de ware Talent, goed eten en hard trainen' Drukke tijden voor relatiebmiddelingsbureaus Katwijkse krachtpatser naar WK powerliften in Dallas ZATERDAG 17 NOVEMBER 1984 PAGINA 27 In Nêdérland zi in naar schatting 806.800 mensen ztfék naar een partner. Sonas maken zij gebruik van scfirijfcinbs, advertenties en sociei^itétf, maar veel vgkèrnag van rrlaiieb^ttiiddelingsbn- rraus. laad krat vete iienNfteK erkende en.aéirfieéfcende karMHfc?. die bet met ^'-N---'c.>j£«>«»én,je 4;tó?ér MevraowT^-tfa Wind uit Alplfe'n,ermsalen te bij de Stichting Centrum Europa, over de eontacteninarki: "Ik verkoop als het ware inijn klanten". Lyda wind: moeilijker aan de telefoon te krijgen dan de minister-president ifou, wim door Rob Schleiffert De feestdagen komen er weer aan. Dat betekent extra werk voor de relatiebemidde lingsbureaus. Lyda Wind is consulente van het grootste erkende huwelijksbureau in ons land, de Stichting Cen trum Europa. Zij zegt: "Een zame mensen zien op tegen de maand december als te gen een berg en zeggen tegen zichzelf: dit jaar wèèr alleen de feestdagen door? Er zijn er dan veel die contact opne men met een relatiebureau om toch nog iemand te vin den. Dat heb je overigens in de herfst, maar ook' in het vooijaar omdat de mensen niet alleen op vakantie wil len". Mevrouw Wind is een van de 82 consulentes van Stichting Centrum Europa die, over heel Nederland verspreid, de cliënten persoonlijk begeleiden. Lyda Wind woont in Alphen aan den Rijn en verzorgt het rayon Al phen - Gouda - Woerden. Ze heeft een deel van haar woning ingericht als kantoor. De consulente in Alphen be handelt tussen de tachtig en hon derd cliënten tegelijk. "Zij zijn allemaal op zoek naar een vaste relatie, niet naar een avontuur tje". Dat zou overigens een kost baar avontuurtje worden. De prijzen van relatiebemiddeling kunnen in Nederland variëren van een paar honderd tot ruim duizend gulden. Voor mensen met een uitke ring bestaan er aangepaste tarie ven. De inschrijfkosten kunnen zelfs in termijnen worden be taald. Wind: "Het is triest, maar de bijstand springt niet bij wan neer iemand een partner zoekt maar de inschrijfkosten niet kan betalen. Vrouwen met een bij standuitkering kunnen die kos ten niet opbrengen. Toch heeft de overheid er voordeel aan wan neer zo'n vrouw een partner vindt. Er worden dan immers een huis en een uitkering opge heven? Wij berekenen daarom voor die mensen een aangepast tarief'. Overschot Uit gegevens van mevrouw Wind blijkt dat er een overschot is aan mannen tussen de 20 en 30 jaar en vrouwen ouder dan 50 jaar. "De cliënten staan voor een jaar ingeschreven. De meesten hebben 50 procent kans dat ze binnen een jaar iemand hebben gevonden. Maar jonge mannen en oudere vrouwen hebben min der kans van slagen bij ons. Dat vertellen we ze dan ook als ze zich aanmelden". "Maar toch", vervolgt ze, "heb ik eens een man als klant gehad die ik geen schijn van kans gaf. Hij had een lage opleiding en was bovendien zó lelijk dat ik hem niet graag in het donker zou willen tegenkomen. Toch wilde ik die man niet wegsturen. Hij heeft heel snel een vrouw gevon den en is getrouwd". Het karakter van de mensen blijkt erg belangrijk te zijn. Tij dens een anderhalf tot twee uur durend gesprek tussen de consu lent en de cliënt wordt aan de hand van vragen een uitgebreide karakterschets gemaakt. "De vragen zetten de mensen vaak zelf al aan het denken. Je