Ileri nneriiMïen aan Wim te boek Simplisme en schoonheid op expositie 'Ateliers' Gezelligheid kent geen tijd Residentie Orkest met terecht vergeten werk Deel BBK-bestuur stapt op Leonard Rose overleden (66) O Burton laat miljoenen na Leiderdorps Kamerkoor houdt het zuiver MAANDAG 19 NOVEMBER 1984 PAGINA 11 Residentie Orkest o.l.v. Lucas Vis met werken van Jan van Gilse, Anton Bruckner. Solist Steven Mayer in het Concert voor piano en orkest f kl.t op.114. Gehoord in de Stadsgehoorzaal op 17 november. LEIDEN - Zware kost zette het Residentie Orkest het K O- publiek voor met een programma geheel geworteld in de Duitse romantiek van de tweede helft van de vorige eeuw. Dat alle drie de werken bovendien zelden of nooit uitgevoerd worden, werd in de loop van de avond verklaarbaar, evenals verklaarbaar werd dat op deze wijze van componeren wel een reactie moest volgen van com ponisten als Schönberg en Debussy. Merkwaardig genoeg was in het programma juist Bruckner de gene die nog enigerlei glimlach in zijn symfonie had verwerkt. De Concertouverture die Jan van Gilse als 18-jarige leerling van het Keulse conservatorium schreef verraadt talent, maar mist elke persoonlijkheid. Het karakterloze werk heeft zelfs geen curiosi- teitswaarde en uitvoering ervan doet Van Gilse onrecht. Lucas Vis wist de bombastische klippen maar ternauwernood te omzeilen. Ook het pianoconcert van Reger lijdt aan een loodzware ernst, verpakt in een gebrek aan harmonische zelfbeheersing, die inte ressanter is om thuis te analyseren dan om in de concertzaal aan te horen. De pianistische uitdaging in het werk wist Steven Mayer op briljante wijze het hoofd te bieden. De veelzijdige kwaliteiten van deze formidabele pianist konden hier echter onvoldoende tot hun recht komen. Ook Reger mag wat mij betreft weer in de kast met studiewerken voor harmonische analyse opgeborgen worden. Het enige werk in dit programma dat door de componist zelf als onvolwaardig werd beschouwd, de Nulde symfonie van Bruckner, bleek ironischer-wijze het meest boeiende. Met het verwerpen er van toonde Bruckner een grote zelfkennis, tenminste in het licht van zijn latere symfonische werken gezien. Er zitten wat kale plek ken en ongemotiveerde herhalingen in, maar het werk heeft daar naast zoveel schitterende momenten die naar de latere Bruckner wijzen, dat een uitvoering meer dan alleen maar interessant is. In alle opzichten draagt de symfonie het stempel van Bruckner's per soonlijkheid en heeft het een uitgesproken eigen gezicht. In de vertolking van Lucas Vis ging de zorg voor het detail en de afwerking nogal eens verloren in de grote lijn. En de Stadsgehoor zaal bewees weer eens te meer een veel voorzichtiger aanpak in klankvolume te vragen. MIES ALBARDA. IJSSELSTEIN (ANP) - Voorzitter Bart Houtkamp en vice-voorzitter Henk Willigendael van de Beroepsvereniging van Beeldende Kunste naars (BBK) hebben zaterdag hun functie neergelegd en hun lidmaat schap opgezegd. Oorzaak zijn „een reeds maandenlang voortsudderend conflict over de verwording van de vakbond tot een politieke stroming". Dit hebben Houtkamp en Willigendael zaterdag meegedeeld. De grootste gewesten binnen de BBK, Amsterdam en Rijnmond, heb ben volgens het tweetal hun vertrouwen in het resterende deel van het bestuur opgezegd. Houtkamp is van mening, dat de BBK zich dient in te zetten voor de belangenbehartiging van de kunstenaars. In plaats daar van wordt de vakbond misbruikt om individuele en machtspolitieke doe len na te streven. NEW YORK (AFP) - De cellist Leonard Rose, die indertijd een beroemd trio vormde met de violist Isaac Stern en de pianist Eugene Istomin, is op 66-jarige leeftijd in Croton-on-Hudson (in de staat New York) aan leuke mie overleden. Dit is zondag bekend geworden. Het drietal speelde alle muziekstukken voor drie instrumenten die ge schreven zijn door Beethoven, Brahms en Schubert. Kort geleden vormde Rose een strijkerstrio met de violisten Isaac Stern en Pinchas Zuckerman. Ook