actief in I vrije tijd Gemeente: dienstbaar zijn aan bedrijven en winkels Voorzitter Stichting Leidse Binnenstad al weer opgestapt Leiden hoopt nog op vestiging ziekenfonds Leiden blijft bij erfpacht PSP/PPR: reinigings rechten niet verhogen Bouw 1666 woningen in Leiden en omgeving B en W presenteren nieuw economisch beleidsplan PAGINA 4 LEIDEN DONDERDAG 15 NOVEMBER 1984 Botsing op kruising LEIDEN - Twee auto's zijn gister avond omstreeks 18.45 uur zwaar beschadigd geraakt op de kruising van de Kanaalweg en de Lorentz- kade. Een 39-jarige man uit Leiden had daar de snelheid van een nade rende auto kennelijk onderschat, draaide de weg op en kwam vervol gens in botsing met een 38-jarige Leidenaar. Deze laatste hield een gekneusde rib aan het ongeval over en is naar het Academisch Ziekenhuis gebracht. Beide auto's waren aan de voorzijde zwaar be schadigd. (foto Holvast) Gehuwd - H.M. Beek en M. Samawi; K.L. Ginkel en D.A.M. Slagveer; H.J. Oostenbrink en E. Bruinsma; G. Be- kooij en M.C. Prins; N.K. van der Zwan en C.J. Chaudron. Overleden - C.H. Vos (1902) man; L. de Jager (1909) man; J.F. Lansen (1918) man; M. Raaphorst (1894) vrl.; M. Lau rier (1903) vrl. echtg. v. J. Leijenaar; L. van Duijvenbode (1881) geh. gew. met G. van der Meij; T. de Vos (1910) man; D.H. Wynnobel (1895) man; C. van Nieuwkoop (1901) vrl. geh. gew. met D. Verhaar; E. Twigt (1933) vrl. echtg. van F. van 't Wel; A.B. Antony (1899) vrl.; L. Kundjung (1949) vrl.; S.K.G. Elings (1901) vrl. geh. gew. met G. Huisman; H.F. de Vries (1912) vrl. echtg. van W. van de Graaf; G. Pijper (1926) man; A. Burgerlijke stand Cebol (1903) man; H. Hendriks (1934) vrl. echtg. van L.A.P. Mittemeyer; W. van Duijvenbode (1927) man; S. Atay (1984) man; J. van Kralmgen (1910) man; W. Zuidervaart (1916) man; S. Slegten- horst (1903) vrl. echtg. van J. Labordus; J.C. Eradus (1895) vrl. geh. gew. met T. Nieboer; L.C. Tuinhof de MOed (1909) vrl. geh. gew. met J. Huisman; W.F.J. Wolters (1922) man; C.J. van Coevorden (1912) man; F.H. Kemner (1921) man; A. van Rys (1924) man; A.J. Molenkamp (1913) man; E. Keijser (1895) vrl. geh. gew. met C. Ponsen. handel heeft een adviserende taak. "Ik kreeg veel te weinig speel ruimte", zegt Gijsman. "De bedoe ling was dat ik de zaak weer op gang zou brengen. Maar dan moet je niet te veel voor je voeten wor den gelopen". Subsidie De problemen bij de Stichting Leidse Binnenstad stonden gister middag ook ter discussie in de raadscommissie economische aan gelegenheden. PSP/PPR pleitten voor afschaffing van de gemeente lijke subsidie van 16.000 gulden. En ook de PvdA stelde vraagte kens bij het functioneren van de overkoepelende organisatie van het Leidse bedrijfsleven. PvdA-raadslid Van Meijgaarden kondigde nader beraad in zijn frac tie aan over de stichting. Hij deed dat nadat De la Mar (PSP/PPR) zich uiterst kritisch had uitgelaten over de stichting: "Wat gebeurt daar nu met die 16.000 gulden? Niets vermoed ik, want wat horen wij er van?" Wethouder Fase (WD) wil de stichting na het vertrek van voor zitter Gijsman nog een kans geven: "Ik ben nog steeds van mening dat de Stichting Leidse Binnenstad een goede formule is. Maar als men nu al onderling gaat kampen wie de belangen van de ondernemers het best vertegenwoordigt, werkt dat contraproduktief'. Fase zei verder dat het slecht functioneren een gevolg is van het feit dat er geen bekwame mensen in de stich ting zitten. Zij stelde voor öm de diverse on dernemersverenigingen, behalve de Stichting Leidse Binnenstad ook Leiden Leeft en het KNOV, uit