Bundesbank pleit voor stimulering CNV hoopt nog op CDA Het sprookjesland van de hamburger 'Tekorten voldoende verminderd' Helft loodgietersmarkt in handen van beunhaas Strafpleiter vreest voor 'computermafia' DINSDAG 20 NOVEMBER 1984 ECONOMIE PAGINA 9 FRANKFORT (DPA) - Nu de begrotingstekorten in West-Duitsland door een strakke begrenzing van de uitgavengroei zijn verminderd dient verruiming van de uitgaven voor bevordering van dé economische groei en de werkgelegenheid één van de belangrijkste doelstellingen van het financiële beleid te worden. DEN HAAG (ANP) - De helft van al het werk voor loodgieters en in stallateurs van verwarming en sa nitair wordt door beunhazen ge daan. Deze conclusie trekt de alge mene vereniging van ondernemers in het loodgieters-, sanitair- en gas- verwarmingsinstallatiebedrijf uit een onderzoek naar de gang van za ken in deze branche. Tijdens de presentatie gisteren van de onderzoeksresultaten ver klaarde algemeen secretaris mr. L.H. Remmerswaal dat de balans nog verder in het nadeel van de er kende bedrijven kan doorslaan als niet snel iets wordt ondernomen. Belangrijkste aanbeveling aan loodgieters en installateurs is dat de grote bedrijven zich moeten specialiseren in één techniek, en dat de kleintjes zich juist moeten bekwamen in alle aspecten van het vak. Aanleiding tot het onderzoek was het gegeven dat de loodgie ters- en installateursbranche snel ler in omzet achteruit ging dan de bouwsector als totaal. Van de 2,8 miliard gulden die jaarlijks omgaat in deze bedrijfstak, wordt 1,5 mil jard door de erkende ondernemers behaald. Het onderzoek laat zien dat dit aandeel bij ongewijzigde ontwikkelingen verder daalt naar 1,2 miljard gulden, terwijl de markt zal stijgen naar drie miljard gul den. Van de produkten en materialen die loodgieters en installateurs van badkamers en keukens verkopen wordt 80 tot 90 procent elders ge kocht, vooral bij grote bouwmark ten. Onder beunhaas verstaat de Vereniging niet zozeer een zwart werker alswel een niet-erkend be drijf dat zich op haar terrein be weegt. Volgens de onderzoekers moet de kleine zelfstandige loodgieter zich alle technieken van het instal latiewezen eigen maken, zodat hij zich bij de particuliere opdrachtge ver als „totaalinstallateur" kan pre senteren. Het middelgrote en grote installatiebedrijf zou zich uitslui tend op één techniek moeten rich ten, zodat die zich bij grote bouw projecten als specialist kunnen op werpen. Dit zegt de Bundesbank in haar jongste maandverslag. De Westduitse centrale bank stelt vast dat de groei van de inves teringen van de overheden in de Bondsrepubliek in de periode 1974-1983 sterk is achtergebleven bij de stijging van de totale uitga ven. De uitgaven voor investerin gen, leningen, investeringspremies etc. zijn in het genoemde tijdvak met bijna dertig procent omhoog gegaan tot negentig miljard mark, terwijl de totale uitgaven met tach tig procent groeiden. Het gevolg was dat het aandeel van de uitga ven voor investeringen op de be groting verminderde van 22 pro- Cv-ketels De vraag naar cv-ketels in wo ningen zal de komende vij jaar met vijftig procent toenemen, omdat grote aantallen op aardgas ge stookte ketels aan vervanging toe zijn. Naat schatting zullen gemid deld honderdduizend ketels per jaar tussen nu en 1990 vervangen moeten worden. Ziekenfonds Door de voorgenomen verlaging van de uitkeringspercentages van de wao en wwv tot 70'procent, zal een groep uitkeringsgerechtigden die zich nu nog particulier moet verzekeren, onder de verplichte