Rep krijgt vertrouwen terug McEnroe niet naar Australië Van der Wiel weer op scherp Sponsorvereniging praat met KNVB Eerste zege honkba l t eam zijl lgb-zian-vitessei Viiesekoop met Bakker naar Rennes de sleutels-leiden. Mesker zorgt voor stunt Protest 7k heb behoorlijk in de put gezeten VRIJDAG 23 NOVEMBER 1 SYDNEY (Reuter) - John McEnroe zal niet deelnemen aan de open Australische tenniskampioen schappen, die maandag in Mel bourne beginnen. De beste speler van de wereld moet op doktersad vies twee weken rust nemen we gens een polsblessure. De blessure aan de linkerpols, die de New Yorker twee dagen ge leden opliep tijdens een trainings sessie in Californië, is van dien aard, dat eveneens gevreesd moet worden voor zijn meespelen in het Amerikaanse team in de finale van het toernooi om de Davis-beker te gen Zweden, die half december op het programma staat. TAIWAN (ANP) - De Nederlandse honkbalploeg heeft gisteren, na drie achtereenvolgende nederla gen in het internationale toernooi op Taiwan, eindelijk de eerste winst kunnen bijschrijven. Pana ma werd met 3-1 verslagen, vooral door het briljante werk van werper Judsel Baranco, die de volle wed strijd de defensie leidde en daarbij de cijfers 8-2-3-2 liet noteren. Maar ook als slagman excelleerde de UW'er met een gemiddelde van 0.667. Oranje speelde zonder aangewe zen slagman, waarvan Baranco da nig profiteerde. De andere slag mensen waren Gerlach Halderman en debutant Sven van der Graaf, die tweede honk speelde met één uit drie en Bill Groot met één uit De wedstrijd moest door hevige regenval enkele malen worden on derbroken en liep daardoor uit tot ruim vier uur. In verband met het slechte weer is het programma enigszins gewijzigd. Nederland is vrijdag vrij, maar moet zaterdag daarentegen tweemaal aantreden: tegen Taiwan B en de Verenigde Staten. ADVERTENTIE I Waterpol owed strijd zaterdag 24 november aanvang 19.00 uur H zwembad "de Zijl" aangeboden door MERCASOL^j ZOETERMEER (ANP) - Bettine Vriesekoop zal deelnemen aan de strijd om de open Franse tafelten niskampioenschappen, die van 30 november tot en met 2 december in Rennes worden gehouden. Vrie sekoop wordt vergezeld door Jan tien Jansma. Bij de heren zijn Han Gootzen en Bob Potton, de win naars van de hoofdronde van het wintercircuit, aangewezen alsme de Ron van Spanje. Het vijftal wordt begeleid door bondscoach Jan Vlieg. Als extra-begeleider gaat Gerard Bakker mee. Hij neemt de coaching van Bettine Vriesekoop tijdens het individuele toernooi op zich. Het is de eerste keer na zijn schorsing van twee jaar, dat Gerard Bakker zijn pupil weer internationaal begeleidt. Van Bemmelen in het gips VOORSCHOTEN - SVLV- trainer Jan van Bemmelen is vanmorgen naar het Acade misch ziekenhuis geweest om zijn knie in het gips te laten zet ten. Na een botsing gisteravond op de training met oud-selectie speler Martin van der Valk, die voor zijn plezier meetrainde, wilden de dienstdoende medici de oefenmeester na onderzoek een nacht in het ziekenhuis houden. Dat schikte Van Bem melen niet, die uiteindelijk voorzien van een gipsspalk de poort mocht verlaten. De ver wachting was echter dat zijn kniegewricht vanochtend na een nader onderzoek volledig zou worden 'ingepakt'. In dat geval is de trainer voor minstens een maand uitgescha keld. Van Bemmelen zal in die weken de coaching over het eerste team behouden. Voor de veldtraining zoekt SVL.V nog naar een oplossing. ADVERTENTIE Zaterdag a.s. 14.30 uu sportpark "DE VLIET' adv. aangeboden door Pen