Gaddafi belooft woord te houden 'Moebarak is spion van CIA Brits-Ierse top levert weinig op aids Australië in de ban van Franse troepen paraat voor Tsjaad Tekort aan medicijnen in Israël Proces begonnen tegen uitgeleverd ET A-lid Palestijn in arrest DINSDAG 20 NOVEMBER 1984 PAGINA 7 VALETTA/PAHIJS (AFP/Rtr./DPA) - De Libische leider, kolonel Moeammar Gaddafi, heeft gisteren verzekerd dat Libië de overeenkomst met Frankrijk zal nakomen en al zijn militairen uit Tsjaad zal terugtrekken. De Franse regering denkt daar kennelijk anders over en overweegt militairen naar Tsjaad terug te sturen. Parijs houdt zich verder op de vlakte over de zaak die wordt opgevat als een regelrechte blamage voor president Mitter rand. Met deze truc-foto werd de Libische leider Gaddafi wijs gemaakt dat zijn tegenstander, de in ballingschap levende ex-premier Bakoush, om het leven zou zijn gebracht. (foto api „Ik acht me volledig gebonden aan de overeenkomst over Tsjaad. Li bië zal voortaan niet met tanks en vliegtuigen in Tsjaad vechten. Li bië zal pas opnieuw ingrijpen na dat een ander land Tsjaad binnen valt", zo zei Gaddafi op een pers conferentie ter afsluiting van een bezoek aan Malta. Hij antwoordde daarmee op berichten dat Libië in strijd met het akkoord van septem ber nog steeds militairen in het noorden van Tsjaad heeft. Op 10 november maakten beide landen bekend dat de voorgeno men terugtrekking van 3.000 Fran se militairen en tussen de 6.000 tot 7.000 Libiërs was voltooid. Presi dent Mitterrand erkende afgelopen na zijn verrassende ontmoeting met Gaddafi op Kreta dat zich nog tegen de 1.000 Libiërs in Tsjaad be vonden. Hij gelastte zondag ver kenningsvluchten boven Tsjaad en stuurde minister van defensie Charles Hernu en chefstaf generaal Jannou Lacaze naar het Afrikaanse land. Gaddafi sprak van zijn kant van vertraging bij de terugtocht die hij Blanke partij Z.-Afrika nu voor iedereen JOHANNESBURG (Rtr.) - De be langrijkste blanke oppositiepartij in Zuid-Afrika zal de wet vero nachtzamen en zich openstellen voor iedereen zonder onderscheid naar huidskleur. Het hooggeplaatste partijlid en Apartheidsbestrijdster Helen Suz- man zei maandag dat de Progres sieve Federale Partij (PFP) zondag had besloten een wet uit 1968 opzij te schuiven die het openstellen van één enkele politieke partij voor alle rassen verbiedt. „De regering zou wel krankzin nig zijn als zij ons zou proberen te gen te houden", aldus mevrouw Suzman. Suzman, lid van het parlement en woordvoerster van de PFP voor mensenrechten en de openbare or de, zei dat de partij geen ledenwer vingscampagne zou ontketenen omdat elke niet-blanke geïnteres seerde vervolgd zou kunnen wor den. De PFP bezet 26 van de 176 ze tels in de blankenkamer van het gescheiden parlement. De Nasio- nale Partij, die regeert sinds 1948, heeft er 131. Twee doden bij bomaanslag op sekswinkel DÜSSELDORF (DPA/AFP) - Bij een bomexplosie in een sekswin kel in het centrum van de West- duitse plaats Düsseldorf zijn giste ren twee personen gedood en wer den zeventien mensen zwaar ge wond. Kort na de explosie werd de poli tie gebeld door een anoniem per soon die dreigde met bomaansla gen bij andere sekswinkels en -bio scopen. Enkele van dergelijke eta blissementen zijn daarop door de politie ontruimd. In Europa thans 91 kruisraketten BRUSSEL (AP) - Generaal Ber nard Rogers, de opperbevelhebber van de Navo-strijdkrachten in Eu ropa, heeft gisteren bekendge maakt dat thans 91 Amerikaanse nucleaire kruisraketten en Pers- hing U's in West-Europa zijn gesta tioneerd. Het is de eerste officiële medede ling van de Navo over het aantal kernraketten vo.or de middellange afstand in Europa sinds de be kendmaking vorig jaar december dat de eerste 16 