Vijf commerciële zenders op kabel-tv Pleidooi voor plein bij Hoogstraat Afstudeerproject: Leiden mist levend hart 'Club-en buurthuizen met rug tegen muur' DINSDAG 20 NOVEMBER 1984 LEIDEN/REGIO - Vijf commer ciële zenders komen zeer waar schijnlijk in 1985 nog op het regio nale kabelnet. Een van de kanalen zal worden gebruikt voor abonnee televisie, waarvan men desgewenst programma's af kan nemen. Het dagelijks bestuur van de Gemeen schappelijke Antenne-energie- voorziening Leiden en omgeving doet dat voorstel in een beleidsno ta voor de komende jaren aan het algemeen bestuur dat op 3 decem ber hierover vergadert. De uitbreiding met vier commer ciële satellietprogramma's mag de kabelkijker niets gaan kosten. Se cretaris Noordermeer vertelt des gevraagd dat de commerciële zen ders zelf voor de kosten, onder an dere een schotelantenne, op moe ten draaien. Tenminste, dat is het uitgangspunt van het dagelijks be stuur dat overigens uit een scala van satellietprogramma's kan kie zen. Abonneetelevisie kost de kij ker wel geld. Afhankelijk van het bedrijf dat wordt gekozen, betaalt de kijker 25 tot 35 gulden per maand. Overigens alleen als er een abonnement wordt genomen. Het is de bedoeling dat het alge meen bestuur op 3 december ak koord gaat met deze uitbreiding. Noordermeer: "Dan gaan we er daarna aan werken. We willen de uitbreiding in 1985 realiseren". Op het programma staat verder een nieuw informatie- en voorlich tingskanaal. Dat kanaal wordt ge bruikt voor regionale en lokale in formatie, lokale omroep, uitzen ding van speciale gebeurtenissen en het vertonen van nieuwe pro gramma's die in aanmerking ko men voor plaatsing op het kabel net. Het is namelijk de bedoeling dat de kijkers worden geënquê teerd, nadat een nieuwe zender een tijdje op proef is geweest. Indien tien procent of meer van de kijkers het programma willen hebben, komt het definitief op het kabel net. Omdat er op delen van het kabel net een tekort aan kanalen dreigt te ontstaan, overweegt het dagelijks bestuur een of twee Engelse zen ders af te stoten. Er zijn nu twaalf kanalen in gebruik voor het door geven van de Nederlandse, Belgi sche, Duitse en Engelse program ma's en een kanaal voor het Franse TV 5. dat nog steeds gratis wordt aangeleverd. Bovendien moet er rekening worden gehouden met de toekomstige zender Nederland 3. Dat betekent dat veertien van de maximaal achttien beschikbare ka nalen al worden benut. Om de komst van de commercië le zenders mogelijk te maken, moe ten er dus andere programma's verdwijnen. Vooral omdat het er voorlopig niet naar uitziet dat de kwaliteit van de Engelse zenders beter wordt, nu de PTT nog steeds niet klaar is met het landelijk straalnet, wil het dagelijks bestuur die deels schrappen. Gekozen wordt namelijk voor kwaliteit in plaats van kwantiteit. Volgens het bestuur zouden de programma's van de commerciële stations de Engelse zenders kunnen vervan gen. Tariefstijging De tarieven voor een aansluiting op het kabelnet stijgen volgend jaar als gevolg van de regeling voor de auteursrechten. De kabelex- plointanten moeten voor de bui tenlandse programma's sinds juli 1984 auteursrechten betalen aan de Buma. Daarom is er voor de aange slotenen op het kabelnet een ver hoging van 1,94 gulden per maand. Alleen in Warmond, waar minder dan vijf buitenlandse zenders te ontvangen zijn, is de verhoging be perkter: 1,46 gulden per maand. Het is overigens vrijwel onmoge lijk een beperkt'aanbod aan te bie den tegen een lagere prijs, zo schrijft het dagelijks bestuur. De kosten voor het aanbrengen van zogenaamde filters, waardoor men sen bijvoorbeeld alleen de Neder landse zenders kunnen ontvangen, zijn veel te hoog. In Oegstgeest is een dergelijk basispakket tegen een verlaagd tarief wel te krijgen. Eigenlijk zouden de mensen die een dergelijk pakket willen heb ben meer moeten betalen als de mensen die het totale pakket afne men. Het