heeft Rose in de hele wereld solo-recitals gegeven. AMSTERDAM (ANP) - Zijn befaamde lied 'Jelle zal wel zien...' over mij in de Oudejaarsavond-uitzending van 1966 werd een zeer wezenlijk bestanddeel van „mijn korte escapade als minis ter-president". Het was een „perfecte public relations stunt", waarvan een politicus „slechts kan dromen". Oud-premier Jelle Zijlstra schrijft dit in een boek, waarin 34 meer of minder bekende Nederlanders die Wim Kan kenden, herinneringen ophalen aan de vorig jaar september op 72-jarige leeftijd overleden cabaretier. Het eerste exemplaar werd vrijdag in Amsterdam aangeboden aan Corry Vonk (82), Kan's weduwe. Zijlstra - hij was zes maanden premier - ontmoette Kan een maal, in de jaren vijftig in Bazel. Een andere ex-minister-presi dent, die het langer vol hield, sprak de cabaretier tweemaal, zo laat hij in „herinneringen aan Wim Kan" weten. Willem Drees Sr, waar het in dit geval om gaat, schrijft: „het overlijden van Wim Kan is voor het Nederlandse volk een groot verlies geweest. Tien tallen jaren was hij een algemeen gewaardeerde figuur, die door een rake typering van personen en situaties een groot publiek wist te boeien". Willem Cornelis Kan werd op 15 ja nuari 1911 in Scheveningen gebo ren. Zijn vader was onder andere minister van Binnenlandse Zaken. Kan werkte na zijn opleiding aan de toneelschool vijfjaar bij het ge zelschap van Cor Ruys. haald door mensen die korte of lan gere tijd aan het ABC-cabaret heb ben meegewerkt. Het boek (ruim 200 pagina's) bevat ook bijdragen van Wout van Liempt (25 jaar lang Kan's impressario), van pianist Ru van Veen en van Kan's broer Jan. In 1936 richtte hij met Corry Vonk, met wie Kan in 1933 trouw de, en met Louis Grimberg het ABC-cabaret op. Dat gezelschap ging in 1939 op tournee naar het voormalige Nederlands-Indië. Kan en zijn echtgenote waren van 1942 tot 1945 geïnterneerd in Japanse gevangenkampen. Zij keerden na de oorlog naar Nederland terug. Zijn aandeel in het ABC-cabaret werd steeds gro ter en groeide uit tot de later be faamd geworden conferences. Het cabaret hield in 1970 op te bestaan. Kan begon in 1954 oudejaarsavond solo-conferences op de radio. De televisie volgde in 1973. Veel herinneringen in het vrijdag gepresenteerde boek worden opge- Wim Kan komt in veel bijdragen naar voren als een wat schuwe man, die zich alleen op het toneel ten volle manifesteerde. „Een angsthaas met de moed van een leeuw als hij op het toneel stond (als Cor Ruys)", aldus de typering van acteur Ton van Duinhoven. „Kan was overdag weggekropen in zijn tuinhuis aan de plas bij Ku- delstaart, wilde niemand zien, had de harde vuistjes van de grote klei ne Corry nodig om zich weifelend gereed te maken voor de dagelijkse 'duik van de hoge', maar 's avonds was hij ontembaar", schrijft Van Duinhoven. Maya en Annelies Bouma (die evenals van Duinho ven deel uitmaakten van het ABC- cabaret) weten over Kans tuinhuis je te melden dat het „via een inge nieus systeem met de zon mee kon draaien". Cabaretkenner Wim lbo troost een geëmotioneerde Corry Vonk tijdens de presentatie van het boek 'Herinnne- ringen aan Wim Kan' vrijdag in Amsterdam. <fot° ANP> Simon Carmiggelt schrijft over Kan's moeite met zijn critici. „Wim Kan is zich tot het einde van zijn dagen blijven opwinden over de pers en de andere media." Zelfs over een door scholieren verzorgde ziekenomroep in Nijmegen, die na tuurlijk kwam met de vraag: „en wanneer houdt U ermee op?" kon de cabaretier zich druk maken, al dus Carmiggelt. Het ging bij de onzekere Kan vol gens zijn impressario Van Liempt altijd om één vraag: was het pu bliek tevreden? „Hij informeerde nooit naar de recette van een avond of naar de uitkoopsom. Mensen die hem een te grote zake lijkheid hebben verweten kenden hem niet", schrijft Van Liempt. Hij geeft wel toe dat „Hilversum altijd schrok" van Kan's honorarium. Tekstschrijver Michel van der Plas noemt Kan „de eeuwige twij felaar". Kan was volgens hem zui niger in