Geen eenheid in NAVO-parlement Kabinet Craxi in problemen Flick-debat zuivert de lucht niet Amerikanen eisen meer geld Ruimteveer veilig terug Svetlana: Ik was geen dag vrij in het Westen Inval rebellen in Zaïre, leger wint Allan Boesak tart regime Zuid-Afrika WHIMIi. Executie ex-premier Libië Mitterrand vertrouwt Gaddafi ZATERDAG 17 NOVEMBER 1984 BRUSSEL De Amerikanen en hun Europese NAVO-partners blijven zeer verschillend oordelen over de betekenis van de inspanningen die de Europese landen zich binnen de NAVO getroosten. Dat bleek gisteren aan het slot van de vergadering van het NAVO- parlement in Brussel. Vooral uit Amerikaanse hoek kwam de aandrang om meer geld uit te trekken voor de conventione le verdediging. De nieuwe tactie ken die momenteel binnen de NA VO en door de Amerikanen wor den ontwikkeld leggen een grote nadruk op versterking van de con ventionele strijdkrachten. Hoewel het debat in de Assemblee zou gaan over die nieuwe militaire doc trines, draaide het uiteindelijk al leen om de vraag „Wie zal dat beta len?" De Amerikaanse en Europese NAVO-parlementariers zich eens gezind uit voor het handhaven van de eis dat de defensie-uitgaven van de lidstaten jaarlijks met minimaal 3 procent moeten stijgen, maar de door Hans de Bruijn benadering van het probleem van de lastenverdeling was, zo bleek uit diverse toespraken, geheel ver- schillènd. Een meerderheid van de Assem blee (overigens was slechts de helft van de leden bij de stemming aan wezig) verwierp een voorstel van de Westduitse socialist Karsten Voigt om te erkennen dat de 3-pro- centsnorm niet in alle NAVO-lan- den haalbaar is. Onder degenen die Voigt steunden waren de Neder landse Tweede-Kamerleden Frin- king, Couprie en Van Vlijmen (al len CDA) en de PvdA'er De Waart. De Eerste-Kamerleden De Vries (CDA) en Van Bemmelen (WD) stemden met de meerderheid te gen het Duitse voorstel. Nederland is een van dé landen die de 3-pro- zijn". En de Amerikaanse afgevaar- digde Whitehurst hield de econo- slechts 2 procent groei per jaar misch zwakke landen aan de voor- voorzien. Alleen door de gestegen al de zuidflank van de NAVO even dollarkoers is het mogelijk dat Ne- dreigend voor dat Amerikaanse derland daar dit jaar toch iets bo- steun zal ophouden, wanneer deze ven komt. De critici wezen er daarbij op dat vooral de Amerikaanse wapenin dustrie van de nieuwe plannen zal profiteren. Het CDA-Twèede-Ka- merlid Couprie trok daarover fel van leer. Hij sprak van een „eenzij dige discussie van de kant van sommige van de grote NAVO-lan- den, die volledig de soms zeer pro fijtelijke gevolgen van het NAVO- lidmaatschap voor'hun economie en werkgelegenheid negeren". Couprie verklaarde later dat bin nen de NAVO cijfers circuleren waaruit blijkt dat de Amerikanen minder geld in de NAVO steken dan alle Europese NAVO-landen te zamen uitgeven aan Amerikaanse wapens. „Maar die cijfers houden ze geheim", aldus het CDA-Kamer- lid. Ook andere NAVO-parlementa riers uitten zich kritisch over de Amerikaanse wensen. Zij reageer den daarmee op opmerkingen van onder meer de voormalige Ameri kaanse minister van defensie Ja mes Schlesinger. Hij stelde dat de Sowjet-Unie profiteert van de con ventionele zwakte van de NAVO in Europa, wat, waarschuwde hij, het bondgenootschap afhankelijker van kernwapens maakt. Schlesinger waarschuwde de Europeanen dat het Amerikaanse Congres niet zal doorgaan toestem ming te geven voor het vergroten van de Amerikaanse militaire voor raden in Europa, „terwijl er bond genoten zijn die na vijf dagen al door hun eigen voorraden heen CAPE CANAVERAL (UPI) - Het Amerikaanse ruimteveer Discovery heeft gisteren