dagelijks bestuur is er dan ook geen voorstander van der gelijke filters in het net aan te bren gen, vooral ook omdat de mensen die wel het totale pakket afnemen dan op moeten draaien voor de ex tra kosten. Radio De ontvangst van de radiozen ders blijft in de toekomst proble matisch. De ontvangst wordt nega tief beïnvloed door de piraten, de drukte op het FM-kanaal van de le gale programma's en de geografi sche ligging van de zenders. Het dagelijks bestuur verwacht dat de kwaliteit van de ontvangst alleen beter kan worden als de rijksoverheid er in slaagt het aantal piraten drastisch te verminderen. Een andere mogelijkheid is de pro gramma's door te zenden via straalverbindingen, maar daarvan zijn de kosten te hoog. Daarom kan alleen de kwaliteit van regionale en lokale FM-radioprogramma's wor den gegarandeerd. Uitbreiding van het aantal legale FM-zenders wordt vanwege de huidige drukte niet overwogen. Waar de Rijn zich bij de Hoogstraat splitst, zou het plein moeten komen. De kramen rechts op de foto staan er in werkelijkheid niet, in verband met de restauratie van de kelders van de Hoogstraat. (foto Holvast» Het ziet er niet al te best uit voor het kernwinkelapparaat van Lei den, constateert Barend in zijn on derzoeksverslag. Dichtgeslibde wegen, een gebrek aan parkeer voorzieningen, een minimaal aan tal speciaalzaken en het feit dat het centrum over onvoldoende cultu rele en recreatieve voorzieningen beschikt zijn enkele van de rede nen waarom Leiden de afgelopen jaren aan regionale.betekenis heeft verloren. Daarnaast zou ook het ontbreken van een plein van voldoende groot te, op de juiste plek in het stads centrum, van negatieve invloed zijn. Met de juiste plek wordt be doeld: een plein gelegen op de kruising van de belangrijkste voet gangersroutes of daar waar de grootste aantallen voetgangers aanwezig zijn én waar zich een sa menbundeling van stedelijke en regionale attractiepunten bevindt. Wat is nu precies een plein? In het verleden was dat een plek voor activiteiten zoals religieuze en feestelijke processies, politieke bij eenkomsten, markten, toneelvoor stellingen enz. Dergelijke activitei ten, waarbij veel mensen samenko men, spelen zich thans veel meer binnen gebouwen af en het plein als centrum van de stad heeft daar door niet meer dezelfde betekenis als vroeger. Toch is ook vandaag de dag be hoefte aan een centraal plein waar mensen kunnen samenkomen. Zo'n plein moet geschikt zijn voor bijvoorbeeld manifestaties, mu ziek- en dansuitvoeringen, straat toneel, demonstraties, spontane ontmoetingen, commerciële en re creatieve activiteiten. Kortom: een hart van de stad waar het elke dag moet bruisen en dat een trekker op zich moet worden. Blauwe Steen Leiden heeft ooit zo'n plek ge had. De Blauwe Steen in de Bree- straat deed in het verleden name lijk dienst als plein waar recht werd gesproken, vonnissen wer den voltrokken en belangrijke me dedelingen werden gedaan aan de bevolking. Die functie is geheel verloren gegaan. Wie nu nog op de Blauwe Steen een mededeling aan de bevolking kwijt wil, loopt grote kans aangereden te worden. Het is aan de stadhuisbrand van 1929 te danken dat er momenteel een stadhuisplein in Leiden be staat. Maar, volgens Harro Barend, ligt dat buiten de belangrijke voet gangersroutes en kan het daarom niet worden beschouwd als de gro te trekker die het centrum nodig heeft. Wanneer een plein in het huidige centrum van Leiden moet worden ingepast, zal rekening moeten wor den gehouden met de reeds aanwe zige voetgangersroutes en activi teiten. De grootste concentratie voetgangers bevindt zich in het ge bied rond de Hoogstraat. Om op die plek een plein aan te kunnen leggen, zou evenwel flink wat ruimte geschapen moeten worden. Anders gezegd: er moet worden ge sloopt. Verreweg het eenvoudigste zou zijn wanneer het bouwblok tussen de Donkersteeg en de Stille Mare wordt weggebroken. Dit zou echter