'Randverschijnsel nog altijd niet serieus genomen' 'Geen wijziging nodig in werkgelegenheidsbeleid' Drie buurtwerkers over honderd jaar club- en buurthuiswerk: Gemeente in nota 'Zicht op Werk": Binnenbrandje na experiment Spoorbomen bleven dicht Nieuwe ruimte Marokkanen MAANDAG 19 NOVEMBER 1984 LEIDEN Club- en buurthuis in de jaren vijftig: rock 'n roll naast vormingswerk. woordigd zijn. Over De Mirt weet Hanneke de Winter nog een leuke anekdote te vertellen. Café De Dis tel aan de Lage Rijndijk was inder tijd het verblijflokaal voor de Jeugdhaven. Nu had het bestuur de Bijbel goed gelezen, waarin een zinsnede voorkomt dat 'op de dag des oordeels distels zullen veran deren in mirten'. De naam De Dis tel veranderde dus al snel, naai goed protestants-christelijk ge bruik, in het veel hoopvollere De Mirt. De begintijd van het club- en buurthuiswerk staat in schril con trast met dit fenomeen, zoals het na de oorlog is uitgegroeid. Hadden de drie zuilen vroeger een eigen achterban, nu is iedereen welkom. Veel meer dan vroeger hebben de club- en buurthuizen een algemene functie. In het kader van de na-oorlogse wederopbouw- gedachte ontstonden grote nieuw bouwwijken met specifieke pro blemen. Al snel waaierden de drie zuilen uit: in elke buurt werd wel een club- en buurthuis opgericht. Ook de financiering is anders ge regeld. In de begintijd werd het geld door het (rijke) stichtingsbe stuur verschaft, of via de kerken. Het Sint Franciscus Liefdewerk en ook later nog 'In de Vroolijke Arc- ke' leefden voornamelijk van de opbrengsten van collectes. Pater Sweerts, indertijd de 'grote man', ging de kerken in de omgeving af en hield daar gloedvolle preken over de arme Leidse arbeiderskin deren die nauwelijks frisse lucht kregen en een weinig fleurig be staan leidden in de binnenstad. Subsidie Nu wordt het club- en buurthuis werk voornamelijk gesubsidieerd door de gemeente. Dat is voortge vloeid uit het feit dat in periode na de oorlog de 'verzorgingsstaat' werd opgebouwd. Maar anders dan in het onderwijs en de gezond heidszorg is er wettelijk niets gere geld. "Het club- en buurthuiswerk is altijd een randverschijnsel ge weest. Het wordt nog steeds niet serieus genomen", zeggen De Win ter, Broekmans en Schouten vol mondig. Toch zijn zij niet ontevreden over het 'Leidse' beleid, er wordt niet slecht met dit werk omge sprongen. Van verzuiling in het club- en buurthuiswerk is op het ogenblik nauwelijks meer sprake. "Het ka tholieke geloof wordt niet meer daadwerkelijk verbreid" (Broek mans) en "bidden doen we al gerui me tijd niet meer" (De Winter). De christelijke levensovertuiging wordt niet meer aan de man ge bracht, maar evenmin tegenge werkt. In Het Mierennest is zelfs weer een predikant voor algemene maatschappelijke dienstverlening aangesteld. In Het Volkshuis gelden nog steeds de doelstellingen van de be ginperiode, maar ook hier wordt dat anders ingevuld. De combina tie vermaak-educatie staat bij alle drie hoog aangeschreven, al wil Broekmans zeker die recreatieve functie bewaren. Educatie De gemeente Leiden legt echter zwaar de nadruk op de opvoedkun dige functie van het club- en buurt huiswerk. Broekmans: "Het leuke van onze cursussen is nu juist dat men niet per se voor een dioloma hoeft te werken". Volgens Hanne ke de Winter is voor velen de reden om in een clubhuis een cursus En gels te gaan volgen het reisje naar Londen dat eens in de twee jaar wordt georganiseerd. Schouten: "In Het Volkshuis wordt natuur lijk ook aan vormingswerk gedaan. Knappert pleitte indertijd voor een pakket clubwerk en gezelligheid in een aantrekkelijke omgeving. Die formule passen we nog toe". De term 'nuldelijns-educatie' valt. Dat wil zeggen dat educatie geen doel is, hooguit een middel. Anders wordt de drempel voor de cursussen te hoog. "Het moet echt vrijblijvend zijn. En dan merk je dat de mensen toch wel komen. De sociale controle is groot", vindt Hanneke de Winter. En Gerard Broekmans laat opvoedkundige aspecten wel degelijk een rol spe len, maar 'wil niemand in zijn nek vel grijpen' als ze niet komen opda gen. Minder vrijblijvend is het combi natiepakket Leiden Noord-De Kooi, een samenwerkingsverband tussen onderwijs en club- en buurthuiswerk in dit voorlopige 'ondewijsvoorrangsgebied'. Inder daad, aldus Hanneke de Winter, zijn de projecten die in dit kader worden georganiseerd niet vrijblij vend. "Maar ze zijn ook geen doel. In Leiden Noord haalde vroeger maar een klein percentage kinde ren de zesde klas van de lagere school. Door deze aanpak hopen we meer resultaten te krijgen. Het is opvallend als de kinderen bij ons komen, dat ze zich dan heel anders gedragen dan op school". Daar staat tegenover dat er veel werk in gaat zitten zonder dat daar tegenover staat dat het club- en buurthuiswerk extra krachten (archieffoto) krijgt. "De recreatieve activiteiten komen daardoor in de knel". De club- en buurthuizen krijgen wel eens het verwijt te horen juist op momenten dat ze nodig zijn, op een laag pitje te werken. In de vakantietijd zou er te weinig voor jongeren worden georganiseerd, waardoor veel van hen zich te bui ten gaan aan vandalisme. De Winter: "Maar de clubhuizen zijn er niet alleen voor jongeren. Ze zijn voor iedereen. Dat is nou het gevolg van die subsidiëring. Dan wordt het clubhuis als een afval bak beschouwd. Als er vandalisme wordt geconstateerd dan had het clubhuis dat moeten voorkomen. Onzin natuurlijk". De clubhuizen zijn volgens alle drie bijna het hele jaar open. Mis schien alleen in de bouwvakvakan tie niet. "Er wordt best wat georga niseerd in de vakantietijd. Maar dan moet je ook bedenken dat het voor jongeren heus niet altijd aan trekkelijk is om in het club- en buurthuis wat te doen. Wij moeten opboksen tegen al die pretparken, die in veel gevallen aantrekkelijker zijn". Broekmans: "Misschien hebben we zelf dat beeld opgeroepen door onze vroegere pretenties. Vandaar misschien dat wordt gezegd dat wij de schuldigen zijn als jongeren ver velend doen". De bedoeling van het huidige club- en buurthuiswerk is de men sen meer greep te laten krijgen op hun eigen samenleving. De jeugd moet zelfstandig worden gemaakt, eigen beslissingen leren nemen. "Het bevoogdende van vroeger is eraf. Op z'n minst trachten we dat te voorkomen", zegt Kees Schoute LEIDEN - Ooit noemde een Leidse wet houder het 'gesubsidieerde cafés', een term die hem door de club- en buurthuizen - want die bedoelde hij - niet in dank is afge nomen. Het was ongelukkig uitgedrukt, maar hij gaf daarmee wel iets aan van het vrijblijvend karakter dat de meeste activi teiten hier hebben. "We doen wel veel aan vormingswerk, maar niet met een bepaald doel. We zijn niet uit op diploma's en om mensen voor het arbeidsproces geschikt te maken, daar zijn we niet voor". door Annemiek Ruygrok Kees Schouten (het Leidse Volkshuis), Gerard Broekmans (In de Vroolijke Arcke) en Hanneke