5j 0 J 'Ik heb het allemaal wel gezien' Eerste stap van basketballers op weg naar WK Feyenoord wil KNVB voor de rechter dagen Werkendam boos op Basketbalbond Kasparov vermoeit belangstellenden Om van zaalverplichting af te komen Harm Wiersma zet na twintig jaar streep onder loopbaan UEFA's verhezen van België 'Amsterdam niet langer kandidaat' Dames stellen teleur op Olympiade DONDERDAG 22 NOVEMBER 1984 SPORT PAGINA 13 AMSTERDAM - Nederland zette gisteren in de Amsterdamse Apol- lohal de eerste stap op weg naar deelname aan het wereldkam pioenschap basketbal ('86 in Span je) door de kwalificatiewedstrijd tegen Hongarije met 67—54 te win nen. De eerste kwalificatiewedstrijd van Nederland stond tevens in het teken van de heropening van de Apollohal. De hoofdstedelijke bas ketballtempel is kortgeleden voor zes miljoen gulden gerestaureerd. Voor die gelegenheid was het pu bliek massaal naar de Amsterdam se sporthal gestroomd. Met 1500 toeschouwers zat de zaal bomvol. De Nederlandse ploeg kende te gen Hongarije een moeilijke start. Toch bleek de Oost-Europese te genstander een niet al te lastige op ponent. Vooral door een goed ge speelde verdediging kon de Neder landse ploeg met een geruststellen de marge van elf punten bij rust de kleedkamers opzoeken: 37-26. De tweede helft werd een kopie van de eerste twintig minuten. Ne derland beschikte over de beste verdediging en dwong de Honga ren tot geforceerde schotpogingen. Bondscoach Heger schonk terecht het vertrouwen aan zijn eigen spe lers van landskampioen Den Bosch. Het waren met name John Franken, Jelle Esveldt en Henk Pieterse van de Bossche ploeg die een hoofdrol vertolkten. Eenvou dig wist Nederland de zege naar zich toe te trekken. Met de 67-54 einduitslag was Vladimir Heger dik tevreden. we een aantal jaren geleden begon nen zijn.In de Nederlandse kwalifi- catiegroep, kwamen gisteravond ook Belgie en Joegoslavië in actie. De Joegoslaven wonnen in Brussel na een 33-39 ruststand met 72-89. Nederland speelt op 28 november in Novi Sad tegen de Joegoslaven. Nederland-Hongarije: (37-26) 67- 54 Toeschouwers: 1500 Nederland: Franken 14, Esveldt 12, Van Essen 12, Schilp 8, Pieterse 7, De Vries 6, De Waard 5, Van de Lagemaat 2, Van Solm 1, Heijde- man 0. Hongarije: Horvath 21, Losonsc- zi 11, Szuuecs 10, Zsloldos 4, Varga 4, Szekeli 4. JACOB BERGSMA ROTTERDAM (GPD/ANP) - Blijven de profclubs verplicht deel te nemen aan het zaal voetbaltoernooi van de KNVB, dan daagt Feyenoord de voetbalbond volgende week dinsdag al voor de rechter. Via een kort-geding wil de Rotterdamse club dan alsnog bereiken dat ze een lucratief toernooi in India kan spelen tijdens de winterstop, wat de KNVB gisteren opnieuw verbood. In de najaarsvergadering van het betaalde voetbal komt die kwestie maandagavond ter sprake. Daar ook zal het sectiebestuur zich uit spreken voor de 'verplichting' tot het meedoen aan het zaaltoernooi, waar de meerderheid van de clubs zich tegen verzet. Blijft het sectie- bestuur niettemin bij zijn stand punt, dan zet Feyenoord het kort geding de volgende dag (27 novem ber) direct door. „We laten ons dan niets aan de mening van anderen gelegen lig gen", aldus bestuurslid Aad van der Laan. „We hebben maar een ding voor ogen en dat is onze eigen toko draaiend houden. Willen we dat goed doen, dan kunnen we die extra inkomsten in India niet mis- hebben met het indoor-voetbaleve- Het verschil met het meedoen nement tijdens de komende aan het zaaltoernooi hier is gewoon te groot. Dat levert bij de eerste wedstrijd 3.000 gulden op en daar kunnen we tegenwoordig net vier spelers van betalen. Aangezien je er acht nodig