'Mijn muziek is uitgerijpt' Europees tv-programma op zijn vroegst in 1986 dem meubelfabriek Tour voert Fay Lovsky naar Leiden Duitse televisie toont 'Todesfabrik' Majdanek Goud voor de Cats 'Eén voor Afrika' opent met sehool-tv WOENSDAG 21 NOVEMBER 1984 PAGINA 31 NOS-hoofd Carel Enkelaar: 'Er heerst opperste verwarring' BRUSSEL (GPD) - Het Europees Programma via de Satelliet (EPS)J zoals dat onder verantwoordelijk heid van Klaas Jan Hindriks wordt voorbereid, zal niet eerder dan in januari 1986 verwezenlijkt kunnen worden. Dit tweede uitstel van het Euro pees tv-programma binnen enkele maanden werd dinsdag bekendge maakt door Carel Enkelaar, hoofd dienst televisieprogramma's van de NOS en deze week voorzitter van het internationale congres over de toekomst van de Europese televisie in Brussel. Enkelaar, te vens vice-voorzitter van het pro grammacomité van de EBU (Euro pese Omroep Unie), moest een van de sprekers op het congres corrige ren toen deze bij vergissing begin 1985 noemde als het moment waar op de eerste Europese uitzendin gen verwacht konden worden. De ze datum was echter al dubbel ach terhaald, sinds programma-verant woordelijke Hindriks had opge merkt dat het wel najaar 1985 zou worden. Het tweedaagse congres in Brus sel wordt bezocht door vertegen woordigers van diverse Europese omroepen, wetenschappers en functionarissen die bij de commer ciële kant van het tv-maken be trokken zijn (reclame, abonnee-tv en uitgevers) en is aangekondigd als een „uitwerking van een Euro pees, niet aan nationale grenzen gebonden, televisiebeleid", waar- Carel Enkelaar: 'Het gaat niet goed met ons'. (foto gpd) toe in juni door de Europese Com missie in het zogenaamde „Groen boek" een aanzet is gegeven. Dit Groenboek bepleit de uitwerking van een Europees tv-programma, gemaakt met medewerking uit alle EG-lidstaten en dat zonder natio nale beperkingen overal mag wor den ontvangen. Uitwisseling van tv-programma's zou in het belang van de gemeenschap zijn en zou bovendien democratische grond rechten zoals de vrijheid van me ningsuiting ontwikkelingskansen geven. Het programma zou gericht moeten zijn op êen groot publiek, „met sport, spel en spektakel" zo als een van de sprekers zei, maar actuele informatie over met name Europese zaken en cultuur worden in het programmaconcept niet ver geten. Het Europese programma zou onder meer bekostigd moeten worden uit reclamegelden. De zorg om de moeilijkheden die de totstandkoming van een Euro pees programma ondervindt, werd weliswaar met slagvaardige toe spraken gerelativeerd, maar uit di verse uitlatingen van sprekers en deelnemers moet toch worden ge concludeerd dat de Europese tv enigszins in het slop zit. Enkelaar: „Van dit congres zou een signaal moeten uitgaan. Een signaal met het bericht dat het niet goed gaat met de Europese televisie en met een aanwijzing hoe het verder nu moet. Want het gaat niet goed met ons. De gehele Europese televisie is in de opperste verwarring: de Europese televisie-organisaties, de commerciële gegadigden, de poli tiek". Ook in de wandelgangen van het Brusselse Congrespaleis over heerst de indruk dat dit congres is bedoeld om weer eens wat vaart achter het gezamenlijke Europese programma te zetten. Deze wer king van een eigen 'Europees' pro gramma door franstalig België, Frankrijk en Zwitserland via de tv via de zender 'TV 5' en de vrijwel startklare 'Dreisat' van de Duit sers, Oostenrijkers en Zwitsers, zo wel als juridische als taalproble men zouden overkomenlijk zijn, zo zei de Britse professor E. G. We- dell, die hierom door Enkelaar als 'een goede promotieman' op de schouder werd geklopt. Veel juri dische beperkingen, bijvoorbeeld die waarmee Nederland zijn bestel probeert te beschermen, zouden tevens in strijd zijn met het Euro pees recht, zo schrijft de Groningse hoogleraar Van Empel onlangs in het