Bisschop Bar wijdt morgen in Leiden gehuwde diaken Lopen van Rijnsburg naar Benthuizen ZATERDAG 17 NOVEMBER 1984 GEESTELIJK LEVEN PAGINA II Caspar Schmidt kreeg het met vier jaar 'Rolduc' niet cadeau LEIDEN - Na morgen, als bisschop Bör hem in de Lodewijksekerk tot diaken heeft gewijd, blijft Caspar Schmidt (56) gewoon administra tief beambte bij het Energiebedrijf Rijnland. Want het diakenambt, dat het concilie van 1963 in zijn oude vorm her stelde, kent - in tegen stelling tot het bis- schops- en priesterambt - geen salaris. En dus moet diaken Schmidt sa men met zijn vrouw in ei gen onderhoud voorzien. Problemen zal die combina tie hem nauwelijks geven; de laatste vier jaar heeft Caspar Schmidt zijn tijd moeten verde len tussen zijn dagelijkse baan, zijn huis en een pittige studie. Plus nog wat kerkewerk. En voor die studie moest hij elke vrijdagmiddag naar Rolduc in Zuid-Limburg, het seminaire van bisschop Gijsen. Óp zater dagavond kwam hij dan terug: Een tikkeltje 'geleerder', maar ook vermoeid. Daaraan is nu een eind gekomen, en de tijd die dat uitspaart kan hij met in gang van maandag in het ambt van diaken steken. "Ik heb altijd grote kerkelij ke betrokkenheid gehad", ver telde Caspar Schmidt mij in zijn flat aan de Schubertlaan. In zijn jonge jaren al diende hij de kerk als misdienaar. "Pries ter ben ik niet geworden - we zijn in 1964 getrouwd -, maar de geestelijke aspiraties zijn ge bleven. En toen het concilie het oude diakonaat als zelfstandig ambt in de kerk terugbracht en ook voor gehuwde mannen openstelde, greep ik die kans aan. Dat betekende vier jaar lang elke vrijdag en zaterdag weg en een intensieve studie daar tussendoor". "Mensen met wie ik erover praatte vroegen me, of ik wel wist waar 'k aan begon. Die vraag heb ik mezelf ook ge steld. Het maakte de wil om het te proberen alleen maar steker. Rolduc was toen nog de enige diakenopleiding. Sinds vorig jaar is er ook een in Amers foort". Oude papieren Het diakonaat heeft heel ou de papieren. Het was er al vóór het bisschopsambt. Later is het van zelfstandig ambt meer een fase naar het priesterschap ge worden. "Er was er niet één die altijd diaken bleef'. Totdat het Tweede Vaticaans Concilie de diaken weer een eigen plaats in de kerk gaf. "Omdat hij zoveel taken kan doen die anders min der tot hun recht komen". door Samenstelling van deze pagina: S. J. de Groot Voor gehuwde mannen met actieve belangstelling voor ker kewerk was deze rehabilitatie van het diakonaat extra aan trekkelijk, omdat de beperkin- gen waaraan het priesterschap is onderworpen (celibaat) er niet voor gelden. Caspar Schmidt: "Wel is het bedoeld voor mannen op rijpere leeftijd. Naast kerkelijke betrokken heid en de wil om zich tot dit ambt te bekwamen veronder stelt het een zekere levenserva ring. Je moet toch wel min stens 35 jaar zijn". Caspar Schmidt een 'voorspeler'... Wijding Al is een diaken naar rooms- katholieke betekenis is dus geen priester, hij wordt wel ge rekend tot het 'bijzondere priesterschap', waarvan de bis schoppen en de priesters de an dere componenten zijn. "Van daar de wijding van de diaken door de bisschop. Ik ben de bis schop gehoorzaamheid ver