'Dit seizoen zit echt alles tegen' Lichtstadtrofee voor Dries v. Wijhe Gaetan Boucher al vroeg in goede vorm Contact Raad van Kerken - PLO veroordeeld Haarlem in de versukkeling Belg vergiftigt vlees MAANDAG 19 NOVEMBER 1984 SPORT PAGINA 21 HAARLEM (GPD) - Sportmensen hebben een hekel aan het getal dertien. Bijgelovig als ze zijn spelen voetballers bijvoorbeeld liever niet met dat rugnummer. Alles wat met dertien te maken heeft vraagt om tegenspoed; dat is de goden verzoeken. Hans van Doorneveld heeft dat sinds kort ook gemerkt. De Haarlem-trainer is aan zijn dertiende seizoen bezig als oefenmeester bij een semi-profclub. „En ik moet zeggen, ik heb nog nimmer zo'n beroerde competitie meegemaakt. Werkelijk alles zit op dit moment tegen". Aangezien Van Doorneveld nuch ter genoeg is om zich niet door bij geloof of mythevorming van de wijs te laten brengen is de IJmui- denaar al weken op zoek naar de werkelijke oorzaken van het verval van zijn club, waar hij in de afgelo pen vier jaar louter successen ken de. Van Doorneveld, die in 1980 Barry Hughes opvolgde, behaalde met Haarlem het kampioenschap van de eerste divisie en scoorde twee vierde en een zesde plaats in de eredivisie. Bovendien speelde Vermin leidt damtoernooi BAKOE (ANP) - Bij een internatio naal invitatie damtoernooi in Ba koe, staat Hans Vermin na twee ronden op de gedeelde eerste plaats met drie punten. De tweede 'Nederlandse vertegenwoordiger in de Sowjet-Uniet Jannus van der Wal, deelde tweemaal de punten. Kunstrijders Sowjet-Unie winnaars op De Uithof DEN HAAG (ANP) - De kunstrij ders van de Sowjet-Unie hebben zaterdag in Den Haag de landen- wedstrijd om de Challenge Cup ge wonnen. De ploeg uit de Sovjet- Unie veroverde op De Uithof met twee eerste plaatsen en één derde positie een gelijk puntental als de Verenigde Staten, maar won door betere plaatscijfers. De derde plaats in het landenklassement was voor de ploeg van Tsjecho-Slo- wakije, met twee tweede plaatsen en één vierde positie. In een brief zegt het Overlegor- gaan van Joden en Christenen (Ojec) de ontmoeting vorige week tussen een delegatie van de Raad van Kerken in Nederland en de vertegenwoordiger van de PLO in Den Haag, de heer G. Khoup', te betreuren. Volgens het Ojec heeft de raad zich niet gehouden aan de afspraak dat het Ojec om advies zou worden gevraagd bij alle initiatieven in zaken betreffende het Midden- Oosten. Deze ontmoeting schaadt de joods-christelijke betrekkingen en draagt niet bij tot enige toena dering in het Midden-Oosten, zegt hét Ojec. Bovendien hebben de kerken, gezien hun verleden, niet het morele recht om zich op te werpen als bemiddelaar in het Midden-Oosten-conflict. - Zeventien predikanten en hoogleraren uit verschillende kerken hebben zich met een ver klaring eveneens gedistantieerd van het contact tussen de Raad van Kerken en de PLO-vertegen woordiger. Woordvoerder van deze groep is de Amsterdamse hervormde predikant dr. A. A. Spijkerboer. "Als de raad een officiële verte genwoordiger van de PLO ont vangt en bovendien verklaart dat de PLO de enige organisatie is die namens de Palestijnen kan onderhandelen, wekt hij de illu sie dat de PLO een aanvaardbare organisatie is". De groep vindt, dat het verlangen van de kerken naar vrede tussen Israel en de Palestijnen niet ten koste mag gaan van het Joodse volk, "dat in de PLO terecht een dodelijke be dreiging ziet". "De PLO wil