Goede start schaakteam 744% In Katwijk blinkt olympisch goud... Hoe belachelijk is koi Crum? SWT KAPITAALMARKT- RENTE REKENING Geen straf tafeltennisteam 3H Remise in tweekamp LEIDSE SPAARBANK DE DICHT BIJ HUISBANK. Gantwarg in Bakoe koploper Sponsor voor zwem- en poloclub Duut doet niet mee tegen Ajax DINSDAG 20 NOVEMBER 1984 SPORT PAGINA 11 gpF" DOOR RUUD PAAUW Op gezette tijden is er rond de coach van de Koninklijke Neder landse Korfbalbond, Ben Crum, een opstootje. Over de wijze van spelen, over de plaats van zaal- en veldkorfbal en nog zo wat za ken heeft Crum uitgesproken ideeën en als hij ze op zijn geheel eigen wijze spuit, loopt een deel van de korfbalgemeenschap stee vast met rode hoofden rond. Crum is eigenwijs, eigenzinnig en soms irritant, heb ik mij laten vertellen. Het zal wel, maar ik heb er absoluut geen bezwaar te gen als iemand af en toe het vuurtje eens lekker oppookt. Het kan in een sport ook te rustig toe gaan. Bij korfbal heb ik wel eens het gevoel dat de meeste proble men in familiekring worden af gehandeld. Keurig, hoor, lovens waardig zelfs, maar een ru brieksschrijver kóópt daar wei nig voor. Na deze woorden zwijg ik even beschaamd, want dit is wel heel laag. Goed, Crum zorgt dus af en toe voor opwinding. Dit weekeinde was het weer zo ver. Behalve bondscoach is Crum coach van de hoofdklasse-ploeg DKOD. Des tijds heeft hij beloofd zo lang hij bondscoach is niet zelf als speler in de hoofdklasse uit te komen. Vrijdagavond, vlak voor de eer ste ronde van de zaalcompetitie, meldde één van de vaste DKOD- spelers zich echter ziek en Crum zag daarin de nood die de wet brak en stelde zichzelf op. Dat muisje zal wel een staartje hebben. In 'Langs de Lijn' zei een club- coach, van wie mij de naam even is ontschoten, dat wat Crum deed absoluut niet kon. Als hij er werd uitgelopen door een jongen die hij later weer als bondscoach moest trainen dan kon dat alleen maar moeilijke toestanden ople veren. "Het is belachelijk wat-ie doet". Belachelijk? De 43-jarige Crum scoorde te gen DOS '46 zelf drie keer en jutte zijn ploeg dusdanig op dat zij achterstanden van 1-7 en 9-13 te niet deed. De partij eindigde in 13-13. Belachelijk? Voorbeeldig lijkt mij een beter woord. Als het woord belachelijk dan toch moet vallen dan voorname lijk, omdat een man van 43 op het hoogste niveau nog zó zijn partij tje kan meeblazen. Dat geeft zeer te denken en de verdere discussie kan beter dadrover gaan en niet over het feit dat Crum stout is ge weest. Namen Wat de laatste jaren hand over hand schijnt toe te nemen in de voetballerij is de z.g. kleine, ad ministratieve criminaliteit. Die was er altijd al, hoor. Om iemand zorgeloos te laten voet ballen die eigenlijk in de ziekte wet liep, bedachten de clubs der tig jaar geleden al de vreemdste schuivers. Regionaal kreeg je er als verslaggever zeker een paar keer per jaar mee te maken, want hoe fraai Piet ook had gescoord, je werd met klem verzocht niet over hem te schrijven, dat bracht maar narigheid. Over de ziektewet-perikelen hoor je nog maar weinig. Er is nu iets anders. Dat ligt op het gebied van het ontlopen van, een schor sing. Een voetballer die zijn der de boeking krijgt, wordt, zoals bekend, door de strafcommissie van de KNVB meestal verzocht een paar wedstrijden te pauze ren. Welnu, spelers met twee boe kingen achter de naam plegen bij de derde keer een andere naam op te geven en zo de dans te