Wethouder verlangt linkse meerderheid voor verkeersbeleid Alleen op uitnodiging naar het voetbal Burgemeester Waal - even terug in Leiden - over de openbare orde: Hoop op volgende verkiezingen Provinciale Staten wijzen wegslepen van woonwagens af Opnieuw acties tegen verkoop Krugerrands VRIJDAG 16 NOVEMBER 1984 LEIDEN I* Burgemeester Waal: overleg m KNVB ontbreekt, (foto wim Dijkma LEIDEN - De Leidse schrijver Maarten Biesheuvel aan het eind van het college van burgemeester Waal: "Is het wel verstandig om de relschoppers bij het voetbal weg te halen? Gaan ze dan niet kraken, rotjes gooien bij paardenrennen of kerkdiensten verstoren?" Nog voordat Waal had kunnen antwoorden op deze, zijn verhaal ondermijnende vraag, riep^Bies- heuvel al het antwoord: "Dat is u zeker te fatalistisch?" Daarop kwam snel een "ja" van de burgemeester van Deventer. De oud-wethouder van Leiden is twee dagen terug in 'zijn' stad. En dat moeten we weten ook. Eerst het metselen van een steen met zijn naam in de gevel van het nieuwbouwcomplex op het Doe lenterrein en gistermiddag een ac tualiteitencollege over de openba re orde bij het voetbal. Op uitnodi ging van de vakgroep Staatsrecht hield hij in de statige collegezaal van het Academiegebouw een bij na twee uur durend verhaal over de taak van de burgemeester bij voetbalwedstrijden. In het halfjaar dat Waal nu in De venter zit, waar ook de eredivisie club Go Ahead Eagles haar stadion heeft, ontleent de voormalige Leid se wethouder zijn bekendheid aan het verbieden van voetbalwedstrij den. Deventer is volgens hem niet gebouwd op relschoppers. De bre de boulevards ontbreken. "In de fraaie middeleeuwse stad - tussen de regels door hield Waal ook een aantrekkelijk toeristiek verhaal - zijn te veel spelonken waar rel schoppers zich voor de politie kun nen schuilhouden". Dus hij verbood de wedstrijd tussen Go Ahead en Feyenoord op zaterdag 13 oktober, want hij kon niet de garantie geven dat de zaak zou worden beheerst. En zo zaten we midden in de problematiek. Welke juridische middelen heeft een burgemeester tot zijn beschik king om voetbalwedstrijden te ver bieden? In zijn betoog legde Waal de na druk op de rol van de KNVB. Hij vond dat deze organisatie te weinig beseft wat openbare orde betekent. Hoewel de vele juristen in de zaal daar ook steeds een andere uitleg aan gaven, doelde Waal op vrucht baar overleg tussen de voetbalste den en de KNVB. "Dat is er nu niet". Hij kwam met voorbeelden aan zetten uit zijn vorige werkkring: "De demonstratie van het 'Roze Front', twee jaar geleden in Lei den, verliep zonder problemen om dat de organisatie klopte. Terwijl deze demonstratie van homosek suelen het jaar daarvoor in Amers foort grandioos uit de hand was ge lopen. Goed overleg tussen burge meester, politie en organisatoren is van groot belang. Problemen rond relschoppers moeten daarbij wor den onderkend". Het gevaar is dat als je probeert maatschappelijke verschijnselen tot juridische problemen terug te brengen, de standpunten steeds scherper en bijna star worden. Waal probeerde dat te vermijden door ook de gevoelens van de rel schoppers in zijn verhaal te betrek ken. "We moeten geen hetze tegen deze groep te beginnen. Iedere per soon met een blikje bier in de hand, een petje op of een clubdas om de nek, is nog geen supporter die niet deugt". Waal zou geen Waal heten als hij aan het eind niet met een echte uit smijter kwam. Zijn suggestie om het vandalisme tegen te gaan: "Stuur uitnodigingen op naam en alleen die mensen mogen het sta dion binnen; zorg er verder voor dat er zalen in de stad zijn waar de wedstrijd via de kabeltelevisie wordt uitgezonden". Heel mooi, laat Deventer die proef nu eens ne men op zondag 13 januari. Volgens de berichten van de KNVB wordt dan eindelijk Go Ahead-Feye- noord gespeeld. Wethouder Peters; "Vroeger was een o LEIDEN - Wethouder Peters heeft heimwee naar de periode waarin een linkse meerderheid bepaalde wat er op het gebied van het verkeer in de stad werd besloten. De