VS en Moskou willen praten Geweld houdt aan in Spanje Groenen bang voor het compromis DESSO DOET MEER MET TAPDT Wellicht volgend jaar onderhandelingen Strijd over koers buitenlands beleid ZOALS T0T7JAAR SCHRIFTELIJKE GARANTIE DONDERDAG 22 NOVEMBER 1984 BUITENLAND PAGINA 7 WASHINGTON Onderhandelingen over wapenbeheersing tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie zullen waarschijnlijk begin volgend jaar hervat worden. Dat kan ge beuren na een gesprek tussen de ministers van buitenlandse zaken Shultz en Gromyko. Op het ministerie van buitenlandse Europa zullen ontmoeten. Zij zul- zaken in Washington is afgelopen len het dan eens moeten worden zaterdag een boodschap uit Mos- over een nieuwe formule die kan kou ontvangen waarin een voorbe- leiden tot de hervatting van ontwa- reidend gesprek tussen de minis- peningsbesprekingen. ters van buitenlandse zaken Shultz en Gromyko wordt voorgesteld om President Reagan heeft tijdens over wapenbeheersing en andere zijn gesprek met Gromyko eind zaken te praten. In Washington september op het Witte Huis een wordt aangenomen dat Gromyko algehele hervatting van de wapen en Shultz elkaar in januari of fe- beheersingsbesprekingen voorge- bruari in Moskou of elders in West- steld. De formule die daarbij ge- WASHINGTON - Achter de aan kondiging van Jeane Kirkpatrick dat zij op zal stappen als VN-verte- genwoordigster van de Verenigde Staten gaat een felle strijd schuil die zich binnen de Amerikaanse re gering afspeelt over de koers van de Amerikaanse buitenlandse poli tiek in de komende jaren. Een strijd tussen conservatieven en minder conservatieven die vooral wordt uitgevochten over Midden- Amerika. door Jaap van Wesel De conservatieven, waartoe Jea ne Kirkpatrick behoort, zijn, even als het Pentagon met minister van defensie Weinberger en de CIA, van mening dat Nicaragua met har de hand moet worden aangepakt: opvoeren van de steun aan de con tra's in Honduras, militaire samen werking met Honduras, niet uit sluiten van militaire actie en moge lijke blokkades. Het kankergezwel dat het sandinistische bewind is, dient onverwijld worden uitgesne den, waarbij het woord 'invasie' net niet valt. Wel worden de geruchten die twee weken geleden verspreid werden over de mogelijke komst van Russische MIG-gevechtsvlieg- tuigen naar Nicaragua gezien als een opzettelijk 'lek' van het Penta gon en de CIA om de Amerikaanse publieke opinie te laten geloven dat Nicaragua een Russische satel liet is onder de ogen van Amerika. Minister van buitenlandse zaken Shultz heeft dat onware MIG-lek een 'misdaad' genoemd. Hij vindt dat de sandinisten voorzichtig en COLOMBO (Rtr.) - De Srilankaan- se autoriteiten hebben voor het hele land de avondklok afgekon digd. Alle scholen blijven dicht omdat de regering bang is voor wraakacties tegen de Tamil-min- derheid na een aanslag op een po litiepost, waarbij 29 mensen om het leven kwamen. De avondklok blijft van kracht tot morgenoch tend met minder radicale middelen moeten worden aangepakt. Een di plomatieke regeling sluit hij niet uit, zoals voortzetting van de be middeling van andere Latijnsame- rikaanse landen via de zogenaam de Contadora-besprekingen. Deze interne strijd binnen de re gering is nog steeds gaande. Jeane Kirkpatrick, een expert op het ge bied van Midden-Amerika, hangt de harde lijn aan. Ze heeft als VN- ambaSsadrice veel meer belang stelling getoond voor een zaak als Midden-Amerika dan voor het VN- gebeuren, waar zij zeer vaak schit terde door afwezigheid. Hoewel zij de Amerikaanse VN-ambassadrice was, was zij meer in Washington aanwezig