Derde net voor groot publiek Kamminga wacht zware taak 'Remigratie alleen vrijwillig' Niet mis: 50 guldei Sport naast cultuur en informatie 'Door kernwapens geen oorlog Oost en West' Groepsleidster uren gegijzeld in Arnhem Vaak meer lood dan toegestaan in water Nut tweehonderd jaar ZATERDAG 17 NOVEMBER 1984 BINNENLAND PAGINA 5 oorlogsgevaar. «rr.nr.TT..Dat zei oud-staatssecretaris prof. HILVERSUM (GPD) - Een derde Nederlands televisienet moet voor een groot publiek dr. e.h. van der Beugel (buiten- aantrekkelijk worden gemaakt. Het derde net zou ingevuld moeten worden door de }^d.?e zaken) ^gisteren '1 Lflderi NOS en de kleine zendgemachtigden. De omroeporganisaties zouden 'Nederland 3' bij toerbeurt ter beschikking moeten krijgen. Dat zijn de plannen van het dagelijks be stuur van de NOS over de inrichting van het 'cultureel-educatieve' derde net. LEJDEN (ANP) - Dankzij de kern- wapens is de afgelopen veertig jaar een centrale oorlog tussen de Sow- jet-Unie en de Verenigde Staten uitgebleven. Historisch staat het vast dat het bestaan van grote con ventionele strijdkrachten - zelfs als die in evenwicht zijn - grote con flicten niet heeft voorkomen. De vrede ig vooral bewaar^ wegens de oniekerhe.id in de Sewjet-Unie over de politieke wil lp feet weeten om de kernwapens in te zetten. Ie dere politieke daad of uitspraak behoort het handhaven van die on zekerheid te dienen. Een uitspraak leraar in de westelijke samenleving pa de Tweede Wereldoorlog. Van der Beugel is honorair secretarie generaal van de Bilderberggroep, een overleggroep van invloedrijke mensen die zich buigt over wereld- migt over wereld- voorzitter van de het International niet als eerste kernwapens te Institute for Strategie Studies te gebruiken, verhoogt dan ook het Londen. bij zijn afscheid als bijzonder hoog- Zijn afscheidsrede in Leiden was een terugblik op 40 jaar westelijke samenwerking en op de Koude Oorlog. Voordat hij in 1957 staats secretaris 'voor de PvdA werd in het derde kabinet-Dre#§, was Van der Beugel als top-idmbtengar nauw betrokken bij de rol van de (Verenigde Staten in de naoorlogse wederopbouw in Europa. Volgens prof. Van der Beugel is het een hardnekkig misverstand dat Europa destijds bij besprekin gen tussen de grootmachten in Yalta verdeeld werd. "Yalta", al dus de hoogeleraar, "werd bepaald door een aantal factoren, waarvan de locatie vap de Russische legers, die al ver voorbij Polen stonden, de belangrijkste is." "De Koude Oor log is ontstaan onder meer door het niet nakomen van Yalta", aldus de scheidende hoogleraar. "De verdeling van Europa loopt nauwkeurig langs de lijnen tussen de landen die het Marshallplan om helsden en landen die het afwezen of gedwengta worden het af te wij zen, zoalg Tgtechc^Jowakije Po- U*»'\ dldu* Val dfr IfugeL die in 1947 secretaris was ven de Neder landse delegatie bij de Marshall- plan-besprekingen in Parijs. De Russische minister van Buiten-; landse Zaken, Molotov, liep tóen weg uit het overleg. Het verwerpen van het Marshallplan, dat aan het begin van de westelijke samenwer king staat, is volgens Van der Beu gel waarschijnlijk één van de grote vergissingen in het beleid van de Sowjet-Unie. Een 'programmaconcept voor Ne derland 3' is gisteren toegezonden aan minister Brinkman (cultuur), 'om aldus kabinet en Kamer een betere basis te bieden voor de be sluitvorming ter zake'. Het voorstel van de Raad van Beheer is een ver volg op het NOS-dossier 'Mogelijk heden voor een derde televisienet' van juni dit jaar. In dat dossier