hebt en ook de ande re acht uit de selectie betaald wil- terstop. Volgens Hans Kraay, di recteur van de VSN, is zijn vereni ging zeker niet van plan te bemid delen voor een club als Feyenoord, dat graag in dezelfde periode in het buitenland wil spelen. „Daar ligt werk ook helemaal niet. Wij len worden, moeten we er dan per willen alleen bemiddelen tussen wedstrijd dik geld bijleggen. Daar sponsors, die problemen met el kaar hebben. Onze vereniging is er e geld verdie- in eerste instantie voor te zorgen, uitgeschakeld zijn dat de sponsoring van sportorgani- voor de Europa Cup én de beker saties in Nederland soepel ver zitten we voor dermate hoge kos- loopt. Bij dit zaalvoetbaltoernooi is ten, dat we dat niet kunnen laten dat niet het geval. Daarom hebben liggen. De KNVB eist tenslotte een wij aangeboden beide partijen van sluitende begroting WERKENDAM/AMSTERDAM (GPD) - De sponsor van eredivi sie-basketbalvereniging Werkendam (Super Cracks) heeft verontwaardigd gereageerd op het besluit van de Nederlandse Bas ketball Bond (NBB) om de door Werkendam met 79-78 gewonnen wedstrijd tegen Canadians uit Am sterdam verloren te verklaren. De NBB kwam tot dat besluit, omdat de kersverse Amerikaan Kelly Knight op de avond van de wed strijd niet over de vereiste licentie beschikte. Dat 'vergrijp' werd by meren, maar het ontbreken van de licentie wel op het wedstrijdformu lier noteerde. Dat wedstrijdformulier werd 's maandags in behandeling geno men op het bondsbureau, waar men ook de reglementen volgde en concludeerde dat Knight (nog) niet speelgerechtigd was. Het toeval wilde dat Knight, uit vrije worpen, de beslissende punten scoorde te gen Canadians. Dat heeft echter niet meegespeeld bij de beslissing om de uitslag van het duel om te zetten in 2-0 voor de Amsterdam- Amsterdam binnen waren, naar wijt dat aan het feit dat de NBB pas bereid is een (blanco) li- censieformulier op te sturen, gen Den Helder wordt overge speeld. Dit omdat de spelers van Werkendam vlak voor het duel in Den Helder te horen kregen dat de neer het vereiste op bank of girore- wedstrijd tegen Canadians verlo- de wedstrijd geconstateerd door de mers. bondsgedelegeerde, die volgens de Secretaris Wim Gorzeman van reglementen handelde, toestond Werkendam erkent dat de licentie dat Knight speelde, omdat hij zich en de voor een Amerikaan ver- op een andere manier kon legiti- plichte amateurverklaring niet tij- kening van de bond binnen is. Gor zeman: „Wij waren nu eenmaal niet in de gelegenheid om naar Amsterdam te gaan en de zaak ter plekke te regelen. Nu moest alles per post gebeuren en dat kostte te veel tijd". Sponsor G. van der Tang heeft nu in een brief aan de NBB geëist dat de opgelegde straf in herover weging wordt genomen. In de brief, die in samenspraak met het bestuur van Werkendam is opge steld, wordt bovendien geëist dat de wedstrijd van 13 november te- verklaard en daardoor, al dus de brief, zo van hun stuk wa ren gebracht dat zij niet voor de volle honderd procent met hun ge dachten bij de wedstrijd waren en daardoor een kansloze nederlaag (102-76) leden. Werkendam heeft besloten in be roep te gaan, maar lijkt weinig kans te maken, omdat de regle menten waar het de licenties be treft zeer duidelijk zijn. Mocht de NBB de zaak niet terugdraaien, dan overweegt de sponsor zich te rug te trekken. bijdrage in het vereveningsfonds. Dan moet de bond de clubs niet in de weg staan bij het verkrijgen van extra inkomsten, die mede daar voor kunnen worden aangewend. Dat strookt totaal niet met elkaar". Ruggesteuntje Feyenoord kreeg een onver wacht ruggesteuntje in de vorm van een uitspraak van de