Felle kritiek op hogere prijs gas 'Snel ingrijpen in Israël' FNV ontketent grote stakingen Vegin onder protest akkoord Ruding wil strengere regels effectenhandel Superheffing op melk half december innen Rietkerk; ik heb rapport over ABP niet weggemoffeld Amerika verlaagt het disconto naar 8,5 pet Kort geding tegen boek over zwendel in bedrijven 'Tilburgsche weigert informatie terecht' PvdA niet eens met VVD- kritiek op RSV-enquête Dat bespaart g^s,en geld! Uw Gasbedrijf adviseert, f DONDERDAG 22 NOVEMBER 1984 ECONOMIE PAGINA 9 DEN HAAG (GPD/ANP) - De Gasdistributiebedrijven in Nederland, verenigd in de Vegin, zullen een dringend beroep doen op regering en parlement om de prijsverho ging van het aardgas voor kleinverbruikers per 1 januari alsnog ongedaan te maken. Onder groot protest heeft de Vegin zich gisteren neergelegd bij de door minister Van Aardenne voorgeschreven verhoging van drie cent (exclusief btw). DEN HAAG (GPD) - Minister Ru- ding (financiën) heeft de Tweede Kamer voorgesteld de handel in ef fecten strenger te reguleren. In zijn wetsontwerp komt hij met regels om ongewenste ontwikkelingen bij de handel in effecten moeilijker te maken. Doel is om het beleg gend publiek beter te beschermen tegen misleiding en fraude. Ook moet het vertrouwen van beleg gers in de Nederlandse kapitaal markt gehandhaafd worden. Het wetsvoorstel loopt vooruit op plannen om de wetgeving voor het gehele beurs- en effectenwezen te herzien. Het gisteren ingediende wetsvoorstel regelt de aanbieding van effecten, termijncontracten, het aanbod om te bemiddelen bij effectentransacties en de aanbie ding van deelnemingen in bijvoor beeld beleggingsfondsen. Ruding verwerpt in een nader rapport aan de Koningin kritiek van de Raad van State, die vindt dat er nauwelijks behoefte bestaat aan de voorgestelde regelingen. Vandaar dat hij gekozen heeft voor een wet met een beperkte opzet. De voorgestelde regeling kan ge durende enige tijd zelfstandig blij ven werken en zal daarna worden opgenomen in de meer omvatten de Wet op het effectenverkeer. De nieuwe regels zullen weinig effect hebben op de geregelde ef fectenhandel. Dat betekent dat de ze bedrijven hun werk normaal kunnen voortzetten. Maar het gro te voordeel van de nieuwe regeling is dat het openbaar ministerie nu veel eerder kan optreden in die ge vallen waarin dubieuze praktijken vermoed worden. Volgens de voorgestelde nieuwe regels gaat bij de aanbieding van effecten gelden dat beleggers zich een oordeel moeten kunnen vor men over de instelling die de effec ten aanbiedt. Ook moeten beleg gers geinformeerd worden over de rechten die aan de effecten verbon den zijn. Vandaar dat effecten nog slechts via beurzen aan particulie ren aangeboden mogen worden. Dat geldt voor alle beurzen binnen de EG en nog nader aan te wijzen beurzen buiten Europa. Ook zal in het vervolg een ver gunning vereist zijn om voor parti culieren te bemiddelen bij effec tentransacties. Dit verbod geldt niet voor leden van een erkende ef fectenbeurs, ten minste indien het betrekking heeft effecten die aan die beurs genoteerd zijn. Fondsen en pools worden even eens aan strengere regels gebon den. Zo wordt het verboden om zonder vergunning particulieren voor te stellen deel te nemen in een fonds. De vergunning wordt alleen verleend indien de minister over tuigd is dat de aanbieder voldoet aan eisen van deskundigheid, be trouwbaarheid, financiële waar borgen, bedrijfsvoering en de kwa liteit van de verstrekte informatie. Tot een besluit over het in gang zetten van een juridische bodem procedure tegen de prijsbeschik- king van de minister van economi sche zaken kwam het gisteren in een algemene ledenvergadering van de Vegin niet. Het hoofdbe stuur zal hierover een advies uit brengen aan een