Jeugdboeken voor elke leeftijd boeken - kado - boeken - kado - boeken - kado - Gedichten op Sinterklaasavond Renate Rubinstein en ander moois Misdaadromans in het kort zonèviicl- DE KEER Reve op dreef in De stille vriend DONDERDAG 22 NOVEMBER 1984 PAGINA 19 Sinterklaas-avond is in Neder land bij uitstek het moment waarop je de medemens (broer, vader, moeder, opa, vrienden, bekenden) eens flink de mantel kunt uitvegen. Je kunt dichten dat je vader een zak is, als je aan het eind van het gedicht maar melding maakt van het pak dat hij krijgt, want dat is de essentie van het feest: je mag veel schrij ven omdat het feest in het teken van de gezelligheid staat. Herman Vuijsje ziet het zo: "Op vijf december zeggen Ne derlanders elkaar dingen die ze de rest van het jaar alleen den ken. Mild van toon en verpakt in grappen, maar toch: verscholen achter de tabberd van een katho lieke bisschop laten we dan vrij moedig ons calvinistische vin gertje zwaaien". Herman Vuijsje, die socioloog en journalist is, heeft een boekje samengesteld met Sinterklaasge dichten. Hij noemt het werkje "een eerste bescheiden poging om te inventariseren welke ge dragingen volgens de Neder landse Sinterklaasdichters wel en welke niet door de beugel kunnen". De gedichten ontving hij na oproepen in Het Parool, De Volkskrant, Trouw, NRC/Han- delsblad, Algemeen Dagblad, Het Vrije Volk en De Waarheid. Bijna 200 brieven kwamen er binnen, met in totaal zo'n 700 ge dichten. Een eindeloze reeks tekortkom mingen wordt op de korrel geno men in de gedichten schrijft Vuijsje. En dat klopt. Drank zucht, teveel roken, ijdelheid, neuspeuteren, stinken bij het poepen....het komt allemaal aan de orde. In het boekje 't Is niet de be doeling te verwijten. Het zijn ge woon wat blote feiten' worden echter ook vervelende dingen besproken. Meestal, merkt Vuijs je terecht op, blijven dit soort za ken ook met Sinterklaas onbe sproken. "Het slachtoffer moet, zij het dan als een boer met kies pijn, mee kunnen lachen". Maar er zijn uitzonderingen: zo staat in het boek een vers van een moeder afgedrukt dat een re gelrechte hartekreet is, een har- tekreet geboren uit verbittering. Het arme mens richt zich tot haar zoon (die vlegel) met de woor den: Zoekt hij voor anderen bistro's uit om eer mee te behalen Zij mag nu in een schamele tent haar eigen maal betalen Het gedicht gericht aan Klaas, die dol was op z'n buurvrouw, hoort weliswaar niet huis in de categorie Hartzeer Maagzuur, maar Klaas kan het er wel mee doen: Als trouwe echtgenote was het Dora natuurlijk wel opgevallen dat de buurvrouw erg vaak haar stoppen door liet knallen. Natuurlijk moest Klaas, de elektricien, de zaak weer klaren, en deed dat zelfs met veel geestdrift en zonder te maren. 't Is niet de bedoeling te ver wijten. Het zijn gewoon wat blo te feiten' is een amusant boek. Soms heb ik me een beetje ge stoord aan de korte toelichtingen van Herman Vuijsje. Hij levert namelijk af en toe commentaar terwijl het niet nodig is. Eén klap met de roe lijkt mij voldoende, maar dan wel een harde graag. WIM BRANDS 't Is niet de bedoeling te verwijten. Het zijn gewoon wat blote feiten. Herman Vuijsje. Uitgave: Nijgh Van Ditmar. Er bestaat één overeenkomst tussen de laatste boeken van Hermans en Reve: de dikte. Zo wel 'De Stille Vriend' van Gerard Reve als 'De zegelring' van Wil lem Frederik Hermans zijn dun ne boeken. Meer overeenkom sten zijn er echter niet. Ging le zing van 'De zegelring' gepaard met veel gapen, 'De Stille Vriend' heb ik met plezier gele- In een brief aan zijn uitgever schreef Reve: "Hierbij stuur ik je, ter publikaatsie, de kortelings in netschrift voltooide tekst van mijn nieuwe roman De Stille Vriend. Zoals je zult zien, is het, na 37 jaar mijn eerste autobiogra- fiese roman die ik in de hij-vorm