WD slikt eis in voor extra geld voor PTT Handel in effecten aan banden gelegd Rentebarometer loopt terug Britse regering verkoopt haar telefoonbedrijf t Beursweek 'Snel besluit over meer kerncentrales' Volledig ziekengeld bij Nationale Woningraad ZATERDAG 17 NOVEMBER 1984 (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG (GPD) - Het kabinet wenst onder geen be ding meer dan 250 miljoen gulden uit te trekken voor de spreiding van de PTT. De WD zal om die reden geen steun geven aan een motie van de PvdA om méér dan een kwart miljard aan de spreiding uit te geven. De liberalen zijn daarmee teruggekomen op het stand punt dat ze tijdens het debat van dinsdag innamen. Toen werd op verzoek van de WD-fractie de afronding van het debat doorgeschoven naar komende dinsdag, onder meer vanwege de weigering van minister Smit-Kroes (WD) om méér geld uit te trekken en zo een betere spreiding moge lijk te maken. Tipgever De actie Tipgever' in het Overijs selse Steenwijk heeft succes. Gis teren werd bekend dat twee bedrij ven zich binnenkort vestigen bin nen de gemeentegrenzen. Een in woner van de gemeente Schalkha ren krijgt daarvoor een 'tipgeld' van bijna tien mille. Het gemeente bestuur loofde negen maanden ge leden beloningen uit voor mensen die kans zagen een bedrijf over te halen zich op het Steenwijkse in dustrieterrein te vestigen. In totaal is ruim twee ton tipgeld te verdie nen. Industrie Het aantal werknemers in de in dustrie is in het tweede kwartaal van 1984 vrijwel gelijk gebleven. Bij de voedingsmiddelenindustrie, de metaal en de grafische bedrij ven kwamen er arbeidsplaatsen bij, terwijl er by het transportwe zen, de basismetaal en de bouwma- terialenindustrie ontslagen vielen. De omzet nam ten opzichte van vo rig jaar met tien procent toe, waar bij de groei vooral uit de export kwam. BASF Het Westduitse chemische concern BASF heeft in de eerste negen maanden van dit jaar zijn winst met ruim 75 procent zien stijgen tot bruto 1,84 miljard mark. De we- reldomzet van het bedrijf nam met ruim éézesde toe tot bijna 32 mil- DEN HAAG (ANP) - Bij werklozen mark en BASF denkt aan het die tijdens de periode dat ze nog werkten een dertiende maandloon kregen, moet deze dertiende maand weer worden meegenomen bij de bepaling van het dagloon op grond waarvan de WWV-uitkering wordt vastgesteld. Dit geldt met te rugwerkende kracht tot 12 juni. Dat heeft staatssecretaris De Graaf (Sociale Zaken) de gemeentebestu ren in een circulaire meegedeeld. De datum van 12 juni is gekozen, omdat op die datum de Centrale Raad van Beroep uitsprak dat de dertiende maand in aanmerking moet worden genomen by het be palen van de WWV-uitkering. De Graaf had namelijk eerder dit jaar besloten de dertiende maand uit de WWV-berekening te schrappen. De Centrale Raad van Beroep sprak in juni de mening dat uit dat een der tiende maandloon „rechtens be dongen loon" is en dus evenals de vakantie-uitkering in de bereke ningen moét worden betrokken. Ook waren de liberalen ontevreden over de de invulling van de sprei ding. Volgens de WD gaan in het huidige plan niet alleen te weinig PTT'ers naar Groningen, ook zijn deze banen van een te laag gehalte. „Wat betreft die maximering van de f 250 miljoen, daar leggen we ons noodgedwongen bij neer", al dus WD'er Pol de Beer. „Er is be raad met het kabinet geweest. Het kabinet is keihard. Er komt geen cent meer. Ik wilde het liefst speel ruimte, maar daar is deze week een onverbiddelijk nee op gekomen. We zien er maar van af dat te blij ven eisen. Wij als fractie kunnen namelijk nu niet bewijzen dat er meer dan f 