Glitter trekt veel bekijks Van Spanje gaat vooruit India niet naar Karachi Veglo vaster op laatste plaats Oostbloklanden schoppen herrie Lendl zes ton rijker Na ruime nederlaag tegen Vlietwijk 3 Nederlandse bowlsters weer Europees kampioen EK ritmische gymnastiek Groenendaal excelleert Marathon van Tokio voor Katrin Dörre Weinig succes in EC handbal Blitz strikt vier toppers MAANDAG 19 NOVEMBER 1984 SPORT 'PAGINA 19 LJUBLJANA (ANP/DPA/Tan- jug) - Henk van Spanje zal hoogst waarschijnlijk begin januari zijn entree op de Europese ranglijst maken. De Veenendaler mag zich na zijn uitstekende presta ties op de Open Joegoslavische kampioenschappen tot de top- dertig van Europa rekenen. Vooral zijn overwinningen op de geroutineerde Joegoslaaf Stipan- cic in de tweede en de Zweed Ulf Carlsson in de vierde ronde vormden de onweerlegbare be wijzen van zijn vooruitgang. Het groeiproces kwam vooral tot stand in het buitenland. Na een jaar competitie in Engeland volgt de jongste Van Spanje mo menteel de ontwikkelingen in Zweden op de voet door zijn per manente huisvesting op het ta- feltennis-internaat in Falken- berg. Die leerschool en de trai ningen met de Zweedse topspe- lers wierpen in Ljubljana hun nut af. De nationale kampioen reikte in het zeer sterk bezette toernooi in Ljubljana tot de laat ste acht. In de kwartfinales sneu velde hij na harde strijd tegen de nummer drie op de Europese ranglijst, Jan-Ove Waldner. De kleine, rossige Zweed, die in de Westduitse competitie voor Saar- brücken speelt, veroverde de eerste twee games zonder aan wijsbare moeite (21-16,21-14). In de derde liet Waldner de concen tratie wat varen. Dat kwam hem zuur te staan. Niet alleen kostte hem dat de game (20-22), maar ook de vierde moest hij inleveren (16-21). In de vijfde en beslissen de game ging Waldner zeer voortvarend te werk, 21-11. Waldner werd in de halve fina les in vijf games uitgeschakeld door zijn landgenoot Jörgen Persson. De 18-jarige Zweed, die in de openingsronde de Chinese koploper op de wereldranglijst Cai Zhenhua afvoerde, had daar na in de eindstrijd geen verweer tegen de Chinese nummer twee Jiang Jialiang (0-3). De Chinezen wonnen overigens zes van de ze ven titels. Traditiegetrouw gaven de Chi nezen één titel cadeau. In Rotter dam was dat in het dames enkel spel, waarin Ni Xialian zich in de halve finales liet inpakken door de Tsjechische Hrachova, zodat Vriesekoop het toernooi kon winnen. In Italië was dat in het herendubbel. In Ljubljana op nieuw in het dames enkel, omdat Branka Batinic de voornaamste en opvallendste Joegoslavische was die tot de finale reikte. De aalvlugge Batinic, die bij de laat ste vier Europees kampioene Po- pova met 21-19 in de vijfde game had verslagen, pakte het ge schenk van Xi Baoxiang met bei de handen aan. Ook de landenwedstrijd werd later een prooi voor de Chinezen. KARACHI (GPD) - India zal niet deelnemen aan het hockey- toernooi om de Champions Trop hy, dat van 7 tot en met 14 de cember in de Pakistaanse hoofd stad Karachi wordt afgewerkt. Spanje, dat tijdens de Olympi sche Spelen in Los Angeles op de achtste plaats eindigde, neemt de vrijgekomen plaats in. India is het tweede land, dat af valt. Eerder liet West-Duitsland weten niet te kunnen komen in verband met zaalhockeyver- plichtingen. Als vervanger werd de nummer zeven van L.A.. Nieuw Zeeland, uitgenodigd. De afzegging van India houdt verband met de politieke onrust in eigen land na de dood van pre mier Indira Gandhi, waarvoor zoals bekend Sikhs verantwoor delijk waren, en de gespannen verhouding