kruisraketten op de basis Greenham Common in Engeland en negen Pershing U's in Mutlangen in West-Duitsland ope rationeel waren. Later werd be kend dat er in Comiso, Italië, 16 kruisraketten waren bijgekomen, wat het totaal op 41 bracht. Vol gens de plannen van de Navo moe ten er tegen 1988 572 nieuwe raket ten zijn geplaatst. Rogers deed zijn onthulling tij dens een gesprek met 15 Britse journalisten op zijn kantoor in het hoofdkwartier van Shape in Ber gen, België. De Belgische premier Martens heeft maandag in een interview ge zegd dat de eerste kruisraketten in maart 1985 in het land zullen wor den geplaatst. Hij benadrukte ech ter dat het doorgaan van de plaat sing afhankelijk is van het verbete ren van de oost-west betrekkingen. toeschreef aan „logistieke proble men". Hij herhaalde verder dat Li bië de regering van nationale een heid van (rebellenleider) Goukouni Weddeye blijft steunen. „Wij zullen nooit Hissène Habré erkennen. Zijn bewind is onwettig". De mogelijke terugkeer van Franse troepen is volgens Gaddafi in strijd met de onafhankelijkheid van Tsjaad „die Frankrijk zegt te erkennen". Over het sturen van mi litairen naar Tsjaad is uitvoerig ge sproken tijdens een onderhoud tussen minister Hernu en presi dent Habré. Hernu wilde na afloop niets over het besprokene meede len. De Franse minister van buiten- landae zaken, Claude Cheysson, suggereerde zondag voor zijn ver trek naar de Verenigde Staten ook dat Frankrijk opnieuw militairen naar Tsjaad zal sturen. Uit be trouwbare bron in Bangui werd gisteren bovendien vernomen dat daar 250 man Franse militairen in staat van paraatheid zijn gebracht en de komende dagen naar N'Dja mena (de hoofdstad van Tsjaad kunnen worden gestuurd als mocht blijken dat de in het noor den achtergebleven Libiërs zich niet terugtrekken. Volgens Franse militaire bron nen zijn 600 tot 1.200 Libiërs in Tsjaad gebleven. Een betrouwbare bron in Bangui, dc hoofdstad van het buurland Centrafrika, schat het aantal op 2.000 (uitgezonderd de door Libië opgeëiste Aouzou- strook) die zijn achtergebleven in de oases Fada, Ouinianga-Kebir en Kirdimir maar wel uit Faya-Lar- geau zijn vertrokken. De Tsjadische minister van bui tenlandse zaken sprak voor de Franse radio zelfs van 4.000 tot 5.000 man die beschikken over twaalf gevechtstoestellen en twee of drie transportvliegtuigen. Vol gens hem begrijpt Gaddafi alleen een taal: die van geweld. 'Invasie VS niet waarschijnlijk' MANAGUA (KNA) - De aartsbis- schop van de Nicaraguaanse hoofdstad Managua, mgr. Miguel Obando Bravo, houdt een Ameri kaanse invasie in zijn land voor on waarschijnlijk. Dit zei hij zondag tijdens een preek in de kathedraal van Managua. De aanwezigheid van Amerikaanse verkenningsvliegtuigen in het Ni caraguaanse luchtruim zag hij als „pressie" op de sandinistische re gering, maar niet als voorbereiding van een militaire invasie. VALETT A/BEIROET (AFP/Rtr.) - De Libische leider Gaddafi heeft de Egyptische president Moebarak ervan beschuldigd voor de CIA, de Amerikaanse geheime dienst, te werken. Moebarak zei zondag dat Gaddafi opdracht heeft gegeven om de Libische ex-premier Abdel- Hamid al-Bakoush te vermoorden. De moord op Bakoush mislukte door toedoen van de Egyptische geheime dienst die de vier huur moordenaars arresteerde en Libië in de veronderstelling liet dat de aanslag was gelukt. Het officiële Libische persbu reau Jana zei in een commentaar dat Moebarak heeft „toegegeven betrokken te zijn geweest bij een Amerikaans terroristisch kom plot, door bescherming te bieden aan JERUZALEM - De drastische be zuinigingsmaatregelen op de Israë lische overheidsbegroting en de begin deze maand van kracht ge worden bevriezing van lonen en prijzen hebben nu al geleid