'Dit is het definitieve einde van de Stichting Leidse Binnenstad 'Bloembakken en gazons moeten in stad blijven' 'Schippers overtreden voorwaarden' Afgetreden voorzitter Gijsman laakt houding Kamer van Koophandel Begroting '85 'De Leidsegeopend ZATERDAG 17 NOVEMBER 1984 LEIDEN LEIDEN "Ik heb in dat half jaar niets van de grond gekregen. Ik kon zelfs geen brief de deur uit krijgen. Dat hield de Kamer van Koophandel tegen. Alles en alles hield die onder contro le. Het was een soort ape- liefde, waardoor je geen lucht meer kon krijgen", vertelt J. Gijsman (55), de afgetreden voorzitter van de Stichting Leidse Binnen stad. Hij was het slechts een half jaar. door Henny van Egmond De schuld van zijn opstappen legt hij voor een groot deel bij de Ka mer van Koophandel, die een enor me invloed uitoefent en daardoor de werkzaamheden van de stich ting frustreert. En dat terwijl de Kamer van Koophandel slechts ad viseur is van het bestuur van de stichting, maar tevens de secreta riaatswerkzaamheden op zich nam. In de brief waarin hij zijn be sluit meedeelt aan zijn mede-be stuursleden schrijft hij daarover: "Beste vrienden, het spijt mij jullie in moeilijkheden te brengen, maar ik ben niet voor marionet in de wieg gelegd. Zelfs het willen lezen van alle ingekomen post wordt als belachelijk van de hand gewezen. In treed met onmiddellijke ingang af als voorzitter van de Stichting Leidse Binnenstad". Doel De stichting ligt nu weer hele maal op haar gat, Gijsman erkent dat. Het bestuur kan niet functio neren en daardoor komt van het oorspronkelijke doel invloed uit oefenen op het gemeentelijk beleid zodat het bedrijfsleven in de bin nenstad kan floreren - niets te recht. De laatste tijd verscheen de stichting nog wel eens in het nieuws, maar dan bleef het beperkt tot een bezwaarschrift dat tegen een of ander plan werd ingediend. Terwijl oorspronkelijk het doel was gedegen, wetenschappelijke studies af te leveren die tot een ver betering van het beleid zouden lei-, den. De stichting werd in 1975 opge zet als belangenbehartiger van het Leidse bedrijfsleven. Het groeide uit tot een samenbundeling van be langenorganisaties, zoals het comi té Leiden leeft, het KNOV, het grootwinkelbedrijf, de ambulante handel, de Leidse Vereniging voor Industrie, de vakbeweging, de uni- veristeit, het Hoogheemraadschap van Rijnland, het openbaar ver voer en de VW. In de beginjaren kwam de stich ting regelmatig met wetenschap pelijke studies en onderbouwde plannen. Maar sinds het vertrek van prof. Kaal als voorzitter is het bergafwaarts gegaan. Staatssecre taris Van der Reijden voerde nog korte tijd de scepter, maar werd al snel gevraagd voor z'n huidige baan. Na een lange tijd voorzitters loos door het leven te zijn gegaan, leek de stichting in het voorjaar de oplossing te hebben gevonden. J. Gijsman, directeur van Gijsman B.V. epoxy-produkten aan het Le vendaal, moest de redder worden. Deze ervaren voorzitter - hij han teert de hamer ook bij de buurtver eniging 'Hogewoerd', de roeiver eniging 'Die Leythe' en bij de Rota- ryclub in Leiden - moest de im mer krakelende ondernemers op een lijn krijgen. Sterfbed "In april was ik de de dokter, die aan het sterfbed zit. Maar als de pa tiënt z'n medicijnen niet wil slik ken, gaat ie dood. En nu is de stich ting overleden", ziet Gijsman terug op zijn korte voorzittersschap. Hij betreurt de gang van zaken in hoge mate. "Het is triest, heel triest. Want feitelijk ging het goed met de stichting, uitstekend moet ik zelfs zeggen. Iedereen deed goed mee en zag het weer