Wmnonders gaan minder betalen Toekomst 'Klim Op' onzeker Ë5 Ook protest tegen EBR- schenking uit Leiderdorp Raadsherenbuurt weer naar Oegstgeest? sssssaa&as Aantal zenders op kabel verdubbeld Begroting schetst onverwacht zonnig beeld Nieuwe gemeenteboot Bouwer 'Dillenburg' aan de jas getrokken Leiderdorp doet mee aan campagne van Amnesty Woonwagens definitie! naar Dirk de Raetlaan PAGINA 2 REGIO LEIDEN DINSDAG 20 NOVEMBER 1984 WARMOND - De gemeente War mond wil volgend jaar voor 1,55 gulden extra twaalf zenders op de kabel doorgeven, een verdubbe ling van het huidige aantal. Agenda WARMOND - Een modaal Warmonds gezin hoeft volgend jaar negen gulden minder aan gemeentelijke belastingen te betalen. Dit komt neer op een belastingverlaging van 1,5 procent. ai Welke zenders het worden, hangt af van de resultaten van een enquê te onder Warmonders. B en W den ken in ieder geval aan een 'extra Belg, twee Fransen De verlaging wordt voornamelijk veroorzaakt door een sterke daling van de onroerend-goedbelasting. Deze gaat drie procent omlaag, voor zowel gebruikers als eigena ren. De overige belastingen, zoals reinigingsrechten, woonforensen- belasting en kampeerexploitatie- leges, blijven gelijk. Terwijl de se cretarie- en bouwleges, de honden belasting en haven- en kadegelden met drie procent zullen worden verhoogd. Dit blijkt uit de aanbiedingsbrief bij de begrotingen over 1984. Deze brief is gisteren verschenen en schetst een zonnig beeld. De ge meente Warmond heeft namelijk, zender', zo verklaart gemeentese cretaris Zoetemelk. Maar ook kan ruimte worden geschapen voor re gionale tv of voor Nederland drie. Engelse te8en al|e verwachtingen in. positieve begroting. Ze heeft maar liefst 205.348 duizend gulden overgehouden, terwijl nog niet zo lang geleden werd uitgegaan van een tekort van 79.400 gulden. Ook W verwachten abonnees te staat bij de post onvoorzien een keurig bedrag van 41.000 gulden. winnen door de maatregel. Ze plei ten voor de uitbreiding van het aantal zenders omdat ze bang zijn De toekomst is echter iets i dat Warmond zichzelf anders uit de der zonnig. B en W verwachten dat markt prijst. Steeds vaker klagen burgers over het beperkte zen deraanbod. Veel mensen willen het overschot van 1985 in 1988 zal zijn teruggelopen tot nul, 1994 een tekort optreedt een of meer Franse en/of Engelse 250.000 gulden. Dit tekort wordt zenders, aldus het college van bur gemeester en wethouders in de aanbiedingsbrief bij de begroting. Ook zijn er klachten over de prijs van de aansluiting. Om aan deze 'economische' klachten tegemoet te komen, hebben B en W besloten de tarieven in feite niet te verho gen. Dat Warmonders 1,55 gulden extra moeten betalen komt door dat de auteursrechtenorganisatie BUMA sinds kort rechten doorbe rekend. Mensen die helemaal goedkoop uit willen zijn, worden binnenkort wellicht op hun wenken bediend. B en W willen namelijk onderzoe ken of het mogelijk is om bepaalde abonnees tegen een gereduceerd tarief een 'minimumpakket' aan te bieden, bestaande uit slechts twee Nederlandse zenders. i W niet van geheten onrendabele gebieden, aar momenteel geen kabeltelevi- kan worden ontvangen. Hard rijden straks aan banden gelegd WARMOND - Het lykt B en W van Warmond een goed idee een 30 km/uur-zone in te stellen in de Julianastraat, Irenestraat en Bernhardstraat. Ook in de Van Mathenesse- straat, Van Duvenvoordestraat, V.d. Wijckstraat en een gedeel te van de Van Wassenaarstraat zou een dergelijke