Korting gesteund CDA/WD 'Leger bevordert seksueel geweld' Schoolhoofd vecht ontslag aan Onderzoek naar fraude door ex-bisdomdocent Stichting dagvaardt staat om raketten WORDT'T NIET HOOGTIJD VOORN INVENTUM? Oppositie en bonden fel tegen liver alari: EeiDEN HAAG (GPD) Een meerderheid van de Tweede Kamer (CDA en WD) is voor het r karverlagen van de twee werkloosheidsuitkeringen ww en wwv naar 70 procent en de wao- ee[uitkering naar 72,5 procent met ingang van 1 januari volgend jaar. De PvdA noemde deze gr0o'verlaging een eerste stap naar afbraak van de sociale zekerheid, ïider mogen worden uitgeroepen om de politieke besluitvorming te bein- vloeden. Ook hekelde hij de FNV- advertenties van de laatste dagen. n he: Voordat het debat over de kabinet- voorstellen om de uitkeringen te (uni verlagen begon, deed het CNV nog hel een dringend beroep op de kamer- leden. CNV-voorzitter Van der Meulen bood de vaste kamercom missie voor sociale zaken een peti tie aan waarin werd gepleit voor handhaving van de uitkeringen op het huidige niveau. Fel haalde de CNV-voorzitter tdaarbij uit naar CDA-leider De Vries. „Hij komt met een economi sche theorie dat het herstel te dan ken is aan de tot nu toe doorge- voerde verlaging van de uitkerin- t j gen en dat daarom moet worden doorgegaan met het terugbrengen van de uitkeringspercentages. Dat is niet waar. Het economisch her stel is een gevolg van de internatio- ychi- nale opleving en het akkoord dat ko binnen de Stichting van de Arbeid acht is gesloten en dat herstel van de Tioel rendementen inhoudt", aldus Van var der Meulen. deel WD-woordvoerder De Korte vak- veroordeelde tijdens het kamerde bat de FNV-acties. De Korte benadrukte, dat vol gens de WD er geen stakingen Tijdens het kortingsdebat zei De Korte dat er na 1 juli 1985 als de herziening van het stelsel met so ciale voorzieningen moet worden ingevoerd, niet verder mag worden genivelleerd. Hij vond dat ook nu weer de uitkeringen van boven het minimum een grote klap krijgen. Het CDA meende dat bij het ver delen van de bezuinigingen de col lectieve sector niet kan worden ontzien. „Anders moet er een zwa re last elders worden gelegd", al dus woordvoerder Gerritse. Hij wees er op dat door de bezuini gingsmaatregelen van het kabinet de werkloosheid niet verder op loopt en de collectieve lastendruk daalt. De standpunten van de rege ringsfracties werden fel bestreden door de oppositie. CPN-woord- voerster Brouwers vond dat het voor de wao'ers uitstel van execu tie betrof omdat zij per 1 juli 1985 ook op 70 procent worden gezet. De PvdA zei niet mee te willen Lubbers verdedigt korting op ziektegeld Op de publieke tribune van de Tweede Kamer zaten gisteren vice-voor- zitter Bode van de FNV (links) en CNV-voorzitter Van der Meulen om het debat over de korting op de sociale uitkeringen te volgen. Voor aanvang van het debat bood Van der Meulen de kamerleden een petitie aan tegen de verlaging van de uitkeringen. (foto gpd> ROERMOND (GPD) - Voorlopig buiten het bereik van Justitie in Roermond wacht mgr. H. van B. (76) in Lafayette in de staat Louisiana (VS) op een mogelijke vervolging wegens valsheid in ge schrifte. Dat vermeende misdrijf kwam aan het licht bij het uitplui zen van de boekhouding die bij een inval in februari vorig jaar bij het Roermondse filiaal van de Neder landse Credietbank in beslag werd genomen. De officier van justitie mr. J. van den Hark zal volgende maand be slissen of het gerechtelijk vooron derzoek tegen mgr. Van B. zal uit monden in een tenlastelegging en een openbare behandeling door de Roermondse rechtbank. Mgr. Van B., behorend tot de congregatie van de Fathers van Mill-Hill (vroeger gehuisvest in kasteel Aldenghaar in Haelen), nam onmiddellijk na de inval bij de