Nederlandse Juristenblad. Televisiewoestij n Maar ook Wedell, directeur van het Europese media-instituut in Manchester, sprak niet uitsluitend bemoedigende woorden. Hij pleit te voor een snelle ontwikkeling van een Europese mediapolitiek - te lang wachten zou Europa in de voetsporen van de VS in een 'tele visiewoestijn' doen veranderen. Hij wees erop dat de huidige satel lietkanalen (Sky Channel, RTL- PLUS, TV 5 en binnenkort Drei sat) slechts pulp brachten: „Een dieet van videoclips en oude pro gramma's; geen van deze stations leveren eigen produkties, ze bren gen geen nieuws en aan kinderen of de jeugd wordt nauwelijks ge dacht". Aan de aanpassing van allerlei nationale regels en wetten en de juiste toepassing van indernationa- le verdragen, zullen de makers van het Europees programma nog een harde dobber hebben. Alleen al door het voorstel om het program ma voor een aanzienlijk deel uit re clamegelden te bekostigen, loopt men tegenstanders tegen het lijf. Dat bleek dinsdag, toen een woordvoerder van de Nederlandse tijdschriftuitgevers (NOTU) nog eens wees op de 'aantoonbare be dreiging voor de pers' die de Euro pese reclameplannen zouden zijn. Zowel de Europees parlementa riër Bouke Beumer (CDA) als de mediadirecteur van de Europese Commissie, Marco Piccarolo, zei den bereid te zijn om te werken aan een soort steunfonds voor de Europese programma-industrie - het aanmaken van voldoende tv- programma's is met het sterk groeiend aantal tv-uren namelijk een van de belangrijkste dilem ma's waarmee de Europese tv zal moeten afrekenen zodra met de uitzendingen eindelijk is begon nen. Piccarolo zei het Europees programma belangrijk te vinden voor de ontwikkeling van een 'Eu ropese mentaliteit'. En voor het verspreiden „van de Europese boodschap, namelijk het besef dat gemeenschappelijke problemen al leen gemeenschappelijk kunnen worden opgelost". \©P 1(1) Purple rain - Prince 2(3) When the rain begins to fall P. Zadora 3(2) Freedom Wham 4(4) Private dancer - Tina Turner 5(6) The belle of St. Mark - Sheila 6(8) Lost in music - Sister Sledge 7 (10) The wild boys - Duran Duran 8 5) 1 just called to say I lo ve you - Stevie Wonder 9(7) The war song - Cultu re Club 10 (13) Irgendwie, irgendwo, irgendwann Nena 11 (14) Penny lover - Lionel Richie 12 9) I feel for you - Chaka Khan 13 (16) I can dream about you Dan Hartman 14 (20) The medicine song - Stephanie Mills 15 (19) Together in electric dreams - G. Morooer 16 (12) I'm gonna tear your playhouse down Paul Young 17 (11) Why Bronsky Beat 18 (26) The wanderer - Status Quo 19 (15) European queen - Bil ly 20 (23) Forever young - Al- phaville 21 (25) Het kleine café aan de haven - Meadow 22 (31) We belong - Pat Bena- ter 23 (29) In the evening Sheryl Lee 24 (27) Sexcrime Euryth- 25 (24) Shout to the top - Style Council 26 (18) Careless whisper George Michael 27 (37) Ik verscheurde je foto - Koos Alberts 28 Like a virgin - Madon- 29 (17) On the wings of a nigh tingale - Everly Bro thers 30 (35) Swept away Diana Ross 31 (39) Give the girl a break Dolly Dots 32 (36) Love's great adventure Ultravox 33 (22) Pride - U2 34 (33) Ik wil weer naar huis- Toendra's 35 (30) Kalimba de luna Bo- ney M 36 (28) The second time Kim Wilde 37 Out of touch - Daryl Hall en John Oates 38 Skin deep - The Stranglers 39 Too late for goodbeyes - Julian Lennon 40 (38) Hot Havanna nights - Albert West (Stichting Ned. Top 40) HILVERSUM/LEIDEN (GPD) „We hebben een krap budget voor de CJP-tournee. Maar we staan tenminste in het theater. Als je gewend bent om door al lerlei luiken te moeten kruipen om op het podium te komen en in kleedkamers zonder water of spiegels te zitten, is het fan tastisch om op een echt po dium te spelen. Een ongeken de luxe. Het theater biedt veel meer faciliteiten dan jongeren centra. Je hoeft bijvoorbeeld niet je eigen lichtmasten mee te