250 miljoen nodig is, al verwacht ik dat wel. Dat is ons zwakke punt. Daarom krijgt het kabinet van ons het voordeel van de twijfel". De Beer bevestigt dat hij met zijn fractie de motie van de PvdA die om meer dan f 250 mil joen vraagt, niet zal kunnen steu- nert. Nu de harde eis om meer geld voor de spreiding van de PTT uit de wereld is, zal de WD dinsdag nog wel opheldering over de rest van het plan eisen. „Er liggen nog veel vragen over de invulling van de beleidsstaven en daarover wen sen we meer duidelijkheid", aldus Pol de Beer. De inhoud van het plan is nog niet helder genoeg. „Door de regering moet meer ge stalte worden gegeven aan de in- vullings-verlangens die CDA en WD hebben", aldus de Beer. Toch dertiende maand in WWV einde van dit jaar de veertig mil jard te overschrijden. Siberië De vele miljoenen roebels die nu worden besteed aan het vervoer van voedsel naar Siberië, kan beter worden besteed aan de ontwikke ling van de landbouw en veeteelt daar. Dat zegt het Russische fc>lad Moscow News. De gedachte dat er geen graan kan worden verbouwd is volgens het weekblad helemaal verkeerd. Langs de Transsiberi- sche spoorlijn liggen vier beschut te dalen waar gedurende de zomer maanden groente kan worden ge teeld en waar varkens kunnen wor den gehouden, zo hebben proeven uitgewezen. Het is de bedoeling dat in de komende jaren langs de spoorlijn mijnen en andere takken van industrie komen waar hon derdduizenden mensen een baan kunnen vinden. ADVERTENTIE DEN HAAG (GPD) - Het kabinet wil de komende weken een besluit nemen over de bouw van nieuwe kerncentrales. In de ministerraad is gisteren uitgebreid gesproken over kernenergie, maar een eind oordeel kwam daar niet uit. Met name minister Van Aardenne van economische zaken wil vier nieu we kerncentrales bouwen, in het kabinet gaan de gedachten uit naar twee nieuwe centrales met een mo gelijk uitloop tot drie. Het kabinet weet nog steeds niet wat het aan moet met de uitkomst van de Brede Maatschappelijke Discussie, waarin naar voren kwam dat ongeveer tweederde van de deelnemende organisaties en personen geen nieuwe centrales wil. Pas wanneer besloten is dét er nieuwe kerncentrales komen, komt de vraag aan de orde hoeveel kerncentrales erbij moeten komen en waar die zullen worden ge bouwd. Het CDA heeft enige tijd geleden groen licht gegeven voor nieuwe kerncentrales. Premier Lubbers herhaalde gisteren dat hij persoon lijk gebonden is aan het regeerak koord, waarin staat dat nog in deze kabinetsperiode een besluit moet worden genomen over uitbreiding van het aantal kerncentrales. Hij- heeft echter ook te maken met het CDA-verkiezingsprogramma, waarin staat dat een dergelijk be sluit niet voor 1986 mag worden ge nomen. De discussie over kernenergie stond al een aantal weken op de agenda van de ministerraad, maar door de strubbelingen rond de kwestie-tweeverdieners, de PTT- spreiding en het akkoord met de ambtenarencentrales was het er tot dusver niet van gekomen. HAAREN (ANP) - De 55-jarige Tilburger B. Schickendante heeft in de tijd van zijn recreatiebungalow in de j^.neenten Haaren een schuilkelder gebouwd. De acht millimeter dikke stalen tank van 2.20 meter breed en zeven meter lang ligt ingegraven. De gemeente heeft Schickendante gesommeerd om de kelder weer op te graven omdat het - volgens de gemeente - hier gaat om een 'onduldbaar bouwwerk in een agrarisch gebied'. AMSTERDAM (ANP) - De handel in aandelen en obligaties wordt aan banden gelegd. Het ministerie van financiën publiceert waar schijnlijk komende week een wets ontwerp, waarin de effectenhandel aan een