Minister vordert steun RSV terug Optimisme over Boskalis 'Atv bevordert zwarte economie' 'Negenhonderd miljoen was voorschot' FNV kondigt acties aan tegen kortingen CDA en WD willen 'uitverkoop' houden 'Produktie VDT voor Nederland behouden' Capitol Air verlaat gedwongenAmsterdam Grote hoeveelheid grind in de Noordzee gevonden VRIJDAG 16 NOVEMBER 1984 ECONOMIE PAGINA 9 ROTTERDAM (GPD) - RSV moet de 900 miljoen gulden die de staat sedert 1977 als steun aan het concern heeft verstrekt, terugbetalen. Minister Van Aardenne (economi sche zaken) heeft dat onlangs formeel aan de onderneming laten weten. RSV zal de beslissing van de minister betwisten via een Arob-procedure bij de Raad van State. J. van Rijn, president van het in uitstel van betaling verkerende concern, liet dat gisteren in Rotterdam weten tijdens de algemene vergadering van aandeelhouders. AMSTERDAM - De FNV roept zijn werkende en niet werkende le den op volgende week actie te voe ren tegen het kabinetsbeleid, en opent de stakingskassen voor le den die hun werk willen onderbre ken. Dit zei FNV vice-voorzitter Hans Pont gistermiddag op een actiever gadering in Amsterdam. Overigens bleek uit Ponts toespraak dat hij niet veel resultaat van de acties verwacht. De FNV heeft de volgende week tot actieweek uitgeroepen omdat de Tweede Kamer dan vergadert over de kortingsplannen op de uit keringen. De doelstellingen van de actie zijn: behoud van sociale ze kerheid, meer banen, een 36-urige werkweek in 1986 en behoud van koopkracht. In elk geval zullen de leden van de Bouw- en Houtbond FNV don derdagmiddag hun werk onderbre ken om de manifestaties te bezoe ken die in het hele land plaatsvin den. Hans Pont stelde gisteren op de aktievergadering dat "Er al gerui me tijd een groot gat is tussen wat de bonden willen en wat ze berei- weten de FNV te veel te praten en te weinig te doen. Karin Adel- mund, voorzitter van de FNV- vrouwenbond, zei dat er maar één weg was om uit de malaise te ko men: arbeidstijdverkorting met be houd van koopkracht. Zij riep ie dereen, werkenden en niet werkenden, op zich te verenigen en ervoor te zorgen dat er nooit meer een regering van deze samen stelling komt. In Rotterdam werd eveneens een bijeenkomst gehouden. Hier wer den geplande akties enthousiast ontvangen. In deze regio staat ook De "realistische ^speech "oogstte al heel wat op het programma, zo- ken. De laatste haren zijn er flink wat grenzen gesteld aan de macht van de vakbonden", liet de vice- voorzitter weten. "Deze regering moet weg, want wat bij de stembus wordt verknoeid, kan de vakbewe ging maar gedeeltelijk repareren'" eerder kriüek dan applaus. Beter als poortakties. kantine-akties verging het de mensen die pleitten werkonderbrekingen in een groot voor harde akties. Veel uitkeringsgerechtigden ver te. Juist de maanden daarvoor be gon men op de kolengraver iets over te houden. De mindere gang van zaken komt voort uit het niet- doorgaan van een staking in de ko- lenwereld. Daardoor zijn kolen- voorraden ontstaan die de op- brengstprijzen naar beneden heb ben gedrukt. Dat heeft ertoe geleid dat drie machines tijdelijk zijn stil gezet. Volgens Van Rijn is het kolen- graafproject nu wel in een fase ge komen waarin aan verkoop van machines (tot dusver werden ze verhuurd) of aan verkoop van het hele project kan worden gedacht. RSV is nu de enige aandeelhouder in de Amerikaanse organisatie waarin het kolengraafproject is on- Het gaat bij de terugbetaling onder meer om de 680 miljoen gulden die RSV heeft gekregen om de verlie zen af te dekken die werden gele den by de afwikkeling van de Rot terdamse offshore- en scheeps- bouwcombinatie. RSV heeft zich steeds op het standpunt gesteld dat het concern het geld vrij ter be schikking kreeg. Minister Van Aar denne heeft nu geschreven dat er slechts sprake is geweest van voor schotten op een definitieve steun regeling. In zijn brief