een onaanvaardbare aantas ting van het stadsgezicht ter plaat se betekenen. Een andere mogelijkheid is de kruising Maarsmansteeg/Bree- straat. Een historische plek, omdat zij slechts luttele meters verwij derd ligt van de Blauwe Steen die eeuwen geleden een pleinfunctie vervulde. Qua ruimte biedt deze plek echter nauwelijks meer moge lijkheden dan een stip op de weg. Andere oplossingen zouden weer gepaard gaan met sloop en waar schijnlijk meer problemen oproe pen dan oplossen. Platform Onderzoek wijst uit dat de enige serieus te overwegen lokatie is ge legen op het water langs de Hoog straat, daar waar de Rijn zich splitst in de Oude en de Nieuwe Rijn. Het is heel goed denkbaar, volgens Harro Barend, een plat form op het water te bouwen, waarop een plein kan worden inge richt van ongeveer 4300 vierkante meter. Een moeilijkheid is wel dat de vaarwegen van en naar de Oude Rijn en de Nieuwe Rijn open moe ten blijven om de nodige schepen door te laten. Ook bevindt zich on der de Hoogstraat, boven de water spiegel, een aantal monumentale kelders die na realisatie van het plein zichtbaar moeten blijven. Het voordeel van deze plek bo ven de twee andere is evenwel dat geen bouwblokken hoeven wor den gesloopt en geen goed functio nerende winkelstraten verloren gaan. Het beoogde plein is boven dien van voldoende formaat om aan de gestelde doelen te beant woorden. Een doorvaart kan op verschil lende manieren worden gereali seerd: dwars over het plein of langs de randen. Het meest aantrekkelijk is het creëren van een vaarroute langs de Hoogstraat en Aalmarkt. Dit betekent dat de vaarverbinding tussen de drie Rijnarmen gewaar borgd blijft. Warenhuis? Belangrijk voor het functione ren, de vorm en de herkenbaarheid van het plein zijn de gevelwanden daar omheen. De pleinwanden zouden in de huidige situatie wor den gedomineerd door'de Hoog straat, het bijna 26 meter hoge pand van Vroom en Dreesmann en, schuin daartegenover, de be bouwing langs de Stille Rijn en de 28 meter hoge Hartebrugkerk aan de Haarlemmerstraat. Over het water van de Rijn loopt de pleinruimte evenwel weg, zodat een afrondende bebouwing, over de Rijn heen, gewenst is. Een ge bouw met gebogen lijnen, waarvan de holle zijde naar het plein is toe gekeerd, zou het op de meest na tuurlijke wijze afsluiten. In dit bouwwerk zou een trekker van de eerste orde moeten komen, bij voorbeeld een groot warenhuis. Het plein is daarmee bijna af. Bij na. Want, het meest boeiende ken merk van een plein is, volgens Har ro Barend, het zien en horen van andere mensen die met van alles en nog wat bezig zijn. Het plein op de Rijn moet het centrum van Lei den worden waar men markten, parades, bijeenkomsten, kermis sen, terrasjes, straattoneel en win kels kan vinden. Kortom: activitei ten zijn de belangrijkste sleutel tot een succesvol plein. Landelijke organisatie Gamma: LEIDEN - Het club- en buurthuis werk staat door de opgelegde be zuinigingen met de rug tegen de muur en voelt zich in de steek gela ten op een moment dat de maat schappelijke problematiek zich verveelvoudigt. Dat stelde gisteren het bestuur van de vereniging Gamma, de landelijke organisatie voor sociaal-cultureel werk. In aanwezigheid van koningin Beatrix en prins Claus organiseer de de vereniging vandaag in de Pieterskerk in Leiden een sympo sium ter gelegenheid van het 100- jarig bestaan van het club- en buurthuiswerk. Door eenzijdig de nadruk te leg- ADVERTENTIE 1982 Domainé ffl Juliette rn Avril UI Chateauneuf- gen op economisch herstel, lijkt de overheid zich af te wenden van de grote maatschappelijke problemen waarmee mensen in deze crisistijd worden geconfronteerd, aldus het bestuur. Een geïntegreerde aanpak van met elkaar samenhangende problemen is door de herschikking van de financiële middelen niet langer mogelijk en verhindert bo vendien de noodzakelijke continu ontwikkeling van het club- en buurthuiswerk, zo wordt