maakt ze bewust van hun probleem". De alleenstaanden bellen meestal op 'naar aanleiding, van een advertentie in een krant. De consulente stuurt hun dan een brochure toe of maakt meteen een afspraak voor een gesprek. Dat gesprek is kosteloos en dient om het systeem uit te leggen en, wanneer hij of zij wil inschrijven, de persoonsbeschrijving te ma ken. De cliënt krijgt de doorsla gen van de formulieren mee naar huis en kan nog binnen acht da gen annuleren. De cliënten krij Oneerbiedig wordt hij wel eens de Hulk genoemd. Veel fantasie is er niet voor nodig om een dergelijke vergelijking te maken. Cees de Vreugd uit Katwijk bezit inderdaad een fors lichaam dat uit massief graniet lijkt te zijn gebeiteld. Bij festiviteiten als de opening van een winkelcentrum mag hij graag een fiets opvouwen of een auto omgooien. Als dolletje, want De Vreugd is niet een man die groen uitslaat van agressie. De voormalige slager, die schoon aan de haak 130 kilogram weegt, is pas de laatste jaren zo onge looflijk gespierd' geworden. Na tuurlijk, De Vreugd was van huis uit al een stevige jongen. Maar sinds hij aan de krachtsport po werliften doet, heeft de huid moeite gekregen om de spieren in het lijf te houden. Zo is de om trek van zijn spierballen bijna ge lijk aan de ideale taille van Miss World. De Vreugd maalt zelf weinig om zijn imposante bouw. Hij is geen bodybuilder die alleen maar op zijn figuur let. De 32-jarige Kat wijkse visserszoon houdt zich bezig met topsport. Powerliften is pure krachtsexplosie en De Vreugd, Nederlands beste po- werlifter, is daar zo goed in dat hij verwacht volgende week bij de wereldkampioenschappen in het Amerikaanse Dallas zeker op het erepodium te komen. Beweging Powerliften bestaat uit drie on derdelen. Kniebuigen: het met gen dan boeken mee naar huis met daarin persoonsbeschrijvin gen van andere alleenstaanden. Om de twee maanden krijgt de cliënt dan nog een up-to-date lijst met beschrijvingen in een blanco envelop thuisgestuurd. Zodra de alleenstaande iets heeft gevonden, kan hij of zij de cliënt van zijn of haar keuze via het hoofdkantoor in Beverwijk een brief schrijven. De benaderde cliënt kan dan schriftelijk of tele fonisch contact opnemen met de ander. Anonimiteit De Alphense consulente heeft haar clientèle in een kaartenbak ondergebracht. Ook heeft ze van iedere alleenstaande een foto, die alleen voor haarzelf is en dient als geheugensteuntje. Ze kent al haar cliënten bij hun voornamen. Nadat het contract tussen het bu reau en de cliënt is afgeloten, worden alle persoonlijke gege vens vernietigd om de anonimi teit te behouden. De 82 consulentes van Cen trum Europa werken allemaal sa men. Ze beschikken aan de hand van telkens bijgewerkte lijsten over de gegevens van alle circa 4000 ingeschreven alleenstaan den. Zo kan het gebeuren dat een vrouw uit Alphen een partner vindt in Groningen. Het gebeurt ook wel dat twee partners in het zelfde rayon wonen.