Coalitie: twee in één cel mag 't Nut zit te lang in de put Kritiek op vreemdelingenbeleid Uitkeringen verlaagd voor voordeurdelers EERSTE KINDERPOSTZEGELS 'Kinderen te gemakkelijk onder toezicht gesteld' Schonere carburateur op brommer verplicht PvdA-motie Nicaragua sneuvelt DONDERDAG 15 NOVEMBER 1984 DEN HAAG (ANP) - De regeringspartijen CDA en WD gaan er onder bepaalde voor waarden mee akkoord dat twee gedetineerden een cel delen. Dat moet dan wel gebeuren op vrijwillige basis. Verder moet de cel voor twee personen geschikt zijn en zou het onderbrengen van twee mensen in een cel alleen mogen als er sprake is van vervangende hechtenis. volgens beiden nog deze kabinets- De WD-er Wiebenga zei dat zijn periode worden afgerond. fractie in de loop van volgend jaar Haas en Wiebenga toonden zich een plan zal presenteren om de cri- niet erg ingenomen met de beslis- minaliteit beter te lijf te gaan. Die sing van staatssecretaris Korte- aankondiging wekte enige be- Van Hemel om illegaal in Neder- vreemding bij verschillende ka- land verblijvende Surinamers tot merleden. Zij stelden vast dat dit 15 december de tijd te geven om zich te melden bij de vreemdelin genpolitie. Deze moet dan bekij ken of hun verblijf legaal kan wor den. Volgens mevrouw Haas is door het besluit van de staatssecre taris de rechtszekerheid ver te zoe ken en dreigt er een vloedgolf van kort gedingen op de toch al overbe laste rechterlijke macht af te ko men. Wiebenga voerde aan dat de door Korte-Van Hemel uitgevaar digde maatregel verwarring wekt. Deze voorwaarden formuleerden de kamerleden Van den Toorn (CDA) en Wiebenga (WD) gisteren in de Tweede Kamer bij de behan deling van de begroting van Justi tie. Volgens Wiebenga is het alterna tief dat verdachten niet in hechte nis kunnen worden genomen bij gebrek aan cellen. Hij drong er bij de bewindslieden van justitie op aan voorrang te geven aan de uit breiding van het aantal cellen in verband met de nijpende ruimte problemen. Van den Toorn sprak er zijn twijfel over uit of de plan nen voor dit jaar voor het uitbrei den van het aantal cellen wel ge haald zijn. Mevrouw Haas-Berger (PvdA) drong er bij staatssecretaris Korte- Van Hemel op aan om gezien de op stapel staande plannen voor de bouw van nog twee of drie gevan genissen nu alvast te beginnen met het werven van bewakers. In een door haar ingediende motie wordt de bewindslieden gevraagd om vóór 1 april volgend jaar een sa menhangend plan voor alle gebou wen die Justitie nodig heeft aan de Kamer voor te leggen. CDA en WD willen ook dat er spoed wordt betracht bij het her zien van de vreemdelingenwetge ving. Wiebenga zei geen genoegen te zullen nemen met verder uitstel zoals hij bij de staatssecretaris be speurde. De vreemdelingenwetge ving is volgens hem en CDA- woordvoerder Van den Toorn on doorzichtig. Deze kwestie moet plan wel erg laat verschijnt sinds de WD afgelopen zomer met nog al veel tam-tam een dergelijk plan had aangekondigd. Strengere straffen Mevrouw Haas verweet minister Korthals Altes geen visie te heb ben op het beleid dat nodig is nu „de rechtstaat in zijn voegen kraakt". Ook bespeurde zij een ge brek aan visie op de steeds strenge re straffen en het gemakkelijker onderbrengen van zaken bij de strafrechter. Ook vindt zij dat er in het beleid te weinig aandacht be staat voor het voorkómen (preven tie) van criminaliteit. Met de CDA-er Van den Toorn vroeg zij aandacht voor de hulp aan slachtoffers van misdrijven. Van den Toorn kondigde aan een wijzigingsvoorstel te zullen indie nen om meer geld voor deze sector beschikbaar te stellen, als de mi nister niet met bevredigende toe zeggingen komt. WD stelt uitspraken van rechters ter discussie DEN