ont springen. Voorbeeld. Bij de vereniging ULV speelt ene Kuile. Goede voet baller, kan moeilijk worden ge mist, maaral twee keer opge schreven. Als hij voor de derde keer wordt genoteerd, geeft hij niet zijn eigen naam op maar die van zijn clubgenoot De Kruin, die nog nimmer over de schreef is gegaan. Zo kan Kuile blijven voetballen en voor De Kruin is er met één boeking ook nog niets aan de hand. Deze methode heeft, als ik inge wijden mag geloven, een aardige vlucht genomen, vooral in de la gere elftallen, maar zeker niet al leen daar. Zelfs bij de netste clubs komt het voor. Doen scheidsrech ters er niets tegen? Nee. Die zijn gewoon de naam te noteren die de overtreder opgeeft, maar con troleren niet of de naam bij de boosdoener hóórt. Wie zich al eens afvroeg hoe het toch komt dat de grootste boeven zelden worden gestraft, begrijpt nu waarschijnlijk hoe dat moge lijk is. Verschil Het verschil was zó frappant. Weet u nog na afloop van Ne- derland-Honganje? In een op trekje in het Feyenoord stadion interviewde tv-commentator Hu- go Walker, geheel gevuld met gramschap, bondscoach Rijvers over alles wat er niet had ge deugd in die wedstrijd. Het zal het meest koddige ge sprek van 1984 blijken te zijn, maar op het moment zelf werd dat niet zo ervaren, geschokt als we waren door die vreselijke, wat zeg ik, desastrueze neder laag. Walker ondervroeg op strenge toon en Rijvers antwoordde, maar niet op de vragen. Het leek er zelfs niet eens op. Als Walker riep dat dit een zwarte dag voor het vaderlandse voetbal was, zei kleine Kees: "De eerste twintig minuten waren grandioos, laten we dat niet ver geten". Waarna Walker met nog iets meer pest in zijn lijf wilde weten wat die middenlinie nou had lopen uitvreten en waarom de verdedigers niet gewoon hun mannetje hadden gehouden. Rij vers: "Ja, we moeten nu kijken naar de wedstrijd tegen Oosten rijk en dan is het duidelijk dat we er heel hard tegenaan zullen moeten". Ze zaten een halve meter van elkaar af, de communicatie kraan wijd. open en toch gaapte tussen hen de afstand van hier tot de Noordpool. Walker vond Rijvers maar een knoeier en ging zo ver als hij kon om dat duide lijk te maken. Afgelopen woensdag Oosten rijk-Nederland. Weer een potje om zo door het toilet te spoelen. Belang had Oranje eigenlijk al leen bij winst, maar werd daar echt op gespeeld? Morgen bren gen. Rijvers' opvolger Michels speelde het klaar om zonder de enige aanvaller van internatio nale allure, René van der Gijp (wat voor rare kwibus dat soms ook is) van start te paan. Kraak nog smaak zat er aan het spel. Michels verdiende na afloop van die interland een Walke- riaanse behandeling. Maar dan zie je even het verschil tussen hem en Rijvers. Als het gaat om het overeind houden van faqades, heeft Michels ongeëvenaarde ac teurskwaliteiten. Rijvers schoof na het duel tegen Hongarije zor gelijk aan een tafeltje aan om de kritiek in ontvangst te nemen. Michels niet. Oh nee. Michels ont vangt tv-verslaggever Eddy Poel man in de sfeer van de audiëntie. Kaarsrecht zit de generaal in zijn stoel, een soort Willem van Oranje met een wat beperktere opdracht. Het bulldog-hoofd on beweeglijk, de ogen waakzaam. Het heeft iets weg van: één onver togen woord, meneer Poelman, en u en uw cameraman liggen meteen onderaan de trap of diep in de Donau, u mag kiezen. Poelman voelt dat en neemt di rect de hof-houding aan. En hij praat of hij eieren