Parlement EG haalt bakzeil DESS0 DOET MEER MET TAPDT Neo-nazi's voor rechter Gonzalez ontkent giften van Flick Europese Commissie weigert aftreden Zuidafrikaanse Ciskei wil belastingparadijs worden Ruimteschip morgen terug Chilenen weg uit ambassade Carrington: aanpak NAVO niet wijzigen ZOALS T0T7JAAR SCHRIFTELIJKE GARANTIE DONDERDAG 15 NOVEMBER 1984 BUITENLAND PAGINA 7 STRAATSBURG/BRUSSEL - De Europese Commissie is niet van plan af te treden. Ook is een vertrek van één van de leden van het bestuur van de Europese Gemeenschap niet aan de orde. Dat was gisteren de uitkomst van een dag die wat Europa betreft geheel in het teken stond van een felle botsing tussen het Europees Parlement en de Europese Commissie over de Europese financiën. Het parlement aanvaardde een voorstel van de Nederlandse socia list Piet Dankert waarin de Euro pese commissaris voor financiën, de Brit Christopher Tugendhat door Hans de Bruijn werd gevraagd te vertrekken. Voorzitter van de commissie, de Luxemburger Gaston Thorn, liet echter onmiddellijk weten dat van een aftreden van Tugendhat noch van de commissie als geheel spra ke kan zijn. Thorn sprak van 'een nutteloze stemming, waarvan de commissie geen nutteloos gebruik zal maken'. Volgens Thorn spreekt de com missie als één geheel en gaat het parlement zijn boekje te buiten als het een lid van de commissie tot aftreden wil dwingen. Op grond van het Europese verdrag kan het parlement geen afkeuring over slechts één lid van de commissie BRUSSEL - De secretaris-gene raal van de NAVO, Lord Peter Car- rington, heeft er gisteren voor ge waarschuwd dat de discussies in de NAVO pver nieuwe militaire strategieën niet mogen leiden tot het afschaffen van 'de strategie van het aangepaste antwoord'. Deze of- door Hans de Bruijn ficiele NAVO-strategie is volgens Carrington nog altijd de beste. In de strategie van het aangepas te antwoord wordt de tegenstander in het onzekere gelaten over de wij ze waarop (nucleair of niet, beperkt of massaal) het bondgenootschap op een aanval zal reageren. In Brussel zei Carrington gisteren voor de parlementariërs van de NAVO-assemblee „er nog van overtuigd te moeten worden dat er een alternatief voor deze strategie is, dat even geloofwaardig, betaal baar en politiek aanvaardbaar is". Binnen de NAVO worden de laatste tijd tal van discussies ge houden over nieuwe militaire stra tegieën en taktieken. Suggesties om weer terug te keren naar de strategie van de massale vernieti ging, dan wel pleidooien voor kern wapen vrije zones werden door Carrington naar de prullen mand verwezen. In de recente discussies wordt veel aandacht besteed aan de mo gelijkheid voor de NAVO om de troepen van het Warschaupakt ver op hun eigen grondgebied te tref fen. Tegen deze voorstellen, van onder meer NAVO-opperbevel- hebber Rogers (de Follow-On-For- ces-Attack), zijn bezwaren gerezen omdat zij van de NAVO een aan- valsorganisatie zouden kunnen maken. Volgens Carrington is er echter uitspreken. Daar komt bij dat de huidige Europese Commissie over zes weken toch al aftreedt omdat haar termijn er op zit. De uitspraak van het parlement zal daarom geen gevolgen voor deze commissie hebben, ook al omdat het parle ment niet verder aandrong. Het conflict ontstond nadat het parlement had geweigerd de Com missie 'kwijting' te geven voor de uitgaven in het begrotingsjaar 1982. Deze goedkeuring achteraf werd de commissie onthouden om dat zij zich volgens de meerderheid van het parlement niet gehouden heeft aan de begrotingsafspraken die met het parlement zijn ge maakt. Het gaat daarbij onder