ziekenfondsverzekering gaan val len. De Ziekenfondsraad schat dat het daarbij gaat om ongeveer 12.000 werklozen met een ww-uit- kering en 18.000 arbeidsongeschik ten met een wao-uitkering. Bakstenen De baksteenindustrie gaat in 1985 en 1986 haar produktie beper ken. De bedrijven die zijn aange sloten bij het Koninklijk Verbond van Nederlandse Baksteenfabri kanten (KNB) hebben hierover, overeenstemming bereikt, aldus het verbond gisteren. Door de af spraken is het gevaar van overpro- duktie bezworen, zullen de voorra den weer op een normaal niveau komen en wordt de bedrijfstak na vele jaren weer rendabel, aldus het KNB. De baksteenindustrie heeft door de economische crisis en het teruglopen van de woningbouw een aantal zeer moeilijke jaren doorgemaakt. Britse rente De grootste bank in Groot-Brit- tannië, Barclays Bank, heeft giste ren haar basisrente met 0,25 pro cent verlaagd tot 9,75 procent. De andere banken zijn niet onmiddel lijk gevolgd. Nog geen twee weken geleden hadden de banken het ta rief verlaagd van 10,5 tot tien pro cent. De verlaging door Barclays kwam als een verrassing voor de Britse financiële wereld. Hilton Hiltonhotel op Schiphol krijgt een nieuwe vleugel met tachtig ka mers. Met deze investering is een bedrag van ruim tien miljoen gul den gemoeid. Verder zullen de be staande 204 kamers volledig wor den gerenoveerd, waarmee per ka mer een bedrag van 20.000 gulden is gemoeid. De werkzaamheden zullen in februari van het volgend jaar beginnen en moeten in het vooijaar van 1986 zijn voltooid. Dit is vandaag door de hotel maatschappij Schiphol NV, de ei genaresse van het hotel bekendge maakt. Bouwbond ziet af van looneis AMERSFOORT (ANP) - De Bouw en houtbond FNV zal bij de ko mende cao-onderhandelingen prioriteit blijven geven aan de ver dere herverdeling van arbeid door de werkweek opnieuw met 2,5 pro cent te verkorten in ruil voor de prijscompensatie. Een looneis zal de bond niet stellen, maar in de ca o's voor 1985 moeten wel betere garanties komen om de achteruit gang in loon en de druk op de lo nen te verminderen. De eventuele korting van het zie kengeld moet in de cao-onderhan delingen ongedaan worden ge maakt. Met deze hoofdpunten van het arbeidsvoorwaardenbeleid voor 1985 heeft de bondsraad van de Bouw- en houtbond FNV giste ren in Amersfoort ingestemd. De beschikbare onderhande lingsruimte moet wel - behalve voor atv - ook worden gebruikt voor het verbeteren van de loon- structuur in de bouw- en houtbij- verheid, de afstemming van het loon tijdens verlof en vakantie op het loon bij werken en voor de loonafhankelijke pensioenrege ling. In 1987 wil de Bouw- en hout bond de 36-urige werkweek be reikt hebben. cent tot 15,5 procent. In de jaren zestig lag het nog op 25 procent. Wat betreft de economische ont wikkeling in West-Duitsland merkt de Bundesbank in haar maandverslag op dat de vraag naar industrieprodukten aan het eind van de zomer levendig is gebleven. De voor seizoensinvloeden gecorri geerde orderontvangst lag in sep tember iets boven het niveau van de voorgaande twee maanden. Dat was weer vooral te danken aan de gunstige ontwikkeling van de ex port. De orderontvangst in het derde kwartaal was 3,5 procent groter dan die in het eerste kwartaal. Een vergelijking met het tweede kwar taal wordt bemoeilijkt door de sta kingen die er toen waren. Ten op zichte van het derde kwartaal van 1983 is de orderontvangst in de pe riode juli-september met 10,5 pro cent toegenomen. De Bundesbank ziet ook een lichte verbetering van de werkge