zitten. Leiden Leeft, het KNOV, de universiteit en zelfs de vakbeweging was weer enthousiast". Dat zijn taak als voorzitter moei lijk zou worden, besefte Gijsman al net na zyn benoeming. Hij zei toen in een interview: "Winkeliers al leen al zijn heel moeilijk onder één hoed te vangen. Het Hoogheem raadschap heeft bijvoorbeeld ge heel eigen belangen en het KNOV J. Gijsman gefotografeerd op het Levendaal als kersverse voorzitter van de Stichting Leidse Binnenstad in april van dit jaar. Nu is hij alweer afgetreden, omdat de Kamer van Koophandel zijn functioneren onmogelijk maakte: "Ik kon zelfs geen brief de deur uitkrijgen. Dat hield de Kamer tegen". (Koninklijk Nederlands Onderne- mersverbond) probeert ook z'n ei gen straatje schoon te vegen". Toch leek dat te lukken, tot veler verbazing. Alleen werd die goede samenwerking in het bestuur en de raad van toezicht niet naar buiten gebracht. En dat kwam door de on afhankelijke opstelling van Gijs- "Berkhout (secretaris van de Ka mer van Koophandel - red.) zei mij letterlijk: 'De Stichting Leidse Bin nenstad moet exact in het spoor van de Kamer van Koophandel blijven'. Daar ben ik erg van ge schrokken. Als we gewoon aan de leiband van de Kamer van Koop handel moeten lopen, heeft het toch geen zin?", vertelt de ex-voor zitter. En verbaasd: "Ik kan me be sturen voorstellen waar een advi seur alleen op verzoek z'n mond open doet. Ik had dit nooit ver wacht, ik ben altijd in vrij open, sportieve besturen bezig geweest". Dekmantel Op de vraag weaarom de Kamer van Koophandel zich zo opstelde, weet Gijsman het antwoord niet precies. Na een tijdje nadenken: "De staf van de Kamer van Koop handel, niet het bestuur want daar heb ik nooit mee gesproken, is kennelijk van mening dat hij het beter kan. Alle zaken wil de staf onder zich houden. Zoals het se- creatriaat, een heel belangrijke functie". Er is, vermoedt Gijsman, nog een reden: "Ik denk dat de Ka mer van Koophandel de stichting als een dekmantel wil gebruiken voor Leidse zaken". Twee zaken, die in nauw ver band met elkaar staan, vormden voor Gijsman de directe aanleiding zijn voorzittersfunctie neer te leg gen. "Het bestuur wilde mij niet volgen in het opzetten van een ei gen secretariaat. De universiteit had een ruimte aangeboden, dus de wil was er eerst wel. De tweede aanleiding was een oderzoek van het bureau1 Frons naar dp knelpun ten waar de ondernemer in de bin nenstad mee te maken heeft. Een goed onderzoek, maar toen kwam de Kamer van Koophandel met de eis dat gedurende het onderzoek het secretariaat bij de Kamer moest blijven. Dat zou betekenen dat zij het onderzoek zou begelei den, terwijl wij het moesten beta len. En omdat het onderzoek al ons geld dat we jaarlijks beschikbaar hebben - 35.000 gulden - op zou slokken, dacht ik: niet onder mijn verantwoordelijkheid". Een verklaring voor het uitblij ven van de steun van zijn bestuur, heeft hij wel. "Iedereen is maar bang. Bang dat ze voor het karretje van de gemeente worden gespan nen, bang dat ze door de politieke partijen Worden gebruikt. Bang, bang. Maar dan gebeurt er natuur lijk nooit iets. Somber Gijsman trad dus af, maar houdt wel de mogelijkheid open om te rug te keren: "als de Kamer van Koophandel zich houdt aan de sta tuten en dus alleen adviseert, dan wil ik best nog wel een keer komen praten. Maar dan wil ik wel een schriftelijke verklaring van de Ka mer van Koophandel. Dat doe ik niet meer mondeling". Over de toekomst van de Stich ting Leidse Binnenstad is hij na zijn ervaringen erg somber. "Ik denk dat de discussie