schilderwerken Meloenstraat 36 De afschrijving moet voor McEn roe ongetwijfeld een zware teleur stelling betekenen. Drie weken ge leden raakte hij in Stockholm bo ven de boetegrens van 7500 dollar, waardoor hij de keuze had uit 21 dagen helemaal geen tennis of 42 dagep geen Grand Prix-tennis. Om voor de open Australische titel strijd weer speelgerechtigd te zijn, koos hij voor het eerste alternatief en liet hij een toernooi in Londen en het lucratieve invitatietoernooi in Antwerpen lopen. In Melbourne wilde hij beslist van de partij zijn, omdat de verwe zenlijking van de Grand Slam, het winnen van de vier grote toernooi en in één jaar, binnen handbereik lag. Na zijn zeges op Wimbledon en Flushing Meadow was Melbourne de derde halte, in het vooijaar ge volgd door Roland Garros in Pa rijs. De afzegging van McEnroe, die zeker is van een bonus van 600.000 dollar als winnaar van het Grand Prix-circuit, heeft de organisatie in Melbourne in verwarring gebracht. De loting, die vandaag zou worden gehouden, is uitgesteld tot zondag. De organisatoren doen pogingen Jimmy Connors als vervanger voor McEnroe te strikken. Zijn vrouw verwacht een tweede kind en Con nors had het voornemen in decem ber uitsluitend in de Davis-bekerfi- nale te spelen. Indien hij bij dat voornemen blijft, wordt in Mel bourne de Zweed Wilander ver moedelijk als tweede geplaatst achter Lendl. Zijn landgenoot Nys- tröm wordt in dat geval derde en Pat Cash, als eerste speler van ei gen bodem, vierde. THESSALONIKI (ANP) - Na eerst India in de tweede zitting met een 3-1 nederlaag te hebben opgeza deld, lukte het het Nederlands schaakteam gisteren in de vierde ronde van de 26ste Schaakolym piade nog niet koploper de Sowjet- Unie punten afhandig te maken. In de enige partij die werd uitge speeld, moest Jan Timman zijn meerdere erkennen in Beljavski. SYDNEY (AFP) - Marcella Mesker heeft voor een daverende ver rassing gezorgd door in de derde ronde van het tennistoernooi van Sydney, gedoteerd met een half miljoen gulden, te winnen van Pam Shriver. De speelster uit Den Haag won in drie sets, na in de tweede set de tie-break met 10-8 in haar voordeel te hebben be slecht. De overwinning van 5-7, 7-6 en 6-4 in het zomerse Sydney is tot nu toe de opvallendste prestatie in de loopbaan van de 25-jarige Mesker. Ze was al eens bijna tot de top-30 van de wereldranglijst doorgedrongen, met zeges op Wendy Turnbull, Kathy Jordan en Jo Durie, maar inmiddels afgezakt tot nummer 64, ver achter Pam Shriver, die als derde speelster van de wereld aan de wedstrijd begon. TOULOUSE - Michiel Schapers is in de achtste finales van het tennistoernooi van Toulouse uitgeschakeld door Ricky Osterthun. De Nederlandse nummer één staakte in de tweede set de strijd tegen de Westduitse nieuwkomer bij een achterstand van 4-0. De eerste set had Schapers, die veel hinder ondervond van een zware keelontsteking, al verloren met 6-2. LJUBLJANA (ANP) - IJshockey- kampioen Nijmegen bereikte gis teravond de derde ronde van het toernooi om de Europese beker. Na de thuiswedstrijd met 5-4 van de Joegoslavische titelhouder Olym- pia te hebben verloren, won Nijme gen gisteravond in Ljubljana met dezelfde cijfers. Doelman Jan Bruysten stopte vervolgens de drie Joegoslavische penalty-shots, de treffer van Andy Brown bleek daarna goed voor winst. Het Nijmeegse team, dat een 16 uur lange busreis nauwelijks had verwerkt, gooide tegen Olympia de laatste reserves overboord. Op de foto (ANP) een aanval van Nijme gen op het doel van Olympia. ATHENE (DPA) - Het Natio naal Olympisch Comité van Griekenland heeft gisteren bij het sportsecretariaat van de re gering voor de tweede keer ge protesteerd tegen de benaming 'Schaakolympiade'. De over heid heeft nog niet gereageerd op het bezwaar, dat het comité begin november maakte tegen de naam van het deze week in Thessaloniki begonnen evene ment, waaraan onder meer Ne derland deelneemt. „Schaken is helemaal geen olympische sport", zei een woordvoerder van het Griekse comité. „De schaakfederatie heeft zich immers niet bij het Internationaal Olympisch Co mité aangesloten". Volgens de zegsman is het protest een ini tiatief van voorzitter Sama ranch van het IOC, die vreest voor misbruik van Olympische symbolen. ROTTERDAM (GPD) - Kleine zaken moeten aantonen dat John Rep bezig is op te klimmen uit het diepe dal waarin hij tot nu toe vertoefde. De routinier was bij Feye- noord dit seizoen nog geen schim van de voetballer die hij zijn kan, maar begint zich langzaam aan weer 'lekker' te voelen. Zijn oefenmeester Ab Fafié merkt het op de trai ning. „Hij oogt weer dartel, het matte is eraf', heeft hij na de trainerswissel geconstateerd. „Vandaar dat ik hem steeds meer laat voetballen. Ik wil niet vooruitlopen op de zaken, maar er is een goede kans dat hij ook zondag speelt. Het zal hem weer meer vertrouwen geven". Dat terugkrijgen zou zo ongeveer het mooiste cadeau zijn wat Rep zich kan bedenken, nu hij precies op de dag van Feyenoord-Ajax ja rig is. („Ik word 33, en dat is jonger dan ik me de laatste maanden voel de"). Hij is dat ondeflnieêrbare dat de vorm van een voetballer be paalt, lang kwijt geweest. „Ik heb behoorlijk in de put gezeten", geeft hij toe en hij heeft de rand nog niet bereikt. Dat bewijst hij ongewild in woord en mimiek bij zijn vooruit blik op de n^jaarsklassieker, die ondanks alles toch weer in een uit verkochte Kuip zal plaatsvinden. Eigenlijk wilde hij al 'liever niet' over zichzelf praten, wanneer hij daar na enig aandringen toch in heeft toegestemd, is hij de voor zichtigheid zelve. De jongensachti ge branie en zelfverzekerheid die hem altijd kenmerkten, zijn ver dwenen hij zoekt bij de vragen omzichtig naar de antwoorden die hij zelf ook niet weet. Rep spreekt zoals Feyenoord voetbalt: plicht matig, zonder verrassing, in een vi cieuze cirkel. „Je denkt dat je het niet meer kan, je durft niks meer en je denkt dat je het helemaal niet meer kan". Problemen Hoe dat komt? Hij weet het niet. Of het snel verandert? Hij kan het alleen maar hopen. Of hij zondag speelt? Dat zal van de blessure van Petursson afhangen. Maar sinds wanneer moet Rep zich na een loopbaan bij Ajax, Valencia, Bastia en St. Etienne druk maken om zo'n speler? Sinds hij zoveel problemen met zichzelf heeft, dus. En waar die vandaan komen?... „Wist ik het maar", zegt Rep. „Ik heb zelf ook nog nooit meege maakt dat ik zolang liep te kwak kelen. Natuurlijk was ik ook vroe ger weieens niet in vorm, maar dat duurde dan maar een maandje of zo en dan was het ineens weer te rug. Bij Feyenoord heb ik nog geen moment meegemaakt dat 'het' er weer was". Met zijn leeftijd heeft dat niets van doen, denkt Rep. „Alleen aan de conditie en bij spierblessures merk je dat je een jaartje ouder wordt, nee het gaat louter om het vertrouwen, om de vorm. Die is er nog niet. In het begin ging het nog wel, daarna raakte ik een paar keer geblesseerd, werd het erin, eruit en dat is natuurlijk niet bevorderlijk. Dan raak je het vertrouwen kwijt en dat is fataal voor een voetbal