Federatie van Betaald Voetbal-organisaties (FBO), die zich gisteren in Bunnik in meerderheid uitsprak tegen de verplichte deelneming aan het in- door-soccertoernooi van de KNVB tijdens de winterstop. Bij een opi- niepieling bleken acht clubs voor het voorstel van de voetbalbond. De rest (26 clubs) was tegen. Inmiddels heeft de Vereniging forse advies te dienen i deze zaak te geven", aldus Kraay woensdag in Utrecht. SINT-NIKLAAS (Belga/ANP) - De Nederlandse voetbaljunioren hebben de openingswedstrijd van de strijd om het Europees kam- pioenschap van 1986 van hun Bel- Sportsponsoring Nederland (VSN) f's^e. leeftijdsgenoten verloren, de KNVB aangeboden te bemidde- *n Sint-Niklaas won Belgie met 3-1 len tussen de hoofdsponsor van de YPP. e n'.se voetbalbond en de geldschieters (16-18 jaar). Bij rust was de stand al van verenigingen, die problemen 1-0 in het voordeel van het sterkere en produktievere België. Enige we ken geleden verloor Nederland in een vierlandentoernooi in Arnhem al met 0-3 van de Belgische toe komst. Nederland en België zyn met Wales en Noord-Ierland inge deeld in een kwalificatie-groep voor de Europese titelstrijd van De Nederlandse bondscoach van Tsjechische afkomst roemde na af loop het optreden van al zijn spe lers. Hij prees daarbij de Dordte- naar in Leidse dienst Hans Heijde- man om zijn enthousiasme. Heijde- man was als enige speler van de ge selecteerde 'Leidenaars' overge bleven. Emill Hagens, Randy Wiel, Jim van Dam en Richard van Poel geest hadden allen voor de eer be dankt. Heger zei eveneens zeer blij te zijn over de afloop van de wed strijd met het oog op zijn selectie beleid. Hij had voor het duel tegen Hongarije een beroep gedaan op een zeer jonge en onervaren lich ting spelers. Heger: "Ik ga door met deze groep. We hebben met deze wedstrijd bewezen dat we op de goede weg zitten. Ik wil volgend jaar alleen nog de Nederlanders die nu in Amerika zitten bij de ploeg halen. Dat wil niet zeggen dat Van Poelgeest en Van Darh niet meer tot de selectie behoren. Vandaag hebben we de eerste vruchten ge plukt van de jeugdopleiding, die. ABCOUDE (GPD) Op de kop af tien jaar nadat Ton Sij brands de stap nam zich te onttrekken aan het interna tionale damcircuit, heeft ook Harm Wiersma een streep gezet onder zijn loopbaan. De viervoudige wereldkam pioen, die dit najaar verstek liet gaan op het titeltoernooi in Senegal en daar de Rus Gantwarg met de eer zag strij ken, zal zich voortaan beperken tot het spelen op clubni veau. „Ik heb nu de gelegenheid om tijd vrij te maken voor andere zaken. Ik heb er geen behoefte aan om de greep op het maatschappelijke gebeuren helemaal te verliezen". Na twintig jaar strijd op het hoog ste niveau voelt de 31-jarige Fries zich bovendien niet meer in staat om zich zowel lichamelijk als geestelijk op te peppen voor nieu we titeltoernooien of tweekampen. „Niet dat ik dammen niet meer ieuk vind hoor, maar ik merk de laatste tijd toch iets van verzadi ging. Als je zoveel jaar aan de top staat heb je het wel gezien. Toen ik bijvoorbeeld voor de eerste keer in Rusland kwam vond ik dat aardig, maar na twintig keer is dat nieuw tje er al lang af'. MOSKOU (DPA/Rtr) - Het schaak duel om de wereldtitel tussen rege rend kampioen Anatoli Karpov en uitdager Gary Kasparov dreigt tot teleurstelling van de supporters steeds meer te verwateren tot een flauw aftreksel van wat werd aan gekondigd als de match van de eeuw. Ook de 26ste partij kon daar geen verandering in brengen. Na 23 zetten en minder dan tweeën half uur nadenken besloten de Sowjet-grootmeesters gisteren tot de zeventiende remise in succes sie. Een