werd, afgezien van een overzicht Uval-voorstellingen en voetbal- uitgebreid. Achter het invoeren wedstrijden. Indien er zich op de van een derde net onder deze voor- sportavond weinig voordoet op waarden staat een meerderheid sportgebied, wil men deze avond van de Tweede Kamer gebruiken yoor het uitzenden van Ook zou in het voorstel worden culturele films waarbij vooral ge- voldaan aan het advies van de Om- films uit de thuis- roepraad, waarin wordt aange dacht wordt landen van gastarbeiders. Door op het derde net ook ru aandacht te geven aan cultuur sport, rekent de NOS erop dat dit i technische en financiële moge- net ook voor een groot publiek at- lijkheden, de voorkeur uitgespro- tractief zal zijn. ken voor een derde net met cultu rele en educatieve programma's voor NOS en de kleine zendge machtigden. Een avondje Nederland 3 zou een vast patroon moeten hebben De Raad van Beheer zegt in zijn nieuwe voorstel volledig te vol doen aan de voorwaarden van de regering, die inhouden dat het kijkgeld met slechts maximaal een tientje omhoog mag en dat de drongen op verbetering van de kwaliteit van het programma-aan bod. Tevens denkt de Raad van Be heer met zijn voorstel op een lijn te staan met de kamermeerderheid die, via de invoering van een derde net, de algemeen-cuturele functie van de publieke omroep wil ver sterken en versnippering - mede door de groei van VPRO en EO - op de Nederlandse tv wil tegen gaan. de uitzendingen zouden per STER-zendtijd niet mag worden avond 'gekleurd' moeten worden. Zo moet het aefcent gedurende drie avonden per week liggen op cul tuur, twee avonden zouden in het teken van educatie moeten staan - en ruim een avond zou informatie ve televisie moeten bieden, zowel voor een algemeen publiek als voor minderheden. Een avond biedt zonodig ruimte voor sportre- portages. Verder ziet het dagelijks bestuur vrouw heeft gisteren in haar van de NOS mogelijkheden om op ning in de Arnhemse wijk Het lijk na de vrijlating van de groeps- het derde tv-net allerlei evenemen- Broek enkele uren een groepsleid- leidster stormden leden van dit ten rechtstreeks uit te gaan zen- ster (31) van hét Velpse meisjeste- team het huis binnen en hielden de den. Hierbij wordt gedacht aan huis De Drempel in gijzeling ge- evenementen op het gebied van houden. Ze deed dat onder cultuur en sport zoals Holland Fes- Gedetineerden vrijgelaten door tekort aan celruimte ALKMAAR (ANP) - Het Openbaar Ministerie in Alkmaar heeft de af gelopen week drie preventief gede tineerden en één tot gevangenis straf veroordeelde wegens celge brek „met zeer grote tegenzin" op vrije voeten moeten stellen. Dat heeft persofficier mr. G. Botman gisteravond meegedeeld. Uit de politiebureaus in Alk maar, Den Helder en Hoorn wer den in totaal drie preventief ge- hechten, verdacht van overtreding van de opiumwet, het overvallen van een apotheek om hard drugs te verwerven en brandstichting in een auto, op vrije voeten gesteld. De vierde gedetineerde moest wor den ontslagen enkele uren nadat de rechtbank i 'Oprotpremie' wordt afgewezen op grond van weder rechtelijke vrijheidsberoving, n haar 15-jarige dochter Suzanne, Voor de dochter wordt naarstig die tijdelijk in de ouderlijke wo- naar passende hulp gezocht, ning haar intrek zou nemen, met- een teruggeplaatst te krijgen in het Velpse tehuis. Volgens de politie kon de moeder de thuiskomst van Suzanne niet aan. De dochter werd door de groeps leidster met een auto naar huis ge bracht. Daar aangekomen werd de medewerkster van De