heb geschreven. Het verhaal is in grote lijnen histories. Slechts heb ik, om een bevredigende dramatiese bouw te verkrijgen, verschuivingen toegepast wat betreft tijden en plaatsen." Hoofdpersoon in 'De Stille Vriend' is George Speerman, een schrijver die in Amsterdam lo geert. (Speerman, de erotische connotatie van die naam ligt voor het oprapen. Ik denk dat die naam een goed voorbeeld van Revisme is. De ironie druipt er van af, zou ik bijna zeggen, maar dat doe ik niet. Druipen heeft im mers een even grote erotische connotatie.) Speerman dus. In het jaar 1981 ziet hij een man met wie hij ooit iéts heeft gehad. Via een associa tie met gebakken vis achterhaalt Speerman dat het Marcel moet zijn; iemand van even in de der tig, "toevallig precies de leeftijd van de Verlosser bij Diens Mar teldood". ('De Stille Vriend' be vat overigens veel religieuze ver wijzingen, maar dat is natuurlijk niet verwonderlijk.) Nadat Speerman er zeker van is dat hij inderdaad Marcel heeft zien lopen, volgt een uitvoerige flash-back. Bijna twintig jaar ge leden toen Speerman nog in Am sterdam woonde, durfde hij op straat een hem welgevallige jon gen aan te spreken. Een zeer kortstondige verhouding met de ze knaap, die in een viswinkel werkt, volgde. Het grootste deel van het boek handelt over deze verhouding. Pas op bladzijde 93 zet Reve er een punt achter. Dan volgt nog een kort gedeelte over de weder waardigheden van de schrijver in zijn buitenlandse verblijf: bij het zien van een soldaat krijgt Speerman sexuele fantasieën, een andere soldaat roept herin neringen op aan een militair die de kleine Speerman ooit mee nam naar de bioscoop, vijftig jaar geleden; en dan is er nog de mij mering over een Indische liefde. Een herinnering die geheel ver zonnen blijkt te zijn. Waarom heb ik genoten van 'De Stille Vriend', een lang uitge smeerd verhaal over een vriend schap van een paar dagen? Om dat het gaat over de ontoerei kendheid van de menselijke lief de, Reve's thema bij uitstek, zo als de schrijver tegen Tros-bab- belaar Ivo Niehe zei? Het is een te algemene verklaring. Ik heb dit boek vooral met ple zier gelezen, omdat humor en tragiek in eikaars verlengde lig gen, zoals dat vaker het geval is - Gerard Reve bij Reve. Onwillekeurig doemt het beeld op van Chinese doos jes. U kunt dat systeem wel: die doosjes liggen in elkaar besloten. Zo ook tragiek en humor bij Reve. WIM BRANDS De Stille Vriend Gerard Reve Uitgave: Manteau Prijs: 19,50 gulden Velen van u zullen genoten heb ben van de persoonlijkheid van Renate Rubinstein in het TV- programma van Adriaan van Dis, waarin haar nieuwste bundel Naar de bliksem? Ik niet ruim ter sprake kwam. Terecht. De co lumns van Renate, als "Tamar" in Vrij Nederland, zijn uiterst ge schikt voor een groot publiek, zoals al bleek uit de geestdriftige ontvangst van Niets te verliezen en toch bang (1978; nu al aan de 20e druk toe!) en het aardige Liefst verliefd (1983). Haar nieuwste bundel stelt geen moment teleur: intelligen te, vaak-geestige of venijnige en altijd bewogen persoonlijke ob servaties en meningen zijn een genot om te lezen. Mooi uitgege ven, helder ingedeeld (in resp. de rubrieken "De mensen", "De ideologieën" waaronder haar ge ruchtmakende Huizinga-lezing "Links en rechts in de politiek en in het leven", "De vrede" en "De letteren") en dringend aanbevo len. Een bundel om stukje bij beetje te savoureren! Renate Rubinstein, Naar de blik sem? Ik niet. Uitg. Meulenhoff, Am sterdam 1934, 26,50. Zoals al geconstateerd, worden we dit jaar gul verwend met lite raire debuten. De eerste bundel Renate Rubinstein <pr-fot< verhalen van Dick Schouten bij voorbeeld, Zee geheel wit, is be loftevol. Eerder al werd de au teur positief opgemerkt door zijn publikaties in toonaangevende letterkundige