Fransen paraat boven Tsjaad ÜA im 3 Hiy] Egypte voorkomt Libische moord Diplomatie Mitterrand faalt Britse dierenbevrijders vergiftigen mars-repen Franse kolonisten beheersen Caledonië LEASING? Spanjaarden betogen voor katholieke les Scherpe grenscontrole België Nicaragua protesteert bij en praat met VS Vietnam verjaagt Cambodjanen MAANDAG 19 NOVEMBER 1984 BUITENLAND PAGINA 7 PARIJS - Dc Franse minister van defensie Hernu en stafchef Lacaze zijn gistermiddag in-allerijljiadr N'Jamena, de hoofdstad van Tsjaad vertrokken. Terwijl dit besluit op het presidentieel palais werd genomen, vlogen twee Jaguars van de Franse luchtmacht over N'Jamena en in noordelijke richting. Ze deden dit om zowel Tsjaad's sterke man Hussen Habré gerust te stellen als de Libische dictator Gaddafi te waarschuwen dat hij zijn woord moet houden en zijn laatste troepen uit het noorden van Tsjaad moet terugtrekken. De Franse minister van buiten landse betrekkingen Cheysson verklaarde zondagavond voor zijn vertrek naar Washington dat kolo nel Gaddafi zich inderdaad niet aan zijn woord gehouden heeft. Cheysson herinnerde aan zijn ver klaring van 17 september, bij wel ke gelegenheid hij had door Rudolph Bakker de Franse troepen zouden terugke ren voor het geval de Libiërs hun troepen niet volgens het akkoord van Tripoli tot op de laatste man zouden terugtrekken. Geruchten in Parijs willen dat gerekend wordt op de terugkeer van drie bataljons Franse troepen naar Tsjaad. Al deze maatregelen zijn de laatste poging van presi dent Mitterrand zijn gezicht te red den na zijn algemeen veroordeelde bliksembezoek aan de Libische ko lonel Gaddafi vorige week donder dag op het eiland Kreta. Wat de di plomatie op het hoogste niveau niet kon bewerkstelligen zullen de troepen en de Jaguars van minister Hernu en chefstaf Lacaze nu pro beren op te lossen. Minister van buitenlandse be trekkingen Cheysson vertrok zon dagavond naar Washington voor een officieel bezoek van twee da gen om er de Amerikaanse rege ring de Franse politiek ten opzich te van Tsjaad en vooral die ten op zichte van kolonel Gaddafi te gaan uitleggen. In Washington be schouwt men Gaddafi als een in ternationaal terroristenleider en men is er buitengewoon verstoord dat president Mitterrand kolonel Gaddafi door zijn bliksembezoek aan Kreta heeft opgewaardeerd. Aanslag In Washington is de wraak zoet na het bekend worden van de moordaanslag die Gaddafi had be volen tegen de vroegere Libische eerste-minister Abdel Hamid Ba- koush en welke aanslag achteraf gezien dank zij het initiatief van de Egyptische veiligheidsdiensten op een dood spoor was geleid. Tijdens de ontmoeting tussen Gaddafi en Mitterrand kreeg de Libische lei der een telefoontje dat de aanslag was gelukt. Hij antwoordde toen LONDEN - Miljoenen Mars-repen zijn gisteren van de schappen in winkels in heel Engeland verwij derd na een verklaring van leden van het Animal Liberation Front, een militante groep op het gebied van dierenrechten, dat zij tiental- door Henk Dam len van deze repen zouden hebben ingespoten met rattengif. De actiegroep, aldus de verkla ring die aan de BBC en aan de zon dagskrant Sunday Mirror werd ge geven, is tot de vergiftiging overge gaan omdat de Mars-fabrieken ge bruik zouden maken van apen bij chemische experimenten. Dat is inmiddels door Mars tegengespro ken. Mars reageerde gisteren onmid dellijk door in alle winkels die open warep, de repen van de schappen te laten halen en te laten controleren. Vandaag zullen in de overige winkels ook alle Mars re pen - de Britten eten er drie mil joen per dag - worden gecontro leerd. De controles leverden gisteren een tiental repen op die een kruis op het wikkel hadden. Het Animal Liberation Front liet in zijn verkla ring weten, dat sommige vergiftig de repen een dergelijk kruis heb ben, maar dat andere niet op deze wijze gemarkeerd zijn. Het Animal Liberation Front heeft de afgelopen maanden gere geld van zich doen spreken door onder meer laboratoriumdieren