tot schaarste aan soms onmisbare me dicijnen. door Taco Slagter Het tekort aan medicijnen - in Israël worden naar verhouding de meeste pillen ter wereld geslikt zal volgens zegslieden in Jeruza lem niet te wijten zijn aan gebrek aan geld bij de importeurs of het gevolg zijn van de invoerstop van buitenlandse produkten, maar ver oorzaakt worden door de op winst beluste apothekers en farmaceuti sche bedrijven. Die houden medi camenten uit de apotheken in af wachting van betere tijden, nu de regering-Peres de prijzen tot 1 fe bruari volgend jaar heeft vastge- straathonden waarvan het Libi sche volk heeft besloten dat ze moeten worden vervolgd en geli quideerd". In plaats van zich bezig te houden met de moeilijke proble men van het land, heeft het Egypti sche regime besloten „zijn talenten te gebruiken voor het vervalsen van foto's en het zorgen voor onbe langrijke mensen als de straathond Bakoush", aldus het persbureau. Het persbureau ontkende op nieuw de Egyptische beschuldi gingen dat Libië samenzweringen financiert voor het doden van ko ning Fahd van Saoedi-Arabië, de Westduitse bondskanselier Hel mut Kohl en regeringsleiders in Groot-Brittannië, Frankrijk, Qatar en de Verenigde Arabische Emira ten. Mars niet giftig LONDEN (AFP) Het Engelse Dierenbevrijdingsfront heeft giste ren haar waarschuwing van zater dag ingetrokken volgens welke het in een aantal steden rattengif had gedaan in marsrepen die in win kels lagen omdat de Engelse ma ker dierproeven zou financieren om de uitwerking op het gebit te onderzoeken. De woordvoerder van het front zei maandag op ITV-televisie dat geen enkele marsreep was vergif tigd, maar dat men slechts de aan dacht op de vivisectie had willen vestigen. SYDNEY (UPI/Rtr./AP) - In de Au stralische stad Sydney worden de laatste tijd herhaaldelijk homofie len aangevallen door agressieve mensen, die de homofielen verant woordelijk stellen voor de landelij ke epidemie van AIDS ('Acquired Immune Deficiency Syndrome'), de ziekte die het weerstandsver mogen van het lichaam afbreekt en openstelt voor dikwijls dodelijke ziekten. In Australië is een ware angstpsy chose rond de tot voor kort onbe kende ziekte ontstaan. Gezondheidsautoriteiten van de staat hielden zondag een congres over aids in Melbourne om te be spreken hoe zij de crisis zouden aanpakken. De crisis ontstond een week geleden, toen men ontdekte dat de bloedvoorraad in de enige bloedbank van het land besmet Terry Goulden, directeur van het adviesbureau voor 'Gays' in Syd ney, zegt dat er veel werkgevers zijn die hun homofiele werkne- steld. Daarentegen klagen met na me de importeurs van buitenland se geneesmiddelen dat zij door de bevriezing van de dollarkoers op de Israëlische wisselmarkt het hen aan harde valuta ontbreekt om me dicamenten in te kopen. Israèls Engelstalige krant The Jerusalem Post meldde gisteren, dat vooral belangrijke chemisch- therapeutische middelen tegen kanker niet meer te krijgen zijn. Van de 150 van dit soort medicij nen die uit het buitenland moeten worden geimporteerd, omdat er geen Israëlische vervangingsmid delen bestaan, is de helft al niet meer in voorraad. Japanners: wij zijn superieur TOKIO (AFP) - Uit een onder zoek door het ministerie van onderwijs in Tokio, vindt 1 op 2 Japanners zichzelf uitsteken boven westerlingen. Dertig jaar geleden was dat nog 1 op 5. Het onderzoek dat sinds 1953 om de vijf jaar door het minis terie wordt uitgevoerd, is in de herfst van 1983 gehouden on der een representatieve dwars doorsnede van 4.429 volwasse- Volgens het ministerie lijkt het onderzoek aan te tonen dat de Japanners meer dan voorheen een comfortabel en gemakke lijk leven wensen. In 1953 wen ste 29 procent voor alles een eerlijke en