* "Dat is na tuurlijk het mooist", zegt me vrouw Wind, "maar ook een gro te afstand is meestal geen pro bleem als de 'ware' gevonden lijkt'. De opleiding tot consulent wordt verzorgd door de Raad van Toezicht in Den Haag en duurt een halfjaar. De consulen tes moeten alles weten van part nerbemiddeling. Ze krijgen les in psychologie, sociologie, Ne derlands recht, godsdienst en seksualiteit. De consulentes wor den bovendien getraint in luis ter- en gesprekstechniek. Ze moeten zich in de situatie van de cliënten kunnen inleven en ze op hun gemak stellen. De Raad van Toezicht oefent verder controle uit op de bemid delingsbureaus in ons land. Er is een geschillencommissie die de eventuele klachten van teleurge stelde mensen behandelt èn een tuchtcommissie die ingrijpt wan neer bijvoorbeeld de privacy van de cliënten wordt geschaad. Paddestoelen Er zijn zeventien erkende rela tiebemiddelingsbureaus die sa men goed zijn voor 18.000 cliën ten per jaar. Bovendien zijn er in ons land nog ongeveer vijf niet- erkende bureaus en twintig 'pad destoelen'. Volgens de heer J. J. Surtel van de Raad van Toezicht houdt de laatste categorie het nooit langer dan een jaar uit. "Het zijn meestal mensen zonder werk die denken dat ze wel een huwelijksbureau kunnen opzet ten. Na een maand wordt het al moeilijk omdat de toeloop van klanten blijkt tegen te vallen. Bo vendien rekenen de 'paddestoe len' een te laag tarief en komen zo in de problemen. Ze zijn ge woon niet vakbekwaam ge noeg". Mevrouw Wind is nu vier jaar consulente voor Centrum Euro pa. Zij heeft naar deze baan ge solliciteerd omdat het werk haar wel aanstond. "Ik had grote inte resse in karakters. Ik heb in vier jaar een geweldige ervaring en mensenkennis opgedaan". "Ook mijn twee kinderen vin den die baan wel leuk. Ze heb ben alleen wel eens de balen van de telefoon die de hele dag en op de meest gekke tijden gaat. Ik word zelfs geregeld uit bed ge beld. In dat geval trek ik soms de stekker eruit of vraag ik of ze la ter willen terugbellen". "Een heel enkele keer belt er een grappenmaker of een 'hijger' een gewicht door de knieën zak ken en weer rechtop gaan staan, bankdrukken: het liggend op drukken van een gewicht, en de deadlift: het van de grond tillen van een gewicht. Pure sport dus, waarvan De Vreugd vindt dat die nu eindelijk eens serieus geno men moet worden. De Vreugd kwam pas in 1980 met halters en gewichten in aan raking. Hij wilde weer eens wat beweging hebben. In vroeger tij den had hij ook aan judo en voet bal gedaan. En wat hij ook aan pakte, hij wilde naar de top. Bij het judo haalde hij de zwarte band en het jeugdkampioen schap van Zuid-Holland. Als voetballer speelde hij in het Ne derlands jeugdelftal. Na een paar maanden zweten in sportscholen, kwam de Vreugd in contact met Gerard du Prie die door de AVRO was uit geroepen tot sterkste man van Nederland. Du Prie, 'de nestor van het powerliften', ontdekte het talent van De Vreugd en leer de hem de grondbeginselen van de sport. Na vijf maanden trainen schreef de Katwijker zich in voor de Nederlandse kampioenschap pen. In zijn gewichtsklasse werd hij vierde met een totaal van 640 kilogram op de drie oefeningen. Nu glimlacht De Vreugd om die op. We moeten de mensen dan toch serieus blijven nemen. Maar je maakt ook leuke dingen mee. Bijvoorbeeld wanneer een oude klant met zijn of haar nieuwe partner plotseling voor de deur staat met een doos gebak of een bos bloemen. Zo komen hier nog geregeld gelukkige mensen te rug. Ik krijg ook vaak trouw- en geboortekaartjes en ik ga, als het even kan, naar de bruiloftrecep- ties". Rouwproces Vooral de groep gescheiden mensen is tegenwoordig groot. Veel mensen lopen al snel na hun scheiding naar een huwe lijksbureau. "Ze zitten dan nog in de problemen en hebben nog verdriet of wrok. Dan raad ik ze aan nog maar even te wachten. Ze