Tm Heilzame werking therapie John Huguenin UVS wordt op wenken bediend Weer dreun voor RCL Halve buit voor LFC, winst voor FC Iisse Gelijkspel bij Xerxes Oefenwinst Quick Boys MAANDAG 19 NOVEMBER 1934 SPORT PAGINA 15 AMSTERDAM - De voetbaltrai ner als psychiater. John Hugue nin speelde die rol vorige week vol overgave. Op sportpark Noord hield hij na de trainingen spreekuur, terwijl hij tussen de oefenbedrijven door een aantal Visites' aflegde. Zelfs tijdens en na het 'opwarm kwartiertje' voor het treffen met De Spartaan praatte de trainer van Rooden- burg voortdurend op zijn spelers in. Tot zijn grote vreugde consta teerde Huguenin vervolgens dat zijn als therapie bedoelde woor denstroom niet aan dovemanso ren waren gericht. Zijn 'patiën ten' beten op het veld van de koploper fel van zich af en pak ten volkomen verdiend een punt (1-1). Hoewel De Spartaan nogal for tuinlijk naast Roodenburg was gekomen, toonde Huguenin zich na afloop uiterst tevreden. "Er is heel wat afgeluld van de week en ik ben blij dat het niet voor niets is geweest. De jongens hebben vandaag aaangetoond dat zij mijn bedoelingen hebben begre pen. Het probleem is dat deze ploeg niet een hele wedstrijd fel en volledig geconcentreerd kan spelen. De afgelopen weken was vooral in het begin van de wed strijd lang niet iedereen bij de les. Vorige week tegen Zeebur- gia is dat fataal geworden omdat we binnen een kwartier met 2-0 achterstonden". Geprikkeld Huguenins' idividuele en groepstherapie was er dus vooral op gericht verantwoordelijk heidsgevoel te kweken bij zijn over het algemeen jonge spelers. Bovendien probeerde de Haagse oefenmeester het zelfvertrouwen op te krikken van met name Duncan Alberga, Hans Rosheu- vel en Fred Ouwerkerk. Huguenin verwijt zijn begaaf de middenvelder Alberga dat hij te weinig durft toont. Vorige week speelde Alberga, na een korte blessurepriode, een halve wedstrijd, nam eindelijk initia tieven en trok die goede lijn te gen De Spartaan door. Hans Ros- heuvel is volgens Huguenin bij Roodenburg tweede doelman omdat hij gevoelig is voor con centratieverlies. Maar de plaats vervanger van de langdurig ge blesseerde Sjaak Nievaart werd na zijn zwakke optreden tegen Zeeburgia door zijn trainer kei hard aangepakt. In de openingsfase van het duel met De Spartaan tikte een tot het uiterste geprikkelde Ros- heuvel tot grote opluchting van de Roodenburg-aanhang de door Frans Aussems van de rand van het strafschopgebied afgevuurde bal fraai over de lat. "Dat Hans zijn eerste bal goed heeft ver werkt, is o zo belangrijk", wisten de Leidenaars langs de lijn. En inderdaad, de 'momenten-kee per' groeide in de wedstrijd en zou zijn ploeger later in de strijd behoeden voor een onverdiende nederlaag. Op Fred Ouwerkerk had de persoonlijke behandeling van Huguenin daarentegen geen po sitieve uitwerking. De linker spits werkte weer als een Zeeuws trekpaard, maar zoals gebruikelijk was het rendement van zijn prijzenswaardige ge sjouw en gedraaf nagenoeg nihil. De lichtgewicht werd halverwe ge de tweede helft bedankt voor de bewezen diensten en kon plaats maken voor middenvelder Gé Tegelaar. Omdat het met de 'patient' Ouwerkerk al vele we ken 'pappen en nathouden' is, overweegt Huguenin hem een 'genezingsproces' in het tweede elftal voor te schrijven. De trai ner/psychiater liet daarom ook doorschemeren dat hij serieus overweegt om met twee spitsen (Ronald Jansen en Koos Siera) te gaan spelen. Vreugdedansje Behalve fel en geconcentreerd, speelde Roodenburg op het glad de en hobbelige veld in sport park De Eendracht bij vlagen ook goed voetbal. In opdracht van Huguenin werd afwisselend de lange trap gehanteerd en voor een