te nodigen voor een gesprek. Maar De la Mar wil dat al tijdens de be grotingsbehandeling de subsidie voor de stichting wordt ingetrok ken. Hij zal een motie indienen die dat bepleit. LEIDEN - De kans dat het zieken fonds Leiden en omstreken na de fusie met het Alphense zieken fonds in Leiden wordt gevestigd is nog steeds aanwezig. Wethouder Fase (WD) deelde dat gistermid dag mee in de commissie economi sche aangelegenheden. De beide ziekenfondsen willen het nieuwe hoofdkantoor niet in Leiden hebben, omdat daar erf pacht wordt gegeven. Gedacht wordt nu aan een vestiging in Al phen aan den Rijn, omdat daar wel de grond kan worden gekocht. Met name De la Mar (PSP/PPR) en Brands (communist) maakten zich druk over die opstelling. De la Mar wees er op dat er veel meer verzekerden in Leiden en omge ving wonen dan in Alphen aan den Rijn. Ook Brands liet zich in derge lijke bewoordingen uit: "En dan wil men wel een dependance be houden in Leiden, maar voor be paalde zaken moetje toch naar het hoofdkantoor. Dan moeten vele verzekerden naar Alphen reizen". Brands noemde de mogelijke ver huizing naar Alphen een "kwalijke zaak". Wethouder Fase kon de raadsle den echter gedeeltelijk gerust stel len. Er worden nog.steeds gesprek ken gevoerd met de ziekenfond sen, al is het moeilijk hen te over tuigen van het feit dat een hoofd kantoor in Leiden voor hen veel voordeliger is. Een vestiging op het Schuttersveld zou bijvoorbeeld ideaal zijn in verband met het uit stekende openbaar vervoer daar. Ontwikkelings maatschappij voor bedrijven LEIDEN - De gemeente Leiden overweegt een ontwikkelingsmaat schappij op te richten om zo meer bedrijven naar. de stad te lokken. De ontwikkelingsmaatschappij zou moeten bestaan uit project ontwikkelaars, bedrijven en ook bijvoorbeeld de universiteit. Het is de bedoeling dat de maatschappij het risico van bijvoorbeeld nieüw- bouwplannen op zich neemt. Wethouder Fase deed deze me dedeling in de raadscommissie economische aangelegenheden na vragen van haar partijgenoot Bak ker (WD). Volgens Fase willen vooral Amerikaanse bedrijven geen geld investeren in gebouwen. "Die steken hun geld liever in re search. Een niet eens zo onverstan dig beleid", aldus de wethouder. De aanwezigheid van een ontwik kelingsmaatschappij, die dergelij ke gebouwen neerzet en dan ver huurt, zou juist deze bedrijven naar Leiden kunnen lokken. Bedrijven in Mostertcomplex LEIDEN - B en W zijn akkoord gegaan met het verbouwen van het Mostertcomplex tot bedrijfsverza melgebouw. Wethouder Fase (WD) zei dat gistermiddag in de raadscommissie economische aan gelegenheden. Na Olga zal het Mostertcomplex het tweede ge bouw worden in Leiden waar be ginnende ondernemers ruimte kunnen krijgen. Het Olgacomplex is overigens vol. Ook een ander bedrijfsverza melgebouw, De Hallen in de Me- renwijk, heeft nog maar weinig ruimte leeg staan. Vooral het com munistische raadslid Brands drong aan op meer ruimte voor am bachtelijke bedrijven. Volgens wethouder Fase wordt aan die wens voldaan door het Mostert complex te verbouwen. LEIDEN - Het erfpachtbeleid wordt in Leiden niet gewijzigd. Wethouder Fase zei dat gistermid dag in de raadscommissie econo mische aangelegenheden, waar de begroting werd behandeld. Het PSP/PPR-raadslid De la Mar had om die uitspraak gevraagd, na dat het WD-raadslid Bakker toe spelingen h^d gemaakt op wijzi gingen in het erfpachtbeleid. Bak ker zei onder andere: "Het erf pachtsfront is aan het kraken. In Den Haag wordt er van afgeweken en in Rotterdam ook. Voorkomen moet worden