moeten ook rekening houden hoeveelheid. Momenteel tilt hij bijna 1000 kilogram. Kniebuigen, zijn beste oefening: 400 kilo gram, bankdrukken: 205 kilo gram en deadlift: 355 kilogram. Inmiddels heeft De Vreugd 21 Nederlandse records op zak en twee Nederlandse kampioen schappen. Hij is al eens tweede van Europa en derde van de we reld geworden. En De Vreugd ziet nog steeds progressie. Natuurtalent De Amerikaan Kaitzmaier, 'de sterkste man van de wereld', zal volgende week in Dallas de hete adem van Cees de Vreugd in de nek voelen. In twee jaar tijd is de Katwijker hem tot op 45 kilo gram genaderd. Hij zegt dat Kaitzmaier al nerveus wordt. Als alles volgens plan verloopt, wordt De Vreugd volgend jaar wereldkampioen. „Ik ben een natuurtalent", zegt hij onverwacht onbescheiden, „ik zag snel in dat ik aanleg heb voor deze sport. Als het goed gaat, wil je steeds verder. Ik ben nog steeds bezig mijn grenzen te verleggen. Ik weet nu dat de 1000 kilogrens voor mij haalbaar moet zijn. Er zijn er maar vier in Euro pa die dat hebben gehaald". Vier tot vijfmaal in de week laat De Vreugd zich gedurende met de ander. Datzelfde heb je ook met weduwen en weduw naars die nog niet over het rouw proces heen zijn. Dat soort din gen bespreek ik altijd eerst", De consulentes kunnen de cliënten ook adviseren een be roep te doen op andere instellin gen zoals bijvoorbeeld de ge meentelijke sociale dienst, afde ling maatschappelijk werk en de Stichting Geestelijke Volksge zondheid in Alphen. Sinds kort is daar een nieuwe bij gekomen: de Stichting Alternatieve Rela tievorming. Dit relatiebureau is er speciaal voor homoseksuele mannen en vrouwen. Wind: "De gewone bureaus kunnen deze mensen niet helpen. De consu lentes zouden zich anders ook nog eens in dit soort relaties moeten verdiepen". Wind heeft vrijwel geen bui Kees de Vreugd (foto Holvast) tenlanders in haar clientèle. "Ik krijg maar heel weinig reacties van buitenlanders, hoogstens een in de maand. Ik denk dat ze de advertenties niet lezen. Ik zou overigens weinig voor ze kunnen doen. Hun gewoonten zijn heel anders en daarover weet ik zo weinig. Er zijn bovendien ook bijna geen vrouwen die een bui tenlandse man willen, dat zeggen ze al bij het eerste gesprek. Ze zijn bang dat hun partner op een gegeven moment weer naar zijn land terug wil". "Ik heb wel eens een Egypti sche jongen geholpen die bijna geen Nederlands sprak. Toch heb ik een vrouwtje voor hem ge vonden. Later toen ik eens op belde om te vragen hoe het er mee stond, bleek de jongen af en toe gewoon voor een tijdje te ver dwijnen. Het kind van zijn tweeëneenhalf uur pijnigen door de halters. Hij maakt allerlei se ries. Hij verzet tonnen ijzer op een dag: 3,5 tot 4 ton bij het bankdrukken en wel tot 6000 ki lo bij het kniebuigen. Ga er maar aan staan. De trainingsschema's ont werpt hij zelf. „Ik doe het puur instinctief. Als het teveel wordt, doe ik een stapje terug. En an ders doe ik ietsje meer. Het is maar net hoe de vorm van de dag is". Het kan kennelijk, want De Vreugd heeft bij het powerliften nooit blessures opgelopen. Tamelijk zware kwetsuren als een gesprongen meniscus en een gescheurde borstspier kreeg hij wel tijdens het televisie-pro gramma „De Sterkste Man". Vol gens hem is de trainingsperiode voor de verschillende onderde len van dit programma veel te kort. Bovendien bevallen de tijdslimieten hem niet. „Het lijkt meer te gaan