KNVB: acties om ledenverlies tegen te gaan Goede start zaalvoetballers Twee symposia over doping 74°e Staatsloterij. Einduitslag van ae drie trekkingen. De meeste kans in de Staatsloterij. Weer verlies Bondscoach Hof treedt toch terug PAK DIE PAARDEN-PRIJZEN- POT! PSV-zege op Aussies DONDERDAG 22 NOVEMBER 1984 SPORT PAGINA 15 DORDRECHT - Het Leids zaal voetbalteam is het selectietoer- nooi van de afdeling West II gisteravond uitstekend begon nen. De selectie van coach Jan Schoen behaalde in de Dordtse Merwehal twee klinkende over winningen op Dordrecht (9-2) en Rotterdam (4-1). De Leidse zaalvoetballers verbaasden in de eerste wed strijd tegen Dordrecht zelfs hun eigen coach met ijzersterk combinatievoetbal dat in een verbazingwekkend hoog tem po werd uitgevoerd. De sterker geachte tegenstander werd vol ledig weggespeeld en kon pas bij een blamerende achterstand van 0-7 voor de eerste keer te- genscoren. Mario Faber en Hans van Leeuwen (beiden 3x) namen het leeuwendeel van de mon sterscore voor hun rekening. De overige Leidse treffers kwa men op naam van Wim Bouc- kaert (2x) en Piet Alders. Na afloop kregen de Leide- naars in de kleedkamer bezoek van bondscoach Evert Theu- nissen, die de spelers feliciteer den met hun indrukwekkende vertoning en een oefenwed strijd tegen het Nederlands zaalvoetbalteam beloofde. Coach Schoen vreesde dat al le loftuitingen een averechtse werking zouden hebben op het spel van zijn pupillen in de tweede wedstrijd tegen Rotter dam. Maar geconcenteerd spelend, zette Leiden ook de tweede te genstander opzij. Piet Alders opende kort voor de pauze de score en Hans van Leeuwen (2x) en Hennie Koet stelden de zege veilig alvorens Rotterdam kon tegenscoren. Op 3 december speelt het Leids elftal nog twee wedstrij den tegen Den Haag en Gouda. ADVERTENTIE TAIWAN (ANP) - De Nederlandse honkbalploeg heeft woensdag in het internationale honkbaltoernooi in Taiwan tegen Japan zijn derde nederlaag geleden: 3-6. De Neder landse aanval was ditmaal wel pro ductief met negen honkslagen, waaronder homeruns van de HCA- W'er Sydney Hickinson en Ronald Stoovelaar van Pirates. De honk slagen kwamen echter te verspreid om de drie Japanse werpers (4-1-9- 0) nerveus te maken. PARIJS - Europees voetbalkampioen Frankrijk heeft gis teravond te Parijs met 1-0 gewonnen van Bulgarije. De wedstrijd werd gespeeld in groep 4 van de voorronde van het toernooi om het wereldkampioenschap. Michel Platini benutte in de 63e minuut een strafschop. Frankrijk, dat vorige maand met 4- 0 won van Luxemburg, had het moeilijk tegen Bulgarije. De nieu we Franse bondstrainer Michel en zijn spelers werden wanhopig van het Bulgaarse verdedigingsduo Di- mitrov/Arabov, dat verantwoorde lijk was voor de vele stukgelopen aanvallen van de Europees kam pioen. Ook doelman Mikhailov zorgde ervoor dat Frankrijk steeds moedelozer werd. De elfde achtereenvolgende zege van de Fransen, vooral op het mid denveld heer en meester, was ove rigens wel terecht. Tigana en Plati ni bedienden de voorhoede met slimme passes, maar uiteindelijk kwamen de aanvallers scherpte te kort. In de 63e minuut raakte ver- W AAL WIJK (ANP) - Het Neder lands vrouwenvoetbalelftal heeft gisteravond in Waalwijk gelijk ge speeld (1-1) tegen West-Duitsland. De eindstand van deze vriend-" schappelijke interlandwedstrijd, was al bij rust bereikt. Het Nederlands team begon overtuigend en drong de