zegt hij dat nu het definitieve bedrag van de steunverlening is vastgelegd. Door dat bedrag op nul te stellen, laat hij RSV weten dat alle voorschotten terug moeten. De afwikkeling van de surséance van betaling van RSV zou in ernsti- ge problemen komen wanneer de cXlstóRSVipkortltrmffn Door afstoten staatsaandelen zal aanspannen. Van belang voor de afwikkeling is ook wat het ko lengraafproject in de Verenigde Staten nog aan RSV zal gaan ople veren. Wanneer aan de staat niets zou hoeven worden terugbetaald en op het kolengraafproject 125 miljoen gulden zou kunnen wor-, den binnengehaald, kan RSV al haar schulden voldoen. Komt er meer uit de kolengraver, dan schiet er zelfs nog wat over om een uitke ring aan de aandeelhouders te doen. Onder hen is de staat een he le grote. De kolengravers werken inmid dels goed. Nochtans speelt men sinds half oktober niet langer quit- dergebracht. Bij verkoop van het hele project zou het pakket aande len naar de nieuwe eigenaar over moeten gaan. Een beslissing daar over valt echter op korte termijn nog niet te verwachten. RSV ligt overigens nog steeds in conflict met Algerije over een aan tal projecten die Thomassen Hol land daar onderhanden heeft. Die projecten hebben RSV tot dusver een strop van 200 miljoen gulden opgeleverd. Thomassen Holland, dat nog tot het RSV-concern be hoort (andere Thomassen-bedrij ven zijn wel losgemaakt), heeft een aantal fikse vorderingen op de Al gerijnen. RSV overweegt de rech ter in te schakelen als de Algerij nen niet over de brug komen. DEN HAAG (ANP) - De regerings- ten. Er zijn overigens al planne CALAIS - De kapitein van de veerboot 'St. Christopher' proeft een glas van de nieuwe Beaujolais 1984. Acht miljoen flessen wijn verlieten gisteren Frankrijk om overzee gebracht te worden. Een 'miss' en twee bemannings leden kijken toe hoe de kapitein zichzelf van de Beaujolais Primeur bedient. (foto anp» Gerechtshof: Koeweit hoeft Hollandia niet te betalen AMSTERDAM (ANP) - Hollandia Kloos, het bedrijf van de familie Lubbers, heeft ook in hoger beroep het kort geding verloren tegen Ku wait Airways. Het gerechtshof in Amsterdam bekrachtigde gisteren de voor Hollandia Kloos negatieve uitspraak van de president van de rechtbank in de hoofdstad. Het geding was aangespannen in verband met de 50 miljoen gulden die het bedrijf nog te goed meent te hebben voor het bouwen van han gars in Koeweit. Kuwait Airways betaalde hier voor reeds 90 miljoen gulden. Het extra werk van 50 miljoen gulden weigert de luchtvaartmaatschappij te betalen. Het contract met Hollandia Kloos zegt dat eventuele geschillen beoordeeld moeten worden door rechters in Koeweit. De president van de rechtbank in Amsterdam liet zich in zijn vonnis vooral door die bepaling in het contract leiden. Hij vindt dat de bepaling ook geldt voor een kort geding. fracties van CDA en WD hebben per motie gevraagd om een onder zoek naar de mogelijkheid c Brits voorbeeld overheidsdeelne- de gelddiensten 1 privatiseren. Van Aardenne zegde de kamer toe dat hij de grenzen die hij wil mingen in particuliere bedrijven af stellen voor deelnemingen door r Kort en zakelijk Verdubbeling De Sowjet-Unie zal de komende vijf jaar de handel met India te ver dubbelen. Naast de VS is de Sow jet-Unie de grootste handelspart ner van India. Het gaat hierbij om ruilhandel. Dergelijke transakties hadden in het afgelopen jaar een waarde van dertig miljard rupee (bijna tien miljard gulden). Werkonderbreking Enkele honderden werknemers van het Sociaal Fonds Bouwnijver heid in Amsterdam hebben gister ochtend volgens de Dienstenbond van het FNV van elf tot twaalf uur het werk onderbroken. De aktie was in het kader van het protest te- wen het trendvolgerschap dat de regering bedrijfsverenigingen, zie kenfondsen en omroep wil opleg gen. Zowel vakbonden als werkge vers in de betreokken sectoren zijn hiertegen omdat zij een te grote be