gesteld. De bedoeling van het sympo sium was van gedachten te wisse len over nieuwe wegen waarlangs het club- en buurthuiswerk zich toch kan blijven ontwikkelen. Het bestuur hoopt in ieder geval op fi nanciële bijdragen uit het bedrijfs leven om het hoofd boven water te kunnen houden. Contacten daar mee hebben echter nog niet tot sultaat geleid. Het club- en buurthuiswerk tel momenteel rond de 1500 instellin gen. Uit het enige onderzoek da hierover ter beschikking staat, een enquête van het Centraal Bureau voor de Statistiek uit 1977, blijkt dat in de club- en buurthuizen we kelijks ongeveer 400.000 mensen deelnemen aan ruim 16.000 activi teiten. Overval aan Houtmarkt LEIDEN - Een bewoner van de Houtmarkt is gisteravond tussen elf en twaalf uur overvallen door drie gemaskerde mannen. Zij sta len enkele duizenden guldens uit een portefeuille. De mannen kwa men het huis binnen doordat de bewoner had vergeten zijn voor deur op slot te doen, aldus de poli tie. Twee van hen hielden de man vast terwijl de derde de woning doorzocht. Woonwagens (1) Het woonwagenkamp aan het Trekvaartplein is niet zomaar een kamp, nee, "het is een prachtkamp". De bewoners zeg gen het zelf en voegen er aan toe: "Het moet behouden blijven". Dat laatste is de vraag: mis schien moet het kamp weg. Ge beurt dat niet, dan luidt de vraag: kan en moet het kamp in zijn huidige omvang behouden zo blijven? Staatssecretaris Brokx vindt van niet. Een door hem ge maakt plan gaat uit van kleine kampjes (maximaal vijftien wa gens), onder te brengen in en rond Leiden. Wat het Trekvaart plein betreft: dat is niet alleen overvol er staan meer dan hon derd wagens - maar het ligt te ver buiten de stad. Volgens de 'Het Wiel', een maandblad van en voor woonwagenbewoners, merkte dat de bewoners van het Trekvaartplein niets van verhui zen willen weten. "Allemaal aar dige, tevreden mensen. Een prachtig clubhuis, een fijne om geving, actieve werkers", consta teert Het Wiel in niet mis te ver stane bewoordingen. Eén van de bewoners: "Veel van onze mensen staan al zo'n 30, 35 jaar in Leiden. Onze kinderen zijn hier geboren en groot ge bracht. We hebben een mooi clubhuis, waar we samen met burgers uit de buurt regelmatig kaarten en biljarten. We hebben een goede voetbalclub - kijk maar naar de prijzenkast - en we spelen met en tegen burgers. Dus integratie is er zat". En andere kampen, wil Het Wiel weten. Herman Hendriks antwoordt met een wedervraag: "Leiderdorp? Zijn jullie daar wel eens geweest? Weggestopt in een weiland, achter de bomen. Zoe- terwoude heeft een kampje voor drie wagens, er staat er precies éen". Voelt Tante Door iets voor ver huizing naar een klein kampje? "Ik ben zo bang voor die kleine kampjes. Stel, je staat met drie, vier wagens op een terreintje. 's Zomers trekt de jeugd er tussen uit en dan sta je daar als oude vrouw alleen. Ik ben bang dat ze me wat aandoen". Tante Trien valt haar ondubbelzinnig bij: "Hier heb ik mijn dochter en mijn kleinzoon die me helpen als er wat is. Ze zorgen ook voor mijn eten. Ik kan toch niet naar een klein kampje! Ik vind het al lemaal zo angstig". Woonwagens (2) Henk Kersten sr. vat de gevoe lens mooi samen in het artikel: "De mensen willen niet eenzaam en alleen op zo'n kampje staan. Je bent in één keer alles kwijt. Je contacten, je werk, je club. Maar dat zal Den Haag een rotzorg zijn" "We zijn nu overbevolkt. Er staan bijna 110 wagens, dat zijn er 40 teveel. Uit alle delen van het land zijn ze hier naar toe ge komen. Omdat het zo'n goed kamp was en is. Maar voor die boventalligen moeten ze kleine kampjes maken, die moeten er af. Ook al zit mijn eigen klein zoon daar bij". Petrus Moesman: "Ik heb hier mijn werk, mijn sloopterrein. We gaan goed met elkaar om, er is hier nooit rottigheid op het kamp. Als ik nu na dertig jaar nog eens een keer naar een klein kampje moet verhuizen, steek ik net zo lief mijn wagen in de brand". Opbouwwerker