MAK7METSMGER VERRASSEND VOORDELIG! Brinkman houdt vast aan kortingen welzijn KOM NU SNEL NAAR..... SINGER EISEVIERS DONDERDAG 22 NOVEMBER 1984 PAGINA 11 BRUSSEL - Twee meisjes van ne gen jaar werden gedood, alsmede vijftien zwaar en 29 licht gewond toen gistermorgen in de Belgische gemeente Kortrijk hun school in stortte. Twee meisjes verkeerden gisteravond nog in levensgevaar. door door Hans de Bruin DEN HAAG (GPD) - Mi nister Brinkman (WVC) blijft bij zijn plan om de lan delijke welzijns- en andere organisaties in 1985 op sub sidie te korten. Dat bleek gisteravond in de tweede ronde van de begrotingsbe handeling in de Tweede Ka- „Deze bezuinigingen zijn een anti- bureaucratie-actie", zei de be windsman. De zogeheten koepels WEGTRANSPORT (ANP) - De bedrijfstak wegtransport heeft in 1983 bijna drie procent minder goederen vervoerd dan in 1982. Het totale gewicht bedroeg 190 miljoen ton. Daarentegen hebben de 7.500 ondernemingen vorig jaar honderd miljoen gulden meer geïnvesteerd tot een totaal van ruim een miljard. Deze en veel andere gegevens zijn te vinden in de vandaag versche nen editie 1984 van 'Wegvervoer in cijfers' van de werkgeversorgani satie NOB Wegtransport. moeten in totaal f 12 miljoen gul den inleveren ten bate van het uit voerende werk. Van verschillende kanten waren in de Kamer wijzigingsvoorstellen aangedragen om overkoepelende organisaties te ontzien. Zo wilden PvdA en WD organisaties als de Anne Frankstichting, de Ombuds man en de Vereniging tot Integra tie van Homoseksualiteit sparen. Het CDA wenste organisaties voor ouderenwerk en vrouwenwerk buiten de bezuinigingen te hou den. De minister vroeg de indie ners van de voorstellen hun wen sen te 'heroverwegen'. In de redenering van Brinkman zijn nu de ongeveer 300 organisa ties op welzijnsgebied 'aan de beurt' om iets in te leveren. In voorgaande jaren trof het kortings mes de lagere overheden. De in stellingen worden nu op dezelfde manier behandeld, waarbij is ge probeerd het uitvoerende werk zo veel mogelijk te ontzien, aldus de bewindsman. Hij zei het te betreu ren dat de Kamer haar wensen wil financieren door op de post inter nationale betrekkingen te bezuini gen. Brinkman vindt dat de desbe treffende welzijnsorganisaties zich maar een 'taakstelling' moeten op leggen. Een korting van 8 tot 10 procent is volgens hem best uit voerbaar; men moet maar eens proberen 'de hopen papier' te voor komen en anti-bureaucratisch te werk te gaan, zei hij. De minister, reagerend op tal van kritische geluiden, zei verder dat hij het emancipatiebeleid van het kabinet van harte steunt. Dat hij toch het gezin als uitgangspunt neemt is niet om het 'gezin-oude- stijl' te herstellen, zei hij. Wel om dat volgens hem de herinrichting van de samenleving begint in de kleine verbanden waarin mensen leven en werken. Daar moeten ze gelegenheid krij gen hun persoonlijkheid te ontwik kelen, verantwoordelijkheden te dragen en zekerheid en bescher ming vinden. Brinkman vermeld de dat nog altijd het merendeel van de Nederlanders in enigerlei ge zinsverband opgroeit en veel men sen het leven in dat verband aan trekkelijk vinden. De ramp, die zich in enkele secon den voltrok, is waarschijnlijk het gevolg van graafwerkzaamheden naast de school. De justitie stelt een onderzoek in. Zonder enige waarschuwing zak ten rond negen uur de parterre, eerste en tweede verdieping van een vleugel van de meisjesschool van