verzorgde opbouw over veel schijven gekozen. Die laatste speelwijze haalde het tempo uit het tegenvallende spel van de koploper, die op het zware veld maar matig uit de voeten kwam. En de lange trap bracht een kwartier na rust Koos Siera in balbezit en bij het betreden van het Amsterdamse strafschopge bied duwde Dennis Babb hem van de bal, die door spelleider Burgers prompt op de stip werd gelegd en door Ronald Jansen achter de op het verkeerde been gezette Tom Thomas werd ge schoten. John Huguenin had zijn ele gante vreugdedansje nauwelijks beëindigd of hij ontstak in grote woede. Burgers gaf De Spartaan een hoekschop cadeau en Jan de Vries profiteerde onmiddellijk van het enige moment waarop er van verslapte concentratie in de Roodenburg-defensie sprake was. Van dichtbij en ongehin derd mocht de Amsterdammer bij de 'eerste paal' de op dat mo ment onverdiende gelijkmaker inkoppen. Roodenburg herstelde zich manmoedig en Duncan Alberga was een kwartier later zelfs dicht bij 1-2, maar na een knappe indi viduele actie liet hij de bal slechts voor het doel van de ver slagen Thomas zeilen. Aan de andere kant stopte Ros- heuvel venijnige inzetten van Arend Worst en de uitstekende libero Hans Bastiani. Maar ook bij de Leidse doelman verslapte de concentratie één moment. Na een zwakke uittrap kon de vrij staande Hennie Schep in stelling worden gebracht, maar die faal de volledig zodat zowel de aan de betere hand zijnde 'patiënt' Ros- heuvel, als 'zieleknijper' Hugue nin een nieuwe crisis bespaard bleef. JAAP VISSER LEIDEN - Vierdeklasser DSO heeft RCL een nieuwe dreun toe gediend door de Leiderdorpse za terdageersteklasser uit het be kertoernooi te kegen: 4-3. WSB, de ploeg van oud RCL-er Leo Holl, deed het heel wat beter en walste in deze tussenronde van het ama teur-bekertoernooi met 8-0 over de Haagse vierdeklasser SEV heen. VTL moest de op 20 oktober in ver band met onweer gestaakte wed strijd uit de tweede ronde tegen DSVP overspelen en verloor kans loos met 5-1. DSO - RCL 4-3 Nadat Dick van der Bijl (na een voorzet van Tijs Bruna en een inzet - van Peter Siera) namens RCL en Robert Termidi namens DSO voor een 1-1 tussenstand hadden ge zorgd, leken de gasten op weg naar een mentale opkikker. Erik van Doeselaar (beide keren op aange ven van Pierre van Gemerden), scoorde twee keer voor RCL dat veel sterker was, goed voetbalde en op weg leek naar een grote over winning. Op slag van rust kwam DSO evenwel terug in de wedstrijd toen Bart Altewischer een straf schop benutte (hands Marcel Bras- ker). Na de pauze sprong RCL zeer slordig met de kansen om en dat werd afgestraft door Glenn Sonne- ville, die eerst de gelijkmaker en vlak voor tijd op zeer fraaie wijze de belissende treffer voor zijn reke ning nam. DSVP - VTL 5-1 De Leidse zondagvierdeklasser leek op 20 oktober in Pijnacker op weg naar een regelrechte sensatie. Na een kwartier in de tweede helft leidde VTL door een fraaie treffer van Fred van Haarlem. Het barre (on)weer voorkwam dat de zater dagtweedeklasser, in de competi tie al zestig wedstrijden ongesla gen, onderuit ging. Allen plannen van trainer Mattie Kantebeen vielen in duigen toen doelman Aad van Meurs al vroeg in de wedstrijd onder een voorzet doorliep en het kopduel bij de tweede paal werd gewonnen door Erik Mulder (1-0). Nog voor de pauze liep DSVP naar 4-0 uit door treffers van Leon .Burcksen, Jan Willem Bloemen en René Wolterman. Diezelde Wolter- man zorgde na de pauze voor 5-0, waarna de thuisploeg stoom af blies en Osmen Ahmed de enige te- r Hans Zwaan (half zichtbaar achter Rob Gillissenkopt het vierde Rijnsburgse doelpunt 'binnen' gentreffer kon i WSB - SEV 8-0 De zondagderdeklasser