legenheidssituatie. Het voor sei zoensinvloeden gecorrigeerde aan tal werklozen is in oktober sterker gedaald dan in de voorgaande maand. Een gunstig teken is ook dat de vraag naar arbeidskrachten sinds de beëindiging van de sta kingsacties voortdurend is toege nomen. Japanners 'redden milieu' met zeeploos wasapparaat TOKIO (GPD) - Volgend jaar komt er in Japan een revolutio naire wasmachine op de markt, die geen zeeppoeder gebruikt. De nieuwe vinding maakt ge bruik van een techniek die al wordt toegepast in de industrie en bij het schoonmaken van sie raden. Volgens een van de makers, Masao Kanazawa, wordt volgend jaar maart een prototype aan het publiek getoond, en komen de eerste apparaten in september in de winkel. De prijs zal ongeveer gelijk zijn aan die van een con ventionele wasmachine, aldus Kanazawa. Het nieuwe procédé maakt ge bruik van het ontstaan van lucht bellen (cavitatie) bij snel bewe gende vloeistoffen. In de nieuwe wasmachine wordt dat proces opgewekt door middel van ultra sone (onhoorbare) geluidsgol ven. Die luchtbellen stimuleren de oxydatie die de was reinigt. Deze methode wordt al gebruikt bij het schoonmaken van chips en metalen onderdelen van pre- cisie-instrumenten, alsmede voor het reinigen van brillen en sieraden. De ontwerpers zien hun uitvin ding tevens als de redding voor het milieu, dat wordt aangetast door de lozing van zeeprestan- ten. De Japanse verkoop van waspoeder beloopt jaarlijks bij na 6 miljard gulden en die van machines 14 miljard gulden. Maar de fabrikanten zien nog weinig gevaar, aldus een wood- voerder, die twijfelt aan de effec tiviteit van de nieuwe machine, omdat er volgens hem, tal van technische problemen kleven aan het ontwerp. •r Stakende havenwerkers luisteren in het Rotterdamse Hoogvliet naar een FNV-spreker. Het CNV doet niet mee aan de actieweek van de grootste vakcentrale, maar oefent op zijn eigen wijze druk uit op de Tweede Kamer om een dam op te werpen tegen de kortingsplannen van het kabinet. (foto ANP) Vakcentrale wil belastingvoordeel voor leden AMSTERDAM (ANP) - De gemid delde winstgevendheid van de dagbladen blijft, na een sterke ver betering vorig jaar, dit jaar gelijk. Dat blijkt althans uit een enquête in 'De Dagbladpers', het huisor gaan van de NDP. Terwijl andere kosten stegen, met name die voor redacties, daalden de papierkosten vrij sterk (met 8,1 procent). Er wordt regekend op resultaat van gemiddeld 8,6 procent van de om zet. Vorig jaar was dat 8,7 procent en in 1982 5,7 procent. Vooral de grotere dagbladen (met een opage van meer dan 100.000) doen het bijzonder goed met een gemiddeld rendement van elf procent. Zij steken scherp af te gen het gemiddelde van dagbladen met een oplage tussen 40.000 en 100.000, dat 5,1 procent bedraagt, Grote kranten doen het goed en tegen dat van de bladen met een oplage van minder dan 40.000. Dat is de afgelopen jaren steeds nega tief geweest. Van de 38 zelfstandige dagblad exploitaties die hun medewerking hebben verleend, hebben er vorig jaar elf verlies geleden. Het aantal verlieslatende dagbladen zal naar het zich laat aanzien dit jaar gelijk De sterke stijging - 2,2 procent - bij de redactiekosten wijst erop dat de dagbladen op deze post niet wensen te bezuinigen om de infor- DEN HAAG (ANP/GPD) - De christelijke vakcentrale CNV wil deze week nog een laatste poging doen om via een gesprek met de top van het CDA de op handen zijnde verlaging van de uitkerin gen en het ziektegeld te keren. In matiewaarde van de krant op hoog niveau te handhaven of zelfs uit te