geen vrede, maar zaait over de hele wereld haat tegen het Joodse volk en is nog steeds uit op ver nietiging van de staat Israel". Remonstranten. In de Re monstrantse Broederschap wordt op het ogenblik gewerkt aan een nieuwe kerkorde. Zater dag werd hiervoor in Driebergen een buitengewone algemene ver gadering van beraad gehouden. De belangrijkste punten waren: nieuwe mogelijkheden voor het inzegenen van levensverbinte nissen en het gewicht van kerke lijke uitspraken. De vergadering erkende, dat er in het algemeen behoefte bestaat aan nieuwe mogelijkheden voor hij met zijn ploeg Europees voetbal tegen AA Gent en Spartak Moskou in 1982. Kortom, met de komst van Van Doorneveld brak een onge kende bloeiperiode aan bij de Noordhollandse vereniging, die daarvoor alleen bekendheid ge noot door z'n frequente pendel dienst tussen eerste- en eredivisie. En toen kwam plots deze voor velen onverklaarbare en onver wachte neergang. Vorig jaar trots vierde, nu met vrijwel dezelfde ploeg triest laatste. Haarlem moest dit seizoen al acht nederlagen in casseren. De enige zege werd ge boekt in de allereerste competitie wedstrijd, toen Go Ahead Eagles thuis met 3-1 werd verslagen. Vooral de verliespartijen tegen di recte concurrenten als NAC en PEC zorgden voor een depressieve stemming in de Haarlemse gelede- Van Doorneveld: „Dit seizoen betekent voor ons allen natuurlijk één grote deceptie. Ik heb alles vanaf de eerste training op een rij tje gezet om er achter te komen waar de fouten zijn gemaakt. Je stuit dan op een aantal zaken die mis zijn gegaan, maar de vraag is vervolgens, of dat aanwijsbaar tot zo'n groot puntenverlies heeft ge leid. Het trainingskamp in Roeme nië bijvoorbeeld werd een sof, maar wie zegt mij, dat dat deze af takeling heeft veroorzaakt. Zoiets valt niet in cijfers en punten uit te drukken. Excelsior is ook in Roe menië geweest, maar dat draait wel naar behoren". „Het is heel duidelijk voor mij, dat de ellende begonnen is met de trip naar Roemenië in juli van dit jaar. Ik ben er zelf ook debet aan dat het daar niet goed verliep, om dat ik me beter over de voeding en de accommodatie aldaar had moe ten informeren. Ik ging blindelings af op de positieve berichten van Mircea Petescu, die niet bleken te kloppen. Er ging van alles mis, waardoor tachtig procent van de selectie ziek terugkeerde. In plaats van naar een climax toe te werken, het inzegenen van levensverbin tenissen. Ondanks de belemme ringen die zich steeds voordoen, ook wettelijke belemmeringen, willen de remonstranten reke ning houden met komende ver anderingen in de maatschappij. Het voorstel dat er voor kerke lijke uitspraken, vooral als ze naar buiten zijn gericht, een 'ge kwalificeerde meerderheid' moet zijn kwam er doorheen. Aan de ene kant werkt deze voor waarde remmend, maar aan de andere kant wordt het gewicht van zo'n uitspraak erdoor ver zwaard, zo oordeelde de vergade ring. Islam. Te gemakkelijk wordt de islam vereenzelvigd met figu ren als Khomeiny. Het is moge lijk, goede elementen in de islam aan te wijzen. Dat zei de predi kant dr. A. Noordegraaf, nu do cent van de gereformeerde socia le academie 'De Vijverberg' in Ede, zaterdag in Amersfoort op de nógaarsconferentie van de stichting 'Evangelie en moslims'. Christenen mogen mensen van andere religies het getuigenis van Christus niet onthouden, maar het oordeel over allen die •het evangelie niet