Roermondse bank de wijk naar zijn vroegere standplaats in Louisiana. Mgr. Van B. heeft de Amerikaan se nationaliteit al sinds hij vóór 1974 onder meer werkte als offi- ciaal van een kerkelijke rechtbank. In 1974 werd hij door bisschop mgr. dr. J. Gijsen van Roermond naar het Groot Seminarie in Rol- duc gehaald om er moraaltheologie en kerkelijk recht te doceren. Zijn persoonlijke vriendschap met de Roermondse bisschop stond er borg voor dat hij onderdak genoot in het bisschoppelijk paleis in Roermond. De titel monseigneur verwierf de kerkelijke rechter Van B. bij zijn benoeming tot geheim kamerheer van de paus van Rome. De fraude waarvan de Nederlands-Ameri kaanse geestelijke wordt verdacht, betreft een privé-relatie van hem met de bank in Roermond. Er is dan ook geen nader onderzoek in de richting van het financieel be heer van het bisdom te verwach ten. De officier van justitie mr. H. Overbosch in Roermond verklaar de gisteren met nadruk dat de zaak geheel los staat van het financieel beheer van het bisdpm Roermond. "Noch het bisdom, noch bestuur ders daarvan of kerkelijke stich ting zijn in deze zaak betrokken. De enige relatie van het onderzoek tot de katholieke kerk is het feit dat de verdacht een rk geestelijke De zaak Van B. is een uitloper van het onderzoek door de Fiscale Inlichtingen en Opsporings Dienst (FIOD) en Justitie bij de bank. De beschuldiging van valsheid in ge schrifte heeft onder meer betrek king op het gebruikmaken van ge fingeerde namen bij het openen van rekeningen. Een van de namen die valselijk zouden zijn gebruikt, is die van de Limburgse oud-mis siebisschop wijlen mgr. dr. J. Theunissen, die na een werkzaam leven in verschillende missiegebie den - onder meer als aartsbis schop van Blantyre vanaf 1975 nog een poos vicaris van bisschop dr. J. Gijsen is geweest. Hoeveel geld met de onregelmatigheden ge moeid is geweest, wilde Justitie gisteren niet kwijt. Evenmin wilde zij zeggen voor welk bedrag aan belasting er is ontdoken. De op handen zijnde strafzaak te gen mgr. Van B. heeft de tongen van veel priesters in het hisdom losgemaakt. Vooral het werken met tal van aparte fondsen en stichtingen door het bestuur van het bisdom leidt volgens hen tot een ondoorzichtig financieel beleid bij het bisdom. Sommige paro chies hebben daarom de afdracht van gelden van het bisdom al opge schort. AMSTERDAM (GPD) - PSP-ka- merleden zullen in december bij de behandeling van de defensiebegro ting vragen stellen over het seksue le geweld dat sommige soldaten in het leger wordt aangedaan. Dit heeft PSP-fractielid Chris Huinder gisteren in Amsterdam aangekon digd bij de presentatie van het boek 'Het leger maakt een man van je'. De schrijver, Marcel Bullinga, heeft vijftig soldaten gevraagd naar hun ervaringen met homosek sualiteit, disciplinering en seksu eel geweld binnen het leger. Hij sprak met geestelijke hulpverle ners en verzamelde bovendien ma teriaal uit vier jaargangen van de Knipselkrant Defensie. Hij zegt: „Dit is de eerste inventarisatie in Nederland van wat zich afspeelt onder de oppervlakte van een man nenmaatschappij als het leger". In het boek worden schokkende ervaringen van overheersing en machtsmisbruik geciteerd. Vol gens Bullinga maakt het niet uit of het een legerslaapzaal betreft, een studentenkorps, een jeugdbende of een rijksinrichting voor moeilijk opvoedbare jongens. „Waar man nen langere tijd met elkaar in een groep (moeten) optrekken, daar randen ze elkaar aan". Hij verge lijkt dit seksuele geweld met vrou wen en kindermishandeling bin nen het gezin. „Er is weinig over bekend maar de laatste jaren wordt meer en meer duidelijk dat het een onthutsende omvang heeft". Volgens een geheim rapport dat in 1983 werd opgesteld over mis dragingen