Universiteit aan vooravond van grimmige strijd iC 'Een buitengewoon (iinliike operatie' 'Zuinig beleid nu tegen ons gebruikt Wethouder: haal deel brandtrap maar weg SCHOORSTEEN MARINECOMPLEX OPGEBLAZEN PAGINA 4 LEIDEN DONDERDAG 22 NOVEMBER IS AUe wetenschappeüjke rangen veranderenaUeen hoogleraar blijft O] LEIDEN - De strijd tussen de universi teiten onderling over het wel of niet weggeven van studierichtingen is nog maar net achter de rug of de universitai re gemeenschap wordt opnieuw gecon fronteerd met een reorganisatie. Dit keer wordt gepoogd om intern orde op zaken te stellen. Het is de bedoeling dat volgend jaar alle wetenschappelijke rangen, behalve die van hoogleraar, worden opgeheven en er een andere structuur wordt inge voerd. Hoewel er op grond van dit nieu we stelsel geen ontslagen kunnen vallen, zal het voor het wetenschappelijk perso neel aan de Leidse universiteit toch gro te gevolgen hebben. De invoering moet niet alleen de kwa liteit van het wetenschappelijk onder zoek bevorderen, maar moet vooral geld opbrengen. Hoogbetaald verdwijnt en L.B. van der Meer: daarvoor in de plaats kunnen een aantal laag-gesalarieerden komen. Zelfs in tij den dat er over veel geld valt te beschik ken kan het personeelsbestand niet meer ongebreideld groeien. Het aantal personeelsleden per universiteit staat nu vast, tenminste als het volgende reorga nisatieplan zich niet onmiddellijk aan dient. Wetenschappelijk hoofdmedewerker, hoofdambtenaar of medewerker. Niets van dat alles zal nog enige indruk ma ken; deze fraaie benamingen zullen echt tot het verleden gaan behoren. Begin volgend jaar worden binnen alle (subfa culteiten benoemingscommissies in het leven geroepen die moeten gaan bekij ken welke mensen in aanmerking ko men voor de functie Universitair Hoofd docent (UHD) en welke voor de functie Universitair Docent (UD). Geen gemak kelijke klus, want nu al staat vast dat er twee maal zoveel wetenschappelijk hoofdmedewerkers zijn dan het aantal uhd-plaatsen. En wil een wetenschappe lijk hoofdmedewerker geen gezichtsver lies lijden dan zal hij in het nieuwe sys teem tenminste uhd moeten worden. Richtlijnen Criteria voor het uhd-schap liggen voornamelijk op wetenschappelijk ge bied; het aantal publicaties en de be langrijkheid van het onderzoek zal een zeer grote, zo niet doorslaggevende, rol spelen. Het spreekt haast vanzelf voor zo'n gewichtige functie: de sollicitant moet ook het predikaat doctor voor zijn naam hebben staan, in staat zijn de hoogleraar te vervangen en de studenten de nodige vakkennis bij te brengen. In universitaire kringen staan deze criteria al jaren ter discussie - dus ook nu. Volgens de richtlijnen van minister Deetman mag elke kroondocent 1,5 uhd hebben, daaronder mogen weer 2,5 ud zitten én daaronder komen vier verte genwoordigers uit het 'voetvolk', die be namingen krijgen als wetenschappelijk assistent, toegevoegd docent, toege voegd onderzoeker of assistent in oplei- ding (aio). door Saskia Stoelinga In totaal heeft de Leidse universiteit ruimte voor 605 hoogleraren en hoofd docenten. Uitgangspunt is een aantal van 242 hoogleraren in 1992 en daaraan gekoppeld 363 hoofddocenten. Maar in principe is elke universiteit vrij om de haar toegewezen hoeveelheid uhd/ ud'ers in goede harmonie (dat wel!) over de faculteiten te verdelen. Aanschoppen Het zal niemand verbazen dat op alle mogelijke manieren tegen deze regels wordt aangeschopt. Niet alleen door de wetenschappers maar ook door het col lege van bestuur van de universiteit, dat de uiteindelijke verantwoordelijkheid draagt voor de uitvoering van de plan nen. Dat deze beide partijen er vaak on verenigbare meningen op nahouden, is niet