'Zo kan het echt niet langer meer Toch feest voor Noordwijk Hongarije vrijwel zeker van 'Mexico'' Niet naar India LEIDSCH DAGBLAD Feyenoord schakelt zichzelf uit Van Poelgeest bedankt ook voor Oranje basketbalteam 'De schuld ligt bij de vermoorde' Kromme gaat bijtekenen Ondanks dikke nederlaag bij MW PSV-RB vastgesteld op 12 januari MAANDAG 19 NOVEMBER 1984 PAGINA 13 5D T LIMASSOL (Rtr) - Hongarije is een behoorlijk eind op weg naar de eindronde van het WK voetbal 1986 in Mexico. In Limassol boekte het Hongaarse elftal zaterdag zijn derde overwinning in groep 5 van de Europese voorronde. Het natio nale team van Cyprus werd met 2-1 verslagen. Bij rust leidden de Cy prioten nog. Nyilasi zorgde kort voor tijd voor de winnende treffer van de Magya- ren, die eerder al de thuiswedstrijd tegen Oostenrijk (3-1) en het uit- duel tegen Nederland (2-1) in winst omzetten. Na drie van ae zes kwali ficatieduels, in anderhalve maand tijd, lijkt Hongarije met een score van honderd procent verzekerd van de eerste plaats in groep 5 en de daaraan verbonden directe plaatsing voor de eindronde om het wereldkampioenschap. Het Nederlands elftal bezet na de nederlagen tegen Hongarije en Oostenrijk de laatste positie in de poule. Cyprus is net als Oranje puntloos na twee wedstrijden, maar heeft één doelpunt meer ge maakt dan de vice-wereldkam- pioen van 1974 en 1978, die op 23 december de uitwedstrijd op Cy prus speelt. Het beslissende doelpunt van de in Oostenrijkse dienst voetballende Tibor Nyilasi kwam tot stand in het spitsuur, dat in de slotfase in het strafschopgebied van Cyprus was ontstaan. Nyilasi mikte temid den van vele mede- en tegenstan ders raak. Hongarije domineerde de begin fase van de wedstrijd in Limassol, maar werd toch op achterstand ge zet. Costas Photi scoorde in de 27s- te minuut. Middenvoor George Sa- vides had Cyprus vlak voor rust op een beslissende voorsprong kun nen zetten. Vrij voor de Hongaarse doelman Andrusch kopte hij de bal voorlangs. Meteen des zijn Roth ai in de 49ste minuut de Hon- rust betreurde Savi- nog meer, toen gaarse gelijkmaker verzorgde. Roth schoot raak na een doelwor- steling. Nyilasi deed hem dat twee minuten voor tijd na, waardoor Hongarije de riante uitzichten op een reis naar Mecico heeft behou den. De stand in groep 5: 1. Hongarije 3 2. Oostenrijk 3 3. Cyprus 2 4. Nederland 2 6 (7-3) 4 (4-4) 0 (2-4) 0 (1-3) ROTTERDAM (GPD) - Vlak voor de najaarsklassieker tegen Ajax heeft Feyenoord zichzelf in een uiterst kwetsbare positie ge bracht. Door zich op gênant sim pele wijze uit het bekertoernooi te laten kegelen door Excelsior (1-2, maar het had net zo goed 1-4 kunnen zijn), hebben de Rotter damse voetbalarbeiders de aan staande prestigeslag nog belang rijker gemaakt dan die gewoon lijk al is. Na de wanprestatie van gisteren kan alleen de winst op de aartsrivaal het seizoen op kor te termijn nog redden voor de re gerende kampioen, die bij het te genovergestelde resultaat voor lopig óók niet meer meetelt in de competitie. Wat dat laatste voor gevolgen zal hebben voor de onderlinge sfeer en voor de publieke belang stelling en daarmee de begro ting, laat zich niet moeilijk ra den. De cupderby van de Maas stad trok gisteren slechts 7640 kijkers en de stemming zakte net als het voetbal al tot ver beneden het nulpunt. „Zo kan het niet langer", mokte Ab Fafié nader hand. „Het pure verdedigen, wat het makkelijkste is van het voet bal, doen ze gewoon niet. Excel sior heeft het ons niet eens echt moeilijk gemaakt, we hebben het onszelf weer aangedaan. En dat kan niet, we zullen 'voetballend' meer moeten gaan doen". De 'tussenpaus' van Feye noord liet zich er niet exact over uit wat hij zich daarbij voorstelt. Ricardo Moniz, die op proef is in de Kuip, is „een aardige, zwieri ge voetballer, maar het zit er niet in dat we hem direct kunnen in zetten". Fafié denkt meer aan 'een jongen als Johan Steur, maar dat gaat weer ten koste van de kracht'. Duidelijk is wel dat veranderingen