tijdschriften als New Foundland, Optima en De Revisor. De flaptekst verkondigt: "Naarmate men de zeven verha len in deze bundel vaker leest zal steeds duidelijker worden dat er koelbloedig én met mateloze geestdrift geprobeerd wordt een eerbetoon te brengen aan tegen standers die elkaar onder geen enkele omstandigheid een duim breed toegeven". Dat zegt dus niks. Wel de posi tieve besprekingen van verhalen als Er zijn grenzen, Methusalem (in New Foundland) en John Dolmes waardig, plus het feit dat Schouten's eersteling met zes andere manuscripten uit 200 inzendingen geselecteerd werd voor de Eenhoornprijs (thans Geertjan Lubberhuizenprijs) voor literaire debuten. Duidelijk een coming man in de Neder landse literatuur. Dick Schouten, Zee geheel wit. Uitg. Bert Bakker, Amsterdam 1984, 27,50. Het jaar 1984 het jaar van H. G. Wells, een der vaderen van de moderne science fiction. Geen wonder natuurlijk dat veel van zijn visionaire, uitstekend ge schreven boeken en verhalen op nieuw of voor het eerst (in lange tijd) in vertaling uitkomen. Voorzien van een fraaie ouder wetse omslag verscheen bijvoor beeld zojuist bij uitgeverij Loeb een H. G. Wells Omnibus met drie van de beste en beroemdste romans van deze Engelse doem- schrijver: De Tijdmachine, De Onzichtbare Man en De Oorlog der Werelden. Prachtige, span nende en geïnspireerde vertellin gen en klassiekers die iedereen eigenlijk gelezen moet hebben. Een mooie gelegenheid dus, deze drie-in-één bundel. Jammer dat de achtergronden van auteur en zijn werk niet mid dels een verhelderende inleiding toegelicht worden. H. G. Wells Omnibus. Uitg. Loeb, Amsterdam 1984, 29,50. Mocht u werkelijk mooie boeken cadeau willen geven of krijgen, dan heeft uitgeverij Loeb een drietal fraaie klassieke verrassin gen in petto. Massaal zijn we grootgebracht met de avonturen van Prikkebeen ("Lieve zuster Ursula, ik ga naar Amerika"), maar niet iedereen kent de eigen zinnige bewerking en berijming van Gerrit Komrij uit 1980; daar van is nu een herdruk op groot formaat verschenen: De zonder linge avonturen van Primus Prikkebeen, met de oorspronke lijke tekeningen van Rodolphe Töpffer, op rijm gezet door Ger rit Komrij en met het nawoord van Dirkje Kuik. Al even begeerlijk is de kloeke heruitgave van R. E. Raspe's be faamde De wonderbaarlijke avonturen van Baron von Münchhausen, geïllustreerd door Gustave Doré, en in de ver taling (plus inleiding) van God fried Bomans. Helaas zonder mo derne toelichting of drukge schiedenis wat, meen ik, niet geldt voor Defoe's al even ferm en fraai uitgevoerde Robinson Crusoe, (gevolgd door de "Latere avonturen"), voorzien van mooie illustraties uit 18e en 19e-eeuwse edities, in de vertaling van Mar- jolen van Velzen en met een na woord van August Hans den Boef. De laatste licht Daniel Defoe's geesteskind in elk geval helder toe. Drie boeken die op ieders schoot passen, voorgelezen kun nen worden en mooi in de boe kenkast staan... De zonderlinge avonturen van Pri mus Prikkebeen met de oorspronke lijke tekeningen van Rodolphe Töp ffer en op rijm gezet door Gerrit Komrij. Uitg. Loeb, Amsterdam 1984, 25,-. Gebonden. R. E. Raspe, De wonderbaarlijke avonturen van Baron von Münch hausen. Vertaald en ingeleid door Godfried Bomans en geïllustreerd door Gustave Doré. Uitg. Loeb, Am sterdam 1984, 29,50. Geb. Daniel Defoe, Robinson Crusoè ge volgd door De latere avonturen van Robinson Crusoè. Geïllustreerd en gebonden. Uitg. Loeb, Amsterdam 1984, 59,50. Ook wat thrillers en avontuur- boeken betreft maken uitgevers gretig gebruik van de golf van vrijgevigheid die rondom de vijf de december ons land over spoelt. Het hele jaar door krijgt dit po pulaire genre geregeld vers bloed toegediend, maar in de maanden voor sinterklaas wordt daar nog eens een extra scheutje