meer om het niet-uitvoeren van een besluit van het parlement over voedsel hulp aan de Derde Wereld, om een volgens het parlement 'onvoldoen de gezond beheer' van de beschik bare gelden, met name op het punt van kredieten aan West-Duitsland en Groot-Brittannie en de weige ring van de Commissie om in 1982 niets nieuws aan de hand. De wens om over de mogelijkheden te be schikken de vijandelijke aanvoer te onderbreken heeft altijd be staan, zei hij. „We hebben nooit ge suggereerd dat het grondgebied van het Warschau-pact gevrij waard zou blijven, wanneer hun troepen ons zouden binnenvallen". De secretaris-generaal hief de vinger op naar die Europese NA- VO-leden die zich van het nucleai re deel van de NAVO-strategie lij ken te willen losmaken. Een situa tie waarbij de afschrikkingsmacht uitsluitend is gebaseerd op de Ver enigde Staten en Amerikaanse schepen zou leiden tot een minder flexibele en minder effectieve stra tegie, die het gevaar van een con ventionele oorlog eerder zal ver groten dan verkleinen. Hij bekritiseerde, ook de gelui den uit de Verenigde Staten waar in gepleit wordt voor het terugtrek ken van Amerikaanse troepen uit Europa. „Dat geeft een verkeerd signaal naar de Sowjet-Unie toe". Carrington waarschuwde ervoor dat er „geen snelle, eenvoudige op lossingen zijn voor de immens moeilijke problemen van de defen sie en afschrikking". CAPE CANAVERAL (UPI) - Het Amerikaanse ruimteschip Dis covery is er gisteren in geslaagd de verbindingssatelliet Westar te ber gen. De astronauten Joseph Allen en Dale Gardner klommen in hun ruimtepakken om te assisteren bij het binnenboord halen van de kunstmaan, die evenals de maan dag geborgen Indonesische satel liet Palapa sinds februari nutteloos door de ruimte zwierf. Het ruimte veer zal de twee kunstmanen mor gen naar de Aarde terugbrengen. Na reparatie worden zij aan de een kerstboteractie te houden. In een resolutie van de Deense communiste Bodil Boserup werd de commissie de goedkeuring voor het financiële beleid in 1982 ont houden. Deze resolutie werd met 219 tegen 102 stemmen aangeno men, overigens slechts twee stem men meer dan voor dit soort reso luties vereist is. Socialisten, chris tendemocraten, Gaullisten en com munisten stemden verdeeld. De Britse conservatieven en de libera len stemden tegen. Dat de resolutie werd aangeno men was te danken aan de steun van de christendemocraten. Zij stelden daarvoor wel als voorwaar de dat de resolutie uitsluitend be trekking zou hebben op 1982. Een wijzigingsvoorstel van de socialis ten om het hele beleid van de com missie gedurende de laatste vier jaar af te keuren, werd terugge trokken, nadat bleek dat daarvoor onvoldoende steun zou bestaan. Alleen indien dat wijzigingsvoor stel zou zijn aanvaard, zou sprake zijn geweest van een wantrouwen tegenover de hele commissie en hadden Thorn en de zijnen wel moeten aftreden, maar zover wil den de christendemocraten abso luut niet gaan. Toen dat gevaar was bezworen steunden zij zelfs het verzoek van Dankert aan Tugend hat om uit het gebeurde zijn conse quenties te trekken en dus op te stappen. Frustraties Thorn reageerde uiterst geprik keld op de handelwijze van het parlement. Hij verweet het „onei genlijke middelen te gebruiken om frustraties af te reageren". Feit is dat het parlement al jaren klaagt over te weinig invloed en controle op het beleid van de gemeenschap. Het verwerpen van een begroting is zo ongeveer het enige echte machtsmiddel dat de 434 parle mentariërs ten dienste staat. In het parlement is de laatste da gen ook al onvrede ontstaan over de