over de stichting nu pas goed losbarst. We hebben het deze week al kunnen zien in de raadscommissie econo mische aangelegenheden, waar de gemeentelijke subsidie ter discus sie werd gesteld. Volgens mij bete kent dit het definitieve einde van de stichting. En dat is heel triest, want je krijgt nooit meer zo'n bre de groep op deze basis by elkaar". Raadsleden: bezuinigingen heroverwegen LEIDEN - Het weghalen van alle bloembakken uit de stad en het vervangen van rozenperken door gras is voor vrijwel alle partijen in de Leidse gemeenteraad een on verteerbare zaak. Dergelijke ingrijpende maatre gelen zijn noodzakelijk om de door de raad opgelegde bezuinigingen bij de directie groen (de vroegere plantsoenendienst) te realiseren, zo bleek deze week. Geplaatst voor de consequenties van het uitge stippelde beleid spraken de meeste leden van de raadscommissie voor ruimtelijke ordening, openbare werken en verkeèr zich gister avond uit voor een heroverweging van de geplande bezuinigingen op het groen in de stad. Wethouder Peters toonde zich niet ongevoelig voor een voorstel om bloembakken in de stad te pri vatiseren, dat wil zeggen dat bij voorbeeld winkeliers er voor zor gen dat de straten worden opge fleurd met bloembakken of voor de kosten daarvan opdraaien. Van Lint (PPR) zei er bij te blijven dat de beoogde bezuinigingen op het stadsgroen niet tot stand mogen worden gebracht door de toepas sing van chemische middelen bij onkruidbestrijding. Over de moge lijke alternatieven zal de commis sie in een volgende vergadering verder spreken en dan een besluit nemen. PvdA-fractievoorzitter Van der Molen noemde het aanwezige groen essentieel voor het leefkli maat in de stad. In dat kader pleitte zij er ook voor om voorzichtig om te springen met de resterende open gaten in de stad en niet alles vol te bouwen met woningen. Van der Molen zei te menen dat de stads vernieuwing in de afgelopen jaren te eenzijdig was geïnterpreteerd als het terugbrengen van de woon functie naar de stad. Zij vroeg om meer aandacht voor bedrijvigheid Het raadslid Vaii Zijp (CDA) deelde de bezorgdheid van Van der Molen ten aanzien van C A. Hij ADVERTENTIE kan die zich met het mengen. Wethouder Peters was het met zijn partijgenoot eens dat bedrij ven in de binnenstad thuis horen en in een belangrijk stuk werkgele genheid behoren te voorzien. Hij zei te verwachten en te hopen dat de komende jaren meer bedrijfjes zich in de binnenstad zullen vesti gen. WD-raadslid Zonnevyle noemde die opvatting een omme zwaai. Volgens Peters moet het ge meentebestuur zich niet alleen blind staren op de kantoorontwik keling in de stad. C en A PvdA-fractievoorzitter Van der Molen zei ook bezorgd te zijn over de verhuizing van C A, van de Botermarkt naar de Haarlemmer straat. Zij noemde het een verar ming van de binnenstad als de pan den aan de Botermarkt lang leeg zouden staan en suggereerde dat op de begane grond van het huidi ge C A-pand mogelijk een over dekte markt zou kunnen komen, naar voorbeeld van de markthof in Den Haag. Wethouder Peters noemde het idee wel aardig maar wees er op dat het C A pand aan de Botermarkt geen eigendom is van de gemeente, zei bij gerucht vernomen te heb ben dat ook een ander kledingbe drijf (bedoeld werd Peek Clop- penburg) er voor zou voelen om naar de Haarlemmerstraat te ver huizen. De Breestraat en omgeving zal daardoor nog meer afstervings verschijnselen gaan vertonen, vreest Van Zijp. Van der Molen noemde de ta riefsverhoging voor het openbaar vervoer die verkeersminister Smit- Kroes deze week aankondigde een onverteerbare zaak en nodigde coalitiepartner WD uit gezamen lijk. het vingertop op jje heffen naar Den Haag. WD-raadslid Bakker, niet gelukkig rhët het 'beleid van* zijn pariijgëhqqtfminister, ?