Kinderen willen weten waar de grens ligt Texel kan er weer even tegen De berispingen van een officier van justitie Duinverbreding maakt voorlopig einde aan ernstige bedreiging ZATERDAG 17 NOVEMBER 1984 EXTRA PAGINA 29 'Nou, eesn even zien. Je hebt, met een vriendin, een jasje weggenomen uit een disco theek, is het niet?', opent Se- verein. 'Dat klopt ja'. Hoe dat zo gekomen is. 'Nou, ik had geen geld, ik was van huis weggelopen en ik kreeg van de sociale dienst veel te wei nig. Ik kon misschien wel geld aan mijn vader vragen, maar die zegt dan: als je geld wilt, dan kom je ook maar thuis vreten. Ja zo zegt-ie dat'. Het meisje is inmiddels weer terug bij de ouders, ook al kan ze absoluut niet met moeder overweg. Of het een beetje gaat tegen woordig, wil Severein weten. 'Jaah, het gaat wel'. Ze slaapt thuis, en eet er soms. Wat ze later wil gaan doen?. 'Mijn horecadi- ploma halen, nee niet voor een café, een eethuisje of zo'. Dat ze daar - Serverein zegt het met een knipoog in de richting van de verslaggever - dan geen hasj mag gaan verkopen, zoals in stedelij ke theehuizen wel gebeurt, is een opmerking die ze met een niet- begrijpende blik beantwoordt. Terzake dus: het gestolen jasje is terug bij de eigenaresse. 'Ik kan me tot op zekere hoogte ver plaatsen in de diefstal, het is een triest verhaal al met al, maar ik wou je nog even voorhouden dat dit natuurlijk niet kan. Stel je voor dat jouw jasje gestolen wordt in de disco! Ja, daar had ze nog niet zo bij stilgestaan, dat zou niet zo mooi zijn, natuurlijk. 'Ik waarschuw je nu, en daar mee is de zaak gesloten. Dat be tekent dat er geen strafblad uit rolt, en daar moet je goed voor oppassen ook, want aan mensen in de horeca worden hoge eisen gesteld'. Dat begrijpt ze wel. 'Goed, dan kun je nu wel gaan. En probeer het een beetje goed te houden met je moedert Huiverig Dat strafblad, zal Severein la ter zeggen, is iets dat zijn klan tjes vreselijk beangstigt. Dat hebben ze natuurlijk van vader of moeder gehoord en daar zijn ze allemaal erg huiverig voor. Niet zo gek, als je bedenkt dat veel kinderen het leger in willen, of bij de politie'. Aan de officier de dankbare taak om mee te de len dat ze deze keer goed wegko men, maar dat een strafblad een volgend maal onvermijdelijk wordt. Dat is één van de belangrijkste redenen dat Severein het beris pen ontzettend leuk werk vindt. 'In relatie tot het werken met vol wassen verdachten hé. Het leuke is datje mogelijkheden hebt om meer met je bevoegdheden te doen dan in het volwassenen strafrecht. De bevoegdheid om niet te vervolgen is praktisch on beperkt. Driekwart van de zaken wordt niet vervolgd, maar sturen we door naar het maatschappe lijk werk, de kinderbescher ming, of we leggen de zaak terug bij de ouders of de politie. En: kinderen zijn leuker om mee om te gaan dan volwassenen, ze zijn spontaner, nog niet door conven ties en aangepast gedrag bedor ven. Dat levert vaak onverwach te dingen op'. Op de gang in het gebouw van het arrondissementsparket wacht alweer de volgende klant: een 13-jarige jongen met zijn moeder. De vrouw is hoor- en zichtbaar nerveus. Ze snuift on ophoudelijk, schuift heen en weer in de formica kuip en is druk in de weer met haar bril. De jongen, een boefje dat met een vriendje brand stichtte in een berg stro, kijkt brutaal rond, is zich van geen gevaar bewust. 'Hoelang duurt het nog?', fluis tert moe hem toe. 'Nog twee mi nuten'. De bril wordt andermaal krachtig en langdurige gerei nigd. 'Nog een halve minuut', be gint het joch hem nu ook te knij pen. DramatiekMMHMMMi Ten overstaan van de officier reppen van gezinsmoeilijkhe den. 