dan bij de VN. Zij kwam hoogstens bij de Veiligheidsraad om een verklaring voor te lezen en stapte dan meteen weer op. Zij toonde een uitgesproken minach ting voor de Verenigde Naties. Dat gebrek aan belangstelling leidde ook wel eens tot irritaties bij collega's, zoals twee weken gele den toen Nicaragua om een spoed debat vroeg van de Veiligheids raad. Op Amerikaans verzoek werd dat debat tot 's-avonds uitgesteld om mevrouw Kirkpatrick in staat te stellen zelf aanwezig te zijn. Le den van de raad offerden hun vrije avond op, maar mevrouw Kirkpa trick verscheen niet. Het ligt voor de hand dat Jeane Kirkpatrick de VN voor een be langrijke functie wil inruilen. Zij zou de regering-Reagan wel willen blijven dienen, maar dan alleen als de post van buitenlandse zaken of adviseur voor veiligheidszaken vrij zou komen. Shultz is echter niet bereid en niet van plan op te stap pen als minister van buitenlandse zaken, al was het alleen maar om te voorkomen dat iemand van de con servatieve school het roer over neemt. En ook McFarlane, de hui dige veiligheidsadviseur, zal in de komende regering-Reagan aanblij ven zodat er voor mevrouw Kirk patrick weinig eer te behalen is. Daarom heeft zij maar besloten als ambteloos burger terug te keren naar Washington. hanteerd werd is 'paraplu-onder handelingen' waarmee de presi dent wil zeggen dat alle zaken on der een paraplu moeten worden gebracht, te weten: strategische wapens, middellange-afstandsra- ketten, ruimtewapens, chemische wapens, conventionele wapens in Europa en 'vertrouwenwekkende maatregelen'. De oorspronkelijke Russische eis was dat Amerika de plaatsing van middellange-af- standsraketten in Europa moet sta ken als voorwaarde voor een her vatting van de ontwapeningsbe sprekingen, die door de Russen vo rig jaar werden afgebroken toen de plaatsing van die raketten in West- Europa begon. Op de Amerikaanse 'paraplu'-ge- dachte was het Russische ant woord dat de Sowjet-Unie wel over ruimteraketten wil praten, los van andere zaken. Maar daar voelden de Amerikanen weer niets voor. Behalve dat de Verenigde Staten en Rusland het inhoudelijk over vrijwel niets eens zijn, liggen ook de prioriteiten ver uit elkaar. De Russen willen graag over ruimte wapens onderhandelen omdat zij daarin voorliggen, en die voor sprong willen behouden. De Ame rikanen zijn bezig een raket te ont wikkelen die een Russisch ruimte- projectiel zou kunnen vernietigen. Om de ontwikkeling van die Ame rikaanse raket af te stoppen, heb ben de Russen een bevriezing van alle ruimtewapens voorgesteld, waar de Amerikanen niet voor voe len zonder dat te koppelen aan an dere zaken, zoals de midden-af standsraketten. Na een lange periode waarin zo wel de leiders in Moskou als Was hington op de barricade zaten en zich in hun harde posities ingroe ven, is er nu zowel in Moskou als Washington sprake van een zekere versoepeling. President Reagan heeft zijn retoriek ten aanzien van Rusland als het 'rijk van de slecht heid' laten varen en Tsjernenko sprak vorige week in Moskou over de wenselijkheid terug te keren naar het tijdperk van detente. TEL AVIV - Het Israëlische leger heeft dinsdagmiddag op de bezette westelijke Jordaanoever tijdens gevechten tussen voor- en tegen standers van PLO-leider Yasser Arafat een 23-jarige student dood geschoten. Bij schietpartijen rond de Bir Zeit-universiteit nabij Ra- malla raakten voorts vier Palestijn se studenten en een Israëlische of ficier gewond. door Taco Slagter De onrust op de westelijke Jor daanoever houdt verband met de MADRID - Amper zestien uur na de moord op de baskische