verwonderlijk. Het college in Lei den heeft bijvoorbeeld ontdekt dat één uhd op één kroondocent ook tot de va rianten zou kunnen behoren. Een andere Leidse variant is de 'per soonlijk' hoofddocent. Om sommige fa- culteiten in de gelegenheid te stellei meer hoofddocenten aan te stellen dai volgens de verdeelsleutel mogelijk is heeft het college van bestuur voorge j steld de functie van persoonlijk hoofd docent in te stellen. Deze figuur is i opgenomen in de formatie en de univer siteit betaalt dan ook zijn extra salari; bovenop dat van 'gewoon' docent. EeiDE tijdelijke plaats overigens die weer kan/er worden opgeheven. Volgens ingewijden wordt het eer grimmige strijd die zich voor een groover deel nog moet gaan afspelen. Wij luider alvast de bel voor de voorronde. Aan he Vo< woord komen: dr. F. van der Meer (colle voc gelid) contra dr. L.B. van der Meer (uni ver versiteitsraadslid). A propos, zo op hei eer oog ook uiterst geschikte kandidater led voor het uhd-schap. Me "Wie moet bepalen wie de beste is? Wat te doen als al je wetenschappe lijk hoofdmedewerkers even goed zijn en daar toevallig een vrouw bij zit? Krijgt zij de voorkeur? Wie gaat daar op toezien?". Vragen af komstig van Bouke van der Meer. Hij zit namens Unie van Facultei ten en Diensten (UFD) in de uni versiteitsraad. Van der Meer vreest eigenlijk van alles. De samenstelling van de benoemingscommissies, de crite ria, de verdeling, maar bovenal dat van doorstroming geen sprake zal zijn en dat er voor jonge talenten nauwelijks extra plaatsen zullen worden geschapen. Uit de grond van zijn hart: "Het is een operatie die alleen maar bui tengewoon pijnlijk is. Van weten schappelijk hoofdmedewerker naar uhd is te overzien, maar van hoofdmedewerker naar ud is een degradatie, zowel in prestige als in salaris. Daar gaat geen enkele sti mulans vanuit. Niet alleen onder zoek- maar ook onderwijspresta ties zijn moeilijk naar objectieve maatstaven te beoordelen. Nee, ik voorzie dat er grote pro blemen gaan ontstaan. Neem bij voorbeeld de faculteit wis- en na tuurkunde of geneeskunde. Daar zitten veel wetenschappers die van buiten de universiteit worden be taald (tweede en derde geld stroom). Deze mensen kun je niet aan hun lot overlaten, zo oordeelt het college van bestuur. Het gevolg is dat een kroondocent niet de lei ding van acht tot twaalf weten schappers op zich zal nemen; zeker als deze ook nog eens moeten pro- Er zullen daar dus extra uhd'en moeten worden geplaatst. Zoiets zal ongetwijfeld ten koste gaan van theologie, rechten, sociale weten schappen of letteren, waar volgens de interpretatie van het college minder grootscheepse onderzoe ken worden uitgevoerd en dus minder te coördineren valt voor een uhd. De bèta-wetenschappen versus de gamma-wetenschappen. En dit, terwijl letteren 4.618 stu denten telt en geneeskunde 'maar' 1918. En nu al is uitgerekend door dat zelfde college dat er een tekort aan financiën dreigt, willen ze zich exact aan de uitgangspunten van de minister houden. Nee, ik vrees het ergste. Na deze hiërarchische operatie zal er van doorstroming de komende jaren nauwelijks spra ke meer zijn. Ik voorspel dat een deel van de top van de pyramide binnenkort voor tien a twintig jaar muurvast zit, waardoor er voor veel weten schappers nog weinig vooruitzich ten bestaan op een hogere functie". F. van der Meer: L.B. van der Meer (universiteitsraad): "Ik voorzie grote problemen". (foéo Holvast) Gat Collegelid Frans van der Meer er kent het gat van zes miljoen in de begroting. "Dat komt door ons be leid", zegt hij. "Wij zijn al een paar jaar bezig met het aantrekken van goedkoop wetenschappelijk perso neel in tijdelijke dienst. Nee, voor dat beleid