de Winter (Jeugdhaven) zitten om de tafel ter gelegen heid van het feit dat precies honderd jaar geleden in Londen het eerste buurthuis werd opgericht: Toynbee Hall, genoemd naar de stichter. Reden voor de landelijke organisatie voor sociaal cultureel werk, Gamma, om morgen in de Pieterskerk een symposium te organiseren over het club- en buurthuiswerk. En aanleiding voor een aantal Leidse club- en buurthuizen om de congresgangers 's mid dags voor de lunch uit te nodigen. Aan het symposium wordt deelgenomen door een groot aantal 'geleerde heren'; de koningin en haar prins Claus zullen een deel van het congres in de Pieterskerk bijwonen en 'de werkers in het veld' zullen er alles aan doen om het club- en buurthuiswerk nog eens extra onder de aan dacht te brengen. Vandaar dit gesprek. In Leiden is het allemaal begonnen met de oprichting van het Leidse Volkshuis in 1899. De industriële revolutie begon ook hier haar vruchten af te werpen in die zin dat arbeidersgezinnen in kommer en kwel de sloppenwijken van de bin nenstad bevolkten. Kinderen groeiden voor water en wind op, de vrouwen hadden weinig mogelijk heden om het grauwe bestaan te ontvluchten en de mannen ver dronken hun verdriet in de kroeg, waar de bazen wekelijks het loon uitdeelden. Cultuur Leiden was een universiteitsstad en een aantal progressief-liberale hoogleraren vond dat de heffe des volks uit het kansarme moeras moest worden getild. Het idee voor Het Volkshuis was geboren. De eerste directrice, Emilie Knappert, kreeg de taak een en ander 'in te vullen'. Het Volkshuis moest vol gens haar filosofie de afspiegeling zijn van een burgergezin. De arbei ders hadden geen eigen cultuur en daarom moest die hun in Het Volkshuis worden bijgebracht. Een bibliotheek en leeszaal, mu- seumbezoek, tentoonstellingen en zelfs een soort kunstuitleen moes ten de cultuuroverdracht bevorde ren. De invloed van de universiteit deed zich ook gelden: liefde voor de natuur en populaire weten schap werd de arbeiders(kinderen) bijgebracht. Daarnaast was er tijd voor gezelligheid, voor kinder clubs en zang en muziek-uitvoerin- gen. Vakantiekampen werden op gericht en het 'lentefeest' werd een begrip in Leiden en omgeving. In het voorjaar werd en masse naar de weide getrokken, waar pijpekruid werd geplukt dat in optocht naar de- Apothekersdijk werd meege voerd. Knappert legde de nadruk op het clubverband en op de com binatie vermaak en educatie. Aan het begin van deze eeuw werd als uitvloeisel van de school strijd de verzuiling ook in het so ciaal werk voelbaar. Het (katholie ke) Sint Franciscus Liefdewerk werd gesticht met als doel even eens de arbeiders te verheffen. Het tot staan brengen van het zeden verval en verbreiding van het ka tholieke geloof onder de arbeiders stond hoog in het vaandel van dit SFL, dat in 1946 zou resulteren in 'In de Vroolijke Arcke'. Mondig heid stond nog laag genoteerd bij de bestuurders - voornamelijk ka tholieke (binnenstads)winkeliers - blijkens de zorgen die men zich ging maken op het moment dat 'eene geest van zelfstandigheid en oproerigheid onder de jeugd be gint te heerschen'. Nu is het werk van de club- en buurthuizen er Emilie Knappert, eerste directrice van het Leidse Volkshuis, (archieffoto) juist op gericht de jeugd zelfstan digheid bij te brengen. De Distel Een protestants-christelijke zuil kon natuurlijk niet uitblijven: al snel werd 'De Jeugdhaven' ge sticht, waarin het Mierennest, 't