'Ik heb', aldus de officier, 'al lang geen emotionele of religieu ze argumenten meer nodig om instandhouding van het gezin te bepleiten. Daarmee is niet ge zegd dat alle kinderen uit gebro ken gezinnen automatisch voor galg en rad opgroeien, maar ik hou staande dat er zoveel van on ze verdachten uit onvolledige ge zinnen komen dat het verband zeer voor de hand ligt. En kinde ren krijgen er natuurlijk wat van mee: spanningen, geen aan dacht, trammelant over bezoe kregelingen, noem maar op. De negatieve invloed is evident. De laatste klant van die mid dag is een 14-jarige jongen die sinds drie weken in een internaat in Drenthe verbijft en vergezeld wordt door een maatschappelijk werker. Zijn gedrag is zijn moe der, die er alleen voor staat een beetje teveel geworden. Laatst nog was hij een weekeinde thuis. 'Hij is de hele middag weg ge weest meneer, en ik was doods bang voor jwat hij nu weer zou uithalen. Waar hij geweest is, ik weet het nog niet', jammer moe. De jongen: 'Je weet toch dat ik bij tante ben geweest'. Moedeh 'Waarom zeg je dan niet waar je heen gaat? De jongen: 'Dat wist ik toch ook niet van tevoren? Voordat moeder binnenkwam, in gezelschap van ex-man/vader, had de jongen zijn inbraak in een kleuterschool aldus verklaard: 'Ik verveelde me. Thuis was er nooit wat te doen'. Of hij geen hobby's heeft? 'Jawel, ik verza mel postzegels, maar ik krijg er nooit een van papa'. Nee, zakgeld om ze te kopen krijgt hij ook niet. 'Dat spaart ma voor me, voor later'. Severein is verge vingsgezind; die inbraak vooruit maar. Het beste is nu dat hij streng begeleid wordt in het in ternaat. Roet De binnenkomst van de ex- echtlieden, die zoonlief aan het bureau van de officier een snelle kus brengen, gooit bijna roet in het eten: weet de officier dan niet dat hij ook nog andere kleine in braken pleegde, ruiten ingooide, een fiets pikte en vijftig 'Vijfen vijftig', corrigeert de verdachte) autobanden lek prikte? De offi cier fronst de wenkbrauwen, dat heeft hem kennelijk nog niet be reikt. 'En wie moet dat betalen, klaagt de vader. 'Zij (wijst op vrouw) kan het niet meer aan. De verzekering is ook niet gek. Het heeft al honderden guldens ge kost. Straks wordt ze uit de WA gezet'. De officier sust de gemoede ren: plaatsing in het internaat was het beste wat op dit moment kon gebeuren, en die andere za ken moeten maar bij de waar schuwing worden betrokken; hij ziet geen directe aanleiding om de nu wat beter georganiseerde opvoeding van de jongen in de kiem te smoren. Hoe bevalt het hem daar op het internaat? 'Ik vind het prachtig daar', meldt de jongen opgetogen. 'Vooral de boerderij is leuk. Ik heb al op de trekker gereden! Weet u wel hoe veel versnellingen een trekker heeft?!'. Severein constateert dat auto riteitenvrees bij de jeugd lang niet mer zo bestaat als in zijn tijd (de officier is 36). 'Moet je je voor stellen dat je bij de officier van justitie moest komen! Nou, dat was niet niks, nog afgezien van het feit dat, tenminste bij mij thuis, de boot goed aan geweest zou zijn. Als je ze hier soms bin nen ziet komen Houdt hij het voor mogelijk dat dat ook verband houdt met het feit dat hij nimmer zijn stem verheft en gewoon in het pak achter zijn bureau zit? 'Je moet geen toga gaan dragen bij deze gelegenheden. Wat we hier doen is informeel. En het is een beetje (lauw als je het daarvan, of van luide toon moet hebben, dan kun je het net zo goed helemaal niet doen. Je moet de kinderen se rieus nemen, dat doen we ook, dat kunt u wel bevestigen, lijkt mij. Je moet ze serieus benade ren, niet carnavalesk. Vijftien is ze. En het eerste van tien kinderen die deze middag, zoals elke week, voor de officier van justitie verschijnen omdat ze een misdrijfje hebben begaan dat de agenda van de kinderrechter maar nodeloos zou belasten en dat toch niet ongemerkt mag passeren. Zoiets heet in justitietermen 'voorwaardelijk sepot' en is van toepassing op 57 procent van de kinderen in het strafrecht. Verslaggever Albert de Lange woonde, met instemming van de verdachten, een middagje berispen bij. Zijn gastheer was mr. M.H. Severein, officier van justitie in Groningen. door Albert de Lange zijn de rollen definitief omge draaid: de gymschoenen van de jongen krullen zich om de poten van de zware leunstoel, moeder schaart zich vol overgave aan de zijde van het bevoegde gezag: nou zal dat snotjong het eens ho- Hij heeft- Severein lepelt het met een zekere dramatiek op uit het dossier - niet alleen brand ge sticht, maar ook ijsjes en een taart gestolen. 