knotting van hun onderhande- lingsyrijheid over de arbeidsvoor waarden vrezen. Reclame Het topmanagement bemoeit zich vaak met ondergeschikte za ken en heeft te winig oog voor het essentiële van de reclamebood schap. Dit is één van de conclusies die werden getrokken op het twèe- daags congres rond het thema: "Reclame op zijn best". Ruim 700 deelnemers bogen zich gisteren en vandaag over de uitkomsten van een onderzoek over de relatie tus sen adverteerder en reclamebu reau. Het onderzoek pleit voor meer aandacht voor onder mèer de opleiding van creatieve mederwer- kers. Toename Het volume van de industriële produktie in de Sowjet-Unie groei de in de eerste tien maanden van dit jaar met 4,4 procent .vergeleken met dezelfde periodè van 1983. Dit blijkt uit cijfers van het bureau voor statistiek van de Sowjet-Unie. In dezelfde periode nam de ar- beidsproduktiviteit met 4,1 pro cent toe. Alle vijftien Sowjet-repu- blieken haalden dan ook, wat de produktie betreft, de doelstelling van het jaarlijkse economische plan. Vergroting West-Duitsland zal zijn bijdrage aan de noodvoorraad van de Voed sel- en Landbouworganisatie van de Verenigde Naties (FAO) en het Wereldvoedselprogramma vergro ten. Hiertoe zal de Bondsrepubliek ongeveer 9,5 mi\joen mark ter be schikking stellen voor de aankoop van 14.000 ton graan. Nigeria en Soedan zullen hier ieder 4000 ton van krijgen, Tsjaad en Ethiopië ie der 3000 ton. te stoten. Het zou daarbij om de af stoting van een „aanzienlijk deel" moeten gaan, zodat aan een op brengst van enige miljarden gul dens gedacht moet worden. Het voorstel, mede ondertekend door Van Iersel (CDA) werd giste ren tijdens de begrotingsbehande ling van economische zaken inge diend door WD-er Van der Kooij. De twee fracties vinden dat het on derzoek voor 1 maart voltooid moet zijn. Minister Van Aardenne (economische zaken) zei het voor stel i gionale ontwikkelingsmaatschap pijen (een ondergrens van 200.000 gulden en een bovengrens van vier miljoen) soepel zal hanteren. Vrij wel alle fracties hadden daar bij hem op aangedrongen. De socialist Van der Doef vroeg in een motie om de grenzen geheel te laten ver vallen, maar daar voelde de minis ter niet veel voor. Ook het voorstel om overheids deelneming in nieuwe kansrijke technologische projecten, zoals de superchip van Philips, aan bepaal- i sympathieke gedachte te de voorwaarden te binden, vond vinden, maar wees er op dat het al onderzocht wordt in het kader van de heroverweging van overheids uitgaven. Op Prinsjesdag volgend jaar zal weer een rapport over de herover weging gepubliceerd worden en Van Aardenne zei er niet veel voor te voelen om het onderdeel van de staatsdeelnemingen er uit te lich- geen genade in de ogen van de mi nister. Op aandrang van de PvdA-er Van der Hek zegde Van Aardenne toe dat hij bereid is om met de vas te kamercommissie voor economi sche zaken te gaan bekijken op welke wijze de melding van indivi duele steunprojecten aan het parle ment kan worden verbeterd. DEN HAAG (GPD) - De vaste ka mercommissie voor economische zaken is er na een uiterst geheim overleg met minister Van Aarden ne (economische zaken) van over tuigd dat de minister alles in het werk stelt om de kennis en werk gelegenheid bij Van Doorne's Transmissie voor Nederland te be houden. Een faillissement van het bedrijf, waarvoor de aanvraag van daag door de rechtbank in Breda wordt behandeld, is daarbij de minst aantrekkelijke variant. Maar ook dan zijn niet alle kansen op het behoud van Van Doorne's Trans missie verloren. Van Aardenne wilde gisteravond tijdens de begrotingsbehandeling van zijn ministerie niets meer zeg gen over het acute probleem bij het Tilburgse' bedrijf dan dat de pro duktie van de continu variabele transmisie bij Van Doorne (VDT) „heel goed past in ons streven naar technologische vernieuwing. Ons streven is om dat te behouden". Van oppositionele zijde in de