WSB stuitte op weinig tegenstand van het Haagse SEV, dat zich geen en kele kans wist te scheppen. De ploeg uit Noordwijkerhout zeer na drukkelijk wel en na een 2-0 rust stand (doelpunten van Theo Dui venvoorde en Kees Nulkes), zorg den George Oostdam, Berend van der Linden, Kees Nulkes, Theo van Duivenvoorde en William van der Berg voor de 8-0-monsterzege. VOETBAL - Aris Saloniki, sedert drie weken de club van trainer Thijs Libregts, heeft op de zevende speeldag van de Griekse competi tie gelijk gespeeld. Tegen Doxa werd het 1-1. Aris bezet door dat resultaat de tiende plaats met 6 punten. Koploper is PAOK met 13 punten. RIJNSBURG - Na de uit schakeling van Valleivogels in de (uitgestelde) eerste ronde van het 'grote' KNVB-bekertoernooi, wreef Rijnsburgse Boys zich zaterdagmiddag in alle geledingen in de handen. Om twee redenen overi gens. De manier waarop de opponent uit Scherpenzeel met 4-1 aan de kant was ge zet, maar vooral waar dat toe leidde: een bezoek aan Eindhoven waar PSV, dat Elinkwijk uitschakelde, nu 'mag' worden bestreden. Het eerste vooral tot genoegen van trainer Arie Lagendijk, die de com petitie-toekomst na de vertoning tegen Vallei vogels zonnig tege moet kan zien en dat gegeven be langrijker vindt dan het 'PSV- avontuur'. Het tweede tot tevre denheid van de spelers, de aan hang en het bestuur. Maar wie zich zaterdagmiddag het meest verkneukelde met de ge dachte aan een bezoek aan de licht stad was de Rijnsburgse penning meester. Want de uitwedstrijd te gen de miljoenenformatie van trai ner Jan Reker kan een enorme fi nanciële injectie voor de clubkas betekenen, nu de betaalde voetbal club en de amateurvereniging uit Rijnsburg de recette mogen delen. Enerzijds is het voor de afdelings kampioen van vorig jaar jammer dat er 'op verplaatsing' moet wor den gespeeld; anderzijds betekent dat wel dat er mogelijk meer men sen komen omdat, en dat mag dui delijk zijn, het stadion van PSV meer bezoekers kan herbergen. "Financieel is het voor ons gunsti ger om uit te spelen", aldus secre taris Van Zuylen", en het is natuur lijk een hele leuke ervaring voor de jongens". De sommen die de reke naars hebben gemaakt, zullen de spelers vanzelfsprekend een zorg zijn: het is het avontuur dat trekt. Niets dan tevreden gezichten derhalve op Middelmors, waar ook zaterdag al een graantje uit de KNVB-ruif mocht worden meege pikt. In overleg het bestuur van Valleivogels werden de zitplaatsen op zeven en een halve gulden en de staanplaatsen op vijf gulden be paald. Dat weerhield nogal wat mensen ervan een bezoek te bren gen aan de bekerwedstrijd, gezien het feit dat er 'slechts' 850 betalen de bezoekers waren. "Enigszins begrijpelijk", vond secretaris Gerard van Zuylen. "Maar het was Valleivogels dat die prijzen om hoog wilde schroeven. Zij redeneerden zo van: 'daar ko men altijd veel mensen'. Die kwamen er nu dus niet, maar zij die het geld er wel voor wilden uittrekken werden getrakteerd op een van Rijnsburgse Boys-zijde zéér goed gespeelde wedstrijd. Al thans, in de eerste helft. Toen speelde de thuisclub beter dan het dit seizoen heeft gedaan. Het voet bal van Rijnsburgse Boys was in die periode te vergelijken met de manier waarop vorig seizoen de te genstanders aan de kant werden gezet. Maar het belangrijkste was wellicht dat de ploeg het goede spel ook in de score tot uitdruk king bracht. Bij de rust was de stand 4-0, waarna de Rijnsburgers gas terug namen en Valleivogels daarmee de gelegenheid boden één keer tegen te scoren. Met Huug Aandewiel aan de ba sis van de meeste aanvallen, 'liep' het bij RB zoals het in het zo suc cesvolle vorige jaar vaak 'liep'. Met spitsen die voor gevaar in het