vergunningenstelsel wordt gebonden. Op welke termijn de wet van kracht wordt is nog niet duidelijk. Voorzitter Van Ittersum van de Amsterdamse effecten beurs toont zich verheugd over de komende maatregelen. Hij noemde hij 'in het belang van de beurshan del en het bedrijfsleven dat de ef fectenhandel in een goed daglicht staat'. Het wetsontwerp loopt vooruit op een algemene beurswet die in voorbereiding is. Op het moment is de handel in effecten in Nederland niet aan wettelijke regels gebon den. Nederland vormt daarmee een uitzondering op de meeste westerse landen. Dit maakt ons land aantrekkelijk voor effecten kantoren die allerhande aandelen trachten te slijten, waarbij vaak droomwinsten in het vooruitzicht worden gesteld zonder dat poten tiële beleggers de risico's van deze beleggingen uit begeleidende pros pectussen kunnen afleiden. Zo worden in financiële kringen nogal vraagtekens geplaatst by het optre den van effectenkantoren als First Commerce Securities en Financial Planning Services. In een publikatie in de Staatscou rant van vorig jaar werd aangege ven dat de nieuwe wet in grote lij nen aan niet-leden van de Amster damse effectenbeurs verbiedt ef fecten te verhandelen. Wel kan de minister ontheffing geven als de handelaar aan bepaalde voorwaar den voldoet. Voorzitter Van Ittersum van de Amsterdamse effectenbeurs is blij met de maatregelen omdat het in belang van de effectenhandel van belang is dat deze in een 'goed dag licht' staat. Vooruitlopend op een algemene wet moet volgens hem het gebruik van voorkennis alvast strafbaar worden gesteld. Voor kennis is kennis die iemand uit hoofde van zijn of haar functie over een bedrijf heeft en die (nog) niet toegankelijk is voor het beleggend publiek. Met die kennis kan zo ie mand goed geld verdienen door tij dig aandelen te kopen of te verko pen. Van Ittersum toonde zich in dit verband uiterst gegriefd over een artikel in Elseviers Weekblad van deze week, waarin wordt ge steld dat de beurs te weinig doet tegen effectenhandel met voorken- Volgens de voorzitter is het uiterst moeilijk is om voorkennis aan te tonen. Zelfs als de beurs de be voegdheid zou hebben om bij voor beeld opdrachtgevers onder ede te verhoren, dan nog zou het bewijs moeilijk te leveren zijn, zo meent de beursvoorzitter. Maar een wet telijk verbod zou wel helpen, al was het maar om de zaak interna tionaal te kunnen aanpakken. En internationaal moet het, want met Nederlandse wetgeving kan misschien een kleine argeloze be legger worden gepakt, maar de grote kunnen via het buitenland, bij voorbeeld met stromannen, werken. De strijd tegen handel met voorkennis kan dan ook slechts op internationaal niveau effectief wor den gevoerd, aldus de visie van Van Ittersum. Hij heeft daarover contacten met beurstoezichthou- dende organen in het buitenland. Overigens doet de effectenbeurs nu al wat binnen haar mogelijkhe den ligt, zo zegt hij. Bij onverklaar bare koersschommelingen wordt contact opgenomen met het desbe treffende bedrijf. Dait resulteert doorgaans in een onderzoek. Soms wordt het lek opgespoord, soms niet. Overigens komt voorkennis maar zelden voor, aldus de beurs voorzitter. UTRECHT (ANP) - De Diensten bond CNV heeft met de directie van de Nationale Woningraad ((535 werknemers) een cao voor 1985 af gesloten, waarin de volledige door betaling van het nettoloon bij ziek te wordt gegarandeerd. Daarnaast wordt de arbeidstijdver korting enigszins uitgebreid, tot een totaal van negen roostervrije dagen per jaar. De prijscompensa tie gedurende de looptijd van de cao -2,9 procent- wordt hiervoor in