éi aan die uitnodiging gehoór teWillen geven. CDA-raadslid Van Zijp sloot zich daarbij aan. Wethouder Peters verklaarde overigens dat de aangekondigde bezuinigingen op het openbaar vervoer niet zover gingen dat 's avonds na negen uur of op zondag in Leiden geen bus meer zou rijden, zoals hij enkele weken geleden nog zei te verwach ten. Zeeheldenbuurt Verscheidene raadsleden vroe gen om meer aandacht van het col lege voor de problemen van de Zeeheldenbuurt. Volgens Van der Molen is deze wijk een beetje een ondergeschoven kindje. Wethou der Peters stelde in het vooruit zicht dat de raad nog voor moeilij ke keuzes zou komen te staan ge zien het sombere toekomstper spectief voor de stadsvernieuwing. Het WD-raadslid Zonnevylle zei de indruk te hebben dat er vooraf aan de begrotingsbehande ling een sfeer wordt geschapen als zou het zo slecht gaan met de stadsvernieuwing in Leiden. Vol gens het raadslid worden de zaken door Peters slechter voorgesteld dan ze in werkelijkheid zijn. "Er is geen enkele réden om pessimis tisch te zijn", irieent Zonnevylle. Wethouder Péters ëh rijn partij- genoot Van' der Molen bestreden die opvatting. Peters wees op een reeks van regeringsmaatregelen op het terrein van de stadsvernieu wing die weinig aanleiding tot op timisme geven. Hij vergeleek de opvatting van Zonnevyle met een lek geschoten boot waarin je alle vingers en voeten moet gebruiken om de gaten dicht te houden en dan toch zegt: we drijven nog lek ker. Volgens Van Zijp zit over twee jaar de PvdA weer in de regering en gaat dan de geldkraan weer open. LEIDEN - "U hebt drie bloedgroepen, maar één geloof, dus dat zal wel goed gaan". Burgemeester Goekoop was gisteren vol opti misme toen hij de nieuwe r.k. scholengemeenschap 'De Leidse' opende. Via het openbreken van een slot op de 'Koepoort' baande hij zich een toegang tot het 'Galgewater' waar leerlingen in de kleding van de jaren twintig klaar stonden met hapjes en drankjes. (Zie foto). 'De Leidse' aan de Boerhaavelaan is ontstaan uit een fhsie van de technische school Don Bosco, de Paulusscholengemeenschap voor mavo en leao en de school voor lager beroepsonderwijs 'De Noorderwiek'. Deze laatste zat tot voor kort in het gebouw aan het Galgewater. Vandaar de naam van de gang in het pand aan de Boerhaavelaan. Adjunct-directeur L. Heruer voorspelde al dat alle 'pleintjes', 'steegjes' en 'straatjes' in het gebouw de namen zuïle'n krijgen van vestigingen van de drie voormalige scholën. Aan de fusie ging, na langdurige besprekingen, vorig jëar janua ri de bestuurlijke éénwording ondér de Stichting Katholiek On derwijs Leiden vooraf. In mei van dit jaar verhuisde de dependan ce Galgewater naar de Boerhaavelaan. Sindsdien is hard gewerkt aan de noodzakelijke aanpassingen. Zo werden onder meer een keuken en restaurant in het gebouw gemaakt, evenals een biblio theek en leeszaal. Ook werden het natuurkunde- en biologielokaal verbouwd. Op onderwijskundig gebied biedt 'De Leidse' zowel aan jongens als meisjes de gelegenheid in de eerste twee jaren dezplrde lessen te volgen. Daarna kunnen zij kiezen vaqr mavo, leao, Ito of lhho: 'De Leidse' is dan ook een scholengemeenschap voor algemeen vormend onderwijs èn lager beroeps onderwijs. "De eerste en eni ge in Leiden", zei adjunct-directeur Heruer niet zonder trots. (foto Holvast). PVDA-BIJEENKOMST. De