schuldigd". Pastoor Vreeburg van de Lo- dewijkskerk wordt Schmidt supervisor. Caspar voelt zich met zijn vrouw goed huis in 'de Lodewijk', een binnenstads- kerk die - hoewel open voor veranderingen overeenkomstig de richtlijnen van het concilie - een liturgische sfeer ademt, waarin nog menig katholiek, ook van buiten de parochie, zich kan vinden. Een 'mentale parochie', die nog sterke ele menten van de 'roomse' traditie heeft bewaard. In verschillende kerken is Schmidt koorzanger geweest. Het Gregoriaans heeft bij hem altijd nog een streepje voor, "al moetje als kerk ook met je tijd kunnen meegaan". De 'rijke li turgie' zoals die aan de Steen- schuur wordt gevierd trekt hem erg aan. Niet cadeau De opleiding in Rolduc be staat uit een oriëntatiejaar en drie bovenjaren. "Wij begon nen vier jaar geleden met z'n zessen. Twee zijn afgevallen, één is doorgegaan naar de priestersopleiding, twee gaan werken in het bisdom Roer mond en ik ben de enige in het bisdom Rotterdam. Nu Zijn er nog twintig studenten, van wie negentien gehuwd". Caspar typeert de opleiding als 'heel pittig'. "Je moet echt doorzetten, vooral als je geen klassieke vooropleiding hebt genoten. Met dat Latijn en zo. Je krijgt te maken met een-sca la van kerkelijke en theologi sche vakken. En acht toetsen per jaar". Door alle is hij met goed resultaat heengekomen. "Je krijgt het beslist niet ca deau. Maar je bent als gelijkge zinden onder elkaar, met het zelfde ideaal, en dat is geweldig inspirerend". Schmidt wist toen hij aan zijn opleiding be gon natuurlijk niet of hij 't zou halen. "Als ik geen diaken was geworden, zou die studie toch van grote waarde voor mij zijn geweest. Als je je meer verdiept in de dingen die in de kerk aan de orde zijn, gaat je geloof ook meer voor je betekenen". Voorspeler Ook het diakenambt kent zijn beperkingen. De eucharis tie, de ziekenzalving en de biecht bijvoorbeeld vallen bui ten zijn competentie. Maar de diaken mag, als de pastoor het goed vindt, wel dopen, begrafe nissen leiden, zegeningen ver richten en preken. Bij de litur gie heeft hij zijn eigen, herken bare gewaad. Bescheidenheid weerhoudt Caspar Schmidt ervan, te zeg gen wat in dit ambt zijn 'sterke kant* zal zijn..Wel voelt hij zich aangetrokken tot bejaarden- en ziekenzorg. "Een priester kan zich, dankzij het celibaat, hele maal vrijmaken voor kerke werk. Toch kunnen de voorspe lers hem in de dagelijkse prak tijk van het werk goede dien sten bewijzen. Ik zie de diaken als zo'n voorspeler. Door zyn dagelijkse beroep en ook door zijn huwelijk weet hij, wat er in de lekenwereld zoal te koop is, en komt hij op plaatsen waar de priester soms geen toegang heeft". Caspar Schmidt hoopt nu maar, dat 'onze lieve Heer' zelf hem daartoe bekwaam maakt. "Met je studie alleen ben je er niet. Je hebt vooral die zegen nodig". Afgescheidenen hadden er wat voor over Toen de 'afgescheidennen' in Rijns- burg nog geen eigen kerkruimte hadden, moesten ze er heel wat voor over hebben om de 'zuivere leer van zonde en genade' te kunnen horen. Om vijf uur 's morgens gingen ze al op pad, met bijbel en broodzak, om in Benthuizen te kunnen verkeren onder de prediking van dominee