tussen zijn kie zen moet bewaren. Wat een keu righeid en beleefdheid. De tactiek was toch goed geweest en die wis sel Boeve-Van der Gijp kwam ook mooi op tijd. Hè wat jammer nou van dat geschutter in eigen doel. Dat is het weergaloos knappe van Michels. De 1-2 tegen Honga rije was het gevolg van stommi teiten van Rijvers, dat wist ieder een meteen; bij de 0-1 van Oosten rijk haalt niemand het in zijn hersens om te wijzen naar Mi chels. Hoe hij dat precies voor el kaar krijgt, weet ik niet. Zeggen doet hij eigenlijk niets. De ene dreunende gemeenplaats ("We wisten dat we aan een 90 minu ten durend karwei begonnen") laat hij volgen door de ander. Je oren doen er zeer van. Maar toch. Michels - we blijven in hem de man van het glorierijke Ajax zien en van de WK-1974. Dat hij sindsdien louter matigheid heeft afgeleverd, daar gaan we aan voorbij. Het maanlicht van het verleden bevalt ons aanzienlijk beter dan het felle daglicht van het heden. Zou de generaal ooit van zijn sokkel te krikken zijn? De Vlaamse verslaggever Jan Wauters zei zondagmiddag heel puntig: "Het enige wat jullie Ne derlanders op voetbalgebied nog kunnen, is er mooi over lullen". Helaas, dat is maar een Belg. Die geloven we natuurlijk in geen eeuwigheid. Woede De terugval van het Neder landse voetbal vervult zoveel mensen met wóede. Teleurstellin gen roepen die gemoedstoestand snel op, het is bekend, maar hele maal begrijpen doe ik het niet. Na vloed komt eb, dat weetje. Er is niet aan te ontkomen. Hans Kraay is zo iemand die het maar moeilijk kan verkrop pen. Na Excelsior-Feyenoord te hebben bekeken, zei hij zondag avond samengevat ongeveer dit: "Het wordt tijd dat de spelers weer keihard gaan werken, geen Hans Kraay. praatjes zus of zo, maar keihard werken. Ze moeten minder in de watten worden gelegd. Zelf zor gen voor shirt en broek, geen fraaie lunches meer, maar brood meenemen van huis en ook geen artsen en verzorgers meer voor al die pijntjes en pseudo blessures". Het klinkt nogal Ruding-ach- tig, als u begrijpt wat ik bedoel. Het zijn de argumenten van ie mand die geen middelen heeft om de crisis te lijf te gaan en dan denkt dat ferme taal plus boere- kool wel helpt. Met alléén keihard werken kweekje geen betere voet ballers en met brood van thuis, hoe gezond ook, vliegen de ballen de touwen niet in. Zo eenvoudig is het ook weer niet. Je bestrijdt op deze manier slechts een zekere franje, wat op z'n tijd heel nuttig is, maar niet de crisis zélf. Daar voor zijn andere krachten en machten nodig. THESSALONIKI (ANP) - Anatoli Karpov krijgt eventueel de mogelijkheid om deel te nemen aan de 26ste Schaako lympiade, die gisteren in Thessaloniki is begonnen. Als de wereldkampioen zijn tweekamp voor het einde van de Olympiade heeft afgerond, is hij welkom in Griekenland verder te schaken. Dit is gisteren besloten tijdens een vergadering van de aanvoerders van de teams met de wedstrijdor ganisatoren onder leiding van de FIDE-voorzitter Campomanes. Het opmerkelijke voorstel daartoe was gedaan door de schaakbond van de Sovjetunie. Over een eventueel op treden van uitdager Kasparov in Thessaloniki werd niet gesproken. Bij de definitieve telling van het aantal deelnemende landen bleek het magische getal- van honderd teams bij de heren niet gehaald te zijn. Sterker nog, slechts 88 teams bij de heren en 51 bij de vrouwen bleken in Thessaloniki aanwezig. Vijf teams zouden nog op weg zijn naar