Tweede Kamer werd gisteren aan gevoerd dat de minister misschien wel een beetje laat is met zich in te zetten voor het behoud van de ken nis en werkgelegenheid bij VDT. Peugeot wil steun Parijs voor projekt PARIJS (DPA) - Het Franse au toconcern Peugeot-Citroën wil met financiële hulp van de overheid volgend jaar een klei- 'ne personenauto ontwikkelen. Binnenkort zal het concern bij de regering in Parijs aanklop pen om steun van twee miljard frank, ongeveer 740 miljoen gulden. Dit om het projekt ge deeltelijk te financieren, zo heeft een woordvoerder van Peugeot gisteren laten weten. Het gaat om de ontwikkeling van de Citroën ZA, die in auto kringen wordt beschouwd als de opvolger van de 2CV. Het overheidsgeld zal worden ge bruikt om de fabriek in Aulnay- sous-Bois bij Parijs geschikt te maken voor de produktie van de ZA. De twee miljard frank vormt ongeveer zeventig pro cent van de totale kosten. Peugeot heeft dit jaar al 700 miljoen frank, ongeveer 256 miljoen gulden, ontvangen uit het Fonds Industriel de Moder nisation (FIM) voor de moder nisering van zijn Talbot-fabriek in Poissy, ook bij Parijs. Dat fonds is door de regering in het leven geroepen ten bphoeve van bedrijven die gaan moder- 'Concentreren op baggeren' SLIEDRECHT (ANP) - De vak bonden zijn.gematigd optimistisch over het voortbestaan van het Bos kalis-concern. Het internationale organisatiebureau McKinsey, dat het bedrijf .doorlichtte op verzoek van de banken, steunt het onderne mingsplan van de Raad van Be stuur van Boskalis om, na verzelf standiging van een aantal dochter ondernemingen, de werkzaamhe den te concentreren op het bagge- of het concern kan voortbestaan. De bonden hebben aangekondigd druk op de banken te zullen uitoe fenen om het huidige plan uitge voerd te krijgen. Het organisatiebureau McKinsey heeft in opdracht van Amro, ABN en Nederlandse Investeringsbank de afgelopen maanden het bouw en baggerconcern doorgelicht. Het ook door de bonden gesteunde plan om terug te keren naar het Binnen anderhalf tot twee jaar baggeren is door McKinsey "ten moet het baggerconcern in Neder land nog werk kunnen bieden aan ongeveer 1500 mensen. De jaarom zet kan, gezien de verwachte ople ving van de baggermarkt, uit groeien van de huidige 600 miljoen gulden naar één miljard gulden omstreeks 1986. Dit hebben vertegenwoordigers van de bij Boskalis betrokken vak bonden gistern vernomen in een gesprek met de Raad van Bestuur van Boskalis over het McKinsey- rapport, zo is op een persconferen tie in Sliedrecht meegedeeld. De bonden zijn weliswaar gema tigd optimistisch, maar nog niet geheel gerust over de, positie die de 52 bij Boskalis betrokken banken gaan innemen. Huisbankier Amro heeft weliswaar meegedeeld niet aan te sturen op uitstel van beta ling, maar de banken moeten in de cember nog onderling overleg ple gen over het McKinsey-rapport. Pas dan zal definitief duidelijk zijn volle onderschreven", aldus be stuurder A. Kamp van de Bouw- en Houtbond FNV. De bonden gaan ervan uit dat uiteindelijk in totaal zo'n 250 van de 6100 arbeidsplaat sen verloren gaan: 150 bij de pijp leidingdivisie Nacap, 75 bij Bewig, het kantoor dat de dochteronder neming ondersteunt en 25 in ande re delen van het concern. McKinsey concludeert dat de veroudering van de baggervloot meevalt: de komende drie jaar zal Boskalis 150 tot 200 miljoen gulden moeten investeren om de concur rentie te kunnen bijbenen. Als de banken zich ten aanzien van de kredietverlening soepel opstellen, zal Boskalis zeker in staat zijn zijn huidige aandeel van 15 procent van de wereldmarkt te handhaven, al dus het McKinsey-rapport. NCHP-bestuurder M. Arnts stel de op de persconferentie dat ook de banken gediend zullen zijn met het eensgezind ondersteunen van het McKinsey-rapport. AMSTERDAM/BRUSSEL - Capi- derlandse markt nog tol Air, een middelgrote Ameri- der druk als gevolg v kaanse