Onze-Lieve-Vrouw-der- Enge- Gevaar voor instorting niet voorzien len in elkaar. Het ging daarbij om twee klaslokalen waarin zich op dat moment totaal 46 kinderen van de derde en vierde klas en twee on derwijzeressen bevonden. De kinderen in het klaslokaal op de tweede verdieping kwamen met alle puin terecht op die in het ze ven meter lager gelegen andere lo kaal. Ook daaronder gelegen was lokalen stortten vervolgens onder de druk in. Volgens de autoriteiten is het een wonder dat slechts twee kinderen omkwamen. Vier meisjes bleven zelfs ongedeerd. Ook een lerares ontsnapte de dans omdat zij zich op het moment van de instorting zo dicht bij het schoolbord bevond, dat zij steun van de muur had. Achter haar rug viel haar klas met ruim twintig meisjes twee verdiepingen omlaag. De directrice van 'de school had een half uur voor de instorting nog uitdrukkelijk van de aannemer de verzekering gekregen dat de werk zaamheden voor de school zonder gevaar waren. Omdat de school zich vlak naast de rivier de Leie be vindt, was bijzondere zorg besteed aan versteviging van de graafput. Ook waren er geen voortekenen in de vorm van scheuren gesigna leerd. Koningin Fabiola van Belgie be gaf zich in het gezelschap van en kele ministers onmiddellijk naar Kortrijk, waar zy na een kort be zoek aan de plek des onheils de 34 gewonde kinderen in het zieken huis opzocht. WILLEMSTAD (ANP) - Venezuela is bereid de levering van ruwe olie aan de Shell-raffinaderij op Cura cao op te voeren. De olietoevoer zal geleidelijk worden vergroot tot 50.000 vaten extra per dag. Dat heeft de Antilliaanse premier, Ma ria Liberia-Peters, die een officieel bezoek brengt aan Venezuela, gis teren meegedeeld op een perscon ferentie in Caracas, zo meldt het Antilliaanse dagblad Amigoe. Met de extra olieleveranties wordt voldaan aan een van de woorwaarden die Shell heeft ge- Shell-Curagao krijgt meer olie steld om het voortbestaan van de raffinaderij te kunnen garanderen. Tot nu toe krijgt Shell 90.000 vaten olie per dag uit Venezuela, wat te weinig is om rendabel te kunnen draaien. Shell achtte de nu toege zegde 50.000 extra vaten noodzake lijk om de raffinaderij een kans van overleven te geven. Minder goed nieuws had Liberia- Peters voor de Lago-raffinaderij op Aruba. „De situatie op Aruba is zeer moeilijk", zo verklaarde zij na afloop van een gesprek met de di recteur van het Venezolaanse staatsoliebedrijf PDVSA, Brigido Natera. De moedermaatschappij van Lago, het Amerikaanse Ex xon-concern, heeft onlangs de slui ting aangekondigd van de raffina derij op Aruba, nadat onderhande lingen met Venezuela over de prijs van de te leveren olie waren vast gelopen. 'Drops-outs' in toenemend grijs circuit AMSTERDAM (ANP) - Het Ge westelijk Arbeidsbureau in Amsterdam signaleert sinds enige tijd een toenemend .grijs circuit' van jongeren die hun vwo-opleiding niet hebben af gemaakt en moeilijk door het GAB aan een baan kunnen worden geholpen. Die jongeren verrichten allerlei betaalde werkzaamheden waar zij ver der niets over zeggen. Een dergelijk klussencircuit was het GAB wel al bekend in het geval van ,drop-outs' bij la gere opleidingen (lbo, havo en mavo). Directeur J. de Lange van het GAB deelde dit giste ren mee. Hij kon geen getallen noemen. De jongeren met een niet af gemaakte vwo-opleiding ver vullen vooral tijdelijke banen in de sfeer van de vrije, culture le beroepen (theater, reclame, journalistiek en