Boer wint gevecht tegen volkstuinen Geruchtmakend fietspad krijgt nu eindelijk vorm Nieuw buurthuis, behalve bij barre tijden Voorschotens bedrijf kan blijven 'Eerste man' winkeliers Sinterklaas is er weer (bijna) Politie heeft handen vol Mali bekijkt Voorschoten Stoomexplosie oorzaak ontploffing in Warmond PAGINA 2 REGIO LEIDEN MAANDAG 19 NOVEMBER 1984 VOORSCHOTEN - Centraal gele gen, maar toch niet te dicht bij woonhuizen: een mooie ruimte met een veldje voor de deur. Wan neer het Voorschotense buurthuis Vlietwijk een advertentie zou heb ben geplaatst, kon het niets meer hebben gewenst dan wat het nu heeft gekregen, in het gebouwtje van de ijsclub. Voorschotense Vlietwijk hoopt op zachte winters Afgelopen zaterdag doopten be zoekers en bestuurders dan ook uitbundig het houten keetje, dat de afgelopen weken driftig is opge knapt. Overal ging de kwast over. Vooral toiletten en keuken bibber den onder de opknapwoede. Maar ook kreeg de 'grote kamer' een nieuwe achterwand. Deze wand zal voornamelijk dienst doen in de vrieskou, wanneer schaatsers het gebouwtje in beslag nemen. In die barre tijden moeten de spullen van het buurthuis namelijk achter de wand worden geplaatst. Op de vloerdelen, meegenomen uit het oude buurthuis aan de Molen laan, komt dan een 'schaatsbesten- dig' tapijt. En het buurthuis moet dan tijdelijk dicht. Het bestuur denkt dat dit weinig problemen zal opleveren. "In de ijstijd zouden we toch moeten sluiten. Dan staan on ze bezoekers op de baan", zegt be stuurslid Th. Joseph. De bezoekers komen voorname lijk uit de leeftijdscategorie van 13 tot 19 jaar, al staat het buurthuis woensdagmiddag in het teken van de prille jeugd en hebben 'Vlietwij- kers' grote plannen met de oudere buurtbewoners. Zo wil men enkele 'jeugduren' omtoveren in 'oudere- nuren'. Keus genoeg, want iedere middag van twee tot vijf uur staat het buurthuis open voor de jeugd. Volgens Joseph betreft het een "zwervende groep van zo'n 20 30 die steeds maar weer langskomt, zich thüisvoelt". Ook op doordeweekse avonden staat het buurthuis open, van zeven tot tien uur. Op zaterdagavond is het gesloten, omdat "men dan toch naar de Lindehoeve trekt". Lamkijkers Op de momenten dat het buurt huis open is, kan er worden geta feltennist, staan dam- en schaak borden klaar en bestaat de moge lijkheid een kaartje te leggen. Een tv is aanwezig. Maar deze blijft bij voorkeur uit ("je wordt zo lam van kijken"). Naast de binnenactivitei- ten ontplooien de Vlietwijkers ook buitenactiviteiten, zoals voetbal, basketbal en badminton. Hele competities met andere buurthui zen staan op stapel. De grote bedenkers van deze for mule zijn de bezoekers. Zij dragen veel verantwoordelijkheid. Het be stuur houdt zich het liefst wat afzij dig. "We hebben maar één ding op gelegd", zegt Joseph. "Een soort huisregel, namelijk dat het gebouw en het terrein niet moeten worden beklad. We moeten onze naam niet bedoezelen. We zijn veel te bang dat de ijsclub de huur opzegt". Op dit moment ziet het hier nog niet naar uit. IJsclub-voorzitter Lekkerkerker verklaart zeer tevre den te zijn over de jongens. "Ze hebben het leuk opgeknapt, in overleg met ons. En ze houden het zeer netjes. Ze hebben zelfs de bui tenboel geschilderd". Het mooiste van alles is natuurlijk dat de ijs club weer huur vangt voor het ge bouwtje, net als vroeger, toen sportschool Goederaad er nog in zat. Zo kan men mooi een appeltje bewaren voor een zachte winter. MAANDAG Leiden Studenten Ekklesia - Rapenburg 100, film 'Deutschland bleiche Mutter' van Helma Sanders-Brahms, 20 uur. Speeltuin rondom de Maredijk - bingo avond, 20 uur. Zaal Lage Morsweg 14a - propaganda bijeenkomst over Spiritisme, 20 