Stoppen met luiden goed voor bruiden 'Het geklets moet afgelopen zijn' Begin meubelboulevard Leiderdorp een feit Eretitel is ingewikkeld Leiderdorpse sportraad ziedend Voorschotense straat blijft niet met zwarte piet zitten PAGINA 2 REGIO LEIDEN ZATERDAG 17 NOVEMBER 1984 Koster Kievietkerk heeft handen vrij WASSENAARyOEGSTGEEST/ LEIDERDORP - De koster van de Kievietkerk in Wassenaar hangt volgend jaar niet meer aan het klokketouw. Een mechaniek je zal dan de klokken aan de praat krijgen. Vrouwenclub O.M.E. organiseerde onlangs een bazar waarvan de opbrengst ge deeltelijk is bestemd voor auto matisering van de kerkklokken. Het doet misschien wat vreemd aan: een inzameling hou den om een mens gedeeltijk te vervangen door techniek. Maar de administrateur van de her vormde gemeente in Wassenaar, Endlich, laat weten dat er grote voordelen aan zijn verbonden. "De koster is nu in staat zijn taak beter te vervullen", legt hij uit. "Hij kan nu bijvoorbeeld een bruidspaar naar de plaats lei den". Anders kon hq, bungelend aan het klokketouw, niet anders doen dan met een hoofdknik de juiste richting aanduiden. Door de maatregel verdwijnt wederom een traditionele klok kenluider. In de streek blijven nu nog slechts enkele kerken over waar de klok nog met een touw wordt geluid, waaronder kerk 'de Menswording' in Lei derdorp, de 'Groene Kerk' in Oegstgeest en de gereformeerde 'Ziillaankerk' in Wassenaar. "Klokluiden doe ik, maar dat de koster aan het touw bungelt, is een cartoon", zegt W. Kwerre- veld, koster van de Zijllaapkerk. "Ik ga er nooit precies onder staan, daar ben ik wat huiverig voor", vertelt hij. "Zo'n klok heeft een knap gewicht. De toren is dan wel pas veertig jaar oud en behoorlijk stevig, maa toch op verdacht dat beneden komt". door Jolanda Mak Klokluiden blijkt een vak op zich te zijn. "Er is geen vast sys teem", laat Kwerreveld weten. "Je kunt hoogstens een vast rit me ontdekken. Maar iedereen luidt toch de klok op zijn eigen manier. De een trekt nu eenmaal harder aan het touw dan de an der. Daarbij is het de kunst om een regelmaat te ontdekken". Waarschuwer Het klokluiden ontstond rond het jaar 1000. Het luiden was voornamelijk bedoeld om het be gin van het koorgebed aan te ge ven. Ook klonk het gelui in het midden van de getijden. Voordat de mens in staat was een kerk klok te vervaardigen, gingen de monniken met houten ratels op pad. Op diverse plaatsen in het oosten van het land gebeurt dit nu nog. Het gebruik om een toren van twee of zélfs drie klokken te voorzien, stamt uit het begin van de middeleeuwen. In de pas ont stane steden was één klok amper te horen. Ook in die tijd werd de klok geluid bij dreigend gevaar: een vijand in aantocht, een brand of een overstroming. De kerkklok kreeg als bood schapper diverse functies. Aan vankelijk alleen bedoeld als in- luider van het koorgebed, ont wikkelde de klok zich tot horlo ge van degenen die op het land werkten. Ook bij begrafenissen had de klok zijn eigen droeve taak. De kosters in die tijd had den een zware functie: niet al leen waren zij koster, ook moes ten zij voor doodgraver en klokluider spelen. Het handluiden geeft volgens de 'moderne' koster Kwerreveld een extra tintje aan het koster- schap. "Je beleeft nog eens wat. Met Kerstmis bijvoorbeeld luid ik altijd mee op het 'ere zij God'. Nog een hele kunst om dat te doen terwijl je de mensen niet kunt horen zingen". De overvloed aan decibellen die tijdens het