broodnodig zijn. ROTTERDAM (GPD) Feyenoord heeft geen toestemming van de KNVB gekregen om tussen kerst en nieuwjaar op uitnodiging twee wedstrijden in India te spelen. De Rotterdammers blijven verplicht in die periode deel te nemen aan het door de voetbal bond georganiseerde zaalvoetbaltoernooi voor profclubs. Aange zien de financiële vergoeding die men voor de twee duels in Delhi en Calcutta kan ontvangen (bij winst naar verluidt zo'n 175.000 gulden) in geen verhouding staat tot de verdiensten bij het zaal- voetbaltoernooi, legt Feyenoord zich niet bij het KNVB-standpunt neer. Men heeft de zaak inmiddels doorgespeeld aan de financiële adviseur. Op de najaarsvergadering van het betaalde voetbal op 26 novem ber wordt bekend of de KNVB de clubs volgens de reglementen verplicht kan stellen deel te nemen aan het indoorgebeuren. Een ruime meerderheid van de clubs keerde zich al eerder tijdens een bijeenkomst van hun belangenorganisatie FBO massaal tegen de ze verplichting. Alleen Ajax en AZ'67 stemden destijds voor het zaalvoetbalgebeuren Ook als Tahamata in januari speelgerechtigd is. Of zijn 'en tree' voldoende zal zijn om Feye noord weer mee te laten tellen? „Ik vraag het me af', bekende Fafié eerlijk. Het legt een zware druk op zijn formatie. Fafié zal deze week in elk geval heel wat af moeten pra ten om de bekerkater te verdrij ven en als dat lukt rest nog altijd de vraag of dit Feyenoord die druk aankan. Gezien het verloop van de wedstrijd tegen Excelsior moet het antwoord 'nee' luiden. Op verschillende fronten. „Die jon gens kunnen niet in een kleine ruimte voetballen, Feyenoord kan het spel niet maken", stipte Rob Jacobs als oefenmeester van de tegenstander aan. En Ab Fafié zelf voegde daar aan toe dat zijn ploeg vooral 'in mentaal opzicht' in gebreke was gebleven. „Waar de fouten liggen in ons voetbal is bekend. Dat wrijf ik ze ook niet aan. Wel dat er geen gretigheid was. We moeten het hebben van werken. Wordt dat niet gedaan, dan verliezen we óók van Excel- In elk opzicht zelfs. Qua spe lopvatting en qua tactiek troefde het kleine clubje van Wouden- stein de grote broer één helft lang genadeloos af. Ondanks het 'mindere' spelersmateriaal, bleek daarbij andermaal dat Ex celsior over meer mogelijkheden beschikt. Waar de Feyenoorders zonder uitzondering plaatsge bonden zijn, daar kon de partner weer doelmatig schuiven. Met Rutjes bijvoorbeeld, die nu weer als linkerspits begon en als voor stopper eindigde, maar ook met Van Til en Van Tour om het ge vaar Hoekstra/Gullit in te dam men. Dat lukte moeiteloos om dat niemand zich om de linker vleugel hoefde te bekommeren LEIDEN - Basketballer Ri chard van Poelgeest heeft na zijn ploeggenoten Emill Hagens, Randy Wiel en Jim van Dam eveneens bedankt voor het Nederlands team. Om studieredenen wil de Elmex-center zich niet in het Oranje hullen. Nadat Canadians-speler Paul van Solm vorige week woensdag in botsing was gekomen met Larry Gibson van Den Bosch en zich on der behandeling moest stellen van een tandarts, werd de jeugdige Van Poelgeest (18), die al reserve was van Oranje, vrijdagavond opgeroe pen door bondscoach Heger. Het Nederlands team speelt woensdagavond in de Amsterdam se Apollohal de eerste wedstrijd in de voorronde van het WK tegen Hongarije en daarin zou Van Poel geest zijn debuut moeten maken. De Rijswijkse HAVO-leerling ver telde de bondscoach echter geen tijd vrij te kunnen maken. Eindexamen "Ik sta dit jaar voor mijn eindex amen. Dan kan ik niet naast de trai ningen en wedstrijden van Leiden ook nog eens een heel weekeinde en een hele week overdag in de weer zijn voor het Nederlands team. Volgende week gaan ze naar Joegoslavië, dat kan ik helemaal niet maken", aldus de dit seizoen in de eredivisie debuterende Ri chard van Poelgeest, die zich al leen voor een beperkt aantal trai ningen beschikbaar houdt. Eerder hadden Jim van Dam (eveneens studie) en Emill Hagens (werk) soortgelijke argumenten aangevoerd om voor Oranje