ler". Vooral als dan ook de kritiek nog aanzwelt, als het gevoel van over bodigheid de kop opsteekt. „Nie mand had er rekening mee gehou den dat Mario Been zo goed zou gaan voetballen, anders was ik hier nooit geweest", beseft Rep zelf be ter dan wie ook. „Maar ik heb me zelf ook nooit als leider gezien, zo'n type ben ik niet. Ik kan alleen bij sturen. Als ik in vorm ben". Sinds zijn overgang van PEC Zwolle is hij dat nog niet geweest, alleen in Athene (in de UEFA-Cu- preturn met Panathinaikos) speel de hij lekker, vindt hij zelf. In de competitie stond hij louter model voor de onmacht die zoveel van zijn collega's in de Kuip in de greep heeft. Wel riep hij een paar keer „ik kom eraan", maar aanvan kelijk schortte het aan zijn condi tie, vervolgens waren er blessures en tenslotte raakte hij het vertrou wen kwijt. Van het legioentje, in zichzelf ook. „De druk was ook verschrikke lijk groot in het begin en er was veel kritiek", kijkt Rep achterom naar een „vervelende periode". „Terechte kritiek, daar niet van, en die gaat onbewust toch aan je vre ten. Vooral als je er naast staat". Met zijn staat van dienst moet dat zijn eer toch te na zijn. Hij be aamt het, „maar wat wil je dan dat ik doe. M'n koffers pakken? Denk je dat ik dit leuk vind? Ik had het me hier ook heel anders voorge steld en ik doe er alles aan om voor een ommekeer te zorgen, maar je kunt het toch alleen op de training terugwinnen. Daar werk ik hard 's Morgens had de nieuwe trainer van Aris Saloniki Thijs Libregts het Nederlands team een hart on der de riem gestoken, maar de uit werking was beperkt. Tim man scheen in een orthodox damegam biet aanvankelijk enige kansen te hebben. Waarschijnlijk overspeel de hij echter zijn hand. Hij kreeg problemen die zo groot werden, dat hij een stuk moest inleveren. Nog voor het afbreken staakte hij de strijd. De partij Poloegajevski - Soson- ko was een Dame-Indiér, een ope ning die door de Nederlanders in het trainingskamp uitvoerig was bestudeerd. Desondanks ontston den er voor Sosonko moeilijkhe den door een ver opgerukte cen trumduo. De partij is afgebroken in een stelling die misschien nog remise wordt. John van der Wiel speelde tegen Toekmakov en zoals altijd zette Van der Wiel de partij scherp op. Zo scherp zelfs dat Toekmakov zich gedwongen zag een kwaliteit voor een pion te geven. Ook deze partij is afgebroken en in het Ne derlandse kamp heeft men goede hoop dat de Leidenaar zijn vierde overwinning in successie behaalt. Paul van der Sterren aan het vierde bord diende de nieuwe Rus sische kampioen Sokolov te be strijden. De partij ging heel lang gelijk op doch door tijdnood ge dwongen speelde Van der Sterren niet op z'n sterkst. Een nederlaag met 1V6-21in het gunstigste ge val, ligt in het verschiet. 1. Sowjet-Unie 13 pnt en 3 afg. partijen; 2. Engeland 12 pnt en 1 afg; 3. Joegoslavië, IJsland, Roe menie en West-Duitsland 11 pnt en 1 afg; 7. Zweden 11 pnt; 8. Neder land IOV2 pnt en 3 afg; 9. Frankrijk 10 1/2 pnt; 10. Israël 10 pnt. De Nederlandse dames Cathy van der Mfje, Carla Bruinenberg en Erica Belle speelden tegen Frank rijk. Van der Mije won reeds in de eerste zitting haar partij terwijl Carla Buinenberg en Erica Belle in zodanige stelling afbraken, dat een overwinning met 2V2-V2 mag wor den verwacht. 