van militairen in de Ko ninklijke Landmacht zijn de da ders van vernielingen, vechtpartij en en schandalige ontgroenings praktijken doorgaans ongeschoold en ze hebben „geen passend norm besef'. Als oorzaken van de mis dragingen wordt aangegeven: drankgebruik, verveling en de aan wezigheid van mensen op wie met weinig risico de onlustgevoelens kunnen worden afgereageerd. Er is weinig toezicht en comman danten van eenheden nemen liever geen impopulaire maatregelen die hun carrière bovendien kunnen schaden. „Een goed commandant heeft geen problemen". Volgens het geheime rapport moeten maat regelen worden genomen op het gebied van „opvoeding bij het on derdeel". De vragen die de komende maand in de Kamer zullen worden gesteld betreffen de bescherming van de slachtoffers van seksueel geweld, de voorlichting over dit soort feiten en het informeren over meldpunten. Bullinga verwerpt het bezuini gingsvoorstel van het kabinet om gevangeniscellen door twee perso nen te laten delen. „In mijn boek voer ik voldoende gegevens aan om te kunnen voorspellen dat dat gegarandeerd zal leiden tot aanran ding en verkrachting binnen de Nederlandse gevangenissen". doen aan de afbraak van de sociale zekerheid. „Wat we nu aan het doen zijn is geen eerste fase op weg naar herziening van het stelsel; het is de weg naar afbraak van de so ciale zekerheid", aldus woordvoer ster Ter Veld. De socialiste constateerde dat de regeringsfracties niet wilden in gaan op het aanbod van de vakbe weging de uitkeringspercentages in stand te houden door de werk nemers meer premie daarvoor te laten betalen. Mevrouw Ter Veld zei dat nu in bedrijfstakken en on dernemingen door de vakbewe ging terecht strijd zal worden ge voerd voor bovenwettelijke aan vullingen op de uitkeringen. DEN HAAG (GPD) - Ook de uit kering bij ziekte moet worden ver laagd. Het is niet te verdedigen om het ziektegeld buiten beschouwing te laten, wanneer de overige socia le uitkeringen wèl worden ver laagd. De inkomensachteruitgang voor mensen die geen werk heb ben, is zo voelbaar en van zulk een omvang, dat anderen, die nog wel werk hebben maar tijdelijk een uit kering wegens ziekte krijgen, niet buiten beschouwing kunnen wor den gelaten. Dit zei premier Lubbers gisteren in de Eerste Kamer bij de voortzet ting van de algemene beschouwin gen. WD-senator Zoutendijk had eerder deze ingreep in het ziekte geld „onverstandig" genoemd. Volgens Lubbers is het verschil met Zoutendijk „een andere in schatting van solidariteit in de sa menleving". Lubbers waarschuwde verder dat niet te ontkomen valt aan pre mieverhogingen als de verlaging van de uitkeringen niet doorgaat. De senator zei niet overtuigd te zijn door de woorden van Lubbers en hij handhaafde zijn bezwaren te gen de voorgenomen korting op het ziektegeld. Lubbers sloot zich aan bij eerde re uitlatingen van de ministers De Koning (sociale zaken) en Ruding (financiën), die pleitten voor een grotere afstand tussen minimum- en modaalinkomen. Lubbers be trok daarbij ook de sociale uitke ringen. Van een eventueel econo misch herstel zouden wel de lonen maar niet de uitkeringen moeten profiteren, opperde de minister president in de Eerste Kamer. Lubbers was het met CDA-sena- tor Christiaanse eens dat de ver koop van het kabinetsbeleid beter moet worden geregeld. Volgens de premier kan het kabinet wel din gen beweren, maar de mensen ge loven het pas als het ook in de praktijk blijkt. Zo wordt bijvoorbeeld veel min der gesproken over de werkloos heid nu blijkt dat in ieder geval de stijging achterwege blijft, aldus Lubbers. Hetzelfde zal gebeuren met de koopkracht van de minima. Het kabinet kan nu wel zeggen dat de koopkracht wordt gehand haafd, maar de mensen zeggen vol gens de premier toch: eerst