Dreigende sluiting katholieke scholen Zoeterwoude-dorp Provincie: bezuinigen op recreatie kan niet Andere opzet Leiderdorps gastouderproject 'Prinses Christina moet een bestaand huis kopen' Hulp voor Wassenaarse bedrijven Aloysiusschool en De Zonnegaarde Bouw huurhuizen in de Goede Herder Wassenaarse krijgt uitzicht niet terug PAGINA 2 REGIO LEIDEN DONDERDAG 15 NOVEMBER 1984 WASSENAAR - De Wassenaar der J.H.M. Abbing heeft een be zwaarschrift ingediend tegen de plannen van prinses Christina om een villa te bouwen in land goederen 'De Horsten'. Hij vindt dat de prinses veel te veel geld besteedt aan nieuw bouw. Abbing noemt een -niet bevestigd- bedrag van anderhalf miljoen gulden. Christina had dit bedrag volgens de Wassenaarder beter kunnen gebruiken voor het opknappen van een 'cultureel erfstuk', een bestaand huis dus. Want, zo schrijft hij, veel erfstuk ken staan pp de rand van hun be houd. De gemeente Wassenaar mag dan ook nooit medewerking ver lenen aan de bouw, vindt hij. Ge- meentevoorlichter W. Kan rea geert hier laconiek op. "We heb ben hier nu eenmaal niets over te zeggen. Wij kunnen het bouw plan goedkeuren of afkeuren Meer ook niet". Zoals bekend buigt de ge meenteraad zich aanstaande maandag over het bouwplan. Bo vendien moeten de raadsleden dan het bestemmingsplan wijzi gen om het mogelijk te maken huizen te bouwen in de landgoe deren. Na deze vergadering zal de in spraakprocedure pas goed op gang komen. Zo zullen de plan nen ter inzage worden gelegd. Kort nadat de stukken ter inzage liggen wil de algemene vereni ging voor natuurbescherming voor 's Gravenhage en omstre- kën met een bezwaarschrift ko men. Als het even kan moet het bol staan van botanische en bio logische bezwaren tegen de bouwplek, een akker aan de rand van de beboste landgoederen. WASSENAAR - Als alles volt ver loopt krijgt Wassenaar binnenkort een zogenoemde 'aandachtsfunc tionaris'. Deze functionaris moet ondernemers in spe begeleiden bij het opzetten van een bedrijf. Dit staat in een nota over de werkgele genheid in Wassenaar. Het voorstel kreeg onlangs redelijk goede kri tiek van de commissie welzijnsza ken. Wanneer ook de gemeenteraad maandag akkoord gaat met de aan dachtsfunctionaris, wordt er zo snel mogelijk een geschikte per soon gekozen uit het bestaande ambtenarenkorps. De ambtenaar zal zich melijk bezighouden met de bemid deling tussen mensen die een be drijfje willen opzetten en de ge meente. "Het blijkt dat elke onder nemer bij het uitvoeren van zijn plannen op drempels en hindernis sen stuit als het op vergunningen aankomt", aldus de nota. Het ver strekken van informatie over ver gunningen en procedures die ver plicht zijn voor iemand die een be drijfje wil opzetten of uitbreiden, zal eveneens tot de taken van de nieuwe functionaris gaan behoren. De PvdA-fractie wees op dé soms netelige positie waarin de functionaris kan belanden: "Hij kan in de knel komen tussen diver se ondernemers en hun concurre rende belangen. Daar moet hij dan een oplossing voor zien te vinden zonder jaloezie op te wekken". Agenda Recreatie aan de waterkant: sportvissen I.V. Philatelica, 20 ZOETERWOUDE De Zoeterwoudse Aloysiusschool aan de Schenkelweg zal waar- Breehuys - Breestraat 19, feest met n schijnlijk op 1 augustus 1985 worden gesloten. Ook de rooms-katholieke kleuterschool iïids\1VeTkgroePerHlmoseksUu^iteit De Zonnegaarde gaat vermoedelijk met ingang van die datum dicht. Een dezer dagen Caeciüastraat 18, soos, 21-1 uur. krijgen ouders van leerlingen op beide scholen bericht van dit voornemen. Het schoolbe- voorschoten stuur wilde nog geen commentaar leveren op dit nieuws. Het bestuur