extra ledenverga dering op 21 december. Omdat de Vegin en Gasunie niet tot overeenstemming hebben kun nen komen over de ontwikkeling van de gasprijs, legt minister Van Aardenne de verhoging op via ee prijsbeschikking. De minister wil de gasprijs voor kleinverbruikers de komende twee jaar telkens met drie cent verhogen om de tarieven meer in de pas te krijgen met de tarieven voor de huisbrandolie. De gasbedrijven wilden een prijsverhoging van niet meer dan 2,5 cent, terwijl de Vegin boven dien wenst vast te houden aan haar enige jaren geleden al ontwikkelde filosofie: koppeling van de gasta- rieven aan de prijs van stookolie. De Gasunie wil daar volgens de Vegin onvoldoende aan tegemoet komen. Overigens staat het de afzonder lijke gasbedrijven vrij om de ver hoging al of niet aan de gebruikers door te berekenen. Volgens Vegin- voorzitter Kaland is dat echter voor de meeste gasbedrijven on ontkoombaar wanneer de prijsbe schikking van de minister door- géat. Vandaar het klemmende ver zoek aan regering en parlement om van de voorgenomen prijsverho ging af te zien. Aan het begin van de Vegin-ver- gadering protesteerden verschei dene actiegroepen tegen de voor genomen gasprijs verhoging. Een woordvoerster van het Woonlasten Overleg Nederland (WON) wees de gasbedrijven erop, dat de Vegin zich de afgelopen jaren tot twee Lafhartigheid Britse managers zijn lafhartig, zelfvoldaan en slinks. Dit heeft Sir Michael Edwardes, een vooraan staande Britse industrieel, tot ont steltenis van de managers gezegd in Chief Executive, een tijdschrift voor zakenlieden. De aanval wordt gezien als de meest ongezouten kritiek op het management in Groot-Brittannië sinds jaren. Sir Michael, ex-topman van de automobielfabrikant BL (vroeger British Leyland) en nu hoofd van de Dunlop Industrial Group, zei dat Britse managers zich wentelen in eendrachtigheid. De mate waar in compromissen worden gesloten is beangstigend. Leerlingenstelsel Het aantal plaatsen in het leerlin genstelsel in Nederland wordt ver dubbeld tot 110- 120.000. Dat heeft staatssecretaris Van Leijen- horst van onderwijs gisteren ge zegd op een vergadering van de be windslieden van onderwijs van de landen van de OESO (Organisatie voor' Economische Samenwerking en Ontwikkeling) in Parijs. Vanaf volgend jaar is ten behoeve daar van 122 mifjoen gulden extra uitge trokken op de onderwijsbegroting; een bedrag dat jaarlijks oploopt tot 202 miljoen in 1989. Kredietverzekering De Nederlandse staat zal vol gend jaar naar schatting 1,7 miljard gulden lnoeten uitkeren aan be drijven die bij exporten schade hebben geleden en daarvoor verze kerd zijn. Het gaat om export naar landen die hun financiële verplich tingen niet kunnen voldoen. Spre kend voorbeeld is het pijpleiding- concern Boskalis dat nog steeds zit te wachten op honderden miljoe nen guldens als tegenprestatie voor geleverd werk in Argentinië. Genoemde schade is de afgelopen twee jaar opgelopen tot een even groot bedrag als de dertig jaar daarvoor bij elkaar. Blauwhoed De projectontwikkelingsmaat schappij Blauwhoed heeft de werkzaamheden van het kantoren- project aan de Boompjes voorlopig stilgelegd, nadat de Rotterdamse rechtbankpresident vorige week vrijdag besliste dat de financie ringsmaatschappij AGO niet lan ger tot financiering verplicht is. Volgens een woordvoerder van de projectontwikkelingsmaatschap pij heeft Blauwhoed beroep aange tekend tegen het vonnis. De waar de van het bouwproject is onge veer 50 miljoen gulden: Daarvan heeft Blauwhoed al drie miljoen gulden geïnvesteerd als voorberei ding voor de bouwwerkzaamhe den. keer toe heeft uitgesproken voor bevriezing van de gasprijzen. "Het is onaanvaardbaar dat de gasbe drijven nu een verhoging accepte- Ook Konsumenten Kontakt heeft gisteren