'We waren koud en nat, want het was toen heel slecht weer. En dus hebben we een vuurtje gestookt'. En wat wilden ze dan met .die ijsjes? Er vormt zich een vraagteken op het gezicht van de jongen: 'Nou... op- peten natuurlijk!'. Het brandje liep een tikje uit de hand; de hele opslagplaats van stro brandde uit, twee brandweerkorpsen wa ren er de hele middag zoet mee. 'Hoeveel was de schade wel niet?', wil Serverein weten. De jongen koel: 'In de krant stond achtduizend gulden'. En wie moet dat betalen? 'Dat weet ik niet meneer'. De moeder komt tussenbeide: 'De verzekering zoekt het nog uit'. De jongen zit sinds enige tijd op een oplei dingsinternaat en komt alleen in de weekeinden thuis. Het inter naat is Severein welbekend. 'De directeur is nogal streng, is het niet?'. De jongen weet het niet. 'Pas maar goed op, wantje vliegt er zo uit'. 'Je wordt eerst ge schorst', weet de jongen De officier heeft beet: 'Wat zou je moeder ervan vinden als je thuis kwam met de mededeling dat je geschorst was?'. Moeder knikt uit alle macht, en ook de verdachte realiseert zich de ernst van de zaak. 'Voortaan dus beter nadenken voordat je gekke din gen doet'. De verdachte: 'Na maart heb ik geen vuur meer ge maakt hoor. PubeijarenH^HaMMH De officier verwijst naar een uitspraak van Jacques Perk: 'De ware vrijheid luistert naar de wet'. 'Ik wijs ze op hun verant woordelijkheden. In de puberja ren tasten ze hun grenzen af. Het is vrij normaal als kinderen op die leeftijd over de schreef gaan. Maar het stomste wat je kunt doen is het niet zien. Nou, dat kunnen ze van mij nou te weten komen. Veel ouders zien dat als een steun aan hun adres, zonder mij nou direct in de rol van boe man te plaatsen. 'Maar het ge beurt een enkele keer ook wel dat een ouder zich tegen mij keert, dat zijn kind geslagen is door de politie, dat er veel meer daders waren en dat het wel mee viel met dat vergrijp. Dat is fnui kend, zo'n kind voelt dat meteen als steun. De hele spannings boog is dan uit het gesprek, psy chologisch erg ontactisch. Het medeplichtige vriendje van de brandstichter, twaalf jaar, is de volgende. Op ferme steun van zijn moeder (vader komt in het verhaal niet voor) hoeft hij niet te rekenen; in z'n eentje kwam hij met de bus, tot grote ontstemming van de officier, naar later blijkt. 'Ongehoord dat zijn moeder niet meekwam'. De coulante behandeling die het joch krijgt is aan de veronder stelde harteloosheid van ma niet vreemd, terwijl hij wel 'een verle den' heeft, zoals dat bij justitie heet. De politie kent hem vanwe ge knokpartijen en omdat hij ooit ventielen uit fietsen draaide. 'Je bent af en toe een beetje baldadig hé', bevadert de offi cier. N'a die brand ben ik niet meer op het politiebureau ge weest', meldt de jongen. Het in zicht in eigen psyche is van een volwassen omvang: 'Na die tijd ben ik helemaal veranderd'. Kat- tekwaad, zegt Severein is oké. 'Dat vindt de politie ook niet zo erg. Dan krijg je misschien eens een pets om je oren, dat geeft niet. Maar stelen moetje gewoon niet doen'. Andermaal geeft de jeugdige verdachte, zesde klas basisschool, blijk van hogere in zichten: 'Zo is het precies. Het begint met een ijsje en het ein digt met een kleurentelevisie!'. Als blijkt dat hij er met een waarschuwing vanaf komt, is hij zichtbaar opgelucht. 