LEIDSCH DAGBLAD m m a Lubbers vreest strijd in kabinet Dreigende breuk Poolse partijtop HYPOTHEEK Hidd Weer razzia's in Z.-Afrika Strengere eisen aan speelgoed Voor een véél wijzer?? Over invulling arbeidstijdverkorting Corso 'Wereld in bloemen' op 27 april Twee man gewond bij explosies op station Schrijf uw eigen verhaal over 1984 Tijd nog niet rijp voor top met Reagan Tsjaad krijgt hulp: 1,8 min. LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 17 NOVEMBER 1984 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37555 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: dra. J. W. E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R. 0. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB U*Jen Voor tel.nrs. zie colofon Ea: If Is taalgebruik wel altijd aan regels gebonden? Of mag je er ook eens creatief van afwijken? De taaldeskundigen van vandaag zijn milder dan die van vroeger jaren. "Iemand die goed kan koken is doorgaans niet iemand die zich strikt aan het kookboek houdt. Zo is het met onze taal ook". PAGINA 21 De toestand in Ethiopië lijkt uitzichtloos. De in allerijl tot stand gebrachte hulpacties bieden geen echte oplossing van het hongerprobleem, maar niets doen zou op dit moment rampzalige gevolgen hebben. De tussenstand in een zeer schrijnende ontwikkeling. PAGINA 23 Steeds vaker wordt de gifspuit vervangen door een effectievere en milieuvriendelijke insektenbestrijding: hun natuurlijke vijanden inzetten. Insekten contra insekten, dus. In de Leidse Hortus is men zeer tevreden over de resultaten. PAGINA 25 De komende feestmaand brengt weer extra drukte met zich mee voor de relatiebemiddelings bureaus in ons land. Lyda Wind uit Alphen, consulente bij een erkend huwelijksbureau weet erover mee te praten. Een interview. PAGINA 27 DEN HAAG (GPD) Premier Lubbers voorziet grote onenigheid binnen het kabinet over de gewenste invulling van het korter werken voor ambtenaren. Lubbers gaf gister avond toe dat een groot aantal bewindslieden streeft naar meer nieuwe arbeidsplaatsen op hun ministeries dan deze week met de bonden werd afgesproken. Overeengekomen werd een herbezetting van 75 procent. Lubbers vergeleek op zijn weke- _De minister-president benadruk- Ujkse persconferentie de uitkomst te dat de invulling van de door van de gesprekken met het resul- taat van het eerste begrotingsbe- raad, dat elk jaar in juli plaatsvindt. Bij de uiteindelijke invulling van de nieuwe begroting, eind augus tus, blijken de ministers dan vaak toch weer van mening te verschil len. LISSE (ANP) - Het 38ste bloem- corso voor de Bollenstreek wordt volgend jaar op zaterdag 27 april gehouden. Het motto van het corso is „Wereld in bloemen". Tijdens de presentatie zei corso-voorzitter S. Bonkenburg dat gestreefd wordt naar in totaal 20 praalwagens. De kans bestaat dat enkele praal wagens deel uit zullen maken van het jaarlijkse bloemencorso in het Engelse Spalding. nister Rietkerk (binnenlandse za ken) afgesproken arbeidstijdver korting per departement verschil lend kan worden ingevuld. Maar indien bij een departement het per centage boven de 75 procent komt te liggen, moet dat bij een ander gecompenseerd worden. Lubbers zei echter dat de meeste ministers gepleit hebben voor een hoger herbezettingspercentage, en slechts enkelen instemmen met het percentage van 75. Zoals be kend, hebben, vooral minister Deetman (onderwijs en weten schappen) en De Ruiter (defensie) aangedrongen op een hogere graad van herbezetting. Beide ministers hebben daarover al afspraken ge maakt met vertegenwoordigers van het onderwijs- en defensieper soneel. Rietkerk heeft eerder de bonden deze week laten weten dat het ka binet niet van plan was het bereik te akkoord te wijzigen. Afgespro ken is dat de werktijdverkorting tot 38 uur pas per 1 augustus 1985 bereikt wordt. Volgens Lubbers biecn dat de verschillende departe menten ruimschoots de mogelijk heid interne regelingen te treffen. Hij