aan toegevoegd. Het is ondoen lijk de hele pot pap te serveren, ik moet er enkele krentjes uitpik ken. Wie broer of zus, die van een goede misdaadroman houdt, eens lekker wil verwennen: er zijn net twee nieuwe titels van Frédéric Dard uit. Die man bezit de gave met weinig zinnen veel te zeggen. Hij heeft geen spitse speurders of geharnaste geheimagenten no dig om een goed verhaal op po ten te zetten. Hij gaat uit van mensen zoals u en ik. Gewone mensen, die opstaan, naar werk gaan, eten, drinken, liefhebben, slapen. Ze komen per ongeluk in een netelige situatie terecht. Het zijn de omstandigheden, die hen naar een moord leiden. Zij acte ren op het fatale moment tegen hun betere ik in. Heel menselij ke, met meesterhand geschreven verhalen. 'De adderbeet' en 'Moord in close up' door Frederic Dard. Verschenen bij Goossens, prijs 17,50 per stuk. Hoe anders is het werk van Gre gory McDonald, die met Irwin Flechter een bikkelharde, typi sche Amerikaanse journalist heeft geschapen. Een gladde jon gen, die tot alles bereid is als hij maar met een vette reportage kan thuiskomen. Ik moet toegeven dat hij dank zij zijn schepper een zeer vin dingrijk man is die steeds weer een wonderlijke draai aan een onmogelijke situatie weet te ge ven. Maar meer dan actievolle ontspanningslectuur heeft Gre gory McDonald ons toch niet te bieden. 'Beken, Fletcb en de weduwe Bradley' door Gregory McDonald. Verschenen bij Veen, prijs 8,50 per Ted Allbeury heeft bij 'Tot elke prijs' een overbekend recept ge- volgt: men neme een aantal histo rische feiten en een scheut be kende namen, husselt ze goed door elkaar en overgiet ze dan met een dikke saus fantasie. Dat potje moet daarna op een lekker opgestookt literair vuurtje wor den gezet. Maar als men het mij vraagt: zo'n brouwsel is vis noch vlees. Al is het leesvoer door de behen digheid van de literaire kok nog wel te eten, de nasmaak is veelal wrang en bitter. President Kennedy is inder daad in Dallas doodgeschoten. Het onderzoek liet vragen open, daar is Allbeury ingedoken met een beslist leesbare thriller. Hij is vakman genoeg om daarvoor te zorgen. Maar wetenschap (moord onder hypnose is niet mogelijk, ook niet voor de CIA) en geschiedenis zijn te gemakke lijk beentje gelicht terwille van Allbeury's eer en glorie. 'Tot elke prijs' door Ted Allbeury, verschenen bij Elsevier, prijs 17,50. Berkeley Mahler heeft weer een van zijn volbloed avonturenboe ken losgelaten. Opnieuw sleept deze voormalige kolonel van het Britse leger in een reeks van avonturen zijn lezer over de we reld. Ditmaal gebeurt dat in het kiel zog van de jongste zoon van een rijke scheepsbevrachter in Hongkong. Als zijn vader hem de deur heeft gewezen gaan we hem met Berkeley Mahler achterna naar China, naar Macao, naar Vietnam, naar Mozambique en ten slotte zelfs naar Zuid-Afrika, waar we met zijn allen in de boe renoorlog verzeild raken. Mahler maakt geen literaire meesterwerken, maar gewoon knap verzonnen en levendig uit gewerkte avonturenverhalen, die ik met plezier achter elkaar uit lees. 'Salvo in Sjanghai' door Berkeley Mahler. Verschenen bij Elsevier, prijs 16,90. 'Crime de la crime is de naam van een voortreffelijke reeks boeken die De Arbeiderspers al meer dan twaalf jaar in stand en op hoog niveau houdt. Natuur lijk is een bejubeld schrijfster als Patricia Highsmith een dank baar object om in zo'n reeks van excellerende thrillers te figure- Alleen vraag ik mij - met vele anderen - af of het werk van deze schrijfster wel op zijn plaats is te midden van al die misdaadro mans. Inderdaad, er komt bij haar steeds een of andere mis daad voor, maar het draait toch meer om de psychologische ana lyse van de personen erom heen. Ook in 'De kou van Venetië', daterend uit 1967. De spil van het verhaal is schuldgevoel. Patricia