dergelijke). Het vaste banenbestand in deze sector verdwijnt ook langzaam. Er wordt steeds meer gebruik gemaakt van free-lancers, aldus De Lange, die als oorzaak de te ruglopende economie noemt. Ad Ploeg, luitenant-kolonel b.d. en jarenlang defensiespecialist van de WD-fractie in de Tweede Ka mer werd in het kabinet-Lubbers tot veler verbazing staatssecretaris van landbouw en visserij. Oud-mi nister Kruisinga passeerde hem destijds in de eerste ploeg van Van Agt en nu wilde ook minister De Ruiter hem niet naast zich op het departement van defensie. Beide bewindslieden vertelden hem openlijk dat ze weinig of niets van de materie wisten en niet door een specialist voor de voeten gelopen wenste te worden. Ploeg toont zich in VN nog steeds licht verbitterd: "Ja. Ik vond het wel een streek. Ik vond het geen bewijs van sterkte". Toch voelt hij zich heel wel in staat zijn huidige baan naar behoren te doen en is gekwetst als mensen zeggen "de natuur kan hem niets schelen". In minder dan geen tijd werd in Amsterdam de Gaasper Camping uit de grond gestampt. VN belicht hoe dat ging. Twee huisvrienden van de verantwoordelijke wethou der Jan Schaefer exploiteren de camping, zijn vrouw is commissa ris van het bedrijf. Schaefer zelf ge looft niet dat hij iets onoirbaars heeft gedaan, maar een verhaal over de gang van zaken blijkt een aaneenschakeling van 'toevallighe den'. 'De nieuwe Italianen', niet te ver warren met hun 'jonge' landgeno ten', rekenen met hun 'nuovo des ign' af met de functionaliteit van de Bauhaus-ontwerpen en tekenen weer stoelen, theepotten etc. die meer dan 'bruikbaar' mogen zijn. In Rotterdam wordt een expositie van hun werk gehouden; een aan klacht in feite tegen het uitblijven van vernieuwingen van ontwer pers. Het blad bevat voorts een nieu we serie ingezonden brieven op de omstreden column van Piet Grijs, een gesprek met Andrée van Es (PSP) op de sofa bij Ischa en een kleurkatern met een samenvatting van de belangrijkste RSV-verho- den. Vooral Piet Grijs moet het ontgelden: Grijze Piet en Grauwe Mus hebben geen mening, ze heb ben geconditioneerde reflexen. Jan Tromp hobbelde in dienst van Haagse Post mee met staatsse cretaris Gerrit Brokx tijdens het Kamerdebat over de begroting van volkshuisvesting. Tromp meent: Er zijn in Nederland niet veel men sen die het technisch zeer gecom pliceerde terrein van de volkshuis vesting, een oerwoud van regels en voorschriften, in de vingers heb ben. Brokx is één van hen. Vriend en vijand erkennen het. Brokx meent: Het beleid zoals dat nu gevoerd wordt vindt grosso modo brede acceptatie. Het zou on der een bewindsman van ahdere politieken huize of in een kabinet van andere politieke samenstelling in grote trekken hetzelfde zijn. Dat is mijn vaste overtuiging. Het debat in de Kamer was een makkie voor de staatssecretaris en zijn ambtenaren, constateert Tromp en hij concludeert dat de woningnood kennelijk niet langer een hot item is. Erik van Ees ging op bezoek in het 'bevrijde' Angola van de door Zuid-Afrika gesteunde Unita en raakte onder de indruk van het 'zeer grote charisma' van guerrilla leider Jonas Savimba. Misschien Is hij Unita, schrijft Van Ees. G.L. van Lennep fatsoensco lumn is deze week gewijd aan het woord neuken. Scabreuze grappen uit de mond van een minderjarige passen niet, leert Van Lennep ons deze week. Over columnisten gesproken: Hans Ree bewijst dat hij behalve een uitmuntend schaker, ook