noemde het voorstel van Rietkerk 'buitengewoon ambi tieus'. Het kan pas gerealiseerd worden bij een goede medewer king van alle partijen en een opti male inzet en flexibiliteit bij de ming ambtenaren. opgetuigd. FRANKFORT Hoewel het nog zes weken duurt voor het Kerstmis is begint op diverse plaatsen de kerststem- te komen. Bijvoorbeeld in het centrum van Frankfort waar de eerste kerstbomen al werden (foto ANP) 'Aids-bloed': 3 baby's dood in Australië MELBOURNE (DPA) - In Au stralië is paniek ontstaan nadat drie zuigelingen in de staat Queensland zijn overleden na transfusies met bloed dat ver moedelijk het dodelijke aids-vi rus bevatte. De regering heeft in allerijl crisismaatregelen af gekondigd. Direct nadat bekend werd dat drie zuigelingen waren overleden en een vierde in doodsnood verkeert, vaardigde Queensland een wet uit die ho moseksuelen verbiedt zich als bloeddonor beschikbaar te stel len. Vast staat dat de vier kin deren bloed hadden gekregen van een en dezelfde donor, een homseksueel. HILVERSUM (ANP) - Bij drie ont- raakt. Volgens een woordvoerder ploffingen op het spoorwegempla- van de Nederlandse Spoorwegen cement Hilversum zijn gistermid- hebben de drie explosies zich voor dag twee personen gewond ge- gedaan m de verdeelruimte van de telefooncentrale van de Spoorwe- Wij kunnen momenteel hypotheken aanbieden waarbij de rente voor 10 iaar vast staat. RENTE NU 7,2 M/A Net zoals vorig jaar nodigen wij de lezers van het Leidsch/ Alphens Dagblad weer uit hun eigen verhaal over 1984 te schrijven. Dat hoeft geen lang verhaal te worden; het gaat slechts om uw persoonlijke vi sie op een gebeurtenis die dit jaar veel indruk op u maakte. Zomaar een fragment uit 1984 dat woede, ergernis, of mis schien juist vreugde veroor zaakte. Stuur uw brief vóór 1 december naar de redactie van het Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden, met in de linker bovenhoek van de envelop de vermelding "1984". De geplaatste brieven worden gehonoreerd met een boekenbon. HERENKLEDING HOOIGRACHT 66 LEIDEN gen, vlakbij het station Hilversum De eerste ontploffing deed zich voor rond kwart over een. Een 58- jarige monteur van de Spoorwegen uit Putten (Gld.) verrichtte in de verdeelruimfe van de telefooncen trale werkzaamheden toen de zaak ontplofte. Hij liep daardoor brand wonden op. Bij een tweede ont ploffing, een half uur later, werd een medewerker van het Gemeen telijk Energiebedrijf geraakt door een steen. Het dak van de op slagloods werd geheel weggesla- gen. Nadat de treinen om een uur of drie weer normaal waren gaan rij den en de omgeving weer was vrij- JOHANNESBURG (GPD/DPA gegeven, volgde een derde ontplof- UPI/Rtr.) - Het zwarte woonge- fing. Daarbij deden zich geen per- bied Sebokeng in Zuid-Afrika soonlijke ongelukken voor. blijft het toneel van massale inval- De oorzaak van de explosies is ien van politie en militairen. Vol- nog niét bekend. Vermoed wordt gens de politie zijn de laatste dagen dat in de grond liggende gasleidin- zeker 2.300 zwarte inwoners gear- gen zijn gaan lekken. De arbeidsin- resteerd. De meesten werden gear- spectie is betrokken bij het nader resteerd wegens huurschuld, onderzoek naar de oorzaak. Ooggetuigen verklaarden dat Het treinverkeer tussen Utrecht, men met wapens in de aanslag de Hilversum en Amsterdam werd huizen binnendrong en vroegen gisteravond drastisch beperkt. om paspoorten en verblijfsvergun- Medeverdachte Rienk Kamer wil bekennen WASHINGTON (GPD) - Bernard Whitney, de medeverdachte van de Nederlandse financier Rienk Ka mer, wil schuld bekennen om ver mindering van straf te krijgen. Hij wordt woensdag in Los Angeles voorgeleid. De genaturaliseerde Amerikaan Whitney, als Bernard Wolf in 1918 te Zaltbommel geboren, is op borg tocht vrij. De rechtszaak moet op 8 januari beginnen. Kamer en Whit ney worden ervan beticht vele Ne derlanders en Belgen te hebben overgehaald om geld te investeren in waardeloze