te bevrijden. Het is een van een aan tal radicale groeperingen op het ge bied van dierenbescherming die in Engeland momenteel opereren. De radicaalste van deze groepen is de Animal Rights Militia, die vo rig jaar in het nieuws kwam door het sturen van bombrieven naar Britse politici, organisaties die met dieren werken, bontfirma's en - uit protest tegen het doodknuppelen van zeehondjes - het Canadese Ho ge Commissariaat in Londen. Al die bombrieven werden tijdig ont dekt en onschadelijk gemaakt. NOUMEA (Rtr) - Franse kolonis ten hebben een grote overwinning behaald bij gisteren gehouden ver kiezingen in Nieuw-Caledonië. Het was op de verkiezingsdag erg on rustig op het eiland ten oosten van Australië. De politie trad met stokken en traangas op tegen inheemse bewo ners van het eiland, kanaks, die on middellijke onafhankelijkheid van het eiland van Parijs eisen. Zij had den stembussen gestolen, wegver sperringen opgeworpen en kieslo- kalen in gemeentehuizen bezet om de verkiezingen in het honderd te laten lopen. Toén bijna alle stemmen waren geteld voorspelden verkiezings functionarissen dat de extreem- ADVERTENTIE Alle grote merken Altijd 'n uitleenauto Voorzien van Europa- Servicepas. 0172C )-21521 Kamsteeg Auto Lease B.V. Kamsteeg heeft vestigingen in: Oegstgeest, Voorschoten, Leiderdorp, Katwijk, Lisse, Hillegom en Alphen a/d Rijn dat de moordenaars „net zo veel geld moesten krijgen als ze maar wilden". Deze reeks van tragi-komische ontwikkelingen verstoort het beeld dat de Franse regering offi cieel rond het bezoek aan Kreta heeft trachten op te werpen als zou de Libische kolonel in zijn gedrag spatroon nauwelijks opvallend af wijken van dat van iedere andere normale regeringsleider. Terwijl de wereldpers zich onge meen kritisch uitlaat over het be zoek van Mitterrand aan Gaddafi doet de overigens regeringsgezin de Le Monde er nog een schepje bovenop door zaterdag in een hoofdartikel Mitterrands bezoek „de grootste stommiteit" te noe men „die de regering op het terrein van de buitenlandse politiek tot nu toe heeft gemaakt". De Franse pers erkent dat Mitter rands bezoek aan Kreta ongetwij feld Gaddafi in de kaart heeft ge speeld. Want terwijl die bezig was internationale moordcomplotten te smeden tegen een eerste minis ter uit de periode van zijn voorgan ger koning Idrias, verhief hij zich tijdens de maaltijd met de Franse president tot 'onderhandelaar' tus sen Frankrijk aan de ene kant en de Noordafrikaanse landen aan de andere. MADRID Naar schatting grepen zou worden om een fronta- half miljoen Spanjaarden hebben >e aanval tegen de socialistische i gisteren in Madrid een protestde- gering te richten, waarmee de bis- jgen de on- schoppen ondanks enkele geschil de socialistische len toch op redelijk goede voet staan. (vervolg van pag. 1) De Egyptenaren die door de vier samenzweerders in Cairo werden gehuurd om de moordaanslag uit te voeren, waren veiligheidsagen ten. Als bewijs dat zij hun opdracht hadden uitgevoerd verstrekten de ze agenten aan hun opdrachtge vers foto's die lieten zien hoe Ba- koush kennelijk dodelijk gewond en in het bloed badend op de grond ligt. De foto's werden naar de Libi sche ambassadeur op Malta gezon den die ze persoonlijk aan Gaddafi overhandigde die zich op dat mo ment op het Griekse eiland Kreta ophield voor een ontmoeting met de Franse president Francois Mit terrand. Kort daarop verspreidde Jana het bericht over de „execu tie" van Bakoush. Waarnemers menen dat de Egyp tische geheime dienst, door Ba koush het leven te redden en Tri poli te misleiden, zichzelf supe rieur heeft getoond aan zijn Libi sche rivaal. Bakoush diende des tijds onder de Libische koning Idris als minister van justitie en la ter als premier. Na de staatsgreep zette Gaddafi hem gevangen, maar hij werd in 1977 vrijgelaten, waar na Bakoush zich in Egypte vestig de. De vier samenzweerders gaven tijdens hun verhoor ook details van voorgenomen aanslagen in de Bondsrepubliek, Frankrijk, Groot- Brittannië, Saoedi-Arabië, Koe