geleverd. Per 1 januari 1985 wor den de salarissen met 1 procent verhoogd. Volgens landelijk bestuurder I. Smelt van de Dienstenbond CNV is met de directie van de Woning raad overeengekomen dat er volle dige herbezetting zal plaatsvinden, wat 19 nieuwe arbeidsplaatsen op levert. Mocht de prijscompensatie van 2,9 procent achteraf onvol doende zijn, dan is dat voor risico van de Woningraad. Blijkt er meer dan 2,9 procent beschikbaar te ko men, dan zal dit restant voor de on derhandelingen van 1986 worden gereserveerd. De cijfers zyn werkelijk verbluf fend: eind deze maand worden in Engeland iets meer dan drie mil jard aandelen met een waarde van zeker 17 miljard gulden in omloop gebracht van een bedrijf met 240.000 werknemers, een jaaromzet van 30 miljard gulden bij een winst van 4,5 miljard gul den. Het gaat om British Tele com, het Britse staatstelefoonbe- drijf. De regering van premier Margaret Thatcher gaat 50,2 pro cent van de aandelen van dit be drijf verkopen in wat volgens het met de uitgifte belaste bankiers huis, Kleinwort Benson, „de grootste emissie van aandelen ooit waar dan ook ter wereld zal zijn". door Henk Dam De emissie, die begin volgende maand voltooid zal zijn, belooft een succes te worden. Een opi niepeiling in het zondagsblad The Observer liet onlangs zien, dat niet minder dan 3 miljoen Britten wel geinteresseerd zijn in aandelen British Telecom, en dat zelfde geldt voor vrijwel alle in stitutionele beleggers. Filosofie Waarom verkoopt een land zijn telefoondienst? Het past hele maal in de filosofie van mevrouw Thatcher en" haar volgelingen, die alles verwachten van het par ticuliere initiatief, de invloed van de staat op het economische ge beuren zo gering mogeüjk willen houden, en voor wie het woord „staatsbedrijf' op z'n best inner lijk tegenstrijdig en op z'n ergst een vloek is. Eerdere privatiseringen waren lang niet altijd een succes. En voor tegenstanders van deze de nationaliseringen is er ook altijd wel iets te vitten. Toen twee jaar geleden bijvoorbeeld het kleine chemische bedrijf Amersham door de regering werd verkocht, ontstond er een run op de aande len. Omgekeerd liep de verkoop van het Noordzee-oliebedrijf Bri- toil juist niet. De Tütgiftekoers was nu te hoog gesteld, en de banken die zich voor de uitgifte garant hadden gesteld, bleven met driekwart van de aandelen zitten. Paradepaardje Daarom móet de verkoop van British Telecom, het glanzende paradepaardje in het programma van de-nationaliseringen, sim pelweg slagen. De prijs voor de aandelen moet laag genoeg zijn om belangstelling te wekken, maar weer niet zo laag dat er van een weggevertje kan worden ge sproken, met andere woorden: de koers van aandelen British Telecom mag na begin december niet al te veel stijgen. Met een heel pakket maatrege len probeert de Britse regering zowel het een als het ander te be reiken. Allereerst waar het gaat om het trekken van belangstel ling. De afgelopen twee maan den is het Britse volk werkelijk bestookt met een grootscheepse advertentie- en propagandacam pagne ter stimulering van de aandelenverkoop. De kranten stonden vol paginagrote adver tenties, bij de telefoonrekenin gen zaten brochures, iedereen die dat wilde, kon telefonisch een dik pak informatie aanvra gen over de aandelen British Te lecom (een miljoen mensen maakten van het speciale tele 1 IC 1 0 II 5 t - ""1 -1 foonnummer gebruik), en er was - zelfs een „British Telecom Road show", een langs de provincies teden trekkende presentatie. - Voor de particuliere investeer der zijn er wat bijzondere lokker tjes. Zo mag men z'n aandelen