tussen India en Pa kistan. Aangezien een groot aan tal spelers van de nationale ploeg tot de bevolkingsgroep van de Sikhs behoort, heeft de Indiase hockeybond besloten van deel name af te zien. Woensdag zal aan de hand van een medisch advies worden be sloten of Rick Volkers fit genoeg is met het Nederlands hockey team naar Karachi af te reizen. De Kampong-speler heeft zoveel last van een kuitblessure, dat hij mogelijk alsnog zal moeten afha ken. Volkers was gisteren een volledige wedstrijd van de partij tegen Klein Zwitserland, maar eigenlijk had hij rust moeten houden. De jeugdige internatio nal liet het clubbelang echter prevaleren. Mocht Volkers van de trip naar Pakistan moeten afe- zien, dan is Hidde Kruize de be langrijkste kandidaat om diens plaats in te nemen. Aanvankelijk had Kruize voor het Nederlands team bedankt, omdat hij vanwe ge zijn studie de voorbereiding op de Champons Trophy niet kon meemaken. Mede gelet op de vorm, die hij gistermiddag in de wedstrijd tegen Kampong de monstreerde, wil het technisch drietal, Van Heumen, Bellaart en Koppelaar, de KZ-speler toch graag meenemen. LEIDEN - Halverwege de compe titie bevinden de badmintonteams uit Leiden en omgeving zich in doorgaans veilige positie. Alleen Veglo 1 zal het zwaar krijgen om zich in de derde klasse te handha ven. Met een 8-0 nederlaag tegen Vlietwijk 3 werd de Leidse ploeg gisteren steviger op de laatste plaats gedrukt. vierde de Swift-renner maar liefst tot tweemaal toe. Eddie Kouiss eiste in beide gevallen de tweede plaats voor zich op. Zaterdag plaatste René Guyt tijdens de koers in Sint Mi chielsgestel op het juiste mo ment zijn demarrage. Met een achtervolgende groep van vijf in aantocht liet de Wassenaar- der zijn medevluchters achter zich, om al snel van een veilge voorsprong te zijn verzekerd. Achter hem ontsnapte Eddie Kouiss eveneens aan zijn bela gers om uiteindelijk op 40 se conden van Guyt als tweede te finishen. Gisteren reden beide kemphanen een gecombineer de nieuwelingen/junnioren rit in Zaltbommel. Ditmaal klopte Guyt rivaal Kouiss in de spurt. klasse had gisteren geen moeite met het Alphense Flair. Met drie zeges leidden Dick Oostergo en Irene de Vrind de Voorschotense club naar een 8-3 zege. Twee deklasser Lisse, dat in afdeling 3 acteert, had zich een betere eerste competitiehelft voorgesteld maar heeft achteraf gezien toch geen re den tot klagen. Ondanks blessures en andere verwikkelingen is de schade tot nog toe beperkt geble ven. Gisteren werd ook de partij te gen ABCA 1 in wint (5-3) omgezet. Vlietwijk 2, tot gisteren samen met Velsen leider in afdeling 4, incas seerde een geduchte tegenvaller te gen Slotermeer: 6-2 verlies. Cor van Duyn raakte zijn ongeslagen status kwijt. Leiden 1 (derde klasse, afdeling 9) greep bijna de volle winst tegen koploper Sio 2. Bij een 4-3 voor sprong (Guus de Vogel had toen Glen Hogendorp al van zijn onge slagen status ontdaan) miste het damesdubbel Joyce Herklots en Dorie Koelemij de overwinning te gen Ong/Van Kuilenberg op het nippertje: 18-14, 7-15, 15-13. Nu werd het dus 4-4. Leiden, dat derde staat, krijgt in de tweede competi tiehelft alle mede-kandidaten voor een toppositie nog thuis. Lisse 2 moet zich in deze afdeling kunnen redden in de strijd tegen degrada tie. Wel werd gisteren met 6-2 van Eridos 2 verloren. Vlietwijk 3 (af deling 10) had zoals uit de reeds ge noemde 8-0 overwinning wel blijkt geen enkel probleem met Veglo 1. Leiden 2 (vierde klasse, afdeling 6) deed bij hekkesluiter Weesp wat het moest doen om in de race voor de titel