Lambertvs Ledeboer. Maar de weg was lang en zwaar. In Zoeterwoude werd dan altijd halt gehouden om wat te kunnen rusten en eten en zich te reinigen van alle modder die naar hen was toegegooid. Gelukkig hield het zin gen van psalmen, begeleid door het geklepper van de klompen, hen op de been. Later kerkten de afgescheiden van Rijnsburg veel dichterbij, in Leiden. Maar ook toen moestem de vrouwen twee mutsen bij zich heb ben om in de dienst nog een schone te kunnen dragen. Het zitten in de Leidse 'tonnenkerk' was bepaald geen pretje. Het gebouw was in de week een zeepfabriek en werd zon dags als kerkruimte 'geschikt' ge maakt door planken over de ton nen te leggen. Dat verhaalt P. van der Horst in de aflevering Zuid-Holland-Noord van de twaalfdelige serie 'Ander halve eeuw gereformeerden in stad en land' (uitgeverij J.H. Kok, Kam pen). Dit deel is deze week ver schenen tegelijk met Zuid-Hol land-Zuid. Weg ermee Wie die dominee Ledeboer was, verteld J. Mastenbroek in zijn ver haal 'De leraar der verstrooide schapen'. Op 29 juli 1838 kreeg kandidaat Ledeboer in het dorpje Benthuizen de herdersstaf in handen. Waren zijn eerste preken «voor scherpe oren nogal remonstrants getoon zet, na een geestelijke crisis beleed de jonge Ledeboer tegenover zijn gemeente, dat hij blind was ge weest. Zijn omwenteling was radicaal. Hij deed een deel van zijn biblio theek weg - hoewel er bij zijn dood nog 2200 boeken over waren -, smeet in het vuur van een preek het hervormde kerkreglement en de gezangenbundel woest van de kansel en begroef ze na de dienst, onder luid psalmgezang van velen, in de grond achter de kerk. In ja nuari 1841 werd de rebelse domi nee afgezet. Er brak toen een zwer vend bestaan voor hem aan. Maar zijn volgelingen bleven hem trouw. Ledeboer preekte door het hele land. Van Vlissingen tot Zuidwol- de. Na zijn dood in 1863 bleven zijn gemeenten als 'Ledeboeriaanse' gemeenten bekend staan, totdat ze zich in 1907 grotendeels verenig den met de 'Kruisgemeenten' tot de Gereformeerde Gemeenten van Van den Bergh Na een algemeen verhaal over dit deel van Zuid-Holland in anderhal ve eeuw en het portret van Lede boer geeft J. van Gelderen een in druk van de Leidse synode van 1857 van de 'Christelijke Afge scheidene Gereformeerde Kerk' en F.L. Bos van een algemene verga dering van de 'Kruisgemeenten' in Gouda. M. Bruggeman schrijft over de politieke ontwikkelingen die leidden tot het ontstaan van de Anti-Revolutionaire Partij in 1879 (waarbij de ideeën over school en gezin een belangrijke rol speel den). C.W. Keur krijgt een ruime plaats voor zijn verhaal over de af gescheidenen in Scheveningen ('Kerk tussen haven en hofje'). Ook de gereformeerde synoden van Den Haag (1891, 1912 en 1914) pas seren de revue (artikel van J. Plomp). Over gereformeerde zen ding vanuit Den Haag onder de jo den schrijven J. Dijk en A. Holvast. K. F. van Dijk neemt het Westland voor zijn rekening en P. van der Horst de stichtingen en tehuizen in de regio, zoals de Dr. mr. Willem van den Bergh-stichting in Noord- wijk. Mr. Van den Bergh promo veerde in 1878 in de rechten op een proefschrift over 'De strijd tegen de prostitutie in-Nederland'. De