nemen. De aanwezige lam pen bieden ontzettend veel mogelijkheden en worden zo gericht als je zelf wilt". Fay Lovsky is een van de talentvol le afgestudeerden aan de afdeling Audiovisuele Vormgeving van de Rietveld Academie in Amsterdam. Op het ogenblik is zij bezig met de promotietournee voor het CJP (Cultureel Jongeren Paspoort). Ge woonlijk speelt zij in jongerencen tra. Maar vanavond staat ze dan op het podium van de Leidse Stadsge hoorzaal. Over het spelen in theaters is zij erg enthousiast: „Het is heel jam mer dat veel theaters het een te groot risico vinden om een pop bandje te laten spelen. Ik speel heel ingetogen muziek en heb het gevoel dat die muziek in een jonge rencentrum niet overkomt, dat de mensen dat niet willen. De mees ten komen om met hun vrienden een pilsje te drinken en het is leuk wanneer er ook live-muziek is waar ze op kunnen dansen. Maar dat soort muziek maak ik niet. In een theater moeten de mensen blijven zitten, ze kunnen niet met elkaar staan praten of naar de bar lopen. Je krijgt de volledige aandacht van het publiek. Naast haar muziek heeft Fay Lovsky verschillende nevenactivi teiten. Ze heeft bijvoorbeeld bij de Het CJP (Cultureel Jongeren Pas poort) heeft dit jaar weer een pro motie-tour georganiseerd. Jonge ren die naar het optreden gaan zijn meteen lid van het CJP. Vorig jaar vulden de Nits het program ma. Dit jaar bestaat het uit twee delen. Eerst spelen Fay Lovsky en de KGB (Krankzinnig Goeie Band). Daarna verschijnen Bram Vermeulen en Edward Wahr met hun programma 'Het Leven', waar ze al geruime tijd mee tou- ren. Morgenavond in de Leidse Stadsgehoorzaal. Nits en Mathilde Santing gezon gen. „Ik vind het leuk om andere mensen te helpen. Maar ik zou nooit in een achtergrondkoortje van Lee Towers willen staan. Trou wens, hij zou me niet eens wille, hebben. Dat komt goed uit". De NOS is een van Fay's werkge vers. Zij heeft muziek gemaakt voor het kinderprogramma 'Oebe, Oebe, de aap'. Voor het nieuwe sei zoen van 'Van Gewest tot Gewest' heeft zij de tune gecomponeerd. De muziek van Nederland C is eveneens door haar geschreven. De tune voor dit laatste program ma is in verschillende variaties op genomen. Een van de vormen is de tango. Het is niet vreemd dat voor die tango-vorm is gekozen. Fay ge bruikt veel invloeden van verschil lende muzieksoorten in haar mu ziek. „Ik heb veel alleen gewerkt, zon der band. En als je toch in je eentje bent, hoef je je niet vast te leggen op alleen rock roll of jazz, want er is zoveel. Ik probeer graag alles uit. Bij elk liedje past een andere sfeer. Zo krijg je in een elpee een reis rond de wereld. Wanneer mu ziek van anderen je inspireert, be tekent dat niet dat je het klakke loos moet overnemen, iets wat op de Nederlandse platenmarkt veel gebeurt. Ik gebruik de bouwstenen en buig die om naar mijn idee, pro beer zoveel mogelijk mijn eigen identiteit erin te leggen. „Het is moeilijk om met muziek met een eigen identiteit op de Ne derlandse markt een kans te krij gen. Onze platenmarkt is erg klein. De maatschappijen steken liever niet zoveel geld in een ambitieus project. Daar hebben ze geen toe komst voor. Zelf heb ik een tijdje in Engeland gewoond. Maar wan neer je daar wilt doorbreken en oversteken naar Amerika of Euro pa, met de pré dat je Engels bent, moet je alles opzij zetten. Het is jammer dat iemand die serieus met muziek bezig is tevens zo'n zaken man moet zijn. „Om echt door te breken, moetje naar de Verenigde staten. Maar die platenmarkt zit helemaal smerig in elkaar. De 'Specials' moesten eerst duizenden dollars op tafel leggen om een kans te krijgen. Het is mij overkomen dat een talent-scout, ie mand die op zoek is naar nieuw ta lent, helemaal weg was van mijn el pee. Ik zag al gouden bergen voor me. Maar dan moest ik wel 25.000 dollar per week schuiven. Voor dat geld moet je meer dan een miljoen