een perfecte landing gemaakt op de ruimtebasis Kennedy in Flori da. Daarmee kwam een einde aan een negen dagen durende, succesvolle ruimtevlucht, waarbij twee satellieten wer den gelanceerd en twee defecte kunstmanen werden opgepikt. De landing werd uitgevoerd op de speciaal dit doel aange legde 5 kilometer lange rolbaan van het Kennedy ruimtecen trum „Natuurlijk zijn wij blij weer thuis te komen, het is een zwaar karwei geweest", zei ge zagvoerder Frederick Hauck. Astronaut Joseph Allen zei dat hij onmiddellijk in zijn tuin zou gaan werken. „Mijn gras moet nodig gemaaid worden". De vlucht van de Discovery heeft het Amerikaanse ruimte- vaartbureau NASA 31,5 mil joen dollar opgeleverd. Van een winstgevende zaak kan echter niet worden gesproken, want de totale kosten bedragen 100 miljoen dollar. Tijdens haar persconferentie werd Svetlana geflankeerd door niet-geü- niformeerde politieagenten. (f0lo ANP) MOSKOU (TASS/AFP/Rtr.) - Sta- lins dochter, Svetlana Alliloejëva, heeft „geen moment" genoten van haar 17 jaar durend verblijf in het Westen, waar zij „geen dag vrij was geweest". Op een gisteren door het ministerie van buitenlandse zaken voor de buitenlandse pers georga niseerde bijeenkomst in Moskou verklaarde de 58-jarige Svetlana dat haar besluit naar de Sowjet- Unie terug te keren een „persoon lijke beslissing" was. Ze wilde deze -ersconferentie geven omdat c het Westen allerlei speculaties over slechts mijn i haar terugkeer de ronde deden. Svetlana besloot niet naar haar land terug te gaan toen zij in 1967 een bezoek aan India bracht. Zij woonde eerst in de Verenigde Sta ten en vervolgens in Groot-Brittan- niê. Russisch sprekend en duide lijk geëmotioneerd zei Svetlana dat zij de gang van zaken rond haar te rugkeer recht wilde zetten zodat de Westerse pers haar verder met rust zou laten. Ze had nooit een vlucht naar het Westen in gedachten toen zy Lesloot langer in India te blij ven. „Ik wilde geen vluchteling worden, ik hoopte binnen een maand naar huis terug te gaan. In die periode heb ik echter mijn ei gen bijdrage geleverd aan de blin de ideologieën van de zogenaamde vrije wereld waarmee mijn genera tie totaal niet bekend was. In die zogenaamde vrije wereld was ik niet één enkele dag vrij", aldus Svetlana. Svetlana, die in gezelschap was van niet-geuniformeerde politie functionarissen, zei dat zy vanaf het moment dat zij in de Verenigde Staten arriveerde „in de handen was gevallen" van zakenlieden, ju risten, uitgevers en agenten van de geheime dienst, die haar manipu leerden. „Deze mensen wilden die van myn „Ik werd een troeteldier van de CIA (de Amerikaanse geheime dienst) en al diegenen die zelfs zover gingen mij te vertellen wat ik moest schrijven en hoe. Ik weet dat er veel vluchtelingen zijn die uit vrees voor mogelijke straffen er van worden weerhouden terug te gaan", verklaarde de teruggekeer de verloren dochter. Heimwee naar haar zoon en haar dochter in Mos kou, een sterk verlangen het vader land terug te zien en een diep schuldgevoel hadden na een ver blijf van -15 jaar in de Verenigde Staten twee jaar in Engeland ge leid tot haar besluit naar de Sow jet-Unie terug te gaan. PARIJS (AFP)- Op initiatief van Zairese ballinmgen in België zijn lotgenoten vanuit Tanzania de Zai rese provincie Sjaba (het vroegere Katanga) binnengevallen, zo heeft de ambassadeur van Zaire in Pa rijs, Kimasi Matwiki Basaula be kend gemaakt. In gevechten met het leger zijn volgens de ambassa deur 122 invallers gesneuveld en velen gewond. De ballingen be schuldigen het regime Moboetoe van omvangrijke corruptie en schending van mensenrechten. Begin deze week werd de plaats