Bedrijf moet boeten voor geluidoverlast Werkgroep: redt het openbaar toilet Panden Stationsweg liggen nu al in puin Laboratorium voor stralen- genetica viert jubileum Terugkeer schoorsteen nieuwbouw onderzocht Politie pakt roekeloze bromfietser Vervuiling bij Perquin valt mee Boekje over muziekschool DONDERDAG 22 NOVEMBER 1984 LEIDEN LEIDEN - Wil de gemeente open bare toiletgelegenheden behou den, dan moet daar meer geld voor worden uitgetrokken. Als dat niet gebeurt, wordt in feite gekozen voor een opheffing van het open bare urinoir- en toilettenbestand op termijn. Aldus luidt de conclu sie in een ambtelijke discussie-no ta over openbare urinoirs en toilet ten. Die nota is er gekomen op aan dringen van de raadscommissie voor ruimtelijke ordening, openba re werken en verkeer. In een verga dering van die commissie was een paar maanden geleden het urinoir bij het Plesmanviaduct onderwerp van gesprek. Vrouwenorganisaties pleitten voor sloop van het urinoir. Met het verdwijnen van de piasge legenheid zou het volgens hen met name 's avonds veiliger worden voor vrouwen rond het station. De Leidse Werkgroep Homoseksuali teit kwam tegen dat voorstel in het geweer. De LWH wil het urinoir behouden als een essentieel onder deel van 'De Baan' (voor het op doen homoseksuele contacten). Wethouder Peters koos de zijde van de vrouwen: het urinoir bij het station moet volgens hem worden gesloopt. Daarnaast stelde hij een nota in het vooruitzicht waarin het hele bestand aan openbare urinoirs en toiletten tegen het licht zou wor den gehouden. Dat is nu dus ge beurd. Geconstateerd wordt dat het aantal openbare toiletten de afgelo pen jaren flink is gedaald: in de ja ren vijftig nog 25. nu twaalf (alle maal in of vlakbij de binnenstad). Met de sloop van het urinoir aan het Stationsplein - waarover de gemeenteraad zich overigens nog moet uitspreken - blijven er dan elf over. Negen urinoirs en twee toiletgroepen onder de Vismarkt en op de Kaasmarkt. Alle gelegenheden onder de loep nemend, constateert het rapport: "Over het algemeen nog wel te ge bruiken, maar ze verkeren toch al lemaal min of meer in vervallen staat". Momenteel is voor onder houd en exploitatie twintigdui zend gulden beschikbaar en "dat is veel te weinig". Wordt besloten tot een algemene sloop, dan kost dat tachtigduizend gulden. Dat komt dus in feite neer op vier jaar exploitatie. "Dus op heffen zou geen grote besparing opleveren". Bovendien schrijven de rapporterende ambtenaren: "Openbare toiletgelegenheden ver vullen onmiskenbaar een functie in het stedelijk gebeuren. Ze beho ren eigenlijk deel uit te maken van het pakket dat Leiden aan zijn vele hezoekers te hieden heeft". Twee varianten Een besluit tot niet slopen, biedt de gemeente nog twee mogelijkhe den: renoveren of saneren en nieuw bouwen. Het eerste kost de gemeente naar schatting 350.000 guldens met als jaarlijkse exploita tie vijftigduizend gulden. "Het na deel van renovatie is dat er dan ne gen urinoirs en twee toiletten blij ven, waarmee het allemaal een mannenzaak blijft". Sanering is volgens de rappor teurs aantrekkelijker: het meren deel van de urinoirs wordt ge sloopt en vervangen door zoge naamde 'krullen' die goedkoop in aanschaf en onderhoud zijn. Bo vendien kan er dan een betere spreiding worden gerealiseerd en komen de vrouwen er beter af. "In het kader van de vrouwenemanci patie uiteraard alleszins te verdedi gen", aldus de rapporteurs. In die variant zouden er acht voorzienin gen komen: drie toiletgelegenhe den en vijf urinoirs (vier krullen). De kosten: 300.000 gulden en een exploitatie van 25.000 gulden. Bei de operaties ontlopen elkaar wat dat betreft dus nauwelijks. In het rapport wordt ook nog een derde mogelijkheid geopperd: de 'sanisette', het computertoilet wordt dat genoemd. Een betonnen gebouwtje met een elektronisch bewaakt toilet. "Een voorziening van kwaliteit, uiterst hygiënisch, bestemd voor vrouwen en mannen dag en nacht. Na gebruik wordt het toilet volautomatisch gereinigd en een geurtje zorgt er voor dat het di rect door een ander kan worden ge bruikt". In Parijs staan al zo'n vierhon derd sanisettes en Amsterdamse ambtenaren zijn er bijzonder en thousiast over, aldus het rapport In de hoofdstad komen er binnen kort zeven op proef. Het rapport: "De sanisette is wel een kostbare voorziening". De jaar lijkse huur is 35.000 gulden. Uitge gaan wordt van vijf sanisettes en dat maakt dus gezamenlijk 175.000 gulden, eenmalige installatie kost 150.000 gulden. In combinatie met vier krullen zou dat bijna een ver tienvoudiging van het huidige on derhoudsbudget opleveren. De geestdrift van de rapporteurs is er nauwelijks minder om: "Maar daar staat dan wel een voorziening te genover!". LEIDEN - Het laboratorium voor Stralen genetica en Chemische Mu- tagenese van de Leidse universiteit bestaat 25 jaar. In 1959 werd prof. dr. F.H. Sobels als eerste benoemd op de toentertijd nieuwe leerstoel in de stralengenetica. De aanlei ding daarvoor was de bezorgdheid over de genetische en andere biolo gische effecten van straling. In de jaren veertig rapporteerde de Leidse eredoctor Charlotte Auerbach al ongerust dat mosterd gas veranderingen bij het bananen- vliegje 'Drosophila' kan veroorza ken. Toch zou het ongeveer 25 jaar duren eer ook andere wetenschap pers ervan overtuigd waren dat blootstelling aan straling en stof fen met een gevaarlijke chemische verbinding gevolgen kan hebben voor onze gezondheid. Bezorgd- heid is er overigens niet alleen om een toename van het aantal erfelij ke ziekten, maar ook om de ge vreesde ziekte kanker. Steeds pre ciezer worden er verbanden aange toond tussen kanker en voeding; kanker en luchtverontreiniging; kanker en straling. Pas aan het eind van de jaren zes tig kwam door verbeterde onder zoeksmethoden vast te staan dat deze chemische verbindingen zich ook ophouden in ons voedsel en drinkwater, en zelfs voorkomen in de lucht die we inademen. Het Leidse laboratorium neemt door de grote deskundigheid op dit gebied een vooraanstaande plaats in. Niet alleen door waardevol on derzoek naar de manier waarop het Gemeente legt De Nobel dwangsommen op LEIDEN - Het oud papier- en metalenbedrijf De Nobel aan de Zoeterwoudseweg is in de laatste weken al zes keer beboet voor het overschrijden van de hinderwet. Gemeente ambtenaren constateerden de afgelopen weken tot zes maal toe dat de geluidsnorm uit de hinderwetvergunnig werd overschreden bij het overladen van metalen. De rest van de voorwaarden uit de hinderwetvergunning komt De Nobel redelijk goed na, aldus een woordvoerder van de gemeente. Prof. P.H. Sobels in 'zijn' laboratorium. genetisch materiaal in ons lichaam wordt beïnvloed en aangetast, maar ook door te onderzoeken op wat voor een manier herstel zou kunnen optreden. Door de risico's van straling en bepaalde gevaarlij ke chemische verbindingen onder de aandacht van een breder pu bliek te brengen, wordt ook de voorlichting niet vergeten. Het Leidse laboratorium voldoet eigenlijk aan alle voorwaarden om wetenschap te kunnen bedrijven. Aan