'Noordwijk mist nog uitstraling Mislukte comeback Noah Marco van Basten heeft alles weer op een rijtje Lagendijk: nog twee jaar RB Frans van der Veen: We moeten jlair tonen' Protest tegen Schoeters VRIJDAG 16 NOVEMBER 1984 SPORT PAGINA 13 Toernooi Antwerpen ANTWERPEN (ANP) - In het Ant werpse Sportpaleis flonkeren vooralsnog alleen de diamanten op het witgouden racket, dat als wis- selprijs dient. Het zit de organisa toren niet mee. Eerst verdween John McEnroe als gevolg van een schorsing uit het deelnemersveld, daarna hield Andres Gomez het na één partij voor gezien en donder dag mislukte de comeback van Yannick Noah. Ramesh Krishnari, de kleine, ge zette Indiër, die per partij nog niet de helft aflegt van wat lopend pa tient Noah pleegt te doen, versloeg na vijf nederlagen zijn Frans/Ame rikaanse opponent met 7-6 6-1. Herkansing voor judojta's MAASSLUIS (ANP) - Het ju doteam van Mahorokan Maas sluis krijgt een herkansing in de kwartfinales van de Europa- Cupcompetitie. Het duel met Raika Union werd in eerste in stantie op doelsaldo verloren, maar de Oostenrijkse club maakte een opstellingsfout. Een judoka van Raika werd in de verkeerde gewichtklasse in gezet. De Europese budobond heeft na protest van Mahoro kan besloten het kwartfinale duel over te laten spelen voor afgaand aan de halve-eindstrijd in Tsjechoslowakije. De win naar van de tweestrijd, op za terdag 24 november, treedt on middellijk na afloop aan tegen Vysoke Skoly Praag. In de tiebreak van de eerste set verspeelde Noah bij een voor sprong van 6-2 vier setpunten; het laatste met een dubbele fout. Er waren in de organisatie mensen, die dat nog meer betreurden dan de Fransman zelf. Hij verliet dan wel huilend het veld, maar dat had niets te betekenen. "Het enige waar ik om vraag, is een maand of twee, drie te kunnen tennissen zonder te worden geremd door al lerlei blessures. Dan komt de vorm vanzelf'. Het optreden van Noah volgde na maanden van inactiviteit, het demonstratiepartijtje twee weken geleden in Den Bosch niet meege teld. Na zijn overwinning ander half jaar terug van het open Franse kampioenschap, kwam de tennis ser door zijn enorme populariteit in geestelijke nood. Ook de licha melijke kwetsuren regen zich aan een. De ergste, een zware liesbles sure, liep hij op tijdens Roland Garros van dit jaar, toen hij door spreekkoren werd gedwongen op een spekgladde baan te spelen. Op de toeschouwerscijfers zal de uitschakeling van Noah overigens geen invloed hebben. Zowel de za terdag als zondag zijn nagenoeg uitverkocht. Er is zelfs een goede kans dat het aantal kijkers bij het EEC-toernooi boven de 110.000 uit komt, waarmee New York als grootste publiektrekker van het in- doorcircuit wordt verdrongen. In de eerste avondpartij zorgde de Amerikaan Gene Mayer voor een geduchte verrassing door de als tweede geplaatste Zweed Mats Wilander uit te schakelen. Mayer won in twee Sets: 6-4 6-2. De num mer zestien van de wereldranglijst leverde daarmee een open sollicita tie naar een plaats in het Ameri kaanse Davis Cupteam. Mocht Jimmy Connors vanwege familie omstandigheden (zijn vrouw ver wacht een kind) niet kunnen spe len, dan is Mayer door deze winst de mest aangewezen invaller. Meer in elk geval dan Arias, Krickstein en Teltscher, die weliswaar boven Mayer op de wereldranglijst staan maar veel wisselvalliger zijn. De als eerste geplaatste Ivan Lendl bereikte als laatste de kwart finales. Hij versloeg in zijn eerste partij in het sportpaleis de Argen tijn Guillermo Vilas met 6-4 6-2. De indeling voor de kwartfinales van vandaag is: Lendl-Smid, Fi- bak-Nyström, Sundström-Jarryd en Krishnan-Mayer. 