Breehuys en De Mirt vertegen- LEIDEN - De werkgroep Marokkanen en de organisatie Amal hebben zaterdagmiddag een nieuwe ruimte geopend aan de Korevaarstraat in Leiden. Vanaf twee uur 's middags vonden ingiet nieuwe onderkomen tal van activiteiten plaats voor kinderen. In de avonduren werd er gegeten en is de opening van het pand gevierd met een toneel- en muzikaalprogri voor volwassenen. Harry Mulisch'. (fotoANP> V l-va< j sSS» wengezondheidscentrum Utrecht en huisartsenpraktijk Aletta' morgenavond over hun werk. Dat gebeurt op de Cleveringa- plaats I om acht uur. Industriebond Ties Hagen van de Industrie bond FNV spreekt morgenavond in het Antonius Clubhuis over ar beidstijdverkorting bij kleine be drijven. Aanvang 20.00 uur. Oud Egypte Dr. M.J. Raven spreekt morgen avond in de Taffeh-zaal van het Rijksmuseum voor Oudheden over 'Aardewerk uit het oude Egypte'. Aanvang 20.00 uur. VIDO De VIDO Leiden Vrouwen In De Overgang) organiseert mor genavond in Het Volkshuis een thema-avond voor vrouwen tus sen de veertig en zestig jaar. On derwerp van gesprek is antropo sofische geneeskunde, aanvang acht uur. Eerste lustrum dienstencentrum LEIDEN - De Stichting Diensten centrum voor Gecoördineerd Be- jaardenwerk Leiden heeft zaterdag het eerste lustrum gevierd van het dienstencentrum voor de wijk Zuid-Oost (Burgemeesters-, Pro fessoren- en Rijndijnbuurt) aan de Du Rieustraat. Na een officieel gedeelte in de ochtenduren was er vanaf twee uur 's middags een open huis dat door velen werd bezocht. In een ten toonstelling werd een beeld gege ven van de activiteiten die het dienstencentrum Zuid-Oost te bie den heeft. Er werden demonstra ties gegeven op het gebied van handenarbeid en deelnemers aan de schilder- en handvaardigheids- club stelde hun werk ten toon. Za- terdagmidag kon men ook terecht voor informatie over de in de wijk Zuid-Oost werkzame hulpverle ninginstanties. Het dienstencentrum beklaagde zich er tegenover onder andere LEIDEN - Het beleid van de ge meente tot behoud van de werkge legenheid behoeft weinig verande ring. Voorop blijft staan het aan trekken en behoud van zoveel mo gelijk werkgelegenheid en het be vorderen van scholing en ervaring voor mensen die moeilijk aan werk kunnen komen door gebrek aan opleiding. Deze conclusies zijn te trekken uit de tweede aflevering van de ge meentelijke nota 'Zicht op Werk', die burgemeester en wethouders LEIDEN - Uit een woning aan de Lavendeltuin (Merenwijk) is in de nacht van zaterdag op zondag een kistje met sieraden, een bandrecor der en een videorecorder verdwe nen. De inbrekers zijn de woning binnen gekomen door de achter deur van het pand te forceren. wethouder Schoute over dat alle activiteiten op werkdagen in één ruimte moeten worden georgani- het daglicht hebben laten zien. In dit rapport stellen B en W vast dat vergroting van het aantal arbeids plaatsen door arbeidstijdverkor ting en het wegnemen van de nega tieve gevolgen van de werkloos heid door buurthuisactiviteiten in redelijke mate hun vruchten heb ben afgeworpen. Het gemeentelijk beleid voor het aantrekken en behouden van be drijven staat uitgebreid beschre ven in het nieuwe economisch be leidsplan dat deze week werd ge publiceerd. Belangrijk vinden B en W ook het ondersteunen van be ginnende ondernemers. "We moe ten er van uit gaan dat het startend bedrijf een bijdrage aan de werkge legenheid dient te (gaan) leveren". Voor werkzoekenden die door het arbeidsbureau