breidem. Een en ander blijkt te vens uit de ontwikkeling van de to tale kosten (zonder het papier). Die stegen van 1980 tot en met 1983 met 8,3 procent, terwijl de redactie kosten 15,4 procent omhoog gin gen. De oplage van de bladen die aan de enquête hebben meegedaan, toonde verleden jaar een vermin dering van 1,5 procent. Naar ver wachting zal deze ontwikkeling ook dit jaar doorgaan en dat bete kent dat de oplage gedurende vier achtereenvolgende jaren is ver minderd. Opvallend is de voortdu rende zeer sterke stijging van de inkomsten uit de losse verkoop die wijst op een verschuiving van abonnementen naar losse verkoop. een uitgesproken anti-CDA-stem- ming is de leiding van het CNV gis teravond op een protestbijeen komst teruggekomen op z'n eerder genomen besluit om niet meer met de regering te praten over de aan gekondigde kortingen. Van de ruim twintig sprekers gaf een meerderheid gisteren soms he vig geëmotioneerd z'n ongenoegen weer over het CDA en de financiële en psychische nood waarin men verkeert. Voorzitter Harm van der Meulen: "Niet meer naar politiek Den Haag reizen, maakt het voor politici gemakkelijker. Niet meer adviseren geeft ook een soort van vrijbrief af' Het CNV en de CDA-top zullen vrijdagmiddag met elkaar spreken. De vakcentrale wil daarbij vooral sterk aandringen op extra maatre gelen voor huishoudens die van één uitkering moeten leven. Met name deze groep zal in acute nood komen als gevolg van het door het kabinet gewenste uitkeringsni veau, aldus het CNV. Als het laatste beroep op de poli- UTRECHT (ANP) - Er moeten snel wetten komen waarin diefstal van en knoeien met computergegevens strafbaar worden gesteld. Hopelijk wacht de wetgever niet, zoals zo vaak, tot er ongelukken gebeuren. Want er kunnen op het gebied van computercriminaliteit internatio nale organisaties ontstaan die, ver gelijkbaar met de drugswereld, zo kapitaalkrachtig en goed georgani seerd zijn, dat geen enkel bedrijf zich daartegen te weer kan stellen. Strafpleiter mr. M. Moszkowics zei dat gisteren tijdens een studiedag over computerbeveiliging in Utrecht. Uit een enquête onder 1170 grote en kleine Nederlandse bedrijven is gebleken dat meer dan de helft niet verzekerd is tegen de gevolgen van moedwillige versto- ringen van hun computersysteem. Ook bleek slechts een van de vijf bedrijven verzekerd tegen schade door computermisbruik zoals ge knoei met gegevens, bestanden en programma's. Het is geheel ten onrechte dat zo weinig bedrijven het gevaar van verstoringen en misbruik inzien, werd gisteren geconcludeerd. "De computer wordt meer en meer de achilleshiel van het bedrijfsleven. Het lamleggen van een automatise ringssysteem wordt steeds makke lijker en kan een bedrijf straks eer der breken dan bijvoorbeeld een staking". Volgens mr. G. Wagner, president- commissaris van Shell, moeten er internationale opleidingen voor beveiligingsdeskundigen komen. "Door het groeiende technische gemak van gebruik en misbruik van computers zeggen landsgren zen niet veel meer". In Hamburg werd het afgelopen weekeinde weer eens aangetoond hoe zwak bijvoorbeeld het 'Bild- schirmtex-Teletexsysteem' van de Wetsduitse PTT is. Computerkra kers slaagden erin een bedrag van 135.000 mark te laten overboeken op de rekening van hun hobby club. De krakers zeiden dat ze niet van plan waren zich het geld toe te eigenen, maar dat ze slechts wilden laten zien dat het beveiligingssys teem van Teletex lek is. Van dit lek werd gebruik gemaakt, terwijl ook de code van de bank werd ontcijferd. Ondanks