nationa listische leider Santiago Brouard is Spanje opnieuw opgeschrikt door een aanslag. Gistermorgen namen twee jeugdige overvallers in Ma drid de dienstauto onder vuur van generaal b.d. Luis Roson Perez. Zowel generaal Roson als zijn mili taire chauffeur raakten bij de aan slag ernstig gewond. Een van de vier kogels, waardoor generaal Ro son getroffen werd, raakte zijn le ver. Na een bijna vijf uur durende operatie werd de toestand van ge neraal Roson nog als zeer ernstig omschreven. door Gerrit-Jan Hoek De militaire chauffeur werd door drie kogels getroffen, onder andere in zijn hoofd. De twee daders, die na de aanslag voorbijgangers met hun vuurwapens bedreigden, wis ten ongehinderd te ontkomen on danks dat op alle uitvalswegen en in de Madrilleense metro uitgebrei de controles werden uitgevoerd. In de eerste verwarring rond de aanslag, de eerste op een generaal sinds op 29 januari van dit jaar ge neraal Quintana werd vermoord, werd gesproken over een tweede Palestijnse student gedood op Westoever vandaag geopende Palestijnse Na tionale Raad (het Palestijnse parle ment in ballingschap) in de Jor daanse hoofdstad Amman. De onlusten bij de universiteit maakten duidelijk dat Arafat nog over voldoende steun beschikt van de Palestijnen in de door Israël be- aanslag op generaal Montenegro, maar dit gerucht bleek achteraf vals te zijn. Met de twee aanslagen op de bas kische nationalist Brouard en ge neraal Roson is de gevreesde spi raal van geweld opnieuw in wer king getreden. Over de identiteit, de ideologie en de achtergronden van de daders tast men nog steeds in het duister. Diverse telefoontjes, die dinsdagavond de baskische media bereikten, en waarin de ver antwoordelijkheid voor de moord op Brouard werd opgeëist door het anti-terreurcommando GAL, wer den later door iemand, die ver klaarde in naam van deze organisa tie te spreken, weer ontkend. Som mige waarnemers brachten de aan slag op Brouard in verband met de zette gebieden. Weliswaar bestre den rivaliserende groepen elkaar, maar er was ook een groot verzet tegen het ingrijpen van het Israëli sche leger. Uren lang werden Israë lische soldaten met stenen beko geld. Het was een gevolg van de weigering van Israël vertegen woordigers van de Palestijnse Na tionale Raad op de westelijke Jor daanoever toestemming te geven in Amman aanwezig te zijn. Een Israëlische legerwoordvoer- der zei dinsdagavond te verwach ten dat de spanningen op de weste lijke Jordaanover de komende da gen zullen toenemen en geweiduit- barstingen waarschijnlijk niet zijn te voorkomen. 20e november, de datum waarop extreem rechts het overlijden van de dictator Franco herdenkt. De wapens die de moordenaars van Brouard bij de ingang van diens artsenpraktijk achterlieten, kunnen wellicht een indicatie vor men voor de identiteit van de da ders. Een van de wapens is een mi trailleur van Italiaanse makelij, die volgens specialisten zelfs op de Spaanse zwarte markt nauwelijks verkrijgbaar is. Deze omstandig heid zou er op kunnen wijzen, dat de daders van Italiaanse afkomst zijn. Het is een publiek geheim in Spanje, dat Italiaanse neo-fascis- ten en Spaanse rechts-extremisten elkaar regelmatig hand en span diensten bewijzen door het vuile werk van de ander op diens terrein op te knappen. waar wetenschappers in het be gin van de jaren veertig de eer ste atoombom in elkaar hebben gezet, is gerenoveerd en tot mo nument verklaard. Bij de heropening van het ge bouw verklaarde generaal-ma- joor Niles J. Fulwyer dat slechts weinig plekken op aar de een grotere betekenis heb ben „omdat de mensheid hier