'lekker'. "Je denkt dat je het niet r 'Prettig' Het heeft enig resultaat. Voor het eerst dit seizoen voelt hij zich deze week 'vrij prettig'. Hij zou dan ook graag meedoen tegen de club waar hij zijn carrière begon („want het wordt steeds moeilijker het ver trouwen terug te winnen als je niet speelt") en krijgt vermoedelijk de kans. Ook Wim van Hanegem zal zijn opstelling aanbevelen. „Als linkerspits, met Petursson achter zich, want Rep kan enorm goed voetballen. Je moet hem alleen vertrouwen geven". Van Hanegem kan overigens niet nalaten op te merken dat Feyenoord een zeeman heeft aangetrokken: „om de spe lers uit de knoop te halen". Een aardige typering van het heersende gebrek aan vertrouwen in de Kuip. Bij Rep begint het terug te ko men. Allerlei kleine zaken bewij zen het, hij maakt er een groot punt van dat in de belangrijke partij aan de volle Kuip te tonen. „M'n condi tie is al een stuk beter, nu de vorm nog. Je kunt niet bepalen wanneer die terugkomt, maar ik hoop wel dat het snel gebeurt, anders heeft het geen zin om hier te blijven. Blijf ik zo sukkelen, dan zou het voor alle partijen beter zijn als ik bij een andere club terecht zou ko men". Sponsor Roda eist prestaties KERKRADE (GPD) - Roda JC raakt aan het eind van dit sei zoen zijn hoofdsponsor 'Optie- beurs' kwijt, wanneer de resul taten van de Limburgse ploeg de komende vier wedstrijden niet duidelijk verbeteren. Di- rekteur drs. [Tjerk Westerterp van het bedrijf uitte dit dreige ment tijdens de jaarlijkse spon sorbijeenkomst van de club. Het contract met de Optiebeurs dat Roda 250.000 gulden ople vert loopt dit seizoen af en de Amsterdamse onderneming overweegt af te zien van de op tie tot verlenging. De slechte prestaties van de voetbalprofs uit Kerkrade zijn debet aan die overweging. „Als die prestaties de komen de vier weken inderdaad niet verbeteren, zien wij af van een verlenging van de overeen komst", aldus Westerterp. „En met prestatie bedoel ik niet dat Roda JC per sé de uitwedstrijd tegen Ajax moet winnen. Er moet weer geknokt worden door de spelers, dat is onze eis. Over de afgelopen periode zijn we echt ontevreden". „Dit is eigenlijk een voorzet aan de spelers", aldus drs. Wes terterp. „Zij bepalen in feite of wij doorgaan met het contract. Komen zij de aanstaande perio de met een overtuigende pres tatie, dan gaan we eind dit jaar rond de tafel zitten en praten over verlenging. Mocht het re sultaat tegenvallen, betekent dat het einde van de verbinte- UTRECHT (GPD) - De Vereni ging Sportsponsoring Nederland (VSN) en de KNVB praten morgen verder over de (sponsor)proble- men rond het profzaalvoetbaltoer- nooi dat voor de winterstop is geor ganiseerd. Gisteren vond daarover al een informeel gesprek plaats tussen VSN-voorzitter Hans Mul ler en de vice-voorzitter van het be stuur betaald voetbal van de KNVB, mr. Jacques Hogewoning. Beide partijen kwamen in dat on derhoud overeen de nog niet offi cieel bevestigde bemiddelende rol van de VSN komend weekeinde een tweede kans te geven. Onder werp van gesprek zal dan zijn een compromis-voorstel van de VSN, dat de belangen van de hoofdspon sor van de KNVB (Sony) en die van de geldschieters van de clubs vol doende moet waarborgen om het indoorgebeuren probleemloos doorgang te laten vinden. De VSN wil zich overigens niet mengen in de controverse tussen Feyenoord en de KNVB over het zaal voetbaltoernooi. „Het gaat ons puur om de controverse tussen de sponsor van de KNVB en de geld schieters van de clubs", aldus VSN-directeur Han Kraay. Aanleiding voor de VSN om te willen bemiddelen in deze affaire - de KNVB heeft overigens nog steeds niet officieel gereageerd op de woensdag verstuurde telex hier omtrent - is de veronderstelling dat het geruzie over