weit, India, Pakistan, Qatar en de Verenigde Arabische Emiraten. Cairo heeft deze landen op de hoogte gebracht en met de bekend making van het komplot gewacht tot de arrestatie van alle verdach ten, aldus minister Rushdy. De Egyptische president Hosnu Moebarak verklaarde zaterdag over bewijzen te beschikken dat Libië van plan was bondskanselier Helmut Kohl en koning Fahd van Saoedi-Arabië te vermoorden. Bo vendien zouden er plannen zijn be raamd om het bewind van de Pa kistaanse leider Zia UI Haq omver te werpen die dan had moeten wor den opgevolgd door de zoon van de terechtgestelde vroegere president Zulfikar Ali Bhutto. Het incident zal de spanning in de al ijzige betrekkingen tussen de twee buurlanden Egypte en Libië verder doen oplopen. Deze zomer beschuldigde Egypte de Libiërs er van mijnen te hebben gelegd in de Rode Zee en de Golf van Suez. De ze mijnen brachten toen aan 19 schepen schade toe. Ook verdenkt Cairo Gaddafi er van een komplot te hebben opgezet om de door de Sowjet-Unie gebouwde Aswan- dam op te blazen. Libië heeft zondag Egyptische beschuldigingen ontkend dat het samenzweert tegen het leven van wereldleiders en heeft gezegd dat de beschuldigingen werden uitge sproken ter voorbereiding van agressie tegen Libië. In een verklaring die werd gepu bliceerd door het Libische persbu reau JANA, sprak het Libische Volksbureau voor Buitenlandse Betrekkingen (ministerie van bui tenlandse zaken), beweringen van president Hosni Moebarak van Egypte en zijn minister van bin nenlandse zaken Achmed Rushdi tegen, volgens welke Libië het had gemunt op het leven van de West- duitse bondskanselier, Helmut Kohl, en koning Fahd van Saoedi- Arabië. In de verklaring van het Volks bureau werden ook Moebaraks en Rushdi's beweringen afgewezen dat Libië was betrokken bij andere samenzweringen tegen Groot-Brit- tannië, Frankrijk, India, Pakistan, Qatar, Verenigde Arabische Emira ten en Koeweit. In de verklaring werd niets ge zegd over de Libische dissident en ex-premier Bakoush. Cadeau Met jaloezie had Gaddafi altijd vastgesteld dat die rol voor Alge rije was weggelegd. Dit cadeau schoof de Franse president de Li bische dictator in de hand en het andere cadeau ging naar de Griek se premier Papandreou. Die had op binnenlands terrein een duwtje in de rug nodig en de rol die hij zich zelf had toegedacht als tussen persoon tussen twee ver uiteenlig- gende werelden en dat nog wel op het om toeristen springende eiland Kreta, is in Griekenland tot op de laatste droppel uitgebuit. Blijft in Frankrijk en onder de commentatoren elders in de we reld de stomme verbazing over Mitterrands initiatief om Gaddafi te ontmoeten. Terwijl de Franse president in de opinie-onderzoe ken met zijn minder dan 30 pro cent aan tevredenen de laagste stand heeft bereikt die een presi dent ooit scoorde, is hij de enige van het drietal op Kreta dat bij de operatie geen garen kon spinnen. Het enige antwoord dat afgelo pen zondag tijdens het 'krijgsbe raad' op het Elysée overbleef was dan ook met de sabel te rammelen en de generaals in het veld te stu ren. Intussen hangt Mitterrand de 'Tsjaad-politiek' met dit alles aan een zijden draad. door Gerrit-Jan Hoek minister Maravall. De manifestatie was georganiseerd door de lande lijke organisatie van katholieke ou ders en bedoeld om in werking tre ding van de onderwijswet, die voorziet in vergaande democratise ring van het privé-onderwijs, te verhinderen. In politieke kringen werd de manifestatie gezien als een pressiemiddel op het grondwettri bunaal, dat een dezer dagen een definitieve uitspraak moet doen of de omstreden onderwijswet al dan niet strookt met de Spaanse grond wet. De onderwijsdemonstratie mondde echter uit in een manifes tatie gericht tegen het regeringsbe leid in haar geheel. Niet alleen het noemen van de naam van de on derwijsminister Maravall ontlokte snerpende fluitconcerten, ook die van premier Gonzalez werd met boegeroep begeleid, terwijl ook de Spaanse