bijdrage van A. C. Hofland bevat een persoonlijke herinnering aan de Vrijmaking van 1944. Het studentenwerk in Delft (R.J. van der Veen) en de oecumenische sa menwerking in de Leidse Meren wijk (door de Leidse predikant H. Hortensius) besluiten dit Zuidhol- 'landse deel van de serie. Het ziet er, zoals alle tot nu toe verschenen afleveringen, weer goed verzorgd uit. Dat geldt niet al leen voor de uitvoering maar ook voor de keuze en de inhoud van de bijdragen. Teken van hoop Natuurlijk is er veel niét geschre ven. Zoals over de kerkelijke be roeringen in Leiderdorp (1887). Niets over de ernstige vermanin gen van de classis Den Haag tegen geboortebeperking (1935). Of over die Rijnsburgse dominee, die toen het avondmaal begon riep: koster, zet de deur maar open, dan kan het kaf eruit... Maar wat wil je, als er over elke plaats een boek valt te maken. Minstens zo lezenswaardig als plaatselijke en regionale kerkge schiedenis is wat Hortensius aan het slot schrijft, "Wanneer christe nen samen gaan kerken en samen gaan werken, kunnen zij persoon lijk ervaren, dat de kerk van Jezus Christus groter is dan de kerk waarin zij zelf mochten opgroeien. Zo beleven velen de kerkelijke si tuatie in de Merenwijk als een te ken van hoop". Fijn dat zo'n boek met geschied schrijving daarmee besluit. De sa menstellers van 'Anderhalve eeuw gereformeerden' blijven niet 'na velstaren' op de historie. Zij geven een beperkte terugblik. Maar ge noeg om ervan te leren. Scheiding is ook niet alles. De geschiedenis laat je ook zien, hc>e het niét moet. En dat is nodig om elkaar weer te vinden en dan samen vooruit te gaan. "r Een Rijsburgse afgescheidenj kerkeraad uit 1905 Losgemaakt. De baptistenge meente van Den Helder heeft zich losgemaakt van de Unie van Bap tistengemeenten in Nederland, omdat, naar haar zeggen, deze Unie een 'modernistische koers' vaart. Ze kan zich niet langer bin den aan een gemeenschap "waarin de onfeilbaarheid van het Woord van God ter discussie staat en maatschappelijke vraagstukken als echtscheiding, ongehuwd sa menwonen en homofilie niet onder de norm van dit Woord worden be naderd". De Helderse gemeente is nu een 'vrije baptistengemeente' geworden. Hervormde Kerk: beroepen te Zijderveld kandidaat D. Verhey Noordeloos; aangenomen naar Tiel (verpleeghuis) J. W. ten Cate Wage- ningen, naar Zutphen (ziekenhuis) J. B. Bentveld Akkrum; bedankt voor Kinderdijk M. Baan Putten. Gereformeerde Kerken: aangeno men naar Castrolanda (Brazilië) kandidaat L. Krueger aldaar. Broederlijk. Dr. S. Schoon, ge reformeerd predikant voor het werk van 'Kerk en Israël', is door de classis (regio) Ommen van de Gereformeerde Kerken uitgeno digd voor een 'broederlijk gesprek' op 6 december over zijn opvatting dat christenen niet het recht heb ben om onder joden zending te drijven. Schoon heeft zijn ideeën daaromtrent uitgewerkt in zijn boek 'Christelijke presentie in de joodse staat' (1982). Zeven jaar werkte hij daar in de christelijke nederzetting 'Nes Ammin'. Een gereformeerde woordvoer der deelde desgevraagd mee, dat de uitnodiging aan ds. Schoon niets heeft te maken met een tucht- procedure. LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 ds. Jansen, 11.45 studentenekklesia; Marekerk 10 en 5 dr. Meijers; Maranathak. (L. Morsweg) 10 ds. Kra- Oecumenische geloofsgemeenschap De Regenboog (Merenwijk) 9.30 ds. Horten sius en pastoor v. Well, 11.15 ds. Horten- Bethlehemk. (Driflstr.) 