Bekleding walmuren niet bestand tegen druk zwaar verkeer Nieuwbouw Doelenterrein: sober, zakelijk en degelijk Opnieuw werk aan marktenroute Minder schuld bij energiebedrijf Subsidie om deelname aan sport te stimuleren Nieuwe toegang naar Groenoordhallen is nog niet te gebruiken Werldoosheid onder jongeren afgenomen DONDERDAG 15 NOVEMBER 1984 LEIDEN LEIDEN - De bakstenen bekleding van vernieuwde walmuren in de Leidse binnenstad is op een aantal plaatsen losgeraakt omdat ze niet bestand blijkt tegen de druk die het zware verkeer veroorzaakt. Langs de marktenroute (Boter markt, Vismarkt, Aalmarkt en Boommarkt) worden momenteel meters metselwerk hersteld. De walmuren (en de rioleringen) in de ze straten is nog maar kort geleden, in de jaren 1978 en 1979, geheel af gebroken en vernieuwd. Die ver nieuwing was noodzakelijk omdat de eeuwenoude walkant op steeds meer plaatsen begon in te zakken. De nieuwe constructie bestaat uit een gefundeerde walkant van gewapend beton. Daarover heen is een bakstenen muurtje gemetseld dat de betonnen constructie aan het oog onttrekt en de walkant er weer net zo laat uitzien als voor heen. In feite is de bakstenen laag (de zogenaamde rollaag) dus niets anders dan een bekleding. En het is deze rollaag die niet bestand blijkt tegen de druk die wordt ver oorzaakt door het verkeer. Fout De vernieuwing van de walmu ren langs de marktenroute was destijds het eerste karwei van flin ke omvang in de Leidse binnen stad. Verantwoordelijk voor deze stadsverniewingsactiviteit is de di rectie civiele werken van de ge meente. W. Eprhaïm, chef van de afdeling onderhoud rioleringen, bruggen en waterwerken, legt uit dat eigenlijk een foutje is gemaakt bij de bestrating van de markten route. Die bestrating ligt namelijk tegen de rollaag van de walkant aan. Het verkeer zorgt voor een flinke belasting van het wegdek en drukt de straatstenen opzij. Die straatstenen drukken weer tegen de rollaag die op den duur niet te gen deze druk bestand blijkt. De bakstenen bekleding van de walmuren is reeds op verscheidene plaatsen losgelaten of gescheurd. Volgens Ephraïm is wel rekening gehouden met de belasting die het verkeer veroorzaakt door enige ruimte te laten tussen de bestra ting en de walkant. Die ruimte blijkt evenwel niet voldoende. Ook op andere plaatsen in de stad is de bakstenen bekleding van de wal kanten los gedrukt. Ephraïm schat dat circa vijf tot tien procent van de toentertijd vernieuwde walkan ten onder de verkeersdruk is be zweken. Andere methode Dit ervaringsfeit heeft er intus sen wel toe bijgedragen dat bij de vernieuwing van walmuren een an dere werkmethode wordt gevolgd. De straatstenen worden anders ge zet zodat de bestrating niet langer tegen de rollaag van de walmuur drukt, maar tegen de betonnen constructie. De betonnen walkant moet wel opgewassen zijn tegen de belasting die het verkeer veroor zaakt. Verwacht wordt dat de gesigna leerde problemen met walkanten zich niet meer zullen voordoen bij later uitgevoerde werken. Hoeveel geld intussen is gemoeid met het vroege onderhoud en herstel van de walmuren langs de marktenrou te is volgens gemeentewoordvoer der Ephraïm niet duidelijk. LEIDEN Het aantal mensen en bedrijven dat een schuld heeft bij het Energiebedrijf Rijnland (EBR) is het laatste jaar weer fors afgeno men. Dat blijkt uit een overzicht aan de algemene raad, die over twee weken vergaderd. In augustus jongstleden hadden 628 groot- en kleinverbruikers al meer dan een jaar hun gas- en elek triciteitsrekeningen niet betaald. Het gaat dan om