televisie werd gehekeld. Hoewel de omstreden onderwijs wet vooral het religieuze onderwijs raakt, had de Spaanse bisschop penconferentie zich betrekkelijk neutraal tegenover de manifestatie opgesteld. Belangrijkste drijfveer van de Spaanse geestelijkheid was te voorkomen, dat de demonstratie door de conservatieve en rechts- extremistische elementen aange- Douane ziet streng toe op btw-tarieven conservatieve republikeinse partij, die onafhankelijkheid voor het ge bied als een doel-op-lange-termijn beschouwt, 34 zetels behaalt in de nationale vergadering, die 42 leden gaat tellen. Deze partij behaalde veruit de meeste stemmen in en rond de hoofdstad Nouméa, waar de meeste van de 54.000 blanken Frankrijk heeft het lokale parle ment in het leven geroepen als een aanloop naar een referendum over totale onafhankelijkheid dat in 1989 wordt gehouden. Maar fana tieke kanaks, die zich verenigd hebben in het bevrijdingsfront van de socialistische kanaks (FLNKS), eisen onmiddellijke onafhankelijk heid voor het eiland, dat zij de naam „Kanaky" (Land van het volk) willen geven. De inheemse bevolking zou het bij een referendum echter verlie zen, omdat zij maar 43 procent vormt van de totaal 145.000 bewo ners van Nieuw-Caledonië. De meerderheid bestaat uit Franse ko lonisten en immigranten van lan den in de Stille Oceaan. Naar verwachting vallen zes ze tels toe aan een gematigde organi satie van kanaks, LKS, die met Frankrijk wil praten over onafhan kelijkheid. De laatste twee zetels gaan waarschijnlijk, naar rechtse partijen. De fanatieke kanaks zijn er in ge slaagd het verloop van de verkie zingen aanzienlijk te beïnvloeden. Zo waren er geen uitslagen in 6 van de 32 gemeenten omdat de stem biljetten gestolen waren, en was de opkomst in de stad Hienghene maar negen procent. Hier vochten honderden met stenen gooiende kanaks met de politie. Op het oostelijk deel van het eiland was de opkomst slechts 26 procent. Een Nicaraguaanse militair helpt bij de koffie-oogst. Managua besehi digt de VS ervan de oogst van Nicaragua's belangrijkste exportprodukt te saboteren. ifotoAP) BRUSSEL - Wie regelmatig naar België reist en gewend is de Bel gisch-Nederlandse grens vrijwel zonder snelheid te verminderen te overschrijden, kan de laatste tijd voor een onaangename verrassing komen te staan: grenscontrole door de Belgische douane. Die controle is overigens niet ge- door Hans de Bruijn richt op personen, want die kun nen op grond van afspraken nog al tijd vrijelijk de binnengrenzen van de Benelux overschrijden. Het gaat ook niet om het vrachtver keer, waarvoor speciale invoer-re- gels bestaan. De acties van de Belgische douane, die soms tot aan de Nederlands- Belgische grens tot ongebruikelij ke opstoppingen, maar nog vaker tot grote irritatie leiden, zijn juist gericht op het controleren van goe deren die door de passanten in hun personenauto's naar België wor den meegenomen. De oorzaak van deze plotselinge activiteit ligt in de financiële pro blemen die ook de Belgische rege ring kent. De bodem van de schat- Icist is duidelijk zichtbaar en elk middel wordt aangegrepen om voor extra-inkomsten te zorgen. Het gaat bij de grenscontrole om het innen van (extra) btw-gelden. De btw-tarieven in Belgie liggen aanzienlijk hoger dan in Neder land. Nederland kent slechts twee btw-tarieven: 5 en 19 procent, Bel gië heeft er vier waarvan de hoog ste, op dure luxe-artikelen, zelfs 33 procent bedraagt. Het heimelijk in voeren van in Nederland gekochte goederen naar België kan dus een lucratieve zaak zijn. Maar de Belgische douane-contro le blijkt zich in de praktijk ook te richten op niet voor de handel be stemde, persoonlijke goederen. Tenminste, aantonen dat de gecontroleerde goederen voor persoonlijk gebruik zijn en dat al in Nederland btw is betaald, kan het meenemen van spullen over de grens onaangena me gevolgen hebben. Er is een vrijstelling voor het mee nemen van persoonlijke goederen tot een bedrag van ongeveer 720 gulden. Daarboven