wijze waarop de Europese mi nisters van financien de begroting voor 1985 hebben opgesteld en af spraken heben gemaakt over het beheersen van de uitgaven. De mi nisters hebben zich daarbij zo vast gelegd dat er voor het parlement nauwelijks meer iets aan te veran deren valt. De stemuitslag van gisteren zou kunnen worden gezien als een po ging van het parlement om zijn tanden te laten zien. Omdat het echter om een confrontatie met de Commissie ging, wordt het gebeur de voorlopig slechts gezien als een schot voor de boeg van de nieuwe commissie, die begin januari aan treedt. meest biedende verkocht. Na de problemen die men onder vond toen men de Palapa uit de ruimte wilde vissen heeft de vluchtleiding opdracht gegeven een andere procedure te volgen. Gardner ging gezeten op zijn ruim tebrommer naar de Westar en stak daar een lans. een staaf van staal, in CISKEI - De president van het Zuidafrikaanse thuisland Ciskei, Lennox Sebe, heeft gisteren een aantal belastingmaatregelen aan gekondigd, die van het land een belastingparadijs moeten maken, dat kan worden vergeleken met Hong Kong. door Ruud de Wit Het nieuwe belastingsysteem be helst dat alle bedrijven die zich in Ciskei hebben gevestigd of nog zullen vestigen, vanaf 1 maart 1985 vrijgesteld zullen worden van elke vorm van belasting. Ook de belas ting op winsten, grondbezit en schenkingen zullen worden afge schaft. Voorts zullen de beperkingen op immigratie naar Ciskei worden af geschaft, terwijl buitenlanders di rect in aanmerking komen voor een onbeperkt durende verblijfs vergunning. Verder zullen alle be perkende maatregelen op investe ringen worden weggenomen en zal de controle op het wisselen van buitenlandse valuta voor buiten landers komen te vervallen. Ook zal met ingang van 1 maart het wettelijk minimumloon wor den afgeschaft. Voortaan zal in Cis kei betaald worden volgens het principe van vraag en aanbod. Bui tenlanders zullen in staat zijn grond op eigen naam te kopen, ter wijl voor kleine bedrijven, met minder dan twintig personeelsle den, nagenoeg alle vestigingsvoor waarden zullen verdwijnen. President Sebe kondigde zijn nieuwe belastingssyteem aan bij de opening van een nieuwe textiel fabriek te Fort Jackson, op onge veer 30 kilometer van de Zuidafri kaanse stad East Londen. De tex tielfabriek is opgezet met Ameri kaans kapitaal en know how en biedt op dit moment werk aan 3000 In de nabije toekomst zal de fa briek, die zich helemaal toelegt op de exportmarkt, werk bieden aan 7000 mensen. President Sebe zei in zijn toespraak, dat de belangrijkste reden van de nieuwe maatregelen. die hij uniek voor Afrika noemt, was gelegen in de grote werkloos heid van Ciskei. Hij zette zich fel af tegen de inter nationale politiek, die de thuislan den niet erkent. Dat was de belang rijkste reden waarom Ciskei, dat in 1980 'onafhankelijk' werd, en waar circa een miljoen mensen wonen, tot op heden weinig werkverschaf fende industrieën en bedrijven had kunnen aantrekken Ook voor de inwoners van Ciskei kondigde hij een aantal verlichten de belastingmaatregelen aan voor 1985. De maximale belasting op in komens zal 15 procent bedragen, te beginnen bij een inkomen van 8000 rand. circa 15.000 gulden. Hierdoor zal zeker 90 procent van de bevol king worden vrijgesteld van belas ting. De staatsuitgaven meent Se be te kunnen bekostigen door be lasting op goederen die worden verkocht in het land zelf. SANTIAGO (ANP) - Zes jonge Chi lenen, die sinds dinsdagmiddag op het terrein van de Nederlandse am bassade in Chili bivakkeerden, zijn daar gistermiddag om ongeveer 