'Blanchard- Caramanolis' MARSEILLE (AFP) - Volgens de Franse promotor René Es- pig heeft de Europese Boks Unie gisteren Richard Carama- nolis aangewezen als uitdager van Alex Blanchard, de Euro pese kampioen in het half- zwaargewicht. Espig verklaar de, dat hij „al het mogelijke zal doen om het titelgevecht in fe bruari in Marseille te houden". Blanchard veroverde op 29 mei van dit jaar de Europese ti tel op Caramanolis. In Amster dam sloeg hij de Fransman in de zesde ronde knock out. Blanchard verdedigde zijn titel tot nu toe één keer met succes tegen de Westduitser Manfred Jassmann. WENEN (GPD) - Marco van Bas ten ondervindt geen hinder meer van de botsing met de Oostenrijkse voorstopper Gerald Messlender. De Nederlandse spits wist zich na afloop van de wedstrijd niets meer te herinneren, een knock-out te vergelijken met die van Mario Been enkele dagen eerder tegen FC Groningen. Gisterochtend had Van Basten bij het vertrek uit het ijskoude Wenen alles weer op een rijtje en zijn meespelen met Ajax in de bekerwedstrijd tegen zaterdag eersteklasser Dovo komt niet in ge- De aanvaller van Ajax had zelfs al weer nagedacht over zijn positie bij Ajax en het Nederlands elftal. „Ik vraag me af of ik een stukje naar achteren niet meer tot mijn recht kom. Ik kan met de bal meer dan ik nu bewijzen kan". Voor de interland tegen Oosten rijk liet Michels blijken dat Marco van Basten in een spelbepalende rol achter de voorhoede geen on mogelijkheid was. Hij durfde het niet aan omdat de functie zo geheel anders is en de bondscoach vindt dat je in zo'n nieuwe rol moet groeien. Michels gelooft dat de jon ge Utrechter het vermogen heeft een verrassende opening te force ren en een uitgekookte pass te ver sturen. Van Basten: „Ik ben woensdagavond niet aan de bal ge weest, werd nauwelijks aange speeld en kon me niet onttrekken aan de dekking. Ik zou liever spe len als Prohaska dat bij de Oosten rijkers deed". De eerstvolgende kwalificatie wedstrijd van het Nederlands elftal op zondag 23 december op Cyprus zal Van Basten nodig zijn in de punt van de aanval, ook al omdat Willem Kieft wegens verplichtin gen bij Pisa dat weekeinde waar schijnlijk niet beschikbaar is. Oranje moet niet alleen winnen op het gedeelde eiland in de Middel- LEIDEN - Arie Lagendijk heeft in een zeer vroeg stadium zijn contract met Rijnsburgse Boys met twee jaar verlengd. Na vorig seizoen "alles te heb ben meegemaakt wat je maar kon dromen, stel ik me nu de taak de positie van Rijnsburgse Boys in de top van het zaterdagvoetbal te continueren". De Leidse trainer werd een week of vijf geleden reeds aan het denken gezet door het bestuur van de eersteklasser, dat hem te kennen gaf de samenwer king te willen verlengen. "Ik heb me voornamelijk afgevraagd of ik er wel goed aan zou doen na vier seizoenen nog langer te blijven. We hebben ruim vol daan aan de doelstellingen die ik bij m'n komst voor ogen had. Er is continuiteit gebracht in het spelers- bestand, de onderbouw is versterkt en het jeugdplan functioneert goed, wat garant staat voor de door stroming van junioren. Met een gemiddelde leeftijd van de spelersgroep van 23, 24 jaar is het mijn taak om de positie in de top van het zaterdagvoetbal te continueren". landse Zee, ook de doelcijfers moe ten er voor het einde van het jaar positiever uitzien; het