Moba bezet, ongeveer 600 km ten noordoosten van Lubumbashi. Daarbij werden elf burgers ge dood. Na een tegenaanval van het Zairese leger zijn de invallers de bergen ingevlucht, waar het leger de achtervolging heeft ingezet. Volgens de ambassadeur hebben twee gevangengenomen strijders verklaard dat hun actie vanuit Tan zania was ondernomen op initiatief var) twee afgezanten die vanuit Brussel waren gekomen. ADVERTENTIE Volgens goedingelichte kringen in de Zairese hoofdstad Kinshasa heeft het leger de toestand in en rond Moba weer onder controle. Vanuit Kinsjasa zijn 360 man luchtlandingstroepen naar het ge bied overgevlogen. Bij de gevech ten is een Canadees, die werkte voor een Methodistische zendings- post, om het leven gekomen, zo is uit dezelfde bron vernomen. Zijn vliegtuigje was in Lubumbashi gevorderd door het Zairese leger. Bij de landing in Moba was het toe stel door de rebellen overgenomen. Twee officieren van de Zairese in lichtingendienst, die aan boord van het vliegtuigje waren, zyn door de rebellen gevangen genomen. JOHANNESBURG - De Zuidafri- kaanse predikant dr. Allan Boesak, een fel tegenstander van het apart heidsregime, heeft gisteren ver klaard zich niets te zullen aantrek ken van de dreigementen en be schuldigingen van de minister van politie, Le Grange. Minister Le Grange heeft aangedrongen op de arrestatie van Boesak, omdat hij UDF, het Verenigd Democratisch zich schuldig heeft gemaakt leugen en laster. door Ruud de Wit Front, dat door Le Grange verant woordelijk is gesteld voor de uit- barsting van geweld in zwarte woongebieden. Aanleiding tot de felle aanval van Le Grange was een interview dat dr. Boesak had met een Austra lisch blad in Sidney, waar hij op zich niets bezoek was. Boesak, die ook voor zitter is van de Wereldraad van her- de Sid ney Morning Herald ongezouten De zwarte predikant 2 te zullen aantrekken zen en tieren" van minister Le vormde kerken, leverde i Grange. „Hij noerpt me maar wat hy wil. Ik herhaal slechts in het kritiek op het recente politieoptre- openbaar de getuigenissen van hen den in de zwarte woongebieden. die geleden hebben onder het op- Tegenover het blad beschreef Boe- geraden Boesak in staat uitlatingen van de minister van po litie kunnen daar niets aan afdoen, zei hy. In het interview in Sydney zegt Boesak voorts, dat de blanken, sinds zij voet op Zuidafrikaanse grond hebben gezet, er alleen maar blijk van hebben gegeven een ge welddadig volk te zijn. Het Zuid afrikaanse leger noemt Boesak een „hoogst ontwikkelde moordmachi ne". „Als Boesak geen afstand neemt van dat interview, zal hij bekend staan als een leugenaar en belaste raar van Zuid Afrika, en dat terwijl hij tevens voorzitter is van de We reldbond van hervormde en gere formeerde kerken", aldus Le Gran ge in een toespraak in Virginia, in de provincie Oranje Vrijstaat. Minister Le Grange verklaarde dat hy de politieautoriteiten heeft aan treden van leger en politie in de sak het optreden van politie en le- zwarte woonwijken", aldus Boe- ger als „ongelooflijk gruwelijk" en sak, een van de oprichters van het een vorm van „legale tereur". De schuldiging te stellen op grond van de politiewet, die kwaadwillige kri tiek op de politie strafbaar stelt. BONN - Het debat in de Duitse Bondsdag over de zogenaamde VONDELLAAN 45, 2332 AA LEIDEN. TELEFOON: 071-769303. FUSTWEG 2, HOEK OUDE WEG, 2031 q HAARLEM. TELEFOON023 - 3192 88. Alleen bedrijfswagens. RIJNSBURGERWEG132, 2231 AG RIJNSBURG. TELEFOON: 01718-22500. HOOFDSTRAAT 81, 2171 AS SASSENHEIM. TELEFOON02522 -19124. GOUWESTRAAT 60A, 2407 BC ALPHEN A/D RIJN TELEFOON01720 - 7 5155. BINNENWEG 2-4, 2411 NA