dat we hierdoor werkgelegenheid gaan missen in Leiden. Als het werkgelegenheid gaat ko'sten, is dat voor ons niet aanvaardbaar". Bakker dgelde op bedrijven die niet naar Leiden willen komen in verband met de erfpacht. Wethou der Fase (WD) haalde een voorval aan om dat te staven. Zij wees op een advertentie van een makelaar in een blad, waarin Leidse grond abusievelijk te koop werd aange boden: "Onmiddellijk na het ver schijnen daarvan kregen wij tele foontjes van vijf geïnteresseerde bedrijven. Maar ik kan natuurlijk niet hard maken dat we daardoor werkgelegenheid verliezen". LEIDEN - PSP/PPR komen tij dens de begrotingsbehandeling in de gemeenteraad met een voorstel af te zien van de verhoging van de reinigingsrechten. Het raadslid De la Mar kondigde dat gistermiddag aan tijdens een vergadering van de raadscommissie economische aan gelegenheden. Eerder deze week vroeg zijn col lega in de gemeenteraad, Van Lint, aan wethouder Bordewijk (finan ciën) hoeveel geld er nodig zou zijn om de twee procent verhoging niet door te laten gaan. Bordewijk moest dat antwoord toen schuldig blijven, maar inmiddels hebben PSP/PPR uitgerekend dat er 1,5 miljoen gulden nodig is. De la Mar zei desgevraagd dat bedrag wel te kunnen vinden in de begroting 1985. Hij zal dat onder andere doen door te schrappen in de nieuwbouw van de reinigings dienst op het industrieterrein De Waard, die op dit moment in volle gang is. Ook vroeg De la Mar zich af of de verlaging van de gas- en elektriciteitstarieven, zoals het da gelijks bestuur van het Energiebe drijf Rijnland die voorstelt, al in de begroting zijn verwerkt. Als dat niet het geval is, blijft er een fors bedrag over. De verhoging van de reinigings rechten is overigens niet een ge volg van stijgende kosten bij het ophalen en verwerken van het vuil. Uit de begroting blijkt dat de nieuwbouw voor een groot deel voor de stijging verantwoordelijk is. Bovendien houden B en W in de begroting al rekening met een te kort van bijna 170.000 gulden voor het REAL-plan, de proef met het gescheiden ophalen van huisvuil in Tuinstadwijk. Wethouder Fase (WD) vond de verhoging van de reinigingsrech ten niet echt schokkend. De verho ging zou maar een paar gulden be dragen. "Dan kunt u zien", zo zei ze tegen De la Mar, "waar wij elkaar bij wijze van spreken al dan niet aan de lange haren over tafel me nen te moeten trekken". Ik kreeg veel te weinig speelruimte DEN HAAG/STREEK - In Leiden en omgeving en in de duin- en de bollenstreek mogen volgend jaar 1666 gesubsidieerde woningen worden gebouwd. Dat zijn er 365 minder dan dit jaar. Dit blijkt uit voorlopige cijfers van het ministe rie van volkshuisvesting. Van de 1666 woningen zou Lei den er 761 krijgen. Dat is veel min der dan het Leidse gemeentebe stuur heeft gevraagd. Het gemeen tebestuur wil volgend jaar ruim ne genhonderd woningen bouwen plus nog 150 woningen in de vrije sector. Vermoedelijk krijgt Leiden wel ruim negenhonderd woningen toegewezen maar inclusief de dure vrfje sector. Dit betekent dat in 1985 veel minder goedkope wonin gen zullen worden gebouwd dan de afgelopen jaren in Leiden het geval was. Het restant van de 1666 gesubsi dieerde woningen voor de duin- en bollenstreek moet tussen de overi ge gemeenten in de regio worden verdeeld. Over die verdeling moet volgens een woordvoerder van het ministerie nog overleg worden ge voerd tussen provinciebestuur en de Hoofd Ingenieur Directeur (HID) voor de volkshuisvesting. Verwacht wordt dat dit overleg volgende maand zal zijn afgerond. Een woordvoerder