Drempel door de overspannen vrouw met een pistool bedreigd. Later bleek dat overigens een alarmpistool. De vrouw liet haar slachtoffer na lang durige, via de brievenbus van het zij naar "hun vaderland terug willen AMSTERDAM - Studenten van de Amsterdamse unviersiteiten hebben gisteren gedemonstreerd tegen de 'twee-fasenstructuur'. Zij wilfLen hun ongenoegen uiten over hei uitblijven van een tweedfase en eisten vol waardige opleiding voor iedereen. (foto anpj huis gevoerde onderhandelini met leden van de afdeling jeugdza ken van de Arnhemse politie vrij. Dat gebeurde juist voor een ge pland ingrijpen van het inmiddels keren, zonder dat belemmeringen die vrije keuze beperken. Eenmaal gerepatrieerde buitenlanders moe ten drie jaar het recht behouden naar Nederland terug te keren. AMSTERDAM (ANP) - Van de Ne- voerd met tin, waardoor de loodaf- schatting één procent drink- Alkmaar dinsdag water met een hoger gemiddeld zijn onmiddellijke gevangenne- loodgehalte dan volgens de derlandse bevolking consumeert gifte te verwaarlozen is. Bij het derzoek van Haring zijn in Negen tien Nederlandse steden monsters ming had bevolen na van twaalf maanden wegens han del in hard drugs. De vier werden vrijgelaten om dat celruimte nodig was voor on der meer enkele „zware" cocalne- dealers en voor een man die in Midden Beemster zijn vrouw met messteken om het leven bracht. Volgens Botman is het cellente kort in het arrondissement Alk maar vooral nijpend door een ver bouwing van het politiebureau de Europese Gepieen- schap is toegestaan. Bij één op de 20 volwassen Nederlanders is het drinkwater verantwoordelijk voor de helft van het totale loodgehalte in het bloed. Dit stelt drs. B. J.A. Haring in zijn proefschrift „Lood in drinkwater" waarop hij op 28 november zal pro moveren tot doctor in de Wiskunde en Natuurwetenschappen aan' de Universiteit van Amsterdam. Volgens Haring zijn in twintig Hoorn. Binnenkort zullen hier procent van de Nederlandse twaalf gerenoveerde cellen ter be- ningen nog loden waterleidingen, schikking komen. Een deel van deze leidingen is ge- leidingwater genomen. Haring geeft in zijn proefschrift drie mogelijkheden aan om het loodgehalte van drinkwater te ver minderen. In de eerste plaats zou den alle loden waterleidingen ver vangen kunnen -worden, wat naar schatting twee miljard gulden kost. Ook het doorspoelen van de leidingen voordat het drinkwater voor consumptie wordt gebruikt behoort tot de mogelijkheden. Ten slotte geeft hij de mogelijkheid aan van een goede ontzuring v4n het drinkwater. Cocaïnesmokkel komt man op 8 jaar cel en boete te staan Dit stelt het Remigratieberaad, een overlegorgaan van FNV, CNV, Raad van Kerken, Humanistisch Verbond, Landelijke Samenwer king Organisaties van Buitenland se Arbeiders (LSOBA) en het Ne derlands Centrum Buitenlanders (NCB) in een gisteren uitgegeven notitie. Zij wijzen elke vorm van te rugkeer- of "oprotpremie" af. Buitenlanders die willen remi greren moeten zorgvuldig worden voorgelicht en begeleid in het land van terugkeer. Dat moet hun het doen van een verantwoorde, vol strekt individuele en vrije keus mogelijk maken. "Zij moeten we ten welke toekomst in hun vader land wacht." De mogelijkheden van terugkeer met behoud van uitkering moet verruimd worden, vind het Remi- gratiebraad. Over de leeftijdsgrens daarvoor zijp de organisaties het niet eens. FNV, Raad van Kerken en Humanistisch Verbond stellen 57 1/2 jaar voor, omdat ook Neder landse werklozen dan niet meer verplicht zijn te solliciteren. Het