zien, dan pas geloven. Lubbers gaf aan Zoutendijk toe, dat het er alle schijn van heeft dat de wetgever (regering en parle ment) de laatste tijd „slordiger" is geworden. „Ook in het kabinet hebben we erover gesproken. Wij hebben ons niet kunnen onttrek ken aan de indruk dat dit het ge volg is van veelvuldige en soms virtuoze amendering in de Tweede Kamer", zei hij. In Den Haag bood de stichting Verbiedt de kruisraketten gisteren 20.000 dagvaardingen aan aan de Hoge Raad. Ruim 150 belangstellenden woon den de overdracht bij. Buiten werden zij toegesproken door de uit Oegst- geest afkomstige secretaris van de stichting, P.Kruithof. (foto GPD) DEN HAAG - In het gebouw van de Hoge Raad in Den Haag is giste ren een dikke map met 20.000 dag vaardingen tegen de Staat der Ne derlanden uitgebracht. De stich ting 'Verbiedt de kruisraketten' en 20.000 mede-eisers, waaronder de gemeente Woensdrecht, willen dat de rechter eventuele plaatsing van kruisraketten in Nederland ver biedt. „De hollanditis ook in de rechtszaal, dat is ons doel", aldus stichtingsvoorzitter H. Wiebenga. Naar schatting zo'n 150 belang stellenden waren getuige van de overdracht. Procureur-generaal Berger, die namens de staat de dagvaardingen in ontvangst nam, verklaarde dat deze in handen van de regering en de landsadvocaat zullen worden gesteld. Naar ver wachting zal de schriftelijke voor bereiding van het burgerlijke pro ces ongeveer een jaar in beslag ne men. De zaak zal dienen voor de rechtbank in Den Haag omdat dat de 'woonplaats' van de gedaagde De eisers tegen de staat vragen van de rechter dat deze plaatsing en gebruik van de kruisraketten onrechtmatig verklaart, plaatsing verbiedt en tevens verbiedt dat de staat eraan meewerkt of toestaat dat kruisraketten vanaf Neder lands grondgebied worden afge vuurd. Mochten die hoofdeisen niet worden toegewezen, dan DRUGS Antwerpse recher cheurs die tien dagen en nachten twee containers in de Antwerpse haven in de gaten hebben gehou den zijn erin geslaagd drie Neder landers te arresteren die de in deze laadkisten verborgen drugs kwa men ophalen. Er was 520 kilogram marihuana in verborgen. De waar de ervan wordt geraamd op min stens zeven en een half miljoen gulden. wordt gevraagd om een vetorecht voor Nederland op inzet van de kruisraketten en een verbod op het eerste gebruik door het Westen van deze wapens. De 20.000 mede-eisers van de stichting zijn niet alleen particulie ren maar ook vakbonden, politieke partijen, actiegroepen, advocaten- collectieven en andere organisa ties. Ook hebben zich buitenlandse (Westduitse en Engelse) mede-ei sers aangemeld. Behalve de ge meente Woensdrecht heeft ook de Oostgroningse gemeente Finster- wolde zich als mede-eiser opge worpen. Beroep tegen uitlevering verdachten Heineken-zaak AMSTERDAM (ANP) - De twee hoofdverdachten van de ontvoe ring van biermagnaat Heineken en zijn chauffeur Doderer, de 25-jari- ge W.H. en de 26-jarige C.van H., die nog in een Franse gevangenis vastzitten, mogen worden uitgele verd aan Nederland. Dit heeft het Franse Hof van Cassatie gisteren in Parijs bekend gemaakt. De advo caten van het tweetal zullen bij de Franse Raad van State beroep aan tekenen tegen de beslissing van het Hof. Die procedure kan vol gens de advocaten wel enkele maanden duren. Het is onwaarschijnlijk, dat de twee vóór de behandeling van hun appèl bij de Raad van State aan Ne derland worden uitgeleverd. Winkeliers in Arnhem mogen dieven zelf verbaliseren ARNHEM (GPD) - Arnhemse winkeliers kunnen binnenkort winkeldieven zelf verbaliseren. Op die manier hoopt de Ar- nehmse politie diefstallen doel treffender te bestrijden. De dief zal een geldstraf opgelegd krij gen die viermaal de waarde van de gestolen waar bedraagt. Deze nieuwe aanpak