10 ds. Panne- koek; Bevrijdingsk. (Montgomerystr.) 10 ds. Sterringa, 5 ds. Jansen; Vredesk. (Burggravenl.) 10 ds. Nauta; Waalse kerk (deze zondag in Lokhorst- kerk): 3 dankdienst tgv 400-jarig be staan Waalse gemeente, ds. Ribs. Jeugdkapel Vredeskerk 10; jeugdkapel Bevrijdingskerk 10.30. Acad. Ziekenhuis 9 rk. dienst, 10.15 mevr. ds. v. Beinum; Diakonessenhuis 10.30 ds. v. 't Hof, elke zat. 10.30 rk. dienst; Endegeest: zie Oegstgeest. Geref. Kerk: Vredeskerk zie herv. gem.; Petrak. (Surinamestr.) 10 ds. Schouten; Oude Vest 10 ds. Koolstra; Maranathak. (L. Morsw.) zie herv. gem.; Bevrijdingsk. (Montgomerystr.) zie herv. gem.; bejaardenhuis Groenhoven 10 ds. J. H. de Boer, Bennekom; Merenwijk: zie herv. gem. Wijk Stevenshof, gebouwtje 'Dijkhof (Rijndijk): 10 kand. P. R. Middelkoop. Geref. K. Vrijg. (Herengr.): 10 en 5 ds. Houtman. Chr. Geref. K. (Steenschuur): 10 en 5 ds. Den Hertog. Geref. Gem. (N. Rijn): 10 en 4.30 ds. gel. oud-kath. kerk Zoeterw.s Geref. Gem. in Ned. (Bethl.kerk Driflstr.): 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.): 10.15 ds. v.d. Mey, Zoetermeer. Doopsgez.-Remonstr. Gem. (Lokhorstk. Pieterskerkstr.): 10.30 ds. Zwartendijk, Den Haag. Baptistengem. (O. Rijn 3): 10 ds. Bos veld. Evang. Gemeenschap (Middelstegr. 3): 10 evang. Dikkes. Evang. gem. Merenwijk (Flevoweg 5): 7.45 nam. Zendingswerk Middernachtsroep (Zoe- terw.singel 21): 5 hr. Roos. Evangeliecentrum (Zijlsingel 2): zo. 10 rev. Kuln (Ver. St.), woensd. 8 evang. Zijlstra, vrijd. 8 gospelconcert met Elly en Rikkert. Pinkstergem. (O. jjest 13): 10 hr. Hoo- genraad. Leger des Heils (hoek Groenesteeg/Ves- testr.): 10 heiligingssamenk., 7 verlos- singssam. Nieuw-Apost. Kerk (H. Rijnd. 24): 9.30 Zevendedagadventisten (Ontmoetings- kerk Voorschoten): elke zat. 9.45 bijbel studie, 10.45 predikdienst. Christelijke Wetenschap (Steensch. 6): 10.30. Christengemeenschap (beweging voor religieuze vernieuwing): zat. 24 nov. 9.45 J. Chr. v.d. Heiligen der L. Da gen (Brahmsl.): 9.30, 10.30 en 11.20. Oud-Kath. K. (Zoeterw.singel): 10. Rooms-Kath. K.: Haagweg zat. 7, zo. 9 en 10.45; Herensingel zat. 7, zo. 9.30 en 11; Rijndijk (Leiden-V.schoten) zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; Steenschuur zat. 7, zo. 8.30, 10, 11.30, 6 en 7 (lof); Boshuizerkade zat. 7, zo. 9.30 en 11; Lammenschansweg zat. 7, zo. 9 en 10.30; Haarl.straat zat. 7, zo. 9.30, 10.45 en 12.15; Merenwijk: zie herv. gem.; H. Rijndijk (zie Zoeterwoude). AARLANDERVEEN: Herv. Gem. 10 ds. v. Driel, 7 ds. v. Waarde, Hoofddorp. Gerëf. Kerk: 10 ds. Brouwer, Schiedam, 6.30 ds. Wilschut. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. v.d. Ham, Zuidland. Rk Kerk: zat. 7, zo. 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. •Adventskerk 10 ds. Klein Kranenburg, Ter Aar, 6.30 ds. Bogers, cantatedienst, mmv Rijns Vocaal Ensemble; Kruis kerk 10 ds. De Jonge; Opst.kerk 10 ds. v.d. Heiden; Nabij 10 ds. Bogers, oecum. gezinsdienst; Salv.kerk 6.30 ds. Stolk, opendeurdienst; G. Herderk. 