om de snelste man dan de sterkste. De zwaarste jon gens zijn dan in het nadeel. De druk om toch te presteren ver oorzaakt blessures". Anabolen Een speciaal dieet wordt niet door Cees de Vreugd gevolgd. vrouw, dat hem als vader zag, was daardoor nogal van streek". "Anders ligt dat weer bij de Surinaamse vrouwen. Ze zijn ge liefd bij de Nederlandse mannen omdat ze goed kunnen koken en goede huismoeders zijn. Die kan ik dus wèl helpen". De Alphense vindt dat de minderheidsgroe pen beter zelf een huwelijksbu reau kunnen oprichten. "Ze be grijpen elkaar beter en ze kennen ook eikaars wensen". De cliënten staan voor een jaar ingeschreven. Als een cliënt een partner heeft gevonden, kan hij of zij nog een jaar op het relatie bureau terugvallen voor hulp en advies. Maar ook de consulentes bellen af en toe naar de ex-cliën ten om te vragen hoe het ermee staat. De mensen kunnen wel zelf uitmaken wanneer ze het contact met het bureau verbre „Ik laat er niets voor. Ik rook een sigaret, drink een pilsje en neem waar het lichaam om vraagt. Ik zorg dat ik voldoende eiwitten en koolhydraten naar binnen krijg. Maar denk niet dat ik drie kip pen of vier biefstukken op een dag eet. Dat zou ook veel te kost baar zijn". De Vreugd geeft onomwonden het gebruik van stimulerende middelen toe. Hij neemt tijdens bepaalde trainingsperioden ana bole steroiden. De Katwijker heeft daar geen moeite mee. De wereldtop doet dat nu eenmaal, in vrijwel alle sporten, zegt hij. Het spul helpt de sportman over bepaalde grenzen heen. „Het werkt alleen als je van je zelf al een vrij grote basis hebt. Je moet niet denken dat het met die anabolica vanzelf gaat. Ta lent, goed eten en hard trainen zijn het belangrijkste. De hor moonpreparaten kunnen alleen voor dat kleine beetje extra zor gen". „De mensen denken vaak dat sportmensen alleen goed zijn door die hormonen. Als dat waar zou zijn, gooide ik mijn schuurtje vol en zakte ik lekker lang uit voor de televisie. De mensen be seffen niet hoeveel trainingsar- beid er verricht moet worden. En iemand die niet goed is, wordt ook niet goed door hormonen. ken. "Ze kunnen opbellen naar het hoofdkantoor en hun corres pondentienummer laten blokke-' ren wanneer ze willen. Wij be middelen alleen maar voor de contacten". Drempel Er rust nog steeds een taboe op de huwelijksbureaus. Daarom is de drempel tot het inschakelen van een bureau nog erg hoog. "Toch heeft onze stichting 4000 cliënten. In Duitsland en vooral in Amerika is het de gewoonste zaak van de wereld om via een huwelijksbureau aan een partner te komen. In Amerika bestaat ook geen anonimiteit meer. Maar wij hebben nog steeds ons be roepsgeheim. We mogen buiten de deur niet over onze cliënten praten. Verder staat iedereen on der een nummer ingeschreven" Mevrouw Wind heeft in haar 4- jarige loopbaan nog maar weinig klachten gehad. "Als er dan werd geklaagd, was dat omdat de cliënten heel lang moesten wach ten op succes. Dat komt veel voor bij jonge mannen die nu eenmaal weinig kans maken bin nen een jaar een partner te heb ben. Maar ik heb ze daarvoor bij het kennismakingsgesprek ge waarschuwd. Als ze klagen, no dig ik ze uit om eens langs te ko men en over de zaak te praten. Ik heb in ieder geval nog nooit klachten gehad over de behande ling". Naast de erkende relatiebe middelingsbureaus zijn er nog de bureaus die niet door de Raad van Toezicht zijn erkend. Slechts een