CNV is op de leeftijd van 50 jaar gaan zitten, met vijftien ge werkte jaren, vanuit de overwe ging dat de sollicitatiegrens zonder meer verlaagd moet worden en dat er sprake is van een stukje pensioe nopbouw. Het NCB oppert de grens van 45 jaar, omdat werkloze buitenlanders vanaf die leeftijd praktisch geen kans meer maken op een baan in Nederland. LSOBA vindt dat iedereen met behoud van een uitkering moet kunnen remi greren die ouder is dan 21 jaar, minstens vijf jaar in Nederland woont en drie jaar een uitkering heeft gehad. De organisaties doen hun, overi gens geheel unanieme, voorstel over het gevoelige onderwerp re migratie omdat zij tegenwoordig dagelijks te maken hebben met buitenlanders die onder druk van werkloosheid, leeftijds- en genera tieproblemen, toenemende agres sie en intolerantie liever naar hun eigen land zouden terugkeren. Opbrengst van boek over Kan draagt bij aan monument AMSTERDAM (GPD) Voor het monument van Wim Kan, dat op 15 augustus 1986 op het Leidseplein onthuld moet worden, is nog een bedrag van circa 15 duizend gul den nodig. Het monument, dat ge maakt gaat worden door de beel dend kunstenaar Siemen Bolhuis uit Almere-Haven, gaat in totaal 50 duizend gulden kosten. De datum onthulling is exact de datum dat het ABC-cabaret, waar Wim Kan begon, vijftig jaar zou bestaan. Gistermiddag werd aan de we duwe van Wim Kan, Corry Vonk, het eerste exemplaar overhandigd van het boek Herinneringen aan Wim Kan. Corry Vonk, nauwelijks in staat tot reageren, was voor het oog van camera's en voor vele foto grafen ontzettend geëmotioneerd. Samensteller Wim lbo had het eer ste exemplaar aanvankelijk in heel kleine kring willen aanbieden. Maar van de naasten van £orry kreeg hij te horen dat zij per se bij die presentatie van het boek aan wezig wilde zijn. Van Jelle Zijlstra ('Jelle zal wel zien') tot aan Seth Gaaikema halen tal van bekendhe den herinneringen op aan de caba retier. Uitgeverij Villa in Weesp kon digde bij die presentatie aan dat een deel van de opbrengst (een cheque van vierduizend gulden) ten goede komt aan het initiatief voor een monument van Wim Kan op het Amsterdamse Leidseplein. Initiatiefnemer Jeroen Nugteren uit Utrecht kondigde aan dat het grootste deel van het geld voor het monument binnen is, maar dat nog 15 mille nodig is qm de financie ring rónd tè maken. ADVERTENTIE I Als u deze winter de schilder laat komen, zorgt hij voor een stevige premie. Van maar liefst 5Q gulden per nwn I Typisch de vinterschilder weer! "PREWtfVOÖKWSXRDËN EN FISCALE AFTREKMOGELIJKHEDEN. VYD-voorzitter moet rimpels in partij gladstrijken DEN HAAG (GPD) - WD-voor- zitter Jan Kamminga verkeert in een weinig benijdenswaardige po sitie. Hij moet zijn partij, die in vol strekte verwarring verkeert, weer haar innerlijke zekerheid terugge ven. Na ruim een week van weinig slaap en veel Haags crisisoverleg moet de moeilijkste hobbel, het overtuigen van de liberale achter ban, nog komen. UTRECHT (ANP) - Wegens smok- Twee dagen vóór de partijraad, kei van 30 kilo cocaïne ter waarde vandaag in Hoogeveeri, zegt de van zes miljoen gulden heeft de Groninger makelaar nog niet pre- Techtbank in Utrecht gisteren de cies te weten hoe alle rimpels glad 31-jarige Kees H. uit Zwanenburg gestreken kunnen wordén. Kam- veroordeeld tot acht jaar gevange- minga bereidt zich voor op een nisstraf en een boete van 50.000 zware bijeenkomst, die strak in de gulden. hanji moet worden gehouden om Officier van justitie mr A. van onenigheid te voorkomen. Hij stelt