luchtvaartmaatschappij, luchtvaartpolitiek' trekt zich terug uit Amsterdam. Het bedrijf is in financiële proble men geraakt door de 'moordende' as extra on- de 'liberale is land. "In al een stuk hoger", aldus Van Dreven. DEN HAAG (ANP) - De Federatie Nederlandse Vakbeweging vindt dat de belangen van het Neder landse bedrijfsleven geen doelstel ling mogen zijn van het beleid voor ontwikkelingssamenwerking. Voorop staat het belang van de ontwikkelingslanden zelf en hulp moet in het bijzonder de armste landen en groepen ten goede ko men. Het is nog niet aangetoond dat het Nederlandse bedrijfsleven hierbij een rol kan vervullen die wij in gedachten hebben, aldus de FNV. De vakcentrale presenteerde gisteren in Den Haag de nota „De FNV en Ontwikkelingssamenwer king". FNV: belang arme landen gaat voor bedrijven De verandering in het Neder landse ontwikkelingsbeleid is dat minister Schoo het belang van het Nederlandse bedrijfsleven wel als doelstelling van het beleid heeft opgenomen. Dat willen we niet, al dus Rob Bunt, internationaal se cretaris ad interim van de FNV. Op langere termijn is dat trouwens ook niet goed voor het bedrijfsle ven dat zich op eigen kracht moet kunnen ontplooien. Volgens Bunt wordt de mate waarin het bedrijfsleven van de Nederlandse hulp kan profiteren erg overschat. Ervan uitgaande dat zeventig procent van de hulp van land tot land weer in Nederland wordt besteed maakte in 1982 deze handelsstroom nauwelijks zes pro cent uit van de totale Nederlandse uitvoer naar ontwikkelingslanden. Economen wijzen op nadelen korter werken AMSTERDAM (ANP) - Algemene arbeidstijdverkorting draagt onge wild bij tot de groei van de zoge naamde informele economie; het zwart werken, de beunhazerij, het ontduiken van belasting en pre mies en het misbruik van de socia le voorzieningen zullen toenemen. Dat zeggen de hoogleraren prof. dr A. Heertje, prof. dr. N.H. Douben en prof. dr. J.P.I. van der Wilde in hun preadviezen voor dejaarverga- dering van de Vereniging voor de Staathuishoudkunde, die op 8 de cember in Utrecht wordt gehou den. Heertje zegt dat zich het beeld af tekent van een dualistische econo mie: een formele sector met onder meer als kenmerken verstarring, regelgeving (bij voorbeeld van ar beidstijd) en onvolledige werkgele genheid en een informele econo mie met flexibele lonen eri prijzen, decentrale besluitvorming en vol ledige werkgelegenheid. De infor- voorts de "standaarddiensttijd" mele economie kan de formele die nu op 40 uur ligt, terugbrengen steeds verder uit balans brengen, bijvoorbeeld 25 uur. Als die omdat zij er in toenemende mate standaarddienstijd met een be- produktiecapaciteit aan onttrekt, paald percentage zou worden over- Dit proces wordt versterkt door de schreden, zouden daarover geen formele economie in die situatie te belasting of sociale premies hoe- belasten met een drastische ar- ven te worden betaald. De sociale uitkeringen zouden- volgens de hoogleraren moeten worden be perkt tot een niveau dat gekoppeld is aan de standaarddiensttijd. Dit pakket maatregelen haakt rond 300 miljard guTden"~D0u- volgens de hoogleraren in op het ben en Van der Wilde pleiten voor groeiende besef dat arbeidsinten- beidstiidverkorting, aldus Heertje. Prof.' dr. W. Begeer en drs. H.K. van Tuinen zeggen de omvang van het zwarte circuit te ramen op 15 a 30 miljard gulden, ofwel vijf a tien procent van het nationaal inkomen een pakket maatregelen vang van de informele economie te verkleinen. Zo stellen zij een verla ging van de BTW-tarieven voor met mogelijk een nul-tarief voor diensten en afschaffing of vermin dering van de werkgeverspremies voor de sociale verzekeringen. Douben en Van der Wilde willen ondernemingen minder zwaar moeten worden belast. De oplossing is echter een andere dan de recent naar voren gebrachte verschuiving van de sociale lasten druk van de factor arbeid naar de factor kapitaal. De lasten moeten