werkelijk heb ben gehoord of begrepen moeten we overgeven in handen van de BRUSSEL (ANP) - In België blij ken duizenden kilo's vlees, die ge leverd waren aan de levensmidde lenwinkels van Delhaize, bewerkt te zijn met een zuur. Dat is hoogst waarschijnlijk gebeurd bij het be drijf dat het vlees aan Delhaize le verde. Het met zuur bewerkte vlees is inmiddels vernietigd. Vanochtend heeft men bij de diensten van Firmin Aerts, de Bel gische staatssecretaris voor volks gezondheid, bevestigd dat een in specteur van de volksgezondheid door Delhaize is gewaarschuwd. Die inspecteur heeft in het week einde vastgesteld dat vacuüm ver pakt vlees dat aan Delhaize was ge leverd, bewerkt was met een zuur, waarschijnlijk salpeterzuur. Die bewerking moet plaatsgevonden kwamen we minder fit terug uit Roemenië. Onze voorbereiding op de competitie ging daardoor goed deels dc mist in". „Ik had met Keur en Böckling in de spits en Liesdek daar vlak ach ter een nieuwe speeltrant voor ogen. In het begin liep het goed. Na vier wedstrijden hadden we vier punten en een doelsaldo van 5-5. Uit alles bleek, dat we evenwichtig bezig waren. Doordat daarna steeds meer spelers geblesseerd af haakten kwam er van Haarlems nieuwe stijl echter niet veel meer terecht. Het was improviseren om een fit elftal op de been te brengen. Tegen Feyenoord waren vijf basis spelers geblesseerd, waardoor we op een gegeven moment met vier debutanten liepen te voetballen". „De grote klap hebben we in de thuiswedstrijden tegen Roda, PSV en NAC gekregen. Verleden jaar liep het vaak ook niet op eigen veld, maar toen zorgden we er wel voor. dat we in een mindere wed strijd geen tegengoals hoefden te incasseren, waardoor er altijd wel een gelijkspel uitrolde. Als we zelf niet scoorden, dan hadden we ten minste kracht genoeg om de tegen partij te beletten doelpunten te ma ken. We missen nu het elan om een verdedigende patstelling bij de te genstander te doorbreken. De or ganisatie en het evenwicht zijn zoek en op beslissende momenten wordt balverlies geleden". Het enorme aantal tegendoel punten wijst erop, dat Haarlems defensie in de kreukels zit. Daar waar de ploeg in het verleden on gestoord ten aanval kon trekken, omdat Masefield, Verschoor, Huyg en Leysner de zaak achter meester waren is het vertrouwen in de laat ste linie nu volledig zoek. Mase field speelt onopvallend, Ver schoor mist de vorm van vorig jaar en Leysner is geblesseerd geweest. Bovendien kon voorstopper Ver- kaik zijn voorganger Huyg, die na veertien seizoenen is gestopt, niet doen vergeten. Van Doorneveld: „Huyg was een ervaren rob, die z'n recnivaardige God, die bemoeie nis heeft met ieder mens. Chris tenen, zei Noordegraaf, moeten goed beseffen, dat het oordeel begint bij de kerk. Het exclusie ve van Christus, dat is gebaseerd op diens eigen woorden, mag niet worden verward met 'het christendom'. In de discussie bleek, dat er nogal wat angst bestaat onder christenen voor een oprukkende islam. Reverend Chr. Lamb uit Birmingham (Engeland) merkte hierover op, dat die angst al se dert de achtste eeuw onder chris tenen wordt aangetroffen. Een reden dat mensen uit het Westen moslim worden is, volgens reve rend Lamb, juist de warmte en de vriendelijkheid die zij onder moslims ervaren. Ook weten mensen vaak geen raad met ge loofsbegrippen als de 'drieën- heid' en de 'verzoening'. Hun zelfrespect neemt toe als zij de is