van de gemeen te Leiden zegt te hopen dat de uit komst van het overleg zal zijn dat toch meer gesubsidieerde wonin gen in Leiden mogen worden ge bouwd dan uit de voorlopige cij fers blijkt. PvdA: per wijk sociaal medisch centrum LEIDEN - Een plaatselijke PvdA- werkgroep heeft uitgesproken dat de eerste lijnszorg wijksgewijs moet worden georganiseerd. De eerste lijnszorg, hulpverleners op zowel medisch ais maatschappe lijk terrein, moet in de toekomst worden ondergebracht in zoge naamde sociaal medische centra in de wjjken. "Omdat iedere hulpverlening op zijn eigen wijze is georganiseerd, is er geen samenhang tussen de voor zieningen en wordt de noodzake lijk geachte samenwerking geblok keerd", aldus de PvdA-werkgroep. Per 10.000 inwoners moet er daar om een sociaal medisch centrum komen, waar allerlei voorzieningen zijn ondergebracht. In 1992 wil de PvdA-werkgroep dat de centra er zijn. Eerst is er echter een studiedag die tot doel heeft een "socialisti sche visie op de toekomst te ont wikkelen". Het PvdA-Tweede Ka merlid Toussaint en A. Brouwer, PvdA-wethouder in Nijmegen, ne men deel aan de studiedag die in het Gulden Vlies (Breestraat 117) zaterdag 24 november wordt gé- houden. Aanvang is half tien. Rommelmarkten De vrouwenbond FNV houdt zaterdag een rommelmarkt in speeltuingebouw Oosterkwartier aan de Bomeostraat, van tien tot vier uur. Wijkvereniging Tuiri- stad-Staalwijk organiseert za terdag van tien tot vijf en zondag van tien tot vier uur een rommel markt in gebouw De Linde aan de Herenstraat 65. Hyperventilatie In Den Haag wordt zaterdag een voorlichtingsbijeenkomst ge houden door de Nederlandse Hy perventilatie Stichting. Een arts en een gedragstherapeut zullen inleidingen over hyperventilatie houden en ook is het de bedoeling te komen tot het oprichten van zelfhulpgespreksgroepen. De bij eenkomst wordt gehouden in za lencentrum Amicitia, Westeinde 15, aanvang twee uur. Wandeltocht Wandelsportvereniging Zuid- West houdt zaterdag de jaarlijk se Sint Nicolaaswandeltocht. Deelnemers lopen vijf, tien of vijftien kilometer. De start is bij 't Parlement aan de Nieuw straat 45 tussen tien en twee uur. Voor inlichtingen: tel. 071-132596. Kooigirls Op een concours van de christe lijke bond van muziekverenigin gen in West-Nederland, gehoudén in Kortenhoef, hebben deelne mers van de Kooigirls voor suc ces gezorgd. De Leidse vereni ging ging met zes eerste en drie tweede prijzen strijken. Dienstencentrum Het dienstencentrum Zuid- Oost aan de Du Rieüstraat 4 viert zaterdag zijn eerste lus trum. De viering heeft 's ochtends een officieel karakter; 's middags begint er om twee uur een open huis. Te zien en te horen: een ten toonstelling met foto's van activi teiten in het dienstencentrum, een tentoonstelling met werk van diverse deelnemers van de schil derclub en de club creatieve handvaardigheid, een demon stratie van diverse technieken op het gebied van handenarbeid en een optreden van artiesten, zoals het Comelis Joppensz-zangkoor, de volksdansgroep en de toneel groep Mikloplez. Vegetarisch De vegetarische vrijdag in eet huis Repelsteel, Breestraat 19, be vat dit maal Chinees eten. Tussen half zes en half acht. Voor meer informatie: 071-121296. LEIDEN - De economische toekomst van Leiden hangt af van een meer dan goede servi ce aan het bedrijfsleven en winkeliers. Het accent komt te liggen op de instandhouding van de bestaande bedrijven. Aantrekken van nieuwe bedrij vigheid biedt slechts perspec tieven als het gaat om hoog waardige, technologisch gea vanceerde