te blijven: met 8-0 winnen. Voorlopig staan de Leidse reserves gedeeld tweede. Vlietwijk 4 kwam met een 5-3 nederlaag bij Delft 3 vandaan. In de hoofdklasse van het dis trict gaat Merenwiek halverwege de competitie ongeslagen aan de leiding. De Leidse ploeg heeft in middels vijf punten voorsprong op Aigus en Lisse 3. Uitslagen in deze klasse: Merenwiek 1-Eridos 4 6-2, Zigo 1-Hillegom 1 4-4, Steeds Voor uit 1-Saturnus 1 2-6 en Aigus 1-Lis- se 3 5-3. BRUSSEL (ANP) - Het Nederlandse damesteam heeft in Brussel de twee jaar geleden in Scheveningen veroverde Europese bow- lingtitel met succes verdedigd. Het Nederlandse vijftal Irene Gro- nert, Wilma Jansen, Farida Pasqual, Marja Kwak en Betty Vissers behaalde achttien punten uit elf games. Engeland werd met veer tien punten tweede, gevolgd door West-Duitsland met hetzelfde totaal, maar een minder gemiddelde. Individueel reikte Irene Gro- nert naar eenzame hoogte. De Rijswijkse bowlster haalde over elf games een gemiddelde pinfall van 204, een beter totaal zelfs dan de Franse nummer één bij de heren. Het Nederlandse herenteam kon in Brussel geen hoge klasse ring bewerkstelligen. De ploeg werd negende. Finland nam de Europese titel over van West-Duitsland. De uitslag is: Dames H*ren 1. Nederland 11 games - 18 punten Finland 15 - 22 2 Engeland 11-14 3 Zweden 15 - 18 3. West-Duitsland 11-14 3. Belgie 15 - 18 9. Nederland 15 14 ANTWERPEN (GPD) - Onbetekenende moralisten of jaloerse concurrenten. De critici van het even prestigieuze als geldverslindende Antwerpse ECC-tennistoernooi zijn vol gens de organisatoren ruwweg in deze twee categorieën onder te brengen. Immers, het bijna letterlijk veredelde demonstratie-evenement (denk aan de eretrofee: een witgouden en met diamanten bezaaid racket) waarbij het echt alleen maar om de in totaal 2,5 miljoen knikkers gaat, heeft zijn bestaansrecht inmiddels meer dan bewezen, zo redeneren de pleitbezorgers. En geef ze eens ongelijk. De derde editie van het European Cham pions' Championship leverde de aanwezigheid op spelers uit de top-17 in het wereld klassement, met daarbij nog de aantekening dat nummer John McEnroe zeker ook tot de deelne mers had behoord wanneer hij niet geschorst was geweest. Belangrij ker en effectiever echter is de enor me belangstelling die zowel pu bliek als pers voor de dikbetaalde „tenniscolleges" in de Belgische havenstad ten toon spreidt. Gisteren, na de simpel door Ivan Lendl voor de tweede keer gewon nen finale, bleek het totaal aantal kijkers bij het ECC-toernooi net boven de 110.000(112.162) uit te ko men - in 1982, het startjaar waren dat er 85.000 - waarmee het Mas- tersgebeuren in New York als grootste publiektrekker van het in- doorcircuit werd verdrongen. Bo vendien zorgden de ruim 160 offi cieel geaccrediteerde journalisten uit tien landen voor een nieuw re cord en zond de BRT een onge kend aantal uren (de afgelopen week ruim 25) al dan niet recht- liefst "tien "Greeks uit op televisie. Reden Met het laatste feit is meteen de voornaamste reden genoemd waar om in Nederland qua aanpak en fi nanciële omvang sowieso geen „Antwerpen" mogelijk is. „De rol van de tv die voor de noodzakelijke financiële inbreng moet zorgen is in Nederland te gelimiteerd, en op een andere manier valt zo'n enor me hoeveelheid geld nooit valt op te brengen", beseft Frank van den Wall Bake van het Hilversumse re clamebureau Trefpunt, dat o.a. nauw verbonden is met het Grand Prix-toernooi in Rotterdam en op het Melkhuisje. „Verder zijn de re gels ten aanzien van sponsoring op televisie in België