schijnen we niet te wor den beloond. Erger zelfs, dat zuini ge beleid in het verleden dreigt nu tegen ons te worden gebruikt, want universiteiten die veel zwaar gewichten hebben - hoofddocen ten dus - kunnen door een grotere inkrimping van de vaste staf geld vrij maken voortijdelijk personeel. Dat hebben we minister Deetman ook in twee brieven laten weten, waarop we overigens nog geen ant woord hebben gekregen. Krijgen we die zes miljoen niet dan zal dat waarschijnlijk ten koste gaan van de wetenschappelijk assistenten. Tja, de besten zullen tot uhd wor den benoemd. Let wel: dit bete kend niet dat de anderen slecht zijn. Binnen het college van be stuur zijn we druk bezig met het formuleren van voorschriften en richtlijnen voor de samenstelling van de benoemingscommissies. We zullen daarbij rekening houden met alle belanghebbenden: vrou wen, mannen, studenten, ga zo maar door. Ik denk aan een aantal commis sies die meerdere adviezen uit brengen. We kunnen geen 350 commissies - voor elke uhd-be- noeming één - in het leven roepen. Dat is onmogelijk; het zou tijd- en geldverspilling zijn om een jaar be zig te zijn het het uitbrengen van adviezen". Ondanks de motie die in de uni versiteitsraad is aangenomen, dat faculteitsraden bij de benoemin gen moeten worden betrokken, laat hij gedecideerd weten: "De fa culteitsraden worden buiten deze procedure gehouden. Anders wordt het veel te persoonlijk. Het college van bestuur zal in nauw overleg met de benoemingscom missie zelf de uiteindelijke beslis sing nemen wie waar komt". "Persoonlijk hoofddocent? Ja, een mogelijkheid om twee gelijk waardige kandidaten toch allebei een hoofddocentschap aan te bie den, maar verwacht daarvan geen wonderen. Het gaat om een tijdelij ke plaats waar we zeer, zeer zuinig mee zullen omspringen, meer be doeld om een aantal psychologi sche problemen op te lossen". Hij denkt hierbij met name aan de bè tafaculteiten. "Als zo'n hoofddo cent vertrekt kan ook niemand die plaats claimen", verklaart hij nog „eens om misverstanden hierover te voorkomen. Theorie? Ook Van der Meer, Bouke wel te verstaan, heeft om grote onrust te voorkomen en om aan alle (psychi sche) problemen tegemoet te ko men een overgangsfase bedacht Hij vindt dat het mogelijk moei zijn dat iemand voor een deel var de tijd uhd wordt en voor een deel Ud, beide functies bij dezelfde vak groep. "De mogelijkheid voor het we tenschappelijk personeel om vooi de functie van hoofddocent in aan merking te komen wordt op die manier vergroot. Geen ministeriële richtlijn verbiedt een dergelijke constructie. Met name in de over gangsfase van 1985 zou de pijn voor velen wat kunnen worden verzacht". De universiteitsraad nam deze motie van Van der Meer aan. Ech ter, zijn opponent en naamgenoot maakte al meteen na de stemming duidelijk hem niet te zullen uitvoe ren. Volgens het collegelid ontstaat er met iemand die tegelijkertijd twee hiërarchisch met elkaar ver bonden functies uitoefent een on werkbare situatie. Collegelid Frans van der Meer: "Tegenover deeltijdfuncties in het uhd-schap of ud-schap staan we in principe niet onwillig. Als hefmaar geen combinaties zijn". Hij raakt even in verwarring als wordt ge vraagd wat hij zou doen als twee uhd'en in deeltijd het uhd-schap willen vervullen. "Dat is theorie, zoiets gebeurt toch niet?". Kleuter- en lagere scholen nu samen 'De Toonladder LEIDEN - Muziek, een lied en bal lonnen begeleidden gisteren de ont hulling van het naambord en de opening van de nieuwe kleuter schoolafdeling van de p.c. basis school 'De Toonladder' aan de Ken- nedylaan. 