PvdA-studiedag over sociaal medi sche centra, zaterdag 24 november, wordt niet in Het Gulden Vlies ge houden, maar in het gebouw van de Stichting Welzijn, Breestraat 117. De bijeenkomst duurt van half tien tot half twee. HUIS TER DUIN presenteert Iedere zondagmiddag PIA BECK in de gezellige piano bar The Conversation vanaf 17.00 uur. tijdig reserveren: Tel: «1719- 19220 Koningin Astridboulevard 5 2202 BK Noordwijk Bewoners (Kort) Galgewater doen beklag bij commissie LEIDEN - De schippers van histo risch boten in het Galgewater over treden de voorwaarden die de ge meente heeft gesteld aan de inrich ting van dit botenmuseum. Zij wo nen op de boten, lozen afval recht streeks op het water en voeren gro te reparaties uit die daar niet zijn toegestaan. Bovendien liggn er bo ten buiten het door de gemeente aangewezen water. Boze bewoners van het Galgewa ter en Kort Galgewater verschenen gistermiddag voor de commissie voor beroep- en bezwaarschriften om hun bezwaren tegen de ver strekking van een ligvergunning aan de stichting Historische Ha vens toe te lichten. Centraal stond het gebrek aan mogelijkheden dat de gemeente heeft om de stichting op de vingers te tikken als schip pers de gemaakte afspraken schen den. Volgens J.A. Dessens van de stichting is deze instelling aanspra kelijk als er wat mis gaat in de his torische haven. Het contract met schippers kan worden ingetrokken zodat deze moet opkrassen. Vindt de gemeente dat de stichting in ge breke blijft dan kan zij de ligver gunning intrekken zodat de histo rische haven moet verdwijnen. Over de twee schepen, die buiten de 'territoriale wateren' liggen, zei hij dat die daar volgens een af spraak met de gemeente liggen ge meerd. Al met al zekerheden genoeg, vond Dessens, dat de stichting zich aan de regels houdt. Eén probleem kon hij echter niet uit de wereld helpen. De schippers mogen de bo ten niet als woonboot gebruiken, niet als hoofdverblijfplaats. Aan de andere kant mogen zij wel op hun boten verblijven. Waar nu de grens ligt tussen wonen en verblijven kon geen gemeenteambtenaar dui delijk maken. Daarover zijn geen afspraken gemaakt. Van de kant van de gemeente werd er echter nadruk opgelegd dat de histori sche haven voorlopig een experi ment voor een jaar is. Prestatieloop Atletiekvereniging Holland or ganiseert zondag een prestatie loop in de Leidse Hout. De af standen variëren van 2,1 tot 14,4 kilometer. De inschrijving is om ■tien uur .iiï de kantine bij .de künststofbaah; het startschot valt om elf uur. Bingo Speeltuinvereniging Rondom de Maredijk houdt maandag een bingo-avond in het speeltuinge bouw. Aanvang acht uur. De Ratel Op de zondagochtendbijeen komst van werkgemeenschap De ratel staat morgen het reisver slag 'In de vut - en dan op reis' centraal. Noor Hoorn uit Arnhem vertelt haar verhaal - met dia's - over een reis die door Uruguay, Suriname en Afrika voerde, dit alles om een pleegkind geadop teerd in het kader van het For- sters Parents Plante kunnen be zoeken. De zaal (van de meao aan het Lammenschanspark) gaat om tien uur open; de lezing begint om half elf. Popmuziek In de Uyl van Hoogland, Nieuwstraat, brengt de band 'Ook' zondag Utrechtse popmu ziek uit de jaren zestig. Aanvang NCRV De provinciale commissie Zuid-Holland-Noord organiseert Bonden tegen bezuinigingen bij faculteit geneeskunde LEIDEN - De vakorganisaties binnen de universiteit en het Aca demisch Ziekenhuis wyzen de be zuinigingen bij de faculteit genees kunde af. Die bezuinigingen gaan gepaard met het verlies van negen tig arbeidsplaatsen. Tijdens