kan bij het pakken van de laatste strohaln^ doorslaggevend zijn. Van Basten: „Van al die nederlagen heb ik lang zamerhand eelt op mijn hoofd ge kregen. Je moet realistisch zijn, we hebben te weinig kwaliteit. Deson danks hoeven we ons nu nog niet uitgeschakeld te beschouwen. Het is nog mogelijk dat we alle drie maal acht punten eindigen". Dat rekensommetje begint met vier overwinningen van Neder land, uit en thuis tegen Cyprus, in Rotterdam tegen Oostenrijk en in Boedapest tegen Hongarije. De concurrenten van Orapje hebben al vier punten meer, de ploeg van Hof kan via overwinningen in ei gen huis tegen Cyprus en Honga rije op acht komen en de Hongaren zelf kunnen dat aantal halen door tweemaal van Cyprus te winnen. Drie maal acht, wie gelooft in dat wonder. In december begint het verhaal, winnen op Cyprus. Onder leiding van FC Den Haag-trainer Rob Baan lukte dat april 1981 maar net door een doelpunt van Kees van Kooten. Dit weekeinde voetballen de Hongaren op het eiland voor de Turkse kust. Volgens de Oosten rijkse bondscoach Erich Hof zijn zij in het voordeel omdat gevoet bald wordt in Limasol waar het enige groene veld ligt, terwijl Oos tenrijk op een vlakte zonder sprie ten een krappe 2-1-overwinning behaalde en ook Nederland moet op die steppe in de hoofdstad Nico sia aantreden. Dick Advocaat be kijkt zaterdag de partij tussen Cy prus en Hongarije. Hij reist vervol gens ook naar Nicosia om het veld waar Orapje via een ruime over winning z'n allerlaatste kans krijgt, te bekijken. NOORDWIJK Fair? Vraagteken. Met flair in elk geval, zo beweegt Frans van der Veen zich inmiddels alweer tien jaar over de velden. Dat kan zelfs geen Katwijker ontkennen. Na menige derby met Quick Boys moest de Noordwijkse voetballer en leraar aan de Katwjjkse scholengemeenschap Rijnmond van zijn leerlingen horen wat de vaders wel niet van hem dachten. Van der Veen gekscherend: "Katwijkers? Hou d'r over op man". Op de massage-tafel bij 'fysio' Jaap Heerikhuysen, tot voor een paar seizoenen zelf wel eens deel uitma kend van Quick Boys 1, lacht Van der Veen voor zich heen. Een paar maanden geleden kreeg de 'ge neeskundige' de Noordwijkse voetballer niet fit voor de botsing der kustgiganten. "Ik hoop dat je de stekker er nu wel in hebt ge daan, Jaap", plaagt 'Sambo', die last heeft van zijn enkel en er mor genavond in het bekerduel bij MW uiteraard graag bij is. Afspraak Dat hij Quick Boys-Noordwijk miste kwam overigens best uit. In ruil voor een gunstig lesrooster had hij zijn adjunct-directeur na melijk beloofd Quick Boys te zul len laten winnen. "Aan die af spraak heb ik me dus in elk geval hij. "Zal je 1 als ze dat le- Wat ze ook van hem zeggen, hij heeft er dik lak aan, Van der Veen heeft in de loop der jaren heel wat tongen losgemaakt. "Bij Quick Boys-Noordwijk kwamen een paar collega's kijken. Ze vielen van ver veling bijna in slaap, zeiden ze, tot dat die hele tribune begon te joelen omdat ik uit de dug-out kwam om in te vallen. Ik heb ze proberen wijs te maken dat al die mensen voor mij juichten..." "Ik sta als een harde speler be- kend. Supporters noemen je dan meteen een schopper. Maar zoek eens na hoeveel 'gele kaarten' ik ooit heb gehad? Zelden of nooit. Ik speel agressief, zoals dat bij een verdedigende middenvelder hoort. Maar ik ben eerlijk, en ik incasséér ook veel". "Dat ik provoceer zal ik niet ge heel ontkennen. Maar wat is daar op tegen? Ik zoek spelers waar je mee kón provoceren. Sis Tu Pan, Dick