HAAG (GPD) Bijstandsuit keringen voor alleenstaanden die een huis delen met een ander, gaan op 1 januari omlaag. De Tweede- Kamerfracties van CDA en WD gaan met dit plan van staatssecre taris De Graaf - de zogenoemde 'voordeurdelersregeling' - ak koord. Dat bleek gisteren tijdens een vergadering van de kamercom missie voor sociale zaken en werk gelegenheid. Alleenstaande 'woningdelers' zullen vanaf 1 januari nog slechts recht hebben op een bijstandsuit kering die 60 procent bedraagt van de uitkeringen van een echtpaar. Tot nu toe krijgen zij 70 procent. In de redenering van De Graaf zijn twee mensen die samen een wo ning gebruiken, voordeliger uit dan wanneer zij ieder voor zich, met een 70-procents-uitkering, af zonderlijk wonen. De Graafs belangrijkste oppo nent mevrouw Dales (PvdA) zei de maatregel te beschouwen als een ernstige aantasting van het princi pe dat uitkeringsgerechtigden in de bijstand een minimumvoorzie ning moeten hebben. Door nu te bepalen hoe woonlasten kunnen worden gedeeld „zijn we nog maar een stap verwijderd van een bij standsverlening in natura", aldus mevrouw Dales. „Straks maakt de overheid helemaal uit hoe mensen hun geld moeten besteden". De woningdelersmaatregel bete kent volgens het kabinet een be sparing op de bijstandsuitkeringen van 175 miljoen gulden. De Kamer twijfelt eraan of dat bedrag er zal uitkomen, temeer omdat de moge lijkheden om met de regeling te frauderen nogal voor de hand lig gen, zo bleek gisteren. De PSP'er Willems kondigde aan dat zijn partij, wanneer de regeling erdoor komt, mensen misschien gaat adviseren over de mogelijkhe den om onder de regeling uit te ko men. Dat zou bijvoorbeeld kunnen door het sluiten van een contract, waarbij een van de woningdelers woonruimte verhuurt aan (de) an- derien). In zo'n geval gaat de 60- procentsmaatregel niet op. De Graaf kwam de WD tegemoet met de toezegging dat een dergelijke 'commerciële relatie' ook zal gel den voor in één huis wonende broers en De kamercommissie is er overi gens nog niet uit en zal de discus sie over de nieuwe regeling op een nader te bepalen tijdstip voortzet- ROERMOND (ANP) - De georga niseerde hulpverlening en de Raad voor de Kinderbescherming sprin gen te lichtvaardig om met de 'on- der-toezichtstelling' (ots). Deze re geling maakt het mogelijk wegge lopen kinderen voor een periode van twee jaar aan het ouderlijk ge zag te ontrekken en onder te bren gen in een tehuis of een gastgezin. Voor de desbetreffende ouders kan dat vérstrekkende gevolgen heb ben, omdat zij aan het eind van die termijn doorgaans uit de ouderlij ke macht worden ontzet, waarmee zij tegelijkertijd hun kiesrecht ver liezen. Dat schrijft de Stichting Om- budsteam in een open brief aan mi nister Korthals Altes (justitie). Vol gens de stichting belanden veel kinderen via de hulpverlening en een advies van de Raad voor de Kinderbescherming in gastgezin nen of kindertehuizen, zonder dat hun ouders kunnen achterhalen Stichting verdedigt ouders dat is gebeurd. Dat geldt vooral voor weggelopen tieners. Als een kind van huis wegloopt, en niet meer terug wil, stelt de Raad voor de Kinderbescherming een onderzoek in en brengt hij daarna advies uit aan de kinder rechter. Meestal leidt dat in de praktijk tot een onder-toezichtstel- ling, aldus de stichting. Het gevaar lijke van die ontwikkeling is dat zo'n maatregel lang niet altijd wordt genomen omdat het kind „met zedelijke of lichamelijke on dergang wordt bedreigd", zoals de wet vereist. Vaak lopen kinderen weg om minder belangrijke rede nen (te weinig zakgeld, geen eigen kamer, te veel karweitjes moeten opknappen), maar vinden ze niet temin een warm onthaal bij de hulpverlening, meent de stichting. „Wij