het tonen van emoties, in de aankleding van zijn program ma's, in de honorering van zijn me dewerkers en in de duur van zijn programma's. „Kan ontroerde maar zelden", aldus Van der Plas, „maar heeft me harder doen lachen dan Sonneveld of Hermans." LOS ANGELES De filmster-zangeres Olivia Newton-John en haar vriend Matt Lattanzi gaan eind van het jaar trouwen. Beiden hebben dit nieuws gisteren bekend gemaakt. Olivia leerde de in Australië geboren acteur kennen tijdens opnamen voor de film'Xanadu'. (foto anpj LONDEN (UPI) - De Britse acteur Richard Burton blijkt een nalaten schap te hebben ter waarde van meer dan 4,5 miljoen dollar, hoewel zijn vrienden dachten dat hij door een extravagant en wild leven zonder een cent stierf. De Londense Daily Mirror, die de executeurs-testamentair aanhaalde, schreef gisteren dat Burton vrijwel alles heeft vermaakt aan zijn vrouw Sally. De nalatenschap van Burton is verdeeld over drie landen: ruim 2 mil joen dollar in een bank op de Bermuda's, 1 miljoen dollar in onroerend goed, een kleine 100.000 dollar in beleggingen, 380.000 in kunstwerken en 20.000 dollar in percentage-uitkeringen van oude films. De vier broers en drie zusters van Burton in Wales hebben elk 15.000 dollar gekregen en ook zijn drie dochters, Maria, Kate en Jessica, zijn bedacht. Overigens zei Burtons broer Verdun Jenkins vanuit zijn huis in Cwmavon in het zuiden van Wales, dat hij had verwacht dat Richard meer had nagelaten en dat de genoemde som hem "belachelijk" in de oren klonk. Een onschatbare schets van Picasso werd aanvankelijk vermist, maar volgens de Mirror vond men haar tenslotte in het Californische huis van Elizabeth Taylor, met wie Burton twee keer getrouwd is geweest. Sally, zijn vijfde vrouw, wil het er laten hangen. „Miss Taylor treurt nog steeds om hem", zegt ze. Wat ook uit de nalatenschap wordt vermist en niét is teruggevonden, is een waardevol handschrift van schrijver-dichter Dylan Thomas. „Veel vrienden jachten dat hij geen cent had", aldus een van de finan ciële bronnen van de Mirror. „Hij was verbazend gul. Hij gaf zijn derde vrouw, Suzy Hunt, meer dan 1 miljoen dollar toen ze scheidden, maar hij verdiende ook veel en daarom zullen sommigen vinden dat 4,5 miljoen dollar een bescheiden erfenis is". Burtons Londense firma Bushel Investments Ltd. bleek te zijn opge richt om verwanten en vrienden van de acteur te helpen die in financiële zorgen waren beland. De leningen gingen de 7.500 dollar niet te boven, maar dikwijls werden ze nooit terugbetaald. Expositie Ateliers BV in Galerie Stelling, Lange Mare 65. Tot en met 30 november. Geopend: di. t/m za. van 12-17 uur. LEIDEN - Voor het eerst sinds haar oprichting in 1981 treedt de kleine kunstenaarsgroep 'Ate liers voer Beeldende Vormge- Vvis - kortweg Ateliers BV naar buiten met een expositie in Galerie Stelling. Ateliers BV, ge vestigd aan de Maredijk 17, kent op het ogenblik vier leden: Peter Heemskerk, Harrie Roeleven, Burkhardt Soil en Josephine Verbist. Zij zijn alle vier op de Stelling-expositie vetegenwoor- digd. Het groepskarakter van Ate liers BV houdt overigens niet méér in dan dat men in hetzelfde gebouw, werkt, en maandelijks een bijeenkomst arrangeert waarop men met elkaar van ge dachten wisselt over eikaars werk en over kunst in het alge meen. Men heeft verder geen ge meenschappelijke doelstellingen van artistieke of politieke aard; ieder werkt voor zich. Van de beeldhouwer Harrie Roeleven (geb. 1936), die onder meer onder Carel Visser heeft ge werkt, zijn een paar non-figura- 'Memoires van een Benjamin' door Neil Simon. Regie: Karl Guttmann. Decor: Chiel de Mey. Met: Paul Rött- ger, Ina van Faassen, Dolf de Vries (tevens vertaling), Marijke Merc- kens, Michiel Kerbosch, Liesbet den Daas en Doenja Goedhart. Gezien op 17 november in de Leidse Schouw burg. LEIDEN - 'Toen was geluk heel gewoon': het is een belangrijke regel uit het liedje '1948', waarin met nostalgie op een knusse huiselijke gezelligheid wordt