vele be veiligingsmaatregelen, wisten de krakers op die manier duizenden marken over te schrijven. tiek geen resultaat heeft, zal het CNV evenals de FNV proberen in de komende cao-onderhandelin gen via extra bovenwettelijke uit keringen het ziekengeld op hon derd procent netto loonniveau te rug te brengen. De overige uitke ringen zouden op die manier weer op 75 procent moeten worden ge bracht. Zonodig zal ook het CNV in de cao-onderhandelingen naar het ac tiemiddel grijpen om werkgevers over de streep te halen. Het CNV doet niet mee aan de protestacties die de FNV deze week organiseert, om de centrale huiverig is voor po litieke acties die de bedrijven tref fen. Het CNV wil met de werkgevers onderhandelen over het invoeren van een landelijke heffing op de lo nen, waaruit een flinke korting zou moeten worden betaald op de vak bondscontributie. Ook de overheid zou als werkgever aan deze 'vak bondsbelasting' moeten bijdragen. Dit idee lanceerde CNV-voorzitter Harm van der Meulen gisteravond op de protestvergadering. Het CNV gaat het voorstel binnenkort in de Stichting van de Arbeid aan de orde stellen. Leden van de vakbeweging moe ten zo eenmaal per jaar hun contri butie geheel of gedeeltelijk terug krijgen. Door de heffing op hun lo nen dragen alle werknemers bij aan het werk van de vakbeweging, dat onmisbaar is in het functione ren'van een georganiseerd bedrijfs leven, zo stelde Van der Meulen. Volgens hem geniet een dergelij ke korting voor vakbondsleden de voorkeur boven andere 'voordeel tjes', zoals goedkope autoverzeke ringen en hogere sociale uitkerin gen alleen voor vakbondsleden. Dergelijke zaken zijn eerder in vakbondskringen geopperd om het lidmaatschap aantrekkelijker te maken in een tijd die wordt ge kenmerkt door toenemend leden verlies. McDonalds: 50 miljard steriele gehaktplakken WASHINGTON (GPD) - Over een onvergetelijk jaar gesproken: 1984 heeft de VS ruimtesuccessen ge bracht, winstgevende Olympische Spelen, de herverkiezing van presi dent Reagan, de herleving van ou derwets patriottisme en de opmars van nieuw-rechts in de politiek en daarmee een reeks bomaanslagen op abortusklinieken, maar nu ook - deze dinsdag - de symbolische verkoop van McDonalds vijftigmil- jardste hamburger. door Henk Kolb In het Grand Hyatthotel in New- yorks Manhattan, plaatst de presi dent van McDonalds USA zich achter het fornuis om zeer chique de jubileumburger te bereiden voor Richard McDonald, die met zijn broer Maurice op 20 december 1948 in San Bernardino (Californië) de eerste gehaktplak op de hete kookplaat smakte. Vandaag de dag heeft McDo nalds 8069 vestigingen en talloze concurrenten. Vanwege McDo nalds is de hamburger een stuk Amerikaanse eetcultuur gewor den, een „fast food" dat een triomf tocht over de wereld is begonnen naar 34 landen. Dat gebeurde van uit aanvankelijk kleine rood-wit geschilderde optrekjes die van lie verlee met gele triomfbogen die sa men een M vormen en andere ar chitectuur werden opgeluisterd tot de eisen van heden. Het recept voor wat hier kortweg een „burger" heet is tot in de fines ses berekend op de eisen die aan een goedkope maagvullende en voor menigeen niet onsmakelijke hap worden gesteld: het gewicht van het vlees, de acht en eenacht ste centimeter doorsnee van het ronde broodje, een kwart onsje rauwe uien, de drie of vier plakjes augurk, vrijwillig op te luisteren met kwakjes tomatenketchup en/ of mosterd. Dat is zo ongeveer de basisburger, met twee handen on derwijl flink smakkend te eten. 200 soorten In San Francisco bevindt