Buskaartje 6,5 procent duurder Buurtwacht onderzocht Smit-Kroes verwerpt plan grote steden Alphense kapitein vecht voor baan en overtuiging Beperkte toelating van AntiUianen verworpen VRIJDAG 16 NOVEMBER 1984 BINNENLAND PAGINA 5 DEN HAAG (GPD) - Minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) wil volgend jaar de prijs van het bus- en tramkaartje met 6,5 procent verhogen, inclusief 1,5 procent vanwege de gemiddelde stijging van de kosten van levensonderhoud. Zij ziet daarmee af van haar oorspronkelijke plan de tarieven met 10 procent plus de gemiddelde prijsstijging te ver hogen. Het stads- en streekvervoer moet zelf het verschil overbruggen: samen 33,7 mil joen gulden in 1986. Het treinkaartje wordt alleen verhoogd met de gemiddelde prijsstij ging. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - De Alphense lucht machtkapitein mr. M.J.F. Stelling heeft zijn hoogste baas, de minister van defensie, voor het ambtenaren gerecht gedaagd omdat deze naar zijn mening zijn recht op vrije me ningsuiting beknot en zijn carrière in de wielen rijdt. De beleidsmede werker van het ministerie van de fensie is een overtuigd tegenstan der van kernwapens en steekt dit niet onder stoelen of banken. Naar aanleiding van een inter view in het Nieuwsblad van het Noorden in 1980, waarin hij zijn op vattingen etaleerde, heeft de toen malige minister van defensie De Geus op kamervragen geantwoord dat dit interview Stelling binnen de krijgsmacht beperkt inzetbaar had gemaakt. De secretaris-gene raal van Defensie keurde Stellings optreden in een ander verband af toen de luchtmachtkapitein zijn denkbeelden over kernbewape ning ten toon spreidde tijdens een - discussie voor de VPRO-tv. Smit-Kroes verwierp gisteren het alternatieve tarievenplan van de negen grote steden met een eigen vervoerbedrijf. Om het toenemen de verlies aan passagiers in te dam men, wilden deze steden de tarie ven niet laten stijgen, de abonne mentsprijzen met 25 procent verla gen en het voorzieningenniveau handhaven. De minister zei geen mogelijkhe den te zien om de kosten van dit 'sympathieke plan' - 150 miljoen gulden - te betalen. Bovendien zei ze 'signalen' te hebben opgevan gen waaruit zou blijken dat het wel meevalt met weglopende reizigers en teruglopende opbrengsten. Smit-Kroes verklaarde een dui: delijke voorkeur te, hebben voor een tariefverhoging met 6,5 pro cent, omdat de pijn dan eerlijk wordt verdeeld over consument en vervoerbedrijven. Het streekver voer is bereid dit te accepteren. De negen gemeenten met een eigen vervoerbedrijf en de 43 die van het streekvervoer gebruikmaken, blij ven bezwaar maken. Op 3 decem ber wordt verder vergaderd. Volgens de minister moeten de streekvervoerders en de gemeen ten met een eigen vervoerbedrijf door doelmatiger te werken in staat zijn volgend jaar 10 miljoen gulden te besparen. In 1986 komt daar nog eens 5 miljoen bovenop. Als ze daar niet vrijwillig aan wil len meewerken, trekt Smit-Kroes het bedrag van hun subsidie af. De bewindsvrouw zei te beseffen dat de 43 gemeenten die gebruik maken van de diensten van het streekvervoer, minder mogelijkhe den hebben om te bezuinigen. De ze gemeenten kunnen in feite al leen snijden in de dienstregelin gen. Daarom hoeven ze in 1985 niet het beoogde bedrag van 3 miljoén gulden te bezuinigen, maar 1 mil joen gulden. Het jaar daarop moe ten ze 2,7 miljoen bezuinigen in plaats van de oorspronkelijke 7,7 miljoen. De Nederlandse Spoorwegen gaan in de plannen van de minister