moet btw be taald worden, indien men niet kan aantonen dat dit al in Nederland is gebeurd. Het is dus zaak van arti kelen van enige waarde de aan kooppapieren (inclusief btw-ver- melding) bij zich te hebben. De Belgische douane is onverbid delijk: de verschuldigde btw moet onmiddellijk worden betaald, eventueel met een boete (meestal hetzelfde bedrag). Wie dat niet kan ziet zijn spullen in beslag genomen en krijgt ze pas terug nadat de btw is voldaan. Maar daar gaat een hele hoop adminstratieve rompslomp en dus tijd aan vooraf. Direct terugkeren de Nederlandse grens over heeft ook geen zin, want de controleposten bevinden zich net op Belgisch grondgebied. For meel is men dan al, indien iets niet in orde is, in overtreding. De Belgi sche douane heeft de afgelopen tijd laten merken weinig clementie te doen gelden. En bij twijfel wor den de omstandigheden altijd in het voordeel van de douane uitge legd. De Belgische minister van finan ciën Willy de Clercq verklaarde af gelopen week via de KRO-televisie dat het gaat om een 'proef, die waarschijnlijk nog tot het einde van dit jaar zal duren. Aan de hand van de ervaringen met die proef zal begin volgend jaar worden beslo ten of deze verscherpte grenscon trole zal worden gehandhaafd of weer verdwijnt. Volgens De Clercq nemen veel mensen vanuit Neder land goederen mee naar België die ze eigenlijk zouden moeten aange- Wie wel degelijk btw in Nederland niet kan heeft betaald, maar nogmaals door MANAGUA/MEXICO-STAD (DPA/AFP/Rtr.) - Nicaragua heeft officieel protest aangetekend bij de VS tegen sabotage van de koffie- oogst doordat boeren en arbeiders worden gedood door, naar het zegt, toedoen van de CIA. Door de VS gesteunde guerrilla strijders doodden vrijdag in het noorden van het land zeven bur gers door aanvallen op twee jeeps, zo zei het ministerie van defensie in Managua. Vandaag praten beide landen in Mexico verder over hun uiterst ge spannen betrekkingen. Dit gebeurt in de havenstad Manzanillo, aldus het Mexicaanse ministerie van bui tenlandse zaken. Het wordt de achtste ronde tus sen de Nicaraguaanse onderminis ter van buitenlandse zaken Victor Tinoco en de speciale Amerikaan se gezant voor Centraal-Amerika, Harry Shlaudeman. Het protest bij de VS gold de dood van 21 burgers vorige week woensdag als gevolg van aanvallen door zogeheten „contra's". Bij deze aanvallen volgden deze door de VS gesteunde strijders tegen het be wind in Managua de methoden, zo als aanbevolen in het handboek van de CIA, dat de Amerikaanse buitenlandse-inlichtingendienst aan de „contra's heeft verstrekt, zo zei de Nicaraguaanse minister van buitenlandse zaken, Miguel d'Es- coto in het protest. Door de aanvallen op de jeeps kwamen zeven burgers om, van wie behalve een kind en een plaat selijke politicus ook de dagblad- en radiojournalist Juan Matus (35) van het regeringsblad „Barricada", aldus het ministerie van defensie. „Uit de moorden op de onschul dige boeren in de noordelijke pro vincies Matagalpa en Jinotega om de koffie-oogst te verhinderen blijkt tot welk laag moreel niveau de regering Reagan is gedaald", zo zei Miguel d'Escoto in zijn protest gericht aan zijn Amerikaanse ambtgenoot, George Shultz. De contra's van de grootste guer rillagroep FDN (Nicaraguaanse Democratische Macht) hebben evenwel eerder verklaard alle coö peratieve staatslandbouwbedrij- ven als militaire doelen te beschou wen, daar zij door militie van het sandinistische bewind worden be waakt. BANGKOK (UPI) - Vietnamese troepen hebben in het weekeinde een zware artillerie-aanval gedaan op een Cambodjaans vluchtelin genkamp. Zij doodden zeker twee mensen en joegen ongeveer 12.000 mensen op de vlucht naar Thai land. Dit is uit Thailandse militaire bron vernomen. Ongeveer 20 Cambodjanen raak ten gewond bij de beschieting, die de eerste grote actie vormde tegen de vluchtelingenkampen in het droge seizoen. De aanval was gericht op het vluchtelingenkamp „Nong Chan" dat vrijwel aan de grens tussen Cambodja