deceptie, omdat Kasparov voor het eerst een pion voor stond, maar er desondanks niets voor voelde de wereldkampioen, die overigens genoeg verweer had, lan ger op de proef te stellen. De vertragingstaktiek van Kas parov, die met wit speelde, en naar verluidt de opdracht heeft om twintig keer gelijk te spelen ten einde Karpov mentaal en fysiek uit te putten en vervolgens iets te doen aan de achterstand van 0-4, vermoeit echter meer de belang stellenden dan de wereldkam pioen. De 26ste partij, met een Engelse opening, volgde tot de tiende zet het verloop van de 24ste. Toen koos Karpov voor een nieuwe voortzetting, omdat volgens de specialisten de witte stelling an ders de beste mogelijkheden zou hebben. Maar net als vrijdag liep ook nu de partij uit op een vlotte salonremise. Met deze 22ste remise in totaal nadert het tweetal het re cord uit 1927, toen Aljechin en Ca- pablanca 25 partijen onbeslist beëindigden, voordat eerstge noemde met 6-3 won. Voorlopig lijkt het einde van de tweekamp nog niet in zicht. Vol gens de oude regels, toen puntde- lingen meetelden, zou Karpov al na twintig partijen opnieuw kam pioen zijn geweest: 12-8. Nu hij nog twee overwinningen nodig heeft en er sinds de negende partij op 6 oktober weinig schokkends meer gebeurde, lijkt het bejaarde record uit 1927 binnenkort voorgoed verleden tijd. Het plan van de Sov jetunie om Karpov bij een snelle beslissing nog naar de Olympiade in Griekenland te sturen, lijkt ook nauwelijks haalbaar. Commentato ren in Moskou menen, dat 32-jarige titelhouder een beetje met zijn jon ge uitdager speelt om meer over diens taktiek aan de weet te komen met het oog op een volgende twee kamp. Volgens de nieuwe FIDE- bepalingen moet Karpov, als hij tenminste wint, binnen twee jaar zijn titel opnieuw op het spel zet ten. Mocht hij verliezen, dan krijgt hij volgend jaar al een herkansing. Het verloop van de partij is: Kaspa rov (wit) Karpov 1. Pgl f3 Pg8 - f6,2. c2 - c4 e7 - c5, 3. Pbl - c3 Pb8 - c6, 4. d2 - d4 c5 x d4,5. Pf3 x d4 e7 - e6,6. g2 - g3 Dd8 - b6,7. Pd4 - b3 d7 - d5, 8. c4 x d5 Pf6 x d5. 9. Lfl - g2 Pd5 x c3, 10. b2 x c3 Lf8 - e7, 11. 0 - 0 e6 - e5, 12. Lel - e3 Db6 - c7,13. Pb3 - c5 0 - 0, 14. Ddl - a4 Le2 x c5, 15. Le3 x e5 Tf8 - d8,16 Tfl - dl Lc8 - e6,17. h2 - h3 Td8 x dl, 18. Tal x dl Ta8 - d8, 19. Tdl x d8 Dc7 x d8, 20. Lc5 x a7 Dd8 - a8, 21. Lg2 x c6 b7 x c6, 22. Kgl - h2 h7 - h5, 23. Da4 - a5 17 -16. Remise op voor stel van wit. Hoewel Wiersma (bondscoach, free-lance damjournalist, 'sponsor- jager', clubdammer in Tilburg en veel gevraagd voor simultaans) zegt „met anderhalf been in het dam wereldje te blijven", wil hij niet in de voetsporen van zijn voor ganger Sijbrands treden. „Sij- brands bleef na zijn besluit in 1974 verstrengeld in het damgebeuren. Ik ben niet zo'n type, zoals ook Jannes van der Wal er één is, dat op elk vrij uurtje een zakdambord te voorschijn tovert om te analyseren. Van der Wal en Sijbrands zou je damautomaten kunnen noemen. Dammen is zo iets abstracts, daar wil ik niet afhankelijk van blijven". Toch sluit Wiersma, die in 1976 voor de eerste keer wereldkam pioen werd, een terugkeer aan het front niet uit. „Sijbrands nam in dertijd een principebesluit, daar wil ik me niet op vastpinnen. Ik denk niet aan een termijn van twee of drie jaar, maar wie-weet zal ik ooit nog eens proberen terug te ko men. En ach, wat is definitief? Mocht een sponsor bereid zijn om tonnen te investeren in een toer nooi of tweekamp, dan moetje wel heel sterk in je schoenen staan om 'nee' te blijven zeggen". België heeft het niet lastig gekre gen tegen Oranje, dat zelden ge vaarlijk uit de verdediging