van der Bijl, de Van der Blommen. Die kan je een gooi ge ven en dan kan je een douw terug verwachten. Krijg je die niet, dan geef-ie d'r nog één. Zo gaat dat nou eenmaal. En laat dat nou die 22 spelers op het veld met elkaar uit zoeken. Kom ik bij Sis Tu chinezen of zie ik 's avonds bij het stappen de Blommen, dan drinken we met gewoon weer een lekker biertje. Prima toch? Maar zodra suppor ters zich ermee gaan bemoeien, krijg je narigheid. Vorig jaar tegen IJsselmeervogels had ik al voor dat de wedstrijd was begonnen een fles bier in m'n gezicht gehad. En wat ik echt vreselijk vind? Als je na een wedstrijd niet hormaal naar de klèedkamer kan. Je bent vermoeid en om dan op noppen over die te gels nog een sprintje te moeten trekken omdat je achterna gezeten wordt, dót vind ik afschuwelijk". Bescheiden Met flair èn fair dus: Frans van der Veen. Voor alle duidelijkheid: Noordwijker, al genoot hij zijn eer ste levensjaren dan op Curagao. Twintig jaar geleden kwam hij op 9-jarige leeftijd naar de Nederland se badplaats en naar de gelijknami- gé voetbalclub. Noemt zichzelf een bescheiden voetballer. "In die zin dat ik nooit twee mannetjes achter elkaar zal passeren. Ik geniet ervan als ik dat anderen zie doen. Daarom zeg ik ook altijd tegen John Marijt en Jos Smits: géén jullie. Zij moeten vliegen langs die zijlijn. Goed, dan kom ik misschien tegenover twee of drie man, maar dan heb ik het pas naar m'n zin. Dan komt mijn sterke kant naar voren. Zie maar datje het redt. Door de bal te vero veren, of...", grijzend weer, "of ge woon door voor een spelonderbre- king te zorgen". Hij verloochent zijn aard niet, maar wijst er op dat hij ook wed strijden kan spelen met maar éèn overtreding. "Wantje hebt ook wel wedstrijden dat je alleen maar je 'koppie' hoeft te gebruiken, 't Is een kwestie van inschatten. De wedstrijd begint. Je kijkt eens naar je tegenstander, je kijkt een naar de scheidsrechter. Hoe liggen de verhoudingen? 't Is een spel. En het provoceren is daar mee verwe ven. Ik kan wedstrijden spelen met maar één overtreding, maar het is ook weieens nodig dat je er tien moet maken. Dat je wat fysiek ge weld moet gebruiken. Maar ik zal nooit iemand een doodschop ver kopen". "Zo moetje er altijd voor zorgen dat je niet de mindere van je direc te tegenstander ben. Ik weet van mezelf dat ik geen geweldige voet baller ben, maar dan moet je toch zorgen dat je baas bent over jóuw man. Hoe? Kort dekken, totdat hij er gallisch van wordt. Een kopduel winnen, of hem conditioneel slo pen. Heb je in een elftal over zes van zulke spelers de beschikking, dan sta je gewonnen". Waarschuwing Die had Noordwijk in de glorie periode, de kampioen-jaren '70. Van der Veen kwam als ventje van 18 in het team dat zojuist lands kampioen was geworden. "Het jaar daarop degradeerden we bijna. NSW en Rijnsburgse Boys zijn dus gewaarschuwd", lacht hij, goed gemeend overigens. "Elke te genstander wil per se van de kam pioen van het vorige jaar winnen. Dat scheelt enorm. En zelf verslap je altijd iets, wantje denkt het met hetzelfde team gewoon weer te gaan maken. Zo was het met IJs selmeervogels na hun eerste kam pioenschap, zo was het ook met door Gerard Haverkamp Noordwijk. Dat gebeurt je één keer, een volgende keer zorg je wel dat het je geen tweede keer over komt". "Ik heb gelukkig de gouden ja ren meegemaakt, hoewel ik vind dat die periode nu veel te veel wordt geromantiseerd. Geert Jan Bakker is eenmaal geen Jan Wil lem Bogers en