een dringend beroep op de Vegin gedaan om af te zien van een prijsverhoging. "Gezien de financiële problemen van hon derdduizenden huishoudens be pleiten wij een harde en principiële opstelling die leidt tot een des noods tijdelijke gasprijsverlaging". De gasbedrijven moeten volgens KK hun sociale gezicht tonen door op zo groot mogelijke schaal af te wijken van het tarief, dat door de Vegin nu voor 1985 aan die bedrij ven zal worden geadviseerd. EG-commissie: BRUSSEL (ANP) - De EG-com missie in Brussel wil dat alle EG- lidstaten op 15 december het eerste deel van de superheffing op melk innen. Dat is de heffing die ver schuldigd is op te veel geprodu ceerde melk over de periode april tot en met september van dit jaar. In Nederland is die superheffing 56 cent per te veel geproduceerde li ter melk. Een woordvoerder van de commissie heeft dat gisteren in Brussel bekendgemaakt. De commissie wil absoluut dat de lidstaten zich houden aan het quota-systeem voor de melkpro- duktie waartoe eind maart van dit jaar door de Europese landbouw ministers is besloten. Zij heeft ge constateerd dat verscheidene EG- lidstaten nog weinig of niets ge daan hebben om dit systeem goed op poten te zetten. Tegen die lid staten gaat ze een procedure instel len die ertoe kan leiden dat ze voor het Europese Hof van Justitie wor den gebracht. Met haar besluit gaat de commis sie in tegen de wensen van de Eu ropese landbouwministers. Die concludeerden in hun laatste ver gadering dat het beter was om het innen van superheffing over het eerste half jaar uit te stellen tot 15 februari. De eerste inning had ei genlijk moeten plaatsvinden op 15 november. Vorige week besloot de commissie tot een week uitstel. Nu heeft ze dus bepaald dat de inning moet plaatsvinden op 15 decem ber. Minister Braks van Landbouw heeft gisteren nog eens verklaard dat hij hoe dan ook vasthoudt aan het tijdelijke karakter van de su perheffing, de boete die boeren krijgen als zij meer melk produce ren dan de minister toestaat. Lan delijk betekent dit, dat dit seizoen (van vooijaar tot vooijaar) 6,6 pro cent minder melk mag worden ge molken dan in 1983/'84. De minister heeft deze uitspraak gedaan in de jaarvergadering van de stichting voor Nederlandse Zelfstandige Handel en Industrie. De bewindsman waarschuwde er alvast voor dat wanneer de super heffing wordt opgeheven het niet zo mag zijn dat de melkproduktie opnieuw explodeert. De maatregel is namelijk genomen om een rem te zetten op de groei van de zuivel- overschotten. Braks zei verder te verwachten dat de eensgezindheid in de Euro pese Gemeenschap na de toetre ding van Spanje en Portugal nog meer onder druk zal komen te staan en dat de besluitvorming van de twaalf landen vaker bij meer derheid van stemmen zal plaats vinden. Stemmingen over voor stellen van de Europese Commis sie zijn ongebruikelijk in de EG, maar onder Franse invloed is dat de laatste tijd aan het veranderen. NAALDWIJK Voor het eerst in haar twaalfjarig bestaan heeft het bemiddelingsbureau van de bloemenvei ling Westland een jaaromzet van 100 miljoen gulden aan planten gehaald. Dat komt neer op 45 miljoen planten die telefonisch zijn verhandeld. (foto anp) DEN HAAG (ANP) - Minister Riet kerk wijst de suggestie van de hand dat het rapport over het Alge meen Burgerlijk Pensioenfonds, dat de Centrale Accountants Dienst hem vorig jaar heeft toege zonden, op zijn ministerie in een la zou zijn blijven liggen. Dit heeft een woordvoerster van zijn depar tement gisteren meegedeeld. Het rapport, dat dinsdag door het weekblad Nieuwe Revue werd gepubliceerd, bevatte opmerkelij ke nieuwe informatie over de mammoet-transactie waaraan ma kelaar Cor van Zadelhoff in no vember 1982 zeven miljoen gulden provisie verdiende. Daarbij kocht het