internationale samenwerking, zo belangrijk voor Nederland om iets te kunnen betekenen in die wereld, is geen gebrek. Een groot aantal buitenlandse wetenschap pers, tien tot twaalf per jaar, uit Ja pan, India, Zuid-Amerika en alle Europese landen, brengt regelma- LEIDEN - De Noordwijkse pro jectontwikkelaar Haghe Project heeft er geen gras over laten groeien. Ruim twee weken nadat de commissie voor de beroep- en bezwaarschriften heeft geoordeeld dat het gemeentebestuur een sloop- en bouwvergunning moet verlenen, liggen de panden Sta tionsweg 26 en 28 in puin. Op deze plek zal een modern kantoorpand worden gebouwd. Het college van B en W heeft ge poogd de sloop tegen te houden omdat de panden als beeldbepa lend voor de Stationsweg werden beschouwd. Projectontwikkelaar Haghe ging evenwel tegen het col- legebesluit om een sloop- en bouw vergunning te weigeren in beroep bij de gemeentelijke commissie LEIDEN - Wethouder Tesselaar (volkshuisvesting) laat berekenen wat de eventuele financiële voor delen zijn aan de terugkeer van de schoorsteen in de nieuwbouw. Het PvdA-raadslid Van der Pluijm drong daarop aan gisteravond in de raadscommissie volkshuisves ting. Volgens Van der Pluijm zou het aanleggen van een schoorsteen slechts zeven gulden per maand extra kosten. Dat bedrag is zo te rugverdiend, omdat mensen niet het hele huis hoeven te verwar men. Het PvdA-raadslid wil verder dat wel de leidingen van een cen- tig op dit laboratorium een stage door om kennis te nemen van de meest vooruitstrevende onder zoekstechnieken. Het laborato rium neemt zelf ook actief deel aan internationale samenwerkingspro jecten. Symposium Om het vijfentwintig jarig be staan van deze jonge tak van we tenschap nog eens extra onder de aandacht te brengen, wordt er vrij dagmiddag een symposium gehou den. Op de eerste etage van het Sylviuslaboratorium aan de Wasse- naarseweg zullen vele deskundi gen, waaronder pionier professor Sobels, hun wetenschappelijke 'vondsten' wereldkundig maken. 'Te hoge huren Hekkensteegl LEIDEN - PSP/PPR gaat niet ak koord met een bouwplannetje voor zeven woningen aan de Hekken- steeg en Oude Vest (nr. 171/171a). De kale huren variëren van 330 gul den voor een eenkamerwoning tot 530 gulden voor een vierkamerwo ning. Het raadslid De la Mar vond dat veel te hoog. Wethouder Tesselaar erkende dat gisteravond in de raadscom missie volkshuisvesting, maar stel de tevens dat de gemeente al extra geld (bijna 130.000 gulden) in het bouwplan stopt om de huren te drukken. Omwonenden maken al jaren be zwaar tegen de overlast van het be drijf dat op het industrieterrein is gevestigd. Geluidoverlast en los papier dat de omgeving vervuilt zijn de voornaamste klachten. Maar ernstige kritiek hebben de omwonenden ook al jaren op de gemeente, omdat er niet werd op getreden. Sinds 15 oktober is de gemeente echter daadwerkelijk tot optreden in staat. Voor die datum moest De Nobel, dat is gevestigd op nummer 9 en 11 aan de Zoeterwoudseweg, voldoen aan de voorwaarden aan de hinderwetvergunning, had de Raad van State bepaald. Indien dat niet zo was, mocht worden overge gaan tot het opleggen van een dwangsom van honderd gulden per dag. En daar is de gemeente Leiden nu toe overgegaan. De dwangsom is steeds opgelegd voor het overtreden van de toege stane geluidsnorm. "Op nummer 11 worden oude metalen in- en uit geladen. Dat mag wel, maar er wordt te veel lawaai gemaakt", ver telt milieu-ambtenaar In 't Veld. De geluidsnormen zijn door de Kroon opgelegd en "en heel erg scherp