verwijst naar de LinLrdec?eo,e;nBurg-vd- Haarpiein, mt hripf Hip vanHnarf of mnrrtor, Ziekcafé, 21.30-1 uur. DONDERDAG Leiden Troef - Stationsweg 32, voorlichting en begeleiding dienstweigeren, 20-21.30 uur, tel. 149324/216180. Centrale Voorzieningengebouw - Cleve- ringaplaats, lezing dr. H.B. Entzinger over 'Het overheidsbeleid van etnische minderheden' en F. Eddini over 'Het ge meentebeleid', 20 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat, film 'Die flambierte Frau' Van Robert van Ackeren, 20 en 22.15 uur. Filmhuis LVC - Breestraat, film 'The big clock' van John Farrow, 20 uur. Volkshuis - Middelstegracht 5-7, vrou wenavond met theaterstuk 'Afrekenen' en de Surinaamse vrouwenband Oema SOSA, 20 uur. Jongerenbeweging - Koppenhinksteeg, thema-avond over homoseksualiteit, 20.30 uur. Kantine Visser 't Hooftlyceum - Antho- nife Duycklaan, ruilavond'postzegelver. (foto wim Dijkman) brief die vandaag of morgen naar de ouders toegaat. Nieuwe beleidsvisie voor komende jaren In welk stadium de sluitingsplan- sluiten. Ze wijst op het dalende nen voor de vorig jaar jubilerende aantal leerlingen op de katholieke Aloysiusschool zijn, delijk. De brief 1 het schoolbestuur de STREEK - Het provinciebe stuur wil vanaf 1986 minimaal een miljoen gulden per jaar uit trekken om nieuwe vormen van vrijetijdsbesteding te on dersteunen. Daarbij gaat het dan vooral om initiatieven die vanuit de mensen zelf komen. Dat zei gedeputeerde Borgman gisteren bij de presentatie van een provinciale beleidsvisie op de ontwikkeling van de recrea tie in de komende jaren. Bijstelling van het beleid is vol gens Borgman hard nodig omdat de ontwikkelingen de afgelopen tien jaar stormachtig zijn (ge weest). Een gigantisch gegroeid le ger van arbeidsongeschikten en werklozen, gekoppeld aan een te ruglopende economie waardoor mensen minder te besteden heb ben, vormen daar de hoofdmoot van. Het belang van het scheppen van voorzieningen voor met name deze groepen kan nauwelijks over schat worden, vindt de gedepu teerde. Goedkope recreatievormen dicht bij huis moeten daarom de komende jaren centraal staan in het beleid. De provincie vindt dat het re- creatiebeleid meer moet omvatten dan fietspaden en kampeerterrei- tieke partijen zich daarvan meer bewust moeten worden. Hoe de praktijk er de komende jaren uit komt te zien, wordt de ko mende tijd in meer gedetailleerde vervolgrapporten uit de doeken ge daan. Wel kon Borgman een aantal lijn aangeven: meer aandacht bedrag kost de ambtelijke 'verkokering', waarbij iedereen alleen met zijn ei gen winkel bezig is, ook veel geld, aldus Borgman. De provincie wil de komende ja ren geld voor zijn nieuwe beleid uittrekken. Als eerste aanzet een nog ondui- scholen vertoont, de ouders, Met name het aantal leerlingen op de lagere scholen daalt. Verge- houd niet wil prijsgeven, moet wat leken met het gemiddelde van vo- dat betreft duidelijkheid verschaf- rig jaar is het aantal leerlingen met fen. De medezeggenschapsraden, ongeveer zeven procent gedaald, waarin ouders en onderwijzers zit- In absolute cijfers is het aantal ten, moeten zich nog over de slui- leerlingen op de drie lagere scho- tingsplannen buigen. len gedaald van 367 naar 345. Bij Van verschillende kanten wor- het katholieke kleuteronderwijs is den de berichten over een op han- sprake van een lichte stijging, den zijnde sluiting van beide ka- Ten aanzien van de sluiting van tholieke scholen bevestigd. Defini- beide scholen neemt wethouder tief is de sluiting nog geenszins, Graniewski een afwachtende hou- maar voor 1 januari 1985 zal be- ding in. "We wachten op de plan kend zijn of de lokalen kunnen nen van het schoolbestuur. Hoewel worden behouden. Op die datum de gemeente eigenaar van de ge- moet de gemeente weten wat de bouwen is, hebben wij 'flauwekul'. Het schoolbestuur be streed destijds dat het aantal leer lingen in Zoeterwoude daalde. Oegstgeest Gemeentehuis - gemeenteraad, 20 uur. Zoeterwoude Gemeentehuis - vereningsbijeenkomst, vanaf 1986. 