vij andelijke doelgebied zorgen (Rob LEIDEN - LFC miste gisteren de kans om op een gedeelde eerste plaats in de zondagder- deklasse A te komen. Winst was daartoe in het inhaalduel bij HW noodzakelijk, het bleef echter bij een 2-2 gelijkspel. FC Lisse boekte een 1-3 overwinning bij DOSR. HW - LFC 2-2 Tijdens de eerste helft had LFC weinig in te brengen tegen het' goede aanvalsspel van de Hagenaars. De buitenspelers waren een plaag voor de Leidse defensie, terwijl midvoor Frank Karremans vaak handig ruimte maakte voor zijn opkomende middenvelders. Met de diverse doelkansen wist HW zich in eerste in stantie nog niet veel raad, totdat goalie Peter van der Wal de bal na een vrije trap niet onder controle kon krijgen: 1-0. Sjaak Rietbergen leek vlak daarop via een snelle uitval gelijk te gaan maken. Rietbergen raakte echter bij zijn actie gebleseerd en miste daardoor de kracht om de goede kans te verzilveren. Verder spe len was voor hem bovendien onmogelijk. In de 30ste minuut rfam een HW-er de bal met de hand mee, om vervolgens ondanks een bot sing met Peter van der Wal de bal laconiek in het doel te deponeren. Onder luid Leids pro test was de 2-0 daarmee een feit. Na de hervat ting stelde LFC, voornamelijk dankzij de in breng van invaller Edwin Verhoog, orde op za ken. In de 65ste minuut speelde Verhoog zijn bewaker uit en prikte de bal in het net: 2-1. Tien minuter later schoot Verhoog de 2-2 bin nen. Via Bles Zuma en Edwin Verhoog kwam LFC daarna nog dichtbij de zege. DOSR - FC LISSE 1-3 Op het gladde veld leek DOSR voor de rust, via vlot combinatiespel, korte metten te ma ken met zijn Lisser-opponent. De Veners wist zich met de talrijke kansen echter geen raad. Erwin Loos kwam nog het dichtst in de buurt van een goal, maar hij vond keeper Mark van Berkel en de lat op zijn weg. Tegen de rust kwam Lisse meer in de wedstrijd. Wim Bouc- kaert prikte daarbij in de 40ste minuut de bal vanuit de rebound in het doel: 0-1. De tweede helft gaf een herboren FC Lisse te zien. De voorhoede, met Wim Bouckaert en Ron Mes man als uitblinkers, kwam plots tot gevaarlij ke combinaties. Uit één daarvan tekende Ruud van der Voort na tien minuten voor 0-2. Vijf minuten later nam Wim Boekaar op aan geven van Peter van Ruiten de 0-3 voor zijn rekening. Kort daarop kwam DOSR via een afstandsschot van Pim van der Meer tot 1-3 terug. Verder lieten de Lissenaren het niet ko men. De uitgevallen Ger van Emmerik van DOSR belandde met een gescheurde knie band in het ziekenhuis. Gillissen en in mindere mate Hans Zwaan); met vleugelverdedigers (Toet en De Kroon) die regelmatig de aanvalslinie steunden, zoals ook de middenvelders dat deden; met een 'corrector' in de persoon van Fred Arroyo (bij afwezigheid van Toon Houtekamer) die hier en daar gaatjes stopte, maar ook met sobe re verdedigers (Wim Driebergen) die geen enkel risico namen. Kortom, RB speelde bijkans pro fessioneel, straalde in alle linies kracht en zelfvertrouwen uit. De goals vielen dan ook vanzelf. Op aangeven van Martin Toet scoorde Rob Gillissen na zes minu ten 1-0, na een combinatie Aande- wiel/Jan Hogewoning werkte Wim Thomassen veertien minuten later zelf de bal in het doel, Hans Zwaan strafte in de 35ste minuut een fout van doelman Blauwendraad af na een kopbal van Gillissen en dezelf de Zwaan kopte op aangeven van Toet op slag van rust de 4-0 in. De enige gevaarlijke situatie die zich voor het doel van RB afspeel de werd veroorzaakt door...Martin Toet, die de bal na een voorzet kei hard vlak langs het doel van Cees Star werkte. Het zegt genoeg, zo niet alles, over de tegenstand van Valleivogels in dat eerste part. Er dient onmiddelijk aan toegevoegd te worden