Westduit- sen een hoog tempo op. Nadat Jan- nie Timisela tegen de lat had ge schoten, hielp zij Oranje in de tien de minuut aan een voorsprong. An ne Kreuzberg zorgde echter der tien minuten later al voor de gelijk maker. dediger Markov in het strafschop gebied de bal met de hand na een inzet van Bellone. Een koud kunst je voor aanvoerder Platini, die van af elf meter zijn 37ste doelpunt voor Frankrijk maakte. Pas daarna namen de Bulgaren meer risico. Prompt moest de Franse doelman Bats driereddingen verrichten. Frankrijk Joegoslavië DDR Bulgarije Luxemburg 2 2 0 0 4 5-0 2 1 1 0 3 3-2 2 10 12 7-3 2 0 111 0-1 2 0 0 2 0 0-9 WENEN (DPA) - Een week na de overwinning van 1-0 op Ne derland in het kader van de kwalificatie voor de eindron de om het wereldkampioen schap voetbal van Mexico in 1986, heeft de Oostenrijkse bondscoach Erich Hof ontslag genomen. Woensdag verzocht de 48-jarige trainer het be stuur van de Oostenrijkse voetbalbond hem van zijn con tract, dat loopt tot 31 maart 1986, te ontheffen. Aan journa listen deelde Hof, die sinds september 1982 in dienst was, mee dat hij niet de favoriete trainer van bondsvoorzitter Beppo Mauhar't was. Vlak voor het duel van vorige week woensdag had Maupart tegen Nederlandse journalisten ge sproken over een mogelijke opvolger van Hof. „Het is het goed recht van de president te onderhandelen met een nieu we coach, maar het is weinig zinvol dat te doen vlak voor een zo belangrijke wedstrijd", aldus Hof. De bondscoach zei gisteren, de laatste tijd het ge voel gehad te hebben er maar een beetje bij te „bungelen". „Toch is dit geen emotionele beslissing," aldus Hof. Voor dat hij het besluit naar buiten bracht, had Hof eerst aanvoer der Herbert Prohaska inge licht. In de vijftien interlandwed strijden die onder Hof als bondscoach werden gespeeld, won Oostenrijk zesmaal en werd er even vaak verloren. Eerstvolgende wedstrijd: Bulgarije - Luxemburg op 5 december. West—Duitsland FC Köln is dit seizoen niet verder gekomen dan de tweede ronde van de strijd om de Westduitse voetbal beker. Köln verloor gisteren de uit wedstrijd tegen Hannover'96 met 1-2. Bij rust was de stand nog ge lijk. Een andere verrassing was de uitschakeling van Bundesliga-club Karlsruher SC door de amateurs van Eintracht Haiger. Haiger won het duel na verlenging met 1-0. Eerder hadden de amateurs Ham burger SV al het toernooi uitgesto ten. Daarna boekte Haiger louter verliespartijen. Ook Vfl Bochum werd door een lager spelende club uitgeschakeld. Alemannia Aachen, uit de tweede Bundesliga, versloeg de Bochumers met 3-0. Het beslis- singsduel tussen Schalke en Bo- russia Dortmund al twee weken geleden door de thuisclub met 3-2 gewonnen. De voornaamste uitslagen van de tweede ronde van de strijd om de DFB-beker: Schalke'04 - Borussia Dortmund 3-2, Bayer Uerdingen - Fortuna Düsseldorf 2-1, Mön- chengladbach - Eintracht Frank furt 4-2, Wattenscheid - Waldhof Mannheim 0-4, Werder Bremen - Darmstadt'98 5-0, Alemannia Aa chen - Vfl Bochum 3-0, Hannover- '96 - 1. FC Köln 2-1, Vfl Bochum Michel Platini, gisteren vanaf de penalty succesvol Bulgaarse verdedigers. (ama) - Vfb Stuttgart 1-2, TSV Frie- sen Hanigsen - Bayern München 0- 8, Altrona'93 - Bayer Leverkusen 0- 3, Eintracht Haiger - Karlsryher SC 1-0 (na verlenging), Hertha BSC - Fortuna Köln 4-3 (n.v.), Saarbrüc- ken - 1. FC Nürnberg 4-1. Anderlecht De Brusselse voetbalclub Ander lecht