luiden zijn oren teistert, kan Kwerreveld niet in het minst doen besluiten het touw erbij te laten hangen. '"Ija, je hoort natuurlijk niets en hoeft ook niet te proberen óm iets te horen. Van tevoren weet je im mers dat je toch niemand verstaat. Dat is ook het vervelen de als 2 lopen wanneer de klok moet worden geluid. Een praatje is er niet bij". Kunst Naast de klokluidende kosters, kent de streek ook enige 'gele- genheidsluiders'. Naar wordt verwacht, zal ook de Kievietkerk in Wassenaar hiertoe gaan beho ren. In de kerken waar gelegen- heidsluiders actief zijn, luidt de klok automatisch, maar op feest dagen kan iemand alsnog het touw ter hand nemen. Het klokluiden is lange tijd een Koster Kwerreveld: "Klokluiden doe ik, maar dat de koster aan het touw bungelt is een cartoon". kunst op zich geweest. Volgens R. Steensma, verbonden aan het Liturgisch Instituut in Gronin gen begint dit weer een beetje te rug te komen. "Vooral in Fries land, daar zie je bijvoorbeeld dat de wedstrijden in klokluiden te rugkeren", vertelt hij. "Ook het Sint-Thomasluidën, de dagen tussen Kerstmis en nieuwjaar zie (Foto Holvast) je terugkomen in onder meer Heerenveen. Dan maken de in woners van zo'n plaats een een luidrooster en hoor je de klok dag en nacht". In Zoeterwoude ZOETERWOUDE - In Zoeter woude blijft de instelling van het ereburgerschap papier verslinden. Vorig jaar werd uitgebreid gedis cussieerd over de zin en onzin van een dergelijke uitverkiezing van een Zoeterwoudenaar. In de verga dering van de commissie voor alge mene zaken waarschuwde F. de Graaff (Progressief Zoeterwoude) dat er niet zo wild met de eretitel moet worden gezwaaid. "Het moet iets bijzonders blijven", was de al gemene stemming. Nu is het probleempje ontstaan dat de verrassing verdwijnt als in de openbare raadsvergadering de naam van een kandidaat valt. Vol gens een notitie van het bureau be volking "is de lol er voor iedereen af' als op de agenda van de ge meenteraad staat: "Voorstel tot toekenning van het ereburger- schap Het bureau vindt "dat het verras singseffect voor betrokkkene en familie zo groot mogelijk moet zijn". Om dit te bereiken wordt nu een omslachtige procedure voorge steld om ervoor te zorgen dat niets uitlekt. In het kort komt het er op neer dat na de openbare raadsvergade ring de burgemeester een besloten vergadering belegt waarin het ere burgerschap wordt besproken. In deze besloten bijeenkomst neemt de raad een besluit en beslist men tevens dat het raadsstuk geheim gehouden wordt tot na de uitrei king van de oorkonde en de ere- speld. In Zoeterwoude zijn tot dusverre geen ereburgers benoemd... ZATERDAG Leiden Valkenierschool - Valkenpad, bingo avond, 20 .uur. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond, 21-1 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, disco, 22-2 uur. NVSH trefpunt - Rapenburg 48, tel. 149987, open soos, vanaf 22 uur. Breehuys - Breestraat, 19, swingavond, 21 uur. Filmhuis LVC - Breestraat, film 'Pickup on south street' van Samuel Fuller, 21.15 uur Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat, film 'Die flambierte Frau' van Robert van Ackeren, 20 en 22.15 uur. Lagere Agrarische School - Lange Voort, keuring van kippen, konijnen, duiven en cavia's, 20-22 uur; zo van 10- 17 uur. ZONDAG Leiden Meao-school - Lammemschanspark 4, zondagochtendbijeenkomst De Ratel, 10.30 uur. Clubgebouw De Vriendenclub - Anna Paulownastraat, tentoonstelling LPC, 10-17 uur. Leidse Hout - prestatieloop AV Holland, 11 uur. De Uyl van Hoogland - Nieuwstraat, op treden band Ook, 16 uur. Middelweg 19c - kindervoorstelling Leids poppentheater, 14.30 uur, tel. 125802. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, 'De Roze Salon', 14-18 Kijkfiuis - Vrouwenkerkkoorstraat, film 'Die flambierte Frau', 20 en 22.15 uur. Vijfhovenhuis - Hoflaan, vogeltentoon stelling. 12-17 uur. Voorschoten Gebouw De Linde - Herenstraat 65, rommelmarkt, 10-16 uur. Ambachts- en Baljuwhuis - Voorstraat, antiekbeurs, 11-17 uur. Warmond Gymzaal - Dorpsstraat, verkoop hand gemaakte produkten, 13-16 uur, inl. 01711-11109. APOTHEKEN De avond-, nacht- e de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 16 tot vr 23 door: Apotheek De Aloë, Levendaal 161, Lei den, tel. 120502. Apotheek Beker, Lijtweg 4, Oegstgeest, tel. 155482. Met de helm van bouwer Du Prie op de schedel, klaren wethouder Bezemer en ambtenaar Peters (links) de klus. Peters was 'stand-in' voor wethouder Meerburg die zich vergiste in de tijd. se initiatiefnemer Stoutenbeek er- beek gisteren de naam van het van -overtuigd dat over veertien achtste bedrijf dat in het centrum maanden de meubeltoonzalen komt. Dit is het Scandinavische opengaan. Hij verwacht niet dat de bedryf Valhal. Om het centrum vol beurde door wethouder J. Beze- overheid het miljoenen kostende te krijgen ontbreekt nog één gega- G.,Peters, de ambtenaar die centrum zal sluiten als dat eenmaal digde. geopend. Wethouder Meerburg noemde in zijn toespraak de manier waarop LEIDERDORP - In een snijdende kou is gistermiddag de eerste paal geslagen voor het omstreden meu belcentrum in Leiderdorp. Dit ge- Oegstgeest kapittelt EBR OEGSTGEEST - Ook in Oegstgeestgaan stemmen op om het energiebedrijf Rijnland (EBR) te kapittelen over de voorgenomen schenking aan De Lakenhal voor de restaura tie van een schilderij dat in slechte staat verkeert. Het gemeenteraadslid A.M.J. van Eisen (PPR) meent dat de restauratie, die het EBR betaalt uit de miljoenenwinst van de afgelopen jaren, geen goede be steding is van de gelden die energieverbruikers bijeen heb ben gebracht. Hij vond dat een forse verlaging van de tarieven veel beter en eerlijker zou zijn. In de raadsvergadering van maandag zal de Oegstgeester gemeenteraad over deze kwes tie praten. Het schilderij stamt uit 1677, is gemaakt door Leidenaar Matthijs Niveu en toont een groepsportret van de acht hoofdlieden van het Turfdra- gersgilde. Na de opknapbeurt zou het schilderij vijf jaar lang pronken in de luxueuze verga derzaal van het EBR aan de Leidse Langegracht. zich net meest heeft beziggehou den met de komst van het dertig miljoen gulden kostende centrum. Peters verving wethouder A.H. Meerburg die zich in de tijd had vergist. Meerburg arriveerde toen 'zijn' paal al diep in de grond was geslagen en het omvangrijke aan tal genodigden de gure Elisabeth- hof had verruild voor het warme Ibis hotel. Hoewel er nog een beroepspro cedure bij de Kroon loopt tegen de meubelboulevard, is de Beverwijk- ïnzy" dankwoord (dat begon de meubelboulevard uiteindelijk met "Geachte voorstanders, geres- jn Leiderdorp terecht is gekomen pecteerde tegenstanders') sprak „niet helemaal bevredigend". Hy. het Leiderdorp- doelde met name op de iobby.sfeer Y?e'zlJ" waarin de felle strijd tussen Lei- den» Zoeterwoude, Leiderdorp en Den Haag terecht is gekomen. Meerburg verklaarde te zijn afge- Stoutenbeek se centrum als "het meest veelzij dige meubelcentrum land". De verwachte jaaromzet i 61 miljoen gulden noemde hy "e „1(sc- commerciële droom van iedere treden a!s wethouder indien het meubeldetaillist' Bovendien verklapte Stouten- VOORSCHOTEN - Om de Voor schotense centrumwinkeliers een handje te helpen, willen B en W nog voor de sinterklaasdrukte de rijrichting in de Treubstraat zoda nig wijzigen dat het weer mogelijk wordt de straat in te rijden vanaf de Schoolstraat. meubelcentrum niet i dorp zou zijn gekomen. Wethouder Bezemer had behalve een fikse portie kritiek op de pro vincie ("De provincie legt teveel haar eigen wil op aan gemeenten. Daar moet worden ingegrepen") een goede daad in petto. De 'meu belcheque' die hij van de bouwers kreeg, stelde hij beschikbaar aan ken in het centrum onder de loep ^et toekomstige kinderdagverblijf moeten worden genomen. Tijdens in Leiderdorp, de Dit blijkt uit een voorstel gemeenteraad. Wanneer deze zich aan het einde het voorstel schaart, willen B de borden in een mum van tijd op de juiste plek neerzetten in de straat. commissie voor financiën, maandag, werd het college echter gevraagd nog voor de vergadering van de gemeenteraad met een voorstel te komen. WD en D'66 verlangden het sterkst naar een dergelijk voorstel. Zij waren bijzonder geschrokken j van overzichtjes van de midden- de maarmachter stand in Treubstraat en Voorstraat. Daaruit bleek dat de omzet met acht tot dertig procent was gedaald sinds vorig jaar september eenrich tingsverkeer was ingesteld in de LEIDERDORP, - De voor zitter vari de Leiderdorpse sportraad R. van der Vlies is ziedend op de WD en PvdA. Zij hebben, vermoe delijk na een 'deal', het kunstgrasveld voor hockey club Alecto en het kinder dagverblijf hoog op de ver langlijstjes gezet. Deze ma noeuvre ging ten koste van een nieuwe sporthal. Die kelderde namelijk op de lijstjes. Het akkoord tussen de twee par tijen zag er volgens Van der Vlies waarschijnlijk als volgt uit: wan neer de PvdA het kunstgrasveld hoog zou plaatsen op het lijstje met projecten die voor subsidie in aan merking komen, dan zouden enige liberalen het kinderdagverblijf hoog op hun lijstje zetten. Van der Vlies noemt dit koehan del die de politiek ongeloofwaar dig maakt. "De politiek zou de Grote schade door explosie van gasketel in Warmond WARMOND - Een gasketel bij twaalf bejaardenwoningen aan de Van Leydenstraat in Warmond is gisteravond ontploft. De explosie veroorzaakte een aanzienlijke schade. Een deel van het dak en de muren van het ketelhuis zijn weg geslagen. Bij de ontploffing hebben zich geen persoonlijke ongelukken voorgedaan. Wel kwamen de be jaarden in de kou te zitten. Volgens de politie zijn de bewoners in hun huizen gebleven en is een aantal voorzieningen getroffen om hen te gen de ergste kou te behoeden. Hoe de ontploffing is ontstaan, is nog niet bekend. Daar wordt van daag onderzoek naar ingesteld. Evenmin is bekend hoe groot de schade precies is. clubjesgeest eens moeten laten va ren", zegt hy. "Als een bepaalde partij zijn belang doordrukt, dan wordt voorbijgegaan aan andere belangen". Sporthal Eén van de leden voegde hier tij dens de algemene ledenvergade ring aan toe dat de sportraad al ja ren bezig is een sporthal te krijgen. Eerder dit jaar produceerde de raad nog een rapport over de even tuele haalbaarheid van een sport hal. Het lid vindt het ongepast dat dan "opeens een kunstgrasveld er doorheen wordt gejaagd". Hij stel de