gekoppeld blijven aan de arbeids kosten, zodat geen kosten aan de factor kapitaal worden toegere kend die bij de factor arbeid horen. Prof. dr. M.M.G. Fase ziet op grond van internationale vergelij king wel een verband tussen de groei van de informele economie en de mate waarin de belasting- en premiedruk stijgt, maar hij vindt dat er nog te weinig onderzoeksge gevens beschikbaar zijn om er be leidsconclusies op te baseren. Volgens onderzoeken van Fase bestaan er in ons land duidelijk aanwijzingen dat de besparingen die in de officieuze economie ont staan in toenemende mate neers laan in bankbiljetten. In tegenstel ling tot het buitenland is in Neder land het bedrag aan bankbiljetten die in omloop zijn sterker gestegen dan het nationaal inkomen. Daar naast neemt het aantal bankbiljet ten van duizend gulden naar ver houding sterker toe dan het aantal bankbiljetten van een andere waar de, aldus Fase. Capitol, dat niet op Schiphol vliegt maar in Europa opereert vanuit Brussel, verkocht in Neder land goedkope vluchten per DC-8 naar New York, Los Angelos en San Juan. Sales-manager Van Dreven van Capitol spreekt geruchten tegen als zou de sluiting van het Amster damse kantoor de voorbode zijn van een faillissement. Hij geeft wel toe dat een aantal vluchten uit het programma is geschrapt en dat de tijden 'moeilijk' zijn. "Maar dat geldt voor alle Amerikaanse maat schappijen, voorlopig vliegen we nog steeds", aldus Van Dreven. Hij verwacht dat binnenkort de finan ciële resultaten van Capitol be kend worden gemaakt. De problemen van Capitol han gen samen met de toegenomen ac tiviteiten van maatschappijen als El Al, het Jordaanse Alia en China Air op de markt van intercontinen tale vluchten. Bovendien staan de prijzen op de, voor de verkoop van tickets naar de VS belangrijke, Ne- Ook de gestegen dollarkoers speelt voor Capitol - en andere Amerikaanse maatschappijen een rol. "De prijs voor een retourtje New York ligt in Nederland op on geveer 825 gulden. In dollars is dat steeds minder geworden". Van Dreven acht het 'zeker niet onmo gelijk' dat Capitol zich geheel te rugtrekt op de Amerikaanse markt. Hij geeft toe dat de concur rentie ook daar groot is, maar dat betreft vooral de 'trendroutes'. Een vlucht van New York naar Los An gelos bijvoorbeeld 'doet' per ticket nog geen honderd dollar. "Op de wat minder gangbare routes valt nog wel wat te verdienen. Voor een ticket Kansas City - LA bijvoor beeld geldt een prijs van 250 tot 300 dollar". Probleem voor Capitol is boven dien de sterk verouderde vloot. De motoren van de DC-8 voldoet niet aan de nieuwe geluidsnormen, die per 1 januari in de VS van kracht worden en een jaar later in een aan tal Europese landen. Capitol, dat al enige Airbussen en Boeings 737 heeft aangeschaft, hoopt tijdelijk ontheffing te krijgen van die stren gere lawaainormen, aldus Van Dre- DEN HAAG (ANP) - In het Neder landse deel van de Noordzee is een interessante hoeveel grind gevon den. Het gaat om driemaal het jaar lijks gebruik van Nederland, zo'n 40 50 miljoen ton. De vondst is gedaan in het gebied van de Bot- ney Cut en de Klaverbank, onge veer 155 kilometer ten noordwes ten van Den Helder. Of het grind economisch winbaar is, zal nog moeien blijken. De vondst is het resultaat van bo demonderzoek dat de Rijks Geolo gische Dienst in samenwerking mer Rijkswaterstaat heeft verricht. De waterdiepte in het gebied is 33 40 meter. Diepere delen zijn niet onderzocht, omdat daarin de winningsmogelijkheden te onze ker lijken. De aanwezige grindhou- dende lagen hebben een gemiddel de dikte van een halve meter. De maximale dikte is twee meter. Het grindpercentage in de lagen va rieert tussen de 30 en 80 procent. Wat de winningskansen betreft staat nog niet vast of het grind be halve als stortingsmateriaal ook geschikt is voor verwerking in as falt en beton.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 9