gesteld", aldus In 't Veld. Vooral het laden van een vrachtwa gen met behulp van een kraan le vert een hoop herrie op. Die werk zaamheden zijn eigenlijk niet uit te voeren zonder overtreding van de hinderwetvergunning. De gemeente is de laatste tijd op getreden naar aanleiding van klachten van omwonenden. "Als er wordt geklaagd en we zijn er op tijd bij, dan kunnen we wel eens wat constateren", vertelt In 't Veld Hij wijst er echter op dat onver wachte controles op eigen initiatief door de gemeente niets hebben op geleverd. Toekomst Een andere gemeentelijke woordvoerder beklemtoont verder dat niet eeuwig kan worden door gegaan met het opleggen van dwangsommen. Daarom bespre ken B en W binnenkort een notitie, waarin oplossingen voor de toe komst staan. Ambtelijk is er geen overeenstemming over de juiste oplossing zodat B en W de knoop moeten doorhakken. Tot het zover is, blijft de gemeen te controleren en indien nodig voor de beroep- en bezwaarschrif ten. Deze commissie stelde vast dat de bouwaanvraag was ingediend voordat het ontwerp-bestem- mingsplan voor de Stationsbuurt (waarin bescherming van de be staande panden wordt geregeld) ter visie is gelegd. Daardoor had de gemeente juridisch niet het recht de sloop- en nieuwbouwvergun ning te weigeren. Twee weken na de uitspraak van de commissie zijn de panden reeds met de grond gelijk gemaakt. Als projectontwikkelaar Haghe met bouwen net zo snel is als met slo pen zal aan de Stationsweg weldra een modern kantoorgebouw verrij zen van vier verdiepingen hoog met een kleine 2000 vierkante me ter vloeroppervlak. trale verwarming worden aange legd, maar plaatsing van .de ketel en de radiatoren moet achterwege blijven. Later kan dan alsnog wor den overgeschakeld op centrale verwarming. Namens de PSP en PPR zei De la Mar wel iets te zien in het voor stel. Alleen de extra kosten die er zijn voor bewoners van nieuw bouw wilde hij hebben uitgere kend, evenals Van der Pluijm. De la Mar wil dan in zijn fractie het voorstel in beraad nemen. Wethou der Tesselaar zegde de berekening toe. Hersens (1) De cursus bi-cerebrale training: "Het doel van deze cursus is om de rechter hersenhelft volledig in te schakelen en deze vervolgens samen te laten werken met de linker. Het gevolg hiervan is dat er een nieuw soort eenheid ont staat, een mens met meer moge lijkheden dan voorheen". Een nieuw soort mens: hoe vaak zijn die woorden al niet eer der gebruikt? Door mensen die meest kwaadaardige bedoelin gen hadden en ook door lieden die weliswaar zelf geen vlieg kwaad deden, maar werden ge volgd door fanatici van wie dat niet kon worden gezegd. Oppas sen, kortom, als iemand deze woorden in de mond neemt. Vervuld van wantrouwen heb ben we dan ook J.J.K. Swart, de schrijver van bovenstaand proza, ontvangen. Niet geheel terecht, zo bleek, want de dertigjarige Swart lijkt niet iemand die kwaad in de zin heeft, integen deel. Of zijn theorieën daarente gen juist zijn - we hebben geen idee. Je moet waarschijnlijk her- senfysioloog zijn om te kunnen beoordelen wat regelrechte on zin is en wat niet. Ondertussen blijft het verhaal dat hij vertelt interessant. Interessant omdat hij niet van de ene op de andere dag zijn ideeën ontwikkelde. Er was een serie studie-tegenslagen nodig alvorens Swart zich ging bezig houden met de studie van de rechter- en de linker hersenhelft. Zo zie je trouwens maar weer eens hoe tegenslagen ook hun nut hebben. Hersens (2) Na de lagere school bezocht Swart de ulo. Het wilde niet luk ken en hij ging naar de