een verdienstelijk schrijver is, wanneer hij in zijn schaakrubriek 'en pas sant' uitwijdt over het nut van standaardisering van regels en over zindelijk redeneren. Ook voor niet-schakers interessant. Emma Brunt doet een duit in het zakje van de nationale columnis- tenstrijd, waardoor de Nederland se bladen getijsterd lijken te wor- Het raffinement van Betico Croes is onderwerp van het om slagartikel van Elseviers Magazine van deze week. Door, na de berich ten over de sluiting van olieraffina derij Lago, te dreigen dat er een stroom Arubanen naar Nederland zou komen, schoof hij de proble matiek van 'zijn' eiland pal onder de neus van de Nederlandse rege ring. "Het gevaar", zegt Betico Croes, "dat Nederland de dekolo nisatie van de Antillen even slecht afwerkt als die van Suriname, moet tot elke prijs voorkomen wor den". "Misschien komt de sluiting van Lago Croes wel goed uit", schrijft Pierre Huyskens. Nederland heeft in elk geval nü iets extra's voor Aruba beloofd: begrotingshulp en het helpen stimuleren van investe ringen in de toeristsiche sector. "Het moet afgelopen zijn met het gedonderjaag. We moeten rege ren". De woorden van WD-frac- tieleider Nijpels na de moeilijkhe den rond het derde wetsontwerp tweeverdieners, de perikelen rond om de verhuizing van de PTT en de uitgelekte conclusies van de RSV- enquêtecommissie. Ruzie binnen de partij en binnen de coalitie. Nij pels: "Gebleken is hoe machteloos een fractieleider in sommige geval len is. Ik ben niet in staat als een brandweerman het land af te rei zen en daar alle brandjes te blus sen". De opmerkingen van Lubbers over een PvdA/WD-coalitie in 1986, beschouwt Nijpels als een plaagstootje. "Dat getuigt niet van een goede inschatting van de poli tieke werkelijkheid. Het is name lijk van levensbelang voor Neder land dat er continuïteit in het rege ringsbeleid zit". Verder: Bangladesj, het Flick- schandaal, de Hoogovens en Van Doorne-transmissie. Wegens omstandigeheden ontbre ken de weekbladen Hervormd Ne derland en De Tijd in deze ru briek. PvdA: hogere en langduriger uitkering DEN HAAG (ANP/GPD) - Om het stelsel van sociale uitkeringen te herzien kiest de PvdA voor een ho ger uitkeringsniveau en een lange re uitkeringsduur dan de regering heeft gedaan in haar adviesaan vraag aan de Sociaal Economische Raad (SER). In een gisteren gepubliceerde nota geeft de PvdA de contouren voor een stelselwijziging, opge steld door een werkgroep uit de Tweede Kamerfractie en partijbe stuur. Daarin komen de sociaal-de mocraten uit op een uitkeringsni veau van 75 procent (het kabinet stelt 60 procent voor, oplopend tot 70 procent). De PvdA wil de regelingen voor arbeidsongeschiktheid en werk loosheid boven het 50ste jaar aan elkaar gelijk stellen, zodat voor de groep wao'ers van 50 jaar en ouder het probleem van de verdisconte ring niet meer aanwezig is. Bene den de 50-jaar-grens komen in het PvdA-model verreweg de meeste wao'ers niet in de rww. Zy vallen terug op de minimum-uitkering zonder partner. In de plannen van de PvdA wor den de werkloosheidsuitkeringen overigens gebonden aan de tijd dat men heeft gewerkt (het arbeidsver leden). Op het ogenblik geldt slechts dat men gedurende 130 (werk)dagen een baan moet heb ben gehad. De PvdA-werkgroep wil de uitkeringsduur bepalen op de helft van het arbeidsverleden. De maatregelen die de PvdA- werkgroep voor ogen staan, leve ren een besparing op de kosten van de sociale