Breukelen had behalve de boete zich voor vanaf het begin open van 50 mille elf jaar cel geëist. De kaart te spelen: niet de jeugdwerk- rechtbank veroordeelde zes andere loosheid (het oorspronkelijke the- gezegd: voor ons ligt het politieke zwaartepunt in de Kamer. Maar nu ligt dat voor het CDA weer in het kabinet". Hij rept van een onevenwichtige toestand omdat de verantwoorde lijkheid van Nijpels binnen de VVD verder strekt dan de verant woordelijkheid van De Vries bin- uklit cda leden van de smokkelbende - drie ma van de vergadering) de Nederlanders en drie Colombianen politieke problemen tussen VVD - tot gevangenisstraffen variërend van zeven tot anderhalf jaar en boetes van 20 tot twee mille. De uit Colombia en Ecuador ge smokkelde cocaïne kwam via Schiphol ons land binnen. Een par tij van 10 kilo bleef overigens door „organisatiefout" DEN HAAG (ANP) - De Maat schappij tot Nut van het Algemeen heeft gisteren in de Ridderzaal in Den Haag haar tweede eeuwfeest gevierd in aanwezigheid van ko ningin Beatrix en prinses Juliana, beschermvrouwe van de Maat schappij. De prinses kreeg het eerste ex emplaar van het gedenkboek voor deze gelegenheid aangeboden. Het boek heet „Om 't Algemeen Volks geluk", de doelstelling waarmee de maatschappij 200 jaar geleden werd opgericht. Verder werd be kend gemaakt dat op instigatie van „Het Nut" volgend jaar aan de rijksuniversiteit in Utrecht een bij zondere leerstoel „Geschiedenis van het Onderwijs" zal worden in gesteld. „Het Nut" heeft in de vorige eeuw en het begin van deze eeuw voorop gelopen in de vernieuwing van lager onderwijs en biblio theekwerk. Bekend zijn de Nuts- scholen, die horen tot de categorie bijzonder onderwijs van neutrale aard. smokkelaars in een vrachtloods op llcht de luchthaven steken. De resteren- ",oor de 20 kilo kwam ook niet ver, want die partij en het grootste deel van de smokkelaars werden al snel door de politie onderschept. De recherche had al heel lang lucht van de zaak en ging de gan gen van de bendeleden onder meer na door telefoons af te tappen. CDA, tussen Nijpels Vries, over de tweeverdieners, de RSV-kwestie en de PTT-spreiding komen het eerst aan de orde. „An ders ziekt het de hele dag door", zegt hij. Aan het begin deze week de liberalen te dagen. De tweeverdieners- kwestie was opgelost, de ruzies met coalitiepartner CDA waren bij gelegd en de WD had de gelede ren weer gesloten rondom een compromis over de PTT. En op een vergadering van het partijbestuur Kamminga: grote rommel. (foto GPD) het schadelijk kan uitpakken voor de partij, want men verwacht van ons iets anders dan van een PvdA, waar wel vaker ruzie'is. Van ons wordt verwacht dat rqensen bin nen de WD op een andere manier met elkaar omgaan". Een deel van de problemen wordt naar zijn mening veroor zaakt doordat het politieke zwaar tepunt van het CDA in het kabinet ligt, namelijk bij CDA-leider Lub bers. De WD heeft als politieke leider Nijpesls die vanuit de Twee met fractieleider Nijpels afge- de Kamer opereert, naast een ADVERTENTIE sprpken dat 'het gedondeijaag de coalitie' afgelopen zou zijn, Publikatie van hel Bcdrijlschap Schitdersbcdrijl Ie Rijswijk (ZH) I AJs u deze winter de schilder laat komen, zorgt hij voor een stevige premie. Van maar liefst 50 gulden per man per dagAn i Typisch de wintcrschildcr weer! Die keuze voor het politiek lei derschap in de Tweede Kamer is dat minister Smit-Kroes in de Ka- volgens Kamminga bewust ge- mer de ruzie met Vonhoff weer op- maakt na het eerste kabinet-Van