ABP voor 703 miljoen gulden onroerend goed van de Friesch- Groningse Hypotheekbank. Offi cier van justitie mr. van Opstal, die het strafrechtelijke onderzoek naar de ABP-affaire leidt, bleek van het bestaan van dat rapport niet op de hoogte te zijn. WASHINGTON (DPA-AFP) - De discontorente in de Verenigde Sta ten is gisteren met een half procent verlaagd naar 8,5 procent, zo heeft de Federal Reserve Board, het be stuur van het stelsel van centrale banken in de VS, bekendgemaakt. Het oude tarief gold sinds april van dit jaar. De „Fed" verwees onder meer naar de stagnerende groei van de Amerikaanse economie. Naar dins dag bekend werd gemaakt bedroeg die over het derde kwartaal van dit jaar 1,9 procent, vergeleken met 7,1 procent over de drie maanden daarvoor en 10,1 procent in het eer ste kwartaal. De Amerikaanse regering had de laatste tijd al voorzichtige kritiek laten horen op het krap-geldbeleid van de Fed. Dat beleid zou een ren teverlaging en dientengevolge een verbetering van de economie in de weg staan. DEN HAAG (GPD) - De direc teur van het constructiebedrijf Hollandia Kloos R. M. Lubbers, broer van de minister-presi dent, heeft een kort geding aan gespannen tegen uitgeverij De Haan, uitgever van het boek Zwendel en bedrog in het Ne derlandse bedrijfsleven. Direc teur Lubbers eist onmiddellij ke terugneming uit de boek handel van de vorige week ver schenen uitgave, die is geschre ven door Pieter Lakeman, voorzitter van de Stichting On derzoek Bedrijfsinformatie. Lakeman schrijft onder meer dat de staalpoot van Neder- horst, opgekocht door het fami- liebedrijf-Lubbers Hollandia Kloos, te goedkoop is verkocht en dat het indertijd door minis ter R. Lubbers geleide ministe rie van economische zaken een renteloze lening heeft verstrekt van 2,5 miljoen gulden. Het zou bovendien garanties hebben gegeven voor overheidsop drachten en verliesparticipatie voor een periode van drie jaar. „Dat heeft het ministerie van Lubbers enkele honderden miljoenen guldens gekost. De familie Lubbers heeft het daar entegen tien a twintig miljoen gulden opgebracht", schrijft Lakeman. VS: economische crisis bedreigend WASHINGTON (RTR) - SneUe en ingrijpende actie is nodig om de achteruitgang van de Israëlische economie tot staan te brengen. De huidige economische crisis vormt een even grote bedreiging voor de veiligheid van het land als één van de vijandige buurlanden. Dit valt te lezen in een rapport van de com missie voor buitenlandse betrek kingen van de Amerikaanse Se naat dat deze week is gepubli ceerd. In het rapport wordt gecon cludeerd dat buitengewoon stren ge bezuinigingen in de overhei- duitgaven nodig zijn om het afglij den naar een ineenstorting van de economie stop te zetten. Als bewijs van de verslechtering van de Israëlische economie wees het rapport op de vermindering van de deviezenvoorraad met 551 miljoen dollar in de maanden juli en augustus op de hoge inflatie die voor dit jaar op 450 procent wordt geraamd. De kans bestaat dat naast bezuinigingen op de overheidsuit gaven ook structurele hervormin gen nodig zullen zijn, zoals bijvoor beeld een herziening van het inde xeringsstelsel waarmee de lonen worden aangepast aan de prijsstij gingen. Misschien moet zelfs het monetaire systeem worden veran derd. Het rapport werd vrijgegeven terwijl Israëlische functionarissen volgens de Washington Post ge sprekken voerden over extra finan ciële hulp door de VS. Het Ameri kaanse Congres heeft voor het op 1 oktober begonnen begrotingsjaar 1985 een bedrag van 1,4 miljard dollar aan militaire hulp en 1,2 mil jard dollar aan economische hulp uitgetrokken voor Israël. Volgens het rapport kan finan ciële steun door de VS slechts een bijdrage leveren aan de oplossing van de problemen. Op zich zullen de