Klaas Vink is geen Bröring, de jongens van nu hebben andere specialiteiten. Deze jon gens lopen echt niet naast hun schoenen. Dat ze arrogant of hoog hartig zijn is niet erg, als je dat ver taalt in: met flair, met zelfvertrou wen in het veld lopen. En wat dat betreft zou ik willen dat Noordwijk veel méér van zulke gasten had". Essentieel "Het Noordwijk van nu mist dè uitstraling die 'de ouwe hap' wel had en die heel essentieel is voor een topploeg. Die oude gasten zei den voor een wedstrijd hardop: de ze pot winnen we vandaag. Dót is vreselijk arrogant". "Een trainer van de tegenpartij die voor een wedstrijd tegen Noordwijk tijdens de besprekipg vroeg: wie gaan we dekken. Dan moest hij zó zes namen opnoemen. Neem alleen Ruud Bröring. Al deed hij niets in de wedstrijd, toch scheet die tegenstander in z'n broek voor hem. Maar vraagt die trainer dat nu, nou, noem zelf maar op. Klaas Vink, en wie nog meer? Ik zou het niet weten. Snap je?". Van der Veen pakt het school voorbeeld ter hand. "De spelers nu voetballen alle maal voor een 6. Verdedigend staan zij prima hun mannetje, maar ze durven niet méér. Bang om in de fout te gaan en op een onvoldoen de uit te komen. Maar er lopen jon gens die een 8 moeten kunnen ha len. Nee, dat duurt geen jaar meer, da's een kwestie van maanden. Dan lopen we alles plat, ben je r één". Onzin "En dan hebben we toch een team, waar je zó tien jaar mee voor uitkan, een enkele wissel daargela ten. De meesten zijn 20,21 jaar. Al lemaal Noord wijkers. Da's een team dat stóat. Het is onzin als een trainer zegt dat zijn team in ont wikkeling is. Dat roepen ze bij Quick Boys al tien of vijftien jaar. Maar om bijvoorbeeld Sis Tu aan de kant te zetten voor een jongen waarvan een trainer zegt dat hij hém over driejaar nodig heeft, da's gelul. Een speler in het eerste moet er helemaal zijn, anders moet hij naar het tweede". Voor een routinier als Frans van der Veén is een belangrijke taak weggelegd ten aanzien van de ont wikkeling van de jonge Noordwij- kers. "Vorig jaar heb ik me bewust nergens mee bemoeid. Ik wilde lekker voetballen, nadat wat ik in de jaren daarvoor over de jeugd zei steeds verkeerd werd uitgelegd. Elke opmerking, ook binnen het veld, daar werd van gemaakt dat ik tegen de verjonging was. Terwijl ik die gasten wilde oppeppen. Ik heb daar echt heel nare ervaringen mee gehad". Eng "Een goede trainer is er één die zijn opleiding niet in Zeist heeft ge had. Ik vind dat een heel eng we reldje. Ik vind dus dat je Cruy ff en Van Hanegem zó zo'n papiertje moet geven". "Ik heb met Buter in die driejaar TV/Tpt flair trouwens veel meer gesproken dan in al die andere jaren met Eelman. Los van het voetbal kon je met Bu ter heel goed lekker over andere dingen babbelen. Ging het over voetbal dan werden we het nooit eens, al respecteerden we eikaars mening. Met Eelman heb ik die be hoefte niet, maar we begrijpen el kaar heel goed. We weten wat we van elkaar verlangen en verwach ten. 