een totaalbedrag van 467.000 gulden. Een jaar gele den waren dat nog 1.795 verbrui kers met een totale schuld van by- na 1,2 miljoen gulden. Ook het aan tal mensen dat een kortere periode rood staat neemt af. Maar vooral de groep die een schuld heeft die nog geen vier maanden oud is, blijft fors. In totaal krijgt het EBR van die mensen nog ruim 18,8 miljoen gulden. Het gehele bedrag aan ach terstallige rekeningen beloopt ruim twintig miljoen gulden. Volgens het college van beheer, het dagelijks bestuur van het EBR, is de verlaging van de schuld een direct gevolg van een intensiever incassobeleid. LEIDEN - Een sportinstuif voor volwassenen, bezigheden voor de jeugd in de schoolvakanties en wellicht in de wijken zijn de activi teiten die de stichting spel en sport denkt uit te voeren van een rijks subsidie van 20.000. De geld is Lei den toebedeeld door het ministerie welzijn, volksgezondheid en cultuur voor de financiering van zogenaamd 'project stimule ring sportdeelname'. Het is de bedoeling dat dit project wordt verwezenlijkt met behulp van vrijwilligers van het CIOS en recreatiesportleiders. De Leidse sportverenigingen zijn benaderd via een enquêteformulier, waarop zij kunnen aangeven welke sport activiteiten zij buiten competitie verbanden organiseren. Aan de hand van de aldus verkregen gege vens wil de stichting spel en sport het project uitvoeren. Tevens wordt gedacht aan de uit gave van een periodieke sport-sti- muleringsagenda vanaf het sport- seizoen 1985-'86, waarin alle activi teiten op dit gebied worden ver meld. De reacties van de sportver enigingen zullen echter de defini tieve invulling van het project me de bepalen. Kabels liggen in de weg LEIDEN - De nieuwe toegang van het terrein van Groenoordhallen aan de Gooimeerlaan is niet te ge bruiken. Nadat de toegang in ge bruik was genomen, bleek dat er stroomkabels onder het wegdek la gen. De kabels dreigen kapot te gaan door de zware veewagens die van de nieuwe toegang gebruik maken A. de Jong, directeur van de Groenoordhallen, bevestigde dat gistermiddag tijdens de vergade ring van de raadscommissie econo mische aangelegenheden na vra gen van het CD A-raadslid Van Duyn. Voordat met de werkzaam heden werd begonnen, is het Ener giebedrijf Zuid-Holland (EZH) ge vraagd of er kabels lagen. Het ant woord van het EZH was ontken nend, vulde wethouder Fase aan. Later bleken de kabels, waardoor 150.000 volt loopt, fout op de kaar ten te staan. Toen dat werd ont dekt, moest het nieuwe weggetje weer worden afgesloten. De kabels moeten nu worden verlegd en beschermd via een be- tonlaag. De gemeente wil echter dat het EZH voor de kosten op draait en de werkzaamheden uit voert. Wanneer dat gebeurt, is nog onbekend. Er zijn bovendien nog meer pro blemen met de nieuwe toegang, die het parkeren op het terrein moet bevorderen en de verkeers drukte in de omliggende wijken moet beperken. D'66-raadslid Hoe- kema: "Ik wil weten of de geruch ten waar zijn dat twee auto's elkaar niet kunnen passeren". De Jong: "Het is inderdaad een beetje krap, maar als de wagens hun spiegels inklappen kunnen ze wel langs el kaar". Vandaag zou wel worden begon nen met de werkzaamheden aan de luifel die de nieuwe toegang moet verfraaien. LEIDEN - Hoewel oudejaarsdag nog zeker anderhalve maand in het verschiet ligt krijgt de Leidse poli tie al geregeld klachten binnen over met rotjes en andersoortig vuurwerk knallende jeugd. Onder meer in Leiden-noord, de Willem de Zwijgerlaan, Haarlemmerstraat en Van Hogendorpstraat hebben agenten de jeugd vermanend