te be danken. de bal. Sjaak Storm ligt alvast klaar. nu Rep daar stond in plaats van Petursson (geblesseerd geraakt op de training), die meestal ook in gedachten elders lijkt te ver toeven. Het gold dit keer ook en vooral voor de verdedigers van Feye noord, met uitzondering van doelman Joop Hiele, die gebles seerd plaats moest maken voor Jan Formannoy. Vorig seizoen vormden ze samen nog één van de sterkste linies in het Neder landse voetbal. Zonder Wijnste kers (tegen Ajax waarschijnlijk wel weer beschikbaar) waren ze gisteren onthutsend zwak en dan met name bij Brard en Troost, wat Henk van Goozen tweemaal mocht onderstrepen. De 'Brazi liaan van Woudenstein', niet snel, maar wel sterk aan de bal, kwam twee keer op 33 toeren langs na fouten van Troost en het was 0-2. Wel bracht Rep halverwege de eerste helft 1-2 aan en ook dwong Feyenoord na de pauze op kracht een overwicht af (Van Til: „Dan wreekt zich het verschil tussen drie en acht keer trainen in de week"), maar het leidde tot niets omdat er toevalsvoetbal werd ge speeld. Het was louter hopen op het moment dat de bal na een lange, hoge trap goed neerviel. Dat gebeurde niet, de beste mo gelijkheden waren dan ook op nieuw voor de ver teruggevallen tegenstander. Henk van Goozen werd een pe nalty onthouden na een charge van Nielsen, Troost moest André Wasiman het scoren beletten door hem onderuit te halen, en een goal van invaller René van Eek (gekomen voor de goede spits Karlsson) werd doorge streept. Formeel juist van arbiter Geurds, omdat de verzorger van Excelsior zich op dat moment nog in het veld bevond na een blessurebehandeling, maar de man liep niemand in de weg. Feyenoord liep voornamelijk zichzelf in de weg. In de defen sie, maar ook elders. „Achterin liepen ze veel te los in de dek- king, waardoor we Excelsior nooit onder druk kregen", aldus i Fafié, die vervolgens het mid denveld aanpakte. „En als we dan toch in balbezit kwamen, be- gonnen de problemen pas echt. j Op kracht kunnen we iets af dwingen, maar als er echt ge voetbald moet worden, gaat het mis op het middenveld. Ook bij Been, dit keer". „De erfenis van Michels", vond de trainer als oorzaak. „In situa ties die hij een paar weken gele den gemakkelijk klaarde, wilde hij het nu steeds te mooi doen en dan stierf die actie". Mario Been zelf begreep weinig van die uit spraak en kaatste het balletje ve- nijnig terug. Met zijn opmerking: „Oh, krijg ik nu de schuld? Nou, ik kan nog tien anderen noe men", typeerde hij het sfeertje waarin Feyenoord naar Ajax toe moet werken. PAUL DE TOMBE WENEN (DPA) - De Oostenrijkse pers is unaniem in zijn veroorde ling van de tuchtcommissie van de Europese Voetbal Unie. Dit college heeft uitgesproken het niet nodig te vinden de Europa-cupwedstrijd van 7 november tussen Celtic en Rapid Wenen (3-0) over te spelen. Tijdens de wedstrijd werd de Oos tenrijkers het spelen bemoeilijkt, doordat allerlei voorwerpen van de tribunes werden gegooid. Het hardste kwam een whisky-fles aan, die Rapid-speler Rudolf Weinhofer velde. Het Oostenrijkse team moest toen met tien man verder, omdat de toegestane wissels al wa ren gebruikt. Bij de behandeling door de tuchtcommissie bleek dat nie mand iets van dat voorval had ge zien. De Zweedse scheidsrechter Johansson - in alle kranten afge schilderd als een thuisfluiter - had in het veld de bloedende Weinho fer niet opgemerkt. De grensrech ters wisten ook van niets, evenmin als de Westduitse UEFA-waarne- mer Claessen. De vaststelling van de UEFA, dat het om een 'manipulatie van de bank' zou kunnen handelen, is door Rapid-secretaris Franz Bin der als een 'ongelooflijke brutali teit' afgedaan. Volgens het dagblad Kurier is op een schandalige wedstrijd een schandalig oordeel gevolgd. De Ar- beiter Zeitung vindt het oordeel uit Zurich nog erger dan verwacht en Die Presse stelt vast, dat blijkens het vonnis de schuld niet bij de moordenaar ligt, maar bij de ver moorde. ROTTERDAM - Het bestuur van Feyenoord heeft