'Een vrij behoorlijk be de rand drag', aldus Borgman, die daarbij aantekende dat dit op langere ter mijn hoger kan worden. De bedoe- AfWBChtGll ling is dat dit geld vooral naar ge- pensionsTvolkstuinen meenten gaat die plannen vanuit rdatii ijds- besteding daaronder moet va Oók het werklozenproject en sport-overdag bijvoorbeeld. De planning van al die voorzieningen moet niet langer van bovenaf wor den opgelegd, maar de overheid moet daarentegen inspelen op ideëen die uit de bevolking zelf ko men. yoor (recreatieve) groen gen in de steden en aai van de steden. De aanleg van goed kope kampeerterreinen en stimu leren van (de bouw van) goedkope hotels met overnachtingsmogelijkheden, extra aandacht voor fiets- en wan delpaden, sport overdag, en het on dersteunen van werklozenprojec- ten, alternatieve werkgelegen heidsprojecten en beginnende kleine bedrijfjes. Volgens de gedeputeerde is dat alles ondanks de bezuinigingen fi nancieel haalbaar. Bestaand beleid kan worden 'ingeruild' voor nieu we dingen en Borgman denkt dat er (rijks)geld komt wanneer blijkt hoe noodzakelijk deze voorzienin gen zijn. Zo kan er geld worden vrijgemaakt door de recreatie te in tegreren op andere beleidsterrei nen zoals landbouw (natuurgebie den), volkshuisvesting (groenvoor zieningen), welzijn (sport overdag), werkgelegenheid (startende bedrij ven) en economie (toerisme) kan ook geld worden vrijgemaakt. Nu Botsen,- slippen en draaien op brug Warmond Vorig jaar leidde een alinea in de begroting van de gemeente tot een we wet op het basisonderwijs die kleine ruzie tussen het schoolbe- op 1 augustus 1985 ingaat. Deze stuur en burgemeester en wethou- miljoen gulden wet voorziet in een samensmelting ders van Zoeterwoude. In de aan- van het kleuter- en het lager onder- biedingsbrief bij de begroting had- de burgerij wel zouden willen, maar niet kunnen financieren.. Die kunnen dan bij de provincie voor steun aankloppen. nands, is "niet verbaasd" voorstellen om eventueel de Zon de Aloysiusschool te ZOETERWOUDE - Van uitstel komt niet altijd afstel. Zou de eerste paal voor 28 woningwetwoningen voor het plan 'De Goede Herder' in Zoeter- woude-Rijndijk al eind oktober zijn geslagen, nu is dat gisteren gebeurd. Het beginsignaal moest een paar weken worden verschoven omdat de financiën nog niet helemaal 'rond' waren. Dat is nu wel het geval: de hogere overheden hebben groen licht gegeven voor de bouw. De eerste paal werd geslagen door C. Roessen, oud-penningmeester van woningbouwvereniging 'Willibrord' in Zoeterwoude. Hij deed dit werk tien jaar en kreeg daarvoor een vaas met bloemen van de gemeente Zoeterwoude als teken dat hij zeer. verdienstelijk voor cfe Zoeterwoudse gemeenschap is geweest. Overigens blijft de woningbouw in Zoeterwoude achter bij het beleid van de gemeente. Dit beleid, zoals dat is neergelegd in de woningbouw- nota, behelst de bouw van vijftig woningen per jaar voor de eigen inwo ners. Omdat het rijk de subsidiekraan heeft dichtgedraaid, kan dit aantal niet worden gehaald. Waarschijnlijk zal de woningbouwnota worden bij gesteld. In de raadsvergadering van oktober werden hier vragen over gesteld. In 1984 zijn 25 woningen opgeleverd in het Blankaartpark en aan de Hoge Rijndijk. Voor volgend jaar staan (behalve de gisteren begonnen 28 