eenvoudige levens stijl, 21 procent een leven dat vermaak bood, 15 procent een lot uit de loterij, 11 procent een zorgeloos bestaan en 10 pro cent een bestaan dat nuttig was voor de samenleving. Nu wil 38 procent een leven dat vermaak biedt, 23 procent een zorgeloos leven, 18 procent een lot uit de loterij, 9 procent een rechtschapen en bescheiden bestaan en 5 procent een voor de maatschappij vruchtbaar le- Het onderzoek heeft uitgewe zen dat de traditionele elemen ten van het Japanse karakter -- plichtsbetrachting en mense lijkheid, verplichting en dank baarheid en respect voor de ou der - niet alleen nog steeds op geld doen, maar zijn versterkt. mers met ontslag bedreigen en dat dezen door collega's in een isole ment worden gedreven. Volgens de overheid hebben op zijn minst 18 mensen - onder wie twee pasgeboren kinderen in Queensland die overleden - bloed transfusies gehad met bloed dat met aids besmet was. Een 27-jarig homofiel slachtoffer van aids uit Queensland dat bloed afstond heeft waarschijnlijk de voorraad bloed van de bank van het Rode Kruis besmet. Ook van officiële zijde in Queens land zijn homo's bedreigd. Name lijk met de beschuldiging van doodslag als zij de waarschuwing van de bloedbank zouden negeren om geen bloed meer te doneren en hun donatie de dood van een ander door aids zou veroorzaken. Dr. Neil Blewett, federaal minister van gezondheid, heeft na het con gres van zondag een speciale werk groep in het leven geroepen om de crisis te hanteren. De deelnemers aan het congres stemden in met Minister van volksgezondheid Mordechai Gur heeft de impor teurs van deze geneesmiddelen ge waarschuwd, dat hij niet zal toe staan dat kankerpatiënten in Israël door hen zullen worden "gegij zeld". Er is voor kankerpatiënten één troost: zondag maakte het door de Amerikaanse joden gesponsor de Israëlisch Kankeronderzoeksin stituut bekend, dat er de komende jaren twee miljoen dollar beschik baar zal worden gesteld voor we tenschappelijk onderzoek naar de ze ziekte. Minister van financiën Yitsjak Modai - die de bezuinigingsron den met harde hand doorvoert - voegde er in een commentaar te genover een verslaggever van het Israëlische televisiejournaal nog bemoedigende woorden aan toe. Naar zijn zeggen zijn er in Israël wèl voldoende alternatieve genees- midddelen voorhanden om voolo- pig mee vooruit te kunnen. Maar mocht de nood aan de man komen, zei de bewindsman, "dan is er nog een God die ons zal bewaren" LONDEN De Anglo-Ierse top conferentie over de toekomst van Noord-Ierland tussen de Britse premier mevrouw Thatcher en haar Ierse collega Fitzgerald is gis teren in het buitenverblijf van me vrouw Thatcher, Chequers, geëin digd zonder dat de twee partijen veel vooruitgang hebben geboekt. door Henk Dam Slechts is afgesproken dat leden van de Britse en Ierse regeringen intensievere contacten over Noord-Ierland met elkaar zullen hebben, en dat de twee premiers al begin volgend jaar, eerder dan ge pland, met elkaar om de tafel zul len gaan zitten om opnieuw over Ulster te praten. Tijdens een persconferentie leg de mevrouw Thatcher de voor naamste aanbevelingen van het New Ireland Forum, waarin alle grote Ierse partijen zitting hebben en dat een half jaar geleden een rapport uitbracht waarin om een grotere politieke betrokkenheid van de Ierse Republiek bij Noord- Ierland wordt gevraagd, naast zich De premier herhaalde het van haar bekende standpunt dat Noord-Ierland deel uitmaakt van het Verenigd Koninkrijk zolang de een besluit om van alle bloeddo nors een verklaring té eisen dat zij niet homofiel zijn. Premier Bob Hawke van Australië heeft zondag vrouwen als donors opgeroepen om de aids-crisis te helpen beheer- De Australische staat Victoria heeft