een vergadering van de faculteitsraad afgelopen woensdag keerde de vakgroep Huisarts-geneeskunde zich al tegen de plannen. De facul teitsraad ging er toen overigens wel mee akkoord. De bonden ACOP-AbvaKabo, AC, CMHA-VAWO en CFO zijn het in een gisteren uitgegeven verkla ring met de vakgroep eens. Zij schrijven dat het plan van het uni versiteitsbestuur leidt "tot een on aanvaardbaar verlies van negentig arbeidsplaatsen bij de universiteit, waarbij gedwongen ontslagen niet zijn uitgesloten". In hun visie heeft de universiteit, onder druk van minister Deetman (onderwijs en wetenschappen de bezuinigingen (een bedrag van 8,5 miljoen gulden) bijeen 'geharkt', is er te weinig rekening gehouden met de belangen van het personeel. De bonden zijn daarnaast van mening dat het voorstel in combi natie moet worden gebracht met het bezuinigingsplan van het AZL, dat nog niet gereed is. De centrales vinden daarom dat het AZL en de universiteit met een gemeenschap pelijk en geïntegreerd voorstel moeten komen. Pas dan zijn zij be reid overleg te voeren over bezuini gingen. 'Financiële positie cafés door straf op de tocht' LEIDEN De financiële positie van de kroegen In den Bierbengel en Vicolo 84 aan de Langebrug komt ernstig op de tocht te staan als burgemeester Goekoop besluit om het eerstgenoemde etablisse ment voortaan vanaf twaalf uur 's nachts de deuren moet sluiten. De cafés zijn in handen van dezelfde eigenares. Als de één vroeger dicht moet is er een gerede kans dat bei de tenten over de kop gaan. Exploitant P.A. Krekeier van De Bierbengel betoogde dit gistermid dag voor de commissie beroep- en bezwaarschriften, die over het be sluit van Goekoop advies moet uit brengen. De Bierbengel moet sinds 9 oktober voor straf om 12 uur 's nachts dicht, omdat de slui tingstijden met uren werden over schreden. Eerst mocht het café doordeweeks tot een uur en in het weekeinde tot twee uur open blij- De commissieleden leken niet onder de indruk van de bezwaren van Krekelaar, die probeerde aan te tonen dat vry wel alle gemeente lijk post over deze en eerdere straf fen op het verkeerde adres zijn be zorgd. De overtreding van de slui tingstijden vond men belangrijker. En die werden door de exploitant ook niet ontkend. Binnen enkele weken zal de commissie advies uit brengen. dinsdag een NCRV-avond in de Stadsgehoorzaal aan de Bree straat. Medewerking wordt ver leend door de NCRV-medewer- kers Legien Kromkamp en Ge rard van den Berg, de chr. orato riumvereniging Excultate Deo uit Voorschoten, het Rijnlands Mannenkoor uit Leiden met diri gent Sander van Marion, orga nist Aad van der Hoeven en flui tist Janine Poot-V/ielenga. Aan vang half acht; zaal open zeven KNOV Het KNOV, afdeling Leiden, en de KNOV-Verenigingenraad Lei den houden maandag wederom een spreekuur voor ondernemers in het VJienerwald aan de Steen straat. Ondernemers kunnen vragen op het gebied van de de tailhandel, juridische kwesties, bedrijfsadviezen, voorberei- dingsbesluiten, bestemmings plannen e.d. voorleggen aan des kundigen van het KNOV, die ver trouwelijkheid garanderen. Aanvang acht uur. Normaal wordt dit spreekuur elke derde dinsdag van de maand gehou den. Hengelsport isvereniging VOP '74 hield een wedstrijd in de Ringvaart. Uit slag: 1 G.J. Kokkedee 34 stuks- 8120 gram, 2 F. Reijken 40-6000,3 P. Aben 37-6300, 4 K. v.d. Vliet 35-6700,5 R. v.d. Zeeuw 21-7120,6 H.J. Plug 25-4400, 7 J. Kokkedee 16-6900, 8 S. Kokkedee 23-4300, 9 H. van Tongeren 22-4360, 10 D. van Rossen 32-3600.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3