LTS. Die opleiding maakte hij wel af, met succes zelfs. Hierna leek het hem een goed idee om de havo te be zoeken. Ook dat mislukte. "Nee, dat was niet het moment waarop ik dacht: en nou is het afgelopen. Ik ben gewoon thuis - in Bodegraven - gebleven en heb het staatsexamen atheneum ge daan. Ik sleepte dat diploma in de wacht, ja. Verbaasd daarover was ik eigenlijk niet, nee, ook de anderen niet. De anderen, die zag ik namelijk praktisch nooit, om dat ik tamelijk geïsoleerd leefde. Achteraf gezien was het hele maal niet zo merkwaardig dat ik dat staatsexamen haalde, want wat bleek: ik was gewoon niet zo geschikt voor het schoolse sys teem". Swart ging natuurkunde stu deren. Na ruim twee jaar stapte hij over op wiskunde. Niet dat hij zo goed was in dat vak. juist niet. "Met wiskunde had ik proble men en daarom dacht ik: ik ga wiskunde studeren. Noem het masochisme, ik zeg dan dat die keuze te maken heeft met mijn aard. Ik wil graag dingen onder de knie krijgen, iets van de grond af leren". Maar het ging niet goed. "Ik kwam in de knoei te zitten. Daar om ben ik begonnen met het toe passen van psychotherapeuti sche theorieën. Op mezelf. Je moet weten: in psychologie ben ik altijd geïnteresseerd geweest. Ik ging met mezelf experimente ren omdat ik dacht: als iemand zich beroerd voelt, kan de psy chologie verlichting brengen. Met je studie in de knoei zitten, is eigenlijk hetzelfde als je beroerd voelen. Kortom..." Hij kreeg een soort aanvallen. "Later begreep ik dat die aanval len te maken hgdden met m'n rechter hersenhelft. Die helft werd wakker. Merwaardig vind je? Nou kijk, die helften, die moet je in dit geval zien als twee zenders die tegelijkertijd op één frequentie willen uitzenden. Dan krijg je geen twee beelden, maar storing". Hersens (3) "Iedereen weet wel iets over die helften. De linker is domi nant en bestuurt ons lichaam; de rechter is de zetel van het beel dende vermogen, de creativiteit, de beheersing van de emoties, om maar een paar dingen te noe men. Wat de rechter nu precies doet, daar ben ik me pas laat be wust van geworden; het is een onderschatte helft". Volgt het verhaal over die avond dat hij in bed lag, keuken geluiden hoorde, en het net was alsof hij zelf in de keuken stond. "Toen was dus de rechterhelft wakker. De suggestie - ik ben daar - was heel sterk. Wordt de linkerhelft wakker, dan treedt de correctie op: welnee, je ligt ge woon in bed". We kijken ongelovig. Swart legt meer kracht in zijn stem: "Hypnose is ook op die weten schap gebaseerd. Je sust de lin ker hersenhelft in slaap, sugge reert dat iemand pianist is, en de rechterhelft accepteert dat". Maar hoe kun je dank zij deze wetenschap nu een nieuw, mens worden? Swart: "Emoties - ik heb het over angst, onzekerheid - waar je nu meestal het slachtoffer van wordt, kun je beter bestrijden door een betere kennis van de functies. Kijk, jij hebt een snee in je vinger. De pijn gaat even later weg, dan stoot je je Weer pijn, dus 'zegt' de linkerhelft: pas nou op. En treedt een correctie op. Dat kan de rechterhelft met angst, alleen gaat het dan wat complexer". Vanavond en volgende week op maandag-, woensdag- en don derdagavond geeft Swart aan de Oude Singel 66 lezingen over dit onderwerp (aanvang 20.00 uur) Vanwaar die zendingsdrift? "Ja, waarom? Ik ben niet religieus, maar die zendingsdrift, dat is misschien een religieus aspect. Je treft het ook bij wetenschap pers aan". Wat nu als deskundigen zeg gen dat Swart een kasteel op drijfzand heeft gebouwd? "Ik sta open voor