moet nog ruim twee miljoen gulden achterstallige belasting be talen. Dat is het resultaat van het onderzoek, dat door de fiscale re cherche is ingesteld naar het be staan van de geruchtmakende „zwarte kassen" in het Belgische voetbal. Anderlecht had onder meer bij de transfer van de Deen Per Frimann een verschuldigde af dracht van een klein half miljoen achterwege gelaten. Als gevolg van de naspeuringen van staatsadvocaat Guy Belle mans, die verscheidene clubs en belangrijke personen uit de poli tiek en het bedrijsleven betroffen, kwam het omkopingsschandaal van Standard Luik aan het licht. Een aantal spelers werd geschorst, Maradona - Diego Maradona, de duurste voetballer van de wereld, heeft voor zijn rode kaart in het duel As- coli-Napoli, van afgelopen zondag, slechts een lichte straf gekregen. De ster van Napoli moet van de Ita liaanse tuchtcommissie één wed strijd op de tribune blijven. Nicoli- ni kreeg als aanstichter van het handgemeen een schorsing voor twee wedstrijden. ARNHEM (GPD) - Schoolbezoek in of rond Amsterdam door Aad de Mos samen met bijvoorbeeld Ajax- spits Van Basten. Wat zuidelijker brengen Jan Reker en Michel Val- ke een bezoek aan een vereniging. In de weekends parkeert een KNVB-bus, volgeladen met propa gandamateriaal bij het Ajax- of PSV-stadion of bij de accommoda tie van een van de andere betaald voetbalorganisaties. Een greep uit de mogelijkheden waarover men zich momenteel bin nen de KNVB buigt teneinde een halt toe te roepen aan het ledenver- loop en ook daadwerkelijke leden verlies waarmee ook de grootste Nederlandse sportbond te kampen heeft. Begin volgend jaar moet dat zoe ken naar nieuwe voetbalpromotie- mogelijkheden uitmonden in doel gerichte acties waarover men zich dezer dagen zowel op afdeüngs- als landelijk niveau beraadt. Aan de hand van een praatplan, dat 'Concept actieplan stimulering voetbaldeelname' heet, wil de KNVB de negatieve ledenontwik keling te lijf gaan. Het werken met groepjes betaald voetballers en trainers en het rondtoeren van een KNVB-bus zijn in dit verband en kele van de vele suggesties. Dat actie een bittere noodzaak is blijkt uit het feit dat het ledenver lies. vooral bij de jeugd, veel groter ADVERTENTIE Elke dinsdagavond worden er 5 W5 koersen gelopen. U streept thuis op een wedkaart de 5 paarden aan, waarvan u denkt: die winnen. Méér dan één paard per koers mag ook. Meer streepjes, meer kansen! Vraag om de weekinformatie plus wedkaart bij postkantoor, siga renwinkel of andere inleveradressen met de geelgroene W5-raamstrook. Doen! Spelen per post kan ook. Voor nadere info Stichting Totalisator Nederland, tel. 070-543600 is dan het vanwege de geboorteda ling ingecalculeerde verlies. Zo zag de KNVB in twee jaar tijd het aan tal pupillen dalen van 250.000 naar minder dan 200.000. Een terugval van ruim 20 procent dus. De voetbalsport lijkt de greep op de jeugd te verliezen temeer daar ook in de juniorenleeftijd van 13 tot 17 jaar sprake is van een grote terugval. De oorzaken zijn talrijk, varië rend van het teruglopend geboor tetal, bezuinigingen in de huishou dens tot aan de nu al enkele jaren durende prestatieve recessie in de Europa Cup-toernooien en in de verrichtingen van Oranje. Ontwikkelingen die de bond met zijn afdelingen natuurlijk niet in de hand heeft maar alles op een rij zet tend vindt men in KNVB-kringen dat de voetbalmarkt nog lang niet ontgonnen