als 'kansarm' worden beschouwd, vindt het col lege dat werkervaringsplaatsen, seerd. Schoute beloofde een en an der aan de orde te stellen binnen het College van B. en W. stages, leerlingplaatsen en aanvul lende scholing worden bevorderd. ''Het gaat hier nagenoeg geheel om jongeren die zonder dit pakket maatregelen tot de kansarmen op de arbeidsmarkt moeten worden gerekend". Toch zeggen B en W ook dat zij niet alle kansarmen kunnen helpen. Immers, 64 pro cent van de Leidse werklozen be hoort tot de als minder kansrijk aangeduide werkzoekenden, ruim vierduizend mensen. Hun aantal staat in geen verhouding tot het be schikbare geld. Tot slot merkt het college op dat "het nastreven van volledige werk gelegenheid op basis van een veer- tigurige werkweek een illusie is. De gemeente, werkgeefster van 2000 mensen, kondigt aan er bij de rijksoverheid op te zullen aandrin gen een stimulerend beleid voor arbeidstijdverkorting te voeren. LEIDEN - De brandweer heeft, omstreeks tien uur gisteravond, een binnenbrandje geblust die was ontstaan door een experiment van een student scheikunde De student had op z'n kamer, in een pand aan de Duizenddraad- steeg, een proef genomen en was daarna weggegaan. Tijdens zijn af wezigheid was het chemische goedje tot zelfontbranding over ge gaan en stond weldra een deel van de kamer in lichterlaaie. De Leidse brandweer moest er aan te pas ko men om de zaak te blussen. DIEFSTAL - Een 65-jarige winke lier uit de Haarlemmerstraat is vrij dagmiddag 3000 gulden lichter ge maakt. De winkelier werd door een bui tenlands echtpaar naar buiten ge lokt om iets te vertellen over de daar uitgestalde waar. Toen de man met het echtpaar buiten stond, is een derde persoon, vrij wel zeker behorend bij het tweetal, de winkel binnen gegaan en heeft een greep in de kassa gedaan. LEIDEN - De bomen van de spoor wegovergang bij de Vink zijn zater dagavond ruim een uur lang dicht- gebleven door het wegvallen van de stroom. De bomen werkte niet meer om dat een trein op het traject tot stil stand was gekomen. Er moest een diesellocomotief aan te pas komen om die stilstaande treirf weg te sle pen. Het verkeer, richting Stevens- hofpolder, is door de Leidse politie geruime tijd omgeleid. Harry Mulisch spreker op Huizinga-lezing LEIDEN - De schrijver Harry Mu lisch zal vrijdag 7 december in de Pieterskerk de dertiende Huizinga- lezing uitspreken. De titel van zijn lezing luidt 'Het Ene'. De Huizinga- lezing is een jaarlijks gebeuren, georganiseerd door de faculteit let teren, de Maatschappij der Neder landse Letterkunde en het dagblad NRC-Handelsblad. Ze is bedoeld als eerbetoon aan de historicus en cultuurfilosoof Jo- han Huizinga die 7 december 1872 overleed. Sprekers die Mulisch vooraf gingen, waren onder andere Rudy Kousbroek, Noam Chomsky, Arthur Lehning, Karei van het Re- ve en Renate Rubinstein. De lezing begint om 20.00 uur, daarvoor speelt landdrost Han Lammers fuga's van Bach op het orgel van de Pieterskerk. Film De Duitse speelfilm 'Deutsch- land bleiche Mutter' van Helma Sanders-Brahms is vanavond te zien bij de Studenten Ekklesia (Rapenbrug 100). In de film het verhaal van een vrouw die zich samen met haar dochtertje door de oorlog heen slaat. De werk groep TV-issue toont de video om 20.00 uur. Studium Generale In de serie lezingen Studium Generale van de universiteit ver tellen medewerksters van 'Vrou-

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3