veel soepeler, wat niet wil zeggen dat ik het daar mee eens ben. De Nederlandse be palingen vind ik te strak, maar bij de buren gaat men weer te ver". WENEN (ANP) - (SID/DPA) - De Bulgaarse Anelia Ralenkova en Galina Be- loglasowa uit de Sowjet-Unie hebben zaterdag in Wenen het Europees kampioenschap ritmische sportgymnastiek gedeeld. Ralenkova en Beloglasowa eindigden in de per soonlijke vierkamp met een gelijk puntenaantal: 39.85. Het resultaat van de gedeelde winst kwam pas tot stand na een scherp protest van de Sovjet-Unie over de score van Be loglasowa op het onderdeel lint. De tweevoudig wereld kampioene kreeg vijfhonderdste punt extra, goed voor het gedeelde goud. In 1980 moest Ralenkova het Europees kampioenschap al delen met Dalia Kutkaite uit de Sowjet- Unie. In de beslissende fase van de individuele titelstrijd werden de Europese kampioen schappen ernstig verstoord door persoonlijk ingrijpen van FIG-pre- sident Joeri Titov. Onder dreiging de competitie te zullen beëindigen dwong hij het technisch comité de 9.95 punt, die de Russische Galina Beloglasova had gekregen voor haar oefening met lint, te verhogen tot een tien waardoor zij de eerste plaats zou delen met de Bulgaarse Anelia Ralenkova. Deze uiterste wanhoopsdaad van de getergde Rus, die reeds drie dagen lang met lede ogen had moeten toezien dat alles wat Sovjet was systematisch laag werd gehouden in de jurering en waarbij voor het eerst de andere Oostblokstaten openlijk hun gram haalden over de ruggen van de drie Russische turnsters, wierp een smet op dit vierde Europese kam pioenschap. De onbeschaamde chantage bracht het technisch comité in gro te verlegenheid en zal zeker niet zonder gevolgen blijven. In het tu mult werden Anelia Ralenkova (Bul) en Galina Beloglazova (Sow) tesamen Europees titelhoudster en eindigde Diliana Gueorguieva (Bul) op de derde plaats. Net bui ten de prijzen viel de derde Bul gaarse Lili Ignatova die door alle toestanden onmogelijk de beno digde twee maximale scores kon en mocht halen. In de onderdeelfinales waren de Bulgaarsen oppermachtig met Anelia Ralenkova in de hoofdrol. Zij verzamelde drie maal goud en een maal brons. In de hoepelfinale werd zij gedeeld eerste met Ignato va en met de knotsen met Georgie- va. In de balfinale won zij alleen. Bij de finale van de groepen was het eveneens Bulgarije dat het goud weghaalde voor de Russin nen. Spanje werd derde voor de Bondsrepubliek Duitsland. De Ne derlandse ploeg eindigde op een goede zevende plaats. In het indivi duele klassement eindigde Maud van Helvoirt als beste Nederlandse op de 27ste plaats met 37.25 punt. Irma Borgsteede werd 39ste (36.50 punt) en Esther Hielckert 44ste met 36.30 punt. „Nee, zo'n ECC-toernooi is dan ook beslist niet mijn ideaal en wensdroom. Ik zie het als een te grote en te druk versierde kers boom. Voor de BRT, die geen cent te makken heeft, is het lekker goedkoop. Ze hoeft geen uitzen drechten te betalen, want de orga nisatie en de sponsors zijn allang blij met de uren die ze krijgen", al dus Van den Wall Bake, die on langs nog in samenwerking met de AVRO, TROS en Veronica (ATV) de exhibitiepartij tussen Noah en Sundström organiseerde. Hoewel dat sportverband tussen de nationale omroepen eventueel meer armslag zou bieden bij een evenement met een rijk gevulde prijzenpot en dus ook een aantrek kelijk deelnemersveld, ziet Van den Wall Bake voorlopig meer heil in „een topdamestoernooi, waar schijnlijk in die ATV-constellatie op het scherm gebracht. Meer wil ik er nog niet over kwijt. Ik weet dat er een markt