10 drs. Brombacher, 6.30 ds. Mulder; De Bron 9.30 ds. Verheul, 10.15 en 6.30 ds. Moll; Ashram (Marsdiep) 10 ds. Mulder; Drie- hoorne 7 nam. interk. dienst; Ouds- hoornse kerk 10 ds. M. Roos, Woubrug- ge; Sionskerk (Planetènsingel) 9.30 ds. Ouwendijk, 6.30 ds. Verploeg, Ermelo. Geref. Kerk: Mar.kerk 10 ds. Wilschut, 6.30 ds. Brouwer, Den Haag; Salv.kerk 10 en 6.30 (opendeurdienst) ds. Stolk. Zie ook herv. gem. Geref. K. Vrijg. (aula chr. techn. school): 9.30 leesdienst, 6.45 ds. Houtman. Ned. Geref. Kerk (school Willemstr.): 9.30 br. Kleingeld, 4.30 ds. Zuidhof, Breukelen. Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst, 2 ds. Beek huis. Oud-Geref. Gem. (Hooftstr. 240): 9.30 en 4. Bapt.gem. (Molenwerfstr. 1): 10 ds. Mie- tes, 6.30 ds. Koekkoek, met gospel groep. Bapt.gem. Noord (school Kalkovenw. 62): 10 ds. v.d. Vlugt, 6.30 hr Vork. Volle-evang.gem. ('De Ark', Pr. Hen- drikstr. 54): 10 hr. Knoester. Pinkstergem. (school Batenstein 16): 10. Leger des H. (Corn, de Vlamingstr.): 10 en 6.30. Rk Kerk: Bonifaciusk. zat. 7, zo. 9.45 en 11.30; Piusk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Bron zat. 7, zo. 9 en 11.30. Raad van Kerken: Nabij (Lauraplein) 10 oecum. gezinsdienst, ds. Bogers. BENTHUIZEN: Herv. Gem. 9.30 kand. Kirpestein, Nieuw-Lekkerland, 6 ds. Exalto. Geref. Gem. 9.30 en 6 leesdienst. BODEGRAVEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. Wieman, 6.30 ds. v.d. Hoef; Salv.kerk 10 ds. Richter, 6.30 ds. Wie- Bethl.kerk 10 ds. v.d. Hoef, 6.30 ds. v.d. Geer, Woerden. Geref. Kerk: 10 ds. Elderman, 6 ds. Bui tenhuis. Geref. K. Vrijg. (Ichthusk.): 9.30 en 4.30 Evang.-Luth. Gem.: 10.30 ds. Rave, Monnickendam. BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. v.d. Pol, 6.30 ds. Vlasblom; De Stek 9.30 ds. v. 't Hoff. Geref. Kerk: 9.30 ds. v.d. Berg, Bodegra ven, 5 ds. v. 't Hoff. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. Ribbers. Geref. Gem.: 9.30 leesdienst, 3.30 ds. v.d. dienst. Geref. Kerk: 10 ds. v.d. Wal. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. Biesma. Rk Kerk: Mart. zat. 7, zo. 9 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 10 en 11.30. HOOGMADE: Herv. Gem. 10 ds. Boon stra. Rk Kerk: zat. 7. zo. 10. ken. Dij- Rk Kerk: 10. KATWIJK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Aarents, 6 ds. Ge braad; Ontm.kerk 10 ds. Gebraad, 6.30 ds. Aar ents. Ver. ter voorbereiding van een herv. deelgemeente 'De Rank' te Katwijk (au la P. Groen-college): zie Katwijk aan Zee. Geref. Kerk: 9.30 ds. v. Breevoort, 5 ds. Bakker, Amstelveen. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE: Herv. Gem. N. Kerk 10 ds. Schuurman, 6 ds. De Jong; O. Kerk 10 ds. Vroegindewey, 5.45 zang, 6 ds. Driebergen, jeugddienst; Ichthusk. 10 kand. Den Besten, 5 ds v. Roon; Pniëlk. 9.30 ds. Driebergen, 6 ds. Vroe gindewey; aula Bestevaer-mavo (Rijnsoever) 10 ds. v. Sliedregt; Overduin 2.15 ds. v.d. Beid; De Hoek- ds. Box: steen (Burgersdijkstr.) 10 hr. P. C. v.d. Bos, met doven. Ver. ter voorbereiding van een herv. deelgemeente 'De Rank' te Katwijk (au la P. Groen-college): 10 hr. Wolfskeel. Noord wijk. Geref. Kerk: Vr.kerk 10 ds. Swen, Den Helder, 5 ds. v.d. Horst; Triumfatork. 