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat, film 'Edith's Tagebuch' van Hans Geissen- dorfer, 20 en 22.15 uur. Oegstgeest Gemeentehuis - begrotings-raadsverga- dering, 20 uur. Leiderdorp Gemeentehuis - raadsvergadering, 20 VOORSCHOTEN - De Voorschotense boer W.C. Rodenburg heeft de strijd tegen de volkstuinen gewonnen. De Kroon vindt, samen met de boer, dat het voortbestaan van zijn bedrijf in gevaar komt wanneer de gemeente volkstuinen plaatst op 2,5 hectare van zijn 25 hectare grote terrein, dat grenst aan het volkstuincomplex. En dus moet de ge meente maar uitzien naar andere locaties. De Kroon stoort zich niet aan het gemeentelijke argument dat het moeilijk is om op andere plekken in de gemeente de 60 a 70 volkstui nen neer te zetten die zijn gepland Sportclubs in Voorschoten moeten meer huur betalen VOORSCHOTEN - De Voorscho tense sportclubs moeten met in gang van 1 januari 1985 drie pro cent meer gaan betalen voor de huur van hun accommodaties. Dit vinden B en W, zo blykt uit een voorstel aan de gemeenteraad. Over een eventuele stijging op 1 januari 1986 hebben ze nog geen standpunt ingenomen. Het is na melijk nog onzeker of de privatise ringscommissie mogelijkheden zal zien om de kosten te drukken door de zelfwerkzaamheid bij de vereni gingen op te voeren. De verhoging van de tarieven in 1985 levert de gemeente ongeveer 10.000 gulden op. op de grond van de boer. "De volkstuinen hebben een minder zwaar gewicht dan het bedrijf van de boer", staat in een brief van het ministerie van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieube heer. Een opvallend argument. In het verleden hadden namelijk zowel de gemeente als de provincie de belangen van de boer vrij laag in geschat. De provincie keurde op 18 november 1981 dan ook het Voor schotense bestemmingsplan 'Volkstuinen en recreatiebad' goed. Een deel van de agrarische grond zou volgens dit plan, dat op 29 augustus de gemeenteraad pas seerde, de bestemming 'volkstui nen met bijbehorende erven' krij gen. Immers, zo staat in de brief, 'het grasland met een oppervlakte van 25. hectare is thans reeds ontoerei kend voor het houden van een veestapel bestaande uit 70 melk koeien en 30 stuks jongvee'. Zo moet de boer nu al ruwvoer inko pen en de helft van het jongvee uit besteden in de maanden mei tot november. In de rest van het jaar kan hij het Nieuw land Bij de beslissing van de provin cie speelde toen mee dat de ge meente had toegezegd land te zul len aankopen voor Rodenburg aan de overkant van de spoorlijn, waar de boer al jaren enkele hectaren grond pacht. Dit is tot nu toe nog niet gebeurd. En het is onzeker of het in de toekomst zal gebeuren, zo voert de Kroon aan. Het is een van de redenen om 'nee' te zeggen tegen de gemeente. overleden OEGSTGEEST De voormalige voorzitter en erelid van de Oegst- geester winkeliersvereniging Lan ge Voort, H. Rozelaar, is dit week einde plotseling op 74-jarige leef tijd overleden in zijn woning in ser viceflat Haaswijk. Rozelaar i; gen jaar (tot aan zijn vijfenzestig ste) voorzitter geweest van de keliersvereniging. Na zijn pensio nering bleef hij actief in de ver ging als financieel deskundige, Sinterklaas moest afgelopen zaterdag heel wat handjes schudden na zijn aankomst in Leiden. REGIO LEIDEN - Sinterklaas is er weer. Nog maar net in het land. voer de goedheiligman zaterdag middag met zijn stoomboot D« Haven van Leiden binnen. Geen best weer had de Sint uit Spanje meegebracht. De wind waaide door de bomen, en zo hoort het ook. Bovendien waren er honderden kinderen, met hun vaders en moeders, die de Sint in De Haven opwachtte om hem een warm welkom te bereiden. De Goedheiligman werd, na voet aan wal te hebben gezet, wel kom geheten door voorzitter Wel