gisteren alle spermabanken gesloten. De minister van gezond heid van Victoria, Tom Roper, zei dat er aanwijzingen zijn dat de ziekte niet alleen via donorbloed maar ook door donorsperma op an deren kan worden overgebracht. Er waren volgens hem echter nog geen gevallen bekend van aids-ba- by's die langs de weg van kunstma tige bevruchting zijn verwekt. Gisteren is bekendgemaakt dat een 33-jarige Brit aan de ziekte is overleden na in een ziekenhuis in Newcastle bloedtransfusies te heb ben gekregen. De directie van de Victoria Infirmary zei dat zij niet wist of laboratoriummedewerker Terence McStay aids begin novem ber had opgelopen door besmet bloedplasma. Bomaanslagen op abortusklinieken WASHINGTON (UPI/DPA) - In buitenwijken van Washington is ongeveer tegelijkertijd bij bomaan slagen aanzienlijke schade aange richt in twee abortusklinieken. Er deden zich geen persoonlijke onge lukken voor. E'en van de klinieken was zater dag het doelwit van een demon stratie van tegenstanders tegen de liberale abortusregelingen in de Verenigde Staten. Militante tegen standers hebben al herhaalde ma len klinieken met bommen en vuur bestookt, waar vrouwen in de eer ste drie maanden een zwanger schap kunnen laten beëindigen. Zaterdag werden 46 van in totaal ongeveer 100 leden van een anti- abortusorganisatie aangehouden, die voor de kliniek demonstreer den. meerderheid van de bevolking daar dat wil. Dat betekent dat poli tieke constructies waarbij Ierland rechtstreekse (mede)zeggenschap krijgt over Noord-Ierland, voor haar ondenkbaar zijn. Premier Fitzgerald toonde zich gisteren ondanks dat tevreden over zijn besprekingen met me vrouw Thatcher. Hij zei onder meer dat bij volgende ontmoetin gen zal worden nagegaan wat de twee landen kunnen doen om de veiligheidssituatie in Noord-Ier land, Ierland en Engeland te verbe teren. Fitzgerald was vooral te spreken over een passage in het gemeen schappelijke slotcommuniqué waarin de twee landen de nood zaak onderschrijven tot het erken nen van „de behoeften van de twee identiteiten" in Noord-Ierland. Sommige Britse commentatoren zien hierin een kleine concessie van Britse kant, waar men steeds meer is uitgegaan van wat de meer derheid van de Noordierse bevol king (en die wordt gevormd door de protestanten) wil. Als dat zo is, heeft het in ieder geval weinig indruk gemaakt op protestantse Noordierse politici, die gisteren unaniem van mening waren dat de top, waaraan van te voren vooral de Ieren veel belang hechtten, niets concreets heeft op geleverd. De ziekte komt vooral voor onder mannelijke homoseksuelen en drugsverslaafden die zelf injecte ren, maar volgens de directie was McStay noch het een noch het an der. Hij leed aan hemofilie Het Britse ministerie van gezond heid en sociale zaken heeft meege deeld dat het zijn oude waarschu wing aan bloeddonors zal herhalen over de risico's van het doorgeven van aids. Homofielen en zelf-injec- terende drugsgebruikers is al eer der met klem gevraagd geen bloed af te staan McStay is de tweede lijder aan he mofilie in Engeland die overlijdt aan aids na bloedtransfusies. In to taal zijn 37 mensen in Groot-Bnt- tannie aan de ziekte overleden. Het Britse Centraal Bloedlaborato- rium besloot gisteren maatregelen te nemen tegen de besmetting. Dat zou kunnen door een stolhngspro- dukt vóór gebruik te verhitten en door de ontwikkeling van metho den om het virus op te sporen uit te breiden. MADRID - Gisteren is in Madrid het proces begonnen tegen Joseba Arteche, het eerste lid van de Bas- kische afscheidingsbeweging ETA Politico-Militar, dat in juli j.l. door België aan Spanje werd uitgele verd. Arteche, die in België al ver- door Gerrit-Jan Hoek oordeeld was tot één jaar omdat er in zijn auto