dat die ploeg wel dege lijk positief was ingesteld, vier ba siskrachten miste en ondanks het dikke verlies de induk achterliet te kunnen voetballen. Tegen het RB zoals dat in de eerste helft (waarin Paul van der Blom en Hans van der Ham beiden al in de eerste minuut een gele kaart van arbiter Floors kregen voorgehouden) speelde was echter weinig kruit gewassen. Maar daar kwam na de pauze verandering in. Aandewiel was niet hieer de spelbepaler van voor de rust, Paul van der Blom zoch zijn heil te vaak in uitzichtloze soli en aan de rechterkant zag Jan Ho gewoning de opkomende Toet te vaak over het hoofd. Er kwamen nog wel kansen, maar Hans Zwaan (die nog werd vervangen door Mar cel van der Blom) en Paul van der Blom toonden niet de scherpte, die Harry Valkenburg in de 57ste mi nuut wel bezat: 4-1. Die tegentreffer deed niets af aan de goede stemming op Middel- mors. In alle geledingen, maar vooral niet bij de penningmeester. FRED SEGAAR ROTTERDAM - Sommige arbiters gedragen zich als ijdeltuiten. In plaats van het onopvallend leiden van een wedstrijd, wekken' ze de indruk zich belangrijker te voelen dan de spelers op het veld. Scheidsrechter Oomkes uit Portu- gaal, gisteren aangewezen als leids man bij Xerxes-UVS (1-1), heeft deze irritante eigenschap. Vorig seizoen ondervond de Leidse voet balploeg dat op pijnlijke wijze in het thuisduel met VELO, toen na een hoogst vreemd gefloten duel om duistere redenen een vrije trap in de Leidse 'zestienmeter' werd toegekend, wat uiteindelijk de ge lijkmaker en puntverlies tot gevolg had. Gisteren in Rotterdam was de ar bitrage van Oomkes wederom aan leiding tot een Leidse spraakwater val, onstaan na het wegzenden van Cock van Weerlee in de 87ste mi nuut van de wedstrijd. Diens tegen een medespeler gerichte opmer king: "Hij flikt ons hetzelfde als toen tegen VELO", na het toeken nen van een vrije trap aan Xerxes, kon Oomkes niet waarderen en hij schreef de Leidse voetballer een verplichte gang naar de kleedka- "Spelers mogen van mij veel pra ten, maar Van Weerlee ging te ver", verduidelijkte de 'vredesrechter' zijn beslissing. "Hij liet door die opmerking blijken aan mijn inte griteit te twijfeleri. Dat pik ik niet". Natuurlijk was Van Weerlee fout om een oude koe op het droge te tillen, maar de rode kaart van Oom kes was kinderachtig en duidelijk te zwaar bestraft. De beslissing wierp een smet op de niet goede, maar wel redelijk aantrekkelijke wedstrijd. In het kader van de in het afgelo pen weekeinde weer verwelkomde goedheiligman, dacht UVS er goed aan de doen een verlanglijstje voorafgaand aan de krachtmeting met de Rotterdamse opponent op te stellen. Een gelijkspel stond hoog en met stip genoteerd. Om dat resultaat op de gevreesde Xer- xes-grond te realiseren, was Ra- boen zelfs bereid van de gebruike lijke formule met drie spitsen (de formatie speelde 4-4-2) af te wijken. De oefenmeester mocht zijn ca deautje dus al vroeg uitpakken, want UVS kreeg immers waarvoor het naar de Maasstad was vertrok ken. Met het voortijdige vertrek van Cock van Weerlee was Raboen ui teraard minder gelukkig. Gezien zijn niet bepaald blanco straflijst kan de weer opgetrommelde Lei- denaar rekenen op een flinke schorsing. Catastrofale gevolgen behoeft de afwezigheid van de balvaardige middenvelder niet te hebben, nu Raboen, mede door de terugkeer van Leen de Goey, ruim in zijn spelers zit. De voetbaldo cent kon het zich gisteren permit teren de weer fitte Ton Kamphues op de bank te houden. Vreemd, ge zien Raboens uitspraak van -vorige week dat UVS "te weinig boefjes" in zijn midden heeft. Raboen weigerde evenwel ge bruik te maken van de bikkelaar Kamphues, die de beslissing