zone moeten komen. Tevens wil het college van burgemeester en wethouders onderzoeken of het wenselijk is in de Dorpsstraat en de Jan Steenstraat de maximumsnel heid te verlagen tot 30 km/uur. voornamelijk veroorzaakt door te genvallende rijkssubsidies. Overigens sluit gemeentesecre taris Zoetemelk niet uit dat geld opzij wordt gelegd voor deze moei lijke toekomst. Vervroegd afschrij ven behoort tot de mogelijkheden. Niet staat echter vast. B en W heb ben namelijk geen 'hard' verlang lijstje opgesteld voor 1985. Ze wil len afwachten wat de gemeente- raadsfracties de komende weken naar voren brengen tijdens de be handeling van de begroting. Jaar vol nota's en onderzoeken in Warmond WARMOND - 1985 wordt een jaar vol nota's en onderzoeken, als het aan B en W van Warmond ligt. Zo willen zy in het voorjaar een onderzoek houden naar de behoef te aan openbaar onderwijs. Boven dien willen zij 'het komende begro tingsjaar' een restauratieplan op stellen voor de theekoepel in het park 'Groot Leerust'. Tevens wordt dan nagegaan of er een fiets/wan delpad kan komen aan de zuid oostzijde van de Put van Menten, richting Voorhout. Dit laatste on derzoek zou Warmond graag op po ten zetten samen met de gemeente Oegstgeest, de provincie en de be heerder van de Put van Menten. DINSDAG Leiden Clubhuis Morschwijk - Topaaslaan, le-1 zing over iriscopie, 20.30 uur. Taffehzaal- Papengracht, lezing dr. M.J. j Raven over 'Aardewerk uit het Oude Egypte', 20 uur. Cleveringaplaats 1 - lezing Studium Ge nerale: medewerksters van Vrouwenge zondheidscentrum Utrecht en huisartsenpraktijk Aletta vertellen over hun werk, 20 uur. Antonius Clubhuis - Lange Mare, Ties j Hagen spreekt over arbeidstijdverkor ting bij kleine bedrijven, 20 uur. Volkshuis - thema-avond voor vrouwen j tussen de veertig en zestig jaar, 20 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat, film I 'Die bleieme Zeit' van Margarethe von Trotta, 20 en 22.15 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, Nederlandse les voor buiten landse jongeren. 19-20.30 uur, aanslui tend soos, muziek of film. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond, 21-1 uur. NVSH infocentrum - Rapenburg 48, tel. i 149987, geopend op werkdagen van 14- 16 uur, di ook van 20-21 uur. Voorschoten Lindehoeve - Burg. v.d. Haarplein, stripcafé, 21.15-1 uur. De beheerder wijst op het dak van de sportzaal op de vele scheuren, die 'Klim Op' ontsieren. Kwaad kan het niet, maar de slechte staat van de zaal baart de gemeente wel veel zorg. (foto Holvast) Renovatie, of bouw nieuwe sporthal? WOENSDAG Leiden K&O-gebouw - Oude Vest, kinderfilm j 'De Appelbolbende' voor kinderen van- i af 7 jaar, 14.30 uur. Bejaardencentrum Roomburgh - Zaan- straat, jaarmarkt. 10.30-12 uur, 14.30-16 uur. 19.30-21.30 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, cursus stijldansen, soos en i sport. 15-17 uur. Voorschoten Lindehoeve - Burg. v.d. Haarplein, kin dermiddag, 13.30-15 uur. Poppentheater - Churchillweg, kinder voorstelling 14.30 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 16 tot vr 23 door: Apotheek De Aloë, Levendaal 161, Lei den; tel. 120502. iotheek Beker, Lijtweg 4, Oegstgeest, 155482. WARMOND - Volgend jaar moet. duidelijk worden of de zeer onren- WARMOND - De Warmondse gemeenteboot moet worden vervangen door een sterke, stalen motorboot. De huidige boot is niet zo geschikt voor het (zware werk). Of, zoals gemeentesecretaris Zoetemelk het zegt: "Hij is niet