is ont wikkeld in nauw overleg met de Arnhemse winkeliersvereni gingen, de Arnhemse onderne mersvereniging en de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Midden-Gelderland. Hier toe is gekozen omdat het justi tiële vervolgingsapparaat het aantal winkeldiefstallen niet meer aankan en zodoende ge dwongen is dergelijke aan klachten te seponeren. In de praktijk komt het er straks op neer, dat de winkelier zelf een proces-verbaal kan op stellen, nadat hij een winkel dief op heterdaad heeft betrapt. Dat proces-verbaal zal daarop worden ondertekend door de politie, waarop de betrapte naar huis mag. Enkele dagen later krijgt hij een accept-girokaart toegezon den met daarop vermeld de door justitie opgelegd geld straf. Voldoet hij die niet, dan zal het Openbaar Ministerie tot strafvervolging overgaan. Met de Arnhemse politie is afge sproken, dat die zaken niet ter zijde zullen worden geschoven. Raadselachtige dood vrouw in Eindhoven EINDHOVEN (ANP)- De Eindho- vense gemeentepolitie is een groot scheeps onderzoek begonnen naar de omstandigheden waaronder de 39-jarige vrouw Melahat Ekiz uit Eindhoven om het leven is ge bracht. Het slachtoffer werd maan dagavond levenloos aangetroffen in de douchecel van haar woning in Eindhoven. Aanvankelijk werd aangenomen dat de vrouw een natuurlijke dood was gestorven. Pas dinsdagavond laat rees het vermoeden dat er sprake was van een misdrijf. Het slachtoffer werd gekleed aange troffen. Een eerste onderzoek door een arts leidde tot de conclusie dat de vrouw was gestorven aan een hersenbloeding. Het stoffelijk overschot vertoonde geen uiterlij ke tekenen van geweld. Dinsdagavond verrichtte een arts van de GG en GD een tweede onderzoek. Dat was nodig in ver band met het invullen van de over lijdensakte. Tijdens dat onderzoek ontstond twijfel over de juiste doodsoorzaak. Uit de gisteren verrichte sectie is gebleken dat de vrouw door ver stikking om het leven is gekomen. Die verstikking is volgens inspec teur Van Schaik veroorzaakt door geweld van buitenaf. Welk geweld wil hij in verband met het onder zoek niet zeggen. De vrouw, moe der van drie kinderen, is maandag middag door haar man thuis afge zet na bezoek aan de tandarts. De man is daarna naar zijn werk ge- gaan. Verkeerd infuus mogelijk oorzaak dood meisje (9) ZIERIKZEE (GPD) Toediening van een verkeerd infuus is moge lijk de oorzaak geweest van de dood van de negenjarige Vanessa Cronkhite uit Oude Tonge. Het meisje was zondagmiddag in een manege in Bruinisse van haar paard gevallen en liep daarbij een rugblessure op. Het slachtoffer heeft daarna een infuus toegediend gekregen in het Rode-Kruiszieken- huis te Zierikzee. De infuusvloei- stof is mogelijk de oorzaak van haar overlijden geweest en wordt op dit moment onderzocht door de geneeskundige inspectie en justi tie. Sectie heeft uitgewezen dat de rugblessure niet de doodsoorzaak is geweest. Geneeskundig inspec teur S. Lelie verklaarde gisteren desgevraagd: „Het is niet uitgeslo ten, dat een andere infuusvloeistof is toegediend dan in de bedoeling heeft gelegen". Het meisje kwam zondag tijdens paardrijden in de manege te Brui nisse te vallen. Ze werd met ruglet sel opgenomen in het Zierikzeese ziekenhuis. Maandag verslechter de haar toestand en werd ze over gebracht naar Dijkzigtziekenhuis te Rotterdam, waar ze 's avonds overleed. ADVERTENTIE Den Haag zet man op straat wegens fraude met leerlingenaantallen (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN/DEN HAAG - Het 43- jarige hoofd van een school voor zeer moeilijk opvoedbare kinderen (zmok) in Scheveningen legt zich niet neer bij het besluit van de ge meente Den Haag om hem oneer vol te ontslaan. Hij blijft zich ver zetten tegen de beschuldiging van de gemeente