van de UVS-trainer matig kon waarde ren. "Ik begrijp er helemaal niets van. Vrijdag vroeg hij nog of ik fit was. Ik heb daarop bevestigend geantwoord. Op de dag van de wedstrijd krijg ik te horen dat ik er naast sta. Dat is niet leuk. Raboen wilde mij nog een minuut voor tijd laten invallen. Dat heb ik gewei gerd, dat vind ik een vernedering. Maar dit geval staat niet alleen. Het plezier in voetballen heb ik de laat ste tijd door allerlei zaken volledig verloren. Ik heb geen zin om de vuile was buiten te hangen, maar er gebeuren bij UVS rare dingen", was Kamphues geëmotioneerd door zijn reservebeurt. Na de verwikkelingen rondom Bert Jansen, wordt Raboen nu ge confronteerd met een tweede pro bleemgeval. De naam van de Haag se oefenmeester komt de laatste tijd overigens veelvuldig over de lippen in de Kikkerpolder. "Ik hoor die geruchten ook", wist voorzitter Bart van Leeuwen. "Ra boen zou tussentijds de laan wor den uitgestuurd en nog meer van die praatjes. Natuurlijk, er zijn wat probleempjes geweest, maar dat gebeurt bij elke vereniging. De re latie UVS en Melbi Raboen blijft gewoon bestaan. En wat ons be treft ook volgend jaar, tenminste, als de partijen gebruik maken van de optie voor het seizoen '85-'86". Vooralsnog heeft de Hagenaar te maken met de problematiek van vandaag. De trainer zag de gisteren gewijzigde taktiek vruchten afwer pen, al zal de slecht gespeelde eer ste helft Raboen niet zijn ontgaan. Zelden verscheen UVS in die pe riode in het vijandelijke gebied omdat het elftal categorisch wei gerde de tweemansvoorhoede, Sam Erades en Hans de Kruys, te assisteren. Gezien de samenstel ling van het middenrif, Cock van Weerlee-Leen de Goey-Hennie Koet en Hans van Leeuwen, begrij pelijk. De vier spelers zijn geen 'diepgaanders', hebben liever een balletje in de voet, in plaats van het conditie vretende loopwerk naar het vijandelijke doel. Routiniers De zaken werden in de tweede helft beter door de Leidse ploeg aangepakt. Geïnspireerd door de routiniers Bert Jansen en Leen de Goey verscheen UVS vaker in het vijandelijke doelgebied. Dat ging evenwel ten koste van de organisa tie achterin. De Rotterdammers weigerden de'op een presenteer blaadje aangedragen kansen te ver zilveren. Dan deed Hans de Kruys het in de 59ste minuut beter, door een door Mario Faber voorgegege- ven bal in het door Peter Brunings (ex-Feyenoord, per 1 december naar FC Utrecht) verdedigde doel te schieten. Faber zelf, in het veld gekomen voor Sam Erades, had de strijd vijf minuten later in Leids voordeel kunnen beslissen, maar de spits verkwanselde het goede voorberei dende werk van Hans van Leeu wen. Een dure misser, naar 120 se conden later bleek, toen Martin de Waard koppend profiteerde van een grove dekkingsfout in de UVS- verdediging. Die even later nog eens in de fout sprong, maar nu stond de lat een tweede Rotter damse treffer in de weg. Aanvoer der Jansen zag het gevaar tijdig in en verordonneerde een straffere Leidse dekking. Het gewilde punt werd daarmee in veilige haven ge loodst. Cock van Weerlee was door arbi ter Oomkes evenwel een andere richting opgestuurd. ROB ONDERWATER KATWIJK - Quick Boys bleef za terdagmiddag ook in de vriend schappelijke wedstrijd tegen Mar ken aan de winnende hand. De ver rassende koploper uit de eerste klasse B werd met 3-1 verslagen. Bij rust had de formatie van trainer Van Vianen een 2-0 voorsprong. Kees Varkevisser en Johan Jonker waren de doelpuntenmakers. Mar tin van der Plas maakte er na rust 3-0 van, Dick Groot redde de eer voor de bezoekers. Bij Quick Boys vierde Teun van der Plas in het laatste half uur zijn rentree.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 15