BODEGRAVEN. TELEFOON: 01726-19341. AUeen bedrijfswagens. sfeer te zuiveren, om verloren ge- gaan vertrouwen althans gedeelte- lijk terug te winnen, om in elk ge val verdenkingen uit de wereld te helpen dat vrij gekozen volksverte genwoordigers zich hebben „ver kocht" aan bedrijven als Flick. Te voren was fors gesproken over een „nieuw begin". door Hans Amesz Van al die goede niet veel terecht gekomen. De par tijen slaagden er zelfs niet in een gemeenschappelijke motie in te dienen. Er is door het „hoge huis" in Bonn wel besloten dat in de toe komst een strengere controle zal worden doorgevoerd naar bijvoor beeld bijbanen van afgevaardig den, maar hoe, dat blijft vooralsr nog open. Een voorstel van de op positie om alle financiële omstan digheden van volksvertegenwoor digers openbaar te maken, zoals onder andere in de Verenigde Sta ten gebeurt, kwam er niet door. De sprekers van de verschillende partijen beschuldigden elkaar over en weer. Daarbij werden - via in terrupties - begrippen als „hui chelaars" en „farizeeërs" de verga derzaal in geslingerd. De Groenen-afgevaardigde Otto Schily, die een gevreesd lid is van de parlementaire enquêtecommis sie inzake Flick, vroeg zich bijvoor beeld af hoe onafhankelijk een bondsregering is die alleen maar kan overleven met een liberale partner die kennelijk een financië le injectie van 6 miljoen mark van de vroegere warenhuisbezitter Hel mut Horten broodnodig had. Schi ly stelde ook de vraag waarom de regeringspartijen, die naar eigen zeggen toch zo'n zuiver geweten hebben, eigenlijk een amnestie- wetsontwerp hebben willen indie nen om al die mensen en bedrijven die in het kader van de partijgiften affaire belasting hebben ontdoken, in één klap vrijuit te laten gaan. SPD-fractieleider Hans-Jochen Vogel en zijn plaatsvervanger Jür- gen Schmude uitten met name har de kritiek op bondskanselier Hel mut Kohl, die nog altijd doet alsof de Flick-zaak uitsluitend berust op een campagne van vooral vijandige journalisten. „U mist elke morele competitie", riep ex-minister van justitie Schmude tegen Helmut Kohl. Woordvoerders van de CDU/ CSU en in mindere mate van de FDP meenden dat SPD en Groe nen niet het morele recht hadden te oordelen over anderen. CDU-se- cretaris-generaal en minister van gezinszaken en volksgezondheid Heiner Geissler verweefde opposi tie als 'zedenmeester' op te treden. En dat nota bene terwijl Flick een omstreden belastingvoordeel van 850 miljoen mark heeft gekregen onder de vroegere regering van de sociaal-democraat Helmut Schmidt, waar afgevaardigden van de toenmalige CDU/CSU-oppositie volgens Geissler 'niets' mee te ma ken hadden. De CDU-secretaris-generaal zei dat met name de SPD eigenlijk van twee wallen heeft gegeten: door zo wel miljoenen aan te nemen van Flick als ook van de vakbonden. Waarop de SPD verklaarde dat ook zij fouten heeft gemaakt en geld van Flick heeft ontvangen, maar dat zij maar een 'schijntje' kreeg in verhouding tot CDU/CSU en FDP. Volgens Geissler moeten de Groenen helemaal hun mond hou den, want die beschikken dan wel iswaar niet over incidentele af gevaardigden 'die geld voor hun partij hebben aangenomen, maar wel handelen alle Groene parle mentariërs binnenkort in strijd met de grondwet, zei hij, doordat ze op de helft van de vierjarige le- gislatuurperiode hun plaatsen in de Bondsdag inruimen voor opvol gers. Otto Schily op zijn beurt tegen Geissler: „Ik neem aan dat u een schrander hoofd heeft, maar dat neemt niet weg dat u die schran derheid inzet om hier ongelooflijk van de eigenlijke zaak af te leiden". Geissler was niet de enige die dat vrijdag in de Bondsdag deed. De toenemende