stabiel genoeg. Natuurlijk, je kunt er een aardig tochtje mee maken, maar dat terwiVl' wordt praktisch niet meer gedaan. De representatieve functie speelt niet - meer". De nieuwe boot moet geschikt zijn voor het bestrijden van botulisme en het toezicht houden op eiland Koudenhoorn. Ook de brandweer moet er gebruik van kunnen maken. Over de kosten van de nieuwe boot kan nog niets worden gezegd. dabele Warmondse sportzaal 'Klim op' wordt genoveerd of dat de ge meente een nieuwe sporthal krijgt, die precies beantwoord aan de plaatselijke vraag. B en W willen dat een extern bu reau de kosten van beide mogelijk heden op een rijtje zet. Dit onder zoek is nodig omdat de toestand van 'Klim op' zeer slecht is. "Het dak en de vloer vergen door hun constructie veelvuldig onderhoud, wijl een muur begint te wijken", schrijven B en W in de aanbie dingsbrief bü de begroting. Ingrij pende onderhouds- en reparatie werkzaamheden hebben in het verleden niet voldoende geholpen, voegen zij toe. B en W stippen overigens aan dat derden plannen hebben voor de bouw van een nieuwe sporthal. Het gaat om sportvereniging Warmun- da, een particulier en een onderne mer.- In welk stadium de verschil lende plannen verkeren, wil ge meentesecretaris Zoetemelk niet zeggen. Veel hangt ook af van de resultaten van het sporthal-onder zoek. Hij vertelt wel dat de gemeente niet afwijzend staat tegenover Leiderdorp: Wanneer komt nieuwbouw?' LEIDERDORP - De gemeente Lei derdorp gaat bouwbedrijf Van der Heijden-Arwon weer eens aan het jasje trekken. Dit keer niet, over het (inmiddels overbekende) 'Palen dorp' naast de Muzenhof, maar over het bouwplan voor het terrein van de Oude Dillenburg aan de Mauritssingel. Voor de woningen, die daar gebouwd moeten worden, gaf de gemeente al in februari een de tuinen langs de te bouwen hui zen gemakkelijker. Bovendien kunnen er nu wat parkeerplaatsen worden aangelegd. Bij de afgifte van de bouwvergunning heeft de gemeente Van der Heijden laten weten dat hij niet met bouwen hoeft te wachten totdat deze grondruil rond was. Op vragen vanuit de raad deelde wethouder A. Meerburg mee dat vergunning af. Maar zoals eenieder bij de afgifte van de bouwvergun- kan zien: tot op de dag 1 daag verdween het oude bejaar denhuis niet voor de nieuwbouw. CDA-raadslid Tieken vroeg bur gemeester en wethouders namens ning geen voorwaarde was gesteld omtrent de termijn, waarop moet worden gebouwd. "Het ging alle maal zo snel. We hadden echt het idee dat er spoedig zou worden be- LEIDERDORP - Ook in Leider dorp worden over de voorgenomen schenking van energiebedrijf Rijn land aan De Lakenhal de wenk brauwen gefronst. Daarmee komt het aantal gemeenten, dat protes teert tegen de schenking van 25.000 gulden voor de restauratie van een schilderij, op vier. Ge meenteraadsfracties uit Warmond ■en Leiden hebben zich er al tegen uitgesproken. In Oegstgeest komt de kwestie nog een keer aan de or de. De Leiderdorpse gemeenteraad liet gisteravond al weten niet erg christelijke partij dat er af en toe best wat aan 'franje' mag worden gedaan. De christen-democraten vinden echter niet dat aan de wens van het energiebedrijf om het schilderij na restauratie vijf jaar in eigen kring te houden tegemoet moet worden gekomen. Na zes maanden moet het terug naar Da Lakenhal, aldus het CDA. Milder bleek de PPR te zijn. Raadslid Van der Zande vond dat het restaureren van een schilderij LEIDERDORP - De gemeente sporthal. Al was het alleen raad