grond bij Los Ange les. Al eerder verklaarde een derde verdachte in de zaak, de Ameri kaanse' bankier Eduard Vetter, zich schuldig en bereid om als ge tuige tegen Whitney en Kamer te fungeren. WARSCHAU (Rtr.) - In de Poolse communistische partij is een zui vering op handen die een einde moet maken aan de slepende machtsstrijd tussen de gematigden en de voorstanders van de harde lijn. De maatregel, waarvoor partij leider Jaruzelski in het Oostblok steun probeert te vinden, is een di rect gevolg van de moord op pater Jerzy Popieluszko. Jaruzelski bracht gisteren onver wacht een bliksembezoek aan Oost-Berlijn, waar hij bespreken voerde met DDR-leider Honnec- ker. Eerder sprak hij in Boedapest met zijn Hongaarse ambtgenoot Kadar. Verwacht wordt dat hij bin nenkort in Praag een onderhoud zal hebben met de Tsjechoslo- waakse eerste man Husak. Inmiddels doen in en rond Polen speculaties de ronde over een breuk in de communistische partij die het gevolg zou zijn van wijzi gingen in de partijtop. Bekend is dat Jaruzelski Popieluszko's dood ziet als provocatie door de voor standers van de harde lijn. Jaruzelski's ficieel niets wordt meegedeeld, zouden bedoeld zijn om steun te ningen. Ook werd zocht naar wapens e Vele inwoners hebben geklaagd over het intimiderende optreden van de politie. Ze zeggen dat ze hun huurachterstand niet konden betalen, omdat gedurende de rel len van september de bureaus waar ze huur moeten betalen, zijn afgebrand. Ook klaagden inwoners erover in het gezicht te zijn gesla gen. De politie maakte verder bekend dat de afgelopen vier dagen 120 mensen zijn gearresteerd tijdens een „actie tegen de misdaad" in Tembisa, een zwarte woonstad ten noordoosten van Johannesburg. Zeven personen werden gearres teerd na onrust in de zwarte woon stad buiteh Graaff Reinet, in de oostelijke Kaapprovincie. Een zwarte werd hier doodgeschoten tijdens de actie, aldus familieleden van het slachtoffer. krijgen van de communistische partijen in de buurlanden om zo Moskou ervan te overtuigen de wij zigingen te aanvaarden. De Sowjet- leiding heeft altijd een koele hou ding aangenomen tegenover de be trekkelijk gematigde Jaruzelski, die vlak voor de afkondiging van de staat van beleg in 1981 de touw tjes van de partij in handen nam. Engwirda: D'66 kan PvdA en VVD lijmen DEN HAAG/UTRECHT (GPD ANP) - D'66-leider Maarten Eng wirda ziet voor zijn partij een rol weggelegd bij de vorming van een kabinet zonder CDA. Hij gelooft dat een „sterk D'66 met voldoende zetels" een belangrijke rol zou kun nen vervullen om een samenwer king tussen PvdA en VVD moge lijk te maken. Engwirda zei dat vanmorgen op een partijbijeen komst over gezinsvormen in Ede. De kleine linkse partijen in de Tweede Kamer moeten na de vol gende verkiezingen een „regen boogfractie" vormen, waarin ie ders zelfstandige inbreng tot zijn recht komt. Nog voor de verkiezin gen moet daarover een akkoord worden bereikt. Die oproep deed PPR-fractievoorzitter Beckers vanmorgen aan het begin van het n^j aarscongres van haar partij in Utrecht. Tsjernenko: WASHINGTON (RTR) - Sowjetlei- der Tsjernenko heeft verklaard de tijd nog niet rijp te achten voor een top met president Reagan. Hij zei dit gisteren in antwoord op vragen van de Amerikaanse omroepmaat- schappij NBC. Als „dringend en naar onze me ning de gemakkelijkst op te lossen kwesties" noemde Tsjernenko een akkoord ter voorkoming van mili tarisering van de ruimte, bevrie zing van kernwapens en een ak koord over een „volledig en alge meen verbod op proeven met kern wapens". Hij pleitte opnieuw voor daden van Washington in plaats van woorden verwijzend naar „de jongste verklaringen van Washing ton". Daarbij doelde de Sowjetleider kennelijk op het „paraplu"-voor- stel van president Reagan om via intensief overleg te bekijken of de wapenonderhandelingen hero pend kunnen worden. De Sowjet- Unie reageerde daarop donderdag voorzichtig met het uitspreken van de wens