ling van de winkeliersvereniging 'Leiden Leeft'. Daarna maakte de Sint op zijn witte schimmel een rijtoer door de Leidse binnen stad, op weg naar het stadhuis. In het gevolg van de Sint liepen natuurlijk weer een heleboel Pie ten mee. De danspiet was er weer, en de moppenpiet, de springpiet en natuurlijk de hoofdpiet. Op het stadhuis aangekomen werd Sinterklaas ontvangen door burgemeester Goekoop en door al weer honderden kinderen met klamme handen, rode konen en een snotneus van de kou. Na een welkomstwoord van de bur gemeester volgde er een speciale Sinterklaas Play-backwedstrijd geleid door Olaf Hoenson. De ju ry, waarin Sinterklaas en drie Pieten, wees Elien van Rhede, Henry de Mooi en Halima Karin aan als winnaars van de play- backwedstrijd. De prijzen wer den door Sinterklaas hoogstper soonlijk uitgereikt. Na die prijsuitreiking nam de Sint vanaf het bordes weer af scheid van de Leidse kinderen. Natuurlijk niet zonder de belofte dat alle kinderen hun schoen voor 5 december een keer mogen neerzetten. Regio Het drukke schema van de be baarde bejaarde leidde ertoe dat Warmond, Zoeterwoude, Wasse naar en Leiderdorp het zaterdag zonder Sint moesten stellen. Alle brave kinderen in deze gemeen ten hoeven echter niet te treuren, want komende zaterdag maakt de Sint zijn intocht in deze plaat- In Voorschoten is Sinterklaas officieel nog niet gekomen. Hij maakte weliswaar zijn opwach ting in het winkelcentrum Noord- Hofland, maar op woensdag 28 november om twee uur 's mid dags doet hij het centrum van Voorschoten aan. In Oegstgeest was dit jaar de beurt aan het winkelcentrum Lange Voort om Sint Nicolaas te verwelkomen. Een ware menigte was uitgelopen om de goedheilig man aan de kade van het Oegst- geesterkanaal op te wachten. Zie ginds, daar kwam hij, voor afge gaan door een politieboot en vlet ten van de zeeverkenners. In een koets en omringd door twee mu ziekkorpsen toog de Sint vanaf het kanaal naar het winkelcen trum. WARMOND - De rijkspolitie van Sassenheim had zaterdagavond haar handen vol een een 22-jarige Rijnsburger die op de Oranjelaan in War mond zo ongeveer alles deed dat God heeft verboden. De Rijnsburger kwam voor de eerste keer in aanraking met de politie toen hij zonder juist functionerende achterlichten reed. Na zijn bekeuring stapte de Rijnsbur ger weer in zijn auto, waarop de politie een waarschuwing uitdeelde. Toen de agenten hem weer tegenkwamen werd een stopteken gegeven. De Rijnsburger negeerde dit en nam de vlucht. Hierbij snelde hij door een rood verkeerslicht en op de Oranjelaan 'reed hij een stukje spook'. Aan het eind van de Oranjelaan konden de twee Sassenheimse agenten hem klem rijden. Bij nader inspectie bleek de man geen rijbewijs te hebben. Bovendien was de auto niet van hem. De Rijnsburger is een paar uur vastgehouden voor verhoor. VOORSCHOTEN- Het Voorschotense gemeentebestuur ontvangt mor genmiddag in het Bondsgebouw aan de Leidseweg vier gasten uit Kita, een gemeente in Mali. Met deze gemeente onderhoudt de gemeente Voor schoten vriendschappelijk banden. Of, om het officieel te zeggen: de ge meenten zijn jumelagepartners. Tijdens hun bezoek aan Voorschoten, dat tot 29 november duurt, krij gen de gasten een rondleiding door het dorp. Op het programma staan bezoekjes aan scholen, bejaardencentra, sportaccommodaties, agrarische bedrijven en de markt. Het is de bedoeling dat de gasten zo een indruk krijgen van de Voorschotense 'leefsituatie'. Dat is immers een belangrijk streven van de beide partners. DINSDAG Leiderdorp Bar Scheppingskerk - onmoetingscen- trum werklozen, 10.20-12.30 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 16 tot vr 23 door: Apotheek De Aloë, Levendaal 161, Lei den, tel. 