'We komen klasse en karakter tekort' lllfiiKiSfc De Kromme: 'Ik heb me mateloos geërgerd' j N Ajax roept De Mos op het matje Jeugdig Oranje strijdend ten onder DONDERDAG 15 NOVEMBER 1984 SPORT PAGINA 13 DEN HAAG (GPD) - Wim van Ha- negem heeft gisteravond harde kri tiek geleverd op het Nederlandse elftal. De huidige assistent-coach van Feyenoord hekelde na de ne derlaag tegen Oostenrijk met name de instelling van de sommige Oranje-profs. „De spelers van nu zijn tegenwoordig meer met zich zelf dan met het resultaat bezig", aldus de Kromme. „Als ze twee aardige acties in een wedstrijd heb ben zijn ze al tevreden. Met drie goede dingen had ik vroeger goed de pest in. Ik heb me mateloos zit ten ergeren". Van Hanegem toonde zich dan ook verbaasd over het lovende commentaar van interim-bonds- coach Rinus Michels op het spel van Gullit, Van Basten en Valke. Van Hanegem: „Gullit heeft ver beneden zijn niveau gespeeld, Val ke was overgeconcentreerd en Van Basten speelt alleen goed als hij zijn dag heeft. Die had hij gister avond dus duidelijk niet. Het enige 'positieve' vond ik eerlijk gezegd het doelpunt van Valke, die zat er inderdaad schitterend in", zo liet de voormalige spelbepaler alsnog wat humor in zijn sombere nabe schouwing doorklinken. Ook bij Ben Wijnstekers was de nederlaag hard aangekomen. De met een elleboog-blessure thuisge bleven aanvoerder van Oranje, had niet gerekend op verlies, maar zag wel onmiddellijk de consequenties onder ogen. „Ik heb me zitten ver bijten", aldus de flankverdediger. „Mexico is voor ons nu vrijwel ver keken en dat is rampzalig voor het hele Nederlandse voetbal. Je bent er weer niet bij, er wordt weer niet over je gesproken. Dat is erg voor de spelers, want ze tellen interna tionaal niet meer mee, en dat is ver velend voor de publieke belang stelling. Je hoeft nu echt niet op veel mensen te rekenen bij de thuiswedstrijden die nog komen". Het begin van het einde voor het Nederlands elftal. Van Tiggelen, Spelbos e bal langsvliegen. Even later zal Valke doeltreffend uithalen. Voor Oostenrijk. De kwalificatieduels die nog vol gen worden zo ongeveer verplichte nummers, beseft hij. „Zelf moeten we alles winnen en we kunnen al leen maar afwachten of Hongarije of Oostenrijk misschien een mis stap zal maken tegen Cyprus, maar dat zal wel niet gebeuren. We heb ben misschien nog tien, twintig procent kans. We zijn gedwongen in de wachtkamer plaats te ne- Aan de coaching heeft dat niet gelegen, vindt de Feyenoord-cap- tain, die vooraf weinig effect ver wachtte van de wisseling van de wacht. „Want Rijvers heeft zelf ontslag genomen, en dan is dat ef fect altijd minder. En in twee we ken zet je ook geen ander elftal neer. Toch hoopte ik op winst, want tactisch klopte het allemaal wel. Maar het lag aan de spelers. Talent is er wel in Nederland, maar de vorm is er gewoon niet en we missen mensen die Oostenrijk wèl had. Voetballers als Prohaska en Jara, die voor de rust zorgen, het spel ontregelen, zaken afdwingen en anderen goed laten voetballen. Persoonlijkheden die op het mid denveld voor de impulsen zorgen, waar anderen zich aan optrekken". Die mist Oranje duidelijk, aldus Wijnstekers, „met alle effecten van dien. Naar achteren en naar voren. Gullit was daardoor weer niet best, Van Basten ook niet en Van der Gijp had alleen maar zijn bekende acties. Het is natuurlijk ook niet goed als Spelbos de lange bal moet gaan geven. Hij zou de bal moeten inleveren bij een middenvelder die dat kan. Maar die is er niet. Valke is bovendien niet in vorm". Typerend daarvoor was zijn beoordelingsfout die tot de Oos tenrijkse 1-0 leidde. „Hij beoor deelde het effect van die bal ver keerd. Als hij 'm rechts had geno men, was dit waarschijnlijk niet gebeurd; nu hij 'm links pakte, kreeg de bal 'mee-effect". „Maar ja", beseft Wijnstekers, „achteraf is het natuurlijk gemak kelijk