onrust in de Italiaanse politiek werd afgelo pen donderdag onderstreept door twee gebeurtenissen: een parlementaire nederlaag van de regering-Craxi tydens het be grotingsdebat en de ontslagna me van de christen-democrati- Piccoli Tydens de behandeling van de begroting voor 1985 is het hoofdstuk 'Ministerie van fi nanciën' in een geheime stem ming met 262 tegen 260 stem men verworpen. Dit betekent dat een aantal kamerleden van de regeringspartijen met de op positie moet hebben meege- stemd. door Hein ten Kortenaar Algemeen wordt het optreden van deze zogenaamde 'sluip schutters' gezien als een uiting van ongenoegen binnen de re geringscoalitie over de belas tingvoorstellen van de republi keinse minister van financiën, Bruno Visentini. Deze voorstel len hebben ten doel voortaan ook de kleine zelfstandigen te dwingen hun deel in de belas tingen te betalen. Uit protest hielden de winke liers in heel Italië op 23 oktober jl. hun winkels gesloten en zy dreigen met een tweedaagse staking als de plannen niet in grijpend in hun voordeel wor den gewijzigd. Onder de rege ringspartijen is hierdoor ver deeldheid ontstaan: uit angst voor stemmenverlies werpen sociaal-democraten en libera len zich op als voorvechters van de middenstand, terwijl ook een deel van de christen democraten op wijzigingen aandringt. Van de andere kant staan de republikeinen pal ach ter hun minister, die dreigt te zullen aftreden als er aan we zenlijke punten van zijn voor stel wordt gemorreld. De nederlaag van donderdag toont aan dat de regering niet onvoorwaardelijk op haar ach terban in het parlement kan re kenen. Het lot van de regering- Craxi, die nu al aan de byna-re- cordduur van lfi maanden toe is, wordt hierdoor uiterst onze ker. Corruptie De ontslagname van Flaminio Piccoli werd veroorzaakt door het verzoek van de Romeinse rechtercommissaris Francesco Misiani aan het parlement om Piccoli's onschendbaarheid als kamerlid op te heffen, zodat er een gerechtelijk onderzoek te* gen hem kan worden ingesteld. De verdenkingen tegen Piccoli luiden: deelname aan een mis dadige vereniging en corruptie. Ze zijn gebaseerd op zyn rela ties met Francesco Pazienza, een financieel avonturier, die onder meer wordt verdacht van medeplichtigheid in de fraude bij de Ambrosiano-bank. Pazienza, een vooraanstaand lid van de geheime vrijmetse laarsloge P2, schijnt in Italië en Amerika te zyn opgetreden als agent van de Italiaanse gehei me dienst en in de VS, waar hij op het ogenblik verblijft, over voldoende bescherming te be schikken om geen uitlevering aan Italië te hoeven vrezen. Kort na president Reagans eer ste verkiezing, in 1980, bood hij Piccoli zijn hulp aan bij de or ganisatie van een kennisma- kingsreis: Hy wist hem inder daad bij Reagan en minister van buitenlandse zaken Ale xander Haig te introduceren. Het jaar daarop werd Piccoli's partijgenoot Ciro Cirillo in Na pels door de Rode Brigades ontvoerd. Piccoli zou zich op nieuw om hulp tot Pazienza hebben gewend en samen met een groep officieren van de ge heime dienst opende deze on derhandelingen met Raffaele Cutolo, leider van de Napoli- taanse misdaadorganisatie 'Nieuwe Camorra' en via hem met de Rode Brigades. Het re sultaat was de vrijlating van Ci rillo, na betaling van een los geld van minstens drie miljard lire, dat voor de helft naar Cuto- lo's organisatie en voor de rest naar de Rode Brigades ging. Ook zou de 'Nieuwe Camorra' als beloning een ruim aandeel hebben gekregen in de weder opbouw van het aardbevings- gebied rondom Napels waar mee schatten aan overheids geld waren gemoeid. Piccoli zelf heeft altijd ontkend betrok ken te zyn geweest bij