is. Een paar jaar geleden was dat pionierswerk ook niet zo noodza kelijk. De hele Nederlandse sport wereld, inclusief de KNVB, had geen reden tot klagen over groei van het ledenbestand. Begrippen als stimulering voetbaldeelname - in de pas lopend met de door het ministerie van WVC geïnitieerde stimulering sportdeelneming - of marketing binnen een sportbond waren niet aan de orde. Anno 1984 probeert de KNVB zelf die marketing, het verkopen van voetbal, op te pakken en wil de bond heel duidelijk inspelen op die stimuleringsgedachte. We noemden al wat concrete voorbeelden. Die promotiekoppels die in meer regionale samenstellin gen ook binnen de afdelingen op pad moeten. Die bus dus, maar op vallender is nog de suggestie om terug te keren naar het oude straat- voetbal zij het dan in een moderne versie. Op de door de automobielen ge heel in bezit genomen straten kan het niet meer, maar wel op accom modaties die altijd open staan voor de jeugd. In het concept-actieplan klinkt onvrede door met de huidi ge situatie waarin de sportparken fraaie groene velden rijk zijn, die 's zomers echter rust nodig hebben en 's winters regelmatig afgekeurd worden. Becijferd is dat het aan bod van de verenigingen daardoor tot 35 jaarlijkse trainingen en 35 wedstrijden beperkt blijft. Zand, gravel, en kunstgrasvel den kunnen soelaas bieden alsme de het gebruik van sporthallen en gymnastieklokalen ten behoeve van zaalvoetbal. In overleg met overheidsinstan ties moet geprobeerd worden tot meer gebruiksmogelijkheden van sportaccommodaties te komen. De clubs zelf zouden zich soepeler moeten opstellen door de jeugd toe te staan op de accommodaties te 'straatvoetballen' ook als de trainer er niet is. Opvallend is ook de suggestie om op afdelings en clubniveau meer te gaan werken met full time sport-technische krachten (STK'ers) voor trainingen, het ver zorgen van demonstraties en on dersteunen van bijzondere voet balactiviteiten als bijvoorbeeld voetbal overdag. Met dat laatste wil de KNVB in spelen op actuele ontwikkelingen zoals er ook de wens is de drempel te verlagen voor de etnische min derheden en ook de lichamelijk ge handicapten. Sinds kort kent Gel derland overigens vier KNVB- clubs die een afdeling gehandicap tenvoetbal hebben en ook compe titie spelen. In het concept actieplan worden tal van mogelijkheden aangegeven om een antwoord te vinden op de terugloop van leden, variërend van het laten spelen met zeventallen (bij pupillen), het toestaan van ge mengd voetbal, het werken met overlappende leeftijdscategorieën, het propageren vann recreatievoet bal tot aan doelgerichte propagan da voor het meisjesvoetbal, school- voetbal enzovoorts. Tal van voorzetten dus, die tot een keuze moeten leiden, ook al ge zien de financiën die de KNVB uit eigen gelden, WVC-stimulerings- gelden en uit sponsorbijdragen wil halen. Inclusief de afdelingsactivi teiten betekent dat jaarlijks een be drag van twee ton. W5 ELKE WEEK PRIJS! WEDDEN? LEIDEN - Doping in de sport is en blijft een heet hangijzer, zoals bijvoorbeeld moge blijken uit het feit, dat het onderwerp tegelijkertijd op twee ver schillende symposia in Leiden aan de orde komt. Dat gebeurt op vrijdag, in respectievelijk het Gor- laeus Labaratorium en in de collegezaal van de fa culteit Zoölogie. In het laatste geval is doping een onderdeel van een algemeen symposium over sport. Dat vindt plaats donderdag en vrijdag, en