platen verkocht hebben. „Margriet Eshuys is met een Amerikaanse producer in zee ge gaan. Over de elpee die ze met hem heeft opgenomen had ze niets te vertellen. Dat wil ik niet. Ik ga er van uit dat kwaliteit en authentici teit zich niet laten loochenen en dat de mensen het toch wel kopen. „WEA, mijn platenmaatschappij, is heel lief voor me. Alleen heb ik nu met de mensen met wie ik artis tiek samenwerk problemen over mijn nieuwe elpee. Het repertoire, dat ik ook bij de CJP-tour breng, is niet langer een reis om de wereld, maar meer een andere, dromerige wereld. Mijn muziek is uitgerijpt. De mensen met wie ik moet sa menwerken zien die muziek niet zitten. Aan de ene kant is dat jam mer. Maar aan de andere kant sterkt het mij in de overtuiging dat het werk goed is. Ik ken hun smaak betreffende succesvolle muziek. André van Duin is ook succesvol". VOLENDAM (GPD) - De Volen- damse popgroep de Cats krijgt in Purmerend een gouden elpee voor het album Third Life. Burgemees ter J. van Burg van Purmerend zal het edelmetaal vrijdagmiddag uit reiken. De Volendammers hebben meer dan 50.000 elpees en cassettes verkocht van Third Life. Gelijktijdig met de overhandi ging van de gouden plaat zullen de Cats hun nieuwe dubbel-elpee .Li ve' presenteren. Dit album is opge nomen tijdens de toer, die de Cats afgelopen voorjaar en zomer door Nederland hebben gemaakt. Direc teur J. van Nieuwkoop van Boni Records zal de plaat ten doop hou den. JEUGDTHEATER - De provincie Zuid-Holland heeft er bij minister Brinkman van WVC op aangedrongen het jeugdtheater te blijven subsidiëren. Gedeputeer de mevr. drs. I. Günther reikte de bewindsman daarbij in het Provinciehuis in Den Haag een motie van Provinciale Staten aan. Hierbij was de enige provinciale jeugdtheatergroep, kindertheater Makkus uit Delft aanwezig. Als het rijk zijn handen van het jeugdtheater aftrekt, komt het bestaan van Makkus in gevaar, aldus het kindertheater. HOLLYWOOD (Reuter) - Wat Michael Jackson sinds gisteren in elk ge val voor heeft op Prince is een ster in het plaveisel van Hollywood Boule vard. De politie van Hollywood deelde mee dat zij enkele flauwgevallen belang stellenden in de menigte van tussen de vijf- en tienduizend mensen, had moeten wegdragen. Om vier uur 's nachts Amerikaanse tijd waren de eerste fans van Jackson al ter plaatse geweest. Toen hij er eenmaal was, maakte hij het zo kort mogelijk. Hij onthulde de ster, zei "Dank U heel, heel hartelijk" en was weg. Michael Jackson is de 1.793e show-businesspersoonlijkheid die tn het pla veisel van Hollywood Boulevard wordt geëerd. BBC stopt miss-verkiezingen BONN (GPD) - In het concentra tiekamp Lublin-Majdanek werden van herfst 1941 tot juli 1944 min stens 250.000 mensen, vooral Pool se joden, vermoord. Zij werden vergast, doodgeslagen, neerge schoten, opgehangen, uitgehon gerd, door honden aan stukken ge scheurd. Op 22 juli 1944 werd Maj danek als eerste grote concentra tiekamp door de geallieerden, in dit geval de Russen, bevrijd. door Hans Amesz Wat er precies in het kamp is ge beurd, is lange tijd onbekend ge bleven. In het begin van de jaren zestig begon het Westduitse open baar ministerie een gerechtelijk vooronderzoek, waarna het 15 jaar duurde voordat op 26 november 1975 in Düsseldorf het proces te gen de vroegere Schutzhaftlager- führer Hermann Hackmann en 14 andere aangeklaagde kampbewa kers begon. Het M^jdanek-proces zou het langste in de Duitse rechtsgeschie denis worden. Bijna zes jaar na het begin werden op 30 juni 1981 door de voorzittende rechter Bogen de vonnissen geveld. Een aantal ver dachten werd wegens gebrek aan bewijs vrijgesproken, een aantal kreeg tijdelijke gevangenisstraf fen, slechts één vrouw, Herwine Ryan, werd tot levenslang veroor deeld. De Hamburgse regisseur van veelgeprezen documentaires, Eberhard Fechner, heeft een film gemaakt over het M^jdanek-pro- ces. 