rakelde. Agt. Toen zat WD-leider Wiegel in het kabinet, terwijl het politiek „Mensen die het niet precies vol- zwaartepunt van het CDA in de gen, moeten wel denken dat het in Tweede Kamer lag. Het was tel de WD een grote rommel is", ta- kens een grote vraag hoe de fractie xeert Kamminga. „Juist die opeen- zich onder leiding van Lubbers zou stapeling van kwesties maakt dat gedragen. „Daarom hebben we nu ïtiet PTT In die situatie kreeg de WD be gin november drie problemen te gelijk op het bord. Vooral de PTT- zaak was voor Kamminga bijzon der moeilijk. Maar hij gelooft dat de WD deze zaak in principe goed heeft behandeld. Het proces van het PTT-comprp- mis kwam in de WD vier weken geleden al op gang. Een klein groepje, de top van 4e partij, wilde ëen voorstel maken waar ten min ste iedereen mee kon leven. Die groep bestond uit Nijpels, de frac tieleider in de Eerste Kamer Zou tendijk, de WD-leider in het kabi net Van Aardenne en de partijvoor zitter zelf. Voor de PTT- kwestie was deze groep uitgebreid met Smit-Kroes als verantwoordelijk minister en WD-staatssecretaris Scherpenhuizen als medeverant woordelijk bewindsman. Na ve^l wikken en wegen kwam er een stuk op tafel waarmee zowel Groningen als Den Haag kon le ven, zonder er echt enthousiast over te zijn. Maar binnen enkele dagen zegt PTT-baas Wit in een in terview dat hij wel een postbus in Groningen neemt. Hij wil in Den Haag blijven werken. Dat brengt Vonhoff tot de woede-uitbarsting over een onbetrouwbare en deloya le minister (Smit-Kroes). Vooral deze kwestie heeft de WD schade gedaan, vindt Kam minga. Temeer omdat die zaak te gelijk met andere problemen naar voren komt. ,,Die herrie om de tweeverdieners, daar gaat het om een dubbeltje per dag. Het is te gek dat volwassen mensen daar niet gewoon met elkaar over praten om eruit te komen", vindt ^üj. De fractieleider in de Tweede Kamer, Nijpels, kreeg het vorige week ook zwaar te verduren van wege zijn voorkennis van de RSV- stukken die nog gepubliceerd moeten worden. Kamminga vindt dat de fractieleider in deze zaak te recht heeft gepoogd om te voorko men dat de reputatie van Van Aar denne in opspraak werd gebracht. Verademing Een van de oorzaken van het tu mult rondom de WD is ook de stijl van optreden van Nijpels. „Hij is heel direct en erg open. Hij draait er niet omheen. Dat levert ons veel stemmen óp, want de mensen vinden dat een verade ming na de „twee dingen" van Den Uyl. Maar er zitten ook risico's aan. Je kunt je hoofd een keer stoten en dat gebeurt nu", aldus Kamminga. Hij bestrijdt in alle toonaarden de suggestie dat de positie van Nij pels binnen de WD langzamer hand deerlijk verzwakt is. De frac tieleider heeft het er veel beter van af gebracht dan twee jaar geleden werd voorspeld, niet alleen tegen over de buitenwacht maar juist ook intern, zegt Kamminga. Hij wijst erop dat bijvoorbeeld het .overleg binnen fractie en bestuur veel opener is geworden en ziet dat hij als een van de verdiensten van Nijpels. Hij erkent dat de jonge fractielei der een paar fouten heeft gemaakt. „Maar mag dat ook eens? De afge lopen twee jaar is het toch steeds goed gegaan. Bovendien hebben we over het kabinetsbeleid geen reden tot klagen. We doen wat we hebben beloofd. We halen in het kabinet veel binnen en dat moeten we Nijpels ook toerekenen. Veel zaken uit het verkiezingsprogram worden verwezenlijkt. Als je alles afweegt, voert dit kabinet meer een WD-beleid dan een CDA-beleid", concludeert hij.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5