lamitische plichten nakomen. Erekanunnik. Secretaris-ge neraal dr. Philip Potter van de Wereldraad van Kerken is be noemd tot erekanunnik van het evangelisch-lutherse klooster in Loccum in de Duitse Bondsre publiek. Eind dit jaar neemt Pot ter afscheid van de Wereldraad. hebben voordat het vlees verpakt werd. De aldus voor consumptie ongeschikt gemaakte partij vlees omvatte 2530 kilogram. Delhaize heeft de besmetting zelf ontdekt. Alle levensmiddelen die aan het bedrijf geleverd worden ondergaan een controle in het labo ratorium van Delhaize. Drie schei kundigen en een veearts die in dat laboratorium werken stelden de vergiftiging vast. Het onderzoek bij de groothan delaar die aan Delhaize leverde is nog niet rond. Maar er zijn aanwij zingen dat het vlees daar door een personeelslid vergiftigd is. Sociale problemen bij het bedrijf zouden die man tot zijn daad gebracht heb ben. verdedigers af en toe tot de orde kon roepen als dat nodig was. Zo'n corrigerend figuur missen we nu. Aanvoerder Balm probeert overal te zijn om dingen recht te zetten, maar dat gaat ten koste van zijn ei gen spel. Met Huyg achterin was er meer discipline, meer rust. Chris Vcrkaik is te gretig. Verder zal John Verschoor in de verdediging eens moeten leren te bikkelen. Hij is nu teveel een luxe paard". Nadat Van Doorneveld twee jaar geleden zijn plannen met René Tol de mist in zag gaan, moet hij nu erkennen dat de van Telstar over genomen Marcel Liesdek ook niet aan de verwachtingen voldoet. De donkere Amsterdammer sjokt meestal doelloos over het veld, wat binnen de Haarlemse selectie al tot wrevel heeft geleid. Van Doorne veld: „Toch blijf ik geloven in Lies dek. Hij komt er absoluut. We moe ten niet vergeten, dat hij van drie, vier keer in de week trainen moest omschakelen naar zes, zeven keer. Dat heeft tot een terugslag geleid". Een ander minpunt van Haarlem vormt het gebrek aan agressiviteit op momenten dat daarom ge vraagd wordt. Van Doorneveld, die onlangs zijn contract tot medio 1987 verlengde, hoopt dat zijn elf tal wat vinniger van zich af gaat bij ten in de komende tijd dan tot nu het geval is. In een duel tegen PEC mocht Weggelaar bijvoorbeeld der tig meter met de bal aan de voet lopen zonder dat hem dat belet werd door Nijholt. Toen Nijholt omgekeerd aan de andere kant even door dreigde te gaan, werd hij door Weggelaar onderuit geschopt. Ik pleit er niet voor om elke tegen stander maar meteen neer te sabe len, maar we moeten wel meedo genlozer worden. Iedereen doet dat. We hoeven niet elke keer ons been terug te trekken". EINDHOVEN (ANP) - Dries van Wijhe inmiddels de veertig gepas seerd, heeft zaterdag zijn ploeg maat Henri Ruitenberg afgelost als winnaar van het marathongebeu- ren. 'Dolle' Dries zette zaterdag in de uurswedstrijd voor de Licht stadtrofee in Eindhoven tweemaal aan. De eerste poging - na tien mi nuten reeds- mislukte. De tweede - in de 43ste minuut - had meer suc ces. Van Wijhe ontsnapte toen uit een sterke kopgroep van 23 man, die een voorsprong van een ronde had genomen op het peloton. In een minuut of zes dubbelde hij zijn mede-aanvallers. Hij ging uiteinde lijk met een voorsprong van 600 meter op Emiel Hopman door de finish. Het kernploeglid, dat even als Frits Schalij gebruik had ge maakt van de mogelijkheid nog 'e'en marathon te rijden, zegevier de in de slotfase over Gerard Kiet- INZELL (SID/Rtr) - Gaetan Bou cher, de