praten. Trouwens, wie had je dan moeten opstellen? Zo'n dwin gende speler is er toch gewoon niet meer? Daarom kunnen we nu al leen maar afwachten en de rest over ons heen laten komen". Volendam-trainer Leo Beenhak ker kon wèl waardering opbrengen voor Oranje en dan met name over de manier waarop de spelers „die lullige goal" hebben verwerkt. „Nederland heeft alle risico's geno men en dat het niet gelukt is, moet je dan maar accepteren", aldus Beenhakker, die het vertoonde spel van gisteravond desondanks als „teleurstellend" heeft ervaren. „Maar Oranje moet de moed niet opgeven. 'Mexico' is nog haalbaar, alleen moet je vanaf nu geen enkel punt meer verspelen. Een voor deeltje is dat Oostenrijk op Cyprus maar met een doelpunt verschil heeft gewonnen (1-2) en dat Neder land daar dus zijn slag moet slaan. Elk doelpunt telt nu dubbel zo zwaar", dringt Beenhakker aan op een offensief ingesteld Oranje te gen Cyprus op 23 december. „Dat hebben de kwalificatiewedstrijden voor de EK genoegzaam aange toond". WENEN (GPD) - Opnieuw is be wezen dat het Nederlandse voetbal internationaal tot de grauwe mid denmoot behoort. Beter dan voet baldreumesen als Malta, Luxem burg en Cyprus, niet de klasse van Frankrijk, Engeland, Duitsland, zo'n beetje het niveau van Oosten rijk, dat gisteren in het Hanappi- stadion ongeslagen en zonder te gentreffer bleef omdat het het thuis-voordeel had en omdat de routiniers Prohaska, Jara en Schachner net iets beter waren dan de Nederlandse tegenstrevers. Vóór de gouden jaren '70 was Oranje tevreden met een succesje tegen Zwitsers, Noren of Oostenrij kers en op dat niveau zijn we nu alweer enkele jaren terug. Het Ne derlandse voetbal mist kwaliteit, dat bewijzen de magere resultaten in de Europa Cup en dat toont ook het Oranje van de jaren '80 aan. We komen klasse tekort. Geen speler die na afloop van de met 1-0 verloren partij die woorden in de mond nam. Het waren de randfiguren die het constateerden. PSV-trainer Jan Reker: „Interna tionaal liggen we ver achter, het wordt tijd dat we alle krachten bundelen, spelers, trainers, be stuurders. Beter dan het eeuwige gezeur over elkaar. Klasse, karak ter, mentaliteit, dat komen we te kort". De oefenmeester van de Eindho- venaren uitte kritiek op de spitsen Marco van Basten en Ruud Gullit. „Toen Ernie Brandts naar voren ging, werd hij de gevaarlijkste aan valler, dat is een teken aan de wand. Die anderen hebben geen duel gewonnen. Wil je internatio naal meetellen, dan moet je duels kunnen winnen". Zijn collega Han Berger, vier da gen in het kielzog van voorzitter De Vries omdat FC Groningen het momenteel zo goed doet: „Prohas ka, Schachner en Jara hebben kwaliteiten die wij niet hebben, de Oostenrijkers hebben verdiend ge wonnen, nèt iets meer klasse dan wij". De spelers van het Nederlands elftal hadden het niet over gebrek aan kwaliteit, daar klonk de dood doener: „We hebben geen geluk gehad" en „schrijf eens over de slechte scheidsrechter". Ze verwe zen daarbij naar de kansen die net het gewenste succes niet oplever den, naar een niet gegeven straf schop (Gullit), terwijl de Oostenrij kers door een „schijtgoal" (uit spraak van Gullit) de twee punten konden toevoegen aan de twee die ze op Cyprus al verzamelden. Die goal. Vooraf ging een over treding van Kurt Jara op Willy van de Kerkhof. De middenvelder, die er al bij was toen Oostenrijk in maart 1973 voor de laatste maal van Oranje won, zette de bal als een raket voor. Ernie Brandts: „Eerst veranderde Ophof de bal van richting, waardoor Hans van Breukelen uit positie was, en toen kreeg Michel Valke de bal ver keerd op de schoen". Valke, het slachtoffer: „De bal stuiterde op, ik kreeg hem boven op mijn wreef'. Over de middenvelder van PSV verschilden de meningen; Michels hemelde hem op, Berger vond Val ke niks en zijn eigen oefenmeester vond hem te onrustig. De PSV'er