volgend jaar 12 tot 13 miljoen gul den bezuinigen. Het treinkaartje hoeft dan niet duurder te worden dan (de inflatiestijging van) 1,5 pro cent. De NS en de minister gaan hierover praten op 26 november. Verbaasd De woordvoerder van de negen grote steden toonde zich er ver PRUS VOOR PROF. OORT ROME (AFP) - De Oegstgeestenaar en voormalige Leidse hoogleraar in de astronomie Jan Hendrik Oort (rechts op de foto) heeft gisteren in Rome uit handen van de Italiaanse president Pertini (links) de Balzan- prijs 1984 ontvangen. De onderscheiding wordt jaarlijks uitgereikt aan personen die zich op wetenschappelijk of artistiek terrein bijzonder ver dienstelijk hebben gemaakt. Aan de prijs is een bedrag van 250.000 Zwit serse franc verbonden. Behalve aan professor Oort werd de Balzan-prijs ook toegekend aan de Amerikaanse zoöloog Sewall Wright (tweede van rechts) en aan de Zwit ser Jean Starobinski, hoogleraar Franse letterkunde aan de universiteit van Genève (tweede van links). De 84-jarige Oort wordt internationaal beschouwd als een van de pro minentste astronomen. Hij was tofl970 verbonden aan de Leidse Ster renwacht, waarvan de laatste 25 jaar als directeur. Professor Oort is een van de pioniers op het gebied van de radioastronomie en de promotor van de grote radiotelescopen in Dwingelo en Westerbork. Hij heeft zich onder meer bezig gehouden met het onderzoek van de structuur en de dynami ca van het Melkwegstelsel, extragalactische problemen, interstellaire ma terie en de herkomst van de kometen. (foto anp> Stelling meent dat het gebruik van kernwapens onwettig is en dat dus een afwijzing van deze wapens geen gevolgen voor zijn carrière mag hebben. De kapitein acht de secretaris-generaal van het minis terie niet bevoegd om zijn menin gen te beoordelen; hij ziet hierin een aantasting van zijn recht op vrije meningsuiting. De Alphense kapitein had ook beroep aangetekend tegen een beoordeling van hem als officier, waarbij tot uiting kwam dat zijn vi sie op de kernwapenproblematiek tot spanningen hadden geleid bin nen de onderdelen waar hij werkte. Blijkens de beoordeling zou ook dit tot een verminderde inzetbaar heid leiden en daardoor tot een verminderde geschiktheid. Ten slotte bestreed Stelling de beslis sing dat hij niet in aanmerking kon komen voor plaatsing op een vlieg basis. Vanwege zijn standpunt over kernwapens leek hij voor de legerleiding geen goede kandidaat voor een functie waarin hij vooral als gesprekspartner met jongeren zou optreden. Volgens Stelling voldoet hij aan alle voorwaarden voor een goede vervulling van deze functie en hij vindt het beslist niet vanzelfspre kend dat iedere militair bereid is om aan het inzetten van kernwa pens mee te werken. Verder be toogde hij gisteren voor het ambte narengerecht in Den Haag breed- baasd over dat Smit-Kroes tegen over de pers over de bezuiniging van 10 miljoen gulden in 1985 had gesproken. Volgens hem was dat niet tijdens het overleg met de mi nister aan de orde geweest. Hij be nadrukte dat de Tweede Kamer het laatste woord heeft en dat de steden alles zullen doen om de ta riefverhoging van 6,5 procent te voorkomen. De overige gemeenten, zonder eigen vervoerbedrijf, zijn bereid zich over het voorstel van Smit- Kroes te beraden. Niettemin blij ven ze er ook bij dit plan van over tuigd dat de frequentie van de bus sen moet worden verlaagd. Deze gemeenten noemen het onaan vaardbaar de lasten te moeten dra gen van een foutief beleid. De streekvervoerbedrijven heb ben 'voor de