moe ten toespreken. De Leidse politie vermoedt dat het knalmateriaal af komstig is uit dorpen in de omge ving waar de vuurwerkverkoop on voldoende aan banden ligt. LEIDEN - Oud-wethouder Waal was gistermiddag weer even terug in Leiden. Uitgenodigd door de wo ningbouwvereniging De Goede Woning om de laatste steen te metselen in een complex van 58 premiehuur woningen op het Doelenterrein, waar vroeger de kok- school en de Doelenkazerne stonden. "De bouw van de 58 woningen heeft nogal wat voe ten in de aarde gehad en Waal heeft zich er zeer voor ingespannen dat de woningen er konden komen", ver klaarde voorzitter Duivesteijn van de woningbouw vereniging. Reden genoeg om de bijdrage van de oud wethouder, na zijn vertrek naar Deventer, te laten ver eeuwigen door een steen met daarin zijn naam gegra veerd. Omwonenden en de vereniging Pieters- en Acade- miewijk maakten destijds bezwaar tegen het uiterlijk van de nieuwbouw. Het complex zou te massaal zijn en niet in de omgeving passen. De gemeenteraad ver wierp de bezwaren evenwel en ook een verzoek aan de Raad van State, om de bouw stop te zetten, baatte niet. Aan een bouwplan kunnen nog zulke mooie (of zo u wilt lelijke) tekeningen of maquettes ten grondslag liggen, eenmaal gereed is pas een afgewogen oordeel over de nieuwbouw mogelijk. En het oordeel over de gereedgekomen woningen op het Doelenterrein moet onmiskenbaar positief luiden. De nieuwbouw, ont worpen door architect Anne-Lot Haag, voegt zich juist heel goed, en tamelijk onopvallend, in de omgeving waar oud en nieuw toch al op tal van plaatsen met elkaar verweven zijn. Het nieuwbouwcomplex wil, in weerwil met de geuite bezwaren, juist op geen enkele wijze concurer- ren met de naburige monumenten. Integendeel, de so bere en zakelijke vormgeving van de woningen past zelfs beter bij de oudbouw (het gerestaureerde Arse naal) dan bij de nieuwbouw van de rijksuniversiteit. Net als het naburige Arsenaal heeft het nieuwbouw complex een carré-vorm. De langgerekte gevelwand, onderbroken door markante torens met halfronde bal kons, geven het woongebouw een bastionachtig uiter lijk, maar het is zeker niet massaal. Vergelijkingen zijn al gemaakt met de Amsterdamse Schoolstijl, de archi tectuurstroming uit het begin van deze eeuw. De uni versitaire nieuwbouw steekt daar eigenlijk modieus bij af. Resumerend is de woningbouw op het Doelenter rein (meest gezinswoningen) niets bijzonders. Geen mens zal, komend uit de Doelensteeg, stijl achterover slaan als hij de nieuwbouw gewaar wordt. Het is voor al de eenvoud en degelijkheid dat het woningencom plex toch een zekere charme geeft. De enige aardig heid in het complex zit eigenlijk in de trappenhuizen met glazen koepels die met name op het binnenter rein, vanaf de hoogste verdieping en tegen de achter grond van het moderne faciliteiteitengebouw van de rijksuniversiteit, een futuristische indruk maken. De keuze om het Doelenterrein niet exclusief voor universiteitsgebouwen te bestemmen mag een geluk kige worden genoemd, al moet het voor de bewoners van de nieuwe woningen niet altijd even leuk zijn on der professoren (en studenten) te verkeren. Door een aantrekkelijk binnenterrein te maken, met speelgele- genheid, verdiept parkeren en tuinen, heeft de archi tect het aardigste facet van de nieuwbouw dan ook precies daar weten te leggen waar die nodig is om een plezierige woonomgeving te bewerkstelligen JAN RIJSDAM LEIDEN/STREEK - De jeugd werkloosheid in het gewest Leiden neemt af. In dit gebied kwam vori ge maand een flink aantal school