kreeg het leer veelvuldig in de voe ten, deed niets verrassends en plaatste veel te vaak terug op Ro nald Spelbos. Een beperkte voet baller, die evenals tegen Hongarije gedwongen werd passes te verstu ren, niet bepaald zijn specialiteit. Valke: „Ronald gaf de bal aan mij, ik kijk en zie dan geen afspeelmo- gelijkheden, de spitsen konden zich niet onttrekken aan de dek king van de tegenstander en ja, dan blijft er niet veel anders over dan weer terug te spelen op Spelbos". „En dan", zegt Ruud Gullit, „krijg je van achter een harde pe gel naar voren, je staat met je rug naar de tegenstander en kan nau welijks iets beginnen. Aan combi neren zijn we niet toegekomen, omdat het door dat vroege tegen doelpunt alweer snel een kwestie werd van pompen of verzuipen. Over onze inzet mag je ons geen verwijten maken, we misten net dat beetje geluk". Ajax in Praag, PSV in Manches ter, Feyenoord in Athene, Honga rije in Rotterdam, Oranje in We nen, het zit het Nederlandse voet- WENEN (GPD) Het gezicht van Rinus Michels was asgrauw. Beter dan wie ook wist de ooit met internationale voetbalsuccessen verwende trai ner van Ajax dat een misrekening van hem in niet geringe mate had bijge dragen tot het échec van het Nederlands elftal gisteravond tegen Oosten rijk (1-0). Al ver voor afloop moet de eens als generaal bestempelde voetbaltrai ner zich ook hebben gerealiseerd dat zijn foute taxatie de Oranje kansen op deelneming, aan het we reldkampioenschap in Mexico tot een minimum hebben geredu ceerd. Dagenlang piekerde Michels zich het hoofd suf ovef de taktiek die zijn Oostenrijkse collega Erich Hof zou volgen. Hem werd niet duidelijk of de Oostenrijkers nu met twee danwel met drie spitsen zouden spelen, waarop Rijvers' op volger ten einde raad besloot Peter Boeve als het geheime wapen op te voeren. Maar eenmaal in het veld bleek Erich Hof te hebben gekozen voor een alles-of-niets taktiek en kwam hij met een aanval op de proppen die uit drie man (Polster- Steinkogler-Schachner) bestond, waarbij de voor AC Torino spelen de Walter Schachner als een terug getrokken centrumspits fungeer de. De bewaking van dat drietal had Michels opgedragen aan het trio Brandts-Ophof-Van Tiggelen, met daarachter Ronald Spelbos als cor rector. Tegelijk kwam Peter Boeve daarmee echter in een positie waarmee hij geen raad wist, zodat hij ook al snel uitgroeide tot de pias van Oranje. Rinus Michels verlangde gisteravond van de Aja- cied voetbalvaardigheden die hij niet heeft en niet zal krijgen. „Het was de bedoeling", ver klaarde Michels achteraf, „dat Boe ve in een wat meer vooruitgescho ven positie op links zou spelen, want ik had me echt wel ingesteld op de mogelijkheid dat Oostenrijk met drie spitsen zou spelen. In dat geval zou Van Tiggelen in de dek king spelen". Hardnekkig weiger de hij toe te geven zich te hebben vergist in de strijdwijze van de Oostenrijkers. De praktijk had an ders uitgewezen: Boeve was nim mer bij machte de opdracht te ver vullen die hem was opgedrongen en zijn 'absentie' had een fnuiken de uitwerking op het zelfvertrou wen en daarmee de durf en het ini tiatief van het Nederlands elftal. Karakteristiek: Oostenrijk - Nederland 1-0 (1-0). 15. Valke 1-0 (eigen doel). Scheidsrechter: Miltsjenko (Sov), toe schouwers: 12.000. Geel: Ophóf (Ned), Weber (Oos) Stand in groep 5; 1. Hongarije 2 2 0 0 4 5-2 2. Oostenrijk 3 2014 4-4 3. Cyprus 100101-2 4. Nederland 200 201-3 de bal achter Hans van Breukelen langs en belandde via een ongeluk kige manoeuvre van Michel Valke in het Nederlandse doel. Die klap is Oranje niet meer te bo ven gekomen. In een ultime po ging het werkterrein wat meer naar de andere helft te verplaatsen, mocht René van der Gijp zich een kwartier voor rust uit het trainings pak ritsen om Oranje wat meer vleugels te geven. „Dat had ik na tuurlijk ook eerder kunnen doen", verdedigde Michels