huurwoningen) acht vrije-sectorwoningen tegenover de Rijnegommer- hierp fel met bewoordingen als - straat op het programma. Bij de Frisostraat in de Rijndijk komen onge- 'stijlloos', 'stemming kweken' en veer vijftien huizen. den B en W geschreven dat als ge volg van het dalend aantal leerlin gen een school vrij zou komen, flierin zou de in ruimtenood verke- De Zoeterwoudse wethouder rende bibliotheek kunnen worden onderwijs, H. Graniewski-Wij- gehuisvest. Het schoolbestuur reageerde WARMOND/OEGSTGEEST - Een HclclkS 46-jarige Leidenaar heeft gister- avond vreselijke toeren uitgehaald Voor gemeenten betekent dat op de Warmonderhekbrug, op de een veel belangrijker rol, terwijl grens van Oegstgeest en Warmond, het rijk juist een flinke stap terug 0e automobilist, die in de rich- moet doen. Zonder overigens de ting van Warmond reed, raakte op subsidiekranen dicht te draaien, zoals de afgelopen jaren beurd. In een paar jaar is het re creatiebudget van het rijk terugge bracht van zeventig miljoen gul den tot iets meer dan veertig. Een ontwikkeling die volkomen haaks staat op de gegroeide behoefte, al dus Borgman, die vindt dat de poli- gegeven moment de brugleu- 6e* ning, slipte en draaide. Een 55-jari- ge automobilist uit Leiderdorp, die in de richting van Leiden reed, OEGSTGEEST - Bij een uitslaande brand in de Oegstgeester nieuwbouwwijk Haaswijk zijn gisteravond, rond klapte vervolgens bovenop de auto half zes drie bouwketen afgebrand, die zeer dicht naast elkaar stonden. Een van de keten is totaal verloren gegaan, de andere bouwsels hadden zware schade. De brandweer is een halfuur bezig geweest met het blussen op de plek des onheils, iets ten noorden van de KleinProfijtlaan. Over de totale schade kon vanmorgen nog niets worden gezegd. Evenmin is duidelijk of de brand is aangestoken. (foto Holvast) de auto van de Leidenaar. Bij de botsing vielen geen gewonden. Van overmatig alcoholgebruik was geen sprake. DEN HAAG/WASSENAAR - Pre sident mr. R.R. Portheine van de Haagse rechtbank heeft de Wasse naarse mevrouw Hendriks haar uitzicht op de landgoederen 'De - Horsten' niet teruggegeven. De vrouw, die had geëist dat haar buurman zijn bedrijfswagens niet - meer zou stallen voor haar woning tegenover de Horsten, moet nog maar eens gaan praten met de n Dan zou direct kunnen worden ge sproken over diens kantine. De be woonster van de Papelaan voert namelijk aan dat zij hier enorme geluidshinder van ondervindt. Mr. Portheine weigerde gisteren een vonnis is uit te spreken omdat dat de ruzie tussen de twee partijen Fietster (16) botst op auto OEGSTGEEST - Een 16-jarige fietster uit Rijnsburg heeft gister middag haar sleutelbeen gebroken bij een botsing met een auto op de kruising Rhijngeesterstraatweg/ Oude Rijnzichtweg in Oegstgeest. De fietster klapte op de auto toen zij, komende vanaf de Oude Rijn zichtweg, plotsklaps de Rijngees- terstraatweg wilde oversteken. De 86-jarige automobilist uit Oegst- alleen maar zou verergeren. Hij vertrouwt erop dat de buurman, in afwachtig van een definitieve rege- ling, zo weinig mogelijk van de ge wraakte stalling gebruik zal maken en geen geluidsoverlast meer zal veroorzaken. Miss Holland Miss Holland laat zich van avond bezichtigen in de War- mondse Dekker-tennishallen aan de Veerpolder. Samen met vijf an dere topmannequins loopt zij rond in modieuze ski- en vrije- tijdskleding. Sport-presentator Jack van Gelder praat de show, die om negen uur begint, aan el-fi kaar. Handwerk De welfare-afdeling van het Lei- derdorpse Rode Kruis verkoopt morgenmiddag tussen twee en ne gen uur handwerk van gehandi capten in de Winkelhof, vlakbij de roltrappen. Bingo