van Leiderdorp zal haar me maar omdat in de huidige sportzaal dewerking verlenen aan een cam- enkele sporten niet kunnen wor- pagne van Amnesty International den uitgeoefend. Sporters moeten tegen het martelen. Deze campag- hierdoor uitwijken naar omliggen- ne vindt plaats onder het motto de gemeenten. "Martelen is mensenwerk, maar de bestrijding ervan ook". Om uit drukking te geven aan hun afkeu ring gingen de raadsleden gister avond akkoord met de vraag van Amnesty om brieven te schrijven naar overheden van andere landen met het verzoek in het betreffende land de martelpraktijken te beëin digen. De brieven zullen verstuurd worden op officieel papier van de gemeente Leiderdorp en zoals alle raadsstukken ondertekend wor- niet tot het tot nu toe gevoerde be- den door burgemeester en secreta- léid van het energiebedrijf kan ri®i worden gerekend. "Het beleid nu WD was tegen dit voorstel, is dat de winst tot uiting komt in ?™dat z'Jhier namens de bevol- het terugbrengen van de tarieven", ^ing geen uitspraak over konden aldus het PPR raadslid. doen- Zoals fractieleider C. Hui- Alleen PvdA-raadslid M. Holier- gen-vari Boven zei, moeten de bur- hoek had niet zoveel problemen gers dit zelf doen. Bovendien gaat met het voorstel van het college het hier om internationale politiek van beheer van Rijnland. Mits het en ls,het een **ak voor de regering energiebedrijf zoiets niet elk jaar plaats van voor de gemeente, wil doen en het schilderij na res- aldus Huigen: Zij had in haar be- tauratie teruggaat naar De Laken- vooropgesteld dat ook in hal. de Leiderdorpse raad uitdrukking gonnen. We hebben nooit harde r te geven aan de grote ontevreden heid over dit uitstel. Intussen gaf de raad gisteravond groen licht voor de ruil van enkele stukken grond tussen de gemeente en het bouwbedrijf. Door deze transactie wordt een indeling van denen gehoord waarom dat niet is gebeurd", zo verklaarde de wet houder. De enige termijn die nu vastligt is dat het project drie jaar na het afgeven van de vergunning glas- en waterdicht moet zijn. Vol gens 'raadsnestor' Tieken voldoet de oude bouw daar nu nog aan. Hij liet burgemeester en wethou ders nog weten geen behoefte te hebben aan nieuwe monumenten. Daarmee duidelijk doelend op de betonnen palen, waaraan 'Palen dorp' nu al enkele jaren zijn bij naam ontleent. liet gisteravond al weten niet erg /-<• IJl gelukkig te zijn met'de schenking LiOTTiprOÏTUSSTOBtl^ WCLl TOTKl KCUTip voor het schilderij van de'Turfdra- gersgilde'. De Leiderdorpse WD -wwrr "1 O bijvoorbeeld vond dat het geven van een schilderij niet tot de taak van een energiebedrijf behoort. Ook een deel van de CDA-fractie meende dat zoiets niet in een be hoorlijke bedrijfsvoering past, al meende een aantal leden van deze Verrassend voorstel tot ruilhandel bij algemene beschouwingen WASSENAAR - Langs het nieu we woonwagenkampje aan de Wassenaarse Dirk de Raetlaan komt een groene wal. Bovendien krijgen de bewoners van de acht negen woonwagens, een entree aan de Oostdorperweg. OEGSTGEEST - In een gezapige sfeer werden gisteravond in Oegst geest de algemene beschouwingen over de begroting voor 1985 gehou den. Behalve een paar frisse ideeën van D'66 en PPR, een roep om 'tucht en orde' van de WD en een notitie over werkloosheid in Oegst geest van dezelfde partij, was er weinig nieuws onder de zon. Applaus was er voor de beschou wingen van de Partij van de Ar beid. In navolging van de theoloog en prediker Maarten Luther