kunnen ons niet aan de in druk ontrekken dat de hulpverle ning zich - net als het bedrijfsleven - op de tieners stort als een dankba re bron van inkomsten", aldus de brief. In schrijnende tegenstelling daarmee noemt de stichting de ge ringe aandacht voor wezenlijke problemen als mishandeling van jonge kinderen. „Dan staat de hele DEN HAAG (ANP) - De WD'er Wiebenga zorgde gisteren bij de begrotingsbehandeling van Justi tie voor enige hilariteit door het ge halte van rechterlijke uitspraken ter discussie te stellen. Hij zei dat er in zijn partij zorg bestaat over het opereren van sommige rech ters. Hij diende daarop een motie in, waarin de Kamer uitspreekt dat „rechterlijke uitspraken zo goed mogelijk gemotiveerd dienen te zijn". De motie vermeldt verder dat rechterlijke uitspraken een duide lijke motivering moeten hebben zowel ten behoeve van de verdach te als van eventuele slachtoffers en de samenleving. De motie veroor zaakte bij verschillende kamerle den enige bevreemding. Kamer voorzitter Dolman merkte na het voorlezen van de motie op, dat die volgens hem kritiek op de rechter lijke macht inhield. „Ik zou omge keerd geen kritiek van de rechter op de Staten-Generaal wensen", al dus de kamervoorzitter. Wiebenga meende echter dat het wel degelijk zinvol is dat de Kamer een mening uitspreekt over rech terlijke vonnissen. Hij wees erop dat er ook in rechterlijke kring be zorgdheid leeft over de motiverin gen van bepaalde uitspraken. Hij verwees daarbij onder meer naar recente vonnissen van de Alkmaar- se rechtbank in een tweetal mis handelingszaken tegen jongeren. Het is zeker niet de bedoeling om de rechterlijke macht, die geheel autonoom is, iets op te leggen, zei Wiebenga. DEN HELDER (ANP) - "Stil", lijkt koningin Beatrix te willen zeggen, terwijl zij naast een adelborst in de schoolbank zit. De vorstin bracht gistermiddag een bezoek aan het opleidingsinstituut voor adelborsten van de marine in Den Helder en woonde een les pardon: college bij. (foto anpi Kleuter vijf dagen te gast op basisschool DEN HAAG (ANP) - Een drie jarige kleuter mag volgend jaar maximaal vijf dagen even wen nen op de nieuwe basisschool voordat hij of zij daar naar toe gaat. Het kind moet dan wel binnen twee maanden vier jaar worden. De vijf dagen die de kleuter als 'gast' op de basis school doorbrengt, hoeven niet aaneengesloten te zijn. Dit blijkt uit het toelatingsbe- sluit wbo (wet op het basison derwijs), dat dinsdag in het Staatsblad is gepubliceerd. De wet wordt op 1 augustus vol gend jaar van kracht en voor ziet in de samensmelting van kleuter- en lagere school tot ba sisschool. Hierbij wordt uitge gaan van een ononderbroken ontwikkelingsgang voor kinde ren van 4 tot 12 jaar. In het besluit staat verder, dat leerlingen de basisschool verlaten als het schoolhoofd vindt dat zij voldoende kennis hebben opgedaan om naar het voortgezet onderwijs te gaan. WEG UILEN (ANP) - Onbekender hebben in de nacht van maandag op dinsdag twee sneeuwuilen er vier kerkuilen uit de diergaarde Blijdorp in Rotterdam gestolen Volgens een woordvoerder var Blijdorp hebben de dieven he gaas van twee volières openge knipt DEN HAAG (ANP) - Nieuwe bromfietsen moeten met ingang van 1 mei volgend jaar een 'schone re' carburateur hebben dan nu. De ze maatregel past in een nieuwe ty pe-goedkeuring die volgend jaar van kracht wordt ter bestrijding van de luchtverontreiniging. De strengere eisen zullen alleen gelden voor nieuwe bromfietsen. Die bromfietsen hoeven daardoor nauwelijks duurder te worden, al dus een deskundige van het Insti tuut voor Wegtransport van TNO, dat nauw betrokken is geweest bij de voorbereiding van het desbe treffende koninklijk besluit en dat