verlaters aan de slag. In totaal daal de de werkloosheid met 600 tot 13.660. Een groot deel van de da ling is toe te schrijven aan de af schaffing van de inschrijvings plicht voor werkzoekenden van 57 Vz en ouder. Dit blijkt uit gegevens van het gewestelijk arbeidsbureau (GAB) in Leiden. In totaal staan in dit ge bied ruim 9000 mannen en 4600 vrouwen bij de arbeidsbureaus ge registreerd. Daar tegenover staat dat er 321 vacatures zijn, 200 meer dan in de maand oktober. De terugloop in de vorige maand deed zich vooral voor bij de jeugdi ge werklozen. Bijna 200 schoolver laters onder de 22 vonden een baan. Bovendien kregen in deze leeftijdscategorie voorts ruim 200 mensen werk. De werkloosheids- daling had plaats in alle beroeps groepen, met uitzondering van de horecapersoneel en ongeschoolde vrouwen. In de maand oktober kregen de arbeidsbureaus 356 vacatures bin nen. De sectoren handel, verzor ging en in mindere mate de bouw nijverheid en de industrie namen hiervan het leeuwedeel voor hun rekening. Opvallend was dat voor een derde deel van de vacatures geen bijzondere eisen aan het op leidingsniveau worden gesteld. Voor bijna de helft van de vacatu res is een opleiding op mavo- of lbo-niveau voldoende. Mannen Vrouwen sept. 1984 okt. 1984 sept. 1984 okt. 1984 Alkemade 232 225 135 132 Katwijk 814 773 349 343 Leiden 4994 4768 2359 2264 Leiderdorp 474 464 248 237 Oegstgeest 289 271 191 190 Rijnsburg 158 142 75 79 Valkenburg 39 31 24 25 Voorschoten 466 434 228 220 Warmond 101 95 45 45 Zoeterwoude 120 110 66 60 Overige 19 17 12 - 10 Rayon Leiden 7706 7330 3732 3605 Hillegom 368 344 222 216 Lisse 327 290 188 196 Noordwijk 519 523 298 306 Noord wij kerhout 246 242 156 139 Sassenheim 206 195 128 122 Voorhout 114 106 48 43 Overige 3 1 3 2 Rayon Lisse 1783 1701 1043 1024 Totaal Gewest 9489 9031 4775 4629 Zadel Wykmans: "Wij van TNO waren dus al bezig met het ontwikkelen van zit-afdruk-apparatuur op ba sis van het vacuüm-vorm-fixatie- systeem". Dat zal wel, maar wat bedoelt u? "Nou luister: wij waren dus be zig met het ontwikkelen van bij voorbeeld individueel aanpasba re autostoelen, om maar eens wat te noemen. Het zadel voor gehan dicapten past in die lijn". Het zadel. In samenwerking met collega's uit Delft bedacht Wijkmans, werkzaam bij het Bu reau Voorzieningen Gehandicap ten TNO te Leiden, een zadel voor gehandicapte paardrijders. Financiële steun werd gegeven door de Dr. W.M. Phelps-stich- ting voor spastici. Wijkmans: "Het zadel is zo ge maakt dat het telkens kan wor den aangepast aan de behoeften van de gehandicapten. En dat is een hele stap vooruit. Voor som mige gehandicapten is paardrij den nog steeds een droom omdat er geen goede zadels zijn. Dat probleem, die barrière, is nu uit de wereld". Al reacties gehad van gehandi capten? "Ja, men is enthousiast. We hebben trouwens ook tips gekre gen. Zo zullen bijvoorbeeld de contouren van het zadel nog wor den bijgesteld. Of het een duur zadel is? Wat noemt u duur? Ik denk dat dit nieuwe geval echt niet veel duurder zal worden dan een normaal zadel. Misschien zelfs wel goedkoper; dat valt nog niet te overzien in dit stadium". Waarom is nooit eerder iemand op dit idee gekomen? "Ja, daar vraagt u wat... Ik denk dat de vraagstelling nog nooit eerder is gelanceerd; een Gestoord (1) In het novembernummer van De Marepost, het blad van buurt vereniging Maredorp, staat een artikel waarin wordt geprobeerd gehakt te maken van slager Van der Zon. Als voorzitter van de winkeliersvereniging Haarlem merstraat-De Camp zou hij de belangen van