PvdA-wethouder zegt in het vandaag verschenen blad Stadswerk: "Ik verlang wel eens terug naar de periode 1974-1978. We waren het toen veel meer eens op dit gebied dan nu in het college van de WD". Uit het interview in het gemeente lijk orgaan blijkt dat Peters zich grote zorgen maakt over de vol gens hem toenemende neiging om de auto in de stad weer alle ruimte te geven en niet langer voorrang te geven aan het langzaam verkeer en het openbaar vervoer. Met coalitie partner WD signaleert hij in dit verband grote verschillen, in te genstelling tot in de periode waar in hij nog wethouder van onder wijs was. Binnen zijn eigen partij constateert hij op het gebied van verkeer een "verrechtsing". Hij geeft voorbeelden die deze waarne ming staven: "Laatst spraken we in een werkgroep van mijn partij weer eens over verkeer en parke ren. Het frappeerde mij dat er door mijn partijgenoten gewoon bedis cussieerd werd hoe men het beste met de auto naar z'n werk kon rij den door de stad. Ik was daar eer lijk gezegd verbaasd over en ook wel een beetje van geschrokken. Dat was tien jaar geleden toch heel anders. Als je toen een auto had, vond men dat gek. Hooguit had je echtgenote er een". "Ik herinner mij dat toen we als PvdA met de kleine linkse partijen gingen onderhandelen en we arri veerden per auto bij het stadhuis, we eerst een blokje omliepen voor we naar binnen gingen. Zo'n taboe heerste er toen in die kringen over de auto". Peters' hoop is gericht op de ge meenteraadsverkiezingen van 1986. "Dan hoop ik van harte dat de meerderheid in de gemeente raad weer links is. Ik hoop dat dan de PvdA wat het verkeersbeleid betreft telkens op de huid wordt gezeten door de kleine linkse par tijen. Dat vind ik een idealere si tuatie dan de huidige. Zo'n linkse meerderheid moet dan in het poli- Breestraat Een van de beslissingen die Pe ters en de gemeenteraad de ko mende tijd te nemen hebben is wat er met het verkeer in de Breestraat moet gebeuren. Uit Stadswerk blijkt dat de wethouder het liefst eenrichtingverkeer voor auto's en bussen zou willen invoeren, omdat de huidige situatie voor fietsers volgens hem "erg gevaarlijk" is en hetzelfde geldt voor de markten route. "Ik vind het geen probleem om de auto's in één richting uit de Breestraat te halen. Ik zit alleen met die bussen. Als jé de bus wel in twee richtingen toelaat, maar de auto's niet, bereik je niet veel voor de fietsers. Een oplossing kan zijn het verkeer in één richting over de Breestraat te leiden en in de andere richting over de Hooigracht. Daar van is het probleem - hoewel ik daar niet zo erg mee zit - dat de doorstroming voor auto's op de Dat Hooigracht nu al niet groot kan vertraging gevolg hebben houder het nadelig dat dan niet alle buspassagiers meer midden in de Breestraat kunnen worden afgezet. De PvdA>-wethouder blijkt posi tief te staan tegenover een voorstel dat een.werkgroep van het CDA al weer enige tijd geleden deed: een richtingverkeer op de ring Bree- straat-Hooigracht-Langegracht-B- eestenmarkt. Peters: "Ik moet zeg gen dat ik dat een aardige variant vind. Je zou moeten onderzoeken welke gevolgen dat zal hebben wat betreft het sluipverkeer. Men zal namelijk toch proberen een korte re weg te zoeken. Maar ik vind dat dit plan van het CDA meer aan dacht verdient dan het tot nu toe heeft gekregen". Waarbij hij de Na de tostandkoming van de Di- grosgarage aan de Langegracht en (straks) de Sandersgarage aan het Levendaal zijn er van wethouder Peters voorlopig geen initiatieven dé büssen~töt te verwachten voor de bouw van ook acht de wet- nog meer parkeergarages. Het zal eerst al moeilijk worden, meent hij, om de genoemde twee parkeerga rages vol te krijgen. "Mensen moe ten er toe gedwongen worden er met hun auto's te gaan staan door in de omgeving alle parkeerruimte op te heffen. Men loopt liever hon derd meter verder dan dat men in een parkeergarage gaat staan". Voorlopig wil de wethouder van verkeer de ervaringen met de Di- kanttekening maakt dat de vrijko mende ruimte op straat niet als parkeergelegenheid moet worden benut, zoals het CDA-voorstel in houdt. "Dan gaat iedereen die rou te rijden op zoek naar een parkeer plaats". 