bovendien belast is met de type- keuringen. Het gaat om betrekkelijk een voudige ingrepen aan de carbura teurs. De typekeuringen zullen door de nieuw te stellen eisen enigszins worden uitgebreid, maar vooral bij modellen die in groten getale in ons land op de markt ko men, hoeft dat per bromfiets wei nig in prijs te schelen. Een woord voerster van het ministerie van VROM (milieubeheer) spreekt over een prijsverhoging van 'een tien tje'. Er komt een overgangsrege ling, zodat mensen met oude brom fietsen hun voertuigen kunnen 'op rijden'. Aan welke eisen de nieuwe bromfietsen precies zullen moeten voldoen, wordt nog vastgelegd in een keuringsreglement. De uitlaatgassen van bromfietsen zijn in ons land al meer dan tien jaar onderwerp van studie. In 1974 waren er in Nederland 1,9 miljoen bromfietsen en de luchtverontrei niging was toen in vergelijking met die van auto's nog aanzienlijk. Vooral in stedelijke gebieden spo ten de brommers veel koolmonoxi de, koolwaterstoffen en rook de lucht in. TNO kreeg subsidie om dit probleem aan te pakken. De Raad van State drong in 1975 al aan op nationale normen voor de uit laatgassen van dit typisch Neder landse vervoermiddel. Sindsdien heeft de bromfiets echter steeds meer terrein verloren, mede door de invoering van de helmplicht. Inmiddels zijn er in ons land nog zo'n miljoen bromfietsen, maar mi nister Winsemius (milieubeheer) houdt er rekening mee dat dit aan tal vooral vanwege het woon/werk- verkeer zal toenemen. Daarom wil hij alsnog strengere eisen gaan stellen. Binnenkort mogen in ons land geen nieuwe bromfietsen worden gemaakt, ingevoerd, ver handeld of gebruikt die niet vol doen aan de nieuwe type-goedkeu- nng. Rijden op een bromfiets die door zelf sleutelen afwijkt van het goedgekeurde type mag club aan de kant en kijkt toe, onder het motto dat de problemen „be spreekbaar" moeten worden ge maakt", aldus de brief. Volgens de stichting wordt het hoog tijd dat de Raad voor de Kin derbescherming wordt opengebro ken, zodat ouders op z'n minst in zage in hun eigen dossier kunnen krijgen. De huidige gang van zaken is voor de ouders zeer frustrerend, omdat zij er niet achter kunnen ko men hoe en waarom de Raad en de kinderrechter tot hun oordeel ko men, aldus de brief. De stichting Ombudsteam is een sociaal en maatschappelijk klach ten- en adviesbureau, dat in sep tember is opgericht uit onvrede met de rol van de hulpverlening en de Raad voor de Kinderbescher ming op het gebied van de opvang van weggelopen kinderen. De or ganisatie stelt zich ten doel op te komen voor de belangen en rech ten van de ouders bij conflicten over deze problematiek. DEN HAAG (GPD) - Minister van den Broek (buitenlandse zaken) is niet van plan uitvoering te geven aan een PvdA-motie waarin hem wordt gevraagd in EG-overleg van volgende week de Amerikaanse psychologische oorlogsvoering te gen Nicaragua aan de kaak te stel len. Van den Broek zei dat gister avond tijdens een spoeddebat in de Kamer dat door het PvdA-kamer- lid Eveline Herfkens was aange vraagd. De bewindsman verklaarde „geen behoefte te hebben aan de motie van Herfkens, die volgens hem „erg eenzijdig" was. Volgens Van den Broek betreft het hier een situatie van „psychologische oor logsvoering waarbij op zijn minst twee en wellicht meer partijen zijn betrokken. Een motie die de sug gestie wekt dat de oorzaak van de ze situatie uitsluitend en alleen maar bij de VS moet worden ge zocht, kan ik niet onderschrijven", zo verklaarde hij in de Kamer. CDA en WD vonden de motie overbodig. CDA-woordvoerder Gualthérie van Weezei verklaarde dat de minister „niet met gebon den handen naar het EG-overleg" moet worden gestuurd. De motie verzwakt naar zijn mening