Griekenland. Voor de eerste ronde is de rang lijst opgemaakt naar de ELO-ra- ting van de spelers per team. In de openingsronde speelt de nummer één van de aldus opgestelde rang lijst tegen de laatst en de nummer twee tegen het voorlaatste team. Gevolg van het gehanteerde sys teem is dat reeds na de openings ronde een duidelijke scheiding komt tussen de sterke en de zwak ke landen. De Nederlanders wonnen vrij ge makkelijk van Bangla Desh. Jan Timman had een extra vrije dag ge nomen, waardoor Genna Sosonko aan het eerste bord speelde tegen Mursheed die verreweg de sterkste speler van zijn land is. Sosonko kwam al voordelig uit de Catalaan se opening en gaf zijn overwicht via een meerderheid aan pionnen op de dame-vleugel duidelijk ge stalte. John van der Wiel speelde tegen Rani Hamid, de beste speelster van Bangla Desh, die na een Siciliaan- se opening vrij spoedig de draad kwijt raakte. Hans Ree en Akmail Mirza vochten een boeiende partij ADVERTENTIE Een spaarrekening waarbij het tarief is gekoppeld aan de rente op de kapitaalmarkt. Dit tarief wordt maandelijks vastgesteld. Het tegoed is dagelijks op vraagbaar met 3% retourrente. Het minimum-saldo bedraagt f 2500,-. Het rente percentage voor december is: iin-dcuuvj utuiaag uit. In een dame-gabiet opende Ree een stuk op f7 en kreeg daar door een aanval, die echter niet on middellijk tot resultaat leidde. Dankzij een blunder aan Aziati sche zijde won Ree toch nog. Ook de partij van Paul van der Sterren ontwikkelde zich als een dame-ga biet, waarin de speler van Bangla Desh, Maroef Ahmed Dewa, op g6 een stuk offerde. Na enige subtiele handelingen van de Nederlander wist hij echter de stelling in tact te houden en af te wikkelen naar een gewonnen eindspel. De Nederlandse dames speelde in de eerste ronde tegen België. Al spoedig wist Carla Bruinenberg een vrij pion op g7 te krijgen en als gevolg daarvan de winst binnen te slepen. Aan het eerste bord kwam Cathy van der Mije remise overeen, terwijl Heieen de Greef debuteerde met een overwinning. In een Fran- BAKOE (ANP) - Wereldkampioen Anatoli Gantwarg leidt na drie ron den het internationale invitatie damtoernooi in Bakoe. Gantwarg heeft tot nu toe overigens een zwakker programma afgewerkt dan zijn concurrenten, gisteren versloeg Gantwarg zijn landgenoot Dzjavarov. Hans Vermin en Jannes van der Wal delen de tweede plaats met drie Russen. De uitslagen van de maandag gespeelde Skliarov (Sov)-Tsjegoljev (Sov) 1-1; Sy- sel (Tsj)-Keisels (Sov) 1-1; Gantwarg (Sov)-Dzjavarov (Sov) 2-0; Alias (Sov)- Koezinsky (Pol) 2-0; Van der Wal (Ned) -Abdoelajav (Sov) 2-0; Abidin (Mau)- Vermin (Ned) 1-1; Mitsjanski (Sov)- Bal- jakin (Sov) 1-1. De stand is: 1. Gantwarg 3-5 punten; 2. Van der Wal 3-4, Vermin 3-4, Baljakin 3-4, Keisels 3-4, Mitsjanski 3-4; 7. Abdoelajev 3-3, Sysel 3-3, Tsjegoljev 3-3; 10. Alias 3-2; 11Dzja varov 2-1, Skliarov 2-1; 13. Abidin 3-1, Koezinsky 3-1. se partij kwam zij met enig voor deel uit de opening en slaagde er in die positieve marge te handhaven. Tweekamp KATWIJK - In het Katwijkse sportfondsenbad Waterland glinsterde gisteravond olym pisch goud. Niet dat Jolanda de Rover of Petra van Staveren een demonstratie gaf, maar hun blinkende prestaties in Los Angeles bleken goed voor het sponsorcontract dat bouw maatschappij Noorlander met de zwem- en poloclub Katwijk overeen is gekomen. Met marsmuziek op de achtergrond werden daarvoor aan de