ter- ruggekeken. Al speelt dit nieuw ste stuk van Neil Simon dan in de jaren dertig, toch is het heel goed met de sfeertekening van dit liedje te vergelijken. Vader Jack, moeder Kate en hun beide zonen wonen in een klein huis, dat ook onderdak tieve beelden te zien van staal, lood en natuursteen. Het gaat om geassembleerde, of gewoon bij elkaar gelegde ballqes en derge lijke, op de vloer uitgespreid als een soort 'objets trouvés'. "De objecten, die een horizontaal ka rakter hebben, staan in nauwe relatie met de grond, waarop ze geplaatst zijn", heet het in de toe lichting. Wellicht is de nauwte van hun relatie met de grond er de oorzaak van dat deze objecten niet genoeg open stonden voor het aangaan van een inspireren de relatie met ondergetekende. "Als de expositie afgelopen is, kan ik dan het ijzer naar de slo per brengen?", schreef een be zoeker in het gastenboek. Dat klinkt wel wat cru, maar ook ik kan niet warm lopen voor voor dit simplisme. Misschien dat warmbloediger bezoekers er méér bij zullen ervaren. Josephnine Verbist (geb. 1946, opgeleid aan de Haagse Vrije Academie) toont een aantal gro te, geheel abstracte schilderijen die in alla-prima- en/of glacis- techniek zijn opgezet. De meeste werken zijn grof, schetsmatig uitgewerkt en donker van kleur. Sommige zijn daarenboven be plakt met jute en beschroefd met biedt aan Kate's zuster Blanche en haar twee dochters. Vader Jack probeert deze zeven men sen financieel te onderhouden. Zoon Stanley draagt daartoe ook iets bij. Kate bestiert het huis houden en haar jong weduwe ge worden zuster zoekt naar meer zelfstandigheid. Haar dochter Laurie is wat ziekelijk en de oud ste dochter droomt van een Broadway-carrière. Dat alles wordt verteld vanuit het perspectief van Kate's zoon Benjamin. Een voortreffelijk spelende Paul Röttger maakt van deze Benjamin met zijn com mentaren en door zijn buiten beentjespositie de spil van het stuk, waardoor succes voor deze vrije produktie gegarandeerd lijkt. Dit al vaker succesvol toe schijven leisteen. De nogal ver schillende werkingen van de ge bruikte materialen kunnen zo in een originele combinatie worden waargenomen. In de veelal con trastrijke weken spelen vlakken een multi-interpretabel spel met elkaar. Zuiver decoratief is het werk niet: "Ik schilder om uit drukking te geven aan zaken, die niet zo gemakkelijk onder woor den te brengen zijn", licht de kunstenares toe. De ruw aan doende opzet, evenals het geko zen palet, hebben op mij een af stotende uitwerking, die onvan- kelijke beschouwing in de weg staat. In de abstracte schilderwerken van Peter Heemskerk (geb. 1950, opgeleid aan de Koninkllijke Academie in Den Haag) speelt de veelal beweging suggererende lijn een belangrijke rol en zijn de kleuren lichter dan bij Ver bist. De creaties zijn nogal ver schillend wat hechtheid en over tuigingkracht betreft. Sommige produkten komen op mij over als in verloren ogenblikken met verfrestanten in elkaar geflanste klodder creaties, andere getui gen van enig gevoel voor schoon heid en fantasie. gepaste vertelperspectief ("Heb ik jullie al vertelt.. wordt er vaak tegen de zaal gezegd) tref je niet alleen in bijvoorbeeld jon gensboeken aan, maar ook in li teraire werken als Oek de Jongs bestseller 'Opwaaiende zomer jurken'. Was Paul Röttger het vorig sei zoen in de veelgeprezen RO- Theater-produktie 'Jacques de fatalist en zijn meester' hoofdza kelijk de aangever van John Kraaykamp sr. in zijn produktie is hij de grote komiek, die de rol van Benjamin uitstekend invult en daardoor de mogelijkheden van dit blijspel benut. Maar ook andere spelers zijn goed op dreef; Ina van Faassen treft de juiste laconieke toon van de bazige Kate en Marijke Merc- en van Peter Heemskerk, «foto pr) De vierde exposant is Burk hardt Söll (geb. 1944, opgeleid in Berlijn), produktief componist in zeer uiteenlopende muziek gen res, maar ook actief beeldend kunstenaar. Hij toont in Stelling titelloze figuratieve schilderijen, in felle