Bruno van Veen: "Niemand ziet het zitten. Ze zijn bang om ingklemd te ra ken tussen vijandelijke burgers. De geplande kampjes zijn niet in het stratenplan opgenomen. Ze liggen buiten de bebouwde kom, er ligt altijd wel een bos of sloot tussen. Dat werkt de integratie niet in de hand". Het kamp misschien weg, de bewoners in 'Het Wiel'. "Maar wanneer en hoe? Het is die onze kerheid, die ons stapelgek maakt". Carnaval De nieuwe carnavalsprins van De Hutspotten (alaaf!) werd za terdag geïnstalleerd. Om elf over elf, want met het gekkengetal hebben die carnavalsvierders iets, zoals bekend. Toch onder vinden De Hutspotten in deze blijde tijden ook wat kommer kwel is. Vinden de leutmakers binnen afzienbare tijd namelijk geen an der onderkomen, dan zitten ze vanaf begin volgend jaar zonder opbergruimte. C. Bergers, na mens het bestuur: "We zitten nu in een schooltje aan de Jacob van Campenlaan. Dat is een oud ge bouwtje en de gemeente heeft besloten om het tegen de grond te gooien. Per 1 januari moeten we weg zijn". Er is geen alternatief? "Ze hebben gezegd: jullie kun nen wel naar de Berlagestraal; ook daar zit een oude school en wij zouden één klas in gebruik kunnen nemen. Probleem is al leen dat de huur nogal hooe is. Vierhonderd in de maand zou den we moeten betalen. Zonder gas, licht of water te hebben meegeteld". "Dat kunnen we niet opbren gen, eerlijk niet. Nu betalen we 120 gulden per maand en daar is alles bij inbegrepen. We hebben ook wel tegen de gemeente ge zegd: dat lukt ons niet. Als ant woord kregen we zoiets van: jammer dan. Ja, je kunt wel zeg gen dat bij ons een beetje het idee leeft dat ze carnaval niet he lemaal serieus nemen. Maar dat is toch al wel langer bekend!" Wat nu als er voor januari geen nieuw onderkomen wordt ge vonden? "Ja, wat dan? Kijk, die ruimte aan de Van Campenlaan wordt voornamelijk gebruikt om spul len op te bergen. Decors, kos tuums. versierspullen, en ga zo maar door. Elke dinsdagavond is een groep mensen in die school aan het werk voor het carnaval. Vinden we niets anders, dan zul len die spullen dus bij de leden van de vereniging moeten wor den opgeslagen. Leuk is het niet, maar wat moet je anders?" LEIDEN Leiden heeft bijna alle kenmerken van een Hollandse stad met een historische binnenstad: straatjes, steegjes, grachten, brug getjes en vele honderden monu menten kris-kras door elkaar. Maar, wat ontbreekt is een plein. Een levend hart van de stad dat el ke dag bruist van de activiteiten. door Jan Rijsdam In veel stadscentra bestaat wel zo'n plein waar mensen uit de wij de omgeving samentrekken voor alle mogelijke activiteiten. Het centrum van Leiden heeft het de afgelopen jaren daarentegen steeds moeilijker gekregen. En, steeds vaker ook wordt geconsta teerd dat Leiden niet over voldoen de aantrekkingskracht beschikt om als regionaal koopcentrum te fungeren. Een plein is één van de noodzakelijke voorwaarden om het stadscentrum en het kernwin kelapparaat van Leiden als belang rijkste centrum in de Leidse regio in stand te houden en te verster ken. Tot die conclusie komt de Zoe- termeerder Harro Barend in een af studeerproject aan de afdeling ste- debouw van de Technische Hoge school in Delft. Barend werkte twee jaar bij de Dienst Gemeente werken van Leiden, waar zijn be langstelling voor deze stad en de problemen waarmee zij te kampen heeft, werd gewekt. Dat bracht hem er toe zijn afstudeerproject zich in het centrum van Leiden te laten afspelen. Somber beeld Zo ziet het project van Harro Barend er uit. Een plein op het water bij de Hoogstraat, met aan de andere zijde een bolvormig gebouw, waar nu de Waagbrug is. Het grote gebouw links op deze maquette stelt V en D voor, rechts de bebouwing langs de Hoogstraat, aan de andere zijde van het water de Stille Rijn en op de achtergrond de Hartebrugkerk. §PV I iVi li'l'li i'i'i r

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3