Highsmith laat zien waartoe dat kan leiden. Langzaam bloeien mensen van vlees op in het mooie Venetië, dat een belangrij ke rol speelt in het geheel. Een te belangrijke als men het mij vraagt. Het verhaal dreigt hier en daar te verstikken in toeristische tips. derspers, prijs 26,50. Mijn kast met nog-te-lezen boe ken bezorgt me zo langzamer hand nachtmerries. Waarom brengen uitgevers juist in de laatste maanden van het jaar zo ontstellend veel op de markt? Commercie, natuurlijk. Een po ging van uw recensent de meest opvallende titels er uit te lichten. Vanaf 6 jaar: 'Speeltuin' is de nieuwste, uit stekende bundel versjes van Lei- derdorpse schrijfster Nannie Kuiper (uitg. Leopold, f 19,90) met illustraties van Reintje Ve- nema. Alledaagse belevenissen van kinderen in poëzievorm weergegeven met verrassende effecten door zorgvuldige vorm geving. Ko de Boswachter, een schep ping van Burny Bos, is een be kende verschijning op de radio. Er is weer een boek met nieuwe avonturen van Ko. Een voorlees boek voor jonge kinderen met il lustraties van Gitte Spee (uitg. Leopold, f 19,90). Prentenboekjes van Arnold ADVERTENTIE I*» BUflBV k Haarlemmerstraat 117 l Leiden - tel. 120421 algemene- en assortimentsboekhandel full-time bestelafdeling levertijd vanaf 2 dagen Lobel zijn altijd goed. Ook 'Een jaar bij Kikker en Pad', het vier de deeltje over de beide vrien den. Uitgekiende tekeningen en schitterende verhaaltjes. De tekst is zo geschreven en gedrukt dat ook beginnende lezers er mee uit de voeten kunnen (uitg. Ploegsma, f 13,95) 'Een olifant op schoot' is het nieuwste boek van Rindert Kromhout met voorleesverhaal tjes over Merel. Sylvia Weve maakte de tekeningen rond de onderhoudende belevenissen van dit bijdehante dametje, haar speelgoedhond Alexander en dat vervelende Jongetje Pongetje (uitg. Querido, f 18,50) Voor jonge kinderen zijn ook de drie prentenboekjes bedoeld verschenen bij De Vries-Brou- wers: 'Otter zwemt', 'Panda klimt' en 'Tijger rent'. Simpele verhaaltjes met oogstrelende il lustraties in stevige uitvoering. Per stuk f 14,50. Vanaf 9 jaar: Vorig jaar verschenen de eer ste exemplaren op de markt en nu breidt het genre zich als een olievlek uit: de kies/maak-je-ei- gen-verhaal-romannetjes. Meest recente uitgaven van Bert Bak ker: 'De duivelstovenaar van de Vuurberg' en 'De burcht Chaos'. Half verhaal-half spel. Niet be paald zachtzinnige lectuur, wel populair. In de meeste verhalen van He len Griffith spelen dieren een be langrijke rol. Zo ook in 'De hond achter het raam'. Aandoenlijk verhaal met illustraties van Fred de Hey over een hond die te veel is (uitg. Westfriesland, f 19,95). 'Wat zeg je me daar van' is een verhalenbundel, gebaseerd op waar gebeurde belevenissen van kinderen. Opgetekend door Mie- ke van Hooft en Lidy Peters. Vie rendertig kinderen die vertellen over zichzelf en de wereld om hen heen (uitg. Holland, f 14,90). Vanaf 12 jaar Lloyds Alexanders verhalen over het fantasierijk Prydain zijn compleet in (een goedkope) poc- ketvorm verschenen. Een boeiende en met humor geschre ven reeks verhalen vol magie, strijd, liefde, haat en alles wat je verder mag verwachten van deze 'moderne Tolkien'. Een aanrader voor liefhebbers van fantasiever halen en sprookjes. Titels: Het boek van Drie, De zwarte ketel, Het kasteel van Llyr, Taran zwer ver, Taran de grote koning. Uitg. is Westfriesland, f 6,90 per deel. Het in het buitenland al veel geprezen 'De witte wolf van de Oostenrijkse schrijfster Kathe Recheis is nu ook in ons land verschenen. Een spannend, fraai verteld verhaal over drie kinde ren die besluiten het op te nemen tegen een machtig dictator, de grote Gond. Een dik boek dat doet denken aan Michael Ende's 'Oneindige verhaal'. Vol symbo liek, een mengeling van fantasie en werkelijkheid. Uitg. is Lem- niscaat, prijs f 29,50. Katherine Paterson kreeg een Zilveren Griffel voor Een brug naar Terabithia. 