'Vlooienmarkt op marktenroute' LEIDEN - Rommel- of vlooienmarkten zouden niet in de Groenoordhal- len of Pieterskerk moeten worden gehouden, maar op de marktenroute. Dit idee oppert wethouder Peters in het vandaag verschenen blad Stads werk. De wethouder vindt deze plek zeer geschikt. Ze sluit aan op de warenmarkt, waardoor marktkooplui veel minder bezwaar tegen de vlooienmarkt zullen hebben en de stad wordt er levendiger door, ook op zondag. Peters noemt als voorbeelden de zondagsmarkten in Londen en Antwerpen. Leiden zou er een "opkikker" door krijgen, méént hij., "Uit de hele regio zou men er op af komen". gros- en de Sandersgarage afwach ten. Problemen met parkeren zijn er volgens hem slechts hooguit vier uur per week: op de donder dagavond en de zaterdagmiddag, tussen één en drie uur. "Ik vind niet dat je daar een parkeergarage voor moet bouwen. Je past de stad ook niet aan de spitsuren aan". "Als nou over een paar jaar blijkt dat die parkeergarages barstensvol staan en je kan nergens meer je au to kwijt, dan zou je kunnen kijken of je aan de randen van de stad nog wat ruimte kan maken. Bijvoor beeld op het terrein van het ener giebedrijf (Langegracht) of de ga rage, onder het Witte Singel/Doe lencomplex. We gaan dus niet over een paar jaar beslissen om op het Ir. Driessenplein of de Kaasmarkt een nieuwe garage te bouwen". Tien jaar Jit Peters blijkt zijn huidige baan vermoeiender te vinden dan toen hij nog wethouder van onderwijs was. Niettemin is hij voorlopig niet van plan op te stappen. Al gaat hij niet zo ver als zijn collega Tesse- laar, die onlangs schertsend uitriep wel 25 jaar wethouder te willen blijven. "Dat is mij te lang. Dat is voor de stad en voor mij niet goed. Maar wel tien jaar. Als je zelf een beleid in een gemeente wil uitvoe ren en wat tot' stand wil brengen, dan is een periode van acht a tien jaar mooi". Peters werd in 1982 wethouder. DEN HAAG - Provinciale Staten van Zuid-Holland hebben gister middag een door alle partijen ge steunde motie aanvaard die het ge dwongen wegslepen van woonwa gens afwijst. Dat geldt zeker voor die woonwagens die op standplaat sen staan die eerder aan de bewo ners waren toegewezen en die in het verleden volgens wettelijke voorschriften tot stand waren ge komen. Een uitzondering geldt voor woonwagens die op plaatsen in kampen staan waardoor bijvoor beeld brandweer en ambulance niet meer goed het kamp op kun nen rijden. Maar dan moet vooraf met de bewoners van die wagens uitgebreid hierover worden over legd. De motie was ingediend door het PvdA-lid J.J.W. Schyndel. Ook een door het SGP-statenlid J.A. Coster ingediende motie die zich uitspreekt tegen de starheid waarmee het ministerie van Volks huisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu vasthoudt aan het maxi male aantal standplaatsen per kamp, werd door alle statenleden aangenomen. Op nieuwe woonwa genkampen mogen van staatsse cretaris Brokx niet meer dan vijf tien woonwagens staan en de grote regionale kampen moeten worden teruggebracht tot 25 standplaat sen. Dit beleid heeft er bijvoor beeld toe geleid dat het gezamenlij ke woonwagenkamp van Kawt- wijk en Noord wijk niet de oor spronkelijk gedachte 25 stand plaatsen gaat tellen maar slechts 15. De beide moties werden inge diend tijdens de behandeling van het provinciale woonwagenplan 1985-1990, dat in zijn geheel door provinciale staten werd aanvaard. Het plan behelst de voortzetting van het beleid om de grote regionale woonwagen kampen zoals die in Leiden, door kleinere te vervangen. Van ver schillende zijden werd overigens dit rijksbeleid zwaar bekritiseerd. Zowel de PvdA als de WD hekel den de ommezwaai van de vroege re zienswijze van het rijk dat juist grote regionale kampen het beste tegemoet zouden komen aan de be langen van de woonwagenbewo ners. Gedeputeerde I. Günther (WD) betoogde dat