zich nader hand, „maar ik moest eerst afwach ten hoe Valke zich tegenover Pro haska zou houden". Ofschoon de Oranje-coach na derhand bij hoog en laag volhield dat de twee aan elkaar gewaagd waren, moest de PSV'er het wel degelijk afleggen tegen de gesle pen spelmaker van Austria. Qua hardheid mocht de verwachte bot sing op het middenveld dan uitblij ven, in kwalitatief opzicht was het Oostenrijkse middenveld supe rieur aan dat van Nederland. Eens te meer werd ook duidelijk dat Wil ly van de Kerkhof in de rol van stofzuiger tot grote hoogte kan groeien, maar zodra hij zich gaat bezighouden met aanvallende acti viteiten valt de nestor van Oranje (57 interlands) door de mand. - slaagde Valke er al evenmin in ope ningen te forceren en Oranje bezat bovendien niet de spitsen die het Nederlands elftal konden ontzet- „Ruud Gullit", zo vatte Michels het naderhand samen, „speelde in de eerste helft goed, maar zakte na de rust ver terug". Dat was de pe riode dat Erich Hof het verwachtte Oranje-offensief beteugelde door Bruno Pezzey uit de drastisch ge renoveerde verdediging te halen en hem op het middenveld hand en spandiensten te laten verrich ten. Ook daarop bleef Oranje het antwoord schuldig. „Maar ook Van Basten", meende Michels, „is nau welijks gevaarlijk geweest en heeft eigenlijk niet één persoonlijk duel gewonnen. En de enige keer dat het wel gebeurde, raakte hij met- „Hij weet nu nóg niet wie zijn te genstander was en hoe de uitslag is", beweerde Michels een kwartier na afloop. „Ik wist tevoren dat hij niet in vorm was, maar in Praag heb ik gezien dat hij ondanks de spugers en de schoppers toch de strijd is aangegaan. Daarom wilde ik hem er per sé bij hebben". Tegenvaller Onbeholpen Ongelukkig De Oostenrijkse treffer, hoe for tuinlijk die op zich ook tot stand kwam. was daar in feite een recht streeks gevolg van. Dat doelpunt ontstond al na een kwartier, toen Kurt Jara na een overtreding tegen Willy van de Kerkhof (gestrekt been) van de Russische scheids rechter Milchenko mocht door gaan. Door de wind gedreven ging Het probleem bij Oranje begon echter al achterin, waar Edo Ophof en Ernie Brandts in verdedigend opzicht een ruime voldoende scoorden, maar waarin Ronald Spelbos geen moment bij machte was de aanzet te geven tot een snel le en fatsoenlijke aanvalsopbouw De Ajacied ging zo onbeholpen en traag te werk dat de Oostenrijkers alle gelegenheid kregen zich te her groeperen. Op het middenveld Een dikke tegenvaller voor Mi chels betekende de liesblessure van Willem Kieft, „want ondanks alles had ik al tevoren besloten met drie spitsen te gaan spelen". Mis schien dat Oranje dan voorin wel een vuist had kunnen maken, nu moest nog het meeste gevaar ko men van invaller René van der Gijp. „We hebben vanavond vier, vijf kansen gehad", verweet Mi chels het zondagskind uit Dor drecht, „maar één of twee daarvan moeten er dan wel in. Een tegen- goal moet je incalculeren, maar je mag als coach toch verwachten dat er één of twee kansen benut wor den". Een kwartier voor afloop gooide Michels tenslotte alles op de aan val, wisselde hij Lokhoff voor Been en posteerde hij Brandts naast Van Basten in de punt van de aanval. De rijzige PSV'ers was één van de weinigen die wel winnend uit de duels tevoorschijn kwam. maar toen was het kwaad allang geschied. 