zich een restaurant, het Nijlpaard gehe ten, dat prat gaat op zoiets als 200 soorten hamburgers tot en met de voor een 120 dollar of daaromtrent aan te schaffen „streaker", die be loofd te worden geserveerd door een spiernakende dienster. Elders zijn de hamburgerzaken waar ook wijn verkrijgbaar is, met vork en mes wordt gegeten en de „burger" culinair nog wat extra jassen aan krijgt. En er zijn restaurants waar het platgeslagen gehaktballetje vierkant wordt gemaakt en dikker, waar het niet op een plaat bruin wordt maar boven een open vuur wordt gegrild. Het zijn allemaal va riaties op het McDonaldsconcept dat Amerika voor buitenlanders identificeert en langs snelwegen even vertrouwd is als verkeersbor den. Dit alles is niet de verdienste van Ray Kroc, handelaar in milkshake- apparatuur, die in 1961 een keten van kleine restaurants voor 2.7 mil joen dollar van de heren McDonald overnam. Kroc, in januari van dit jaar overleden, heeft McDonalds gemaakt tot een nationaal instituut en hij bouwde een zakenimperium ter waarde van 8.8 miljard dollar op de plakjes vermalen vlees, onder wijl de liefdadigheid niet verge tend. Hij verhief een aantal van zijn filiaalhouders tot miljonairs, trots presiderend over hun alcoholvrije cafetaria's: brandschone stukjes Amerika waar alles in papier en piepschuim wordt afgeleverd naar het heet door geen mensenhand aangeraakt voordat het de klant bereikt. Ethiopiërs De statistieken van het succes zijn aardig tot hanteerbare gege vens te herleiden: 50 miljard in maat nauwkeurig bepaalde ham burgers op een rij bereiken Pluto, vijf miljoen en zes en negentigdui zend kilometer van de aarde ver wilderd. Met andere woorden ze omspannen de aardbol 129 keer. (van 50 miljard hamburgers zou den trouwens ook zes miljoen Ethiopiërs 22 jaar een keer per dag kunnen eten). Wacht eens even, riepen twee he ren in Saint Paul (Minnesota): „Als het waar is wat McDonalds zegt over de kwaliteit van zijn vlees dan zouden zelfs voor maar 40 miljard hamburgers reeds alle koeien moe ten zijn geslacht die de laatste 300 jaar op aarde werden geboren. De rechter vond dat zijn aanklacht we- Bond verwijt Borg Warner geronsel bij Van Doorne TILBURG (ANP) - Enkele mede werkers van de ontwikkelingsafde ling van Van Doome's Transmissie (VDT) hebben aanbiedingen op zak van de Amerikaanse transmis sie-fabrikant Borg Warner, aldus bestuurder T. Verdijsseldonk van de Industriebond FNV. H»j zegt dit te weten door gesprekken op de werkvloer. Een woordvoerder van VDT noemde dit echter „hoogst onwaarschijnlijk". Door de opstelling van Borg Warner, aandeelhouder van VDT, is dit bedrijf in de problemen ge raakt. Borg Warner deelde vorige week mee geen belangstelling te hebben voor het zelf produceren van de automatische transmissies, zoals VDT die maakt. Volgens de Industriebond-be stuurder hebben inmiddels tien personeelsleden van VDT in ver band met de onzekere situatie in hun bedrijf ontslag genomen en el ders werk aanvaard. Het gaat vol gens hem om vakbekwaam perso neel, dat nu voor het Tilburgse be drijf verloren is. Volgens een woordvoerder van VDT is er wel verloop onder het personeel, maar hebben vijf of zes mensen hun ont slag ingediend. Volgens hem on derkent de directie het gevaar, dat met deze mensen belangrijke know how uit het bedrijf ver dwijnt. Of er met bepaalde perso neelsleden in het verleden afspra ken zijn gemaakt over een concur rentiebeding kon de VDT-woord- voerder niet zeggen. Brink Molyn naar 'echte' beurs dankzij groei export AMSTERDAM (GPD) - De