'Rebellen van het Hemelse Rijk' heet haar nieuwste boek (uitg. Holland, f 25,90) en beschrijft een geweld dadige periode in de geschiede nis van China rond 1850. 'Wonderkinderen' van Thea Beekman vertelt over twee hoog begaafde kinderen en de proble men die zij thuis en op school on dervinden. Een bolleboos te zijn is ook niet alles, zo blijkt wel. Uitgever is Lemniscaat. Het schrijversduo Hadley Ir win schrijft op innemende wijze over emoties van tieners. 'Katie' gaat over de 13-jarige Katie die het er knap moeilijk mee heeft dat haar ouders uit elkaar gaan (uitg. Hans Elzenga). De Leiderdorpse Selma Noort schreef een vervolg op 'Ik hoef niet op schoot': 'Martine Koper slager'. Martine is inmiddels een tiener. Tijdens de vakantie gaat ze met haar vader mee naar zijn nieuwe baan als vrachtwagen chauffeur (uitg. Leopold, f 16,90) 'Kijken met je handen' is een heel apart boek over de natuur, geschreven door Midas Dekkers met tekeningen van Angela de Vrede. Niet alleen kijken maar vooral doen is de boodschap van dit boek vol proefjes, tips en we tenswaardigheden. Een boek voor ondernemeno jong en oud, uitgegeven door Meulenhoff. Fotoalbum Een origineel kadoboek voor kleine kinderen of hun ouders is het fotoalbum 'Klik klik ...ik' sa mengesteld uit tekeningen van The Tjong Khing en teksten van Miep Diekmann. Tussen de plaatjes en versjes is plaats inge ruimd voor eigen foto's van baby en peuter. Fraai uitgevoerd al bum, uitg. Querido, f 29,50. Illustratie uit Ik ben jarig Droomdagboek Voor ouderen is het 'Droom dagboek', uitgevoerd met wit linnen omslag en voorzien van slot. Binnenin ruimte voor poë tische bespiegelingen met als inspirerend voorbeeld het werk van bekende dichters. Uitg. Viergang, f 25,- Makkelijk lezen Voor kinderen die moeite heb ben met lezen, speciaal dove kin deren, twee boekjes: 'Aan boord van de Fortuyn', geschreven door Jetty Krever met tekenin gen van Dick de Wilde, en 'Ik ben jarig', eveneens geschreven door Jetty Krever en getekend door Babs van Wely. 'Aan boord van de Fortuyn' (f 18.-) verhaalt over twee jongens die rond 1685 aanmonsteren op een schip naar West-Indië. Een verhaal voor ou dere kinderen. 'Ik ben jarig' f 15,90) is een verhaal in woord maar vooral beeld over de verjaardag van een doof meisje. Duidelijke illustra ties in gebarentaal met de bete kenis in tekst eronder. Aardig voor alle kleuters. Beide boekjes uitgegeven door Leopold. Goedkope pockets Tot slot een tip: boeken zijn duur. Het is daarom een goede zaak dat een aantal uitgevers top pers uit hun fonds in een goed kope pocketvorm op de markt brengen. Het papier is minder van kwaliteit, de illustraties ont breken soms, maar de verhalen zijn prima. Uitgevers Westfries land (Cicero-pockets), Leopold en Querido, timmeren het meest aan de weg. Prijzen 7 tot rond de 10 gulden. Geschiedenisstrip 'Van nul tot nu' is een stripver haal over vaderlandse geschiede nis vanaf de prehistorie tot het jaar 1648 (het einde van de Tach tigjarige oorlog). Allerlei beken de historische figuren passeren in stripvorm de revue: graaf Flo- ris V, Jacoba van Beieren, Wil lem van Oranje enz. Er komen nog twee delen in deze fraaie' reeks. De moeite waard voor niet houdt van ellenlange verha len over feiten en jaartallen uit een ver verleden. 'Van nul tot r is getekend door Co Loerakker, tekst is van Thom Roep. Uitg. Oberon, f 14,95. MARGOT KLOMPMAKER ADVERTENTIE BOEKHANDEL LEIDEN LEIDERDORP OEGSTGEEST KATWIJK VOORSCHOTEN Alle op deze pagina besproken boeken zl|n bij ons dlrekt lever baar, óf vla onze TERMINAL te bestellen en dan binnen drie da gen verkrijgbaar.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 19