allerlaatste maal' hun medewerking toegezegd bij de uit voering van de plannen. Zij zien kans om 15 miljoen boven water te brengen zonder de dienstregeling ernstig te treffen. Deze onderne mingen hebben bij de minister een plan voor een nieuw tarievenstel sel ingediend, waarbij de passagier 'een kaartje op maat' wordt ver kocht. Ook militairen gaan in 1985 38 uur werken DEN HAAG (GPD/ANP) - Voor het militaire personeel zal met in gang van 1 augustus 1985 een 38- urige werkweek gelden. In de pe riode tussen 1 januari en 1 augus tus volgend jaar kunnen de militai ren drie extra vrije dagen opne- Dat is overeengekomen tijdens het overleg gisteren tussen staats secretaris van defensie W. K. Hoek- zema en de belangenverenigingen van militairen. De gemiddelde herbezetting zal bij de krijgsmacht hoger moeten zijn dan de 75 procent zoals die is afgesproken in het centraal georga niseerd overleg voor ambtenaren zaken. Grote delen van de krijgs macht hebben namelijk behoefte aan een maximale herbezetting. Het kabinet zal zich hierover nog moeten uitspreken. Volgens de bij het CNV aangesloten militaire vak organisatie ACOM zal de arbeids tijdverkorting zo'n 4.000 extra ba nen moeten opleveren. Militairen die een invaliditeits pensioen genieten op basis van een hun overkomen dienstongeval zul len in hun uitkering niet worden gekort. Over wijziging van de ziek tewet zijn geen resultaten bekend gemaakt. DOODGESTOKEN (ANP) - Bij een steekpartij in de buurt van de Chasseestraat en de Van Kinsber- genstraat in Amsterdam is gister avond de 42-jarige Amsterdammer R.H. S. om het leven gekomen. Volgens de Amsterdamse politie ligt aan de steekpartij waarschijn lijk een drugstransactie ten grond slag. De vermoedelijke dader, die bekend is, heeft waarschijnlijk eni ge tijd achter het slachtoffer aange lopen en hem met een groot kap mes neergestoken. BEVERWIJK (ANP) - Een demonstrant oog in oog met een horde ME'ers. Een honderdtal demonstranten probeerde gisteren te verhinderen dat minister Rietkerk (binnenlandse zakenhet nieuwe politiebureau in Beverwijk zou openen. Maar een. peloton van de mobiele eenheid hield de actievoerders op ruime afstand, waarbij het tot een enkele confrontatie kwam. De demonstranten protesteerden tegen het sociaal-economische beleid van het kabinet. Minister Rietkerk, die bij wijze van openingshandeling een antiek uurwerk in werking stelde, sprak van 'anarchistische acties die de beginselen van onze rechtsstaat dreigen aan te tasten'. Tijdens de overigens feestelijke bijeenkomst in het politiebureau deelde de bewindsman mee dat de gemeentelijke politie korpsen volgend jaar met 450 mensen zullen worden uitgebreid. Daar komen nog eens 215 personeelsleden bij ter compensatie van de roostervrije dagen. Niettemin zal een aantal gemeenten het met minder personeel moeten stellen, omdat de vaststelling van de personeelssterkte voortaan op eert andere manier zal gebeuren, aldus Rietkerk. (fotoANP» Minister blijft burgerwacht afwijzen DEN HAAG (GPD/ANP) - De toe- laatbaaheid en bruikbaarheid van buurtwachten moet nader worden onderzocht. De in sommige steden bestaande burgerwachten moeten echter worden afgewezen omdat dergelijke organisaties snel uit de hand kunnen lopen. Dit zei minis ter Korthals Altes (justitie) gisteren in de Tweede Kamer bij de voort zetting van de behandeling van zijn begroting. De minister antwoordde hiermee op vragen van Van den Toom (CDA) en Wiebenga (WD). Vooral de laatste drong erop aan dat de minister