hyperinflatie, de arbeidsonrust, de lage produktiviteit, de dalende inkomsten, de groeiende werkloos heid en de lagere export daardoor niet kunnen worden verholpen. Acties gisteren uitgebreid UTRECHT (ANP) - Spontaan be gonnen stakingen bij enkele grote bedrijven hebben gisteren, op de derde dag van FNV-acties tegen de bezuinigingen op de sociale uitke ringen en het ziekengeld, geken merkt. Bovendien sprak de meer derheid van de Tweede Kamer, WD en CDA, zich gistermiddag uit voor de kabinetsplannen om de ww- en wwv-uitkeringen tot 70 procent te verlagen en de wao-uit- keringen terug te brengen tot on geveer 71,5 procent. Een poging van het CNV om de Kamer op het allerlaatste moment nog op andere gedachten te brengen, liep dus op niets uit. Bij de Rotterdamse Droogdok maatschappij RDM, waar 1600 mensen werken, besloot het perso neel gistermiddag tijdens een kan tinebijeenkomst het werk tot mor genochtend neer te leggen, en ook bij de sigarettenfabriek Turmac in Zevenaar (900 werknemers) en bij het off shore-constructiebedrijf Grootint in Zwijndrecht (500 man) werd een werkonderbreking uitge breid tot een staking van een dag. In totaal hebben gisteren vol gens de FNV werknemers bij 110 bedrijven en overheidsdiensten op de een of ander manier aan de pro testacties van de vakcentrale mee gedaan. Een schatting van het aan tal deelnemers was nog niet te ma ken, maar de vakcentrale kon te- APELDOORN - Bestuurs- en kaderleden van de FNV trokken gister morgen per stoomtrein door Gelderland. In Apeldoorn stapten werkne mers van het metaalbedrijf Weweler aan boord. (foto anpi vreden constateren dat de actiebe reidheid weer hoger was dan dins dag, toen er ongeveer 20.000 men sen aan het protest meededen. "De acties lopen nog steeds boven ver wachting", aldus een FNV-woord- voerder. De grootste staking was gisteren in de Rotterdamse haven, waar de werknemers van de meeste stuk- goedbedrijven de hele dag niet werkten. De Rotterdamse stuk goed telt 3500 werknemers, van wie er volgens de werkgevers 500 niet meededen aan de acties. Ook bij het containeroverslagbedrijf Unitcenter werd gestaakt. In Rot terdam vond eveneens de eerste staking in de bouw plaats: onge veer 100 bouwvakkers die bezig waren met de aanleg van een wa terzuiveringsinstallatie in het ha vengebied legden het werk neer. Verder werd er de hele dag ge staakt bij de twee vestigingen van de machinefabriek Kloos in Kin derdijk en Capelle aan den IJssel (500 man) en bij een deel van de 100 man personeel van Weweler Metaalindustrie in Apeldoorn. De staking bij het Soester bedrijf Howson Algraphy beleefde giste ren zijn derde en laatste dag. Een aangekondigde staking bij papierfabriek De Hoop in Eerbeek (100 werknemers) ging volgens de FNV niet door omdat de actie scha de aan het machinepark tot gevolg zou hebben. Wel werd er een korte werkonderbreking gehouden. Een werkonderbreking was er ook bij het grafische bedrijf Rotabest in Best, ondankq het feit dat de grafi sche bond FNV niet tot acties had opgeroepen. Bij de machinefa briek Thomassen in De Steeg was een kantinebijeenkomst voor een derde van de 150 werknemers aan leiding om ook de rest van de dag het werk niet meer te hervatten, al dus de FNV. Kleine acties in de vorm van kor te werkonderbrekingen, kantine bijeenkomsten en poortacties wa ren er gisteren behalve bij onge veer tachtig bedrijven in de indus trie ook bij een tiental onderne mingen in de voedingssector en bij een aantal bedrijven in de bouw en in de dienstensector. In de over heidssector was er gisteren alleen een werkonderbreking van enkele uren van ongeveer 200 ambtenaren van gemeentewerken in Rotter dam. AMSTERDAM (ANP) - De curato ren van de failliete Tilburgsche Hy potheekbank behoeven niet te openbaren of De Nederlandsche