in termijnen betalen. Voor iedere 250 pond aan aandelen (het mini male bedrag dat men moet beste den) verkrijgt men voorts het recht op reductiebonnen op de telefoonrekening ter waarde van 18 pond. Het opvallende (en slimme) daarbij is, dat deze reductiebon nen alleen worden gegeven aan degenen die al bij de emissie hun aandelen British Telecom koch ten, en dat die bonnen op z'n vroegst juli volgend jaar worden uitgereikt. Wie voor die tijd z'n aandelen verkoopt, is het recht op z'n bonnen kwiit. In plaats van de bonnen kan men ook bonusaandelen krijgen, een voor elke tien aandelen die men bezit. Om die bonusaande len te krijgen, moet men zijn aan delen drie jaar in bezit houden. De schoonheid van deze dou ceurtjes is, dat voorkomen wordt dat allerlei mensen straks aande len kopen om ze zo gauw moge lijk weer te verkopen. Naast de extraatjes is er na tuurlijk nog dividend (voor het komende jaar geschat op ten minste 7 procent), en zo alles bij elkaar kan het in British Tele com belegde kapitaal nog heel wat opleveren. Vandaar de grote belangstelling, die zelfs zó groot is, dat het aantal mensen in En geland dat enigerlei aandeel be zit (2 miljoen), vanaf december wel eens met 50 procent zou kun nen zijn toegenomen! Een oude droom van Margaret Thatcher zou daarmee verwezen lijkt zijn: „Iedere man en vrouw een kapitalist". Het kan in de ge- dachtenwereld van de Britse pre mier niet anders dan heilzaam zyn, dat de consumenten van de telefoondienst ook de eigenaar ervan zijn. Premier Thatcher. KOPIEREN op POSTERFORMAAT Ook op gekleurd papier (42 x 59,4 cm) Natuurlijk bij Multicopy! De beste, snelste, voordeligste en meest komplete drukwerkservice in Nederland! MULTI COPV.1, Nieuwe Rijn 34 ^WrVj L^den VvWKV 071-146291 Wij Kopiëren op de (kopieermachine door C. Wagi Ook deze week lukte het de New- yorkse effectenbeurs niet op gang te komen. De omzetten ble ven klein en de koersontwikke ling was onzeker. En daarmede was ook de stemming op de meeste andere effectenbeurzen bezegeld. Amsterdam kon even eens zijn draai niet vinden. Het eigen publiek deed helemaal niets en de buitenlandse voor keur was verdeeld over zowel de koop als verkoopkant met als ge volg een zekere afbrokkeling voor de internationals die na vier dagen handel 4,5 punt beneden vorig week vrijdag stonden en 3,5 punt lagere stand voor het al gemeen gemiddelde. De kort geleden nog zo zonnig staande rentebarometer liep de ze week plotseling een stuk terug en verstoorde daarmee breed de illusies over flink lagere rente standen in de Verenigde Staten. De depressie kwam, zoals ge bruikelijk, van de kant van het Witte Huis waar nieuwe zware te genvallers op de begroting be kend werden gemaakt. Listig ge noeg kwam de regering-Reagan daarmee pas na de presidents verkiezing op de proppen want de nu verwachte overschrijding van de lopende begroting met ruim 30 miljard dollar tot in to taal 205 miljard dollar is niet ge ring. Deze begroting bestrijkt 1985 tot aan oktober en heeft derhalve nog tijd voldoende voor de boeg voor financiële aanpassingen. Maar laat daarmede ook ruimte toe voor een lange fase van onze kerheid over wat de regering zal doen om deze ontwikkeling te stoppen. De Amerikaanse presi dent heeft tijdens zijn verkie zingscampagne in alle toonaar den betoogd in geen geval de be lastingen te gaan verhogen, wat juist zijn rivaal Mondale wel voorstelde. Er moet dus uit een ander vaatje worden getapt om ruimte op de begroting te krijgen en aangenomen mag worden dat er de komende maanden hard in het Congres zal worden gevoch ten. Onprettig Voor Wall Street