120502. Apotheek Beker, Lijtweg 4, Oegstgeest, tel. 155482. Het Voorschotense volkstuinencomplex heeft het moeten afleggen tegen boer Rodenburg. Een uitbreiding op het grondgebied van de agrariër zit er na een uitspraak van de Kroon, niet in. (archieffoto) vee makkelijk hebben. Hij heeft namelijk een ruime ligboxenstal die volgens Rodenburg geheel is afgestemd op de ontwikkelingen in de landbouw. Hij doelt hiermee op de almaar stijgende kosten en de tegenvallende opbrengsten. Za ken die roepen om efficiêncy en geen inkrimping kunnen velen, al dus de boer. Hij voert verder aan dat wanneer zijn bedrijf tóch zou moeten inkrimpen Voorschoten een stuk van zijn groene long ver liest. De Provinciale Planologische Commissie is het hier roerend mee eens. De commissie vreest de dag waarop het bedrijf ter ziele zal gaan. 'Uit landschappelijk oogpunt is het bedrijf namelijk een aantrek kelijk element, inzonderheid voor de nabijgelegen woonwijken", zo schrijft ze in een -zeer afwijzende- reactie op het bestemmingsplan 'Volkstuinen en recreatiebad'. De behandeling van dit plan ging overigens niet vlekkeloos, zo geeft de Kroon toe. Op het moment dat B en W van Voorschoten boer Ro denburg lieten weten hoe de raad had geoordeeld over zijn bezwa ren, was de termijn voor het indie nen van bezwaren al lang verstre ken. Volgens het ministerie is dat in strijd met 'een redelijke wetstoe passing'. Politieagent krijgt klappen "VOORSCHOTEN - Om te be letten dat hem een bloedproef werd afgenomen of dat hij in het pijpje moest blazen heeft een aangeschoten Hagenaar af gelopen zaterdagavond een Voorschotense politieman een rake klap verkocht. Overigens kreeg.hij die meteen retour. De man was naar het politie bureau meegenomen omdat hij zich met zijn wagen verdacht slingerend ophield op de Wijn gaardenlaan. Eenmaal daar aangekomen bleef de man bij zijn weigering om het alcohol gehalte in zijn bloed te laten controleren. Met succes. Wel kreeg hij een proces-verbaal wegens mishandeling. Overi gens maakt de agent het goed. Kluis liet zich niet kraken.... VOORSCHOTEN - Tevergeefs hebben inbrekers in de nacht van vrijdag op zaterdag gepro beerd de kluis van textielhuis Zeeman aan de Voorschotense Schoolstraat te kraken. Nadat men was binnengekomen door de achterdeur met grof geweld te forceren, stuitten de inbre kers bij een muur van het ma gazijn op een kluis. Het gevaar te werd van de muur losgebro ken en een paar meter ver plaatst, maar verder kwam het onèewenst bezoek niet, want de kluis kon niet worden ge opend. Wat de inbrekers nu moeten missen is niet bekend: de politie weet niet wat er in de kluis zat. Geen kleren, in elk geval. Etsen Etsen van Veronica Nahmias zijn tot 10 december te zien in de Voorschotense bibliotheek aan de Wijngaardenlaan. Een deel van de werken is somber: dat schetst de eenzaamheid van de voormalige Roemeense. Andere werken zijn vrolijker en hebben meer oog voor mens en natuur. De tentoon stelling is doordeweeks open van twee uur tot half zes, op dinsdag en vrijdagavond van zeven tot ne gen uur en op donderdag- en vrij dagochtend van tien tot een uur. Dia-avond Een avontuurlijke dia-avond staat Leiderdorpers komende woensdag te wachten. Ronald Naar, één van de beste bergbe klimmers van Nederland, neemt deze avond voor zijn rekening. Hij neemt de bezoekers 'skiênd' mee naar drie werelddelen: de Berner Alpen, het Atlasgebergte en de Andes. Ook brengt hij verslag uit van een tweemansexpeditie naar de 8048 meter hoge Broad Peak in Pakistan. De avond, die is georga niseerd door de Nederlandse Bergsportvereniging, wordt ge houden in de Muzenhof (Gordijn singel). Aanvang acht uur. Poppentheater In het theatertje van Wellus- Nietus aan de