verdere studie zou laten verrichten naar de buurtwachten. Het verschil met de burgerwach ten is dat de buurtwachten slechts toezicht houden op de eigen wijk en dat dan in nauw overleg met de politie. (Zie voor het Amerikaanse voorbeeld van de buurtwacht pagi na 17). De minister zei verder dat hij in de nabije toekomst een aantal rechtsgebieden wil uitsluiten van rechtsbijstand via een door de overheid betaalde advocaat. Het gaat hierbij óm kleine geldvorde ringen, aangiften voor de belastin gen, afgifte van paspoorten, natu ralisatie en toekenning van een studiebeurs of huursubsidie. Maar zelfs na deze bezuiniging op de gefinancierde rechtshulp kan er volgens Korthals Altes niet worden gesproken van een „volle dige kostenbeheersing". Om toch de kosten in de hand te krijgen, heeft de minister in een notitie voorstellen gedaan voor advocaten in dienst van de overheid. Deze ge dachten gaan op zichzelf niet uit van nieuwe bezuinigingen, maar behelsen slechts een poging de be groting te behoeden voor over schrijdingen, aldus de minister. Korthals Altes stelde Van den Toom gerust met de mededeling dat er geen sprake van kan zijn dat echtscheidingen in de toekomst niet meer door rechters moeten worden uitgesproken. Een eerste voorontwerp van wet is deze week aan de belangenorganisaties van rechters en advocaten om com mentaar gestuurd. Vooral het CDA heeft aange drongen op het afschaffen van de verplichte rechtsbijstand in het ee- val van echtscheidingen waarbij~de partners het over een regeling eens zijn. De opbrengst moet worden besteed aan een betere bestrijding van de kleine criminaliteit, aldus Van den Toorn. Staatssecretaris Korte-Van He mel toonde zich gisteren geen voorstander van het onderbrengen van twee gedetineerden in één cel. CDA en WD willen dit onder be paalde voorwaarden (op vrijwillige basis en alleen voor vervangende hechtenis) wel toestaan. De staats secretaris erkende dat voor vervan gende hechtenis 'al sinds en jaar en dag' gebruik wordt gemaakt van cellen waar meer gedetineerden sa men de tijd doorbrengen. Het op sluiten van een aantal gedetineer den in een eenpersoons-cel ge beurt niet en zal ook niet gebeuren, aldus de bewindsvrouw. Zij kondigde overigens aan dat een projectgroep binnen afzienba re tijd met een advies zal komen over de aard van nieuwe gevange nissen en huizen van bewaring. Daarbij zal het cellentekort een be langrijke rol spelen. voerig dat ook het internationale recht het gebruik van kernwapens afwijst. Hij bracht ook zijn christe lijke levensovertuiging in het ge ding die het naar zijn inzicht zelfs noodzakelijk maakt dat hij tegen de kernwapens stelling neemt. Bo vendien had de staat hem bij zijn beëdiging als officier de kans gege ven de eed af te leggen. Hierin had hij met de bede 'Zo waarlijk helpe mij God almachtig' duidelijk laten uitkomen dat hij een hogere macht dan die van de staat erkent. Volgens een woordvoerder van de minister kent de vrijheid van meningsuiting voor een militair haar beperkingen kent. Hij zei dat ook de Tweede Kamer dit heeft on derkend en die beperkingen had opgenomen in de nieuwe grond wet. Het internationale recht spreekt zich over het gebruik van kernwapens niet uit, aldus de woordvoerder. De ambtenarenrechter doet 6 de cember uitspraak. Automobilist rijdt jongens dood en gaat er vandoor RILLAND (ANP) Een automobi list is er gisteravond vandoor ge gaan nadat hij in de Zeeuwse plaats Rilland twee elfjarige jon gens had doodgereden. Een andere