het de schuld van het rijk is dat veel geplande nieuwe woonwagenkampen in de provincie nog niet zijn gereali seerd. Als voorbeeld noemde zij de weigering van staatssecretaris Brokx het Katwijk/Noordwijkse kamp van 25 plaatsen goed te keu ren. Zij wist te melden dat al 22 woonwagenbewoners van het Leidse centrum te kennen hebben gegeven hierheen te willen verhui zen. Daardoor zou bijvoorbeeld het middenplein van dit overvolle kamp voor een belangrijk deel leeg komen. Omslag omlaag LEIDEN - Het dagelijks bestuur van het hoogheemraadschap van Rijnland heeft besloten het alge meen bestuur voor te stellen de al gemene omslag voor 1985 met één gulden te verlagen tot 52 gulden per hectare. Dit betekent ten op zichte van 1984 een daling met twee procent. De verlaging is mo gelijk geworden door een daüng van de kosten die gemaakt zullen worden voor waterkering en water beheersing. LEIDEN De werkgroep Zuid- Afrika heeft gistermiddag in sa menwerking met de PSP opnieuw gevoerd tegen de verkoop van Kru gerrands door banken. Doelwit was het hoofdkantoor van de Ra- bo-bank waar affiches werden op gehangen. Als eerste succes meldt de werkgroep dat de Leidse Spaar bank inmiddels heeft besloten de verkoop van Krugerrands te sta ken. Een woordvoerder van het over koepelend kantoor van de Nuts- spaarbank in Den Haag bevestigt dat, maar voegt daar direct aan toe: "We hebben daartoe besloten om dat de omzet minimaal was. De po litiek is daar verder buiten gehou den. Misschien dat het bestuur dat wel in het achterhoofd had, maar het is niet doorslaggevend ge weest. We verkochten nauwelijks meer van die dingen, vandaar dat gezegd werd: weg met die rom mel". De andere banken gaan overi gens nog door met de verkoop van Krugerrands. De acties daartegen willen de organisatoren daarom ook voortzetten. Daarover wordt zondag vergadering het gebouw van de PSP. Aanvang 20.30 uur. LEIDEN - Een groepje scholieren van de Don Bosco-school aan de Boerhaavelaan heeft gisteren met minder goede bedoelingen een be zoek gebracht aan de Louise de Co- ligny-school. Eerder ontstane on enigheid was daar de reden van. Rond half één 's middags arriveer den ze én hun aankomst leidde tot groot tumult. Er vielen over en weer klappen, waarbij ook leraren betrokken raakten. Eén docent werd een paar keer in het gezicht geslagen. De gealarmeerde politie kon in het gedrang niemand be trappen, de Don Bosco-groep was er toen al snel vandoor. ADVERTENTIE Castelljn en Beerens Voor Liesbeth's in de Winkelhof heeft Sint enkel woorden vol lof de lederwaren en bijouxshop staat bij hem aan top. Neger (1) Neger (2) Is dit een karikatuur van een ne ger? Talloze mensen hebben we las tig gevallen met die vraag. Be kenden en wildvreemden. Op een enkeling na - iemand die la ter toegaf zijn bril te zijn verge ten - luidde het antwoord, zonder aarzelen: nee (we spreken maar niet over de persoon die minister Ruding herkende in het portret). Toch denken vier mensen, te weten: drs. L. van Adrichem, mr. J. Kroon, M. Sanches en ds. M. van der Velden, dat het hier een neger, betreft. Zij hebben zich dan ook zeer boos gemaakt over deze tekening die is afgedrukt op de uitgave: 'Vandalisme: niks an- (ders) te doen'?!. In een brief aanzet zogenaam de Combinatie Pakket, een club die in Leiden-noord een vanda- lismeproject verzorgt, schrijven zij: "Wij zijn diep geschokt door uw uitgave, niet zozeer door de inhoud maar vanwege het door u gebruikte vignet. De afgebeelde negerfiguur kan de indruk wek ken dat met name zwarte men sen betrokken zijn bij c.q. ver antwoordelijk zijn voor het door u geconstateerde vandalisme". "Zowel zwarte als witte men sen voelen zich hierdoor ge kwetst. Anderen zullen zich eens te meer bevestigd zien in hun vooroordelen. Wij zouden graag zien dat u de nog in uw bezit zijn de Combinatie-tangen (zo heet het blad, red.) niet verder ver spreidt en de door u gemaakte buttons vernietigd". "Verder zou naar onze mening in de voorlichtingsbijeenkom sten duidelijk gemaakt moeten worden