'De Toonladder', een toepasselijke naam voor deze vlakbij de compo- nistenbuurt gelegen school, is ont staan uit een fusie tussen de lagere scholen 'Het Carillon' en de 'Ko ning Emmaschool' en de kleuter scholen 'Vrolijke Noot' en 'Hum meloord'. Het naambord werd ontworpen door kleuterleidster Saskia de Vries en Piet de Boer. (foto Holvast» Overlast bij flatgebouwen Burgerlijke stand Volksdansen Clubhuis Matilo aan de Zaan- straat houdt morgenmiddag een volksdansinstuif voor ouderen onder de deskundige leiding van Ger Elsenaar. Dit begint om 14.00 Dichter De dichter Ton Lebbink treedt morgenavond op in het Leidse Vrijtijdscentrum tijdens een swingavond. Dit optreden begint omstreeks 22.30 uur. Swingen kan vanaf 21.00 uur. Eten Morgen kan bij eethuis Repel- steel Frans-vegetarisch worden gegeten. Tussen 17.30 en 19.30 uur is de tafel gedekt. Natuurwandeling Het IVN Leiden houdt zater dag een natuurwandeling door het karakteristieke Hollandse landschap van de Ruige Kade, Woubrugge en Koudekerk. De wandeling begint om 10.00 uur op de hoek van de Ruige Kade en Ofwegen in Woubrugge en wordt begeleid door natuurgidsen. Prestatieloop Tijdens de jaarlijkse bazaar van de Rudolph Steinerschool aan de César Franckstraat zal zaterdag 24 november een pres tatieloop worden georganiseerd. Er is keuze tussen afstanden van 2 km start 10.30 uur) en 6,5 en 10 kilometer (start 11.00 uur). In schrijving is mogelijk vanaf Variatie De Randstadspelers presente ren zaterdagavond hun nieuwe programma 'Variatie' in het An- toniusclubhuis aan de Lange Ma re 43. De voorstelling begint om 20.00 uur. Na afloop wordt het gezellig met 'De Silhouettes'. Borrel Handelaar in gebruikte fietsen R.J. Veenhoven viert zaterdag van 16.00 tot 18.00 uur de ope ning van zijn winkel aaii de Lan- gegracht 246 met een borreltje voor belangstellenden. Bingo Zaterdagavond kunnen goklustigen zich uitleven op bin go, georganiseerd door de wan delsportvereniging Zuid-West. Vanaf 20.00 uur zijn er prijzen te winnen in 't Parlement, Nieuw- straat 45. Hardlopen Wie zijn conditie wil testen kan zaterdag in het Leidse Hout deel nemen aan een Coopertest, geor ganiseerd door de Bataven in sa menwerking met de Nederlandse Hartstichting. Vanaf 14.00 uur kan men starten. Wandelen Een stadswandeling door Lei den, met de gratis toegang tot al le rijksmusea, wordt zaterdag en zondag georganiseerd door de ANWB en VW. Van 9.00 tot 14.00 uur kunnen belangstellenden zich inschrijven bij de ANWB aan de Stationsweg. Tevens zijn er rondleidingen door het Leidse stadhuis en kan de Pieterskerk worden bezichtigd. Dichter (2) In café De Baboon (Oude Vest 235) treedt zondagmiddag de dichter-schrijver Simon Vinke noog op. Vanaf 16.00 uur draagt hij voor uit eigen werk. Hardlopen (2) De zwem- en poloclub De Zijl organiseert zondag een Zijlloop over 5, 10 èn 21 kilometer. De start is vanaf U-00 uur bij het clubhuis naast het zwembad De Zijl. Modelboten In het Vijfhovenhuis aan de Hoflaan 169 organiseert de Leid se Modelbotenclub zondag een tentoonstelling van radiogra fisch bestuurbare boten. De toe gang is gratis en het gebouw open van 10.00 tot 17.00 uur. Band In café De Uyl van Holland treedt zondagmiddag de band 'The Mind Jams' op. Het optreden van dit gezelschap, dat latin funk ten gehore zal brengen, be gint om 16.00 uur. Pijpen Het pijpenkabinet aan de Ou de Vest 159a houdt dit weekeinde een speciale verkooptentoonstel ling. Zaterdag en zondag kan men er van 10.00 tot 17.00 uur te recht om pijpen te kopen, deze te bewonderen en zich in het feno meen 'pijp' en de geschiedenis er van te verdiepen. Postzegels Verzamelaars van postzegels en munten zijn maandag vanaf 19.00 uur welkom in het gebouw De Linde aan d$ Herenstraat. Het comité TuinstadwijkJStaal- wijk organiseert daar dan sa men