Voorschotense Churchillweg kunnen kinderen van 4 tot 10 jaar aanstaande woensdag weer kijken naar een spannende voorstelling 'De brul lende brievenbus'. De voorstel ling begint om half drie. Graag even van tevoren reserveren via telefoonnummer 01717-8361. Vrijdag feest in Zoeterwoude ZOETERWOUDE - Het langver wachte fietspad langs de Nieuwe- weg in Zoeterwoude begint duide lijke vormen aan te nemen. Ko mende vrijdag zal gedeputeerde T.F.J. Jansen de eerste officiële handelingen verrichten bij de aan sluiting van de Nieuweweg pp de Weipoortseweg. Op papier is het fietspad, waarover zo'n tien jaar is gepraat, al klaar. Tekeningen laten zien hoe de aansluiting op het kruispunt met de Zuidbuurtseweg wordt gemaakt. Aan twee kanten van de Nieuweweg komt hier een nieuw pad te liggen. Aan de kant van de tennisbanen komt een fietspad, dat sportpark Haasbroek voor fietsers veiliger toegankelijk maakt. De sloot tus sen het tenniscomplex en de Nieu weweg moet hiervoor worden ge dempt Ter hoogte van de tennis banen zal een oversteek komen, die aansluit op het nieuwe fietspad tussen Zoeterwoude-dorp en buurtschap De Weipoort. De aansluiting op de Zuidbuurt seweg houdt in dat de brug over de Zuidbuurtsevaart moet worden verbreed. Aan weerszijden van de autorijbaan komen de 'afritten' van de twee fietspaden. Deze aanslui ting wordt door de Zoeterwoudse raad "niet ideaal" genoemd. Een andere oplossing lijkt echter niet voorhanden. Het nieuwe fietspad wordt van de Zuidbuurtseweg tot aan het sportpark verlicht met acht meter hoge lantaarnpalen. Bij het fiets pad aan de kant van de tennisba nen blijft de huidige verlichting ge handhaafd. Ondanks deze wijzigin gen in de oorspronkelijke plannen blijven de totale kosten precies binnen het beschikbare krediet van één miljoen en veertigduizend gulden. De provincie Zuid—Hol land betaalt driekwart van dit be drag. WARMOND - De ontploffing die vrijdagavond twaalf bejaardenwonin gen aan de Van Leydenstraat in Warmond in de kou zétte, is veroorzaakt door een stoomexplosie in het ketelhuis. Te weinig water in de verwar mingsketel zorgde voor een aanzienlijke schade. De oorzaak van de gerin ge 'waterstand' wordt nog onderzocht. Na de explosie zijn de gemeente Warmond en woningstichting War- munda in actie gekomen. Electrische radiatoren moesten de kou uit de bejaardenwoningen verdrijven. Enige bejaarden hebben de nacht kun nen doorbrengen in de verwarmde huizen van hun kinderen. Een nieuwe verwarmingsketel is al besteld. Installatie van de ketel wordt op zeer korte termijn verwacht. Behalve een nieuwe ketel, moeten ook leidingen in het ketelhuis worden vernieuwd. Ook het dak en de muren van het ketelhuis zijn als gevolg van de ontploffing aan herstel toe. De precieze omvang van de schade is nog niet bekend. LEIDSCH DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Post uitsluitend aan. Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon: 071-144941 2311BG LEIDEN Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorgmg na 19.30 uur): zaterdag van 16 30-18 00 uur Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. Restitutie is met toegestaan. dageli|ks ingaan Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging 3203571t Holding BV te Haarlem. Maandabonnement 21.21 (Autom. betaling) Lossen Directie: G. Koopman Adj.dir.: N. Oüakernaat Hoofdredacteur Drs JWE Metselaar Adj Hoofdredacteur H v.d. Post (plv) W F. J. Wirlz (bin buit./eco M. Hoenson-de Graaft (regio Leiden) P C Rosier (radio, televisie, kunst) S.J de Groot (geestelijk leven) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a in Bonn. Brussel. Londen. Panjs. Washington. Cairo. Per post 330.-

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 2