met Wim van Ha- negem overeenstemming bereikt over de verlenging van diens con tract. De Kromme blijft voorlopig nog een jaar aan bij de Kuipclub. Op papier als 'technisch advi seur', in de praktijk als rechter hand van trainer/coach Ab Faifié. De nieuwe verbintenis is, volgens voorzitter Kerkum, financieel dan ook veel beter voor de oud-voetbal ler die vorig seizoen op basis van een onkosten-vergoeding werkte. Van Hanegem zal de verbintenis deze week ondertekenen. Richard van Poelgeest: geen tijd. MAASTRICHT - Wie gaf hen on gelijk, waarom zouden ze niet? Nog nuchter bekeken was er im mers niets onlogisch aan de 5-0 be kernederlaag bij MW, en omdat de uitgaanscommissie bij wijze van uitzondering een keertje van het 'samen uit, samen thuis-princi pe' was afgestapt, wachtte Noord- wijk ondanks alles een heerlijk avondje Maastricht. De kater kwam ongetwijfeld later, maar die was in geen geval van toepassing op de uitschakeling voor de 'be taalde' KNVB-beker. Vier spelers, hun trainer, de ver zorger, een aantal bestuursleden en wat supporters lieten rond één uur zaterdagnacht het grootste en dol enthousiaste deel van het reis gezelschap achter in Willy Bro- kamp's 'Aux Pays Bas'. Hun Lim burgse nacht bestond nog uit een busrit van tweeëneenhalf uur, die van de reeds in carnavalsstemming verkerende achterblijvers uit onge twijfeld veel vermakelijker bezig heden. Valkenburg en België wa ren immers dichtbij. En dóór wa ren 'de tenten' wel tot zes uur open! De door de spelers zelf gevormde uitgaanscommissie was dus goed DEN HAAG (ANP) - De tweede ronde van het KNVB-beker- toernooi zal pas op 13 januari zijn voltooid. De zes wedstrijden die nog moeten worden gespeeld, kunnen gemakkelijk worden vastgesteld, nu de competitielei der heeft besloten de derde ron de uit te stellen tot het Carna valsweekeinde, op 16 en 17 fe bruari. De tweede wedstrijd tussen Vi tesse en Cambuur stond vastge steld voor 11 of 12 december, maar kan worden uitgesteld tot het tweede weekeinde van janua ri. Op dat tijdstip zullen Den Bosch en Ajax echter niet voor de beker in actie kunnen komen, omdat dan hun competitieduel moet worden ingehaald. Compe titieleider Jan Huybregts wil de bekerduels Den Bosch - FC VW en Ajax - Heerjansdam vast stel len voor 11 of 12 december. Voor 12 januari blijven in ieder geval over PSV - Rijnsburgse Boys en Sparta - NSW; op 13 januari zal Utrecht - Zwolsche Boys worden gespeeld. Op zondag 13 januari zal ook de loting voor de derde ronde plaats vinden. Zouden clubs uit het carnaval minnende Brabant of Limburg thuiswedstrijden treffen voor het derde weekeinde van februari, dan zullen die ont moetingen automatisch naar vo ren worden geschoven naar woensdag 13 februari. geïnformeerd van huis gegaan, wat verschillende van de circa honderd trouwste volgers na hun bezoek aan 'de G-h-eusselt-h-' verleidde tot de opmerking dat de spelers met hun gedachten meer bij het Vrijthof waren dan bij de wed strijd. Géén van hen trouwens die de Noordwijkse voetballers onge lijk gaf.. Ook met die voor het mooie iets te groot uitgevallen nederlaag, konden de Noordwijkers zich za terdagavond en -nacht trouwens overal vertonen. Met de compli menten op zak voor de positieve wijze waarop de amateurs aan het uitje van 1750 betalende toeschou wers hadden bijgedragen, kon Noordwijk elke Limburger die avond vertellen dat zij er in wezen heel wat beter voorstaan dan 'us MW-ke'. De rentree in de eredivi sie mag dan goed verlopen, de vraag blijft welke mogelijkheden de louter op routiniers terende Maastrichtse W in de nabije toe komst heeft. Ook al is de club na de rel rond Bert van Marwijk (door Hughes inmiddels weer in genade aangenomen) en Willy van Bom mel (Barry: "Nee, hij komt niet meer terug"), inmiddels zeven duels ongeslagen, de povere beurt tegen Noordwijk meegeteld. "We hadden het vanavond ge woon te gemakkelijk", vergoelijkte Hughes de gezapige optocht van zijn team naar het doel van Dick Dortmundt, die