't Is dus zeker geen 'ouwe jon gens, krentebrood'. Je loopt nu ook niet het gevaar dat anderen denken dat niet alléén de trainer de opstelling bepaalt. Ik zou het werkelijk afschuwelijk vinden, mochten anderen dat denken. Trouwens, als je bij één trainer niet de lengte krijgt, dan is het wel bij Eelman. Bij hem is het weer heer lijk rustig geworden, binnen de he le vereniging. En rust is de basis voor het leveren van topprestaties, al moet Noordwijk er wel vooral voor oppassen dat de vereniging niet in slaap valt". Dat zullen de Noordwijkers za terdagnacht na het bekerduel te- Frans van der Veen op de massagetafel bij Jaap Heerikhuysen: 'Ik incasseer óók Veel', (foto Holvast) gen MW en een bezoekje aan het Vrijthof op de terugweg in de bus waarschijnlijk wel. "Ik weiger om bij voorbaat te zeggen dat we er niet aan te pas komen tegen MW. Ik zie er ook helemaal niet tegen op. Tegen Heracles vorig jaar maakten we de fout om aan de wedstrijd te beginnen met de ge dachte de nederlaag zo klein moge lijk te houden. Dat is natuurlijk he lemaal verkeerd. Vóór Veendam spraken we af onze huid zo duur mogelijk te verkopen. Dat slaagde, en wat is nu MW? Toch niks bij zonders? Natuurlijk, het zal sneller gaan en moeilijk worden. Maar hoe is de balans? Han Berger zei na de uitschakeling van FC Groningen bij Heeijansdam al dat geen 1000 tactische besprekingen helpen te gen onderschatting en wij zijn na tuurlijk extra gemotiveerd. Dat verschil moeten we uitbuiten. Door flair te tonen, door brutaal je eigen spelletje te spelen. Dan maar met 8-0 verliezen, dat heb ik net zo lief dan wanneer we bewust met z'n allen moeten gaan lopen verde digen". BELGRADO (AFP) - De Joegosla vische voetbalbond zal alsnog een klacht deponeren bij de Europese Voetbal Unie (UEFA) over de arbi trage van de Belg Schoeters tijdens de wedstrijd Real Madrid-FC Rije- ka. De return voor de tweede ronde van het toernooi om de UEFAbe- ker eindigde vorige week woens dag in een overwinning met 3-0 voor Real, waardoor Rijeka, dat thuis met 3-1 gewonnen had, werd uitgeschakeld. De Joegoslavische bond zal de UEFA een protestnota zenden, waarin de arbitrage „partijdig en schandalig" wordt genoemd. Schoeters stuurde in Madrid drie spelers van Rijeka uit het veld, ont hield de Joegoslaven in de eerste helft een strafschop en gaf er na de rust de Madrilenen één cadeau vol gens de lezing van de Joegoslaven. De Joegoslaven beseffen dat het protest weinig zal uithalen. „Wij zijn ons ervan bewust dat deze klacht niets aan de feiten zal veran deren. Real heeft zich geplaatst voor de derde ronde", aldus de woordvoerder van de bond. „Maar wij willen de UEFA op de hoogte houden van wat er in Europese be kerwedstrijden gebeurt". Marathon ruim kilometer te kort LISSABON (SID) - De afstand, die de deelnemers aan de internationa le marathon van Lissabon op 3 no vember hebben gelopen, was, zo maakten de organisatoren donder dag bekend, 1 kilometer en 124 me ter te kort om in de atletiek het pre dikaat klassiek te verdienen. De winnaar van de loop, de Portugees Cidalio Caetano, finishte na 2 uur 8 minuten en 5 seconden, waarmee de beste wereldprestatie van Steve Jones werd geëvenaard. De Wel shman liep die tijd twee weken daarvoor bij de marathon van Chi cago, die wel over de voorgeschre ven afstand van 42,195 kilometer ging. De in Lissabon geleverde prestaties zullen niet in de boeken worden bijgeschreven. Kansloos verlies tafeltennissers LJUBJANA (AFP) - Op de eerste dag van het toernooi om de Open Joegoslavische tafeltenniskam pioenschappen heeft het Neder lands herenteam geen rol van bete kenis gespeeld. Het trio Henk en Ron van Spanje en Anne Vlieg werd gisteren in Ljubljana in het eerste optreden in het landentoer- nooi uitgeschakeld. China, de favo riet voor de eindzege, won heel simpel met 3-0. Het damesteam kwam niet in actie, omdat Jantien Jansma het enige vrouwelijke lid in het Nederlandse gezelschap is.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 13