3 bal niet mee. „We zitten in de hoek waar de klappen vallen", verzucht te Ernie Brandts, een man die op zijn niveau speelde en die volgens Reker Stevens naast zich had moe ten hebben. „Opbouwend had hij het in ieder geval beter gedaan dan Spelbos Brandts: „We komen niet meer aan het maken van doelpunten toe, de clubs niet en Orapje niet. Van daag komt Marco van Basten niet in de wedstrijd en dan komen we ook nog ongelukkig achter". De voorstopper die tegen zijn oppo nent Toni Polster vijf overtredin gen maakte, wilde na wat doorvra gen ook wel erkennen dat de top in Nederland te smal is. „We moeten eerst iets doen aan de competitie", bereed Reker zijn stokpaardje. „Hoe vaak moeten de spelers in de competitie tot de bodem gaan, te gen Ajax en Feyenoord en een en kele uitwedstrijd. Er is niet weke lijks strijd en dat breekt zo'n avond op". De Oostenrijkers brengen dit sei zoen de hoogste afdeling terug van 16 naar 12 verenigingen met de be doeling meer strijd te krijgen, vol gens Reker zou het een goede zaak zijn als ook de Nederlandse com petitie op zijn kop gezet werd. Het is een maatregel die niet zomaar even genomen kan worden, het past in de lange-termijnvisie. Het heden is een Nederlands elftal dat de eerste plaats kan vergeten, een beetje houvast biedt de tweede po sitie nog, die waarschijnlijk een ex tra kans geeft tegen België of Po len. „We zullen alles moeten winnen en dat zal niet meevallen", was de logische constatering van Gullit. En Brandts: „Alleen het resultaat telt vanaf heden, we mogen niets meer verhezen, daarom vind ik niet dat je moet verjongen of het oog moet richten op het Europees kampioenschap van 1988. De bes ten moeten opgesteld worden, als daar een veertiger bij is, wat dan nog". AMSTERDAM (GPD) - Het bestuur van Ajax heeft zijn trai ner Aad de Mos op het matje geroepen voor enkele uitspra ken die hij vorige week deed na afloop van de Europa-Cupwed strijd tegen Bohemians Praag. Naar aanleiding van dat duel le verde De Mos felle kritiek op met name Frank Rijkaard en Gerald Vanenburg. „Met die twee kun je geen oorlog win nen", zo trok de trainer de juis te instelling van beiden in twij fel. Niet alleen schoot deze uit lating beide spelers in het ver keerde keelgat, maar ook het bestuur van Ajax, dat con troverses liever niet via de me dia wil uitvechten, reageerde opgewonden. Nog deze week zal derhalve een gesprek plaatsvinden waar het bestuur, Aad de Mos, Rij kaard en Vanenburg bij aanwe zig zullen zijn. Met name Ge rald Vanenburg heeft zich de uitspraak van zijn trainer aan getrokken. Hij wisselt geen woord meer met De Mos. Ove rigens ligt de aanleiding hiertoe niet alleen in hetgeen zich na afloop van Bohemians-Ajax heeft afgespeeld. Vanenburg kan het namelijk op voetbal- technisch vlak al veel langer niet vinden met Aad de Mos. De ontreddering van Oranje treffend in beeld. Michel Valke heeft in eigen doel geschoten en haalt de bal op. pjij-j laatste jaren zelden zo'n zelfbewust karakter hebben wij Nederland Oostenrijks elftal gezien als van- vanavond de loef afgestoken. Daar- „Deze nederlaag doet pijn, maar avond. Hier stond een ploeg die in om is deze overwinning ook ver- desondanks gefeliciteerd", be- staat bleek flink van zich af te bij- diend en ziet onze toekomst er in- groette Rinus Michels Erich Hof. ten en die heeft gevochten tot de eens een stuk beter uit dan die van Die sprak op zijn beurt: „Ik heb de laatste minuut. O^ mentaliteit en Nederland" BORNEM (ANP/Belga) - Het Ne derlands voetbalelftal onder 16 jaar is de strijd om het Europees kam pioenschap begonnen met een 3-1 nederlaag in en tegen België. Het elftal van Bert Lingen nam na vyf minuten in de wedstrijd uit groep 9 een voorsprong door De Bruin (Sparta), die een strafschop benutte. Het fel spelende Neder land kreeg via Markus nog een uit gelezen kans op 0-2, maar de jonge Ajacied miste. De Belgen kwamen op gelukkige wijze op gelijke hoog te toen Goossens (Zwaluwen) in navolging van zijn oudere Oranje collega Valke in eigen doel schoot. Na dit doelpunt heerste de thuis club en Van Roosbroeck en Schaessens vonden het net achter Quick Boys-doelman Van der Niet. De Ajacied Roos kreeg evenals twee Belgen een gele kaart. Op woensdagmiddag 28 novem ber werkt Nederland op het terrein van Quick Boys de thuiswedstrijd tegen Frankrijk af, dat eerder met 2-0 van Belgie won.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 13