verf- en drukinktenfabrikant Brink Mo lyn Beheer NV in het Zuidholland se Groot-Ammers wil zijn buiten landse belangen flink uitbreiden. Op het programma staan onder meer de aankoop van nieuwe be drijven in de Verenigde Staten en investeringen in bestaande belan gen in de VS, Egypte en het Verre Oosten. Om die „versnelde uitvoering van zijn expansieplannen „te kun nen financieren, schrijft het bedrijf een lening uit van 12,5 miljoen gul den in de vorm van converteerbare achtergestelde obligaties. Daar naast wil Brink-Molyn met ingang van 28 november overstappen van de parallelmarkt naar de officiële markt van de Amsterdamse effec tenbeurs. President-directeur ir. W. Brink van Brink Molyn gaf gisteren tij dens de presentatie van de toe komstplannen blijk van zonnige verwachtingen. Dit jaar rekent het bedrijf op een netto-winst van ten minste 4 miljoen gulden, vorig jaar was dat nog 2,5 miljoen bij een om zet van 145 miljoen gulden. On danks de uitbreiding van het aan delenkapitaal die eerder dit jaar al plaatsvond, stijgt de nettowinst per aandeel dit jaar naar 10 gulden per aandeel van 20 gulden nomi naal. Brink liet gisteren weten die winst per aandeel in de komende jaren in elk geval te willen handha- gens „misleidende advertenties" de feitelijke grondslag ontbeerde. De weduwe Kroc, die aan het hoofd staat van het hamburgerrijk, liet enkele maanden geleden een fi liaal in de buurt van San Isidro bij de Mexicaanse grens met de grond gelijk maken .nadat daar een af schuwelijke massamoord had plaatsgegrepen. Amerika grapte toen bitter over „murderburger" maar viert nu het record toch van harte. Museum Er zijn plannen om het laatst overgeblevene van de rood-witte hokjes die voornamelijk beston den uit een kookplaat, een ijskast en een toonbank, in een museum te zetten want de Amerikaan verza melt nu eenmaal alles waar uit het nageslacht een culturele erfenis bijeen kan vegen. En het wenst zichzelf intussen geluk met het feit dat de Muur Berlijn in tweeën deelt en niet Hamburg. Want wat zou president Kennedy dan heb ben moeten uitroepen tijdens zijn befaamde bezoek? Dit kortom was een bericht uit het land van het krimpvrije ontbijt spek, de niet zo erg naar ui sma kende uien en van de McDonald- hamburgers die, behalve in de VS inmiddels al in 34 andere landen verkrijgbaar zijn. Brink-Molyn heeft een razend snelle ontwikkeling in het buiten land doorgemaakt. Afgezien van een al jaren bestaande deelneming in een Antilliaanse verffabriek en export vanuit Nederland, is de in ternationalisatie pas in de afgelo pen tien jaar op gang gekomen. Op dit moment haalt het bedrijf onge veer de helft van zijn omzet uit het buitenland, waarbij Saoedi-Arabië en de Verenigde Staten zeer be langrijk zijn. Daarnaast heeft Brink-Molyn (deelnemingen in) fa brieken en verkooporganisaties in Griekenland, Engeland, Indonesië, Singapore, Maleisië, Egypte, Nieuw-Zeeland, Australië en de Antillen. Het bedrijf heeft ook flinke in vesteringen binnen Europa op het programma staan, als onderdeel van een nieuwe marktbenadering. Die houdt in dat het bedrijf de con sument naast de verf ook de dien sten wil leveren. Daartoe versterkt Brink-Molyn zijn distributienetten en ondersteunt het bedrijf de oplei ding van vaklieden in de bedrijfs tak. De fabrikant geeft een en an der gestalte in de vorm van fran- chise-organisaties. Voor dit jaar rekent de onderne ming op een totale investering van 65 miljoen gulden, afgezien van eventuele acquisities.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 9