bedrijven. Langs de Plesmanlaan en in Leeuwen hoek zouden deze onderne mers een uitstekende vesti gingsplaats vinden. Daar moe ten, evenals op het Schutters veld, meer kantoren komen. Dat zijn in het kort de kernpunten van het nieuwe economisch be leidsplan dat burgemeester en wet houders hebben opgesteld. In sa menhang met volkshuisvesting, verkeer, milieu en tal van andere aspecten is de visie van B en W hierop in deze nota weergegeven. Betrokkenen kunnen hun mening over het plan gaven. Tijdens de be handeling van de nota in de raads commissies zullen deze reactie worden 'meegenomen'. In het beleidsplan leggen B en W de nadruk op de gemeentelijke dienstverlening aan het gevestigde bedrijfsleven. "Zo kan de bestaan de werkgelegenheid behouden blijven. Vanwege de uitstraling die daarvan uitgaat wordt tevens een aantrekkelijk klimaat geschapen voor nieuwe vestigers en startèrs". Het college spreekt zich uit voor een ruimtelijk ordeningsbeleid dat meer dan vriendelijk voor de on dernemer kan worden beschouwd. "Het ruimtelijke ordeningsinstru ment moet niet te dogmatisch wor den toegepast", zeggen B en W hierover. Bestemmingsplannen moeten meer ruimte bieden om de vestiging van bedrijven en onder nemers te vergemakkelijken. "Te weinig wordt gebruik gemaakt van de mogelijkheid om een bestem mingsplan slechts deels te her- De verbeterde service moet deels voor rekening van het gemeentelij ke bureau bedrijfscontacten ko men. Dit dient efficiënter te werken, de beschikbare hoveel- heid bedrijfsterreinen beter in het oog te houden en vraag en aanbod in een zogenaamd 'bedrijvenkarto- theek' en 'onroerend-goedkarto- theek' bij te houden. Dan kan betei worden ingespeeld op concrete vragen om industriegrond. B en W willen na de spoedig te verwachten ontwikkeling van het industriegebied Roomburg, de dis cussie op gang brengen over de vraag of van de ontwikkeling van minder gunstig gelegen of minder eenvoudig gebruiksklaar te maken terreinen (Coebel Leiden en Mor- sebelpoldei; Oegstgeest) moet wor den afgezien. "Op de langere ter mijn moet er op worden gerekend dat alleen uitstekend gesitueerde bedrijfsterreinen een kans ma ken", menen B en W. "In plaats daarvan zouden gebie den moeten worden ontwikkeld die een goede kans maken op het aantrekken van hoogwaardige technologisch geavanceerde be drijvigheid. Daarbij vait te denken aan de Plesmanlaan en de Leeu wenhoek, waar de nabijheid van de universiteit, het academisch be drijvencentrum en het transfer punt een uitstekend vestigingskli maat 1 Centrum Wat het centrum van de stad be treft willen B en W de bereikbaar heid verbeteren. Aan de rand ervan moet meer parkeerruimte komen. De aanlooproute vanaf station is aan verbetering toe, evenals de loopverbindingen binnen het cen trum. Overwogen wordt tevens om bij wijze van experiment avondwin kels in Leiden toe te laten. Die zou den bij voorkeur in het centrum of langs de aanlooproutes moeten ko men. In de winkelcentra in de wij ken zouden alleen levensmidde lenwinkels in het experiment moe ten worden betrokken. Leiden heeft voorts behoefte aan meer kantorèn. "Leiden kent een beperkte leegstand van kantoren", menen B en W. Zij pleiten voor het benutten van de ruimte nabij de Plesmanlaan en op het Schutters veld om kantoorruimte te schep pen-. Onderwijs Centraal komt de komende jaren ook de afstemming van het onder wijs op de arbeidsmarkt tb staan. B en W willen proberen een tekort aan vakbekwaam personeel in de toekomst uit te sluiten. Het stimu leren van leerlingplaatsen dan wel