Drumfanfare 'De Rijntamboers' LEIDERDORP Het gastouderproject in Leider dorp krijgt vanaf vandaag een nieuwe opzet. De begeleiding wordt verbeterd en het aantal spreekuren is gewijzigd. Het pro ject is bedoeld om kinderen van nul tot twaalf jaar op te vangen wanneer de ouders niet thuis zijn. Deze vorm van kinderopvang wordt gecoördineerd door de Lei- derdorpse Unie van Vrijwilligers ja (UW). Deze unie is ook verant- k( woensdagavond was er spreekuur in het Speelbankje, terwijl op dins dagmorgen spreekuur was in het spel- en opvoedhuis 'De Kringloop' in de Sjelter. Deze uren worden vervangen door dagelijkse telefonische spreekuren tussen ne gen en tien uur 's morgens. LEIDSCH DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN woordelijk voor de oppasdienst i Leiderdorp. Het belangrijkste ver schil tussen deze oppasdienst en het gastouderproject is dat de op pasdienst zich meer richt op een incidentele oppas voor een middag of een avondje uit. De oude vorm van het gastouder project kende twee spreekuren. Op Ook bij de begeleiding is een en ander gewijzigd. Iedere ingeschre vene kon voorheen gedurende het inschrijving gebruik ma- het adressenbestand het gastouderproject. De mede werkers bemoeiden zich niet of nauwelijks met ontmoetingen en afspraken tussen ouders en gastou ders. Deze werkwijze voldeed niet. Het inzicht in de gezinssituaties ontbrak en er was ook geen over zicht over het verloop van de op vang. Om dit te ondervangen en kunnen blijven bestaan, menen de om de ingeschrevenen bij het gas- organisatoren, touderproject beter te kunnen hel- De telefoonnummers zijn van pen moet nu eerst worden opge beld. Na een telefoontje worden naam, adres en telefoonnummer opgeno men. Eén van de medewerkers van het gastouderproject belt dan te rug om een afspraak te maken voor een bezoek aan huis. Tijdens dit bezoek kunnen de wensen en mogelijkheden worden besproken van de 'zoekers' en de 'aanbieders'. De medewerker van het gastouderproject zal na dit ge sprek zo snel mogelijk contact leg gen met een ouder of gastouder. Wanneer het ooit nog zo ver zou komen dat het kinderdagverblijf in Leiderdorp van de grond komt, zal het gastouderproject daarnaast maandag- tot en met woensdag morgen 894431 en op donderdag en vrijdagmorgen 896713. geest, die over deze voorrangsweg organiseert morgenavond reed, kon haar niet meer ontwij- bingo-avond met loterij in de Een ken. De Rijnsburgse is overge bracht naar het Academisch Zie kenhuis in Leiden. denkooi aan de Zoeterwoude Kooikerspad. De avond begint om 20.15 uur. incassokosten. Post uitsluitend aan: Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Telefoon: 071-144941 2311BG LEIDEN Geen krant ontvangen: tel 071-123143 tussen 18.00-19.30 uur (nabezorging na 19,30 uur): zaterdag van 16.30-18 00 uur. Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen, Restitutie is niet toegestaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging. abonnementsgelden op gir< 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV Maandabonnement 21,21 (Autom. betaling) Losse nummers 1 .- Directie: G. Koopman Adj.dir.: N. Qüakernaat Hoofdredacteur Drs. J. W. E. Metselaar Adj. Hoofdredacteur: Commentaren: W. F. J, Wirtz en A. A van Brussel Plv Alg redactiechef: P. J. de Tombe (sport) A. van Kaam (plv) W. C. H. Schrama (feature) M. Hoenson-de Graaft (regio Leiden) P. C, Rosier (radio, televisie, kunst) S. J. de Groot (geestelijk leven) Aangesloten bij de Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn. Brussel. Londen. Parijs. Washington. Cairo. Rome. Madrid. Mexico en Wenen

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 2