Bank al in 1981 een waarschuwing heeft gegeven aan De Tilburgsche. De rechtbank in Breda heeft dat beslist, zo heeft mr G.J.M. Zuidin- ga, de advocaat van de Amster damse effectenmakelaar J. Brink, desgevraagd meegedeeld. Brink had geëist dat hij die informatie zou krijgen. De Tilburgsche Hypotheekbank is in 1983 failliet verklaard. De Ne derlandsche Bank oefent volgens de Wet Toezicht Kredietwezen het toezicht uit op banken. De centrale bank staan verschillende mogelijk heden ten dienste om in een vroeg stadium in te grijpen als een bank in moeilijkheden dreigt te komen. Dat kan beginnen met een waar schuwing en via een aanwijzing en stille curatele terecht komen bij een noodregeling. De laatste is ver gelijkbaar met een surséance van betaling. Effectenmakelaar Brink wil we ten of De Nederlandsche Bank in 1981 gebruik heeft gemaakt van de mogelijkheden van een waarschu wing of een aanwijzing. Zo niet, dan zou hij mogelijk een procedure tot schadevergoeding willen begin nen tegen de centrale bank, want volgens Brink was al in 1981 duide lijk dat het met de Tilburgsche bergafwaarts ging. Brink zal tegen de uitspraak in cassatie gaan, zo deelde zijn advo caat Zuidinga desgevraagd mee. Als een van de gronden daarvoor voerde hij aan dat de informatie onder meer is geweigerd om de ene schuldeiser (Brink) niet te bevoor delen ten opzichte van andere. Nog afgezien van het feit dat de groot ste schuldeiser. De Nederlandsche Bank, over veel meer informatie beschikt, had Brink juist geëist dat de gevraagde informatie gedepo neerd zou worden bij de griffie van de rechtbank, zodat alle belang stellenden er kennis van zouden kunnen nemen, aldus Zuidinga. ADVERTENTIE Beursberichten op pagina II ISOlCrCfl'^ 'S e6n van V^'N samenwer'<ende Gasbedrijven. TT j DEN HAAG (ANP) - PvdA-senator Vermeer is het volstrekt niet eens met de kritiek die zijn WD-collega Zoutendijk dinsdag tijdens de Al gemene Beschouwingen in de Eer ste Kamer heeft geuit op de parle mentaire enquête-commissie uit de Tweede Kamer als zou zich de suggestie „rechter in eigen zaken" opdringen. Vermeer stelde giste ren op de laatste dag van de be schouwingen dat er bij de RSV-en quête geen sprake is van een straf zaak of een civiel rechtelijke proce dure maar dat het louter gaat om het boven tafel krijgen van feiten. Zoutendijk doelde op het feit dat in de commssie mensen zitten die als minister of lid van de betrok ken kamercommssie mede verant woordelijk zijn geweest voor het gevoerde beleid inzake RSV. „De Tweede Kamer zal een politiek oordeel geven over het beleid. Ik hoop dat het in plaats van wat wel wordt gesuggureerd een subjectief oordeel een afstandelijk oordeel wordt", aldus Vermeer. Het is volgens hem duidelijk dat er fouten zijn gemaakt, maar dat is iets anders dan dat men fout is ge weest, zo betoogde de socialist. Hij vindt het overigens „buitenge woon jammer" dat er in de Eerste Kamer over de RSV-enquête is ge sproken nog voordat de commissie het eindoordeel heeft gepubli ceerd. Zoutendijk verweerde zich tegen de aanval met de opmerking dat er de afgelopen tijd dermate veel in de pers over de RSV-enquête en mogelijk uitkomsten is gepubli ceerd, „berichten overigens die niet van ons afkomstig zijn", dat het „verstandig is daar politiek op te reageren". Zowel Vermeer als Zoutendijk gaf gisteren vooralsnog geen steun aan het voorstel van de CDA-er Christiaanse het RSV-rapport ook op de agenda van de Eerste Kamer te zetten. Vermeer: „Ik heb twijfel over die noodzaak, omdat de Twee de Kamer al een politiek oordeel geeft". ADVERTENTIE Early delivery of the FINANCIAL TIMES now available in Leiden surrounding area), Delft, The Hague, Rijswijk, leidschendam and Wassenaar

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 9