haar grootste technologische verworvenheid heeft eigen ge maakt". Hij omschreef de uit vinding van de atoombom als „één van de meest fantastische gebeurtenissen in de geschie denis van de mensheid". Gisteravond laat eiste ETA Mili- tar de verantwoordelijkheid op van de aanslag op generaal Roson. De figuur van de generaal lijkt zorg vuldig gekozen te zijn door de ETA. Generaal Roson, administra teur van de landmacht voor hij vier dagen geleden met pensioen ging, is de oudere broer van Juan Jose Roson, minister van binnenlandse zaken in enkele UCD-regeringen onder premier Adolfo Suarez. Mi nister Roson onderscheidde zich in zijn ambtsperiode door zijn succes volle operatie om met de ETA-poli- tico-militar een staakt-het-vuren te bereiken en gedaan te krijgen dat meer dan honderd voormalige le den van ETA-pm weer in het nor male leven integreerden. Deze ope ratie is door de harde kern van de ETA Militar altijd fel bestreden. Volgens ingewijden, en die me ning werd bevestigd door minister van defensie Serra, staan beide aanslagen niet op zichzelf, maar in nauw verband met elkaar. De op zet zou zijn juist de twee sectoren, die kritisch staan tegenover de on derhandelingen met de radicale ETA-militar, de radicaal-nationa listische coalitie Herri-Batasuna en het Spaanse leger, zodanig te prik kelen en te irriteren, dat het deze zomer gestarte informele vredes overleg ernstig belemmerde of zelfs geblokkeerd zou kunnen wor den. Franse krant: 3000 Libiërs nog in Tsjaad PARIJS (GPD) - In het noordelijk deel van Tsjaad zouden zich op het ogenblik drieduizend man Libi sche troepen bevinden, die worden ondersteund door 57 tanks, 7 heli kopters en raketbatterijen. Een deel van deze troepen zou kersvers uit Libië zijn aangevoerd. Deze gegevens, die afkomstig zijn van het ambtelijke 'secreta riaat voor de nationale defensie' werden gisteren gepubliceerd door het Parijse ochtendblad Libéra- tion. Het blad drukte er meteen het commentaar bij af van het ministe rie van defensie, waar men ver klaarde dat de cijfers op fantasie berusten. Het incident is een van de vele die duidelijk maken dat er ofwel in regeringskring de opperste ver warring heerst over de ware stand van zaken in Tsjaad, danwel dat men het Franse pubüek poogt met uiteenlopende gegevens zand in de ogen te strooien. Premier Fabius verklaarde gis termiddag in het parlement dat zijn regering alle maatregelen zal nemen om te maken dat het ver drag tussen Libië en Frankrijk (tot wederzijdse terugtrekking van alle troepen) wordt nagekomen. „En het is nodig dat het helemaal wordt nagekomen", aldus Fabius. Terwijl Fabius sprak meldde de regeringswoordvoerder in Tsjaad dat Libische helikopters troepen van Tsjaad beschoten hadden en dat Libische Antonov-toestellen verkenningsvluchten hadden uit gevoerd boven het noorden van het land en ten oosten van de hoofdstad N'Djamena. Het satirische weekblad Le Ca nard Enchainé merkt op dat „het succes van Mitterrands reis naar Kreta daarin gelegen is dat hij er levend weer vandaan gekomen is. MEXICO (AFP) - Het dodental van de gasexplosie in Mexico-Stad is volgens de laatste cijfers gestegen naar 498. Het aantal gewonden be draagt ongeveer 3.000. Dit maakte het Mexicaanse rode kruis gisteren bekend. Andere bronnen spreken van zo'n 5.000 gewonden, van wie er ongeveer 100 in zorgwekkende toestand verkeren. Het ministerie van binnenlandse zaken sloot in een gisteravond uitgege ven verklaring niet uit dat het dodencijfer voorlopig zal blijven stijgen, aangezien nog niet alle puinhopen zijn doorzocht en voorts de toestand van een aantal gewonden