14.15 uur onze tijd vrijwillig ver trokken. Twee auto's van de am bassade hebben hen op hun ver zoek naar het centrum van de Chi leense hoofdstad gebracht, nadat de politie de garantie had gegeven dat ze de zes niet zou aanhouden. Dit heeft de tweede-secretaris van de ambassade desgevraagd meege deeld. Nieuwe flat in S.U. ingestort MOSKOU (Rtr.) - Een flatgebouw van vijf verdiepingen in de Sowjet- Unie is door slechte constructie volledig ingestort vlak voordat de eerste bewoners er in zouden trek ken. Het dagblad Troed schreef dat een drama van grote omvang al leen maar werd voorkomen door dat het gebouw, neergezet in de buurt van de stad Sverdlovsk in de Oeral, inzakte om 6 uur 's morgens, toen de arbeiders nog niet waren begonnen aan het "leggen van de laatste hand". Overigens haalden de bouwvak kers naar aanleiding van het inci dent alleen maar hun schouders op, aldus Troed, en de bedrijfslei ding maakte er niet eens werk van. Het flatgebouw bezweek door een "reeks van fouten en ondermaats vakmanschap", schreef de krant. Dwarsbalken lagen niet waterpas en er waren stenen van derde rangskwaliteit gebruikt. Gevreesd moet worden dat tientallen gebou wen in de omgeving op dezelfde manier zijn opgetrokken. Tegenstander Marcos gedood ZAMBOANGA STAD (AP) - Een onbekende schutter heeft gisteren de burgemeester van de Filippijn se stad Zamboanga doodgescho ten. De burgemeester, Cesar Cli- maco, was een verklaard tegen stander van het regime van presi dent Ferdinand Marcos. Bij de parlementsverkiezingen in mei van dit jaar werd CÜmaco gekozen als vertegenwoordiger van zijn stad, maar hij besloot zijn zetel niet in te nemen omdat hij zijn burgemeesterschap niet wilde opgeven. Zamboanga ligt ruim 800 kilometer ten zuidoosten van de hoofdstad Manilla. Climaco werd in het achterhoofd geschoten toen hij zich naar een brand begaf, die in de buurt van het stadhuis was uitgebroken. De dader vluchtte weg in een hoog op geschoten grasveld. De directe om geving werd afgezet door de politie en soldaten. Cruz: matiging nodig VS-druk op Nicaragua WASHINGTON (UPI) - De Nica raguaanse oppositieleider Arturo Cruz heeft gisteren in Washington geopperd dat de Verenigde Staten de nieuwgekozen president van Nicaragua, Daniel Ortega, een kans geven en in staat stellen de harde politieke opstelling van de Sandi nisten te matigen. Cruz zei dat de stijgende Ameri- kaans-Nicaraguaanse spanning en de "enorme" groei van de Nicara guaanse rebellengelederen, Ortega zouden kunnen bewegen tot het uitschakelen van Sandinistische 'haviken', het toelaten van politiek pluralisme en het regelen van Ni caragua's geschillen met andere midden-Amerikaanse landen. De oppositieleider zei op een persconferentie dat de verkiezin gen van 4 november in Nicaragua "een koning kroondendoor het verheffen van een van de negen le den van het Sandinistische direc toraat boven de anderen. Cruz zei dat Ortega's zogenoem de "derde" vleugel in de Sandinis tische leiding, hoewel marxistisch, gematigder was en "altijd een gro te mate van bereidheid tot pluralis me en het doen van concessies" had getoond. „Ik geloof dat Ortega een poging zal ondernemen om nationale ver zoening te bewerkstelligen, maar Ortega: kans geven. (foto ap> ik betwijfel of zijn pogingen toerei kend zullen zijn", aldus Cruz. Hij plaatste zijn opmerkingen bij het bekendmaken van de oprich ting van het Comité van Burgers voor de Pro-Democratische Krach ten in Midden-Amerika, een onpar tijdige, educatieve organisatie. Cruz trok in twijfel of de Ver enigde Staten Nicaragua zouden binnenvallen of