de andere winke liers schaden. Zijn drift om het gemeentebe stuur te bestoken met bezwaar schriften wordt in het artikel en passant ook verklaard. Psycho analytisch nog wel. Van der Zon zou last hebben van monomane ideeën. Wat monomanie is, kan het woordenboek ons exact ver tellen: soort van waanzin, die zich in één enkele abnormale neiging openbaart. Van der Zon is kortom volgens het artikel in De Marepost een gestoord mens. Schaadt hij de belangen van de andere winkeliers? Om op die vraag een antwoord te krijgen, wenden we ons tot een woord voerder van die andere verenin- ging in de Haarlemmerstraat. Palm, voorzitter van de onderne mersvereniging promotion Haar lemmerstraat. Ter verduidelijking: niet lang geleden zei Palm op een perscon ferentie dat hij zich afvroeg of die vereniging van Van der Zon eigenlijk niet gewoon een privé- vereniging is. Kortom: een een- mansterreurbrigade. "Eigenlijk", zo vertelt Palm, "is hier in de Haarlemmerstraat en omgeving een beetje rare si tuatie ontstaan. Want inderdaad: je hebt twee verenigingen die de zelfde belangen behartigen. Ner gens voor nodig, lijkt mij". Een zadel voor gehandicapten. "Dat probleem, die barrière, i Komt Van der Zon alleen voor zichzelf op? Palm: "Hij zegt van niet, maar in wezen Kijk, hij heeft leden, maar dat neemt niet weg dat Van der Zon de vereni ging beschouwt als een privé- breekijzertje. Zijn leden, dat zyn leden op papier". "Wij ervaren hem toch wel een beetje als een storende factor ja. Want laten we eerlijk zijn: de ma nier waarop hij naar buiten treedt, daarmee schaad je toch de algemene belangen van de winkeliers in deze buurt?" Palm vertelt dat de onderne mersvereniging wel eens een voorstel heeft gedaan: "We heb ben niets tegen hem persoonlijk, begrijp me goed, en we dachten dan ook best met hem te kunnen samenwerken. We zeiden: kom onder onze paraplu werken. Maar dat wilde hij niet". Gestoord (2) Als we slager Van der Zon vra gen of hij zichzelf als een ge stoord mens beschouwt, weerklinkt aan de andere kant van de lijn hard gelach. Nadat hij is uitgelachen, zegt Van der Zon. "Vindt u nou niet dat dat een beetje te ver gaat, ik bedoel, wat ze in dat blaadje schrijven? Ik denk toch niet dat we het er bij laten zitten". Toch, met de strekking van het artikel - Van der Zon schaadt be langen - zijn ook sommige colle ga's het eens. En waarom gaat de slager niet werken onder de pa raplu van de ondernemersver eniging? "Waarom zouden wij? Want luister eens: de winkeliersvereni ging was er eerder dan de onder nemersvereniging. Dat om te be ginnen. In de tweede plaats: wij houden ons met zaken bezig - parkeren, verkeer - waar de on dernemersvereniging niet aan toekomt. Er worden dus hele maal geen belangen geschaad. integendeel zelfs. Samengevat: wij willen niet onder die para plu". Palm - zelf overigens ook lid van de winkeliersvereniging - vertelde ons dat Van der Zon drie weken geleden beloofde dat hij binnen twee weken een le denvergadering zou uitschry ven. Tot nu toe is dat niet gebeurd. Waarom niet? "Die vergadering houdt ver band met een bezwaarschrift te gen het filmhuis. De besprekin gen daarover zyn nog gaande. Bovendien heeft het bestuur nog geen definitief standpunt be paald. Dan zeg ik dus: die verga dering komt heus nog wel". Laatste vraag: Van der Zon spreekt steeds over 'wij' terwyl by menigeen toch de indruk leeft dat het woord 'ik' passender zou zyn als hy over de winkeliersver eniging spreekt. Hoe zit dat' "Wij denken daar anders

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3