de posi tie van Nederland in het overleg. Weisglas van de WD gelooft meer in de politieke steun van Europa aan de vredesbemiddeling van de Contadora-landen (Panama, Vene zuela, Mexico en Colombia). De motie draagt er niet toe bij dat Cen- traal-Amerika voor een oorlog wordt gespaard, zo menen WD en CDA. HARTKLACHTEN (ANP) - De ambassadeur van de Sowjet-Unie in Nederland, dr. Victor N. Belets- ky, is in de nacht van dinsdag op woensdag in verband met hartklachten opgenomen in een Haags ziekenhuis. Dit heeft een woordvoerder van de ambassade gisteren bevestigd. Over de toe stand van Beletsky is niets bekend. Lubbers ontmoet demonstranten LELYSTAD (ANP) - Enkele hon derden mensen hebben gisteren bij de officiële opening van het stadhuis in Lelystad door minister president Lubbers gedemon streerd tegen het sociaal-econo misch beleid van het kabinet. Aan de demonstratie, georgani seerd door de FNV in Lelystad, werd deelgenomen door onder an deren de Arbeidsongeschiktheids federatie Lelystad, de Stichting Cultureel Werk Lelystad, de CPN. PSP, PPR en het Comité Vrouwen in de Bijstand. Gelijktijdig werd een actie gehouden tegen de bouw van kerncentrales en tegen de plaatsing van kruisraketten. Lubbers hield alvorens hij het stadhuis betrad, samen met burge meester Gruijters van Lelystad een rondgang langs de demon stranten. BREDA (ANP) - De oudste en misschien wel bekendste striptekenaar van ons land, F.A.H. Piet (rechts), kreeg gisteren van minister Brinkman (WVC) de eerste kinderpostzegels 1984. Hoewel: kreeg. Hij moest er wel voor betalen. Vanwege het goede doel. (foto anpi Tweehonderdjarige maatschappij zoekt nieuwe wegen ADVERTENTIE EN ALWEER f 16.000,- VOOR TWEE KWARTJES KASSA! WIE VOLGT? W5 het spel om te winnen. Deze week 16.000-als eerste prijs. Redenen genoeg om volgende week mee te doen. U streept thuis op een wedkaart de 5 paarden aan, waarvan u denkt: die winnen. Méér dan één paard per koers mag ook. Meer streepjes, meer kansen! Vraag om de weekinformatie plus wedkaart bi| postkantoor, siga renwinkel of andere inleveradressen met de geelgr< W5-raamstrook. Doen! Spelen per post kan ook. Voor nadere info Stichting Totalisator Nederland, tel. 070-543600 WS ELKE WEEK PRIJS! WEDDEN? Amsterdamse horeca: veel arrestaties wegens drugs AMSTERDAM (ANP) - De Amster damse politie heeft in de eerste acht maanden van dit jaar in hore cagelegenheden in de gehele stad 324 mensen aangehouden wegens overtreding van de opiumwet. In verreweg de meeste gevallen be trof het handel in heroïne, want soft drugs worden in gevolge ge maakte afspraken nauwelijks aan gepakt. B en W van Amsterdam antwoorden dit op schriftelijke vragen van het PvdA-gemeente- raadslid Van Dijk. Die stelde zijn vragen na een „in cident" in augustus in een koffie zaak aan de Rozengracht. Daar werd een handelaar in soft-drugs aangehouden. Van Dijk herinner de eraan dat de gemeente met poli tie en justitie afspraken heeft lopen over het „de facto negeren van handel in soft-drugs". De Maatschappij tot Nut van 't Algemeen bestaat deze week tweehonderd jaar. In de Ridderzaal op het Haagse Binnenhof wordt morgen een jubileumbijeenkomst gehouden, waarbij on der anderen koningin Beatrix en prinses Juliana aanwezig zullen zijn. De prinses zal op die dag het eerste exemplaar van het ge denkboek „Om 't algemeen volksgeluk" overhandigd krijgen. In aansluiting daarop heeft het Nut een symposium georganiseerd DEN HAAG (GPD) - De Maat schappij tot Nut van 't Algemeen bestaat tweehonderd jaar en viert deze week in de Ridderzaal op het Haagse Binnenhof haar jubileum. Het Nut leidt tegenwoordig een min of meer sluimerend bestaan. Het aantal departementen (plaatse lijke afdelingen) is de laatste jaren sterk teruggelopen. De opvoeding van het volk in combinatie met het terugdringen van de armoede, de twee belangrijkste oorspronkelijke doelen van het Nut, zijn immers niet meer afhankelijk van acties van particulieren. Dc overheid heeft de verantwoordelijkheid „ar menzorg" en het onderwijs op zich genomen. De departementen van onderwijs en van sociale zaken en de sociale verzekeringsbanken ge ven daaraan in 1985 een dikke hon derd miljard gulden uit. 