10 ds. v.d. Horst, 5 ds. v. Breevoort. Geref. K. Vrijg.: 10.15 en 3.30 ds. Heida. Ned. Geref. Kerk: 8.45 en 7 ds. Janse. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. H. v. Leeu- Vrije Chr. Geref. Gem. (Unizaal): 10 en 5 ds. v.d. Belt. Geref. Gem. (Remisestr.): 10 en 5 lees dienst. Geref. Gem. in Ned. (Louwestr.): 10 en 5 leesdienst. Volle-evang.gem. ('Tripodia'): 9.45. Önafh. baptistengem. (Sluisweg 16): 10 hr. H. Bakker. KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. 10 ds. Lapré, ha, 7 dr. Bade, ha; 'Rhijndael' 3 nam. ds. Lapré, ha. Geref. Kerk: 10 dr. Bade, ha, 7 zie herv. gem. LEIDERDORP: Herv. Gem. en Geref. Kerk Dorpsk. 10 en 6.30 ds. Knorth; Hoofdstr. theol. stud. Riekje van Osna- brugge, A.dam; Scheppingsk. 9 en 10.30 ds. v. Loenen. Elis.ziekenhuis 10 rector Vijftigschild. Bapt.gem. (wijkgeb. Zijlkw.): 10 hr. De Vries. Rk Kerk: zat. 7, zo. 10 en 11.30. LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Hey- mans, Alphen, 2.30 ds. Schalk, afscheid. Geref. Kerk: 9.30 ds. v.d. Kooi, 7 ds. Snel, Rijnsburg. Rk Kerk: zat. 7. zo. 7.30. 9.30 en 11.15. LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. De Gelder; Pauluskerk 10 en 7 ds. 't Hooft. Geref. Kerk: 10 ds. Jaspers Focks, 5 ds. Boswijk. Geref. K. Vrijg.: 8.45 ds. De Putter, 2.45 Geref. Gem.: 10 en 4 ds. Hakkenberg. Rk Kerk: Agathakerk zat. 7, zo. 10 en 11.30; Poelpolder zat. 7, zo. 9 en 11.30; Mariakerk zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.45; Engelbew. zat. 7, zo. 9.30, 10.30 en 5.45. NIEUWKOOP: Herv. Gem. 9.30 ds. Kielder, Vianen, ha, 6.30 ds. De Jonge, Alphen, ha. Geref. Kerk: 10.30 oecum. dienst, 6.30 ds. Nooteboom. Remonstr. Gem.: 10.30 oecum. dienst in geref. kerk. Evang. gem. (Kruispunt, Kennedylaan 33): 9.30. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9 en 10.45. NIEUWVEEN: Herv. Gem. 9.30 ds. De Graaff, 6.30 ds. v.d. Kamp, Bleiswijk. Geref. Kerk: 9.30 mevr. E. Visser, A.dam, 7 hr. v. Wallinga, L.dorp. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9 en 11. NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. 9.30 ds. Bergsma, 7 ds. Goverts. Geref. Kerk: 9.30 en 4.30 ds. Wyngaar- gen. NOORDWIJK: Herv. Gem. Voorstr- .(Binnen) 10 ds. v.d. Lee, ha, 5 ds. A. de Reuver, Delft, 7 ds. Kuiper; Hoofdstr. (Zee) 10 ds. Keuning, gezins dienst; geref. Buurtkerk 10 ds. Kuiper, 5 ds. Keuning; Sole Mio 9 ds. v.d. Lee; De Rank (Golfbaan) 10 kand. mr. De Man, Sprang. Geref. Kerk: Hoofdstr. (Zee) zie herv. gem.; Vinkenl. (Binnen) 10 ds. Koster, Kat wijk, zie ook herv. gem.; Stichtingskerk 11 ds. v.d. Werff, Voor hout. Ned. Prot. Bond (aula O.Zeew.) 10.30 dr. Meijering, O.geest. Rk Kerk: Zee zat. 7, zo. 9.30 en 11; Binnen zat. 7, zo. 8, 10 en 11.30. NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk. 10 mevr. ds. v.d. Mey; De Zilk 10 ds. v. Achterberg, Leiden, ha. Rk Kerk: Victork. zat. 7, zo. 9.30 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Zilk zat. 7, zo. 10 en 11.30. Koster, oecum. dienst; Pauluskerk 10 ds. Da Costa; Gemeentecentrum (Lijtw.) 