voor is, ik ben er mee bezig en het zou me een enor me kick geven als het ook lukt. Want met veel sponsors en geld iets voor elkaar krijgen kan ieder een". Diamanten Hoe dan ook, mede door die overvloedige zendtijd - uiteinde lijk komen de beelden in meer dan 30 landen terecht - staan de gulle gevers letterlijk in de rij voor het ECC. Financieel zit het dus wel snor in Antwerpen, dat bovendien de belangrijke steun van de be roemde diamantwereld geniet. Dertien bedrijven hebben zelfs een uniek pronkstuk ter beschikking gesteld in de vorm van een witgou den racket dat uitbundig met hun kostbare handelswaar is bezet. Ivan Lendl, die gisteren ook nog een hoofdprijs van 200.000 dollar toucheerde, hoeft nu in twee jaar nog maar één keer te winnen om zich definitief eigenaar te mogen noemen van het voor anderhalf miljoen gulden verzekerde presti ge-object. Zolang zal het toernooi in elk ge val ook plaats vinden. Wat er intus sen gebeurt met het Sportpaleis, waar het ECC-toernooi werd ge houden, blijft uiterst onzeker. Er liggen al vergevorderde plannen om de door betonrot aangevreten bunker te vervangen door een hy permodern zogeheten Europees Creativiteitscentrum, dat dergelij ke ontwerpen in Parijs en Brussel moet doen verbleken. Met een ver bouwing zou rond de 45 miljoen gulden gemoeid zijn, maar Rijk, provincie en gemeente voelen daar vooralsnog niets voor. Een grotere bedreiging en op nog kortere termijn vormt echter Philippe Chatrier. De voorzitter van de Internationale Tennis Fede ratie (ITF) koestert een grote aver sie tegen het ECC-toernooi, dat functioneert op invitatiebasis (de SINT MICHIELSGESTEL - Reinier Groenendaal blijft mo menteel de Nederlandse cyclo- crosser met de beste vorm. In de zaterdag in zijn eigen woon plaats Sint Michielsgestel ver reden rit, voerde Groenendaal het veld vanaf de start aan. Hennie Stamsnijder naderde zijn rivaal aanvankelijk nog tot op een halve minuut, maar de oud-wereldkampioen diende uiteindelijk toch anderhalve minuut op de winnende Groe nendaal toe te geven. De Belg Johan Ghillebert finishte op bijna drie minuten als derde, met in zijn kielzog Wil Brou wers en Michel Groenendaal. Mathieu Hermans zegevierde gisteren tijdens een B-koers in Lochem. De landelijke wielerveldrit- ten voor de junioren lijken zich momenteel tot een tweestrijd tussen René Guyt en Eddie Kouiss toe te spitsen. Na de aanvankelijke suprematie van Katwijker Kouiss, is het nu de beurt aan ex-Katwijker Guyt om zijn visitekaartje af te ge ven. Vorige week won René Guyt al in Doetinchem, tijdens het voorbije weekeinde zege TOKIO (RTR) - De Oostduitse top atlete Katrin Dörre heeft gistren de internationale damesmarathon van Tokio gewonnen, haar derde zege in evenzovele wedstrijden dit jaar. Ze liep de 42,195 kilometer in 2 uur 33 minuten en 23 seconden. De 23- jarige Dörre nam na dertig kilome ter de kop en schudde in de slotfa se haar enig overgebleven concur rente Eriko Asai af. De kleine 25- jarige Japanse atlete eindigde als tweede met een achterstand van ongeveer honderd meter. Een an dere Oostduitse, Birgit Weinhold, kwam als derde over de eindstreep in 2.35.17, een minuut later gevolgd door de Britse Julie Berleycorn. Aan de marathon van Tokio werd deelgenomen door 87 atletes. AMSTERDAM/GELEEN (ANP) - Niloc zal de kwartfinales van het toernooi om de Europese zaal handbalbeker niet bereiken. De landskampioen bij de vrouwen verloor gisteren in Amsterdam de eerste wedstrijd in de tweede ron de tegen VIF Dimitrov met 20-23. Ook bij rust kenden de Bulgaarsen een positieve