hopeloos is. In het hoorden van de hoofdstad is inmiddels begonnen met hei begraven van de slachtoffers van de ramp. (foto anp> Lab atoombom nu monument WHITE SANDS (DPA) - Het la boratorium op de White Sands Missile Range in de Ameri kaanse staat Nieuw Mexico, Het is nog maar een week of zes geleden dat de gemeenteraads verkiezingen in de Duitse deel staat Noordrijn-Westfalen het opnieuw aantoonden en beves tigden: in de Duitse politiek zul len de Groenen niet alleen een belangrijk en blijvend verschijn sel zijn, de Groenen zullen te- s in tal van gemeenteraden, deelstaatparlementen en wel licht straks ook in de Bondsdag een sleutelpositie innemen. De sleutel tot de vorming van ;en stadsbestuur of een regering die op meerderheid kan rekenen. CDU/CSU en FDP raken, zo is de trend, hun meerderheid kwijt en de SPD behaalt alleen ook (veel) minder dan 51 procent. Een grootscheepse enquête van het weekblad Der Spiegel bevestig de die tendens vorige week nog is: de Groenen in het centrum de macht. door Leo Maat Regeren is vooruitzien en dus barstte met name in de SPD al vast in alle hevigheid een strate gie-discussie los. Het vporuit- zicht op een mogelijke rood groene coalitie werd door de so ciaal-democraten heel verschil lend beoordeeld. In Noordrijn-Westfalen regeert nog de SPD, maar zoals het er nu uitziet zullen de deelstaatverkie zingen in mei een eind maken i de parlementaire meerder heid, waarop de regering nu rust. Minister-president Rau zag de bui hangen en verklaarde vorige maand: de SPD sluit niemand uit, maar is in staat met iedere politieke tegenstander samen te werken als er goede afspraken te maken zijn. Kortom: alles is mo gelijk. Onmiddellijk daarop raakten de gemoederen verhit. SPD-poli- ticus Baumer kondigde aan niet herkiesbaar te zijn voor het deel staatparlement. Hij noemde het ongeloofwaardig als een regering zich door SPD en Groenen zou laten steunen. De in het Roergebied invloed- rijke voorzitter van de vakbond voor de mijnbouw (waaronder, let wel, ook de kernenergie wordt gerekend) Schmidt zei het zo: Men mag zich niet afhanke lijk maken van lieden, wier stra tegie het is stampij te maken, zonder verantwoordelijkheid te willen dragen. Schmidt heeft een voorkeur voor een SPD-minder- heidsregering, die door het CDU gedoogd (de Duitsers zeggen ge tolereerd of geduld) wordt. Een 'grote coalitie' van SPD en CDU is volgens Schmidt ook denk baar, maar minder waard om na te streven. Schmidts grote voor beeld is de Scandinavische poli tiek, waarbij de grootste partij door de op één na grootste ge steund wordt. Links Ook anderen mengden zich in deze strategie-discussie. Deel staat-minister Zöpel stelde zich op het standpunt, dat er niet met de CDU of 'zelfs' met de FDP moest worden samengewerkt. Dat zou de SPD maar splijten. De SPD moest integendeel naar links oprukken, omdat de so ciaal-democraten anders weer een 33-procent-partij zouden worden. Zijn conclusie: dan maar een minderheidsregering met steun van de Groenen. Een dergelijke constructie be stond reeds in de Bondsrepu bliek: in de deelstaat Hessen. Totdat de Groenen dinsdag hun steun aan minister-presidefit Börner (SPD) opzegden en daar mee een eind maakten aan het rood-groene experiment, dat nog geen half jaar heeft mogen du ren. In één klap staan de voor standers van de rood-groene sa menwerking met hun mond vol tanden en klinkt het bij de tegen standers het zie-je-wel. Iedereen beseft dat het misluk ken van politieke samenwerking in Hessen grote gevolgen zal hebben voor de Duitse politiek De Groen-rode coalitie in Hessen is niet n