meer dan 2000 munitie- patronen waren gevonden, wordt er door de Spaanse justitie onder meer van beschuldigd een ban koverval gepleegd te hebben en medeverantwoordelijk te zijn ge weest voor de campagne van 1980 tegen de buitenlandse toeristen, waarbij in legio badplaatsen aan de Middellandse zeekust bommen ontploften. Op de eerste zittingsdag van het proces, bijgewoond door talrijke Baskische sympathisanten, eiste het openbaar ministerie een gevan genisstraf van 15 jaar. Maar omdat Arteche niet betrokken is geweest bij aanslagen, waarbij dodelijke slachtoffers zijn gevallen, is de ver wachting, dat hij binnenkort in aanmerking zal komen voor een speciale gratieregeling, waarvan ook veel andere ETA-leden mo menteel profiteren. Intussen gaat de radicale vleugel van de afscheidingsbeweging, ETA Militar, rustig door met haar macabere moordcampagne. Giste ren eiste ETA Militar de verant woordelijkheid op voor de moord op de Fransman Joseph Couchot, die vrijdag in Irun door drie ge maskerde mannen was doodge schoten. Couchot's naam was twee maanden geleden door een Spaans weekblad in verband gebracht met het anti-terreurcommando GAL, dat vanaf september vorig jaar een tiental ETA-leden in Zuid-Frank rijk op gewelddadige manier uit de weg had geruimd. Zondagmorgen nam het GAL wraak door in het Zuidfranse Biriatou de Baskische balling Christian Olarcoaga in koe len bloede neer te schieten. MADRID (UPI) - Een Palestijnse leider is in Madrid gearresteerd op verdenking van het beramen van terroristische activiteiten. Hamid Bilhayat, van wie de auto riteiten aannemen dat hij lid is van een Palestijnse groep die onder lei ding stond van Abu Nidal, is op 8 november in een woning in de Spaanse hoofdstad aangehouden. De politie heeft chemicaliën in be slag genomen die Bilhayat had wil len gebruiken voor het maken van explosieven. Ook vond ze een lijst met de na men van in Spanje wonende Pale- stijnen en inlichtingen over de am bassades van verscheidene Arabi sche landen in Madrid. Homofielen met geweld bedreigd MANILLA President Marcos van de Filippijnen is gezond en wel, zeggen regeringskringen in Manilla. Om geruchten rond de gezond heidstoestand van Marcos te ontzenuwen, werd deze foto, die zondag zou zijn genomen, openbaar gemaakt. (foto ap> Ceausescu opent partijcongres BOEKAREST (AFP/RTR./UPI) - De Roemeense staats- en partijleider Nicolae Ceausescu heeft gisteren in Bukarest het 13e congres van de communistische partij geopend met een enkele uren durende toespraak. Het congres dat om de vijf jaar wordt gehouden zal tot vrijdag voortdu ren. In zijn rede voor ruim 3000 afgevaardigden en talrijke buitenlandse delegaties ging Ceausescu in op de situatie van het land sinds het vorige congres in 1979 en de taken die in de toekomst zullen moeten worden uitgevoerd. De grote'economische problemen, de voedseltekorten en de energieschaarste staan daarbij centraal. Ook moet het congres zijn goed keuring hechten aan het nieuwe vijfjarenplan voor de jaren 1986-1990. Roemenië blijft lid van het Warschaupakt. President en partijleider Nicolae Ceausescu verklaarde dat „gezien het feit dat er geen akkoord is bereikt over het gelijktijdig opheffen van beide militaire blokken, wij de verlenging van de verdragstermijn dienen te aanvaarden". De verdrag stermijn van het Warschaupakt loopt in 1985 af. Roemenië heeft de militaire samenwerking met de overige Warschau- pakt-landen verminderd na de Sowjet-invasie in Tsjecho-Slowakije in 1968. Sinds dat jaar hebben op Roemeens grondgebied geen gezamenlij ke oefeningen meer plaatsgehad en stuurt het land nog slechts militaire waarnemers naar oefeningen van de Warschaupakt-troepen.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 7