kritiek, dus als men sen bewijzen aanvoeren die dui delijk maken dat ik het bij het foute eind heb, dan leg ik me daar bij neer. Dan klopt mijn mo del niet. Wat overeind blijft, dat zijn de dingen die ik heb waarge nomen. De effecten, zogezegd. Heb ik het, samengevat, met mijn theorieën bij het foute eind, dan zal er een ander model moe ten worden gezocht". Renovatiefilm (3) Fout gemaakt in Steeds van gisteren. Over de renovatiefïlm schre ven wij: "Het Haagwegkwartier, waar renovatie eerst niet en ver volgens na acties van het 'Anti Renovatie Comité' - wel ge wenst was". Wij moesten schrijven: "Het Haagwegkwartier, waar renova tie eerst wel en vervolgens - na acties van het 'Anti Renovatie Comité niet gewenst was". dwangsommen opleggen. De to taal opgelegde dwangsom be draagt inmiddels zeshonderd gul den, die twee weken later moet zijn betaald. Gebeurt dat niet dan komt zeer waarschijnlijk de deurwaar der het geld innen. LEIDEN - De politie heeft van ochtend een 17-jarige Leidenaar aangehouden omdat hij gisteren op de brommer een achttienjarige Rijnsburgse van de sokken heeft gereden en na deze aanrijding niet is gestopt. De aanrijding deed zich voor op Rijnsburgerweg ter hoogte van het Ter Weepark. De fietster liep verwondingen aan het gezicht op. Omstanders die de jongen aan spraken kregen te horen dat ze 'moesten oplazeren en zich er niet mee bemoeien'. Een onderzoek van de politie op de verschillende scholen in Leiden het signalement van de brom fiets was bekend leverde giste ren niets op. Vanochtend hebben agenten omstreeks half negen ter hoogte van het Ter Weepark gepost en konden zij de roekeloze brom fietser in de kraag grijpen. LEIDEN - Het voormalige terrein van Perquin aan de Haagweg is slechts op twee plaatsen verontrei nigd. De bestrating heeft volgens de gemeente voorkomen dat de grond ernstig verontreinigd werd ten tijde van het tectylbedrijf dat naar Sassenheim is verhuisd. Wel zitten er in de bodem twee olie tanks waar de grond zodanig ver vuild is dat tot afgraving wordt overgegaan. De raadscommissie volkshuis vesting ging gisteravond akkoord met het voorstel van B en W tevens de gebouwen op het terrein te slo pen. In totaal is daar 465.000 gul den voor nodig. Na sloop en het uitgraven van de tanks is het de be doeling dat in 1985 woningbouw wordt gepleegd op het terrein. Zes tig woningen moeten daar verrij- LEIDEN - Ter gelegenheid van de 150ste veijaardag van de Leidse Streekmuziekschool is een boekje verschenen waarin wel en wee ge durende deze anderhalve eeuw worden belicht. De Leidse school is een van de oudste muziekscho len in Nederland en een van de weinigre die voortsproot uit parti culier initiatief. In het werkje komen allerlei za ken aan de orde, als de veranderde opvattingen over muziekonder wijs, de positie van het onderwij zend en de interessante, soms amu sante, bijdrage van de school aan het culturele beeld van de stad. Aan de totstandkoming van het boekje werkten onder anderen M.J.A. Portheine-Ter Kuile en P.J.M. Baar mee. Het is verkrijg baar bij de streekmuziekschool, Rapenburg 72, en diverse boek handels. GEBROKEN - Een veertiergarig meisje uit Warmond is gistermid dag omstreeks 15.45 uur ten val ge komen op de kruising Kagerstraatf Z weilandlaan. Zij zag een auto, be stuurd door een 24-jarige vrouw uit Hazerswoude, over het hoofd. Het meisje raakte de auto, kwam ten val en werd vervolgens met een ge broken kuitbeen naar het Acade misch ziekenhuis vervoerd.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3