marge van drie doel punten. Bij de mannen stelde titel houder Vlug en Lenig de voortzet ting van het Europese avontuur be paald niet zeker. V en L won met vier doelpunten verschil (24-20) van de Franse kampioen Stade Marseillais UC. Ivan Lendl zit voorlopig weer goed in z'n slappe was. Zes ton, voor een paar uurtjes tennissen... (foto)ANP) spelers mogen zelf weten of ze ko men) en niet door de federatie wordt erkend. De Fransman ziet „Antwerpen" bovendien als een geduchte concurrent voor het Su per Series Toernooi in het gloed nieuwe Parijse Bercy-sportpaleis volgend jaar november. De ECC-organisatoren Jacques Lierneux en Pierre Darmon („wij zijn zowat de enigen die niet met zwart geld werken") vinden de kri tiek van Chatrier, die hen „ver krachting van de tennisregels ver wijt", kant noch wal raken en ope nen onmiddellijk de tegenaanval. „Hij is tegen privé-initiatief omdat zijn macht op die manier aangetast wordt. Chartrier wil slechts zijn ei gen Roland Garros beschermen. Dat moet het enige grote toernooi op het Europese vasteland blijven. Alle reglementen die hij als ITF- voorzitter heeft uitgevaardigd, zijn op een zo groot mogelijk protectio nisme ingesteld. Als je binnen de structuur komt, zit je klem in zijn greep. Daarvan hebben wij geen last". Het is dan ook geen toeval dat het fenomeen demonstratie-toer nooi gouden tijden doormaakt. Het aantal groeit gestaag en dat zal, ge zien het ECC-succes, voorlopig ook wel zo blijven. Antwerpen staat wat hoeveelheid toeschou wers betreft nu zelfs op de vierde plaats van alle wereldtoernooien, achter Flushing Meadow, Wimble don en Roland Garros. Overigens, op de Europese indoorlijst neemt Rotterdam nog immer een tweede plaats in met 60.000 kijkers. Hunt Hoewel de spoeling aanvankelijk dunner leek te worden - dit jaar stonden er nog maar zeventig Grand Prix-toernooien op de agen da tegen 91 in '82 -, blijkt daar in de praktijk dus niets van terecht te komen. Komend seizoen immers mag ook de WCT, het paradepaard je van de Texaanse oliemiljardair Lamar Hunt, weer vijf Super Se ries-evenementen organiseren na een compromis met de Grand Prix. Bovendien tekende de tennisfede- ratie in februari een contract met de Amerikaanse biscuitfabriek Na bisco. In die overeenkomst ver plicht deze firma zich om met in gang van 1985 drie jaar lang in to taal 45 miljoen gulden beschikbaar te stellen. En dat terwijl de eerdere sponsor Volvo over een langere pe riode (vijf jaar) ongeveer dertig miljoen spendeerde. De uitdrukking „de broekriem aanhalen" gaat derhalve nog steeds niet op in professionele ten- niskringen. VOORSCHOTEN - Blitz heeft een flinke slag geslagen door vier Eu ropese basketbal subtoppers naar Voorschoten te lokken voor het traditionele kersttoernooi. Na een onderbreking van een jaar zal El- mex weer present zijn op tweede kerstdag en bij Leiden voegen zich titelhouder Nashua Den Bosch, het Belgische Hellas Gent en Hapoel Tel Aviv. Beide laatste ploegen waren on langs nog in Nederland te zien in het kader van de Europa Cup. Gent schakelde daarin Den Helder uit, terwijl Hapoel TA met een uitblin kende Amerikaan Mercer een ein de maakte aan de illusies van Haaksbergen. Leiden en Tel Aviv komen later ook uit in de Haarlem se basketbalweek. VOETBAL - De Poolse interna tional Majewski heeft Legia War schau verruild voor Kaiserslau- tem. Met de ovefgang was het be drag van bijna 300.000 gulden ge moeid. Majewski zal waarschijnlijk na de winterstop zijn debuut in de Bundesliga maken.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 19