deze ille gale transacties. Zijn ontslag als party voorzitter bood hij aan om de partij niet mee te slepen in een eventueel strafproces. Het is niet waarschijnlijk, dat het partijbestuur zijn ontslag zal aanvaarden, zoals ook het parlement waarschijnlijk zal weigeren zijn onschendbaar heid op te heffen, ook al ver klaarde hij zelf zich bereid er afstand van te doen. De voorzitter van de Italiaanse christen-democraten Picccoli (links kondigde donderdag zijn aftreden aan. Rechts van hem zit De Mita, secretaris-generaal van de partij. Hij wees het ontslag van Piccoli van de hand. (foto ap> PARIJS (AFP/DPA) - Een Libisch zelfmoordcommando heeft de ex-pre mier van Libië, Abdel Hamid Bakkouche, geëxecuteerd, zo is gisteren door/Radio Tripoli gemeld. Volgens de radio-uitzending heeft de executie afgelopen maandagavond plaats gehad. Bakkouche werd in de uitzen ding omschreven als „zwerfhond", „verrader" en „agent van de vijanden van het Arabisch-Libische volk". In de Egyptische hoofdstad Cairo heeft de secretaris van Bakush (her haal. Bakush) verklaard dat hy de ex-premier maandag nog heeft gezien. Waar hij sindsdien verblijft, wist de man niet te zeggen. Bakush was minister van justitie en later premier onder koning Idriss Senoussi. Hij werd in 1968 van zyn functie ontheven en kreeg een ambassadeurspost in Parijs toegewezen. Na de staatsgreep van kolonel Gaddafi keerde hij naar Libië terug maar in 1977 vluchtte hij naar Egypte, waar hij politiek asiel kreeg. het Flick-debat zwaar te verdu- (foto ANP) PARIJS - Frankrijk is bereid het Libië van kolonel Gaddafi zijn ver trouwen te schenken. Maar tegelij kertijd blijft men in Parys bijzon der op zijn hoede ten aanzien van de militaire activiteiten in Tsjaad van de omstreden Noordafrikaan- se machthebber. Dat is de gedach- door Rudolph Bakker te achter de verklaring die presi dent Mitterrand gisteren op een mini-persconferentie aflegde na zijn bliksembezoek aan het Griek se eiland Kreta donderdagmiddag, waar hij twee uur met kolonel Gad dafi sprak over het terugtrekken van de Franse en de Libische troe pen uit Tsjaad. De president meldde dat de ont moeting met de kolonel vast stond vanaf het moment dat by het zoge naamde akkoord van Tripoli was besloten dat beide lanaen hun troepen uit Tsjaad zouden terug trekken. Amerikaanse inlichtin- sche bataljons in het Noorden, zon der zware wapenen, benevens eni ge verspreide eenheden, zonder vliegtuigen, en allen bezig zich te rug te trekken". President Mitterrand herinnerde er aan dat zowel de Fransen als de gen bronnen hadden gemeld dat de Libiërs hun troepen uit Tsjaad „tot Libiërs van hun kant zich niet aan de laatste man" zouden teruetrek- zouden terugtrek de afspraken hadden gehouden en ken en dat het land zyn eigen inter zelfs bezig zouden zyn nieuwe ne problemen zou dienen op te los startbanen in het door hen bezette sen zonder interventie van Frank noordelijk deel van Tsjaad i leggen. De Franse president meldde na zijn terugkeer van Kreta dat er „niet zoveel Libiërs in Tsjaad wa ren achtergebleven als wel wordt gezegd, maar toch nog te veel om te kunnen zeggen dat Libië het ak koord volledig had gehonoreerd". Mitterrand sprak over de aanwe zigheid van „nog twee tot drie Libi- rijk of Libië. Desgevraagd ant woordde president Mitterrand dat kolonel Gaddafi „vanzelfspre kend" in Parijs zou worden ont vangen en dat ook president Mit terrand „vanzelfsprekend" na; bië zou willen reizen voor een offi-| cieel bezoek, alles uitgaande van de veronderstelling dat Gaddafi aan „de legitime eisen van Frank rijk zal hebben voldaan".

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 7