stuk of vijf zijn van enigszins blijvende aard, maar opereren voortdurend onder een andere naam. Volgens Surtel van de Raad van Toezicht in Den Haag, wil 'niet-erkend' nog niet zeggen dat het bureau malafide is. "Er zijn ook wel bureaus die niet-er kend, maar wel bonafide zijn. Zij kunnen zich bij ons inschrijven omdat ze aan alle voorwaarden voldoen. Maar die bureaus willen het vaak zelf niet omdat onze doelstellingen ze niet aanstaan of omdat ze cursussen voor hun consulentes niet zien zitten". Klachten Bij de Raad van Toezicht stro men overigens wel de hele week klachten binnen, voor het aller grootste deel betrekking heb bend op de niet-erkende relatie- bureaus. Surtel: "De mensen kla gen vaak dat een huwelijksbu reau niets voor ze doet. Er wor den gouden bergen beloofd, maar geen diensten verleend. Een tweede, veel voorkomende klacht is het niet terugkrijgen van het inschrijvingsgeld wan neer de cliënt ontevreden is. Als cliënten in termijnen betalen, krijgen ze een deurwaarder op hun stoep zodra ze stoppen met de afbetaling. Dan is er nog de klacht van het schenden van de privacy, de persoonlijke gege vens gaan dan zomaar de straat op". Tegen deze praktijken valt weinig te doen. Er is geen ver gunning nodig voor het begin nen van een relatiebureau. Bena deelde klanten kunnen hoog stens naar de rechter stappen. Surtel: "De overheid kan er wel iets aan doen. Ze kan door mid del van dwang de malafide bu reaus verbieden, maar dat zou erg duur zijn. Beter is het pu bliek te waarschuwen tegen de praktijken van zulke bureaus". Wind: "De mensen die een partner willen zoeken met de hulp van een relatiebemidde lingsbureau, kunnen het beste in de advertenties van de krant kij ken en dan een brief schrijven of even opbellen". Van de mensen die van de telefoon gebruik wil len maken, vraagt ze een klein beetje geduld. "Ik ben zó vaak in gesprek dat een kennis eens te gen me zei dat ik moeilijker aan de telefoon ben te krijgen dan de minister-president". Maar in de top kan niemand meedraaien zonder anabolen". De Vreugd legt uit dat ruim voor belangrijke wedstrijden moet worden gestopt met de sti mulerende middelen. „Er wor den bij de kampioenschappen al tijd dopingcontroles gehouden. Daar kan je kak aan hebben, maar als je gesnapt wordt ga je voor twee jaar in de koelkast. Dan mag je alleen trainen en niet aan wedstrijden meedoen. Dat ri sico neem ik niet". Gezondheid „De meesten geven dan ook het lichaam de gelegenheid de stoffen eruit te gooien, zodat ze bij de controles niet worden op gemerkt. Het gevolg daarvan is wel dat de prestatiecurve tijdens de wedstrijden iets zakt. Dat is over de hele linie. Niemand zal volgende week in Dallas boven de 1000 kilo tillen". Cees de Vreugd zoekt zelf uit welke hormoonpreparaten voor hem het meest geschikt zijn. Art sen keuren hem om de zes we ken, want de krachtpatser wil geen nadelige gevolgen van het gebruik overhouden. „Ik wil over vijfjaar nog vogelvrij en ge zond kunnen rondlopen. Daar om heb ik geld over voor de me dische begeleiding. Ik merk geen nadelige gevolgen". „Als het mijn gezondheid zou schaden, kap ik er meteen mee. Ik heb geen zin om mijn leven te verpesten voor een paar jaar meedraaien in de top. Ook als ik constant door bepaalde pijngren zen zou moeten, stop ik. Dat is de sport me nu ook weer niet waard". WEERT SCHENK

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 27