Olympisch kampioen op de 1000 en 1500 meter, is al vroeg in het seizoen in vorm. De Canadese sprintwereldkampioen knalde bij jubileumwedstrijden op de kunst ijsbaan van Inzeil naar een formi dabele tijd op de 1000 meter: 1.15,22. De 26-jarige Boucher nam meer dan twee seconden afstand van de Japanner Hamaya (1.17,27). Op de 500 meter was de winst voor de Japanner Akira Kuroiwa, die twintig meter voor de finish on deruit ging en naar de internatio naal aansprekende score van 37,55 seconden gleed. De 1500 meter le verde een zege op voor de Frans man Hans van Helden. De oude Lauda valt uit MELBOURNE (RTR) - De Bra ziliaanse formule 1-coureur Ro berto Moreno heeft zondag zijn tweede achtereenvolgende Au stralische Grand Prix-zege be haald op het circuit van Calder Park in de buurt van Melbour ne. Moreno was de voormalige Finse wereldkampioen Keke Rosberg en de Italiaan Andrea de Cesaris te snel af. Regerend wereldkampioen Niki Lauda viel uit. De Oostenrijker raakte halverwege de wedstrijd be trokken bij een botsing. veld, Jos Pronk, Henri Ruitenberg en Co Giling. Henri Ruitenberg heeft na vier wedstrijden de leiding in het klas sement om de KNSB cup. De uitslag: 1. Dries van Wijhe (Oosterwold) op één ronde: 2. Emiel Hopman ('t Zand) 3. Gerard Rietveld (Ouderkerk) 4. Jos Pronk (Oostgraftdijk) 5. Henri Ruitenberg (Oldenbroek) 6. Co Giling (Warmenhuizen) Op twee ronden: 7. Henk Portengen (Nederhorst den Berg) 8. Dirk Maarssen (Ryssenhout) 9. Wim Vos (Cockengen) 10. Rein Jonker (Witgaard) Stand na vier wedstrijden: 1. Ruitenberg 59.2 pnt 2. Hopman 58 3. Pronk 51 4. Boon 41 5. Giling 40 kampioen uit Nederland versloeg in een tweegevecht de Zweed Gus- tafson met minimaal verschil: 2.00,02 om 2.00,16. In de omlijsten de veteranenwedstrijd liet oud Olympisch kampioen Erhard Kei ler nog iets van zijn vroegere klasse zien. De 40-jarige tandarts kwam op de 500 meter tot de tijd van 40,99 seconden. Baanrecord Kernploeglid Yvonne van Gen- nip heeft zondag tijdens testwed strijden van de selectie in Haarlem het baanrecord op de 1500 meter scherper gesteld. Van Gennip leg de de schaatsmijl af in 2.13,4. Op de 500 meter was de studente medicij nen ook al de snelste geweest: 43,7. Op de 3000 meter verbeterde Ma rieke Stam het baanrecord en bracht het op 4.47.2. Grietje Mulder kwam heel dicht in de buurt met 4.47,4. Yvonne van Gennip startte niet op de laatste afstand Zwemrecord Staveren VRIEZENVEEN (ANP) - Olym pisch kampioene op de 100 meter schoolslag Petra van Staveren heeft zaterdag het nationale record in 25-meterbaden op de dubbele af stand verbeterd. De zwemster van De Steur (Kampen) maakte in Vriezenveen een tijd van 2 minu ten 33,6 seconden. Daarmee bleef zij vier-tiende van een seconde on der de vorige nationale toptijd uit het kleine bad, die sinds 4 maart van dit jaar (Wormerveer) op naam stond van Ria Willemse. Pragt derde in cross WESTERSCHOUWEN (ANP) - Si mon Blom heerft zaterdag de Mos selloop bij Westerschouwen, een cross met veel mul zand in het par koers, gewonnen. De atleet van Delta Sport uit Zierikzee liep de negen kilometer in 30 minuten 29,4 seconden. Aan de streep had hij minder dan vijftig meter voor sprong op Huub Pragt. De Leide- naar Pragt, lid van V en LTC Den Haag, werd derde. Piket delft het onderspit EINDHOVEN (ANP) - De halve fi nales van de strijd om het Neder lands schaakkampioenschap zijn zaterdag in Eindhoven