met de Leidse Postezegel- vrienden een ruilbeurs. Vrolijk Bij buurthuis In de Vroolijcke Arke is nog ruimte voor mensen die willen leren bridgen, klaver jassen of biljarten. Dat kan elke vrijdag van 10.00 tot 12.00 uur. Voor meer informatie: 123571. LEIDEN Wethouder Tesselaar (PvdA) heeft gisteravond opgeroe pen tot een vorm van burgelij ke ongehoorzaamheid. Tesselaar deed dat na vragen van het raadslid De la Mar (PSP/PPR) over de brand trappen van flats. Bewoners van de Merenwijkse flat Kraaienhorst klagen al gerui me tijd over de overlast van de brandtrappen. Bewoners en bezoe kers gebruiken de brandtrap om dat ze zo sneller bij de flatwoning zijn. En dat levert nogal wat lawaai op. Met een simpele ingreep, het on derste deel van de brandtrap ver wijderen, is dat probleem op te los sen, stelde De la Mar. Bovendien blijft er dan altijd een vluchtroute. Hij vroeg Tesselaar aan te dringen bij de brandweer op wijziging van de voorschriften. De .brandweer eist namelijk dat de trappen tot op de begane grond lopen. Tesselaar zag daar niets in: "Ik heb het opgegeven gevechten te voeren met dit soort instanties". Maar hij erkende wel het pro bleem. "Ik heb het laatst weer ge zien bij de nieuwbouw op het Doe lenterrein. Ik heb het betrokken woningbouwbestuur de suggestie gedaan om na de keuring door de brandweer het onderste deel van de brandtrap er gewoon weer af te schroeven. Maar u zult mij dit na tuurlijk nooit officieel horen zeg gen". RUGLETSEL - Een 33-jarige man uit Rotterdam is gistermiddag bij het bedrijf HCG aan de Zoeter- woudseweg van een ladder geval len en heeft daarbij rugletsel opge lopen. De ladder gleed weg toen de man deze beklom. Van een hoogte van vier meter stortte de Rotter dammer toen op een betonnen vloer. Hij is naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd. LEIDEN - Geboren: Laurens zv. J.W.van der Veen en A.Pilon, MitcheJ zv. P.E.Hugenholtz en A.Tas, Gert zv. W.Korbijn en E.G.I.M.van der Wee, Mark Henricus Reinier zv. J.M.M.Snij- ers en M.J.H.Kallenberg, Iara dv. C.de Witte, Amanda dv. J.A.Huschka en C.J.W-Nieuwenhuysen, Lin Ya dv. S.Chou en C.L.Ng, Mitchell zv. S.R.van der Kwaak en A. van Hal, Jeroen Wilhel mus Marie zv. R.A.M.van der Zalm en E.W.M.Verhoef, Daisy Elisabeth Maria dv. J.J.van Loef en E.M.van Es, Frits zv. J.W.Voskamp en jonkvr.G.A.J.Alberda van Ekenstein, Nicolette dv. E.W.Pavlo- vics en L.Morrisson, Fatima dv. H.Zer- rou en K.Amari, Helena Joanna Christi na dv. B.P.J.M.Paagman en C.J.T.M.van Lieshout, Maarten Michael zv. J.Janson en R.van der Velde, Esra dv. M.M.Tasan en S.Kaplan, Dennis zv. D.van der Mee en A.T.M.Weijers, Lambertus Atzema zv. IJ.H.M.N.Folmer en E.L.M.Teppe- ma, Dirk Reinier zv. J.van Dijk en C.M.F.van der Zande, Nick Wiard zv. E.van der Put en W.A.S.Fritz, Farid zv. A.Abdales en M.Bouazaoui, Arno zv. C.van Wolferen en I.van Egmond, Wal ter zv. E.J.G.M.van den Berg en G.J.M.de Horde. Christina Wilhelrni- na dv. P.W.A. Overdiep en S.C. Noord- uyn, Eveline Sabine dv. J.G.J. Bauman en M.J.A.T. van de Kruijs, Aukje dv. A.F. van Belkum en B.F.M. Maasdijk, Leendert zv. A. van Egmond en E. de Graaf, Gideon Alexander zv. S.P. Baltes en W.G. Noordhoek, Theunis Gijsbertus zv. W. de Vreugd en L. Durieux, Frank zv. J.A.H. Groenewoud en E.M. van Ba- tum. Ivo Rogier zv. A.J. van der Poel en I.H.J. van Gelder. LEIDEN - Met een klap is gistermorgen rond half twaalfde schoorsteen van het voormalige ketelhuis van het Marinecomplex aan het Noordeinde weggevaagd. De schoorsteen en een deel van het Marinecomplex worden gesloopt om de aanleg van het zogenaamde Rembrandtpark mogelijk te maken. (foto Holvast)

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 4