dat het niet uw bedoe ling is (zoals wij aannemen) om het probleem met name bij zwar ten neer te leggen. Tenslotte ligt het naar onze mening op uw weg om in het openbaar (bijvoor beeld in de krant) of in een rond schrijven uw excuses te maken die zich begrijpe- gekwetst hebben kun nen voelen door dit vignet". Machiel Taal die bij het project is betrokken heeft de brief gele zen. Zijn eerste reactie: "Ja, wat moet ik nou zeggen: je kunt toch wel zien dat het geen neger is. Ik bedoel, je denkt toch niet dat we een neger op die uitgave gaan zetten"! "Dat mannetje voorop het blad, dat is gewoon een soort stripfiguur. Een baldadig jon getje die wel eens vernielingen aanricht". Taal vindt het naar ei gen zeggen zeer vervelend dat de tekening fout is geïnterpreteerd door de briefschrijvers. "Ik weet niet bij hoeveel men sen het misverstand leeft. Nee, tot nu toe heeft niemand tegen mij gezegd: dat is een neger. Er kwam wel een persoon naar me toe met de woordén dat er een enorm stempel op die uitgave was gedrukt. Hoezo, vroeg ik. Nóu, zei hij, datje dat durft, een tekening van jezelf plaatsen". Wat gaat er nu gebeuren? "Ja, ik weet het nog niet zo goed... om eerlijk te zijn: we zijn een beetje overrompeld, maar dat had je misschien ook wel aan m'n stem gemerkt. Ik denk dat we in elk geval contact met die vier mensen gaan opnemen om eens te praten over deze kwes tie". De gewraakte tekening. Oordeel zelf: is dit een stripfiguur, Machiel Taal, een straatschoffie of een neger? Neger (3) lijkerwijs nen voele: Eén van de ondertekenaars van deze brief, dominee M. van der Velden, verklaart dat hij zich "zeer, zeer boos" maakte toen hij de tekening zag. "Die andere mensen, evenals ik lid van de werkgroep 'eigen racisme', dach ten er net zo over. Bovendien ontvingen we klachten uit Suri naamse hoek, er waren Surina- mers die zeiden: dit kan niet. Maar gaat het wel om een ne ger? "Ja, dat is toch duidelijk. Wat zeg je: een straatschoffie? Nou, dan is het wel een raar straat schoffie. Ki.jk. in het algemeen zou ik dit willen zeggen: ook als de indruk wordt gewekt dat het een neger zou kunnen zijn - en dat is het geval - ook dan denk ik dat die mensen een fout hebben gemaakt". Blazen jullie de zaak niet een beetje op? "Nee, integendeel. Wij hebben ook uitvoerig gepraat over de weg die we moesten bewandelen om deze misgreep aan te pakken. Toen hebben we gezegd: in de publiciteit brengen. Die mensen zijn niet zorgvuldig met de mate rie omgesprongen en daar moet in het openbaar over gediscus sieerd worden". Nogmaals: blazen jullie de zaak niet een beetje op? "Wat bedoel je nou? Het gaat toch om een fundamentele aan gelegenheid". Dienstfiets "Het contract voor huur rijwie len loopt al per 31-12-1985, waar na het niet zal worden verlengd". Deze zin, die handelt over de rij wielen van de politie, komt voor in de toelichting op de concept begroting van de gemeente voor 1985. Een zin die een aantal vra gen oproept. Deze bijvoorbeeld: zal de politie-agent(e) vanaf 1986 nimmer meer op een rijwiel door de stad koersen? Niet dat we vaak fietsende agenten zien, maar toch. Voorlichter Graveland ver schaft duidelijkheid: "Alle agen ten hebben een dienstfiets. Die rijwielen worden op kosten van de gemeente gehuurd van een handelaar in fietsen. Ja, ze worden gehuurd... dat zal wel het handigste zijn geweest. Hoe dan ook, eind '85 loopt het con tract af en zoals al wordt gezegd in die zin: dat contract zal ook niet worden verlengd". Waarom niet? Graveland blijft in eerste in stantie het antwoord op deze vraag schuldig, na een korte denkpauze zegt hij: "Te duur, dat is ongetwijfeld één van de rede- Maar een agent zonder dienst fiets, dat kan toch niet? "Ho, wacht even: het is niet de bedoeling dat de agenten niet meer fietsend door de stad zullen gaan. We zijn nu nog op zoek naar alternatieven. Misschien worden er in de toekomst wel fietsen gekocht in plaats van ge huurd - dat is één van de moge lijkheden".

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3