het zaalvoet baltoernooi schadelijk is voor de sportsponsoring in het algemeen. Kraay: „De VSN betreurt de huidi ge gang van zaken ten zeerste om dat de sport én de sportsponsoring in diskrediet worden gebracht. Vandaar dat we ons hebben opge worpen als bemiddelaar. De be trokken sponsors zijn per slot van rekening lid van onze organisatie, dus moetje ook voor hun belangen opkomen". De bezwaren die clubs als bij voorbeeld PSV (Philips), FC Den Bosch (Panasonic) en Excelsior (Akai) tegen het toernooi hebben spitsen zich toe op de reclame-ex- clusiviteit die Sony voor het toer nooi heeft geclaimd. Niet vreemd gezien het forse bedrag dat het be drijf beschikbaar heeft gesteld (250.000 gulden), maar onaanvaard baar voor de clubs die worder. ge sponsord door concurrerende be drijven van Sony. „Met deze kwestie is weer eens bewezen dat een bondssponsor ge vaarlijk is", meent Hans Kraay. „Je kunt op je vingers natellen dat je binnen afzienbare tijd in conflict ligt met de clubsponsors. En dat gebeurt echt niet alleen in de voet balwereld, maar ook bij andere sporten. Kijk bijvoorbeeld maar eens naar de volleybalbond die momenteel met dezelfde proble men kampt. Het wordt tijd dat er eens grenzen worden gesteld aan deze problematiek. Het gesprek met de KNVB kan daartoe bijdra gen". Hoewel Kraay gisteren nog niet op de inhoud van het compromis voorstel voor het gesprek van za terdag in wilde gaan, staat het vrij wel vast dat men de clubs de vrije keus wil laten of men aan het toer nooi wil deelnemen. Op die manier verschijnen dan alleen die ploegen in de verschillende sporthallen die dat ook werkelijk willen. Aan het opstellen van een ongemotiveerd B-team heeft niemand, en zeker niet de betalende toeschouwers, een boodschap. Het valt te betwijfelen dat het be stuur betaald voetbal zaterdag in eens wel overstag zal gaan. Het sec- tiebestuur denkt in artikel 40 van de KNVB-reglementen voldoende argumenten gevonden te hebben om alle clubs tijdens de najaarsver gadering van het betaalde voetbal van aanstaande maandag de mond te snoeren. Desondanks moet men de ontwikkelingen van deze week met gefronste wenkbrauwen gade geslagen hebben. Feyenoord is zelfs van plan de KNVB voor de rechter te dagen wanneer men niet naar India af mag reizen (twee ver zoeken daartoe zijn inmiddels af gewezen). Sony reageerde onmid dellijk met het dreigement een streep door het toernooi te zullen halen wanneer er ook maar één profclub afziet van deelname. Het bestuur betaald voetbal zit derhalve tussen twee vuren in. Wordt de motie van 21 clubs maan dagavond tegen verplichte deelna me door de vergadering, dan wordt men voor de keuze gesteld, opstap pen of de wil van de achterban op volgen door het zaalvoetbaltoer nooi open te stellen voor inschrij ving. Zekere afvallers zijn dan in ieder geval Feyenoord, PSV, FC Den Bosch, PEC Zwolle en Excel sior. Sony zal vervolgens zijn fi nanciële bijdrage aan het toernooi intrekken. Haalt de motie van de clubs het niet, dan kan de KNVB zich de vol gende dag al melden voor een kort geding dat door Feyenoord wordt aangespannen. Ook in dit laatste geval staat de KNVB niet sterk, omdat het de clubs by verplichte deelname in principe aanzet tot een wanprestatie ten opzichte van enkele clubsponsors. In vrijwel al le shirtreclamecontracten is name lijk de bepaling opgenomen dat het de spelers is verboden tijdens de duur van de verbintenis recla me voor een concurrerend bedrijf te maken.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 15