Nicaragua een van zijn buren zou aanvallen. Hij noemde beëindiging van de Ameri kaanse steun voor de rebellen in Nicaragua "wenselijk", maar zij zou deel moeten uitmaken van een algemene regeling die ook beëindi ging inhoudt van de Cubaanse en Russische hulp aan linkse krach ten in midden-Amerika. BONN - Bij de rechtbank van Frankfurt is gisteren een proces begonnen tegen de neo-nazi's Mi chael Kühnen (29) uit Hamburg en Arnt-Heinz Marx (27) uit Hanau die verdacht worden van het versprei den van tegen de grondwet gerich te propaganda. door Hans Amesz Kühnen, die vroeger luitenant in het Duitse leger was, is al verschil lende keren veroordeeld, voor het laatst in 1978 wegens geweldver- heerlijking, opruiing van het volk en aanzetten tot rassenhaat. Hij kwam kort voor Kerstmis 1982 vrij en kondigde toen aan dat hij we derom de leiding van het 'Aktions- front nationaler Aktivisten - natio- naler Sozialisten' (ANS-NA) in handen zou nemen. Doel van deze nieuwe nazi-beweging was de op heffing van het verbod op natio- naal-socialistische activiteiten en de heroprichting van de NSDAP als legale partij in de Bondsrepu bliek Duitsland. Kühnen, die nog altijd als sym boolfiguur van het Westdüitse neo- nazisme geldt, zei destijds dat hij geen 'Führer' wilde worden: „Het woord Führer heeft voor ons een heilige betekenis, omdat daarmee de naam van Adolf Hitler verbon den is. Wij gebruiken het begrip Führer niet, dat zou een onjuiste vergelijking zijn". Een jaar nadat Kühnen vrij kwam, werd de door hem opge richte neo-nazistische ANS-NA door de minister van binnenlandse zaken, Friedrich Zimmermann (CSU), verboden. Er werd een in ternationaal arrestatiebevel tegen hem uitgevaardigd. Kühnen was echter via Zwitserland naar Frank rijk ontsnapt, waar hij nog relatief lang door kon gaan met zijn activi teiten. De vroegere luitenant was overi gens als 23-jarige bekend gewor den toen een door hem aangevoer de troep in 1978 in Hamburg de straat op ging met maskers van ezels en borden voor de buik, waar op stond: „Ik, ezel, geloof nog al tijd dat in Duitse concentratiekam pen joden zijn vergast". Enkele weken geleden werd Mi chael Kühnen toch door Frankrijk uitgeleverd aan de Bondsrepu bliek. Eerder hadden het Westduit- se tv-actualiteitenprogramma Pa norama en het geillustreerde week blad Stern de neo-nazi al m de buurt van Parijs opgespoord. Hij De twee verdachten brachten bij hun binnenkomst in de rechtszaal de nazi-groet. ifoto dpai staat nu ook terecht omdat hu een bouwd die als een nieuwe SA om- organisatie zou hebben opge- schreven wordt. Franse zorg om geboortencijfer PARIJS (DPA) - De Franse re gering heeft gisteren besloten tot een nieuw systeem voor steun aan jonge en kinderrijke gezinnen om het geboortencij fer weer te laten stijgen. Daar bij wordt de bijstand voor en na de geboorte, de krediethulp voor jonge gezinnen en bij stand voor moeders of vaders die „kinderverlof" willen krij gen opnieuw georganiseerd en verbeterd. Met het programma wordt de hulp de komende vijf jaar ver hoogd met enkele honderden miljoen francs tot in totaal 1,5 miljard francs, rond 600 mil joen gulden. Jonge gezinnen krijgen ingaande 1985 vanaf drie maanden in de zwanger schap tot drie maanden na de geboorte een maandelijke steun van 712 francs, rond 300 gulden. Van de gezinnen krijgt de 80 procent waarvan het in komen onder een zeker niveau ligt, deze som verder tot het kind drie jaar oud is. een opening van de kunstmaan om zo de tolbeweging van het toestel te stoppen. Daarna duwde hij de kunstmaan richting ruimteschip, waar zijn