rand van het bassin de officiële documenten door de Noordwijkse ondernemer getekend. John van der Wiel opende in Thessaloniki met een overwinning, (toto anpi De kans overigens, dat Karpov in Thessaloniki verschijnt lijkt niet erg groot. De tweekamp met Kas parov lijkt een gebed zonder eind. Beide grootmeesters kwamen gis teren in Moskou hun zestiende achtereenvolgende remise over een. Titelhouder Karpov is nog twee zeges van prolongatie van zijn wereldtitel verwijderd, maar zo ver was hij op 6 oktober ook al. De Sovjet-schakers „verdubbel den" het record van puntendelin- gen in successie, dat in 1927 op acht was gesteld. Die match ging destijds tussen de Rus Aljechin en de Cubaan Capablanca. Er ging een zucht van opluchting door het publiek toen Karpov op de 22ste zet het remise-aanbod van de uit dager aanvaardde. Karpov, die gis teren met wit speelde, had overi gens geruime tijd nodig voordat hij besloot zijn rivaal de hand te druk ken. De Moskoviet had nog minder dan een half uur voor negentien zetten. Na de 21ste remise van de twee kamp bleven beide grootmeesters een tiental minuten op het podium om de partij te analyseren. Bij voorgaande gelegenheden spoed den de schakers zich vrijwel on middellijk na afloop achter de cou lissen. In tegenstelling tot eerdere partijen bleven de toeschouwers ook in de zaal. Tevens klonk toen licht gemor uit het publiek. De 26s- te partij van de op 10 september begonnen tweekamp wordt mor gen gespeeld. Zijn 'krabbel' betekent dat de jon ge Katwijkse zwemvereniging in de komende twee jaar op 50.000 gulden steun kan rekenen, waar de aanschaf van badjassen, tassen en vergelijkbaar materiaal nog niet is bijgeteld. "Dus zeg maar 30.000 gulden per jaar", aldus Noorlan der. Het heeft de in '67 opgerichte Katwijkse vereniging ruim een jaar gekost om de vooral op de voetbal velden bekende Noorlander zover te krijgen. Zijn naam prijkt op de shirts van UVS en RCL, terwijl hij ook Noordwijk en Quick Boys langs verschillende wegen steunt. "Katwijk kwam bijna anderhalf jaar geleden voor het eerst naar mij toe, maar hun verhaal paste niet zo goed in mijn gedachtenpatroon. Voetbal was voor mij altijd num mer één. Maar toen ik in augustus de Olympische Spelen zag, zei ik tegen mezelf: joh, je doet het niet goed. Met die voetbal was ik zó eenzijdig bezig. Ik meende daar maar eens van af te moeten stap pen. En bij de Spelen waren het tenslotte de zwemsters die de pres taties leverden, sporters die daar voor meestal om zes uur 's och tends al in het water lagen". Biecht Noorlander biechtte ruiterlijk op vóór die tijd nooit naar die tak van sport te hebben omgekeken. Nu krijgt de Katwijkse zwem- en po lovereniging van zijn bedrijf bijna eens zoveel geld als wat de onder neming jaarlijks aan de voetbal clubs in de regio schonk. Zij zullen het in de volgende jaren zeker met minder moeten doen waar het de sponsoring door Noorlander aan gaat, zo vertelde hij gisteravond. "Ik zeg niet dat er bij die verenigin gen te weinig met het geld werd ge daan, maar met een goede exploi tatie komt een voetbalclub toch wel aan voldoende centen. Zij heb ben kantine-opbrengsten, en als zij goed voetballen ook een aardige recette. Ik heb daar nooit bij stilge staan, maar een zwemclub mist dat soort inkomsten en heeft niet de middelen om bijvoorbeeld op trai ningskamp te gaan". Die gelegenheid krijgt Z&PC Katwijk (aan de naam wordt overi gens niet