zekerheid op van ruim 2 miljard gulden. Dat is ook het be drag dat in andere rapporten van de partij is genoemd. Het is echter 3 miljard minder dan het kabinet verwacht te bereiken. De PvdA-werkgroep bepleit een wijziging in de premiebetaling voor de sociale zekerheid. Het werkgeversdeel daarin zou minder afhankelijk moeten worden ge maakt van de lonen die de werkge vers aan hun personeel hebben te betalen. Op het ogenblik gebeurt dat wel. Dat houdt in, dat bijvoor beeld het bedrag dat de werkge vers aan ww-premie betalen, wordt bepaald door een percentage dat ze aan lonen kwijt zijn. Beurs Amsterdam VERKLARING DER TEKENS 0 - bi a NG otfoéle Kih9Vfe79-87 102.80 indices e.d. Indices (a.n.p.-c.b.s) obl.lndex/eff.rend.(c.b.8.) Inde* 107.9 Staatsleningen 7.23 Pandbneven 7.62 GOUD EN ZILVER Goud onbewerkt: 37030- 37530 Zïh/er onbewerkt. 790-860 Beursoverzicht Beurs valt wat tegen Gezien de hogere noteringen waarmee Wall Street gisteren heeft afgesloten viel de koersontwikke ling op het Damrak vandaag wat tegen. Een aantal fondsen trok wel wat aan maar er waren toch ook diverse koersverliezen, ook al om dat de vraag vanochtend bijna ge heel ontbrak. Een van die verliezers was Konink lijke Olie dat ongeveer anderhalve gulden moest afstaan. Als een oor zaak voor deze achteruitgang zag de beurs onder andere een artikel in de Financial Times over een ver wachte daling van de olieprijzen. tionals trokken iets aan. De banken begonnen de dag rede lijk hoopgevend maar al vrij snel kalfden de koersen af en tegen de middag waren de noteringen onder het slot van gisteren gezakt. Dat was ook het geval met verzekeraar Aegon maar de collegas Amev en Nationale Nederlanden deden het 5eter. Amev won zelfs meer dan i gulden. Knoopaan zetter. Om praktisch alle soorten knopen snel en perfect aan te zetten, op wat voor stof dan ook. Kies 'n origineel Singer MagicTailor geschenk. 1ZnnnmomaMnw Met alle vanzelfsprekende voordelen die daarbij horen. Naaimachines met fantastisch veel extra's. Maar ook super- handige Magic Tailor hulpen in huis, om in een mum van tijd kledingongelukjes onzichtbaar te herstellen. Dan kiest u voor echte Singer kwaliteit En ook de prijs is extra verrassend! Magie 9 Electronic. In fraai wit met practische handgreep. Maar liefst 9 steek patronen. Knoopsgatautomaat. Lichtgewicht, vrije arm. Inclusief handige stofhoes. Nu 599,-. Een Singer breimachine voor iedereen. De uren-tijd-besparende SB 100. Ook voor Noorse patro nen, kant- of ajoursteken en intarsia breien. Nu 425,-. Magic Tailor Stikmachine. Singer electrische licht gewicht voor simpel stik- en zoomwerk, MagicTailor Gat- en Scheur- hersteller. Maakt scheurtjes en brand gaatjes in een ommezien onzichtbaar. Singer heeft nog meer Magie naaimachines zoals: Magie 14 electronic met 14 steken, nu f 699,-. Magie 22 electronic met 22 steken, nu f 799,-. Magie 34 electronic met 34 steken, nu f949,-. Nieuwe Singer naaimachines zijn alleen verkrijgbaar in een echte Singer Winkel. U vindt de lijst van de Singer verkooppunten in de Gouden Gids. Lelden: Haarlemmerstraat 73. tel 122109, Breestraat 21. tel 130568 «Katwijk aan Zee: Pnncestraat 24a. tel 72063 Leldschendam: winkelcentrum Leidschenhage. Berkenhove 18. tel 272430 Alphen a/d Rijn winkelcentrum de Aarhof. Aarhof 20. 74329 Leiderdorp: Winkelhof 21. tel 413496 Noordwijk: Boeren- burgerweg 1. tel 12654

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 11