kleuren en soms met zwa re contouraanduidingen, die aan Funk-Art doen denken maar ze ker ook hier en daar een frisse, vrolijke ondertoon hebben. Nog al indringend is een groot trip tiek dat de lijdensgeschiedenis van Jezus als onderwerp heeft. De zo te zien technisch niet bij zonder vaardige arties is er naar mijn mening goed in geslaagd, het oude verhaal in een aangrij pende modern-dramatisch vorm te gieten. Ter gelegenheid van het driejarig bestaan van Galerie Stelling is een omvanrijk (foto- kopieën-)boek uitgebracht, dat een overzicht geeft van drie jaar Stelling-activiteiten en de reac ties daarop, (prijs: f 15.-). ANTOON ERTEMEIJER kens speelt heel acceptabel haar wat afhankelijke zuster. De rol len van Dolf de Vries en Michiel Kerbosch als resp. de vader en de zoon boden niet zo bijster veel mogelijkheden. Doenja Goed hart en Liesbet den Daas bren gen het er heel redelijk van af in hun eerste 'echte' theateroptre den. Bij het decor heeft ontwerper Chiel de Mey zich waarschijnlijk een zekere artistieke vrijheid ge permitteerd. Vermoedelijk zag een huiskamer in het Amerika van de jaren dertig er echt wel anders uit dan deze oer-Holland- se knussigheid suggereerde. Maar het vergrootte natuurlijk wel de herkenbaarheid van de huiselijke taferelen, waarbij saamhorigheid na een korte sen timentele crisis uiteindelijk over wint. Het publiek in een goed be zette schouwburg (met verbeter de zitplaatsopstelling in Baignoi re B en D) reageerde zaterdag zeer enthousiast. WIJNAND ZEILSTRA Concert door het Leiderdorps Ka merkoor met medewerking van: Le- nie v.d. Heuvel (sopraan), Gaudia Geijssen (alt, mezzo), Peter Dijkstra (bas, bariton) en het Leiderdorps Ka merorkest. Dirigent: Wim van Meeu wen. Gehoord: 17 november, Dorps kerk, Leiderdorp. LEIDERDORP Tijdens de koorzang in de Dorpskerk van Leiderdorp kon men zich onder het gehoor wanen van het King's College Choir in een kleine ka thedraal te Cambridge. Mijns in ziens laat de dirigent Wim van Meeuwen zich sterk inspireren door de Engelse a capella-zang: de totale koorklank was zuiver, zonder enige vibratie, strak en ingetogen, nauwelijks climax of anticlimax toelatend. Soms hield hij zich zó strikt aan de partituur, dat het zelfopgelegde keurslijf wat té strak aangeregen scheen. Als een op zondag geboren kind je (uit 'Mond&ychild' van John Rutter) knap is én goed én blij én vrolijk, vind ik tóch dat zoiets zich moet uiten in de voordracht. Maar helaas, de componist heeft dit niet voorgeschreven! Deze zangstijl was overigens zeer goed verenigbaar met het lied 'Der Gerechte kommt um' toegeschreven aan J.S. Bach, met zijn kleine orkestbezetting en de nog bijna primitieve opzet van de compositie. Hoe goed geschoold de zang stemmen afzonderlijk waren, hoorde men tijdens de Franse chansons van Claude Debussy 1862-1918) toen de alt Anke Zuit- hoff en de sopraan Els van Onse- len beiden solistisch optraden. In de songs 'Yesterday' en 'Mi chelle' van John Lennon en Paul McCartney kwam veel duidelij ker de tekstinterpretatie tot z'n recht, met name in de passage 'There's a shadow hanging over me', die werkelijk als een wolk de zaal in dreef. Dat het Leiderdorps Kameror kest voor het eerst zelfstandig optrad was in het vijfde Bran- denburgs Concert van J.S. Bach in zijn vlakke uitvoering tóch te merken. De fluitiste Veronica Stein bach zorgde vooral in het tweede deel voor het op gang houden van het gekozen tempo; zij hield 'de pit' in het trio: viool, fluit, cembalo. Wim van Meeuwen besloot met een indrukwekkend uitge voerde Missa Brevis in F van J.S. Bach, bijgestaan door drie jonge solisten, de sopraan Lenie v.d. Heuvel, de alt Gaudia Geijssen en de bas-bariton Peter Dijkstra, die voor een voortreffelijk sa menspel zorgden met koor en or kest. De dirigent toonde in dit laatste werk optimaal zijn hou ding in het technisch, muzikaal en inhoudelijk zingen. LIDY VAN DER SPEK 'Memoires van een Benjamin'

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 11