'Het proces' duurt vier en een half uur en wordt op drie avonden door de Westduitse televisie uitge zonden. De WDR, ook in Neder land te ontvangen, zendt vandaag het eerste deel uit. De andere delen volgen op zondag 25 november en maandag 26 november. Wat in de 'Todesfabrik' Majda nek gebeurde en hoe het gebeuren kon, wat de inmiddels rechtsgeldig veroordeelden voor mensen waren en zijn (Fechner: „Het verschikke- lijke is: dat zijn mensen als wij"), op welke vaak hemelschreiende manier verdedigers optraden en wat de slachtoffers nu nog doorma ken, maakt 'Het Proces' op unieke wijze duidelijk. Een 'verschrikke lijke', maar 'zeer belangwekkende' film. (Duitsland 3, 20.15 uur) LONDEN (UPI) - De Britse omroepmaatschappij BBC zendt geen repor tages meer uit van miss-verkiezingen. "Ik vind dat aan deze wedstrijden geen zendtijd meer moet worden besteed", zo verklaarde Michael Grade, hoofd van BBC 1. Volgens Grade zijn miss-verkiezingen "een anachronisme in deze tijd van gelijkheid" en "grenzen ze aan belediging". Nog éénmaal zal BBC 1 een miss-wedstrijd uitzenden, die van Miss Groot-Brittannië in januari volgend jaar. Die wedstrijd was al vastgesteld. Emmy-prijzen voor Engeland NEW YORK (UPI) - Groot-Brittannië heeft in New York vijf internatio nale Emmy-prijzen voor televisie in de wacht gesleept. Zo kreeg 'Jewel in the Crown' van Granada Television de Emmy voor het beste stuk. De andere Emmy-prijzen die Groot-Brittannië in de verschillende cate gorieën vergaarde, waren voor 'The Heart of the Dragon' van het Vierde Net (documentaire), ,The Tragedy of Carmen', Vierde Net (vertolking), 'Fresh Fields', Thames Television (populair) en 'Wind in the Willows', Thames (kinderen). levert het betere zitmeubel rechtstreeks aan de konsument HILVERSUM (ANP) - De mara thon-televisie-uitzending ,Een voor Afrika' op maandag 26 no vember ten bate van het lenigen van de hongersnood in Afrika, be gint om 14.00 uur met een bijdrage van de Nederlandse Onderwijs Te levisie over het hongerprobleem. Het schooltelevisieprogramma krijgt ondersteuning van een spe ciaal gemaakte leerlingenkrant, die in een oplage van 180.000 exempla ren gratis aan alle scholen voor la ger en voortgezet onderwijs wordt toegezonden. Schoolkinderen kunnen telefo nisch op het programma reageren. Verder is een aantal korte docu mentaires over Ethiopië, het hon gerprobleem en een school die in actie komt, te zien. De rol die vrou wen in de Afrikaanse landbouw spelen komt maandagmiddag om drie uur aan bod middels een docu mentaire en een gesprek met Ne derlandse boerinnen vanuit de Martinihal in Groningen. In geheel Nederland zullen maandagavond van kwart voor acht tot acht uur kerkklokken lui den en scheeps- en BB-sirenes klinken als oproep voor een .Sa menloop voor Afrika', die wordt georganiseerd door plaatselijke af delingen van de bij de actie betrok ken hulporganisaties, aldus het or ganisatiecomité. De samenlopen in Amsterdam, Groningen en Den Boséh eindigen in respectievelijk de RAI, de Martinihal en het Casi no, tevens de hoofdlokaties van de televisie-uitzending. Zoals gemeld zullen banken en postkantoren maandag langer ge opend zijn om bankchèques en gi robetaalkaarten voor de actie te verzamelen. De meeste banken zijn tot 17.00 uur en 's avonds van 19.30 tot 21.30 uur geopend. De postkantoren zijn ononderbroken tot 21.30 uur geopend. In een aan tal plaatsen zijn ook de kerken open voor het inzamelen van geld. Charlene Tüton verlaat Dallas HOLLYWOOD (UPI) - Charlene Tilton verdwijnt met ingang van het nieuwe seizoen uit de Ameri kaanse televisieserie "Dallas", waarin zij al zeven jaar Lucy Ewing speelt. Het is niet duidelijk of Tilton zelf het initiatief heeft genomen of haar werkgever, de produktiemaat- schappij Lorimar. (foto anp)

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 31