wel ter gelegen heid van de 61ste verjaardag van de Leidse Biolo gen Club. Deskundigen als dr. Jan Vos, fysiothera peut Van Houdt en dr. Wimersma-Greidanus laten daar hun licht schijnen over onderwerpen als in- spanningsfysologie, blessures en doping. Het eendaagse symposium ter gelegenheid van de 99ste verjaardag van de farmaceutische studen tenvereniging Aesculapius is geheel toegespits op het gebruik van stimulerende middelen in de sport. Het hoofd van het dopingonderzoek in Nederland, prof. dr. Van Rossum gaat in op de farmacologi sche en chemische beinvloeding van sportpresta ties. Ook analysemethoden (dr. Stephany) en ethiek (dr. De Wachter) komen aan de orde. De symposia, waarvoor de toegang gratis is, be ginnen om 9.00 uur (Zoölogie op donderdag en vrij dag) en 9.45 uur (Gorlaeus op vrijdag). Lotnummers Eindcijferis) Totaal eindigend op: oflotnummetis) prijzen bedrag: 1 1 15 - 941 265 0101 1.015 004451 5.015 013081 5.015 023491 1.015 073451 20.015 2 2 25 582 125 062142 1.025 Extra prijs serie T 095452 250.025 Troostprijs andere series 095452 2.525 3 03 50 53 50 093 100 103 150 193 100 313 100 823 500 073703 2.050 4 4724 1.000 021174 25.000 029424 1.000 5 15 50 295 100 8195 1.000 002325 2.000 013695 1.000 056145 50.000 6 26 50 6406 1.000 021896 100.000 7 7 10 47 60 67 60 937 510 5117 1.010 Extra prijs serie R 053547 500.060 Troostprijs andere series 053547 5.060 8 628 100 013968 25.000 061598 1.000 089118 2.000 9 6129 1.000 022089 50.000 0 0 20 30 70 50 70 90 70 092510 5.020 Zetfouten voorbehouden. Totaal bedrag aan prijzen: ongeveer miljoen gulden. De prijzen zijn al bij elkaar opgeteld. Wanneer op een lot meer dan één prijs is gevallen, staat achter het nummer, dat de hoogste prijs gewonnen heeft, het totale bedrag vermeld U hoeft de prijzen dus niet meer bij elkaar op te tellen Kansspelbelasting. Op prijzen boven f i.ooo.- wordt 25% kans spelbelasting in mindering gebracht. De hoofd prijs van f 500.000.- wordt 'schoon' uitgekeerd. Elke keer één miljoen prijzen in de pot. In de Staatsloterij worden elf keer per jaar twee miljoen loten uitgegeven. En elke keer wor den er één miljoen prijzen uitgeloofd. De volgende lotenverkoop begint op maandag 3 december 1984. Verkoopadressen vindt u in de Gouden Gids. U kunt trouwens ook via uw bank- of girorekening meedoen. Wanneer u f 25.- per lot overmaakt op bankrekening 5144 44 444 of girorekening 5151 ten name van Directie der Staatsloterij te Den Haag en het bedrag is vóór het einde van de maand van uw rekening afgeschreven, dan speelt u al in de eerstvolgende loterij mee. Een paar dagen voor de eerste trekking krijgt u uw lotnummer(s) thuisge stuurd. De gewonnen prijzen worden na de laatste trekking op uw postrekening bijgeschreven. Nog makkelijker is het om de Staatsloterij te machtigen voor automatische overschrijving. Dan weet u zeker dat u geen kans mist. Alle inlichtingen: 070 - 477484 ^^4 EINDHOVEN (ANP) - PSV heeft gisteravond een vriendschappelijk wedstrijd tegen het nationale elftal van Australië met 2-0 gewonnen. De zege was verdiend, maar kreeg pas in de slotfase gestalte. De Eind- hovenaren, die aantraden zonder Van Breukelen, Thoresen en Hy- sen en met Van Rooy, Van de Boogaard, Corbijn en Wildschut in de basis, begroetten in de laatste vijf minuten treffers van nieuwko mer Van der Gijp en Van de Boog aard.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 15