daarover meer te weten te komen om het te kunnen bestude- De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, George Shultz, noemde de verklaring van Tsjernenko positief. "Het is tijd ge worden voor meer besloten in plaats van publieke diplomatieke stappen tussen Washington en Moskou. DEN HAAG (ANP) - Het ministe rie van ontwikkelingssamenwer king heeft voor hulpverlening on der slachtoffers van de droogte in Tsjaad een bedrag van ongeveer 1,8 miljoen gulden ter beschikking gesteld aan het kinderfonds Unicef van de VN en de organisatie „Me- dicins sans Frontières Nederland". UNnicef krijgt één miljoen. Met het resterende bedrag van 760.000 gulden zal de laatstgenoemde orga nisatie een tweede medische equi pe financieren, die zal bestaan uit vijf Nederlandse artsen. Al eerder had het ministerie 13 miljoen gulden uitgetrokken voor hulp aan Ethiopië. Het Rode Kruis zendt dinsdagochtend vanaf Schiphol een vliegtuig met hulp goederen naar Ethiopië. Het gaat om tienduizend dekens, 500 tenten en vijftien flexibele watercontai ners met een inhoud van 16.000 li ter elk. IparpoezT'I Vanavond 22.30 uur Kwartet Hans van Rheel Doezastraat 43, Lelden I Kabinet wil meer veiligheidsgaranties Wolkenvelden De Bilt verwacht voor morgen wolken velden met mogelijk enige regen. Mini mumtemperatuur 3 graden, maximum 8 graden. In het noordoosten enkele graden lager. Matige zuidelijke wind. 18 november 1984 Zon op: 08.05 uur, zon onder: 16.45 uur. Maan op: 01.31 uur, maan onder: 15.12 19 november 1984 Zon op: 08.06 uur, zon onder: 16.44 uur. Maan op: 02.57 uur, maan onder: 15.27 DEN HAAG (ANP/GPD) - Speel goed moet in de toekomst aan strengere veiligheidseisen gaan voldoen. Het kabinet heeft beslo ten het zogenaamde speelgoedbe- sluit aan te passen, omdat de prak tijk heeft uitgewezen dat dit be sluit achterloopt bij de eisen die uit oogpunt van volksgezondheid en veiligheid moeten worden gesteld. De minister van volksgezond heid vindt dat de zg. sneepflesje 'onbetwistbaar' aan te merken zijn als speelgoed. Ook is het aantal chemische elementen dat speel goed mag bevatten nader omschre ven. Wat betreft scheikundedozen wil het kabinet een aantal beper kingen aanbrengen inzake het a aangezien (vlakgom met vruchten- ding niet alleen de veiligheid ten geur, snoep met de vorm van lip- goede komt, maar ook de spel- stick). Besloten is voorts dat elek- waarde van het speelgoed. Veel trisch speelgoed niet rechtreeks speelgoed wordt nog i Ja. ik wil deze komplete krant over wereld, stad en land oraaa 4 weken voor 10,- op proef in de bus ontvangen. Daarna beslis ik over een definitief abonnement. Noteer mij voor een kwartaalabonnement (f 63.10): vóór het abonnement ingaat, ontvang ik de krant 2 weken gratis. Naam tal gevaarlijke stoffen en prepara- mag worden aangesloten op het keerde leeftijd gekocht. De uitrei ten dat deze mogen bevatten. Tel. In het nieuwe speelgoedbesluit is ook nader omschreven welke druk en stabiliteit „klappertjes" mogen hebben om te voorkomen dat deze spontaan ontploffen. Na dere richtlijnen gelden verder voor de groep speelgoed die door kinde ren als eetwaar kunnen worden elektriciteitsnet. king van de titels voor „speelgoed van het jaar" vindt men in die Konsumenten Kontakt vindt dat kring een nietszeggende gebeurte- het nog te vaak gebeurt dat kinde- nis. De toekenning beoogt niet zo- ren speelgoed in handen krijgen zeer de ontwikkeling van beter dat gevaarlijk is voor hun leeftijd, speelgoed als wel het bereiken van aldus een artikel in het maandblad hogere omzetcijfers. Ook de ver- Koopkracht dat volgende week nieuwingsdrang moet worden ont verschijnt. De organisatie denkt maskerd als een verkooptruc. dat een verplichte leeftydsaandui- U kunt deze bon opsturen naar het Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden In plaats van de bon op te sturen, kunt u ook even bellen (071-144941)

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 1