be schouwden de socialisten in de vorm van stellingen. Elk hoofd stuk begon met een toepasselijk ci taat. Theun de Vries' "Ik moest groot zijn, een sterke intelligente vrouw, die iets deed met haar le ven", sloeg op wethouder Blom. De socialisten vinden dat de proef met de stadspost (die Oegst geest per jaar twaalf mille oplevert) moet worden beëindigd wanneer de proefperiode is verstreken. "De gemeente werkt op zo'n manier mee aan de ondermijning van de PTT", licht de PvdA toe. Over de restauratie van kasteel Oud-Poelgeest stelt de PvdA "dat het een bodemloze put dreigt te worden die zelfs met een gouden kalf niet kan worden gedempt". De beslissing over de restauratie vindt de PvdA onnodig verhaast, waar- "door een principiële discussie over verkoop van het kasteel op de ach tergrond is geraakt. Voor Haaswijk pleit de PvdA voor 'Parijse' architectuur. Een uit stapje van B en W naar Parijs zou ideeën hebben opgeleverd. "Speel sere bouw" is wat de socialisten willen. Windmolen Het PPR-plan om een windmo len te bouwen bij zwembad Poel meer om de energiekosten te druk ken verwierpen B en W gister avond meteen. Een onderzoek van vierhonderd gulden kon er niet af om te onderzoeken of en in hoever re het voordelig kan zijn om een windmolen te plaatsen. De beschouwingen van de PPR kenmerkten zich door kritiek op de begroting en de bijbehorende aanbiedingsbrief. Een gebrek aan visie en het ontbreken van beleids plannen zijn de voornaamste pun ten waarop de PPR het college aanviel. Over het woonwagenkamp vroeg PPR-fractieleider Van Eisen of het waar is dat er meer standplaatsen moeten komen. Uit het antwoord van B en W bleek dat inderdaad ge vraagd is om behalve de zeven plaatsen nog eens twee plaatsen aan te leggen. Een protest hierte gen gaat de deur uit, omdat Oegst geest al twee plaatsen meer heeft aangelegd dan feitelijk nodig was. D'66 kwam met het plan om een bos aan te leggen in de achter Haaswijk gelegen Morsebel-pol der. De noodzaak van industrie is er niet meer en woningbouw vindt D'66 onverstandig op deze plaats, omdat rond de eeuwwisseling geen behoefte aan nieuwbouw zal zijn. B en W meenden gisteravond ech ter dat de polder gewoon weidege bied moet blijven. Kritiek had D'66 op de verrich tingen van B en W: "Bij moeilijke aangelegenheden wordt de besluit vormingsprocedure verwisseld voor een gelegenheidsprocedure waarvan het college eigenlijk niet weet welke de volgende stappen zijn". D'66 stelt verder voor om het zwembad Poelmeer aanzienlijk te veranderen. Op een aantal punten hebben de democraten hierover toezeggingen gekregen. Zo worden het instructiebad en de ligweide beter zichtbaar door een tussenlig gende heg te slechten. Een con structie met tuinslangen om ener gie in het zwembad te besparen werd niet wild enthousiast ontvan gen. Als uitsmijter kwam Wuisman gisteravond met het verrassende voorstel om de Raadsherenbuurt weer bij Oegstgeest te voegen. Zes tig jaar geleden is dit gebied bij Leiden gekomen. "De bewoners zijn op tal van gebieden op Oegst geest aangewezen", meent Wuis man. Hij wil de Leidse Raadshe renbuurt inruilen tegen de Oegst- geester Kwaakpolder. Surfen Het CDA pleitte voor diep gaander overleg tussen gemeente en middenstanders. Verder wil het CDA dat de zogenaamde Put van Menten voor surfen beschikbaar wordt gesteld. 