voor bezwaar aan te tekenen te gen een dergelijk veld1 de komst van de sporthal moeilijken. Dit ging het bestuur van de sportraad te ver. Men haalde aan dat wethouder I. Gehner-Ellenber- ger eens heeft gezegd dat een .sporthal en een kunstgrasveld el kaar niet bijten. Ook hadden be stuursleden het idee dat de wet houder wel wat voor een sporthal voelt, ook al scoorde het project slecht. Zij wilden dan ook nog eens goed praten met de gemeente over het sporthal-rapport dat enkele vragen heeft opgeroepen. In die gesprekken zou de sport raad zich wel eens hard kunnen op stellen. Uitroepen als "we moeten wat brutaler worden", "het geklets moet nu maar eens afgelopen zijn" en "gooi er dé beuk in", wezen al thans in die richting. KPJ-Toneel De eerste van drie voorstellin gen van de toneelafdeling van de Zoeterwoudse KPJ zal vanavond zijn. De komedie 'Dag, mevrouw Puffin' staat op het programma in het Muziekcentrum aan de Schen- kelweg. Het verhaal staat bol van de kolderieke gebeurtenissen die zich afspelen wanneer mevrouw Puffin in een villa in het Gooi haar telepatische gaven bekend maakt. De rolverdeling en regie (Lida Spaans) belooft amateurto neel van goed niveau. De zaal gaat open om half acht, de zaallichten doven om half negen. Beesten via' geeft vanavond in de Dorpskerk een concert met als titel 'Van Bach tot Beatles'. Tijdens het op treden, dat om kwart over acht begint, Soleren zowel zangers als instrumentalisten. Jong Oranje De Nederlandstalige popgroep 'Jong Oranje' speelt zondagavond om half tien in de Stompwijkse jeugdsociëteit 'Oase'. Voor eerste kerstdag heeft Oase de Neder landse popgroep Gruppo Sporti- vo gecontracteerd. Expositie De vereniging 'Het oude raad huis' houdt vanaf vanmiddag een keramiektentoonstelling van Ine ke Lieshout en Hanne Oele aan de Dorpsstraat 36 in Warmond. De expositie duurt tot en met 13 de- woesdag, donderdag van 14.00 tot 16.00 uur e van 11.00 tot 16.00 uur. genavond gekeurd door de Leidse Pluimvee en Konijnensportver eniging. Ze doet dit in de Lagere Agrarische School aan de Oegst geester Lange Voort. Belangstel lenden zijn vanavond welkom van acht tot tien uur. Zondag is de show geopend van tien uur tot vijf uur. Bach en Beatles Het Leiderdorps Kamerkoor Excelsior Het Wassenaarse muziekgezel- sachap Excelsior geeft vanavond een Najaarsconcert in de aula van het Sint Adelbert college. Aan vang: 20.00 uur. B en W wilden aanvankelijk de Treubstraat en het daardoor niet verkeerssituatie in de Treubstraat bespreken tijdens i 6 december. Tij- 'rijden. "Je moest daarna echt met dens die bijeenkomst zou ook de verkeerssituatie op andere plek- LEIDSCH DAGBLAD SSSS%rMn,,63'1° HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN incassokosten Post uitsluitend aan Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 2311BG LEIDEN Geen krant ontvangen: tel 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19.30 uur): Abonnementsgelden bi| vooruitbetaling te voldoen Restitutie is met toegestaan Abonnementen kunnen dagelijks ingaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging Maandabonnement 21,21 (Autom. betaling) Losse n Directie: G Koopman Adj.dir N. Quakernaat Hoofdredacteur Drs J W E Metselaar Adj Hoofdredacteur A. van Leeuwen Plv Alg redactiechef: J Kroon (stad) B W T. Jungmann (plv) H I J Veldhuizen (regio) P J de Tombe (sport) A van Kaam (plv) W. C H Schrama (feature) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 2