jongen, eveneens van elf, raakte bij de aanrijding ernstig gewond. De politie van Rilland hield later op de avond de automobilist aan. De man, die had gedronken, weigerde een bloedproef te laten afnemen. Hij verklaarde niet meer te weten waar zijn auto was gebleven. Volgens de politie was automo bilist na de aanrijding doorgere den, terwijl de fiets van een van de kinderen kilometers ver onder de auto werd meegesleept. De politie trof gisteravond eerst één dood en één zwaar gewond kind op de weg aan. De derde jongen werd dood in de berm gevonden. De twee omge komen jongens, Harry Eike en Je roen Bleyenberg, en de zwaar ge wonde Ronald Colpaart kwamen terug van hun voetbaltraining. De laatste is naar het Dijkzigt Zieken huis in Rotterdam gebracht. Vandalisme op Islamitische begraafplaats UTRECHT (ANP) - Het nog maar enkele dagen geleden onthulde ge denkteken van een Marokkaans kunstenaar bij de gebedsruimte op het Islamitische gedeelte van de tweede algemene begraafplaats in Utrecht is beschadigd. Volgens de politie is het monu ment bewerkt met een paars-blau- we tegel. De hoeken zijn er afgesla gen en er is op gekrast. De politie stelt een onderzoek in. Janmaat nu naar Centrumdemocraten DEN HAAG (ANP) - Het Tweede Kamerlid Janmaat zal vóór het ein de van het jaar toetreden tot de on langs opgerichte nieuwe politieke partij Centrumdemocraten. Jan maat, die deze herfst uit de Cen trumpartij is gezet en sindsdien on der eigen naam in de Tweede Ka mer opereert, zal met de Centrum democraten meedoen aan de eerst volgende kamerverkiezingen. Het kamerlid heeft dit gisteravond meegedeeld. De stichtingsakte voor de nieu we partij is volgens Janmaat vorige week de notaris gepasseerd. De ini tiatiefnemers tot de nieuwe groe pering zijn voor een groot deel ex- Centrumpartijleden van de stro ming-Janmaat. DEN HAAG (ANP) - De fracties massaal naar Nederland zullen ko- van PvdA en CDA in de Tweede men. Kamer zijn volstrekt tegen een toe- Gisteren, bij zijn terugkeer na latingsbeperking voor Antillianen een bezoek aan Venezuela, ver die naar Nederland willen komen, klaarde Croes dat Nederland al be- Dat hebben de woordvoerders van gin van dit jaar op de hoogte was beide fracties, mevrouw Jabaaij van de plannen om de Lago-raffi- (PvdA) en Aarts (CDA), minister nadery op Aruba te sluiten. Func- De Koning (Antilliaanse zaken) tionarissen van Lago's moeder gisteren in een commissievergade- maatschappij, het Amerikaanse ring duidelijk gemaakt. In het be- Exxon-concern, hebben Neder- sloten overleg werd de recente reis land hiervan op de hoogte gesteld, van De Koning naar de Antillen be- Volgens Croes heeft Nederland sproken. verzuimd Aruba in te lichten over de dreigende sluiting en heeft het Mevrouw Jabaaij, die de zaak ter zich te passief opgesteld. Neder- sprake bracht, zei de indruk te heb- land had druk moeten uitoefenen ben dat De Koning speelt met de op Exxon om op Aruba te investe- gedachte een of andere toelatings- ren. Dat is niet gebeurd, terwijl Ex- beperking in te stellen als Antillia- xon in Nederland ondertussen wel nen massaal naar Nederland zou- miljarden guldens investeerde in den komen. Zij baseerde die in- de bouw van een zogenoemde fle- druk op uitlatingen die de minister xicoker, aldus Croes. op de Antillen heeft gedaan. Croes doelde op de modernise- Volgens Aarts is het ook prak- ring van een olieraffinaderij van tisch niet goed mogelijk om een Esso in de Botlek in Rotterdam. De immigratiebeperking voor Antil- raffinaderij