dat hij zou hebben gefraudeerd bij de opgave vah leer lingenaantallen op zijn school. De Haagse gemeenteraad ging afgelo pen maandag in meerderheid met het ontslag akkoord, alleen klein links (PPR, PSP, CPN) stemde te gen. De raadsman van het school hoofd, mr. Klutsow, liet gisteren weten dat hij zeker stappen zal on dernemen om het ontslag onge daan te rnaken. Hij meent dat de gemeente Den Haag geen duidelijk bewijs van fraude heeft geleverd en dat er bovendien niet of onvol doende is gereageerd op het ver weer van zijn cliënt. Het conflict ontstond vorig jaar toen de gemeentelijk inspecteur voor het buitengewoon onderwijs constateerde dat er op de zmok- school in een periode van drie jaar meer leerlingen voor bekostiging waren opgegeven dan er in werkelijkheid waren. Volgens het schoolhoofd heeft hij echter niet anders gedaan dan een traditie voortzetten door ook de leerlingen er bij te tellen die van zijn school naar een internaat waren geplaatst. Deze leerlingen worden vanuit de zmok-school voortdurend begeleid en moeten dus bij de opgave wor den betrokken, zo luidt zijn ver weer. Het schoolhoofd bestrijdt het weerwoord van de gemeente dat hij door ambtenaren telefo nisch zou zijn geïnstrueerd hoe bij de telling te handelen. De man zit inmiddels al geruime tijd thuis en is op wachtgeld ge steld. In juli van dit jaar zag het er naar uit dat B en W hem eervol zou den ontslaan. Maar in de maanden daarna werd hem een compromis voorstel gedaan: hij moest ontslag nemen als schoolhoofd en zou dan als gewoon onderwijzer op de va- caturelijst van de gemeente wor den geplaatst. Het schoolhoofd weigerde: "Ik zou met zo'n com promis mijn vrijheid hebben ver kocht en ik zou er schuld mee heb ben bekend. Ze kunnen mij ner gens van beschuldigen. Daarom heb ik het niet geaccepteerd". Het schoolhoofd en zijn raads man vinden het merkwaardig dat het aanvankelijke voorstel voor eervol ontslag nu is veranderd in oneervol ontslag: "De feiten zijn tussentijds niet veranderd". Het schoolhoofd vindt ook dat hij in deze zaak tot nu toe minder rech ten heeft gehad dan 'iemand die wordt verdacht van een zwaar mis drijf. Hij vertelt dat zijn raadsman spreekrecht had aangevraagd voor de raadsvergadering van afgelopen maandag - een recht waarop ieder een een beroep kan doen. Maar toen hij van zijn spreekrecht ge bruik wilde maken, bleek dat hij niet op de lijst van sprekers was ge plaatst. "Een vergissinkje, zeiden ze", aldus het schoolhoofd. Hij zegt zich erover te hebben verbaasd dat de Haagse gemeente raad zonder enige discussie ak koord is gegaan met het ontslag- voorstel van B en W. Alleen klein links kwam met een stemverkla ring, waarbij werd vastgesteld dat het gemeentebestuur onzorgvuldig had gehandeld. Het schoolhoofd vreest, dat hij door het nu geno men ontslagbesluit per 1 februari uiteindelijk in de bijstand zal be landen. "Maar", zegt hij, "ik blijf doorvechten. Ik zal me tegen dit besluit blijven verzetten tot ik er bij neerval". Met een Inventum ZWAKstroomdeken behoren koude bedden, sokken, truien en kruiken voorgoed tot 't verleden. Vóór 't slapen gpan de Inventum aan en u stapt in een behaaglijk bed. De temperatuur regelt u naar wens. En de oerdegelijke transformator, die de elektrische deken net zo veilig maakt als bijvoorbeeld een speel- goedtrein, zorgt voor een constante temperatuur tijdens uw nachtrust. Inventum ZWAKstroomdekens hebben KEMA-KEUR, I i I zijn verkrijgbaar in 1- en 2 persoonsuitvoering, 1 1 1 J zowel onder- als bovendekenEn zeer beschei- ^<-^4^3== NE' j den in stroomverbruik. U kunt ze zo nodig boven lltiUiiH'LIl dien gewoon op de hand wassen. Dus hygiënisch. INVENTUM ZWAKSTROOMDEKENS, BEHAAGLIJKHEID IN BED.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5