kwam. De openingstreffer van de Belgen kwam uit een strafschop. De door gebroken Bielen werd gehaakt door Laamers. Nilis schoot de bal van elf meter achter doelman De Goeij. In de tweede helft bleven de Belgische junioren druk uitoefe nen op het Nederlandse doel. Toch viel eerst de gelijkmaker. Precies na één uur passeerde de Ajacied De Meijer de Belgische 'portier' met een machtig afstandsschot: 1- 1. Onmiddellijk daarna leek de voor Huistra ingevallen Van Oos trum Oranje zelfs op voorsprong te zetten, maar Pasmans voorkwam met een prachtige redding erger. In de 68e minuut drukten de Bel gen hun overwicht in het tweede doelpunt uit. Doelman De Goeij reageerde weinig vakbekwaam, toen Bielen alleen voor hem ver scheen (2-1). De eindstand werd vastgelegd in de 78e minuut. Luc Nilis rondde toen een solo succes vol af: 3-1. Afschepen Geld heeft in de carrière Harm Wiersma dan ook een vi name rol gespeeld. De waarop de Nederlandse dambond zich in het verleden liet afschepen met door Wiersma als een fooi om schreven sponsorbedragen, is hem dikwijls een doorn in het oog ge weest. „Ach, ik bemoeide me vaak met het zoeken naar geldschieters, maar tegelijkertijd was ik ook spe ler. Dan gaat het eigen belang dus een woordje meespreken en ben je niet zo gauw tevreden. Maar de me dia zijn daar volgens mij ook schul dig aan. Zolang er nog kranten zijn die weigeren sponsornamen te drukken, mag je ook niet veel inte resse uit het zakenleven verwach ten". Omdat ook tijdens het laatst ge houden titeltoernooi in het Sene galese Dakar de prijzenpot aan de magere kant was, werd gesugge reerd dat om die reden Wiersma thuis bleef. „Inderdaad zou ik, af gezien van mijn besluit om te stop pen, toch niet meegedaan hebben in Dakar, maar dat had een andere reden. Het klimaat, waarin de deel nemers topprestaties moesten le veren, was nul komma nul". In Dakar voelden de deelnemers aan het WK-evenement zich inder daad als gevangenen. Het zakcen tje van 45 gulden per dag was nau welijks toereikend voor een maal tijd en een versnapering; tijdens één van de wedstrijddagen moest er gedamd worden bij kaarslicht omdat de elektriciteit was uitgeval len, terwijl de airconditioning zo hoog stond dat de Nederlander Rob Clerc zich genoodzaakt voelde een jas aan te trekken tijdens enke le van zijn partijen. „Aan de andere kant", zegt Wiersma, „is de keuze voor een Afrikaans land natuurlijk uit pro pagandistisch oogpunt prima. De wereld-damfederatie zou ook in conflict komen met de ontwikke lingslanden, wanneer daar nooit eens gespeeld zou worden. Niette min zou het verstandiger zijn een land als Senegal eerst eens een ge woon internationaal toernooi toe te wijzen". aanzien; de inteihgentia speelt het, dus slaat dat over op de massa. Dammen wordt wel in huiselijke kring gedaan, maar de weg naar de knappe koppen blijkt trager te ver lopen dan andersom". Nu er voorlopig aan de hegemo nie van de Sowjet-Unie en Neder land niet getornd zal worden, hoopt Wiersma vurig op een door braak van landgenoot Rob Clerc. De 29-jarige Scheveninger legde in Dakar beslag op de tweede plaats en zal nu in oktober 1985 Anatoli Gantwarg mogen uitdagen in een tweekamp. „Clerc acht ik niet kansloos; Gantwarg is nu eenmaal sterker in toernooien dan in twee kampen. Bovendien ligt de speel wijze van Gantwarg Rob Clerc wel. Het is alleen de vraag of hij zich i de tweekamp in Rotterdam in Wiersma overgenomen. mentaal overeind weet te houden". Gezien het feit dat Clerc al drie keer juist achter het net viste op wereldkampioenschappen is die veronderstelling van Wiersma niet uit de lucht gegrepen. „Je moet als topdammer