'Bijzonder teleurge steld', is het CDA in het uitblijven van een oplossing voor de Haar lemmertrekvaart. Het CDA sprak zich fel uit tegen de halvering van de subsidiëring van het godsdien stonderwijs. De suggestie van het CDA om een agenda bij te houden van alle (culturele) activiteiten in Oegstgeest werd dankbaar ontvan gen. De beschouwingen van de WD waren gisteravond rustig en overwegend positief van aard. On der het kopje openbare orde en vei ligheid stellen de liberalen dat "burgers zich 's avonds niet meer veilig voelen op straat en zelfs niet in hun eigen huis". De liberalen menen dat hier ook een taak ligt voor de burgers om hun eigendom men te beveiligen. Of zij voor een Oegstgeestse 'burgerwacht' plei ten, werd gisteravond niet duide lijk. 'Diep teleurgesteld' is de WD over het ontbreken van een onder houdsplan voor de wegen en trot toirs. De liberalen pleiten voorts voor een sterkere functie van De Kempenaerstraat, naast de Lange Voort. Van enig vuurwerk tussen partij en onderling was gisteravond nau welijks sprake. Wellicht dat het daar donderdag van komt, wan neer de tweede ronde van de be grotingsvergadering begint. Dan komen de partijen terug op de ant woorden die burgemeester Scheenstra en zijn wethouders gis teravond hebben gegeven op hun beschouwingen. WD-kringen Amnesty Internatio nal zeer sympathiek was en zeer werd gewaardeerd. Het CDA ging in deze wel met het voorstel mee, omdat aldus frac tievoorzitter J. Den Boeft, "de ge meenteraad erop mag rekenen dat dit het gevoelen van de Leider dorpse burgers weergeeft". Den Boeft haalde een VNG-uit- spraak aan, waarin gemeenteraden afgeraden wordt mee te werken aan uitspraken die hen niet recht streeks aan gaan. By D'66, PvdA en PPR niets dan lof voor de actie van Amnesty. Kamerleden vanavond in Voorschoten De Wassenaarse gemeenteraad koos gisteravond voor deze va riant, die 50.000 gulden duurder is, als geruststellend gebaar richting VOORSCHOTEN - De Tweede omwonenden. Zij hebben namelijk Kamerleden Tommei (D'66) en grote bezwaren tegen de komst van der Toorn (CDA) discussiëren van het kamp. vanavond over Mali, in het Bonds- gebouw aan de Voorschotense Leidseweg. Het druist echter wel in tegen het De twee, die onlangs het Sahel- streven om woonwagenbewoners land hebben bezocht, nemen deel te integreren in de gemeenschap, aan een forum, waarin ook vier mensen uit de Malinese gemeente VVD:wethouder Van der Wiel stel- Sho^^eTke^fen^sTapï de hierop dat je "integratie niet banden met Voorschoten, kunt afdwingen". Het 7p ciirnaipprHp Ina5saai naar de oriëntatiereis zijn. die toch komen". LEID^OH DÜCiRI AD Bij automatische overschrijving Kwartaalabonnement 63.10 Commentaren: HETGR^TlTrDrG^D^OnTE^ENENOM^REKEN Post uitsluitend aan: Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon: 071-144941 2311 BG LEIDEN Een Sleuteltje opgeven: Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19.30 uur): zaterdag van 16 30-18 00 uur. Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen Restitutie is niet toegestaan. incassokosten. Abonnementen kunnen dagelijks ingaan Indien één maand voor h( verstrijken van de abonnementsperiode geen 3203571t Holding BV te Haarlem Directie: G, Koopman Hoofdredacteur Drs J W E Metselaar Adj Hooldredacteur: J. Kroon (stad) B. W T Jungmann (plv) H. I. J. Veldhuizen (regio) H. v.d. Post (plv) W F J Wirtz - (bm buit 'eco M. Hoenson-de Graaft (regio Leiden) P C Rosier (radio, televisie, kunst) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a in: Bonn. Brussel. Londen, Parijs. Washington. Cairo,

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 2