collega Allen op de robo tarm zat om hem te helpen de Wes tar in de open laadbak van de Dis covery te takelen. Bij de Amerikaanse ruimteorga nisatie NASA* was men in juich stemming. Het is voor het eerst in de geschiedenis van de ruimte vaart dat twee defecte kunstmanen naar de Aarde worden terugge bracht om daar gerepareerd te wor den. MADRID - De Spaanse premier Felipe Gonzalez heeft met grote stelligheid beschuldigingen van de hand gewezen dat hij op illegale manier geld uit de Bondsrepubliek Duitsland heeft ontvangen. Gonza lez antwoordde gisteren in het Spaanse parlement op vier kamer- door Gerrit-Jan Hoek vragen van de conservatieve oppo sitie, gebaseerd op berichten in de Duitse en Spaanse pers, dat Gonza lez in totaal één miljoen Westdüitse marken zou hebben ontvangen, af komstig van het Duitse concern Flick. „Felipe Gonzalez heeft geen en kele mark van de SPD ontvangen of van andere instellingen in het buitenland", herhaalde de premier diverse keren met klem. „Indien de SPD-politicus Struck stelt dat Hans-Jürgen Wischnewski mij een koffer met geld heeft overhandigd, dan liegt hij". De Spaanse premier deelde mee dat hij een brief van Hans-Jürgen Wischnewski, ex-staatssecretaris en penningmeester van de SPD, ontvangen had, waarin deze zich bereid verklaarde naar Spanje te komen om onder ede te getuigen dat deze beschuldiging vals was. „Bovendien", onderstreepte Gon zalez, „heeft Wischnewski pas in 1980 voor het eerst Spanje bezocht, terwijl de PSOE na de legalisering van de partij in 1976 geen peseta steun uit de Bondsrepubliek of van welke instantie dan ook heeft ont vangen". De Spaanse premier wees ook de insinuatie van een parlementariër van de volksalliantie, Jorge Ver- strynge, van de hand dat de SPD- politicus Peter Struck, die in eerste instantie de beschuldigingen geuit had, onder druk was gezet om zijn uitlatingen te rectificeren en in te trekken. Gonzalez wilde niet in gaan op de aantijgingen van Ver- strynge, dat de socialistische partij ook verwikkeld is in andere min der frisse affaires, zoals het aanne men van steekpenningen voor het afsluiten van contracten voor de gemeentereiniging in Madrid of het omkopen van twee journalis ten in Murcia. De inschakeling van het open baar ministerie rechtvaardigde Gonzalez met het argument dat er zijns inziens sprake is van een de lict van laster. Een van de mogelij ke consequenties van dit onder zoek is volgens de Spaanse pre mier dat hij een persoonlijke aan klacht in de Bondsrepubliek in dient tegen Struck. GRAZ - Oostenrijkse soldaten zijn gisteren in het Toplitz-meer in Salzkarnmergut, dat ter plaatse bekendstaat als de "vuilnisemmer van de nazi's", begonnen met het bergen van valse Britse ponden-sterling, die werden ontdekt door de Duitse bioloog dr. Hans Fricke tijdens vroegere vaarten met een mini-onderzeeboot. Het geld, dat onder dwang werd gemaakt door deskundige gevangenen van concentratiekampen van de nazi's, ligt gedeeltelijk verstrooid op de bodem van het meer en zit deels gebundeld in houten kisten op 80 meter diepte in het ruim 100 meter diepe meer. (foto upi> Kiest met zorg de beste garens. Maakt er tapijten van in de mooiste kleuren en dessins Test en controleert ze grondig. En geefl dan tot 7 jaar garantie! Als de Desso tapijtspecialist u adviseert, installeert en van service voorziet, is dat uw dubbele garantie voor lange jaren tapijtplezier en tevredenheid. U herkent 'm aan de sticker met het Desso garantiebewijs. Vraag ook naar het intörmatieboekje TapijtABC. Desso

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 7