't Nut zit in de put. Maar hele maal verdwijnen zal de maatschap pij waarschijnlijk nooit: eigenlijk kan het vanaf nu alleen maar beter gaan. Het feit dat dc huidige rege ring het particulier initiatief aan moedigt, moet hoopgevend zijn. Op tal van terreinen treedt de over heid terug. In het maatschappelijk werk en de hulpverlening wordt weer meer nadruk gelegd op het particulier initiatief. De trend is dat burgers niet meer automatisch uitroepen: „Wat doet de overheid aan dit probleem", maar dat ze zelf iets organiseren. Zedenverwildering In 1784 is in Edam door de doopsgezinde predikant Jan Nieu- wenhuyzen de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen opgericht. De toenemende zedenverwildering kon volgens de initiatiefnemer al leen worden bestreden door de ar moede en ontwetendheid van gro te delen van het volk te bestrijden Het organiseren van lezingen en cursussen, het stichten van (open bare) nutsscholen en bibliotheken en het oprichten van een spaar bank waren dc eerste honderdvijf- over buitenlanders die zich in Nederland vestigen. Tegelijkertijd wordt de expositie 'Nederland tolerant?!' geopend. Uit recent onderzoek is gebleken dat veel Nederlanders öf niet meer weten wat het Nut is öf niet weten dat het nog bestaat. In bijgaand artikel iets over de doelstellingen en geschiedenis van deze markante Maatschappij, die vooral in het onderwijs en het welzijnswerk de afgelopen tweehonderd jaar een zeer belangrij ke rol heeft vervuld. belangstelling gehad van 't Nut: men kan immers niet vroeg genoeg beginnen met het „stichten van de mens". De opleidingen van onder wijzers hebben zich eveneens mo gen verheugen in de belangstelling van de Maatschappij. Onlangs is aan de Rijksuniversiteit in Utrecht nog een leerstoel ingesteld voor de geschiedenis van het onderwijs. De eerste Nutsbibliotheek werd in 1791 in Haarlem gesticht: het was de eerste uitleenbibliotheek van Europa. Het aantal bibliothe ken is sindsdien sterk toegeno men. terwijl het bestuur van de maatschappij zich tevens inzette voor het wettelijk regelen van het bibliotheekwezen. Van de driehon derd op het hoogtepunt bestaande Nutsbibliotheken zijn er nu nog twintig over. Nutsscholen werden vooral gesticht in gebieden waar het openbaar onderwijs in de ver drukking dreigde te geraken. Waar gemeentebesturen de openbare scholen in feite omvormden tot confessioneel getinte instituten (vooral in het zuiden van het land) probeerde 't Nut enig tegengas te geven. Fröbelscholen Zeer bekend zijn de zogenaamde Fröbelscholen. Het kleuteronder wijs heeft trouwens altnd al grote In de jaren zestig en zeventig heeft de aftakeling van het Nut zich razendsnel voltrokken Van de 700 nutsinstelhngen die er in 1968 nog waren, waren er in 1982 nog maar 200 over. Toch ziet men ook in de toekomst een belangrijke taak voor 't Nut weggelegd. Aller eerst omdat de verzorgingsstaat onbetaalbaar blijkt en de overheid taken gaat afstoten. Verder wil men zorgen voor het milieu, de woonomgeving en dergelijke. Ten slotte zal 't Nut zich meer gaan richten op het organiserren van symposia over zaken die de natio nale meningsvorming nader moe ten aanscherpen en verdiepen.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5