een onprettig vooruitzicht zoals het deze hele week al onprettig toeging. Want niet alleen de aandelen maar ook de obligatiemarkt liep in New York terug. Op een spoedige dis contoverlaging wordt nu niet meer gerekend want meer dan ooit ?al de hulp van het buiten land nodig zijn om het giganti sche begrotingsgat te dichten en dan kan de rente niet te laag wor den. Tegelijkertijd neemt ook de angst voor een eventuele depres sie volgend jaar toe nu het be langrijkste redmiddel daartegen, een flink lagere rente, veel moei lijker bereikbaar lijkt. Uit de pas bekend geworden winstcijfers over het derde kwar taal is toch al een forse groeiver- mindering van het Amerikaanse bedrijfsleven gebleken van 50 procent in de eerste helft van '84 tot nu slechts 7 procent en voor het vierde kwartaal wordt een nog geringere winststijging ver wacht. Het enige lichtpuntje is de ook voor de Verenigde Staten zeer lage inflatiegraad. Maar dat is niet voldoende om de reces sieangst die bij velen opkomt te verdrijven. Met spanning wordt dan ook gewacht op de over ok tober verkregen macro-economi sche gegevens. Die van septem ber waren niet voldoende om de angst voor de economische ver traging weg te nemen. De rentedaling elders in de we reld kwam eveneens tot een eind. Het is niet duidelijk of dit een soort pauze in een langere dalingsbeweging inhoudt of dat er van een werkelijk keerpunt sprake is. Wel neemt de inflatie licht toe. Bij ons zijn de kosten van levensonderhoud tot medio oktober meer dan gebruikelijk de laatste tyd gestegen. De olie prijzen op de vrije markt zijn de ze week weer licht gaan stijgen, terwijl nu de rentedaling in Ame rika beëindigd lijkt ook de dollar flink is hersteld. Voor een effec tenbeurs als de onze zijn dit ook allemaal factoren en ontwikke lingen die de zekerheid voor de beleggers niet bevorderen. Het is daarom geen wonder dat velen een afwachtende houding aanne men en de dagelijkse omzetten sterk zijn teruggelopen. Winststijgingen Toch bleef ook deze week de Amsterdamse effectenbeurs aan vankelijk goed liggen. De onder grond was zelfs nog vrij vast het geen voortvloeide uit de bijzon der fraaie winstcijfers van onze grote internationale concerns. Winststijgingen van 100 procent voor Akzo en Philips, vijftig pro cent voor de Koninklijke Shell en 20 procent voor Unilever trekt altijd wel belangstelling vanuit het buitenland. Ook de naar het buitenland gerichte expansie van een aantal grotere onderne mingen als Wessanen naar Lon den en Océ van der Grinten naar New York maakte daar grote in druk. De hieruit voortvloeiende aankopen compenseerde weer de druk vanuit het eigen land maar dat deed zich bij slechts een kleine groep geselecteerde aandelen voor. Voor het gros kreeg de teleur stelling toch de overhand naar mate de week verder voort schreed en winstnemingen zich kwamen melden. Donderdag was de stemming zelf uitgespro ken flauw door omvangrijke bui tenlandse verkopen. Akzo kwam toen zeven gulden beneden het slot van de vorige week terecht en bij de andere internationals stond het verlies op drie tot vijf gulden. Vijf gulden verloren ver der AC F, Gist Brocades, Elsevier NDU, Nedlloyd, Gamma en Ver enigde Glas. Bos Kalis was ech ter twee gulden beter en een paar gulden winst boekten ook Holec en Medica Pharma. De Europese optiemarkt zag het aantal afge sloten contracten van 106.000 tot 96.500 teruglopen. Akzo was voor colls favoriet met op don derdag zelfs een omzet van 6300 contracten. Philips en Koninklij ke Petroleun\ streden om de tweede plaats.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 9