewond in het zie kenhuis opgenomen. Een vrouw die zich ook in het huis bevond sprong volgens de politie uit een raam naar beneden en raakte daar bij licht gewond. Over de oorzaak van de brand is nog niets bekend. SEOEL (AFP/AP/UPI/Rtr.) - Twee Noordkoreaanse grenswachten en een Zuidkoreaanse VN-soldaat zijn vanochtend bij een schotenwisse ling aan de grens tussen Noord- en Zuid-Korea gedood. De schietpar tij ontstond toen een twintigtal Noordkoreanen een Rus achter volgden, die naar Zuid-Korea vluchtte. Een Amerikaanse VN-soldaat en twee Noordkoreanen zouden vol gens deze bronnen gewond zijn. Het incident vond plaats in Pan- munjon, in de gedemilitariseerde zone tussen de twee Korea's. In Panmunjon werd in 1953 de wa penstilstand tussen de beide Ko rea's getekend. De vluchtpoging van de Rus, die als gids deel uit maakte van een groep toeristen, zou geslaagd zijn. Het was het ernstigste incident sinds 1976, toen twee Amerikaanse officieren door Noordkoreaanse grenswachten werden gedood. Die gebeurtenis bracht het wapenstil standsakkoord in gevaar, wat de twee Korea's ertoe bracht veilig heidsmaatregelen te nemen: de grenswachten werden gescheiden en langs een militaire demarcatie lijn geplaatst. Naar schatting zijn 1,5 miljoen soldaten langs de lijn gestationeerd. De schotenwisseling vond plaats op het moment dat Noord- en Zuid-Korea in onderhandelingen zijn gewikkeld over verbetering van hun betrekkingen. Ministers en zakenlieden van de twee zijden kwamen eerder deze maand voor het eerst bijeen om de weg vrij te maken voor wederzijdse handel en eventuele economische samenwer king. Rode-Kruisfunctionarissen van de twee landen onderhandel den om gescheiden gezinnen te herenigen. Beide besprekingen werden in Panmunjong gehouden. Zuid-Korea onderhoudt geen di plomatieke betrekkingen met de Sowjet-Unie of met andere com munistische landen. Wel spant Seoel zich in om de banden met Moskou aan te halen in een poging een Russische boycot van de Olympische Spelen in 1988 te voor komen. De relaties tussen de twee landen werden verbroken nadat de Russen vorig jaar een Zuidkore- aans vliegtuig met 269 passagiers neerschoten. OCCASION-SPECIALIST een vol jaar garantie mogelijk. Ja. ik wil deze kompiete krant over wereld, stad en land araaa voor 10.- op proef in de bus ontvangen Daarna beslis ik c definitief abonnement. Noteer mij voor een kwartaalabonnement (f 63.10), vóór het atx ingaat, ontvang ik de kranj 2 weken gratis Naam Tel U kunt deze bon opsturen naar het Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden In plaats van de bon op te sturen, kunt u ook even bellen (071-144941)

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 1