krijgt een verwerkings lianen af te kondigen. Zij hebben capaciteit van 32.000 vaten ruwe een Nederlands paspoort en dus olie per dag en zal half 1986 met de vrije toegang tot Nederland. produktie van benzine en nafta be- De kwestie van immigratie van ginnen. Met het project is in totaal Antillianen naar Nederland werd 2,5 miljard gulden gemoeid, kort geleden actueel door uitlatin- De jongste missie van Croes naar gen van de Arubaanse onaflianke- Caracas heeft geen concrete resul- lijkheidsleider Betico Croes. Toen taten opgeleverd. Volgens hem bekend werd dat de Lago-raffina- valt volgende week de definitieve derij op Aruba met sluiting werd beslissing of de aangekondigde bedreigd, liet Croes zich ontvallen sluiting van Lago inderdaad door dat in geval van sluiting Arubanen gaat. Geheel voorzien van c.v. 'dubb. begl. Vr. pr. f 139.500 TWt Evt. ook zonder garage. Driehuizen lalfvrijstaand HERENHUIS. ^|t afzonderlijke tuinkamer, ■d onderhouden, prima Hing, ruime woonkamer, Kal 4 sl.k. fitstekende verbindingen, >.a. A'dam enomg. T.k. royaal HUIS met o. keuk., o. haard, 4 sl.k., badk., dak terras, carport, tuin a.d. zonk. pr. n.o.t.k. NIJKERK (10 km v.a. Amersfoort). Woonhuizen, bungalows enz. in alle prijsklassen. Vraag onze woninggids. ningf1.700perjaar.KoopsW voor het geheel f 59.000 k.k. Smnbroek n keuken,'balkënpia- open ha%pB<erci" slaapkamers mo- adtamer, vaste trap Jd^met 4e slaap- £ee&HaivpH)uvM rustig Pf t^WltHee#met 4 slaapk.en vrij uitzicht, pr. f 210.000 k.k. Ruime eengezinswoning in Meppel. Bouwjaar 1976. apparatuur. 3 sl.kmrs en zol-| der met dakkapel. Ruime tuin. Het gehHl is uitstekend onderhouden en geïsoleerd Jrrinsengfacrvt privacy volledig nonigfU mcLcil^ljr' or,derhouden 6-kam.app. i^/|KrHerf e#ver e"2e "Kei' Hjis iffl lKtor *euk inBa^F §|[-k- Tl Hengelo -vrije vesting Moderne HELFïB DUBBEL HELFT V. DUBBEL HEREN HUIS m. GARAGE, L-kamer, helft van twee onder één kap, met garage, voor- en achter- ADVERTENTIE Wie bezig is met een huis, kan op 200 postkantoren terecht voor een persoonlijk gesprek in een aparte ruimte met een des kundig hypotheekadviseur. Bovendien weet ook uw makelaar alles over de lage rente en lage afsluitprovisie van de RPS-hypotheken. Lees er over in onze folder'Hypotheken', die op elk postkan toor ligt. Of die u aanvraagt via de coupon hiernaast. Stuurt u mij documentatie over de Deze bon in een envelop zonder RPS- hypotheek, plus de adressen van de postzegel verzenden naar: Hypotheekbedrijf postkantoren met een hypotheekadviseur postgiro/rijkspostspaarbank, Postbus 49977, in mijn omgeving. 1009 DX AMSTERDAM. Naam: Adres:,1 Postcode/Plaatsnjkspostspaarbank* "I Onroerend goed te koop aangebode Loowoude KERKLAAN15 Eengezinswoning met aparte garage, met als bijz. een uitgebouwde keuken v.v. massief eiken keukenblok tal slJ<3rhers7Ead "Grote fietsenberging tuin ,(Z). Aparte garage (6x3). VRAAGPRIJS: f 145.000 k. (Excl. garage). Bungalow te koop bij Oosterpias Paters- wolde. Brieven onder nr. v.d. M badk., 2e toil., kid. thermop., tuin opZ. Vr.pr. f149.000 k.k. GRACHTENPAND Edam b.d. Dam, 20x eigen grond, Part. bedr. te, 1e en 2e etage 2 wonirjgen, beide m. zeer gr. vrije opl'. n. overl. Hk Voor liefhebbers v wied e n .alTWéêrn b 5 uoorde fraai en deskundig ing< gegarandeerd. Het perceel i es/iepen hagen. Er is een zor _jeldl igsta|_ leli Ind. beg.gr.: ruïme L-vorm, woc bijkeuk., studeerkam., sl.kam., badkam. C.v., smaakvolle betei

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5