10.30 ds. H. Geref. Kerk: 10 ds. Mintjes, Vreeland. Geref. Kerk Vrijg. (aula Dr. Schilder school): 10.30 en 4.30 ds. De Putter. Ned. Geref. Kerk (Gem.centrum): 8.45 en 4 ds. v. Deursen, Apeldoorn. Van Wijckerslooth: 4 ds. Vegter. Endegeest: 10 pater Boshouwers. de Nie, 7 dr. Cramer. OUDE EN NIEUWE WETERING: Herv. Gem. 9.30 ds. Visch, O.geest. Geref. Kerk: 9.30 ds. Boswijk, Lisse, 5 ds. Jaspers Focks. Remonstr. Gem.: 10 mevr. ds. Vos, Vlaardingen. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7, zo. 9 en 11; Petrus-B. zat. 7. zo. 9.30 en 11.30. RIJNSBURG: Herv. Gem. Laurentius- kerk 9.30 ds. Smaling, 5 ds. Wagter; Bethelkerk 9.30 ds. Wagter. Geref. Kerk: Petrak. 9.30 ds. Cziria, 5 ds. Kuiper, Noord wijk; Imm.kerk 9 en 10.30 ds. Ribberink, 5 ds. Damsma; Mar.kerk 9.30 ds. Baayen, 5 ds. Cziria. Geref. Kerk Vrijg.: 10 en 5.15 leesdienst. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. v. Sorge. Evang. Christengem. (aula mavo): 10 br. Wijmenga. Rk Kerk: zat. 7, zo. 10.30. SASSENHEIM: Herv. Gem. 9 en 10.30 ds. Korenhoff, Heemstede, 7 ds. Ger mans, mmv 'De Lofstem'. Geref. Kerk: 10 ds. Baas, 7 zie herv. gem. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. Aarnoudse. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9.30 en 11. Geref. Kerk: 9.30 ds. Aalders, 6.30 ds. Broer. Rk Kerk: Aardam zo. 9 en 12; kerk Langeraar zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. VALKENBURG: Herv. Gem. 10 ds. Vermeulen, 6.30 ds. Smaling. Geref. Kerk: 9.30 ds. Oegema, 6.30 ds. v. Echten, Schiedam. Geref. K. Vrijg.: 9.30 leesdienst, 5 ds. Heida. VOORHOUT: Herv. Gem. 10 ds. C. J de Jong, ha. Rk Kerk: zat. 7. zo. 9. 10.30 en 11.45. VOORSCHOTEN: Herv. Gem. Dorps- De Zwart; I Hulp en Heil (Schakenbosch) 10 ds. Ver- heule; De Ark (Leidseweg 31) 10 jonge- Lucas-college, Beeth.laan): 9.30 kand. Hoek, Alblasserdam, 4.30 ds. Post, Er melo. Geref. Kerk: 10 ds. De Zeeuw, 7 ds. Blanken. Geref. K. Vrijg. (Bachlaan): 10.15 en 4.30 ds. Boxman. Rk Kerk: Laur.kerk zat. 7, zo. 11.30; M. Godskerk zat. 7, zo. 10. British School in The Netherlands (J. v. Hooflaan 3): 10.15 anglicaanse dienst. WADDINXVEEN: Herv. Gem. Brugk. 9.30 en 5 ds. Maasland, ha; Hoeksteen 9.30 en 6.30 ds. Roetman, ha; Bethelk. 9.30 en 5 ds. Goossen, ha; Imm.kerk 10 en 5 ds. Hulst, ha. Geref. Kerk: Kruisk. 9.30 en 5 ds. De Moor; Ontm.kerk 10 ds. Koops, Bergambacht. WARMOND: Herv. Gem. 10 (jeugd- WASSENAAR: Herv. Gem. Dorpsk. 10 hr. Taal. 4.30 ds. Wolters; Kievietk. 10 ds. Oberman, R.dam; Messiask. 10 ds. Hartzheim, Schevenin- Dorpscentrum 9.30 ds. v. Campen, Vlaardingen. Geref. Kerk: Zijllaan 10 en 5 ds. v.d. Woude, ha; Zuid (Bloemcamplaan) 10 dr. E. de Vries, Den Haag. Ned. Prot. Bond (Kerkdam): 10.30 mevr. ds. Westerouwen van Meeteren, Door- werth. Rk Kerk. Will. zat. 7, zo. 9.30 en 11; Jozefk. zat 7, zo. 9.30 en 11; G. Herderk. i 11. WOUBRUGGE Herv. Gem. 9.30 ds. Koelewijn, 6.30 ds. Bronsgeest, Leiden, jeugddienst. Geref. Kerk: 9.30 ds. Broer, 6.30 ds. Aal ders. Ned. Prot. Bond (De Wijk): 7 nam. ds. M. Roos. Rk Kerk: zat 7. zo. 10. Kooreman, Rhenen, ha. Geref. Kerk: 9.30 en 7 ds. Fernhout, Al phen, ha. ZOETERWOUDE: Herv. Gem. 10 drs.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 11