door twee schoon heidsfoutjes (de 2- en 3-0) de herha ling van een stukje geschiedenis onmogelijk maakte. Zes jaar geleden namelijk stoom de Noordwijk ten koste van het toen door Hughes getrainde Haar lem naar de derde ronde van de 'grote' KNVB-beker. "Met IJssel- meervogels zijn wij de enige ama teurclub die het ooit zover hebben kunnen brengen", vertelde Noord- wijk-trainer John Eelman zater dagavond na afloop, om aan te ge ven hoe klein hij bij voorbaat de kans had geacht om met een over winning op MW nu nog eens de voorpagina van de landelijke bla den te halen. "Alle omstandighe den moeten optimaal zijn om via een profclub de volgende ronde te bereiken. Tegen Veendam speel den we goed en was een kans ook een goal. Alles zat mee. Nu klopte bij de eerste drie goals de organisa tie niet en dan is zo'n wedstrijd ge lopen". Het risico dat Noordwijk in zeke re mate liep door niet als een angs thaas voor eigen goal te blijven plakken, maar met direct spel waar mogelijk het offensief te zoeken werd niet beloond. Na tien minu ten al verzond oud-Warmonder Arie van Staveren ("Ik ga hier niet meer vandaan. Ik vermaak me pri ma"), de 1-0 naar het hoofd van Huub Driessen. Ruim een kwartier later bediende Driessen van dezelf de linkerflank Jean Maas. Dort mundt greep mis naar die voor het oog houdbare kopbal (2-0 dus). "En' van dat moment af hoefden we geen moment meer bang te zijn voor uitschakeling", meende Barry Hughes, die Noordwijk tot drie maal toe had laten volgen. "Ik wist dat we ze niet mochten onder schatten. Kom je tegen die gasten met 1-0 achter, dan krijg je het héél moeilijk". De entert(r)ainer: "De derde ron de halen, dat was het belangrijkste. Hoe die doelpunten vallen maakt mij niet uit. En dat de spelers daar na voornamelijk voor zichzelf lie pen te voetballen en deden wat ze leuk vonden, ach, dat kan geen kwaad. De laatste weken hebben we voortdurend onder spanning gestaan. Vanavond hebben Ver meulen en de anderen even lekker alles met die bal kunnen doen. Het wordt dan wel meteen erg slordig, maar hierdoor weten ze dat ze er volgende week tegen PSV weer vol tegenaan moeten". Angst Noordwijk verzamelde na het be reiken van de 2-0 stand voldoende complimenten om toch op een ge slaagd optreden te kunnen terug zien. Automatisch leidde dat tot de overweging of er misschien toch niet méér in had gezeten, als de ploeg van begin af aan zichzelf was geweest. "Je weet dat je niet bang hoeft te zijn, maar het is allemaal zo anders. Tegenstanders in drie delig kostuum en zo", haalde Wendt aan, overigens één van de spelers die geen stadionkoorts had. René van Hensbergen had wel kleuren van opwinding: "Normaal kom je bij de tegenstander, je neemt een bak koffie, je kleedt je om en dan ga je...". "Maar nu wasje al een paar keer op het veld ge weest, eerst om even het stadion te zien, later nog eens om te kijken hoe de verlichting scheen, voordat je naar de kleedkamer ging", voel de Wendt precies aan wat zijn ploegmakker bedoelde". Van Hensbergen weer: "Ik raakte dan ook geen bal goed". Na de 2-0 en vooral na rust, met Frans van der Veen voor Amdré Wetzel en met drie aanvallers na drukkelijker in de voorste linie ge posteerd, draaide het even goed bij Noordwijk. Doelman Chris Baet- sen verkeerde echter geen moment in serieus gevaar. Collega Dort mundt zag aan de andere zijde in de 14de minuut ook geen onheil in een doelpoging van Eric van der Luer, keek de bal zogenaamd naast, maar die verdween via de paal toch in het doel. "En toen was het natuurlijk gebeurd", sprak Van der Veen voor allen. Overbodig ei genlijk, maar het duidde toch op het kleine beetje hoop dat de ama teurs nog hadden gehad. Getreurd werd er niet lang. Dal Pierre Vermeulen (goed op dreef) binnen een tijdsbestek van twee minuten Dick Nanninga in staat stelde om 4- en 5-0 aan te tekenen, maakte de uiteindelijke vreugde op het Vrijthof echt niets minder. GERARD HAVERKAMP

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 13