gesleuteld; Noorlander: "Dat vind ik te overdreven") nu wel. Uitbreiding van het aantal trainingsuren binnen de dorps- grenzen is onmogelijk. "Zolang het nieuwe recreatiebad niet is ge bouwd, kunnen we hier geen kant op", zegt voorzitter Boonstoppel. "Nu kunnen we in Zeist gaan trai nen. Daar moet extra motivatie van uitgaan bij de zwemmers en po- loërs. Wij kunnen in die twee jaar natuurlijk niet zomaar een topclub worden, dat hebben we ook tegen meneer Noorlander gezegd. Maar neem het waterpoloteam. Dat klom binnen zes jaar uit de Kring naar de tweede klasse, maar in die periode telde alleen het eerste ze vental. Vorig seizoen degradeer den we, omdat de onderbouw was vergeten. De laatste jaren is daar al aan gewerkt, nu zal dat nog beter mogelijk zijn". Noorlander: "Het geld moet sec aan de opbouw van de vereniging worden besteed. Het hele apparaat moet optimaal functioneren. Wij staan twee jaar garant voor de be geleiding. Met een goed beleid moet dat resulaat opleveren en in LJUBLJANA (DPA) - Die Euro pese tafeltennisunie (ETTU) heeft in Ljubljana afgezien van het voornemen Nederland en Zweden in de Europese competitie twee punten in mindering te geven. De be stuur van tafeltennisunie gaf in Ljubljana als reden op het niet in de haak te vinden dat de sporters de dupe worden van een straf. Nederland dreigde te worden bestraft, omdat in de wedstrijd tegen Zweden niet met officieel goedgekeurde balletjes is ge speeld. De Zweden stelden bij het duel tegen Hongarije eigen reclameborden op in plaats van de wervende teksten van de officiële sponsors. Tijdens de vergadering in Joegoslavië heeft de ETTU ook de Europese selectie vast gesteld voor de wedstrijd te gen Azië, die van 4 tot 7 janua ri in Hongkong wordt afge werkt. Er zijn twaalf heren en negen dames, onder wie Betti- ne Vriesekoop, uitgenodigd. door Gerard Haverkamp dat geval moet het ook over twee jaar een haalbare kaart zijn om de sponsoring voort te zetten". Voor het geval dat daar geen sprake van zal zijn, stelt voorzitter Boonstoppel gemakshalve "dat je er het beste van kan uitgaan dat het niet verleng'd wordt, dan loop je ook geen risico's". Een gemene vraag tot slot: ligt de bouw van het nieuwe Katwijks zwembad door Noorlander in het verlengde van de gisteravond ge sloten transactie? De ondernemer: "Ik heb in Katwijk voldoende plannen gelanceerd, die wel in an dere gemeenten konden worden gerealiseerd, maar hier niet. In Katwijk moet een nieuw bad ko men en nee, ik behoor niet tot de bouwers die daarvoor zijn uitgeno digd. Maar daar hoeft déze club na tuurlijk niet onder te lijden". ROTTERDAM (GPD) - Henk Duut zal de al bijna uitverkochte voetbalklassieker Feyenoord—A- jax zondag niet als speler kunnen meemaken De Rotterdamse mid denvelder loopt al weken rond met een enkelblessure en gisteren be sloot de medische staf van de Kuipclub dat hij deze week het gips in moet om die kwetsuur te laten genezen. Duut, die afgelopen zondag in het bekertreffen tegen Excelsior na 56 minuten werd gewisseld, staat voorlopig twee weken buiten spel. „Die enkel wordt veertien da gen vastgezet", aldus zijn trainer Ab Fafié. „Dat moest een keer ge beuren, want die blessure speelde steeds weer op, maar hij wilde zelf doorspelen. Na de wedstrijd tegen Excelsior vonden hij en de medi sche staf dat het zo niet langer meer kon. Dus gaat hij nu het gips

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 11