begonnen. De 32 spelers werken in twee groe pen zeven ronden af volgens Zwit sers systeem. Uit iedere groep plaatsen in ieder geval de num mers een en twee zich voor de fina le van de strijd om de Nederlandse titel, die in mei te Hilversum zal worden gehouden. De uitslagen van de wedstrijden uit de eerste ronde, die zaterdag werden gespeeld, zijn: Groep A Blees (Amsterdam) - Schenning (Bladel) afgebroken, Van Gils (Maastricht) - Boersma (Groningen) 0-1, Wind (Den Haag) - Piket (Leider dorp) 1-0, Van der Veen (Ommen) - Groo- ten (Uden) 0-1, Brouwer (Groningen) Van Scheltinga (Castricum) 1/2 - 1/2, Timmerman (Capelle a/d IJssel) - Peelen (Amsterdam) afgebroken, Welling (Eindhoven) - Kohier (Amsterdam) afgebroken, Goldstern (Amsterdam) - Van Dop (Delft) 1/2 - 1/2. Groep B Van der Vliet (Den Haag) - Hen- seler (Wassenaar) 1/2 - 1/2, Nijboer (Nijmegen) - Van de Poel (Huizen) 1-0, Lont (Drachten) - De Boer (Am sterdam) 0-1, Bosboom (Zaandam) - Kremer (Amsterdam) 1-0, Gelpke (Leiden) - Van de Oude- weetering (Apeldoorn) 1-0, Douven (Eindhoven) - Bieren broodspot (Beverwijk) 1/2 - 1/2, Pieterse (Amsterdam) - Bartels (Zeist) 1/2 - 1/2, Van Voorthuijsen (Den Bosch) - Vogel (Coevorden) afgebroken. VERKLARING DER TEKENS Beurs Amsterdam achtergestelde lening AANDELEN binnenland doorlopend 158.00 155.50 140.40 136.20 134.50 134.60 161.00 181.00 277.00 274.00 135.00 136.00 225.00 224.8C 262.00 398.00 126.50 9250.00 8810.00 119.50 368.00 202.00 schuttersv wyk hering 177.00 buitenland asas 195.00 4460.00 1130.00 beleggingsinst. 1210.00 1190.00 172.00 172.00 OBLIGATIES staatsleningen nl 12% 81-91 134.20 nl7%8 101.21 bng bg 111/4 82-07 121.' bg 10% 82-07 118! bg 10 80-88 105.1 bg 9'/% 82-07 111.; bg 9 83-08 108 bg 8^8411-09 106.C bedrijfsleven fHOVza 2-90 105.00 107^00 abn 8% 84-04 abn 8V2 79 abn 8Vt> 84/91 abn 8% 84-92 amro 11 80-00a amro 10% 82a amro 10 82-89 anvo 9'/4 83a amro 8% 84 amro 8% 84a amro 8% 83a bmh9'^&i<8 bmh 8'£ 84-94 bmh 81/4 84-94 107.70 102.90 101.30 10580 105.20 105.00 php 8% 83-93 105.20 105.20 pandbrieven fgh 11 81-88 106.00 B fgh 9 78-86 102.10 <gh 9 83-92 104.20 fgh 7% 77-8-5 100 05 >h 8% 84 106 40 wuh 9 76-85 101.05 wuh 8% 78-87 102.00 wuh 8Vt 82-89 102.00 wuh 8 Vz 84-92 10240 eib 7% 84-99 100.00 101.90 102.20 10800 indices e.d. Indices (a.n.p.-c.b.s) Algemeen 177.3 obl.lndex/eff.rend.(c.b.s.) Pandbrieven 7.62 GOUD EN ZILVER Goud onbewerkt: 36830-37330. Zilver onbewerkt: 785-855. Beursoverzicht Damrak uiterst flauw De Amsterdamse effectenbeurs is de nieuwe week begonnen met een uiterst zwakke stemming. Na een moeizaam begin van de han del liepen de noteringen in alle beurssectoren snel terug, waarbij forse klappen werden opgelopen. De aanhoudend tegenvallende ontwikkeling op de Amerikaanse beurs stemt de beurs niet bepaald optimistisch en hier en daar lijken zelfs paniekverkopen de kop op te Koninklijke Olie verloor vanoch- gulden e twee gulden afstaan. Bij de banken was de ABN danig uit de gratie en de koers zakte dan ook met f 6,50. Ook de verzeke raars en de hypotheekbanken kre gen het zwaar te verduren en in de hoek van de voedingsfondsen was het al niet veel beter Op de obligatiemarkt waren de eer ste prijzen vrijwel gelijk aan die van vrijdagmiddag. De beurs v dat de staat woensdag een lening zal aankondigen, i volgende week dinsdag zc nen worden ingeschreven

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 21