'Goh, ik dacht dat ik minstens een paar weken weg zou moeten'. Het ef fect Cijfers heeft mr Severein niet, en of het gesprek echt indruk ge maakt heeft op dit jongetje vindt hij moeilijk te beoordelen, maar veel van zijn kinderen komen niet meer terug in de justitiële sfeer. 'Je kunt zeggen: als je meer dan de helft niet terugziet, dan heeft het wel degelijk effect. De vraag is alleen of het dooi- ons komt - streng toespreken als het delect al maanden geleden is ge pleegd - of dat het' t eerste con tact met de politie is geweest, dat vaak veel ingrijpender voor zo'n kind is. Om eerlijk te zijn: ik zou niet graag de proef op de som ne- 'Ons streven is erop gericht om te zorgen dat het vergrijp niet weer wordt gepleegd, dus specia le preventie, gericht op de ver dachte zelf. Je moet voorkomen dat het kind in het echte straf recht verzeild raakt, met minder ingrijpende middelen hetzelfde bereiken'. 'Zo, zo, dus jij hebt werk, dat valt me niet tegen', zegt Severein tevreden tegen de 18-jarige leer ling- timmerman die even later voor hem verschijnt. De jongen, toch niet op z'n mondje gevallen, wilde zijn oudere broer mee naar binnen nemen, maar dat werd niet toegestaan. Hij pleegde na een avondje stappen een in braak, nam een televisie en ge luidsapparatuur mee en werd meteen betrapt. 'Dat was maar goed ook', verklaart de jongen berouwvol. Hij is inmiddels vreselijk ver standig geworden: 'Ik drink niet meer, ik ga niet meer uit en thuis help ik mijn moeder een beetje'. Hij is gewoon dom geweest en heeft er erge spijt van. Severein: 'Je komt er nu met een waar schuwing af. Doe je het weer, dan kom je zonder meer voor de rechtbank en dan kun je je baan wel vergeten. Dus geen domme dingen, want het is prettig datje voor je eigen brood kunt werken'. Als de brave borst het kantoor verlaten heeft: 'Dat gaat wel goed. Die komt wel door zijn wil de jaren heen'. GezinslevenaM^^Hi Toeval of niet; de enige keer dat Severein zich deze middag optimistisch betoont, betreft het een jongen die uit een 'gewoon' gezin komt. Alle andere dossiers In zijn nooit eindigende strijd tegen de zee krijgt het eiland Texel er dit najaar weer een belangrijk en kostbaar steuntje in de rug bij, al moet men die 'rug' dan niet al te letterlijk nemen. Sinds 4 augustus is aannemer Boskalis Oosterwijk namelijk bezig met wat in waterstaatjargon als 'zandsuppletie' wordt aangeduid. In gewoon Nederlands komt dat er op neer, dat op het strand vóór de duinvoet over een afstand van zes kilometer een enorme hoop zand wordt gedeponeerd. Drie miljoen kubieke meter, om wat preciezer te zijn, en dat is geen kleinigheid. Als al dat zand straks ligt waar het liggen moet, zullen de duinen aan de zeezijde zestig meter breder zijn geworden, maar het strand voor dit nieuwbakken duin wordt bovendien over een breedte van soms wel driehonderd meter opgehoogd. Een deel van die ophoging vindt onder water plaats, maar zal wel degelijk effect hebben op de golven, die de westkust van Texel wel altijd zullen blijven teisteren. Erg voorspoedig gaat het overigens niet met de uitvoering van dit werk, dat irt totaal een slordige 13,7 miljoen gulden gaat kosten. Sinds 4 augustus wordt er dag en nacht en zeven etmalen per week gewerkt, maar al ettelijke keren is het werk door pech komen stil te liggen, soms langer dan een week. En iedere week die zo verspeeld wordt, verhoogt de kans op zware stormen, waarvan men dit najaar toch al een flinke portie heeft gehad. „Sinds 28 augustus worden we al geplaagd door stormen", zegt de heer Mart Zijm, plaatsvervangend hoofd van de dienstkring Texel van Rijkswaterstaat. Voor het spuiten stonden tien weken, maar toen die in de tweede helft van oktober om waren, was het spuitwerk nog maar voor tweederde deel klaar en lag het werk voor de vierde keer stil door een breuk inde zinker tussen de zandzuiger en de noordpunt van het eiland. Nadeel Die zuiger ligt namelijk