enorm stressbestendig zijn. Ik zat tegen Gantwarg eens ze ven en een half uur achter het bord. Hoewel ik gewonnen stond liet ik die partij toch maar remise lopen. Die nacht kon ik geen oog dicht doen, de volgende dag voelde ik me geen mens. Vijf minuten voor de partij dacht ik bij voorbaat al kansloos te zijn en toch koos ik voor het moeilijkste systeem. Ik won. Dat was dan mijn kracht, ik kon me vrij gemakkelijk over te genslagen heen zetten. Je moet fle xibel zijn, veerkracht bezitten om het op dit niveau vol te houden". PARIJS (AFP) - Nelson Pail- lou, de voorzitter van het Olym pisch comité van Frankrijk, heeft gisteren beweerd „dat Amsterdam geen serieuze kan didaat meer zou zijn voor de or ganisatie van de Olympische Spelen van 1992". Paillou deed die bewering op het derde Franse TV-net. „Binnenkort is Amsterdam geen kandidaat meer voor de Zomerspelen van 1992. De kan didatuur van Amsterdam was een serieuze zaak. Ik meen te weten, dat de stad volgens de aktuele stand van zaken op het punt staat zich terug te trek ken. Dat alles als gevolg van een verschil van mening tussen de regering en het nationaal Olympisch comité van Neder land", aldus Paillou. Onderonsje Want een kans verdient het Afri kaanse werelddeel wel degelijk, vindt Harm. „Er schuilt daar zeer veel talent. De makke is alleen dat ze een broertje dood hebben aan studeren. Nu blijft de damsport op topniveau toch een onderonsje tus sen Nederland en Rusland; voor het imago van onze sport zou daar verandering in moeten komen. He laas wordt het dammen in landen als Frankrijk en Engeland niet voor vol aangezien, men vindt het daar een kinderspelletje. Wat dat betreft staat schaken er in de West- europese landen nog altijd in hoger THESSALONIKI (ANP) - De pu blieke belangstelling ging gisteren in de derde ronde van de Schaako lympiade uit naar de confrontatie tussen de aartsrivalen Sowjet-Unie en Hongarije. De Russen lieten echter geen twijfel -over bestaan wie de sterkste is. De wedstrijd werd afgebroken bij de stand 3-0 voor de Sovjetunie en de kans dat het 4-0 wordt, is groot. Opvallend was woensdag ook de verrichting van de Engelse ploeg, die de Italia nen met 4-0 versloeg en oprukte naar de derde plaats in het alge meen klassement achter de Sow jet-Unie en Nederland. Nederland, in het algemeen klas sement op de tweede plaats, ver koos tegen het serieus te nemen In dia te spelen in de basisopstelling. Sosonko kwam aan het tweede bord vrij vlot remise overeen met Ravi Sekhar. Van der Wiel trof aan het derde bord de zeer jonge Anand. Via een pionoffer gevolgd door een stukoffer bracht hij zijn opponent zo in het nauw, dat de In diër zijn dame verloor. Ree bracht in de partij tegen Kumar een inte ressant kwaliteitsoffer, waarmee hij zyn tegenstander onder druk probeerde te zetten. Het leverde uiteindelijk een weinig hoopge vende stelling op. Hoewel op een bepaald moment door de Neder landse afvaardiging in Grieken land met een nederlaag rekening werd gehouden, ontsnapte Rc door herhaling van zetten. Aan het eerste bord speelde Tim man een semi-variant van het Ko nings-Indisch, waarmee hij via een kwaliteitswinst kon afwikkelen naar een paard-eindspel met een pion meer. Timman moet volgens de kenners zeker in staat worden geacht de party in de tweede zit ting tot winst te voeren. De Nederlandse dames, die in de tweede ronde nog indruk maakten, stelden gisteren ernstig teleur. De drie partyen tegen Roemenië moesten alle worden afgebroken. Een snelle analyse leerde, dat het zelfs moeilijk zal zyn om een half punt aan het duel over te houden.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 13