en Thailand ligt op 280 km ten oosten van Bangkok. Het kamp, waar ongeveer 17.000 vluch telingen verblijven, staat onder controle van het nationale bevrij dingsfront van het Khmer-volk (KPNLF), dat vecht tegen een Viet namese bezettingsmacht van naar schatting 180.000 man. Elk jaar tijdens het droge seizoen is Hanoi in het offensief gegaan te gen bolwerken van de Cambod jaanse guerrillastrijders sinds Viet namese militairen In december 1978 het westelijke buurland bin nenvielen en in Pnom Penh Heng Samrin aan de macht brachten. Als het Vietnamese offensief zich uitbreidt verwachten de Thai landse autoriteiten dat meer dan 40.000 Cambodjanen uit het nabij gelegen kamp „Nong Samet" naar Thailand zullen proberen te vluch ten. Cambodjaanse guerrillastrij ders hebben een grootscheepse Vietnamese aanval voorspeld in de eerste weken van het droge seizoen dat loopt van november tot april. CYCLOON - Een wervelstorm heeft in de Indiase deelstaten Ta mil Nadu en Andhra Pradesh meer dan 160 mensenlevens geëist. Ook werd grote schade aangericht aan India's belangrijkste centrum voor raketonderzoek, zo heeft het India se persbureau PTI gemeld. De wervelstorm ging gepaard met grote overstromingen, waar van bijna 1,3 miljoen mensen het slachtoffer werden. de Belgen wordt aangeslagen, kan later in ons land de Nederlandse btw weer terugvragen, mits de goe deren natuurlijk in Belgie zijn ach tergebleven en van de Nederlandse btw-betaling bewijs kan worden overlegd. De strenge Belgische grenscontro le geldt overigens niet alleen voor de Nederland-Belgische grens. Ook de grenzen met Frankrijk, Duitsland en Luxemburg worden extra scherp in de gaten gehouden. In Luxemburg ligt de btw zelfs nog aanzienlijk lager dan in Nederland, wat al heeft geleid tot een druk grensverkeer, waarbij het vooral gaat om spotgoedkope benzine en alcoholische dranken. Maar ook wie in Frankrijk iets ge kocht heeft en dat over de autoweg naar Nederland wil brengen, moet er rekening mee houden dat zon der de vereiste (Franse) btw-papie- ren aan de Belgisch-Franse grens grote problemen kunnen ontstaan. Er zijn al voorbeelden bekend van mensen die hun auto aan die grens in beslag genomen zagen om die pas een maand later terug te krij gen, en dat alleen omdat zij een borgsom van 6500 gulden niet kon- den betalen. Israël ontslaat 2000 militairen en 4000 leraren JERUZALEM (Rtr/UPI) - De rege ring van Israël heeft gisteren beslo ten om in de komende twaalf maanden nog eens 550 miljoen dol lar (1840 miljoen gulden) op haar uitgaven te bezuinigen. Het groot ste deel zal moeten worden opge bracht door het ministerie van de fensie maar ook andere ministeries zullen moeten inleveren, aldus mi nister van financiën Yitzhak Mo- dai. Komende week komt er een speciale kabinetszitting om de ge volgen van deze bezuinigingen voor de staatsveiligheid te bestu deren. De extra bezuinigingsmaatregel betekent in feite het ontslag van ongeveer 15.000 ambtenaren, waar onder 4000 leerkrachten en ten minste 2000 beroepssoldaten. Op dit moment zijn er 90.000 mensen zonder werk, dat is 5,9 procent van de beroepsbevolking. Mosje Kat- zav, minister van arbeid en sociale zaken, voorspelde dat de werkloos heid binnen een jaar met vyftig procent zal toenemen en een ni veau zal bereiken dat sinds de ja ren zestig niet meer is voorgeko- Het Israëlische kabinet zal een mi nisterieel comité oprichten, be staande uit vier mensen, dat toe zicht moet houden over de uitvoe ring van de bezuinigingen. Tevens is zij van plan herscholingspro gramma's op poten te zetten en bij- standsfacihteiten te verstrekken aan de allerarmsten. Alle andere groepen zullen de gevolgen zelf moeten dragen, aldus Modai. Volgens economen is een sterke te ruggang van de overheidsuitgaven voorwaarde voor de bestrijding van de inflatie, die op dit moment tussen de 800 a 900 op jaarbasis be draagt. Eerdere pogingen om de uitgaven terug te dringen hebben gefaald.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 7