leerlingarbeidsovereenkomsten staat daarom hoog in het vaandel. Ook het aan de slag helpen van werkzoekenden met behulp van de werkverruimende maatregelen (het zogenaamde 'terugploegen') moet daarvoor meer wordne be nut. Het oude plan van het college om een HEAO of HTS in Leidèn van de grond te tillen is niet uitvoer baar, constateren B en W. Gunsti ger loopt het met de gewenste uit breiding van het centrum vakop leiding voor volwassenen met een administratieve opleiding. Onder zocht wordt of deze opleiding ook in deeltijd beschikbaar kan wor den gesteld. Deze zal, met subsidie uit het werkgelegenheidsfonds van de provincie Zuid-Holland, in de Drie Oktoberschooi worden geves tigd. Betere perspectieven biedt ook de uitbreiding van bestaande insti tuten voor hoger en middelbaar onderwijs. "Te denken valt aan de instrumentmakersschool van de universiteit en de laboratorium- school Rijnland in Leiderdorp", al dus het college in het economisch beleidsplan. Om de werkgelegenheid op een hoger plan te brengen wil Leiden proberen meer subsidies van de hogere overheden binnen te krij gen. Volgens B en W trekt het mi nisterie van economische zaken de grote steden voor bij de verdeling van subsidies voor de aanleg en ontsluiting van bedrijfsterreinen. Tevens wil het college bij de pro vincie aandringen op soepelere voorwaarden voor het verkrijgen van steun uit het werkgelegen heidsfonds. De gemeentelijke bij drage in de uitvoering van plannen die hieruit mede worden gesubsi dieerd zou moeten vervallen. LEIDEN - Een simpele uitnodi ging per brief was genoeg om me vrouw Goekoop, de echtgenote van de bujrgemeester, naar Leiden te halen voor de opening van de ba zaar van de handwerkclub 'De Pa relvissers'. Gisteren was het ook 12,5 jaar geleden dat de club van de gelijknamige bejaardenflat 'De Parelvissers' aan het Bizetpad werd opgezet. Een dubbel feest dus. "Het hele jaar handwerken wij voor deze bazaar. Prachtige din- Jubileum bij Parelvissers gen worden er gemaakt, want er zitten kunstenaars in onze club", zegt mevrouw Boef-Groos (tweede van links op de foto). "Het geld is voor de liefdadigheid. De ene helft van opbrengst gaat op aan het ma teriaal en de andere helft wordt be steed aan een grandioze busreis voor alle mensen uit onze flat. Voor de rest zorgen we ervoor dat zieken en nieuwe bewoners een bloemetje krijgen". Het bestuurslid is zichtbaar ont roerd als mevrouw Goekoop het lint doorknipt. "Ik vind het zo prachtig. Zij waardeert oudere mensen". Haar laatste woorden voordat ze in het feestgewoel verdwijnt. (foto Holvast) LEIDEN - De voorzitter van de Stichting Leidse Binnenstad, J.J. Gijsman, is afgetreden. "Een ver schil van inzicht met de andere be stuursleden en de Kamer van Koophandel" noemt hij in een eer ste reactie de reden van zijn ver trek. Gijsman werd in april benoemd tot voorzitter. Hij vulde toen de va cature op die sinds het vertrek van de huidige staatssecretaris Van der Reyden open was gebleven. De Stichting Leidse Binnenstad is de overkoepelende organisatie voor het bedrijfsleven. Het KNOV, on dernemersvereniging Leiden Leeft, de VW, de ambulante han del, het grootwinkelbedrijf, de banken, de Leidse Vereniging voor Industrie, de vakbeweging, de uni versiteit, het openbaar vervoer en het hoogheemraadschap maken er deel van uit. De Kamer van Koop- COLLECTE - De Nationale Col lecte Geestelijk Gehandicapten heeft in het rayon Leiden 56.575 gulden opgebracht. Het organisa tiecomité noemt de opbrengst ver heugend.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 4