tussen Texel en Vlieland en niet vlak voor de kust, zoals ook had gekund. Zandwinning voor de kust lijkt door de korte afstand veel aantrekkelijker, maar de aannemers hebben berekend dat ze voordeliger het zand kilometers verderop kunnen winnen, doordat het risico dan kleiner is. „Met al die stormen van de laatste weken zou zandwinnen voor de kust een ramp zijn geworden", zegt Mart Zijm. Het zandwinnen tussen Texel en Vlieland heeft als nadeel, dat een vijftien meter diepe geul met een sterke stroming moet worden overbrugd. Dat gebeurt met een zogenaamde zinker, die op grote diepte door deze geul loopt. Deze enorme buis met een doorsnee van 80 centimeter heeft een 700 meter lang flexibel gedeelte en dat heeft de aannemer al enkele malen problemen opgeleverd. De zandwinning op deze plek heeft ook als nadeel een erg lange aanvoerlijn naar de plek waar het zand terecht moet komen. Bij het begin van het werk was die aanvoerlijn elf kilometer lang; als straks het laatste zand wordt gestort, zal dat al een reis van zeventien kilometer over het Texelse strand achter de rug hebben. Behalve minder risico, doordat men min of meer 'in de luwte' kan opereren, heeft zandwinning op deze plek nog een ander voordeel. Door het wegzuigen van een omvangrijke ondiepte, zal de stroom zich verleggen en veel minder de ter plaatse zwaar verdedigde Texelse kust bedreigen dan nu het geval is. Vijf jaar geleden is hier ook zand gewonnen (eveneens drie miljoen kuub) dat toen noorderlijker voor de kust is aangebracht, ruwweg tussen de noordkant van de slufter en de vuurtoren. Van die zandsuppletie is nu op het strand niets meer over, maar op de vooroever onder water dus is het effect nog wel degelijk merkbaar. De zandsuppletie omvat nu het gebied vanaf de zuidkant van de slufter zes kilometer zuidwaarts tot ongeveer twee kilometer voorbij De Koog. De verwachting is dat dit zand langer zal blijven liggen dan de drie miljoen kuub, die in 1979 noordelijker werd gestort. Meer naar het noorden is de stroming namelijk aanzienlijk sterker en bij Rijkswaterstaat rekent men er eigenlijk op dat men met deze suppletie voor dit kustgebied weer een jaar of acht vooruit kan. Dringend nodig De zandsuppletie van dit jaar is dringend nodig en vanaf Texel is ■hiervoor met name in 1983 sterk geijverd. De zee had, vooral in de winter 1982-1983, zoveel duin weggeknabbeld dat de grote camping 'Kogerstrand', goed voor bijna 300.000 overnachtingen en voor dertien miljoen per seizoen in het Texelse laatje, ernstig werd bedreigd, mede door de overigens erg gunstige ligging vlak aan zee. Diezelfde ligging van de internationaal vermaarde natuurgebieden De Muy en De Slufter bracht ook deze trekpleisters van vogels en toeristen ernstig in gevaar. Dat alles maakte dat 24 organisaties elkaar vonden in een gemeenschappelijke actie ter bescherming van de Texelse kust. Dat nu deze veertien miljoen beschikbaar is gekomen voor zandsuppletie, is een zaak, waarmee men op het eiland dan ook erg is ingenomen. De zes kilometer lange duinverbreding krijgt een hoogte van 4,50 meter boven NAP. Een zware noordwesterstorm met extra hoog water geeft een hoogste waterstand van 2,80 meter boven NAP. Met andere woorden: de zestig meter vóór de oude duinvoet komt nooit onder water te staan, maar zal wel aan de voorkant geleidelijk worden weggeknabbeld. Hoe lang de zee daarover zal doen, weet eigenlijk niemand. Zeker een jaar of acht hopen ze op Texel, maar ook als de zee sneller knaagt, dan nog geldt dat Texel er voorlopig weer enkele jaartjes tegen kan. En dat is heel belangrijk voor een eiland dat voortdurend belaagd wordt door de zee, maar het zonder die zee niet kan en wil stellen. (GPD) Bij De Koog is de 6 kilometer lan ge strook voor zandsuppletie inge tekend. (tekenlnf GPD)

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 29