Alternatieven zelfs om met de SPD te praten. en verklaarde dat er in hen zo fundamentele zaak geen compromissen te slui- op alle niveau's. Ook de Groenen beseffen dat. Wat bracht hen er dan toe om de gedoogsteun in te trekken? Het conflict in Hessen onstond rond een voor de Groenen we zenlijke kwestie. De nucleaire opwerkings- en verrijkingsfa- brieken Nukem en Alkem in de stad Hanau, nabij Frankfort, zou den gesloten moeten worden, zo spraken de leden van .de Groe nen onlangs uit. De fractie van de Groenen maakte daar een har ten zijn. Minister-president Börner zocht dat compromis wel. Hij stelde voor om Nukem de ge vraagde nieuwbouw toe te staan, onder strikte voorwaarden. Het oude complex moest gesloten worden, zodra de nieuwbouw ge reed was en de verrijking van uranium mocht alleen nog zoda nig gebeuren, dat het onbruik- Hans Apel: Groenen willen geen vuile handen maken. (foto pn baar was voor de vervaardiging van kernwapens, zo de Groenen althans één argument ontne mend. Maar een uitzondering op deze regel (voor bestaande leverings contracten) was voor de Groenen de druppel die de emmer deed overlopen. En hoezeer Börner, overigens nooit een groot pleit' bezorger van rood-groene sa menwerking, ook omstandig uit legde dat sluiting in strijd met de wet zou zijn, een aderlating voor de werkgelegenheid zou beteke nen en dat de rood-groene sa menwerking toch het enige alter natief was voor conservatieve politiek, hoezeer hij ook de na druk legde op de gemeenschap pelijke doelstellingen van beide partijen, de Groenen waren on verbiddelijk. Het experiment was mislukt. Dilemma Het dilemma, geschapen door de afweging tussen de strijd te gen kernenergie en kernwapens enerzijds en de strijd tegen werk loosheid anderzijds, wordt door beide partijen nu eenmaal an ders benaderd. Maar behalve deze zakelijke meningsverschillen over politie ke prioriteiten, lijken toch SPD- ers als oud-minister Apel, kandi daat voor het burgemeester schap van Berlijn, gelijk te krij gen in zijn afwijzing van - zoals het in Berlijn heet de Alterna tieve Lijst. Apel meent dat sa menwerking onmogelijk is, van wege het onvermogen van de Groenen om compromissen te sluiten. Groenen willen, en dat is het wezenlijke van de strategie discussie, geen vuile handen ma ken, terwijl de sociaal-democra ten zich bewust zijn van de smal le marges en geloven in de kleine stappen voorwaarts in de poli tiek. Willem Elsschot schreef ooit: tussen droom en daad staan wet ten in de weg en praktische be zwaren. De Groenen in Duits land willen daar niet aan. Het wenselijke gaat boven het haal bare. En zo drijven zij de eens zo kwetsbaar gebleken Duitse de mocratie in een vacuüm, dat, zo lang de FDP een marginaal be staan leidt, de sociaal-democra ten alleen door een wankele n derheidsregering of een grote coalitie met het CDU/CSU kun nen vullen. De angst voor de pijn van het compromis bij de Groe nen, maakt dat zij nog lang zul len moeten blijven dromen. ADVERTENTIE Kiest met zorg de beste garens Maakt er tapijten van in de mooiste kleuren en dessins. Test en controleert ze grondig En geett dan tot 7 jaar garantie! Als de Desso tapijtspecialist u adviseert, installeert en van service voorziet, is dat uw dubbele garantie voor lange jaren tapijtplezier en tevredenheid. U herkent 'm aan de sticker met het Desso garantiebewijs. Vraag ook naar het iniörmatieboekje Tapijt ABC Desso TapijiABC van Desso hen handig boekje vól lips adviezen over 'I kiezen en kopen van tapijt. De Desso-tapijtspecialisl heeft 't voor u. M4--LFM

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 7